Jump to content


Podivné, exotické, zajímavé tanky v historii


 • Please log in to reply
56 replies to this topic

jankohout #41 Posted 23 November 2012 - 06:46 AM

  Lance-corporal

 • Player
 • 21174 battles
 • 99
 • Member since:
  03-11-2011

View PostSilentstalker, on 17 September 2012 - 07:55 PM, said:

Myslím, že je na čase mít svoje vlastní české vlákno o nejpodivnějších a nejzajímavějších designech tanků. Většinou samozřejmě půjde o WW2 stroje a předválečné tanky, protože většina opravdu úchylných nápadů vznikla na základě představ jejich konstruktérů bez praktických zkušeností a podivných zbraní.

Tak směle do toho :)

Rammpanzer

http://ww2drawings.j...tiger(P)/p1.jpg

Rammpanzer - jak název napovídá - bylo v podstatě beranidlo pro pouliční boje, postavené na Porscheho podvozku, určené k rozhrnování barikád a vraků. Údajně byly postaveny tři v srpnu 1943 (jiné zdroje uvádějí jediný postavený prototyp) a jejich osud není známý. Pochybuji, že něco takového fungovalo nějak rozumně, či bylo k něčemu užitečné.

Odminovací tank Alkett VsKfz 617 Minenräumer

Posted Image

Posted Image

Jak označení napovídá, šlo o prototyp odminovávacího vozidla. Pancéř této obludy byl někde kolem 40mm včetně podlahy, aby odolala výbuchům min. Vozidlo bylo zkonstruováno někdy v roce 1942 a neprošlo testy - bylo hodnoceno jako pro svůj účel příliš velké, nemotorné a pomalé. Explozí min se dosahovalo velkým tlakem těžkého stroje skrze velmi těžké vyměnitelné "botky", posazené na mohutných kolech (na snímcích je to dobře vidět), které se zarývaly do země. Ty měly teoreticky odolat všem obvyklým typům min. V praxi byly ovšem údajně nedostatečně odolné a výměna takové botky uprostřed minového pole musela být zajímavým cvičením.

Tank "Lebeděnko", neboli "Car tank"

http://www.landships...rs.com/tsar.jpg

Posted Image

Tento podivný projekt vznikl v SSSR za 1. světové války (konstrukce začala 1914, prototyp 1915) a byl pojmenován podle svého konstruktéra. Každé kolo bylo samostatně poháněno 240koňovým motorem Maybach (tedy dva motory). Projekt vzniknul za podpory samotného cara Nikolaje, kterému se velice líbil miniaturní model vozidla představený mu v roce 1914, z toho vznikl druhý název. Stroj kupodivu na pevném povrchu mohl dosahovat v této konfiguraci rychlosti až 17 km/h, což na tehdejší dobu nebylo vůbec špatné. Výzbroj měla být osazena v horní věžičce - kombinace děl a kulometů.
První test proběhl v roce 1915 a dopadl katastrofálně. Díky výrobě dílů odděleně od sebe a finální kompletaci vozidla až na místě testu cca 60 km od Moskvy bylo odhaleno příliš pozdě, že kvůli použití nevhodné oceli je stroj asi o polovinu těžší, než konstruktér předpokládal. Stroj se sice rozjel a dokonce porazil strom, jenže pak vyrovnávací zadní kolo zapadlo do nějakého příkopu a ani kombinovaná síla motorů Maybach nedokázala stroj osvobodit. Prototyp byl dále shledán příliš zranitelným dělostřelectvem a zastaralý (v té době už západní mocnosti experimentovaly s pásovým pohonem) a prototyp tak byl opuštěn. Zapadlý v tom příkopu zůstal až do roku 1923, kdy byl sešrotován.

Kugelpanzer

Posted Image

Další mimořádně podivný design z německé kuchyně. Nikdo v podstatě neví, jak tento stroj měl fungovat - je pravděpodobné, že pilot seděl uvnitř koule, udržované v poloze nějakým gyroskopem, zatímco se tento průzkumný "tančík", poháněný miniaturním motorem valil krajinou. Prototyp byl Němci poslán do Japonska, ale skončil v Mandžusku, kde ho v roce 1945 zajali Rusové.

