Jump to content


Podivné, exotické, zajímavé tanky v historii


 • Please log in to reply
56 replies to this topic

Silentstalker #1 Posted 17 September 2012 - 07:55 PM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,366
 • Member since:
  04-18-2011
Myslím, že je na čase mít svoje vlastní české vlákno o nejpodivnějších a nejzajímavějších designech tanků. Většinou samozřejmě půjde o WW2 stroje a předválečné tanky, protože většina opravdu úchylných nápadů vznikla na základě představ jejich konstruktérů bez praktických zkušeností a podivných zbraní.

Tak směle do toho :)

Rammpanzer

http://ww2drawings.j...tiger(P)/p1.jpg

Rammpanzer - jak název napovídá - bylo v podstatě beranidlo pro pouliční boje, postavené na Porscheho podvozku, určené k rozhrnování barikád a vraků. Údajně byly postaveny tři v srpnu 1943 (jiné zdroje uvádějí jediný postavený prototyp) a jejich osud není známý. Pochybuji, že něco takového fungovalo nějak rozumně, či bylo k něčemu užitečné.

Odminovací tank Alkett VsKfz 617 Minenräumer

Posted Image

Posted Image

Jak označení napovídá, šlo o prototyp odminovávacího vozidla. Pancéř této obludy byl někde kolem 40mm včetně podlahy, aby odolala výbuchům min. Vozidlo bylo zkonstruováno někdy v roce 1942 a neprošlo testy - bylo hodnoceno jako pro svůj účel příliš velké, nemotorné a pomalé. Explozí min se dosahovalo velkým tlakem těžkého stroje skrze velmi těžké vyměnitelné "botky", posazené na mohutných kolech (na snímcích je to dobře vidět), které se zarývaly do země. Ty měly teoreticky odolat všem obvyklým typům min. V praxi byly ovšem údajně nedostatečně odolné a výměna takové botky uprostřed minového pole musela být zajímavým cvičením.

Tank "Lebeděnko", neboli "Car tank"

http://www.landships...rs.com/tsar.jpg

Posted Image

Tento podivný projekt vznikl v SSSR za 1. světové války (konstrukce začala 1914, prototyp 1915) a byl pojmenován podle svého konstruktéra. Každé kolo bylo samostatně poháněno 240koňovým motorem Maybach (tedy dva motory). Projekt vzniknul za podpory samotného cara Nikolaje, kterému se velice líbil miniaturní model vozidla představený mu v roce 1914, z toho vznikl druhý název. Stroj kupodivu na pevném povrchu mohl dosahovat v této konfiguraci rychlosti až 17 km/h, což na tehdejší dobu nebylo vůbec špatné. Výzbroj měla být osazena v horní věžičce - kombinace děl a kulometů.
První test proběhl v roce 1915 a dopadl katastrofálně. Díky výrobě dílů odděleně od sebe a finální kompletaci vozidla až na místě testu cca 60 km od Moskvy bylo odhaleno příliš pozdě, že kvůli použití nevhodné oceli je stroj asi o polovinu těžší, než konstruktér předpokládal. Stroj se sice rozjel a dokonce porazil strom, jenže pak vyrovnávací zadní kolo zapadlo do nějakého příkopu a ani kombinovaná síla motorů Maybach nedokázala stroj osvobodit. Prototyp byl dále shledán příliš zranitelným dělostřelectvem a zastaralý (v té době už západní mocnosti experimentovaly s pásovým pohonem) a prototyp tak byl opuštěn. Zapadlý v tom příkopu zůstal až do roku 1923, kdy byl sešrotován.

Kugelpanzer

Posted Image

Další mimořádně podivný design z německé kuchyně. Nikdo v podstatě neví, jak tento stroj měl fungovat - je pravděpodobné, že pilot seděl uvnitř koule, udržované v poloze nějakým gyroskopem, zatímco se tento průzkumný "tančík", poháněný miniaturním motorem valil krajinou. Prototyp byl Němci poslán do Japonska, ale skončil v Mandžusku, kde ho v roce 1945 zajali Rusové.

T-35, Independent a další "land dreadnoughts"

Posted Image

Jednou z dalších vývojových slepých uliček byly tzv. landships (ačkoliv původně v době WW1 a mezi válkami tento název označoval všechny tanky) - mohutné supertěžké tanky s mnoha věžemi (zvláště Britové a Rusové si libovali v podivných vícevěžových konstrukcích). Základem byl co největší podvozek s co největším počtem věží. Teoreticky to mělo vypadat jako skutečná "pozemní loď", nicméně všechny tyto konstrukce v praxi propadly: pravidelně byly podmotorované, velice těžké a často se rozbíjely až do té úrovně, že byly pro boj nepoužitelné. Prostor uvnitř byl ztísněný a pro velitele bylo koordinovat činnost až 15 mužů (u některých typů) naprosté peklo. Landships vymizely krátce po začátku druhé světové války.

