Jump to content

škola scoutingu

Jak scoutovat?

• Please log in to reply
156 replies to this topic

Blue_S #1 Posted 04 May 2012 - 04:52 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 32332 battles
  • 302

Poměrně často vídávám že lidé, které to hodí jako scouty do bitev nevědí co maj dělat.Převážně to vypadá že buď jsou někde schovaný  celou hru a jsou uplně kničemu .Nebo napíšou ,že jdou skautit a rozjedou se bezhlavě do nepřátelské linie kde se jim sice podaří naspotit většinu nepřátel na 5sekund ale náhle na to zemřou.To je také většinou teamu kničemu protože z 90% případu nemohou na nic vystřelit a artyny nemaj většinou ani nabito nebo zamířeno prchajíc do svých krytu.Proto jsem se rozhodl že místo toho abych se stále jen rozčiloval tak že bude aspon o trochu užitečnější když zde založim téma kde budeme si radit jak všichni milovníci skautingu ale i nováčci.

Nejdříve začnu nějakejma obecnejma pravidlama které je dobré dodržovat a potom rozeberu pár skautovacích tanků.

PRO NOVáČKY

Jáké tanky jsou považovány za scouty?

A-20 ,pz38na ,M5stuart   ,amx12t   ,leopard   ,VK-2801   ,T-50 ,T-50-2  ,M24chaffe , AMX ELC

Jak poznám že jsem scout?

Je to velice jednoduché pokud se objevíš na spodu tabulky tanku v bitvě kde všechny ostatní tanky jsou o několik tearu vyšší například o 3 a výše.Což když máš jeden z tanku který je zmíněn výše může být i velice často.

Co to vlastně znamená že jsem scout?

Scouti jsou očima teamu to znamená že tvuj hlavní ukol je snažit se spotovat nepřátelské tanky aby tvuj team mohl z ukrytu nepozorovaně střílet na nepřátelské které ty objevuješ.Tvím cílem je snažit se přežít co možná nejdelší dobu nejlépe do konce bitvy ,co nejvíce spotovat pro svuj team a naspotovat co nejvíce tanků.To že zabiješ nějakou nepřátelskou artylerii je už jen bonus a na ostatní nepřátelské tanky se většinou neoplatí ani moc střílet protože kvuli jejich vyššimu armoru na jejic tearech je často nepenetrujrš nebo jim dáváš jen malé poškození.

Jak mám scoutovat?

Na toto je těžké takto obecně odpovědět.O kousek dolu napíšu nějaké rady,které ti snad pomohou.Každý tank má své výhody a nevýhody a ty se musíš naučit co nejvice využívat.Obecně však platí že dobrý scout musí hlavně dokonale znát svůj tank a ještě lépe mapy a jejich terén , ktery musí používat pro svuj prospěch.Scoutění je většinou velice obtížné a neni mi docela jasné proč WG NUTí nové hráče kteří nemají žádné zkušenosti do této tak složité činosti.