T-35, Independent a další "land dreadnoughts"

Posted Image

Jednou z dalších vývojových slepých uliček byly tzv. landships (ačkoliv původně v době WW1 a mezi válkami tento název označoval všechny tanky) - mohutné supertěžké tanky s mnoha věžemi (zvláště Britové a Rusové si libovali v podivných vícevěžových konstrukcích). Základem byl co největší podvozek s co největším počtem věží. Teoreticky to mělo vypadat jako skutečná "pozemní loď", nicméně všechny tyto konstrukce v praxi propadly: pravidelně byly podmotorované, velice těžké a často se rozbíjely až do té úrovně, že byly pro boj nepoužitelné. Prostor uvnitř byl ztísněný a pro velitele bylo koordinovat činnost až 15 mužů (u některých typů) naprosté peklo. Landships vymizely krátce po začátku druhé světové války.

Bob Semple TankPosted Image

Posted Image

Bezpochyby jedno z nejhorších obrněných vozidel, které se kdy postavilo. V roce 1940, kdy se celé Tichomoří obávalo japonské invaze vznikla i na Novém Zélandu panika. Jedním způsobem, jak jí čelit, byl apel na slavného nezávislého ducha Novozélanďanů stavbou tanků vlastní konstrukce. Tenhle blbý nápad měl člověk jménem Bob Semple, který byl v té době premierem a ministrem obrany v jedné osobě. Byl to žoviální liberál s pochopením pro strach dělnictva, ale byl bez jakýchkoliv vojenských zkušeností. Trpěl utkvělou představou, že když se na pásový podvozek navaří pár plátů a kulomet, vznikne z toho tank - a tak se také stalo, vznikl stroj, který nechal Semple pojmenovat se skromností sobě vlastní po sobě.
Byla to naprostá katastrofa. Základ tvořil nějaký zemědělský traktor (typy se různily od jednotlivých kusů), na který byla navařena plechová konstrukce, která ovšem nejenže neodolala ani kulometu, neodolala ani palbě z pušek. Byl nestabilní, převracel se na bok, přetěžovaný pohon se neustále rozbíjel, chybělo jakékoliv pérování či odvětrávání a uvnitř kovové konstrukce bylo pod horkým sluncem jak v pekle. Jako třešnička na dortu se pak vyjímal fakt, že kulometník, obsluhující přední zbraň ležel na matraci na samotném bloku motoru (!!!), pakliže chtěl střílet. Tank měl posádku 8 mužů (!) a jen bůh ví, kam se všichni vešli.
Bob Semple byl samozřejmě armádou přijat jako špatný vtip a nikdy nebyl zaveden do výzbroje. Byly nakonec vyrobeny asi 4 kusy, ukázal se na několika přehlídkách v rámci propagandy a po prvních dodávkách britských a amerických zbraní se těchto tančíků novozélandská armáda okamžitě zbavila.

Japonský ženijní tank SS Ki/Kai

Posted Image

Tento exotický stroj pochází z Japonska. Existovalo několik verzí, z nichž hlavní byla ta vyzbrojená 2 plamenomety. Bylo to mimořádně nebezpečné vozidlo, o kterém je ovšem na to, že ho bylo vyrobeno asi 119 kusů známo málo. Základem byl tank Type 89 a kromě plamenometu existovaly i mostní verze, verze s radlicemi a v Číně nasazená verze určená k rozprašování jedovatého plynu.

Type 97 Ka Ha

Posted Image

Tento unikátní japonský tank sloužil k ničení telefonních a telegrafních spojů. Byl postaven na bázi tanku Chi Ha, ale místo věže (měl jen malou věžičku s falešným dělem) měl elektrický generátor, který vyvinul napětí 10 tisíc V. Fungoval tak, že tank dojel k telegrafnímu/telefonnímu kabelu a operátor připojil generátor přímo na něj. Generátor pak vyslal do sítě napětí, které zraňovalo a zabíjelo telegrafisty a jiné osoby s drátem manipulující. 4 tyto tanky sloužily v Číně v rámci 27. nezávislého ženijního praporu.