Bob Semple TankPosted Image

Posted Image

Bezpochyby jedno z nejhorších obrněných vozidel, které se kdy postavilo. V roce 1940, kdy se celé Tichomoří obávalo japonské invaze vznikla i na Novém Zélandu panika. Jedním způsobem, jak jí čelit, byl apel na slavného nezávislého ducha Novozélanďanů stavbou tanků vlastní konstrukce. Tenhle blbý nápad měl člověk jménem Bob Semple, který byl v té době premierem a ministrem obrany v jedné osobě. Byl to žoviální liberál s pochopením pro strach dělnictva, ale byl bez jakýchkoliv vojenských zkušeností. Trpěl utkvělou představou, že když se na pásový podvozek navaří pár plátů a kulomet, vznikne z toho tank - a tak se také stalo, vznikl stroj, který nechal Semple pojmenovat se skromností sobě vlastní po sobě.
Byla to naprostá katastrofa. Základ tvořil nějaký zemědělský traktor (typy se různily od jednotlivých kusů), na který byla navařena plechová konstrukce, která ovšem nejenže neodolala ani kulometu, neodolala ani palbě z pušek. Byl nestabilní, převracel se na bok, přetěžovaný pohon se neustále rozbíjel, chybělo jakékoliv pérování či odvětrávání a uvnitř kovové konstrukce bylo pod horkým sluncem jak v pekle. Jako třešnička na dortu se pak vyjímal fakt, že kulometník, obsluhující přední zbraň ležel na matraci na samotném bloku motoru (!!!), pakliže chtěl střílet. Tank měl posádku 8 mužů (!) a jen bůh ví, kam se všichni vešli.
Bob Semple byl samozřejmě armádou přijat jako špatný vtip a nikdy nebyl zaveden do výzbroje. Byly nakonec vyrobeny asi 4 kusy, ukázal se na několika přehlídkách v rámci propagandy a po prvních dodávkách britských a amerických zbraní se těchto tančíků novozélandská armáda okamžitě zbavila.

Japonský ženijní tank SSKi/Kai

Posted Image

Tento exotický stroj pochází z Japonska. Existovalo několik verzí, z nichž hlavní byla ta vyzbrojená 2 plamenomety. Bylo to mimořádně nebezpečné vozidlo, o kterém je ovšem na to, že ho bylo vyrobeno asi 119 kusů známo málo. Základem byl tank Type 89 a kromě plamenometu existovaly i mostní verze, verze s radlicemi a v Číně nasazená verze určená k rozprašování jedovatého plynu.

Type 97 Ka Ha

Posted Image

Tento unikátní japonský tank sloužil k ničení telefonních a telegrafních spojů. Byl postaven na bázi tanku Chi Ha, ale místo věže (měl jen malou věžičku s falešným dělem) měl elektrický generátor, který vyvinul napětí 10 tisíc V. Fungoval tak, že tank dojel k telegrafnímu/telefonnímu kabelu a operátor připojil generátor přímo na něj. Generátor pak vyslal do sítě napětí, které zraňovalo a zabíjelo telegrafisty a jiné osoby s drátem manipulující. 4 tyto tanky sloužily v Číně v rámci 27. nezávislého ženijního praporu.

Tank "Ni", známý také jako "Tank Oděsa"

Posted Image

Ruská obdoba "udělej si sám" tanku "Bob Semple", založené na traktoru STZ-5. Na rozdíl od toho novozélandského byl tento pancéřovaný nikoliv plechem, ale pláty pocházejícími z parních kotlů. Byl pomalý, neohrabaný, ale extrémně hlučný. Vzniklo jich asi 68, první byl vyroben v Oděse v srpnu 1941. Jednotlivé kusy se od sebe velice lišily, některé byly vyzbrojené věží z T-26, jiné jen maketou děla a kulomety a některé dokonce vůbec nic. Nicméně jako propagandistická zbraň se osvědčil a internetem koluje historka o jedné akci, kdy tyto tanky "napadly" německou dělostřeleckou posádku ve vesnici a za bezmocného přihlížení konsternovaných německých vojáků postupně z vesnice odtahaly 24 německých děl.