OBECNé RADY, TIPY, TRIKY JAK PRO ZAČáTEČNíKY TAK I POKROČILé
1. VYBAVENí- pokud ste si právě zakoupili jeden ze skautovacích tanku tak určitě doporučuji nejdříve vyzkoupat v pořádí  
  • pásy nebo vysílačka
  • motor
  • věž
  • dělo
Do topovejch scoutu doporučuju časem pořídit tyto moduly ......(ale kadždému vyhovuje něco jiného takže se tímto nemusíte striktně držet)
T-50-2
  • skládaná optika
  • filtr
  • větrák nebo vylepšený podvozek
Cheffie
  • skládaná ptika
  • větrák
  • kamufláž  nebo vylepšený podvozek
VK2801  
  • podobné jak u cheffie
U ruských tanku doporučuji používat vypínač omezovače motoru který vám zvedá výkon motoru ..sice ho lehce poškozuje a pokud ho necháte běžet déle než je zdrávo tak hrozí trvalemu poníčení motoru v bitvě.Takže doporučuju ho zapínat když třeba vyjíždíte nějaky kopec nebo když je nějaka krizova situace ze ktere se potrebujete dostat co nejrychleji tak pomuže každé % výkonu navíc a potom ho vždy zase vypnout.
2 .POSáDKA-skilly na posadce jsou dosti individuální a každý dává přednost něčemu jinému
pokud máte scouta jako např A-20,M5stuart,amx12t,pz38na  a budete chtít s touto posádkou potom pokračovat na topové T9 medko tak doporučuju takové ty tipické medkařské skilly
a pokud jedete na TOP scouta T5 jako jsou T50-2 ,VK2801 ,cheffie tak doporučuju dávat skilly na dohled a pohyblivost tanku + žárovka + safe stowage
3. JAK JEZDIT-Pokud chcete být opravdu dobrým scoutem tak dporučuji si pečlivě nastudovat váš tank!Jak už jsem řikal s každým tankem se hraje trochu jinak protože každy je v něčem vyjímečnější než ostatní.A vy to musíte 100% využívat.Další důležitá věc je dokonale si nastudovat terén všech map,protože terén je váš jedinej opravdovej kamarád.Heslem scouta je "trpělivost".Snažte se být opatrně agresivní.Spotujte ve spotovacích obloucích nebo kruzích.Raději tam udělejte spotovací oblouk 2x-3x a stupnujte tento spotovací oblouk dokud něco nespotnete!Je to lepší než někam vjet, tam se vám před očima spotne 10tanků a než se stihnete dát na utěk tak z vás zbydou jen pásy.Pamatujte si lepší je živej scout kterej spotuje jede tank za druhym než mrtvej scout kterej jich sice naspotoval všech 15 tanku na začátku v prvních 10vteřinách bitvy a  potom umřel.Né vechny mapy jsou pro scouta zrovna příznivé například Himl,moutinpass nebo lakevill,zde doporučuji udělat jeden spotovací oblouk a poté se nebát vyčkávat i několik minut  na vhodnou příležitost která by se vám mohla naskytnout.Vhodnou příležitostí mám namysli například počkat až váš team uděla nějakej DMG a zabije pár tanků sledujte kde nepřátelská obrana slábne a využijte toho buď prujezdem na artyny nebo likvidací osamocenýchTD a tanků.Naopak na některých mapách scouti můžou brutálně rozhodovat bitvu například na malinovce,stepy,atd kde neustálím kroužením či pasivním spotingem neustále svítíte pro team často i celou bitvu.Snažte se spolupracovat s teamem a s vašemi artyleriemi klikněte jim na mapku kam se maj zamířit a ušetříte jim tim drahocený čas zaměřování.Pokud zvolíte aktivní styl spotování tak doporučuji si hlídat aby jste nejeli přímo od nebo přímo k nepřátelským tankum vždy jezděte k nim šikmo a pokud máte dostatečně agilní tank nebojte se kličkovat.Tímto nepříteli skomplikujete míření při kterém často musí natáčet rychle věží což  mu značně zhoršuje přesnost  to je pro vás  zase +.
Například u T-50-2 je nejduležitější využívání terénu pro svůj prospěch -Využívejte jej na 100%Pomáhejte si pokud to lze nabírejte rychlost zkopečků a naopak si dávejte pozor aby jste zbytečně rychlost nestráceli zbytečným najíděnim do kopečků při utíkání od nepřátel.Sledujte jestli na vás nepřátele můžou či nikoliv a přizpusobte tomu styl jízdy, snažte se aby vám z terénu při jízdě čouhalo co možná nejménší část tanku. Prostě sledujte kam a jak jedete a kam na vás můžou nepřátele a kam ne.Kličkujte jak zbesilí protože T-50-2 nestrácí moc rychlost kličkováním.Zablokujte si nepřátelské TD aby na vás nemohlo a v klidu si ho rozstřilejte.Objíždějte nepřátelské tanky aby jste jim ztížili střelbu na vás a vytočte jim věž z taku.
U CHaffeho je důležité využívat jeho superdohledu!Využijte jeho solidní rychlosti aby jste se dostali na nejlepší možnou pozici kde se ukryjte a díky maskování a superdohledu v klidu spotujete pro svuj team jako pasivní spoter ze křoví.
VK2801 má slušné dělo a doubrou maximální rychlost využijte to!VK neni tak obratné jako T-50-2 ale má větší dohled což vám umožnuje nechávat si delší vzdálenost od protivníků.Naberte rychlost z kopce nasvicujte e nepřátele obloukem.Počkejte si na správnou chvilku a vymlaťte nepřátelské artyny.
Tyto pravidla a rady nejsou striktní pro dané tanky a jdou často kombinovat!
U ostatních scoutu se snažte aplikovat aspoň pár těchto rad a určitě budete pro team přínosnější.
Pokud máte nějaké dotazy nebo připomínky určitě sem s nima a doufám že se tento rádoby návod s radami ještě rozšíří.

