Jump to content

VK 45.02 (P) Ausf. B

• Please log in to reply
908 replies to this topic

Sevard #1 Posted 27 October 2012 - 12:32 AM

Second Lieutenant

• Beta Tester
  • 17574 battles
  • 1,080
  • [K-P-W] K-P-W
Temat poświęcony czołgowi VK 4502 (P) Ausf. B (niemiecki czołg ciężki tieru IX).

Antash_ #2 Posted 04 November 2012 - 02:57 AM

Corporal

• Player
  • 16922 battles
  • 150
Ktoś może napisać jakiś mini poradnik do tej lokomotywy? :)

Z modułami odkrytymi jeszcze na poprzedniku [czyli half-stock] ten czołg wydaje się być tak tragiczny, że pomimo specjala x5 nie chce mi się gwiazdek nawet zbijać. Postanowiłem, że chyba lepszym pomysłem będzie dojście do KT i tam odkrycie długiej 10,5 niż tracenie kredytów na bitwy w których jestem jedynie obciążeniem dla drużyny.

Domyślam się, że jest on trudny do opanowania, bo ani nie jeździ ich wiele, ani nie przypominam sobie za bardzo bitew w których Minimaus odegrałby kluczową rolę [raz widziałem w jego wykonaniu 8 fragów]. Zastanawiam się czy jest to-to w ogóle grywalne po wymaksowaniu?

Jak żyć przyjaciele-czołgiści? Jak żyć?

Bruner_PL #3 Posted 04 November 2012 - 02:17 PM

Captain

• Player
  • 26474 battles
  • 2,330
  • [NESI] NESI
Z długą 10,5 jest całkiem miły. Wieża nawet stockowa jest dość mocna. Trzeba kątować tak, by był widoczny sam bok pod bardzo dużym kątem - wieża z tyłu ułatwia nam zadanie.

ja_szczur80 #4 Posted 06 November 2012 - 02:17 PM

Private

• Player
  • 25183 battles
  • 49
i to już koniec wątku? czołg tragedia

TapChan #5 Posted 07 November 2012 - 05:54 PM

Major

• Player
  • 25080 battles
  • 2,766
A ja tam do niego brnę powoli - zostało 28k exp na Tygrysie Porsche i potem VK4502 A - a silniki, działa i radia już mam poodkrywane :) Natomiast na wieżę i gąski prawie już uzbierałem free exp.

Przydałoby się, żeby jakiś posiadacz podzielił się wrażeniami, poradami.

Bruner_PL #6 Posted 07 November 2012 - 08:22 PM

Captain

• Player
  • 26474 battles
  • 2,330
  • [NESI] NESI
Przede wszystkim zbadać działo 10,5cm L/68 na KT i najlepszy silnik na poprzedniku. Gram w takiej konfiguracji ( dopiero co gąski wybadałem ) i spisuje się dobrze. Stockowa wieża ma całkiem fajny pancerz ( 220mm ) więc zbadanie następnej nie jest aż tak istotne jak posiadanie długiej 10,5. Należy chować dolną płytę, i w miarę możliwości kątować kadłub chowając przednią płytę i wystawiając bok pod dużym kątem. Jeździ nawet szybko, na prostej się do 30km/h rozpędzi bez problemów, gorzej ze skręcaniem i manewrowaniem.

nienasycony #7 Posted 07 November 2012 - 08:28 PM

Warrant Officer

• Player
  • 27313 battles
  • 617
  • [KFOR1] KFOR1
Nie wiem, możliwe, że nie umiem nim grać, ale jemu, francuskim artom i ob212 zawdzięczam pogrążanie się w coraz gorszych statach. Czołg tragedia i beznadzieja. Zawsze pierwszy strzał zabity kierowca, zniszczony ammorack lub pożar.

Przód byłby nawet spoko gdyby nie powyższe, wieża i działo bardzo fajne, ale jej umiejscowienie...
Tak z ciekawości, nie jestem w temacie, mógłby ktoś wyjaśnić dlaczego wieża w tym pojeździe jest zamontowana w tylnej części pojazdu ? Czemu w założeniu miało to służyć ?