Edited by Silentstalker, 17 September 2012 - 08:10 PM.


USPavacka #2 Posted 17 September 2012 - 08:10 PM

  Lieutenant

 • Player
 • 30244 battles
 • 1,538
 • [9-TDE] 9-TDE
 • Member since:
  05-07-2011
Jak jsem viděl ten Semple tank, tak jsem si myslel, že je to pojízdný radiátor na pásech :Smile_veryhappy: .

Ikarases #3 Posted 17 September 2012 - 08:10 PM

  Lieutenant

 • Player
 • 9439 battles
 • 1,626
 • [PR_PH] PR_PH
 • Member since:
  04-02-2012
Kugelpanzer vypadá docela solidně; kdo ví, třeba bude ve WoT jako scout :)

Ten "elektrický" tank je taky zajímavý nápad; akorát to může působit i opačným směrem :Smile_ohmy:

colt274 #4 Posted 17 September 2012 - 08:11 PM

  Warrant Officer

 • Player
 • 30757 battles
 • 852
 • [EHW] EHW
 • Member since:
  02-13-2011
Silentstalker: Rammtiger se nevyrobil ani jeden - od Tigera P vznikly 2 kompletní prototypy tanku (jeden se dostal na frontu) a 90 kompletních (a přebytečných) podvozků, ze kterých vzniklo 85 Ferdinandů a 5 Bergetigerů (vyprošťovací/tažný stroj). Němci si včas uvědomili, že tento projekt neměl žádné opodstatnění... K vícevěžovým tankům bych ještě dodal, že byly velmi slabě pancéřované, aby utáhli sami sebe, což jim na bojové hodnotě také nepřidalo... Jinak super článek!

Silentstalker #5 Posted 17 September 2012 - 08:14 PM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,366
 • Member since:
  04-18-2011

View Postcolt274, on 17 September 2012 - 08:11 PM, said:

Silentstalker: Rammtiger se nevyrobil ani jeden - od Tigera P vznikly 2 kompletní prototypy tanku (jeden se dostal na frontu) a 90 kompletních (a přebytečných) podvozků, ze kterých vzniklo 85 Ferdinandů a 5 Bergetigerů (vyprošťovací/tažný stroj). Němci si včas uvědomili, že tento projekt neměl žádné opodstatnění... K vícevěžovým tankům bych ještě dodal, že byly velmi slabě pancéřované, aby utáhli sami sebe, což jim na bojové hodnotě také nepřidalo... Jinak super článek!

Ok... i to je možné, internetem koluje mnoho různých fám

Silentstalker #6 Posted 17 September 2012 - 09:18 PM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,366
 • Member since:
  04-18-2011
PS: klidně doplňujte, piště, ať se to tu rozjede...

Machine Boirault

Posted Image

Tahle podivnost byl jeden z prvních francouzských pokusů o stroj, schopný překonat zákopy. Rám se pohyboval podobným způsobem jako pásy. Stroj vznikl v roce 1915 a autorem byl francouzský inženýr - že neuhodnete jak se jmenoval? Ano, Boirault. Hlavním úkolem stroje bylo ale nejen překonat zákopy, ale také "zdupat" natažený ostnatý drát, bránící pěchotě v postupu. Celý stroj byl postavený z ocele a byl poháněný 80-koňovým motorem.
V praxi se ale ukázal příliš pomalým a zranitelným.  Neschopnost zatáčet za jízdy také zrovna nepřispěla a od projektu bylo upuštěno 10.6.1915.

M3 Lee s 18-liberní houfnicí

Posted Image

Tahle podivná konverze vnikla někdy v průběhu pouštní války. Trup M-3 Lee bez původní výzbroje, ale s namontovanou 18-liberní houfnicí (starý typ, nahrazený slavnou 25-liberní houfnicí).

BT-42

Posted Image

Finská konverze tanku BT-7 s namontovanou 4,5palcovou britskou polní houfnicí z první světové. Příliž těžká věž přetěžovala podvozek a stroj se neustále rozbíjel, ale střílet z toho musela být legrace :)

Odminovací tank na podvozku Panzer III:

Posted Image


Panther přestavěný na prohrnovací vozidlo. V květnu 1944 svolil Hitler osobně ke konverzi několika strojů Panzer III a IV (text uvádí VI - chyba?) na silniční prohrnovací vozidla. Měla být použita ve městech nejhůře postižených leteckými útoky. Na obrázku je jeden Panther, který byl takto také konvertován.