Derp_Trollington #2 Posted 04 May 2012 - 05:44 PM

Veteran

• Veteran
  • 52679 battles
  • 7,331
  • [0WNED] 0WNED
Ta volba equipu je docela zvláštní. Všude, kde to jde, nahodit v první řadě vylepšení nosnosti podvozku, naprosto jednoznačně a bezpodmínečně! Zvyšuje to hp podvozku, takže je potřeba větší dmg pro detrack. Detracknutej scout je mrtvej scout a mrtvej scout je na co?
Skládaná optika je jasná věc, naprosto bez diskusí.
A třetí kus? U T-50-2 jednoznačně filtr cyklon, hpčka motoru navíc => při zásahu motoru neodejde, ale bude jenom poškozenej + umožní delší jízdu s vypnutým omezovačem. U VK2801 a Chaffee tak nějak nevím, musím ještě odzkoušet, tam by ryze hypoteticky ventilace místo mít mohla, ale...

Maskovačka na scoutu je IMO zbytečná, minimálně T-50 a T-50-2 jsou v křoví dostatečně neviditelné (rozsvítí se až na 50m vzdálenost, kdy už svítí všechno) i bez jakéhokoliv camo-boostu (skill/camo net). Možná to bude potřeba na Chaffee nebo VKčku, protože jsou o trochu větší, neměřil jsem.

Skilly jsou jasné, vyhnat dohled co možná nejvíc ( = velitel, radista), pro kempení v křovíčku se hodí žárovka, maskování, příp. opravy (double detrack...).

Blue_S #3 Posted 04 May 2012 - 05:58 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 32332 battles
  • 302
jaj až tedka vidim že se mi to zdrclo dohromady já to tam měl právě rozdělené jednotlivé moduly na jednotlivé tanky díky že jsi mne na to upozornil hnedka to opravim...
jinak k tomu podvozku já osobně na T-50-2 mám nahozenej podvozek skládanou optiku a větrák kterej chci právě vyměnit za filtr na motor až budou nějaké ty kredity navíc ...ale o tom podvozku tady všude kolujou zvěsti že někdo řiká že to pomáhá na zrychlení atd někdo zase řiká že to nepomáha ...nechtěl sjem aby se tu rozjela zase diskuse na toto tema :D tak jsem se raději o tom moc nezminoval :D jinak vím že ty jsi zastancem že by to fungovat mělo

h4ctor #4 Posted 04 May 2012 - 06:51 PM

Lieutenant

• Player
  • 16457 battles
  • 1,821
ja hraju jako scouta i amx 1375 a 1390 a predpokladam ze stejne bude hrat i batchat,s temahle tankama stejne neni co delat prvnich par minut hry nez se to rozjede tak alespon zalezu do krovi a spotuju (samozrejme pokud to jde)

- mam binos,camouflage net a ventilation,
- skilly repair u vsech,dalsi skilly budou camouflage a offroad driving

Blue_S #5 Posted 04 May 2012 - 08:11 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 32332 battles
  • 302

View Postkddfddlr, on 04 May 2012 - 06:51 PM, said:

ja hraju jako scouta i amx 1375 a 1390 a predpokladam ze stejne bude hrat i batchat,s temahle tankama stejne neni co delat prvnich par minut hry nez se to rozjede tak alespon zalezu do krovi a spotuju (samozrejme pokud to jde)

