Jump to content


Přicházejí Britové - přehled


 • Please log in to reply
9 replies to this topic

Silentstalker #1 Posted 28 September 2012 - 12:29 PM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,426
 • Member since:
  04-18-2011
To, že Britské tanky budou v patchi 8.1 je myslím velice známý fakt. Před 3 dny oznámil Wargaming na svém ruském serveru, že patch 8.1 bude v říjnu/listopadu, britské tanky tu tedy budou co nevidět. Existuje oficiální návrh britského stromu od Wargamingu - ten byl zveřejněný už před několika měsíci. Bohužel/bohudík, tento návrh již není aktuální (na nový a přepracovaný se čeká) - konkrétně v tom, že bude zavedena nová lend/lease větev s britskou verzí amerických (ale i jiných) tanků.

V patchi 0.8.0 bylo uvedeno několik desítek ikon britských tanků - a právě z těch vychází tento přehled. Seznam těchto ikon je skoro určitě nekompletní, proto do tohoto seznamu zařadím i tanky z původního návrhu stromu. Cílem je vytvořit základní přehled o britských tancích, které se vyskytnou v první verzi britského patche.


Vickers Medium Mark I


Posted Image

Vickers Mk. I vznikl jako soukromá iniciativa firmy Vickers ve 20. letech. Po skončení WW1 se v Británii stalo prakticky totéž, co ve Francii: omezování rozpočtu pro armádu, spojené s poválečnou euforií a optimismem v tom smyslu, že už další podobná válka nebude zapříčinilo zaostávání tankových výzbroje a výcviku sborů (ten v USA byl dokonce uplně rozpuštěn). V Británii padla většina prostředků na neúspěšný projekt tanku Medium Mk. D, po kterém se vývoj tanků na čas prakticky zastavil.

Firma Vickers už ale plánovala dopředu a navrhla v roce 1921 jako soukromý projekt tank označený jako Vickers Light Tank. Na svou dobu byl velice pokrokový, nicméně naprosto nespolehlivý a armáda o něj neprojevila zájem. Tento projekt byl opuštěn v roce 1922 ve prospěch střízlivějšího návrhu, označeného jako A2E1, pojmenovaného v roce 1924 "Vickers Medium Tank Mk. I" - první prototypy byly testovány v roce 1923. Po úspěšných testech byl přijat do výzbroje britské armády, kde cca 200 vyrobených kusů různých verzí vydrželo až do vyřazení v roce 1938. Ačkoliv se nikdy nezúčastnil ozbrojeného konfliktu, pro UK byl důležitou lekcí ve stavbě ozbrojených vozidel.

Ve hře to bude s takřka stoprocentní jistotou tier 1 vozidlo. Váha - cca 11 tun, motor 90hp Armstrong-Siddeley (později Ricardo), max rychlost cca 24 km/h, jen cca 6mm pancíř, 47mm dělo QF 3-pounder (velmi nízká úsťová rychlost, průraznost bude někde kolem 30-40mm). Mohl by to být solidní tier 1, nelišící se zas tolik od ostatních tier 1 tanků, snad jen tím že je nominálně střední a velikostně větší.

Medium Tank, A7

Posted Image

Experimentální tank, vyvinutý v Anglii v roce 1929. Tři stroje byly vyrobeny Královskou dělostřeleckou továrnou ve Woolwich a v zásadě se od sebe nelišily. Testy se konaly do roku 1937, ale tank nebyl přijat do služby. Neví se o něm příliš. První prototyp měl 3 liberní dělo QF jako Vickers Medium Mk. I na tieru 1 (lze tedy usuzovat, že to bude tier 2 tank), pozdější prototyp přezbrojen 2-liberním dělem. Pancíř - 14mm. Váha 14 tun. Motor Armstrong-Siddeley 120k, pozdější prototyp měl i AEC C1 o výkonu 250k. Maximální rychlost cca 38 km/h. Mohl by to být díky poměru výkonu k váze docela obratný tančík, ale samozřejmě nízká maximální rychlost je omezující. Je možné, že půjde o premiové vozidlo, v původním tech stromu se nevyskytuje.

Cruiser Mk. I

Posted Image

První z "křižníkových" (cruiser) tanků. Budu používat slovo cruiser, protože česky to zní podivně. Zde je třeba začít poněkud obšírně. Britská tanková doktrína, podobně jako původní německá a francouzská, rozlišovala tanky pro podporu pěchoty (infantry tanks) a tanky útočné, určené pro boj proti jiné obrněné vozbě, popř. k průlomům - často méně pancéřované, ale rychlé. Takto doktrína postupně vznikala v 30. letech a v polovině 30. let byla podána žádost firmě Vickers-Armstrong, aby dodala prototyp prvního rychlého tanku. Nicméně v té době řádila ještě stále ekonomická krize a na tanku se šetřilo kde se dalo. Výsledkem byl relativně rychlý, ale jinak mizerný a špatně pancéřovaný a zkonstruovaný tank, plný "shot traps" - tedy míst, která odrážela v případě zásahu střely do citlivých částí stroje. Vyrobilo se jich mezi lety 1936-1938 125 a nasazeny byly v bojích nejprve ve Francii (kde byly všechny zničeny), později i v Africe, kde si také nevedly nijak valně, zejména kvůli své pověstné nespolehlivosti. Dalším problémem byla absence HE střel pro 2-liberní dělo.

Více viz zde: http://cs.wikipedia....ki/Cruiser_Mk_I

Ve hře by to mohl být relativně solidní a rychlý tier 2 tank. 2-liberní dělo se na svůj tier udrží. Tank jezdil rychlostí až 40 km/h, měl 150hp motor a vážil 12 tun. Pancéřování je ovšem slabé (14mm max), takže tank bude spoléhat spíš na rychlost.