Posted Image

Jeřáb na podvozku Panther:

Posted Image

Konverze T-34 s 20mm německým protiletadlovým čtyřčetem:

Posted Image

Jugoslávské konverze M3 Stuart:

Posted Image

Existovalo jich několik a prováděl je Kurt Anton, později zodpovědný za vývoj poválečné jugoslávské verze T-34 (Vozilo A). Na obrázku je konverze se 75mm kanonem Pak místo věže. Celkem jich bylo konvertováno 5 a z toho 3 byly ještě provozuschopné v roce 1949. Další konverze Stuartů Jugoslávci zahrnovaly: instalaci 20mm čtyřčete (4 stroje), 81mm minomet (2 stroje) a 150mm houfnici sIG 33 (jeden stroj, zničen při první akci).

Podivná německá konverze (trup Panzer I, věž Panzer III, pohon na dřevoplyn) - původ neznámý, pravděpodobně pokus o výcvikové vozidlo:

Posted Image

Rounce #7 Posted 18 September 2012 - 03:54 PM

  Sergeant

 • Clan Commander
 • 21889 battles
 • 215
 • Member since:
  02-12-2011
Možná by se sem hodil aji tento "tank" z Novýho Zélandu pod názvem Schofield tank kdy se Nový Zéland bál že by válka v Pacifiku mohla přijít k nim. Tak byl tento tank roku 1940 sestrojen z důvodu že je zde malá pravděbodobnost dodávání techniky z Velké Británie. Ale nakonec nevstoupil do služby.
Posted Image

Edited by Rounce, 18 September 2012 - 03:54 PM.


Ostravak_CZ #8 Posted 18 September 2012 - 03:59 PM

  Lieutenant Сolonel

 • Player
 • 13431 battles
 • 3,261
 • Member since:
  02-17-2011
Tak ten Japonský ženijní tank SS Ki/Kai je úplně masakrózní!

Silentstalker #9 Posted 18 September 2012 - 04:01 PM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,366
 • Member since:
  04-18-2011
Ona česká Kolohousenka byla taky zajímavá :)

imartas #10 Posted 18 September 2012 - 07:25 PM

  Second Lieutenant

 • Beta Tester
 • 31523 battles
 • 1,372
 • Member since:
  07-03-2010
Posted Image
20.července 1915 ruský inženýr A.A. Porokhovshchikov pořádal  první oficiální předvádění vozu, který je považován za jeden z prvních prototypů ruských tanků.
Výkon motoru byl jen 10 koní, ale díky nízké hmotnosti (cca 3,5 t) vozidlo mohlo dosáhnout rychlosti až 25 km / h.
Test 20.července 1915 ukázal, že teoretické výpočty Porohovschikova byly špatné,vozidlo bylo extrémně nespolehlivé,nepohodlné a stísněné, dokonce i pro jednu osobu.

imartas #11 Posted 18 September 2012 - 07:37 PM

  Second Lieutenant

 • Beta Tester
 • 31523 battles
 • 1,372
 • Member since:
  07-03-2010
Posted Image
Posted Image
Pradědeček prvních britských a vlastně vůbec prvních tanků Little Willie pásový traktor C16.Měl 3 pásy,zadní dva sloužily k pohonu a přední k zatáčeni.Byl testován jako potenciální základna pro tanky.Bohužel, testy ukázaly, že traktor nemůže být použit jako základ  životaschopného projektu. Vzhledem k nízké hmotnosti nedokázal přetrhnout ani ostnatý drát, a byl ho nucen řezat, což vyžadovalo více času,navíc silueta vozu byla příliš vysoká a stala by se tak snadným terčem nepřítele.

Silentstalker #12 Posted 18 September 2012 - 07:40 PM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,366
 • Member since:
  04-18-2011
St. Chamond Wheel & Track

Posted Image

V roce 1932 si několik těchhle tančíků koupilo Španělsko. Výsledkem byla katastrofa. Hned po prvním nasazení jednomu ze strojů zcela selhal motor a musel být odeslán zpět do továrny na kompletní opravu. Po pár dnech se takto rozbily další dva kusy. Měly slabý motor, minimální pancéřování a ve výzbroji jen kulomet, který mohl střílet pouze dopředu. Motor se neustále přehříval, což způsobilo, že v neodděleném interieru bylo jako v pekle a jako třešnička na dortu byl kulomet umístěný tak, že při střelbě dopadaly horké nábojnice na hlavu řidiče. Vozidlo bylo prakticky ihned vyřazeno.