- mam binos,camouflage net a ventilation,
- skilly repair u vsech,dalsi skilly budou camouflage a offroad driving
tak určitě se daj použít jako scouti já většinou jezdil třeba na malinovce takovej ten spotovací oblouk na začátku hry jak je to vidět v tom replay nahoře s T-50-2 ale doporučuju spíše najít si nějakého kámoše se stejnym amx dát platoonu a když se budete navzajem krejt tak neni problem s tim vyndavat T8 tanky ,T9 už jsou docela oříšek
já jezdil amxka vždy v platooně s kámošem a to bylo brutal kombo :D proste mi jsme si v amx1390 vyndavali IS-4 a tak
....doplnky jsem tam měl tušim skládanou optiku a větrak a skilly repair u všech a u comandera racon u řidiče smooth ride a u strelce snipe shot
ohromě mne to bavilo s tim jezdit a jezdili jsme hlavně docela aktivním stylem takže taky ty skilly a moduly tomu odpovídali

Ostravak_CZ #6 Posted 04 May 2012 - 09:46 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 13431 battles
  • 3,261
Já se jako samouk začínám taky pomalu učit scoutit (prozatím s full leopardem - bohužel při zatáčení už na středním terénu dost ztrácí rychlost). S Leopardem mi spíše vyhovuje "zašívací" taktika, kde bez pohybu pro team spotuji nepřátele. Ale stále se mám co učit....zatím slabota.

h4ctor #7 Posted 04 May 2012 - 09:58 PM

Lieutenant

• Player
  • 16457 battles
  • 1,821

View PostBlue_S, on 04 May 2012 - 08:11 PM, said:

tak určitě se daj použít jako scouti já většinou jezdil třeba na malinovce takovej ten spotovací oblouk na začátku hry jak je to vidět v tom replay nahoře s T-50-2 ale doporučuju spíše najít si nějakého kámoše se stejnym amx dát platoonu a když se budete navzajem krejt tak neni problem s tim vyndavat T8 tanky ,T9 už jsou docela oříšek
já jezdil amxka vždy v platooně s kámošem a to bylo brutal kombo :D proste mi jsme si v amx1390 vyndavali IS-4 a tak
....doplnky jsem tam měl tušim skládanou optiku a větrak a skilly repair u všech a u comandera racon u řidiče smooth ride a u strelce snipe shot
ohromě mne to bavilo s tim jezdit a jezdili jsme hlavně docela aktivním stylem takže taky ty skilly a moduly tomu odpovídali

ja je mam v oblibe pac se daj pouzit i jako scouti a pak jako lehky tank,treba T50 jak si odskautujes tak tvuj vlyv na dalsi prubeh hry neni moc velky pac se te nikdo neboji kdyz delas 90 dmg (krome arty samozrejme) :D ale kdyz ma nekdo za zadkem amx 13 90 tak to je uz problem,i tier 10 se maji na pozoru a nemuzou ignorovat 1200 dmg behem par vterin

zatim mam odjezdeno 48 her v amx 13 90 s prumerem 3170 efficiency,vic nez 1 frag a 3 spotnuty tanky na hru takze se vyplaci jako scout i jako support

Blue_S #8 Posted 05 May 2012 - 09:32 AM

Staff Sergeant

• Player
  • 32332 battles
  • 302

View Postkddfddlr, on 04 May 2012 - 09:58 PM, said:

ja je mam v oblibe pac se daj pouzit i jako scouti a pak jako lehky tank,treba T50 jak si odskautujes tak tvuj vlyv na dalsi prubeh hry neni moc velky pac se te nikdo neboji kdyz delas 90 dmg (krome arty samozrejme) :D ale kdyz ma nekdo za zadkem amx 13 90 tak to je uz problem,i tier 10 se maji na pozoru a nemuzou ignorovat 1200 dmg behem par vterin

zatim mam odjezdeno 48 her v amx 13 90 s prumerem 3170 efficiency,vic nez 1 frag a 3 spotnuty tanky na hru takze se vyplaci jako scout i jako support