Knecht336 #8 Posted 07 November 2012 - 11:30 PM

Corporal

• Clan Diplomat
  • 25333 battles
  • 124
  • [GT_1] GT_1

*
POPULAR

View Postnienasycony, on 07 November 2012 - 08:28 PM, said:

Przód byłby nawet spoko gdyby nie powyższe, wieża i działo bardzo fajne, ale jej umiejscowienie...
Tak z ciekawości, nie jestem w temacie, mógłby ktoś wyjaśnić dlaczego wieża w tym pojeździe jest zamontowana w tylnej części pojazdu ? Czemu w założeniu miało to służyć ?
Oto możesz pytać tylko profesora Porsche, twórcę tygrysa, ferdynanda, mausa i projektu VK B, notabene którego projekty uważane są za najgorsze wśród wozów bojowych 2WŚ, chodzi o mausa i ferdynanda. Miały mieszany napęd tzn. posiadały silniki spalinowe które napędzały silniki elektryczne a te już przekazywały moc na gąsienice, w praktyce taki napęd okazał się fatalny, skomplikowany i niedopracowany, świadczy o tym to że początkowo Wermacht zamówił supercieżki czołg o wadze 100 ton ale w trakcie projektowania profesor Porsche dobił do prawie 190 ton min. dzięki mieszanemu napędu. Taki rodzaj napędu zwiększył masę czołgu a moc była nadal taka sama... Taki sam napęd miała mieć właśnie VK B. Ogólnie VK B jest mniejszym bratem mausa, ponieważ posiada taki sam układ rozmieszczenia pomieszczeń w czołgu tzn. z przodu za przednią płytą pancerną miał siedzieć kierowca i radiooperator, następnie sporą część, środek pojazdu, zajmowały owe silniki elektryczne i spalinowe a na końcu przedział bojowy, dlatego wieża znajdowała się z tyłu, bo jeszcze wg założeń prof. Porsche silniki miały stanowić dodatkową ochronę dla załogi jeśli pocisk przebiłby się przez przednią płytę to zatrzyma się na silniku... trochę dziwny tok myślenia bo pocisk zawsze może trafić w zbiornik paliwa i po ptokach... a sam silnik nie jest stalową ścianą która zatrzyma pocisk :Smile_sceptic:  A silniki dlatego znajdowały się na środku pojazdu bo łatwiej można było przekazać moc na koła napędowe, umieszczenie silników z tyłu wymagałoby dłuższych wałów które szybko by się zużywały i źle przekazywałyby moc na przednie koła napędowe, więc silniki dano na środek, kierowca musi widzieć gdzie jedzie więc dano go z przodu a przedziałowi bojowemu wraz z wieżą został już tylko tył pojazdu...

Edited by Knecht336, 07 November 2012 - 11:32 PM.

nienasycony #9 Posted 19 November 2012 - 12:02 AM

Warrant Officer

• Player
  • 27313 battles
  • 617
  • [KFOR1] KFOR1
Dzięki piękne kolego za wytłumaczenie.
Plus poleciał :)

Armorgedon #10 Posted 19 November 2012 - 01:16 AM

Lance-corporal

• Beta Tester
  • 15821 battles
  • 77
Nienawidziłem tego czołgu. Z wielką ulgą naciskałem po wyexpieniu MAUSa przycisk sprzedaj... Uff.

Co do maszyny. Powolny, mało zwrotny, badziewnie opancerzony (niegdyś najlepszy Tier IX, postrach randomów a teraz śmiech na sali).
Plusy:
-Teoretycznie mocny przód, w praktyce bardzo dużo przyjmuje w podłogę, a przy kontowaniu, w bok.
- co tu jeszcze napisać... Mocna wieża
- dobre działo chociaż 128mm słynie z częstych strzałów za 0
- wrak robi jako dobra osłona
- po sprzedaży można urządzić małe święto

Minusy:
- trzeba go kupić jak chce się MAUSA
- Jak trzeba go kupić to trzeba się z nim męczyć
- umiejscowienie wieży jest tragiczne bo gdy chcesz się wychylić musisz całym cielskiem wyjechać.
- powolny obrót wieży i kadłuba (można mu zasadzić 3 strzały w tył i bok zanim się obróci)
- strzały w przód często kończą się podpaleniem albo uszkodzeniem silnika
- tragicznie opancerzone boki, wystarczy lekko przód skontować by przyjąć w bok (niedorzeczne)
- każda górka to jego wróg bo działa nie opuszcza prawie wcale
- powolny, niezwrotny
- drogi w eksploatacji

Taktyka?
Jak dla muła tego typu to jazda z inną grupą, staranie się osłaniania boków, tyłów pojazdu,
Gdy wróg jest za winklem to nie my jedziemy tylko czekamy aż przeciwnik wyjedzie bo jak wiedziemy to nie wyjedziemy
Unikamy wjazdów na górki jak wjazdu do wody, jak stoisz na lekkiej pochyłości to już działa nie opuścisz chyba że chcesz ptaki strącać
Staramy się kontować przód tak by za bardzo boku nie odsłonić
Z 12,8mm celujemy do końca! Minimalny pośpiech może wiązać się z strzałem w ziemię albo wszystko inne oprócz wroga
Gdy coś objeżdża minimausa to minimaus jest na straconej pozycji chyba że wrogowi skończy się paliwo
Jako że zwykle tym jeździ się na front to staramy się tak zginąć by nasz wrak mógł posłużyć jako osłona dla normalnych czołgów

Edited by Armorgedon, 19 November 2012 - 01:18 AM.