Tank "Ni", známý také jako "Tank Oděsa"

Posted Image

Ruská obdoba "udělej si sám" tanku "Bob Semple", založené na traktoru STZ-5. Na rozdíl od toho novozélandského byl tento pancéřovaný nikoliv plechem, ale pláty pocházejícími z parních kotlů. Byl pomalý, neohrabaný, ale extrémně hlučný. Vzniklo jich asi 68, první byl vyroben v Oděse v srpnu 1941. Jednotlivé kusy se od sebe velice lišily, některé byly vyzbrojené věží z T-26, jiné jen maketou děla a kulomety a některé dokonce vůbec nic. Nicméně jako propagandistická zbraň se osvědčil a internetem koluje historka o jedné akci, kdy tyto tanky "napadly" německou dělostřeleckou posádku ve vesnici a za bezmocného přihlížení konsternovaných německých vojáků postupně z vesnice odtahaly 24 německých děl.

Pěkný článek, Lebeděnko ale nevznikl v SSSR, na fotce k tanku T-35, Independent neni žádný Independent ale prototyp težkého sovětského tanku T-35, Independent byl britský tank.To o Type 97 Ka Ha mi příjde jako nějakej forek, mrknu na to a ozvu se.
Tank Oděsa není nic zvláštního, mrkni na tanky a obrněná auta z občanské války ve španělsku, tam bylo podobných plno.

jankohout #42 Posted 23 November 2012 - 07:05 AM

  Lance-corporal

 • Player
 • 21174 battles
 • 99
 • Member since:
  03-11-2011

View PostSilentstalker, on 17 September 2012 - 09:18 PM, said:

PS: klidně doplňujte, piště, ať se to tu rozjede...

Machine Boirault

Posted Image

Tahle podivnost byl jeden z prvních francouzských pokusů o stroj, schopný překonat zákopy. Rám se pohyboval podobným způsobem jako pásy. Stroj vznikl v roce 1915 a autorem byl francouzský inženýr - že neuhodnete jak se jmenoval? Ano, Boirault. Hlavním úkolem stroje bylo ale nejen překonat zákopy, ale také "zdupat" natažený ostnatý drát, bránící pěchotě v postupu. Celý stroj byl postavený z ocele a byl poháněný 80-koňovým motorem.
V praxi se ale ukázal příliš pomalým a zranitelným.  Neschopnost zatáčet za jízdy také zrovna nepřispěla a od projektu bylo upuštěno 10.6.1915.

M3 Lee s 18-liberní houfnicí

Posted Image

Tahle podivná konverze vnikla někdy v průběhu pouštní války. Trup M-3 Lee bez původní výzbroje, ale s namontovanou 18-liberní houfnicí (starý typ, nahrazený slavnou 25-liberní houfnicí).

BT-42

Posted Image

Finská konverze tanku BT-7 s namontovanou 4,5palcovou britskou polní houfnicí z první světové. Příliž těžká věž přetěžovala podvozek a stroj se neustále rozbíjel, ale střílet z toho musela být legrace :)

Odminovací tank na podvozku Panzer III:

Posted Image


Panther přestavěný na prohrnovací vozidlo. V květnu 1944 svolil Hitler osobně ke konverzi několika strojů Panzer III a IV (text uvádí VI - chyba?) na silniční prohrnovací vozidla. Měla být použita ve městech nejhůře postižených leteckými útoky. Na obrázku je jeden Panther, který byl takto také konvertován.

Posted Image

Jeřáb na podvozku Panther:

Posted Image

Konverze T-34 s 20mm německým protiletadlovým čtyřčetem:

Posted Image

Jugoslávské konverze M3 Stuart:

Posted Image

Existovalo jich několik a prováděl je Kurt Anton, později zodpovědný za vývoj poválečné jugoslávské verze T-34 (Vozilo A). Na obrázku je konverze se 75mm kanonem Pak místo věže. Celkem jich bylo konvertováno 5 a z toho 3 byly ještě provozuschopné v roce 1949. Další konverze Stuartů Jugoslávci zahrnovaly: instalaci 20mm čtyřčete (4 stroje), 81mm minomet (2 stroje) a 150mm houfnici sIG 33 (jeden stroj, zničen při první akci).