věř že i s T-50 dokážeš hodně ovlivnit bitvu !!!! A to více než dost často je jen to "pouhé" spotování tanků po celou bitvu naprosto klíčové.Když spojenecké tanky maj stále na co pálit a nepřátelské vlastně viděj jen tebe a pálej na scouta a to že hlavně T-50 a T-50-2 fungujou jako MAGNET na nepřátelské kanony hodně teamu pomuže.A pokud je to opravdu zdatný scout tak je opravdu jen obtížné ho zabít a dá se přežít často až do konce bitvy....Například když jezdim se svou T-50-2 tak z nějakejch 65% bitev zemřu v cca  posledních 2 miutách bitvy a to většinou když jsem nalepenej na jejich arty a hraju si tam s třeba se dvěma jejich artynama a trefí mne naše nebo když už vjedu mezi artyny a GWP se svim mega ratem to nemá zas tak složité mne trefit .:D

Findejs #9 Posted 05 May 2012 - 09:43 AM

Second Lieutenant

• Player
  • 9122 battles
  • 1,326
jenom detail: v úvodním postu jsem narazil drobnou chybičku v hláskování... tear=slza ;)

Silentstalker #10 Posted 05 May 2012 - 09:44 AM

Lieutenant General

• Player
  • 16479 battles
  • 7,366
Doplnil bych (hlavně pro T50) pravidlo "vždy jeď šikmo k či rovnoběžně s linií nepřátel" - ten tank se tak strašně blbě trefuje na střední vzdálenost... o to horší je to ve vyšších bitvách, kde kanony sice bolí, ale střílejí pomalu. Zejména v Live Oaks je T50-2 strašný mor, když šmejdí kolem jezera uprostřed, vždy chvilku vykoukne.... brrrrrrr. Jedním tankem se prakticky nedá trefit, když je řidič dobrý.

Blue_S #11 Posted 05 May 2012 - 01:26 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 32332 battles
  • 302

View PostSilentstalker, on 05 May 2012 - 09:44 AM, said:

Doplnil bych (hlavně pro T50) pravidlo "vždy jeď šikmo k či rovnoběžně s linií nepřátel" - ten tank se tak strašně blbě trefuje na střední vzdálenost... o to horší je to ve vyšších bitvách, kde kanony sice bolí, ale střílejí pomalu. Zejména v Live Oaks je T50-2 strašný mor, když šmejdí kolem jezera uprostřed, vždy chvilku vykoukne.... brrrrrrr. Jedním tankem se prakticky nedá trefit, když je řidič dobrý.

to platí i když už na konci bitvy jedete na artyny tak většinou se dá přdpokládat kde +- jsou tak doporučuju nejezdit přímo k nim ale jako by je objíždět obloukem artyny musejí se  celé na vás natáčet a tím zvyšujete šanci že se dříve naspotují a díky velkému rozměření při otáčení podvozku snižujete jejich šanci na zásah

Packal #12 Posted 05 May 2012 - 02:10 PM

Lieutenant

• Beta Tester
  • 27198 battles
  • 1,827
Na VK mám jako 3. doplněk nabiják. Ta 105 nabíjí nepříjemně pomalu. Jinak ještě rada pro začínající scoutisty: pokud to s průzkumem myslíte vážně a chcete být týmu prospěšný, nepořizujte si VK 2801. Ačkoli je řazen jako lehký tank, je to spíše hodně rychlý střední tank. Zůstaňte u Leoparda, ten tu práci zvládne stejně dobře a je levnější. Ne každého baví vysolit za hru se scoutem 10 000 za opravu, když příjem je 3000-5000. Já osobně používám VK jako lovce nepřátelských scoutů a podporu středním tankům. Hraji s ním zbaběle, protože při pokusu o průzkum to většinou končí rozsvícením pár nepřátel a následnou smrtí. Ten tank je prostě děsně velký a nejde se do něj netrefit. Na spotování zpoza keříku zapomeňte, dřív vás rozsvítí nepřítel, než vy jeho. Zkuste si to s PzIV a uvidíte (ty 2 tanky jsou přibližně stejně velké. Pěkně se držet za postupujícími středními tanky, občas nepřítele objet a sebrat mu 100HP a rychle pryč. Jakmile se cesta otevře, nebo to vypadá, že je 1 cesta volná, lze se vrhnout na artyny. 105 dá i S-51 na ránu, při troše štěstí.

