Jump to content

TSK tarafından kullanılmış Stug3 ve Pz4 ler Hk.

• Please log in to reply
9 replies to this topic

pomptank #1 Posted 25 April 2015 - 11:18 AM

Private

• Player
  • 195 battles
  • 1

KAYNAK : Vikipedi

M60'lar 1957 yılında M48'lerden geliştirilerek yapılmıştır. M60 tanklarının çeşitli tipleri ArjantinBahreynAvusturyaMısırYunanistanİsrailPortekizİspanyaTürkiyeTayvan tarafından hâlâ kullanılmaktadır.

M60 tankının M60A1 ve M60A3 modelleri halen Türk Ordusu'nun en fazla sayıdaki tank modelidir. Bu tankların önemli bir kısmı, Türkiye'nin 1991 Körfez Savaşı'nda müttefik güçlere verdiği desteğe karşılık olarak ABD tarafından hibe edilmiştir. Türk M60'larının bir kısmı İsrail teknolojisiyle modernize edilerek M60T sınıfına yükseltildi.

Kara kuvvetleri Komutanları çeşitli antlaşmalar yüzünden elindeki Leopard 1 ve Leopard 2 tanklarını doğuda kullanamamaktadır. M60 tankları bu şartların dışında kaldığı için Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından doğuda sıklıkla kullanılmaktadır.

Batı Almanya silahsızlanma antlaşmaları nedeniyle elindeki 1000 kadar M48 tankını Türkiye'ye satmıştır. O zamanlar Türkiye'nin elinde 3000 adet M47 ve belirli sayıda M48 Patton tankları bulunuyordu. Buna ek olarak 50 kadar Stug 3 Alman saldırı topu ve 40 kadarda Panzer 4 tipi tank mevcudiyetine sahipti. Almanya, antlaşmalar gereği belirli sayının üzerinde tank bulunduramaması nedeniyle elindeki en eski tankları (M48) Leopard 1 ile değiştirmiş oldu. Fazla tankları ise bugün Leopard 2 A4 serisi tanklarda yaptığı gibi Türkiye'ye sattı. Leopard 2 tanklarının daha modern A6 jenerasyonu nedeniyle elindeki eski tankları kademeli olarak Türkiye'ye aktarmaktadır.

Yukarıdaki yazıyı vikipediden şans eseri gördüm , m60 patton başlığını okurken Türkiye ve pattonlar alt başlığı içerisinde bunu gördüm , Türkiyenin Stug3 ve Pz4 kullandığını bilmiyorum . Bu tankların kaderi hakkında bilgi sahibi olan varmı ? Parçalanmamış durumda olan varmıdır aceba ?Yukarıdaki  M48 lerin geldiği tarih 1970 ler görünüyor , umudum yok ama sormak istedim belki bilen vardır ve sağ kalan bir stug 3 varsa gidip görmek isterim.

lantirn161 #2 Posted 25 April 2015 - 01:56 PM

General

• Veteran
  • 61329 battles
  • 9,030

Stug 3 almadık panzer III alındı. Ve yanında 75 mm uzun toplu panzer 4'ler alındı. Bu tanklar uzun seneler kullanıldı ve sonunda emekli edildiler. Şu anda ankara etimesguttaki zırhlı birlikler okulunda bir tank müzesi var. orada bir adet panzer III ve bir adet panzer 4 görülebilir.

Aşağıda çektiğim fotosu mevcut Pz4'ün.

etsizkofte #3 Posted 25 April 2015 - 08:16 PM

Sergeant

• Player
  • 28585 battles
  • 213
Burası halka açıkmı ?

Glauben #4 Posted 25 April 2015 - 11:24 PM

Captain

• Player
  • 28433 battles
  • 2,460

yanılmıyorsam mersinin silifke sahil tarafında bir t-34-85 vardı. isteyen üstüne çıkıp fotoğraf falan çektirebiliyor

bu da oraya taşınmadan önceki bir fotoğrafı

Edited by Glauben, 25 April 2015 - 11:27 PM.

lantirn161 #5 Posted 25 April 2015 - 11:42 PM

General

• Veteran
  • 61329 battles
  • 9,030

View PostFearlessTurk_1915, on 25 April 2015 - 07:16 PM, said:

Burası halka açıkmı ?

Hayır değil. Bu tanklar şu anda tümenin eğitim ve tören alanının yanında duruyor. Bu alanda taaa Atatürk zamanından kalma T-26 tankı da var, TSK'nın Afganistan misyonu başladıktan sonra 2000'li yıllarda Afganistandan getirdiği T-62'de var. Jackson var, M serisi amerikan tankları var, ingiliz Bren zırhlı aracı var, bizimkilerin Chaffee tankından bozup ürettikleri Tural kariyeri de var. Kısacası var da var. Ben buraya askerken 2012'de girdim, orasının kurmay başkanı albaya rica ettim filan. Uzun hikaye. Ama benden birkaç ay sonra bir yarbay tanıdığım buraya girmek istedi ona Kara Kuvvetleri K.'lığı karargahından izin alacaksın dediler. Ben geçen sene KKK bilgi edinme birimine bir yazı yazıp buraya girişin nasıl yapılacağını ve bir organizasyon yapsak ne şekilde girebileceğimizi sordum onlar da topu tümen komutanlığına attılar, oraya yazın izin verirlerse girersiniz dediler. Neticede orada bir tanıdığınız askerlik yaparsa ve yemin töreninin de o alanda yaparlarsa girer foto çekersiniz. Onun dışında uğraşmak lazım, bürokratik işler işte. 