Cruiser Mk.II

Posted Image

Cruiser Mk. II (A10) byl vyvíjen společně s tankem Cruiser Mk. I (A9) jako "těžký cruiser", určený spíše pro podporu pěchoty, na rozdíl od lehčího Cruisera Mk. I. V praxi ale tato koncepce propadla a bylo rozhodnuto tank Cruiser Mk.II klasifikovat jako "rychlý". Vznikl v roce 1934 pod vedením sira Johna Cardena u firmy Vickers adaptací typu A9 - bylo provedeno několik změn, mezi nejmarkantnější patřilo odstranění kulometných minivěžiček a přidání přídavného pancéřování, které se na některých místech až zdvojnásobilo (Cruiser Mk. I - 14mm, Cruiser Mk. I - až 30mm). To samozřejmě nezůstalo bez následků - 150k motor AEC už nestačil a rychlost tanku klesla na i na svou dobu otřesných cca 13 km/h mimo zpevněné silnice (na silnici dosahoval stroj cca 25 km/h). Primární výzbroj zůstala stejné - 2-liberní dělo. Vznikla i CS verze (protipěchotní) s 94mm houfnicí. Tato verze byla naprosto neefektivní zejména kvůli britské doktríně, kdy houfnice na tanku sloužily především k vytváření kouřové clony a kromě několika kusů tříštivých nábojů (HE) vezl takový tank jen náboje zadýmující (!).
Přes peripetie se ovšem podařilo tento typ dostat Britům do výroby. Cruiser Mk. II se vyráběl v letech 1938 až 1940 a vyrobilo se ho 175 kusů. V boji se objevil v bitvě o Francii, později i v Africe (kde byla chválena jeho průchodnost v pouštních podmínkách). Posledních 60 kusů se objevilo v bojích v Řecku, kde si Cruisery Mk. II nevedly v bitvě proti Němcům nejhůř, ale v hornatých podmínkách Řecka jich bylo 90 procent ztraceno kvůli poruchám. Další vývoj typu Cruiser Mk. II vedl až ke stroji Valentine.

Cruiser Mk.III

Posted Image

Cruiser Mk.III byl první britský cruiser tank s podvozkem typu Christie. Po roce 1935, kdy se ukazovaly první (nedostatečné) výsledky z vývoje typů Cruiser Mk.I a Mk.II, zejména co se rychlostí týkalo se britská vláda rozhodla objednat tank s podvozkem typu Christie, který by tuto chybu napravil. Toto rozhodnutí bylo ovlivněno i demonstracemi ruských tanků řady BT. Generál Martel, velký fanda podvozku Christie si prosadil, že nový tank bude mít tento podvozek (licencovaný firmou Nuffield) a zárpoveň lehký a výkonný motor Liberty od téže firmy. Výsledkem vývoje byl první prototyp v roce 1937. Byl rychlý: 340k motor Liberty poháněl toto vozidlo rychlostí až 48 km/h. Pancéř byl kvůli váze pouze 14mm tlustý, nicméně výzbroj byla standartní: 2-liberní dělo.  Po různých tahanicích mezi v podstatě konkurenčními typy Mk. I, Mk. II a Mk. III bylo rozhodnuto o výrobě - Cruiserů Mk.III bylo nakonec postaveno celkem 65. Účastnily se bojů ve Francii v roce 1940, kde se ovšem neosvědčily (nespolehlivé, příliš tenký pancéř) a většina jich byla ztracena po evakuaci u Dunkerque. Zbylých pár kusů zakončilo vojenskou karieru v bojích v Africe.
Ve hře to bude typický zástupce lehké britské linie: rychlý, ale velmi špatně pancéřovaný, rychlopalné 2-liberní dělo. Na v původním stromu uváděný tier 2 je tato sestava nicméně dostatečná.

Cruiser Mk.IV

Posted Image

Cruiser Mk.IV byl prostě lépe pancéřovaná verze Mk. III (ve skutečnosti první typy Mk. IV vznikly prostým přidáním extra pancéře na Mk.III). Zejména věži byl pancéř efektivně zdvojnásoben na 30mm. Každopádně měl tento typ nahradit Mk.III. Výroba začala někdy v roce 1940 a není jasné, kolik tanků Mk.IV bylo vyrobeno celkem - zdroje se různí, každopádně ke konci roku 1941 se celkem vyrobilo dohromady 665 kusů typu Mk. III a Mk. IV dohromady. Několik úvodních prototypů bylo společně s tanky Mk. III posláno do Francie s BEF, kde byly všechny ztraceny nejpozději při evakuaci u Dunkerque. Ve Francii si tento typ nevedl nijak dobře, v důsledku uspěchané výroby měly všechny Mk.IV nějaké vady a nedodělky, mnohým dokonce chyběly celé komponenty. Výcvik vojáků na nich byl také velmi nízký a výsledkem byla katastrofa.
Nicméně v bojích v Africe se Mk.IV osvědčil a zůstal ve službě až do konce roku 1941 - s novějšími modely tanku Panzer III a IV si už jeho 2-liberní dělo nedovedlo poradit. Byl to každopádně rychlý tank - stejně rychlý jako Mk. III. Ve hře by to mohl být solidní tier 3 lehký tank, vedoucí přes typ Covenanter až ke Crusaderu.