mithrilsk #13 Posted 07 May 2012 - 08:31 AM

Lance-corporal

• Player
  • 9311 battles
  • 99
V nadvaznosti na packala musim odporucit tiez T-50 namiesto T-50-2, je lacnejsi na udrzbu (aj v prehratych hrach zarabam) a ma vyssi traverse speed, takze vie lepsie kluckovat a uplne bez strat rychlosti. Maximalku ma "len" 60km/h oproti 72km/h s T-50-2, ale bohate to staci, dolezitejsia je schopnost kluckovat.

Derp_Trollington #14 Posted 07 May 2012 - 10:18 AM

Veteran

• Veteran
  • 52679 battles
  • 7,331
  • [0WNED] 0WNED
Jenže T-50 má zásadní problémy - pomalé (!!!) otáčení věže, slaboučké dělo, takže se s tím v konečném efektu nedá být takový drzý a voprsklý jako s T-50-2 :) Samozřejmě kredity jsou jiná věc, nějakých 20k čistýho s T-50 nebyl žádnej problém za "normální" bitvu.

VaclavK #15 Posted 07 May 2012 - 10:49 AM

Corporal

• Player
  • 33525 battles
  • 137
  • [GPD] GPD
Skvělej článek, přiznávám že se s ním tedy často s AMX 1375 neřídím ...

mithrilsk #16 Posted 07 May 2012 - 10:51 AM

Lance-corporal

• Player
  • 9311 battles
  • 99

View PostJejKey, on 07 May 2012 - 10:18 AM, said:

Jenže T-50 má zásadní problémy - pomalé (!!!) otáčení věže, slaboučké dělo
on ten zarobok je s t-50 vyssi mozno aj z toho dovodu, ze toto pre skauta vobec nie su zasadne problemy. skaut predsa nestriela, skaut prcha...

TomasOneil #17 Posted 07 May 2012 - 11:07 AM

Second Lieutenant

• Veteran
  • 10387 battles
  • 1,398
  • [SUP] SUP
A T-50-2 prchá a odhaluje (dohled) lépe.

Terentius #18 Posted 07 May 2012 - 12:07 PM

Major

• Player
  • 12998 battles
  • 2,522
  • [UC0RN] UC0RN
T-50 ti lehce nadprůměrný hráč většinou trefí i když kličkuješ, takže si toho s ní nemůžeš moc dovolit. T-50-2 aby hráč trefil potřebuje už notnou dávku štěstí a trochu i spolupráci ze strany T-50-2 :-). Plus T-50-2 nezabiješ většinou na ránu.

Jinak parádní článek. Možná by nebylo na škodu ho přeložit do různých jazyků (třeba do polštiny a němčiny hlavně) a hodit to na jejich fora.

von_chom #19 Posted 07 May 2012 - 12:10 PM

Second Lieutenant

• Beta Tester
  • 17146 battles
  • 1,412
  • [_CALM] _CALM
amx 12t bych jako scouta moc nebral

jinak velmi pekny clanek

Edited by von_chom, 07 May 2012 - 12:29 PM.

Derp_Trollington #20 Posted 07 May 2012 - 02:28 PM

Veteran

• Veteran
  • 52679 battles
  • 7,331
  • [0WNED] 0WNED

View Postmithrilsk, on 07 May 2012 - 10:51 AM, said:

skaut predsa nestriela, skaut prcha...
No, každému podle jeho gusta. Já prostě neodolám vyzobávání německých tanků, boky krásně papírové, otáčení pomalější... ten pocit z uzobaného KT je k nezaplacení :D (Samozřejmě se musí vyrazit ve správný okamžik, že.)

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users