Podivná německá konverze (trup Panzer I, věž Panzer III, pohon na dřevoplyn) - původ neznámý, pravděpodobně pokus o výcvikové vozidlo:

Posted Image

Na té fotce, kde píšeš že je M3 Lee žádnej Lee neni, kde ho tam vidíš? Jak si příšel na to že se samohybná houfnice BT 42 neustále rozbíjela? A proč to byla legrace? Používala je elitní divize Lágus, bránila s nima třeba Petropavlovsk, tam to kolego legrace nebyla, nekolik osádek padlo v boji.
Tady kolego:


Ernst Ruben Lagus
Posted Image

Generál Ernst Ruben Lagus (12. října 1896 – 15. července 1959) byl finský generálmajor, specialista na tankové boje a první vyznamenaný Mannerheimovým křížem (22. července 1941).

Lagus byl jeden z tzv. finských myslivců, trénovaných za první světové války v Německu. Během zimní války zodpovídal za zásobování jednotek bojujících na Karelské šíji, za pokračovací války velel nejprve Myslivecké brigádě, posléze pak Obrněné divizi.
Lagusova pěst kolego, doporučuji:
http://www.youtube.c...h?v=GR7V7DwddDY

jankohout #43 Posted 23 November 2012 - 07:16 AM

  Lance-corporal

 • Player
 • 21174 battles
 • 99
 • Member since:
  03-11-2011

View PostSilentstalker, on 18 September 2012 - 07:40 PM, said:

St. Chamond Wheel & Track

Posted Image

V roce 1932 si několik těchhle tančíků koupilo Španělsko. Výsledkem byla katastrofa. Hned po prvním nasazení jednomu ze strojů zcela selhal motor a musel být odeslán zpět do továrny na kompletní opravu. Po pár dnech se takto rozbily další dva kusy. Měly slabý motor, minimální pancéřování a ve výzbroji jen kulomet, který mohl střílet pouze dopředu. Motor se neustále přehříval, což způsobilo, že v neodděleném interieru bylo jako v pekle a jako třešnička na dortu byl kulomet umístěný tak, že při střelbě dopadaly horké nábojnice na hlavu řidiče. Vozidlo bylo prakticky ihned vyřazeno.
Je to prototyp francouzského pruzkumného tanku Saint Chamond 1921. Španělsko jich koupilo sedum a pomohly k vybudování španělských obrněných sil. je to v podstatě něco podobného jako naše kolohousenka KH-50.

Edited by jankohout, 23 November 2012 - 07:23 AM.


jankohout #44 Posted 23 November 2012 - 07:22 AM

  Lance-corporal

 • Player
 • 21174 battles
 • 99
 • Member since:
  03-11-2011

View PostSilentstalker, on 17 October 2012 - 06:39 PM, said:

Tanky na dřevoplyn:

Panzer II

Posted Image

Posted Image

Plynový Marder

Posted Image

Panzer IV na plyn

Posted Image

Panther na plyn

Posted Image

Tiger na plyn :)

Posted Image

Důvodem těhle konverzí byl nejspíš nedostatek paliva na konci války. Samozřejmě nejde nejspíš o nic bezpečného ani efektivního, ale o nouzové řešení.

Né nejspíš, určitě byl tím důvodem, říše byla v háji , mužeš třeba najit fotky německých tanků bez gum na pojezdech a podobně. Auta na dřevoplyn byla tenkrát běžná věc, tušim že na jedno se můžeš dokonce mrknou v Lešanech.

jankohout #45 Posted 23 November 2012 - 07:26 AM

  Lance-corporal

 • Player
 • 21174 battles
 • 99
 • Member since:
  03-11-2011

View PostJohnTravolta, on 17 October 2012 - 08:04 PM, said:

To bude asi iny tank za nim.. Odhadujem to na ukoristene KV. Kriz asi vybledol a presvita povodny znak.
Není to KV, je to Italský střední tank Carro Armato M15/42.

jankohout #46 Posted 23 November 2012 - 07:36 AM

  Lance-corporal

 • Player
 • 21174 battles
 • 99
 • Member since:
  03-11-2011

View PostSilentstalker, on 18 October 2012 - 12:00 AM, said:

Posted Image

Tohle je docela zajímavé, tank T-34/85 s německým 88mm dělem. Konvertováno v červenci nebo srpnu 1944 v loděnicích Libau, tank T-34/85 byl přezbrojen s 88mm dělem z poškozeného Tigera. Zadní krabice na věži je také z Tigera. Tank byl používaný od konce roku 1944 12. tankovou divizí.
Je to jenom taková internetová srandička pro ty co se nechaj nachytat, nic takového nejezdilo.
Mrkni na tohle:
http://img13.imagesh.../7043/88t34.jpg

Dobrý ne? je to ale blbost, žádná T-34 s 88 nejezdila, možná taky najdeš někde na netu fotku T-34 s nástavbou Stuga, tak to nešiř.

Silentstalker #47 Posted 23 November 2012 - 07:54 AM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,366
 • Member since:
  04-18-2011

View Postjankohout, on 23 November 2012 - 07:36 AM, said:

Dobrý ne? je to ale blbost, žádná T-34 s 88 nejezdila, možná taky najdeš někde na netu fotku T-34 s nástavbou Stuga, tak to nešiř.

a) ta fotka je fake
b) nejdřív si něco zjisti, než začneš psát blbosti, očividně nemáš ani páru o ničem, když si pleteš Lee se Stuartem, nevím jestli trolluješ, nebo jsi blb, každopádně nespamuj nesmysly.
c) nequotuj celé obrazové příspěvky, kdo se tím má prohrabávat

Edited by Silentstalker, 23 November 2012 - 07:55 AM.


jankohout #48 Posted 23 November 2012 - 07:59 AM

  Lance-corporal

 • Player
 • 21174 battles
 • 99
 • Member since:
  03-11-2011

View PostSilentstalker, on 23 November 2012 - 07:54 AM, said:

a) ta fotka je fake
b) nejdřív si něco zjisti, než začneš psát blbosti, očividně nemáš ani páru o ničem, když si pleteš Lee se Stuartem, nevím jestli trolluješ, nebo jsi blb, každopádně nespamuj nesmysly.
c) nequotuj celé obrazové příspěvky, kdo se tím má prohrabávat
Lee ze Stuartem si pleteš ty, to že je to fake tam píšu, co je jako blbost? Blba si nech pro někoho jinýho ,jasan? šiříš tu blbosti a urážíš se.
kde jsem napsal nějakou blbost, zační.čekám.

Silentstalker #49 Posted 23 November 2012 - 08:57 AM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,366
 • Member since:
  04-18-2011

View Postjankohout, on 23 November 2012 - 07:59 AM, said:

Lee ze Stuartem si pleteš ty, to že je to fake tam píšu, co je jako blbost? Blba si nech pro někoho jinýho ,jasan? šiříš tu blbosti a urážíš se.
kde jsem napsal nějakou blbost, zační.čekám.

Ano, s tím Lee jsem se upsal, už jsem to zkouknul. Ale nemůžeš čekat, že když tu spamuješ nesmysly v jiných postech, že se tvými výlevy někdo bude zabývat. Mé mínění o tobě se nezměnilo :)

jankohout #50 Posted 23 November 2012 - 10:24 AM

  Lance-corporal

 • Player
 • 21174 battles
 • 99
 • Member since:
  03-11-2011

View PostSilentstalker, on 23 November 2012 - 08:57 AM, said:

Ano, s tím Lee jsem se upsal, už jsem to zkouknul. Ale nemůžeš čekat, že když tu spamuješ nesmysly v jiných postech, že se tvými výlevy někdo bude zabývat. Mé mínění o tobě se nezměnilo :)
Kolego netušim co tu spamuju, nejsem tu dlouho. Chodim ale na fóra o obrněné technice a obrněne technice se věnuji nějakých třicet let.
Rozhodně tě nechci urážet, napadat nebo buzerovat, tvoje práce tu je dobrá. U některych článků mi to ale přijde, že nejdeš něco na netu, mrskneš do překladače a je to tu.
Třeba Lebeděnko, v roce 1914 byl nějaký stát který se jmenoval SSSR? to snad ne, to mužeš napsat že LT 38 byl vyroben v ČSSR nebo ČSFR.
K tomu KV, co piše tvuj kolega, je to Carro Armato M15/42 z vyzbroje Panzer-Abt.202.
Hvězda tam je proto, že jednotka se vzdala spojencům, tak někdo přečmáral kříže.
Mrkni:
http://beute.narod.r...5/M15-42_06.JPG