Cruiser Mk. V, Covenanter

Posted Image

Covenanter byl posledním vývojovým stupněm Cruiseru Mk. III a Mk. IV (ačkoliv je označován jako samostatný tank) a rysy Crusaderu jsou na něm už zcela jasně patrné. Byl pojmenovaný po jistém skotském řádu mnichů. Byl koncipován jako náhrada za předchozí tanky typu Cruiser a postaven ve spěchu (seriová produkce začala dokonce před postavením předprodukčních prototypů). Výsledkem takto neuváženého spěchu byla samozřejmě jako tradičně pohroma. Hlavní problémy tanku se objevily až v průběhu seriové produkce - tank se přehříval a prakticky nebyl schopen funkce v horkých klimatech (ironií osudu Anglie bojovala právě pouze v horkých klimatech a nikde jinde). Pro zachování tváře bylo rozhodnuto, že se tank nehodí pro horká bojiště a zůstane tedy v Anglii jako výcvikový. Nakonec jich bylo postaveno až 1700.
Covenanter byl postaven podle v té době standartních britských specifikací: 30mm pancéř a 2-liberní dělo. Novinkou byl nový dvanáctválec Meadows o výkonu 340 koní jako náhrada za stárnoucí řadu Liberty. Motor byl nízký, ale široký a na chladiče tak v prostoru tanku nezbylo místo: musely být umístěny v přední části vozidla a právě tato konfigurace způsobila vážné problémy s přehříváním. Ale jinak byl tank relativně rychlý (48 km/h). Po výše zmíněném rozhodnutí zůstaly Covenantery v Anglii až na pár jednotlivých typů, které byly kvůli testům dopraveny do Afriky (žádný z nich ovšem nebyl zničen). Covenanter tak zůstal prakticky beze ztrát v britské výzbroji až do roku 1943, kdy armáda usoudila, že je příliš slabě vyzbrojený a hbitě se ho zbavila.

Pozn.: Slavnější tank Crusader nebyl vývojovým stupněm Covenanteru, ale jeho přímým konkurentem od jiné firmy i přes podobný vzhled.

Infantry tank Mk. III, Valentine

Posted Image


Jeden z britských legendárních tahounů 2. světové války. Vyrobilo se jich přes 8 tisíc, bylo jich všude plno a vyskytovaly se i Lend-Lease verze v Rusku, jako ostatně i na prakticky každém jiném bojišti, včetně Asie. Existuje celá řada teorií, jak vzniklo jeho jméno (iniciály továrny, prostřední jméno konstruktéra J.V.Cardena, náhodně vybrané kodové slovo), každopádně šlo o velice významný design, který přežil ve válce od roku 1940 prakticky až do jejího konce.
Vznikl původně jako náhrada (resp. souputník) pěchotního tanku Matilda II, měl sice slabší motor a relativně horší pancéř (65mm max), ale byl stejně vyzbrojený (2-liberní dělo) a - co bylo pro Brity nejdůležitější - byl mnohem levnější, dal se tedy vyrábět skutečně masově. Vzniklo obrovské množství různých verzí a není jasné, která z nich bude přítomna ve World of Tanks, resp. jestli půjde o nějakého hybrida, jako to vypadá u tanku Churchill (který si dle prvních indikací ve hře půjde nakonfigurovat do stavu, který nikdy ve skutečnosti neexistoval). Výzbroj Valentine sahala od 2-liberního děla přes 6-libení až po zástavbu 75mm děla OQF, poslední verze Valentine XI měla až 210-koňový motor. Tank vážil zhruba 16-17 tun podle verze. Valentine ostatně už ve hře existuje. V původním britském stromu je na tieru 4, nicméně dá se uvažovat o tier 3 (základní) i tier 5 (maximálně vylepšené) verzi.

Více o tanku Valentine zde: http://cs.wikipedia....alentine_Mk_III

Vickers Medium Mark II

Posted Image

Vickers Medium Mark II, jak už název napovídá, byl evolucí typu Mark I a vyráběl se v letech 1925-1934 v počtu asi 100 kusů celkem. Byl nahrazen v britské tankem Cruiser Mk. I.
Mark II používal stejný trup jako Mark I, ale věž byla jiné konstrukce. Nicméně zbraň zůstala - 3-liberní dělo společně se 4 (!) kulomety Vickers, které obsluhovalo 5 mužů posádky. Konstrukce byla také o něco vyšší - bylo z ní lépe vidět, nicméně (spolu s poněkud přepracovaným odpružením a stejným 90k motorem) způsobila pokles maximální rychlosti na 21 km/h. Pancéř zůstal zhruba stejný (až 8mm), nicméně na bok byla přidána ochrana pásů (něco ve stylu schürzen). Vickers Mk. II měl několik různých typů, ale Druhou světovou válku už "nestihl" - před jejím vypuknutím byl nahrazen jinými typy. Část tanků se dostala různými cestami do Egypta, kde alespoň jeden sloužil jako zakopané obranné postavení u Mersa Matruh.
Ve hře by to mohl být solidní tier 2 tank. Sice se od Mk. I zas tolik neliší, ale na druhou stranu, i Mk. I je na tier 1 docela slušný. Na straně "má dáti" stojí ovšem fakt, že jde o prakticky totožný tank a je tedy možné, že ho WG vyřadí.


Pokračování příště

Edited by Silentstalker, 01 October 2012 - 01:00 PM.


Silentstalker #2 Posted 28 September 2012 - 02:46 PM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,426
 • Member since:
  04-18-2011
Vickers Medium Mark III

Posted Image

Medium Mk. III byl další tank od Vickerse s minivěžičkami s kulomety, což bylo řešení, ve kterém si Vickers vyloženě liboval. Na rozdíl od předchozího Mk. II nešlo o přímý derivát svého předchůdce. Vznikl na základě požadavků britské armády z roku 1926, která chtěla nahradit své stroje Mk. II něčím těžším. Požadavek na váhu zněl "15,5 tuny" a proto se někdy 3 prototypům firmy Vickers, které byly postaveny jako odpověď říká "Vickers 16-tunový". Mezi další požadavky patřil přední pancíř odolávající kulometné palbě, transportovatelnost po železnici a omezení hluku motoru, který v předchozích modelech otravoval posádku do té míry, že byly některé tanky až nepoužitelné.