lantirn161 #6 Posted 25 April 2015 - 11:43 PM

General

• Veteran
  • 61329 battles
  • 9,030

View PostGlauben, on 25 April 2015 - 10:24 PM, said:

yanılmıyorsam mersinin silifke sahil tarafında bir t-34-85 vardı. isteyen üstüne çıkıp fotoğraf falan çektirebiliyor

Spoiler

+1

Harika bir paylaşım. Ben Türkiye'de halka açık bir alanda T-34 olduğunu bilmiyordum.

etsizkofte #7 Posted 26 April 2015 - 11:28 AM

Sergeant

• Player
  • 28585 battles
  • 213
Ben Mersin - Anamur yolu üzerinde bir beldede yanılmıyorsam M48 görmüştüm denize sıfır bir şekilde duruyordu , resim çekmek aklıma gelmedi , bir daha o yolu kullanırsam resim çekeceğim inş.

Rapator79 #8 Posted 26 April 2015 - 10:25 PM

Warrant Officer

• Player
  • 35204 battles
  • 672
  • [KAZMA] KAZMA

View Postlantirn161, on 26 April 2015 - 12:42 AM, said:

Hayır değil. Bu tanklar şu anda tümenin eğitim ve tören alanının yanında duruyor. Bu alanda taaa Atatürk zamanından kalma T-26 tankı da var, TSK'nın Afganistan misyonu başladıktan sonra 2000'li yıllarda Afganistandan getirdiği T-62'de var. Jackson var, M serisi amerikan tankları var, ingiliz Bren zırhlı aracı var, bizimkilerin Chaffee tankından bozup ürettikleri Tural kariyeri de var. Kısacası var da var. Ben buraya askerken 2012'de girdim, orasının kurmay başkanı albaya rica ettim filan. Uzun hikaye. Ama benden birkaç ay sonra bir yarbay tanıdığım buraya girmek istedi ona Kara Kuvvetleri K.'lığı karargahından izin alacaksın dediler. Ben geçen sene KKK bilgi edinme birimine bir yazı yazıp buraya girişin nasıl yapılacağını ve bir organizasyon yapsak ne şekilde girebileceğimizi sordum onlar da topu tümen komutanlığına attılar, oraya yazın izin verirlerse girersiniz dediler. Neticede orada bir tanıdığınız askerlik yaparsa ve yemin töreninin de o alanda yaparlarsa girer foto çekersiniz. Onun dışında uğraşmak lazım, bürokratik işler işte. 

Bende 2003 yılında asteğmen eğitimini etimesgutta aldım...Ama 4 ayda toplasan tören alanına 2 si prova için 3 sefer gittim...Onlarda da sağa sola bakmaya fırsatımız bile olmuyordu...Tümen olduğu için yabancısından yerlisine her taraftan bir yıldız geçiyordu...Hal böyle olunca kimsenin ortalarda gezmesine izin yoktu...Asteğmen olduktan sonrada 2 sefer simülatör eğitimine gitmiştim, o zamanlarda kara kışa denk geldiği ve yoğunluktan gidemedim...Yenim töreninde de kimseyi alana sokmuyorlar, bir tribün yapmışlar aileler orda oturuyor...Tankların olduğu yer ile tribün arasıda 100-150 metre kadar var...Eğer bir fırsatınız olurda giderseniz, en erken kaçta girilebiliyorsa girin o tribüne, ama yanınızda kaliteli bir makina ve teleobjektif bulunsun...O mesafeden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz...

Zırhlı Birlikler Marşı, sabah akşam söylenirdi...

titrerler heybetinden mavi gökler, şu yerler
bize şanlı kahraman zırhlı birlikler derler
yürüyen birer dağız, çoşkun seliz, tufanız
kükreyen aslanlarız, deviz, ateşiz, kanız.

bir yıldırım hızıyla saldırırız düşmana.
vatan mukaddes yurdum, tanrı şahittir buna.

uzanamaz biz varken düşmanın namert kolu.
savaş için kalbimiz şevk dolu, iman dolu.
açtıkça tanklar ateş, sanki gürlüyor gökler.
var ol milletin gücü, aslan zırhlı birlikler.

bir yıldırım hızıyla saldırırız düşmana.
vatan mukaddes yurdum, tanrı şahittir buna.

https://www.youtube....h?v=OKHzyTcrSw4

Edited by Rapator79, 26 April 2015 - 10:31 PM.

bigthunder #9 Posted 27 April 2015 - 03:57 PM

Major

• Player
  • 29931 battles
  • 2,711
  • [TURRK] TURRK
konu ile ilgili yazılmış bir tezde mevcuttur orada bu araçların kaç tane alındığı vs ayrıntılı bilgi mevcut.

Rs_8 #10 Posted 27 April 2015 - 05:14 PM

Staff Sergeant

• Beta Tester
  • 43453 battles
  • 498
  • [PATRN] PATRN

View PostGlauben, on 26 April 2015 - 12:24 AM, said:

aha oraya damat gideceğim kesin görmem lazım :)

silifkeden azcık ileri taş ucuna :)

bilgi için çok tşkler :)

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users