RA20R #11 Posted 19 November 2012 - 09:47 AM

Lance-corporal

• Player
  • 21374 battles
  • 65
Nie do końca mogę się z Tobą zgodzić. Ten czołg, aż taką tragedią nie jest. Mi jedynie co przeszkadzało to jego mała zwrotność i UP działo. Fakt dmg ma w teorii przyjemny, aczkolwiek ja byłem wyjątkowo często prześladowany przez liczbę 368. Kiedyś z frustracji nawet liczyłem sobie średni rzeczywisty dmg jaki mi wychodził i do 490 było mu daleko. Penetrację było by się w stanie przeżyć gdyby nie fakt, że celność tego działa również nie powala co mocno utrudnia celowanie w weakspoty.

Piszesz też, żeby nie atakować jak ktoś jest za rogiem tylko czekać. Nie mogę się z Tobą zgodzić, bo taka sytuacja jest wręcz stworzona dla tego czołgu. Jeżeli poprawie użyjesz sidescraping'u (http://forum.worldof...uver-explained/) to w zasadzie jesteś nieprzebijalny. Zwłaszcza jak budynek będziesz miał z lewej strony to można się wychylić nie pokazując czapki. Swoją drogą zastanawia mnie dlaczego mimo iż E-75 i VKb maja taką samą wieżę czapka tego drugiego jest łatwiejsza do przebicia.

WielkiM #12 Posted 19 November 2012 - 09:50 AM

Private

• Player
  • 21337 battles
  • 31
W ogóle nie wiem o czym piszesz kolego. Jak dla mnie VK 4502 B to był bardzo przyjemny czołg. Droga przez niego do Mausa przebiegała łagodnie (miałem cały sprzęt na niego z drugiego drzewka), wziąłem drążki, więc od razu mogłem po zbadaniu wieży założyć topowe działo.
Pancerz jest dobry, sporo odbija. Działo czasem kapryśne, ale ogólnie bardzo przyjemne.
Tym czołgiem gra się inaczej, niż innymi (ze względu na umiejscowienie wieży), ale jak dla mnie jest bardzo dobry i nie bałem się nim wyjeżdzać na X.

DriveBy #13 Posted 19 November 2012 - 10:32 AM

Lieutenant

• Beta Tester
  • 18115 battles
  • 1,763
Specyficzny czołg. Najgorsza mobilność, działu brakuje penetracji w stosunku do konkurencji (chociaż jak się wbije to nieźle uszkadza), a przy ostrzale z boku jest wybitnie łatwym celem. Wydawało by się, że to kandydat na czołg-porażkę.

Ale z drugiej strony ma wieżę z tyłu co pozwala na wspomnianego wyżej sidescrapera. Przy kącie ok 15 stopni staje się wtedy bardzo trudny do uszkodzenia (tylko przód wieży i kopułka dowódcy). W wielu miejscach na mapie takie ustawienie może efektywnie zablokować całkiem spore siły wroga. Dodatkowo, używając połączenia sidescrapera i klasycznego kątowania, można zrobić tak, że ten czołg będzie bardzo trudny do uszkodzenia.

Z tego powodu są sytuacje, gdzie ten czołg jest bardzo groźny. Nie tylko w obronie, ale również w ataku, jeśli tylko teren pozwala na wykorzystanie jego zalet. Ale w większości sytuacji wolę uniwersalnego E-75, któremu przynajmniej nie brakuje inicjatywy. VK traktowałem jako czołg przejściowy do Mausa. Akurat był całkiem dobry, jak na przejściowy (i wbrew pozorom nie okazał się porażką), ale o zostawieniu jako toytank nie mogło być mowy. A E-75 pełni tą rolę od dawna.