Dobrý ne? tady můžeš pokouknout:
http://beute.narod.r...15/M15_42-3.htm

A tady máš ten tvuj fake, nebo jak tomu řikáš:
http://beute.narod.r...al/t34_75_1.jpg

http://beute.narod.r...earmed_t-34.htm
http://beute.narod.r.../t-34_85_12.JPG
http://beute.narod.r...panzer_t-34.htm

V poho, ne? čus.

Edited by jankohout, 23 November 2012 - 10:27 AM.


JohnTravolta #51 Posted 23 November 2012 - 11:48 AM

  Lieutenant

 • Player
 • 16389 battles
 • 1,588
 • Member since:
  02-09-2011

View Postjankohout, on 23 November 2012 - 07:26 AM, said:

Není to KV, je to Italský střední tank Carro Armato M15/42.

Vdaka za objasnenie.  :Smile_honoring:

Ja som len odhadoval ze to je KV - podobny zadok veze + 2 vezicky na vrchu. A tie clanky pasov na boku skresluju ten zaobleny bok.
Ale KV by bolo asi trosku vacsie  :Smile-hiding:

Silentstalker #52 Posted 23 November 2012 - 05:39 PM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,366
 • Member since:
  04-18-2011
Máš naprostou pravdu, jankohoute... že se s tím vůbec patlám. Jistě to zvládneš lépe, když jsi tak znalý. Uf... ještě že se názory takových lidí neřídím....

Edited by Silentstalker, 23 November 2012 - 05:43 PM.


jankohout #53 Posted 23 November 2012 - 08:25 PM

  Lance-corporal

 • Player
 • 21174 battles
 • 99
 • Member since:
  03-11-2011

View PostSilentstalker, on 23 November 2012 - 05:39 PM, said:

Máš naprostou pravdu, jankohoute... že se s tím vůbec patlám. Jistě to zvládneš lépe, když jsi tak znalý. Uf... ještě že se názory takových lidí neřídím....
Na rozdíl od tebe jsem ti nenapsal ani slovo urážky, pouze jsem tě upozornil na několik nedostatků, každy se splete, nebo něco přehlédne. Tak nechápu proč se takto chováš, takto se někdy chová muj mladší syn, neni ti jedenáct, ne? Jestli ano, tak pardon protože o SSSR se budete učit až příští rok.
Přečti si znovu v klidu co jsem ti napsal a přestaň  už konečně ujíždět, jak sem již psal, chtěl jsem tě pouze upozornit na několik nedostatků, né tě napadat, tak v klidu.
Ahoj

Deathman_Kenshi #54 Posted 24 November 2012 - 10:41 AM

  Warrant Officer

 • Clan Commander
 • 26388 battles
 • 636
 • [LEMON] LEMON
 • Member since:
  02-12-2011
Myslim ze tenhle clanek uz se tu kdysi probiral

Celkove je ta serie docela slusnym lehkym ctenim

http://technet.idnes...1_vojenstvi_pka

Silentstalker #55 Posted 03 December 2012 - 07:24 PM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,366
 • Member since:
  04-18-2011
Docela zajímavé video o podivných projektech: Objekt 279, Chrysler TV-8, Churchill Crocodile a KT T-60Leichttraktorkiller #56 Posted 20 May 2014 - 08:07 PM

  Private

 • Player
 • 635 battles
 • 4
 • Member since:
  10-25-2013

10,5cm lFH 18/40 auf Geschützwagen Lorraine Schlepper

 

003.jpg


VIKILIX #57 Posted 06 August 2016 - 09:55 AM

  Private

 • Player
 • 18853 battles
 • 1
 • Member since:
  11-22-2014
TY TANKY NA VRCHU SOU PĚKNY TEN BT7 S NADSTAVBOU MI PŘIPOMYNA BRYCKE DĚLOSTŘELECTVO BISHOP
2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users