Edited by Silentstalker, 18 September 2012 - 07:41 PM.


Silentstalker #13 Posted 18 September 2012 - 07:56 PM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,366
 • Member since:
  04-18-2011
Nahuel

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Tank Modelo D43 "Nahuel" (znamená "tygr" v místním dialektu) byl tank zkonstruovaný v Argentině v roce 1943. Nebyla to kopie Shermana, ale stoprocentně místní konstrukce, kterou Sherman "jen" inspiroval. Tank byl vyzbrojený 75mm dělem Krupp Model 1909 75/30 (stejná ráže jako Sherman), spřaženým s 12,7mm kulometem a měl tři v trupu zastavěné 7,65mm kulomety (8mm Mauser? v jižní americe obvyklá ráže). Posádku tvořilo 5 vojáků a tank byl poháněn 500-koňovým motorem FMA-Lorraine Dietrich 12 EB, který mu uděloval rychlost cca 40 km/h. Přední pancíř byl 80mm tlustý. Bylo jich vyrobeno jen 16 a poté dostala Argentina dodávku amerických Shermanů.

Silentstalker #14 Posted 18 September 2012 - 08:03 PM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,366
 • Member since:
  04-18-2011
Tohle je zajímavé:

Posted Image

Argentinské crusadery, předělané na samohybné houfnice s francouzskými 105mm a 75mm děly.

SKchaos #15 Posted 18 September 2012 - 09:04 PM

  Staff Sergeant

 • Player
 • 8920 battles
 • 328
 • Member since:
  03-05-2012
Antonov a40

"lietajúci tank" ďalší opis to hádam už ani nepotrebuje

SKchaos #16 Posted 18 September 2012 - 09:09 PM

  Staff Sergeant

 • Player
 • 8920 battles
 • 328
 • Member since:
  03-05-2012
Aha ono my tu nechce nahodiť obrázky, no nevadí, vyriešim to takto:


http://www.google.sk...:27,s:106,i:184

Silentstalker #17 Posted 18 September 2012 - 09:15 PM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,366
 • Member since:
  04-18-2011

View PostSKchaos, on 18 September 2012 - 09:09 PM, said:

Aha ono my tu nechce nahodiť obrázky, no nevadí, vyriešim to takto:


http://www.google.sk...:27,s:106,i:184

Jo, tenhle... to byl také dobrý joke. Předpokládalo se (stejně u paralelního západního designu, tuším že to byl původně Locust), že tank bude s pásy (!) přistávat v plné letové rychlosti a rovnou z přistání přejde do bojového stavu. Samozřejmě to dopadlo katastrofou, naštěstí tuhle blbost zkoušeli bez posádky.

USPavacka #18 Posted 19 September 2012 - 07:17 PM

  Lieutenant

 • Player
 • 30244 battles
 • 1,538
 • [9-TDE] 9-TDE
 • Member since:
  05-07-2011

View PostSilentstalker, on 18 September 2012 - 09:15 PM, said:

Jo, tenhle... to byl také dobrý joke. Předpokládalo se (stejně u paralelního západního designu, tuším že to byl původně Locust), že tank bude s pásy (!) přistávat v plné letové rychlosti a rovnou z přistání přejde do bojového stavu. Samozřejmě to dopadlo katastrofou, naštěstí tuhle blbost zkoušeli bez posádky.
to jako rozjet tank na 150 km/h (nebo kolik), odletět, pak jen přistát, shodit křídla a hned bojovat? To není možné ani dnes :Smile_veryhappy:

Silentstalker #19 Posted 19 September 2012 - 07:19 PM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,366
 • Member since:
  04-18-2011

View PostUSPavacka, on 19 September 2012 - 07:17 PM, said:

to jako rozjet tank na 150 km/h (nebo kolik), odletět, pak jen přistát, shodit křídla a hned bojovat? To není možné ani dnes :Smile_veryhappy:

To je těžký dvojplošník, ty 150 nelétaly ani maximální rychlostí. Navíc podvozek Christie snese až 70-80 km/h, tedy to byla základní myšlenka. Plán byl ten před dopadem motorem roztočit pásy na požadovanou rychlost. Samozřejmě to nefungovalo :)

ClearEvil #20 Posted 21 September 2012 - 11:24 AM

  Field Marshal

 • Veteran
 • 17375 battles
 • 13,015
 • Member since:
  01-29-2012
Více o A-20 40
http://en.wikipedia....ki/Antonov_A-40


Díky za upozornění

Edited by ClearEvil, 21 September 2012 - 09:30 PM.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users