V září roku 1926 dodal Vickers první prototyp označený A6 16t, vyzbrojený stejně jako Mk. II (3-liberní dělo) a se stejně slabým pancířem (až 14mm, častěji však jen 6mm). Nový 180k motor poháněl tento tank až rychlostí 32 km/h. Motorů bylo navrženo pro tento tank několik, od námořního motoru Thornycroft až po Armstrong-Siddley V8 a testovány byly různé varianty a kombinace s novou převodovkou a několika systémy odpružení. Výsledky nebyly nijak přesvědčivé - z hlediska palebné ergonomie a obsluhy věže byl Mk.III horší než Mk.II který měl nahradit a po testech byly všechny 3 prototypy zavrženy. V roce 1930 byl jeden z těchto designů přepracován (nový pancíř, vylepšená věž) a v roce 1933 se konaly zkoušky dvou prototypů. Tento přepracovaný design byl už mnohem lepší, ale stále trpěl nespolehlivostí podvozku: zatímco na pevném povrchu dosahoval rychlosti až 48 km/h, mimo komunikace byl podvozek přetěžován nárazy a pořád se rozbíjel. Nakonec byly postaveny tři tanky, teď už označené Mk.III, ale armáda je neobjednala kvůli nespolehlivosti a vysoké ceně. Jeden z nich padl za oběť ohni a kompletně vyhořel.

Ve hře by to mohl být solidní a rychlý tier 2 tank. Na tier 3, kde je umístěný v navrhovaném stromě se zdá příliš slabý, ale uvidíme, jaký výsledek přinese nový strom s LL větví.

Matilda II

Posted Image

Matilda II v současné WoT existuje jako LL ruský tank, takže si každý může udělat představu, jak se tento stroj bude ve WoT chovat. Ve zkratce - vývoj začal na bázi tanku A7 na základě požadavku na těžce pancéřovaný pěchotní tank, schopný vydržet výstřel z kteréhokoliv tehdejšího protitankového děla. Výsledkem byl pomalý a neohrabaný, ale přesto velice oblíbený stroj, který vydržel bojovat na různých frontách prakticky do konce války (snad jediný britský tank, který se po celou válku i vyráběl). Měl klasické znaky britského pěchotního tanku: váha 27 tun, 2-liberní dělo, pancíř až 78mm - ale max. rychlost pouze 25 km/h (mimo silnici dokonce jen 14 km/h). Prošel si s Brity bitvou o Francii i africkou kampaní a dodával se jako LL i do SSSR. Dokonce ho v Africe jako kořistní techniku používali i Němci.

Více se lze dočíst zde: http://en.wikipedia....wiki/Matilda_II

Ve starém stromě byl tento tank plánovaný jako tier 4 - tomu by odpovídal pancíř i dělo (dvouliberní). Nicméně kromě 3-palcové (76mm) houfnice na podporu pěchoty a 2-liberního děla Matilda II žádnou další výzbroj aktivně neměla (experimentovalo se s 6-liberním dělem, tato varianta ve hře už je jako Black Prince). Uvidíme tedy, jak se Wargaming s tímto problémem popasuje.

Churchill I

Posted Image

Churchill je legendární britský těžký tank. Pojmenovaný byl buď po Winstonu Churchillovi, nebo po hraběti z Marlborough, Johnu Churchillovi (předchůdci W.CH.) - zdroje se v tomto rozcházejí a jméno mohlo být takto dvojznačné úmyslně (sám W. Churchill děkoval za pojmenování tanku po jeho předchůdci).
Ve hře WoT bude Churchill rozdělen do dvou úrovní - pravděpodobně tier 5 (Mk. I až Mk. VI) a tier 6 (Mk. VII a pozdější).

Churchill byl vyvinut na začátku války (první prototypy byly hotové v červnu 1940) jako náhrada za pomalu zastarávající typy Matilda II a první Valentine. Mělo jít o těžce pancéřovaný pěchotní tank, schopný odolat prakticky všem soudobým protitankovým prostředkům a zároveň svou délkou schopný překonávat široké zákopy - zákopová válka byla něco, z čeho měli tehdejší vojáci i po 20 letech až panickou hrůzu. Výzbrojí mělo být 2-liberní dělo z věže (původně věž tanku Matilda II) a 3-palcová houfnice v trupu. První typy měly kolem 40 tun, 60mm (ale až 102mm v přední části) pancéře a pohybovaly se rychlostí kolem 20 km/h. Tank vznikal v době invazní paniky v roku 1940 a tak byla spousta součástek stroje "ošizena" a celý vývoj maximálně urychlen. To samozřejmě zanechalo na tanku stopy - motor Churchillu (300k) na tak těžké vozidlo nestačil, přehříval se a stroj byl obecně hodnocen jako velice nespolehlivý, neustále se rozbíjel. Kombinovaná výzbroj byla hodnocena jako nevyhovující a katastrofální nasazení těchto tanků při nájezdu na Dieppe způsobilo, že byl celý projekt téměř zrušen ve prospěch tanku Cromwell.
Až odstranění houfnice z trupu, nasazení 6-liberního děla místo 2-liberního, nová (odlévaná/svařovaná, ne nýtovaná) věž a vychytané mouchy v pohonu společně s úspěchem Churchillu Mk. III v bitvě u El Alamejnu v říjnu 1942 zachránily celému projektu reputaci (u El Alamejnu byl jeden z několika nasazených Churchillů zasažen až 80krát, přičemž byl stále bojeschopný). S postupem času se tak z Chruchilla stal velice kvalitní stroj. Pozoruhodnou vlastností Churchilla bylo, že díky obrovskému kroutivému momentu pozdějších motorů dokázal vyjet i velmi strmé svahy a nepřítele tak překvapit.