Bruner_PL #14 Posted 20 November 2012 - 03:03 PM

Captain

• Player
  • 26474 battles
  • 2,330
  • [NESI] NESI
@up - co ciekawe na "wymaksowanym stocku" V4502P z silnikiem z poprzednika ( 840 KM ) jest znacznie bardziej mobilny niż E-75 ( 870 KM ).

ja_szczur80 #15 Posted 21 November 2012 - 09:18 AM

Private

• Player
  • 25183 battles
  • 49

View PostArmorgedon, on 19 November 2012 - 01:16 AM, said:

Jako że zwykle tym jeździ się na front to staramy się tak zginąć by nasz wrak mógł posłużyć jako osłona dla normalnych czołgów
zgadzam się w całości, ale szczególnie rozbawiło mnie ostatnie zdanie;)
czołg strasznie mułowaty, nie wiem jak możesz go porównywać z e75

profes79 #16 Posted 21 November 2012 - 01:11 PM

General

• Player
  • 20596 battles
  • 9,631
  • [FENOM] FENOM

jeszcze wg założeń prof. Porsche silniki miały stanowić dodatkową ochronę dla załogi jeśli pocisk przebiłby się przez przednią płytę to zatrzyma się na silniku... trochę dziwny tok myślenia bo pocisk zawsze może trafić w zbiornik paliwa i po ptokach... a sam silnik nie jest stalową ścianą która zatrzyma pocisk

Akurat podobna koncepcję zastosowano w czołgu Merkava - tylko tu załogę (kierowcę) przesadzono za silnik. Koncepcja ochrony załogi na tym czołgu sie sprawdza; może i na VK miałoby to sens gdyby kierowca nie siedział na drodze pomiędzy silnikiem a przednim pancerzem. Jeżeli pocisk spenetrował pancerz przedni to z reguły czołg i tak był wytrącony z walki, a dzięki silnikowi z przodu była szansa, że załoga wyjdzie z tego bez szwanku.

ja_szczur80 #17 Posted 28 November 2012 - 05:11 PM

Private

• Player
  • 25183 battles
  • 49
może kilka słów o czołgu, mam jak na razie ok 60 walk, czyli niedużo
na początku czołg mega rozczarowanie, oczywiście wraz z rozwojem coraz lepiej się gra. sporo odbija ale w ulepszoną wieżą.
czekam z niecierpliwością na najlepsze działo od myszki, zobaczymy
generalnie stosujemy sidescraping, czy jakoś tak się to pisze
czołg wolny, mam nadzieję, że z topową armatą będzie miał wreszcie kopa

nasix #18 Posted 28 November 2012 - 09:30 PM

Private

• Player
  • 46721 battles
  • 9
  • [ZME] ZME
Witam.
Moje zdanie na temat tego czołgu jest następujące..
Wsiadając za jego stery przenosimy się w inny wymiar, a to za sprawą osadzonej w tylniej części kadłuba wieży.
Jako stock'owy heavy tank wydaje się tragiczny jednak wraz z rozwojem nabierałem do niego coraz większego przekonania.
Przy odpowiednim ustawieniu się ku przeciwnikowi przeciwnik ma nie lada zadanie by nas spenetrować.
Zmaxowana VK4502B wg mnie jest lepsza od swojego kuzyna e75.Czołg wymaga po prostu ogrania.
Po 167 bitwach mój dorobek na nim prezentuje się następująco:
zniszczone czołgi - 259
procent trafień - 79%
zadany DMG - 223967.
Pozdrawiam. Nasix

jakub_czyli_ja #19 Posted 28 November 2012 - 11:17 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 37701 battles
  • 3,498
  • [XII-2] XII-2

View Postnasix, on 28 November 2012 - 09:30 PM, said:

Zmaxowana VK4502B wg mnie jest lepsza od swojego kuzyna e75.Czołg wymaga po prostu ogrania.
Jak się nie ma E-75, to się takie głupoty wypisuje.

Jakoś E-75 mi nie bumsnął od hita w przednią płytę.

Psycho2a #20 Posted 14 December 2012 - 10:56 AM

Corporal

• Player
  • 34865 battles
  • 104
VK - ostatnie 40k poszło w sumie całkiem nieźle. Zdarzały się bardzo dobre bitwy ale czasem, przy braku wsparcia drużyny zaliczałem niezłe wtopy. Daaawno temu grałem E-75 i mimo moich małych umiejętności (jeśli sobie pomyślę o mojej grze wtedy i teraz) uważam że E-75 jest przyjemniejsza w graniu.

Działo, silniki miałem już od jego kuzyna. Do zrobienia były tylko zawieszenie i wieża. Nie wyobrażam sobie jeżdżenie nim ze stockowym działem (bez 105 min). To jest wlasnie ten moment kiedy wolno ciułane free experience jest wykorzystywane.

Na czołgu zrobiłem 202 bitwy, odznakę mistrzowską pod koniec grania. Mimo że na E-75 grałem kiedy się jeszcze dużo uczyłem to mam na E-75 większy średni dmg na bitwę (1850 na E75 i 1760 na VK). Za to bardzo ucieszył mnie medal spartanin otrzymany na tym czołgu :)

Po odkryciu Mausa - sprzedałem bez żalu.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users