Ve hře máme možnost si "osahat", jak bude takový Churchill Mk. III/IV vypadat - v ruském podání. Rychlopalná šestiliberka jistě bude rozdávat tvrdé rány jako dnes a celkově by mohlo tak jít o důstojného soupeře dalším tier 5 tankům. Existovala i verze s houfnicí ve věži, je docela možné, že něco takového bude ve hře také. Výkonem bude někde mezi německou 75mm a 105mm houfnicí.

Silentstalker #3 Posted 28 September 2012 - 04:46 PM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,426
 • Member since:
  04-18-2011
Churchill VII

Posted Image

Churchill VII a jeho pozdější varianty byly velkým skokem v technologii tanků Churchill a v bojových schopnostech. Standartní výzbroj tvořilo 75mm dělo QF (výkonem víceméně podobné americkému dělu 75mm), které bylo zvenku prakticky identického vzhledu jako 6-liberka. Přední pancéř se zvedl na 152mm, celý trup byl obecně širší a lépe pancéřovaný. Měl také kulatější a uhlazenější tvary a nevypadal tak hrubě a šeredně jako předchozí Churchilly. Alternativní výzbroj by mohla tvořit 95mm britská houfnice. Existovalo i několik starších Churchillů, vyzbrojených 75mm děly, zachráněnými ze zničených Shermanů, tato verze se nazývá Churchill 75NA (i když není jasné, zda se něco podobného neobjeví spíš na tieru 5). Každopádně by mělo jít o velice solidní a odolný tank i ve hře.
Z konverze Churchillu VII vznikl i slavný Churchill Crocodile, velice obávaný plamenometný tank.

A43 Black Prince

Posted Image

Black Prince, pojmenovaný po Eduardovi z Woodstocku, zvaném také Černý princ, je dalším vývojovým stupněm tanku Churchill z roku 1943. Hlavní změny zpočívají ve zvětšení a rozšíření trupu a věže a instalaci 17-liberního děla. Tank byl jedním z posledních skutečně "pěchotních" tanků a spíše se kloní už k univerzální koncepci, která eventuelně vyústila ve skvělý Centurion. Pancéř je skutečně masivní - až 152mm. Nicméně zapracování většího děla znamenalo nutnost zvětšit věž - což znamenalo zvětšit trup. Tank se nakonec tímto postupem dostal až na váhu 50 tun, bohužel mu ale zůstala původní 350-koňová pohonná jednotka a tak byl stroj velmi pomalý (max. 17 km/h, ale spíše 12 km/h) a neobratný. Uvažovalo se o motoru s výkonem 600 koní (Rolls Royce Meteor), ale tento návrh se nedostal přes stádium výkresu. Jiný plán byl namontovat na Black Prince věž z Centuriona, ale ani k tomu nedošlo.
Celkem se postavilo 6 prototypů, ale v květnu 1945, kdy se Black Prince objevil, existovaly už jiné tanky (Comet, první Centuriony), které jeho roli zvládly lépe. Od projektu bylo tedy upuštěno. Tento projekt znamenal zároveň také konec britských pěchotních tanků, propříště už byly všechny tanky koncipovány jako zcela univerzální.

Caernarvon

Posted Image

Snímek ze hry:

Posted Image


Historie tanku Caernarvon (a souvisejícího tanku Conqueror) začíná v době 2. světové války jako pěchotní tank A45, vyvíjený paralelně s Centurionem (A41). Nicméně s odklonem od koncepce pěchotních tanků, která skončila s nástupem tanků univerzálních se celý projekt přesunul pod název serie FV200, která označovala univerzální tanky. Caernarvon (FV221) byl mezistupeň mezi A45 a Conquerorem. V podstatě vznikl tak, že se na trup tanku A45 "naroubovala" věž z Centuriona - pro model Caernarvon Mk.I se 17-liberním dělem a pro model Caernarvon Mk.II s 20-liberním dělem (ve hře odhadem úroveň dlouhé 88). Jejich vývoj vyústil v typ Conqueror (v původním stromě na tieru 9).
Bylo jich postaveno celkem 21 od roku 1952 a vážily zhruba 55 tun. Poháněl je stejně jako Conquerora motor Rolls Royce Meteor (cca 800 koní), takže by mohly být celkem svižné. Několik z nich bylo později přepracováno na tank Conqueror.

Conqueror

Posted Image

FV 214 Conqueror byl vrcholem britských těžkých tanků - po jeho vyřazení už Britové používaly pouze tanky střední/univerzální, jmenovitě Centuriona. Conqueror jako projekt vznikl z důvodů obavy západních mocností před sovětskými těžkými tanky, jmenovitě IS-3. Sovětské designy byly obecně na západě v té době přeceňovány (až po zajetí několika strojů Izraelci se zjistilo, jak primitivní vlastně jsou) a proto bylo rozhodnuto vytvořit tank s co nejsilnějším dělem, schopný likvidovat i ty nejtěžší sovětské tanky na dálku.

Jako základ tanku posloužil opět modernizovaný trup A45, který měl relativně masivní pancéřování (přední pancéř byl efektivně přes 170mm tlustý). Na ten bylo rozhodnuto naroubovat rozměrnou věž se 120mm dělem stejné konstrukce, jakou používal americký tank M103. První tanky sjely z výrobních linek v roce 1955 a produkce pokračovala až do roku 1959 (vyrobeno bylo 185 kusů), kdy byly těžké tanky definitivně nahrazeny Centuriony s novým 105mm dělem L7. Conqueror byl relativně těžký tank (65 tun) - nebyl příliš pohyblivý (pohonné ústrojí bylo přetěžováno, což způsobilo nižší spolehlivost stroje, max. rychlost 34 km/h), ale měl na svou dobu pokročilý systém řízení palby, který umožňoval zasahovat masivním dělem i na dlouhou vzdálenost. Ve hře to tedy nejspíš bude tank "ostřelovač". Více informací o Conquerorovi se objevilo i v pořadu Wargamingu "Think Tank", který tímto doporučuji.

FV 215b

Posted Image

Předpokládaný tier 10 těžký tank v britském stromě. Příliš se toho o něm neví - jde o studii typu Conqueror, přezbrojenou 183mm dělem, která nepřekročila stádium dřevěné makety. Měl být těžce pancéřovaný (250mm mantlet, 250mm přední horní trup, 76mm vana), ale se stejnou pohonnou jednotkou a rychlostí jako Conqueror. Nicméně je otázka, jak se s tak masivním dělem popasuje Wargaming.

Sigumuir #4 Posted 28 September 2012 - 05:58 PM

  Staff Sergeant

 • Player
 • 13741 battles
 • 333
 • [FR3SH] FR3SH
 • Member since:
  06-30-2012
LL verze jsou trapné,  viz Churchilly, Matildy, atp. u Rusů (Britů) a M3 stuart u Rusů (Amíků)... A teď ještě dají celou větev.

Gj WG :Smile_great:

EDIT: hm, ti co dali ty mínusy by zřejmě chtěli Amíkovského Tigra, nebo co :Smile_trollface-3: ,.

Edited by Sigumuir, 30 September 2012 - 03:05 PM.


Silentstalker #5 Posted 28 September 2012 - 06:40 PM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,426
 • Member since:
  04-18-2011
A nyní se vrhneme na LL větev a cruisery.

M2 Light Tank

Posted Image

M2 Light Tank ve hře už je, takže ho není třeba příliš představovat. Z jakéhosi důvodu se rozhodl Wargaming dát kopii Britům, pravděpodobně jako tier 2 tank. Jde o verzi M2A4, které si Britové objednali 100 kusů, ale po doručení 36 strojů objednávku změnili na M3 Stuart, jehož je M2 přímým předchůdcem. Historicky nejde o významný tank, vyrobilo se ho asi 700 kusů od roku 1936 a kromě Británie se dostal i do Pacifiku a v rámci lend-lease i do Barmy, Indie a možná i do severní Afriky s Brity. Jeho hlavní význam je ten, že se na něm otestovaly technologie, vedoucí k typu M3 Stuart.

Stuart I

Posted Image

Stuart I je prostě britské označení pro M3 Stuart, který už ve hře také je (další označení bylo "Honey"). Lehké průzkumné tanky Stuart bojovaly v severní Africe, ale proslavily se hlavně na asijském bojišti, kde byly důstojným soupeřem prakticky všem japonským tankům až do konce války. Britská verze se možná bude lišit zavedením dieselových motorů Guiberson (tyto tanky se označovaly Stuart II). Existovala ještě verze s trupem M3 Stuart, ale věží modelu M3A1 Stuart, těm se říkalo Stuart Hybrid.

Více českého infa zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/M3_Stuart

Stuart VI

Posted Image

Stuart VI je prostě britské označení pro M5 Stuart. Existovaly dvě verze - M5 a M5A1 s tím, že ta druhá byl trup M5 s věží z modelu M3A3. M5 Stuart ve hře už je na tieru 3, dá se tedy odvodit, že bude britský model totožný.

České info zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/M3_Stuart

M3 Grant

Posted Image

Grant I je v podstatě M3 Lee s britskou variantou věže. Byl dodáván do Anglie i používán Američany zejména v boji v Africe a bylo jich vyrobeno přes 6000 v mnoha variantách. Britové si jich objednali 1250 za cenu 240 milionů dolarů (což byly veškeré britské prostředky v USA a ještě to nestačilo, musela přijít smlouva lend-lease), ovšem s výhradami. Britská se liší od té americké kromě odlévané věže i tím, že měla o jednoho člena posádky méně (střelec ve věži byl zároveň i radista).

Více o M3 Grant zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/M3_Lee

M4A2 Sherman II

Posted Image

Sherman II je prostě britské označení tanku M4A1/M4A2 Sherman a jeho derivátů, které ve hře už jsou. Podle popisku, vydolovaného z patche 0.8.0 půjde o variantu M4A2, která byla především exportována (SSSR, UK) a kterou od běžných Shermanů odlišuje dieselový motor, což by ve hře nemělo být nijak patrné.

Více českých informací o historii typu zde: http://cs.wikipedia....wiki/M4_Sherman

Sherman Firefly

Posted Image

Firefly ("světluška") je asi nejznámějším derivátem Shermana a jedním z neočekávanějších tanků nového britského stromu (údajně tier 6). Jde o klasického Shermana různých verzí, vybaveného výkonným britským 17-liberním dělem. Konverze spočívala především v úpravě věže, Firefly se tedy může vyskytnout na celé řadě podvozků Sherman, včetně E8, oficiální označení byla Sherman IC (podvozek Shermanu I, C je označení pro 17-liberní dělo), Sherman VC, existoval i Sherman IIC.
17-liberní dělo bylo do Shermana namontováno pro boj proti těžším německým tankům, se kterými si původní Shermany neuměly poradit. Firefly dosahoval vynikajících výsledků - probíjel pancéře Tigerů i Pantherů na značnou vzdálenost. Podle nejrozšířenější teorie to byl právě Firefly Joe Ekinse, který zničil Wittmanův Tiger a ukončil tak karieru slavného německého tankového esa. Rozdílů oproti klasickým Shermanům mnoho není: trup nedoznal příliš změn, tank je o něco těžší a tedy bude asi i o něco pomalejší, než klasický Sherman.

Více českého infa zde: http://cs.wikipedia....Sherman_Firefly

Silentstalker #6 Posted 29 September 2012 - 07:07 PM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,426
 • Member since:
  04-18-2011
Dokončení

Crusader

Crusader I

Posted Image

Crusader III

Posted Image


Crusader III v renderu od Wargamingu (všimněte si špatně udané váhy, správně je cca 20 tun)

Posted Image

Crusader byl pravděpodobně nejvýznamnější britský tank ve válce, alespoň co se první půlky týče. Ve svých několika verzích byl pravděpodobně nejrozšířenějším britským tankem (před příchodem Lend Lease strojů) a vyznamenal se především v bojích v Africe. Vznikl v letech 1939 až 1940 u firmy Nuffield na základě poptávky armády po novém rychlém a průlomovém tanku (cruiser). Crusader je relativně lehký tank (v poslední verzi vážil 20 tun) a jeho pancíř je 40 až 49mm tlustý (podle verze). Poháněla ho serie motorů Liberty od firmy Nuffield, ve vrcholné verzi dosahující 340k, která tank poháněla maximální rychlostí 42 km/h. Existovaly tři verze: Crusader I, Crusader II a Crusader III. Crusader II měl lépe pancéřovaný trup než Crusader I (pravděpodobně bude využit do hry podle screenshotů, 49mm pancéř), Crusader III se lišil věží a výzbrojí - v základu byl tento tank vybaven 2-liberním dělem, ale u Crusaderu III došlo k přezbrojení na 6-liberku. Existovala také CS verze se 76mm houfnicí.

V původním stromě byl označen jako tier 5 lehký tank - to by mohlo sedět, Crusader byl docela svižný stroj a ačkoliv 6-liberní dělo není ani na tier 5 žádný zázrak, Crusader by s ním měl udržet krok i se středními tanky stejného tieru.

Více o tomto tanku česky zde: http://cs.wikipedia....Crusader_(tank)

Cromwell

Posted Image

Posted Image

Stejně jako Crusader byl i Cromwell evolucí konceptu rychlých cruiser tanků, i když je na něm docela dobře vidět příklon k univerzální koncepci. Byl vyvinut v roce 1943 jako náhrada za stárnoucí serii tanků Crusader a postupně se stal jedním z nejznámějších a nejúspěšnějších cruiser tanků v historii. Klíčem k jeho úspěchu byla vhodná kombinace relativně výkonného děla (75mm QF), relativně silného pancéře (zpočátku tradičně britsky nýtovaného, později svařovaného, 76mm, později až 100mm) a velice výkonného a spolehlivého motoru Rolls Royce Meteor (původně letecký motor, derivát slavného motoru Rolls Royce Merlin, měl až 600k!), který tento 28-tunový tank poháněl teoreticky rychlostí až 64 km/h. V praxi byla ovšem rychlost nižší (51 km/h) kvůli přetěžování podvozku.
Původní výzbroj tvořila tradičně britská šestiliberka, ale později byl tank přezbrojen na větší dělo 75mm QF, což nebylo nic jiného, než zvětšené 6-liberní dělo, uzpůsobené k palbě americkou 75mm municí. Jako u Crusaderu existovala i verze pro podporu pěchoty, vyzbrojená britskou 95mm houfnicí.
Celkem se vyrobilo zhruba 3000 Cromwellů (plus další tisícovka podobného typu Centaur). Poprvé byly nasazeny v roce 1944 v Normandii u slavné 7. obrněné divize ("pouštní krysy") a vysloužily si pověst spolehlivých tanků, i když vyžadovaly více údržby, než Shermany. Není bez zajímavosti, že Cromwelly sloužily i u  Samostatné české obrněné brigády (1st Czechoslovak Independent Armoured Brigade Group). Celkově byly porovnatelné s tanky Sherman (ačkoliv byly rychlejší a poslední verze i znatelně lépe pancéřované) a vyráběly se v mnoha verzích. Cromwelly po válce sloužily i v řecké armádě v průběhu komunistického povstání, objevily se i ve válce v Koreji a i na středním východě v konfliktech s Izraelem.

Více viz: http://cs.wikipedia....Cromwell_(tank)

Comet

Posted Image

Posted Image

Tank Comet byla v podstatě evoluce Cromwellu a byl to také dle mnohých jeden z nejelegantnějších tanků války. Vznikl jako mezistupeň mezi Cromwellem a Centurionem, který se objevil až v samém závěru války. Cílem bylo vytvořit ještě kompaktnější a lépe vyzbrojenou verzi Cromwella, ovšem bez jeho neduhů, schopnou postavit se posledním a nejmodernějším německým strojům. Výsledkem byl vynikající tank, který ovšem do války dorazil příliš pozdě na to, aby se zúčastnil větších bitev. Comet byl stejně jako Cromwell poháněný 600k motorem Meteor, byl o něco těžší a také pomalejší (rychlost byla limitována hlavně podvozkem - 51 km/h). Byl ovšem lépe vyzbrojený 77mm dělem, které - ač bylo podobně výkonné jako 17-liberka - bylo kompaktnější a umožňovalo tedy osazení do menší věže (ve hře se plánuje ale i verze, vyzbrojená 20-liberním 84mm dělem s výkonem srovnatelným s dlouhou 88). Věž Cometu měla až 102mm pancíř, přední trup byl 74mm silný.
První stroje Comet se objevily v Evropě až po ofenzivě v Ardenách v prosinci 1944 a nezasáhly do významnějších bojů. Bojovaly také v Korey a po skončení konfliktu si našly cestu do různých ozbrojených sil světa, kde občas vydržely až do 70. let.

O něco více viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Comet_I

Centurion Mk. Ia Centurion Mk. III/V

Posted Image

Centurion Mk. V:

Posted Image


Centurion je bez nadsázky jedním z nejvýznamnějších tanků historie. Začal ve 40. letech jako tank určený pro Druhou světovou válku (kterou ovšem už nestihl), ale masově se vyráběl i po ní, bylo jich vyrobeno přes 4000 a některé modernizované verze jsou doposud ve výzbroji. Svého legendárního statutu nedosáhl ovšem v britské armádě, ale v té Izraelské v době války Jom Kippur (1973), kdy těžce přečíslené izraelské jednotky Centurionů doslova devastovaly celé divize nejmodernějších ruských obrněnců, nasazených Syřany při invazi do Izraele. Zvláště se v této válce vyznamenal Zvika Greengold, jehož posádka sama v jedné akci zničila 20 syrských T-55 a T-62 (některé zdroje ovšem udávají až 40).

Nemá cenu zde rozebírat historii Centurionu - na to je formát příspěvku fora příliš malý. Ostatně, kdo chce, historie Centurionu je široce dostupná na celém webu. Pro nás je podstatné, že ve hře budou zastoupeny dvě verze. Jedna Mk. I až Mk. III na tieru 8 a druhá (Mk. V) na tieru 9.

Centurion byl jedním z prvních britských univerzálních tanků. Britové po válce opustili tradiční rozdělení na pěchotní a cruiser tanky - Centurion zvládal obě role zároveň. Byl na svou dobu těžce pancéřovaný (až 150mm na trupu) a více než dostatečně vyzbrojený 17-liberním dělem. Nebyl ovšem nijak zvlášť rychlý: dostahoval "pouze" 35 km/h (váha 51 tun) a tento neduh mu vydržel v podstatě až do konce kariery. Mk.III (tier 8) byl později přezbrojen 20-liberním dělem, které původní 17-liberku překonávalo ve všech ohledech.
Poválečný Centurion Mk. V byl pak další velkou evolucí (ve hře bude pravděpodobně verze Mk. V/2 s poněkud silnějším pancéřem a hlavně 105mm dělem L7), zejména ve výzbroji. Známé dělo L7 (ve hře M68 u Pattona III, M68 je licenční kopie L7, bude mít asi stejné parametry) mu dodalo obrovskou palebnou sílu (tak velkou, že díky výkonům tohoto děla byl z výzbroje vyřazen těžký tank Conqueror). Bude to nejspíš relativně pomalý, ale silně pancéřovaný střední tank, těžší než Patton III.

FV4202

Posted Image

FV4202 je potvrzený tier 10 britský medium - vývojový mezistupeň mezi Centurionem a typem Chieftain, postavený v roce 1956. Je kratší než původní Centurion, o 11 tun lehčí a tvar předního pancéře i věž patří v podstatě k typu Chieftain. Možná bude mít vylepšený motor Leyland L60 (750k, ale četl jsem i o 1000k verzi), stoprocentně bude mít variantu děla L7 (možná 20pdr jako stock). Není jasné opět která verze, zdroje se rozcházejí. Je i možné, že bude mít drážkované 120mm dělo L11 z tanku Chieftain.

A další?

Ve hře byly uvedeny ikony ještě dalších britských tanků, které ovšem nejsou logicky navázané na ostatní tanky a dá se tedy předpokládat, že v první "vlně" nebudou uvedeny vůbec (např. Tortoise, Sexton), nebo budou pouze premiové (Sentinel, Ram), ale ne v příštím patchi (v něm se na základě supertestu dá očekávat jako premiový pouze Panzer IV Schmalturmem, M-10 Ersatz a SU-122-44.

Kdybych si měl tipnout, jak bude vypadat předělaná verze stromu:

Tier1: Medium Mk. I (rozděleno na Mk.II, A7, M2A4)
Tier2: Medium Mk. II, A7, M2A4
Tier3: Medium Mk. III, Cruiser 1, Stuart I
Tier4: Matilda, Valentine, Stuart VI, Grant I
Tier5: Churchill I, Crusader, Sherman
Tier6: Churchill VII, Cromwell, Sherman Firefly
Tier7: Black Prince, Comet
Tier8: Carnarvon, Centurion I
Tier9: Challenger, Centurion V/2
Tier10: FV215b (?), FV4202

Arimill #7 Posted 30 September 2012 - 12:36 PM

  Private

 • Player
 • 811 battles
 • 14
 • Member since:
  09-19-2012
vypadá to pěkně :Smile_trollface-3:

Idahou #8 Posted 30 September 2012 - 02:04 PM

  General

 • Veteran
 • 36608 battles
 • 8,907
 • [IDDQD] IDDQD
 • Member since:
  12-04-2010
Dobrá práce, dík

Everett_Young #9 Posted 30 September 2012 - 02:17 PM

  Lance-corporal

 • Player
 • 11365 battles
 • 75
 • Member since:
  02-12-2011
A co slibovaný stíhač FV 215B conway? Máš tam něco o něm SilentStalkere?

Silentstalker #10 Posted 30 September 2012 - 02:23 PM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,426
 • Member since:
  04-18-2011

View PostEverett_Young, on 30 September 2012 - 02:17 PM, said:

A co slibovaný stíhač FV 215B conway? Máš tam něco o něm SilentStalkere?

Conway není F215b, F215b je britský těžký tank na bázi Conqueroru (a je v druhém nebo třetím postu). FV 4004/4005 Conway je ničitel tanků postavený na podvozku Centuriona a na 99 procent nebude v první vlně britských tanků. Výzbroj: až 183mm dělo, ale pancéř asi nebude nijak závratný a bude to dost pomalé. Britský tier 10 TD

Vypadá takto:

Posted Image
1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users