Jump to content

VK 45.02 (P) Ausf. B

• Please log in to reply
908 replies to this topic

KrwawyKartofel #81 Posted 22 April 2013 - 03:35 PM

Warrant Officer

• Player
  • 13553 battles
  • 531

View PostTopolski, on 22 April 2013 - 10:58 AM, said:

Niechciałbym Cię martwić, ale jeśli te dwie opisane kwestie są dla Ciebie wadami, to może powienieś odpuścić sobie grindowanie Mausa, bo tam te "wady" będą dużo boleśniejsze. A tym czasem to są największe zalety Minimausa i Mausa. Słaba mobilność ale potężny pancerz, to idzie na ogół w parze, do tego ogromna masa i potencjał do taranowania. Wieża z tyłu i wystawianie się zza osłony, żeby oddać strzał? Korzystasz z sidescrappingu, wychylasz tylko lekko tył, strzelasz, podjeżdżasz do przodu żeby się schować, znów cofasz, strzelasz itd. Wyjątkowy komfort w porównaniu do innych maszyn, które muszą wystawić się przodem pokazując przednią płytę. Minimaus jest specyficzny, bo to pierwszy czołg uczący pokory i tak na prawdę umiejętności kątowania. To nie jest łatwe do opanowania, ale kiedy już opanujesz, czynisz nim cuda i jesteś gotowy na przygodę z Mausem.

Maus jest dobrze opancerzony z każdej strony i często nie wejdzie nawet w bok lub tył.VK mocny ma tylko przód kadłuba i wieży...boki przebije każdy czołg z którym go wylosuje, nie wspominając o tyłku.

Melltith #82 Posted 22 April 2013 - 04:42 PM

Warrant Officer

• Player
  • 29 battles
  • 931
Bok? Pod kątem bliskim 90 owszem, ale już odpowiednio ustawiony bok stanowi pokusę dla wroga, który bardzo często przejedzie się na strzelaniu w teoretycznie cienki pancerz. Dzisiaj udało mi się powstrzymać w mieście IS-8, Lowe i ST-I w pojedynkę, jakieś 3 minuty próbowali mnie przebić z dwóch stron, ale im się nie udało. Celowali w boki właśnie. To jedynie mój błąd pozwolił im wlepić mi 3 pociski w bok wieży.

Oczywiście nie zawsze wszystko odbijemy, ale nawet Maus łyka co niektóre pociski w dziwne miejsca. Dla mnie to bardzo fajna maszynka, wymaga co prawda wsparcia, ale daje satysfakcję z gry. Warto na starcie poprosić kogoś szybszego o wsparcie, często ludzie pomagają sobie jak spokojnie zagadamy. Wsparcie meda bywa nieocenione, a wtedy nasze działo może siać popłoch w szeregach wroga.

SzynkaHalinka #83 Posted 23 April 2013 - 03:21 AM

Warrant Officer

• Player
  • 36086 battles
  • 513
  • [XDDD] XDDD
fajna maszyna bez gąsek dostałem w 7 bitwie w trybie szturmu kołobanowa ;d bo nie byłem w stanie za daleko od bazy odjechac ;) następna bitwa i ass pancerny. Pancerz ok, działo mimo ze to samo jak w e75 jakos mi nie lezy,no i nieruchawy trochę.

exmax #84 Posted 28 April 2013 - 07:32 PM

Captain

• Player
  • 40654 battles
  • 2,028

View PostTopolski, on 22 April 2013 - 10:58 AM, said:

Niechciałbym Cię martwić, ale jeśli te dwie opisane kwestie są dla Ciebie wadami, to może powienieś odpuścić sobie grindowanie Mausa, bo tam te "wady" będą dużo boleśniejsze. A tym czasem to są największe zalety Minimausa i Mausa. Słaba mobilność ale potężny pancerz, to idzie na ogół w parze, do tego ogromna masa i potencjał do taranowania. Wieża z tyłu i wystawianie się zza osłony, żeby oddać strzał? Korzystasz z sidescrappingu, wychylasz tylko lekko tył, strzelasz, podjeżdżasz do przodu żeby się schować, znów cofasz, strzelasz itd. Wyjątkowy komfort w porównaniu do innych maszyn, które muszą wystawić się przodem pokazując przednią płytę. Minimaus jest specyficzny, bo to pierwszy czołg uczący pokory i tak na prawdę umiejętności kątowania. To nie jest łatwe do opanowania, ale kiedy już opanujesz, czynisz nim cuda i jesteś gotowy na przygodę z Mausem.

A wg Ciebie te kwestie są zaletami? Dla mnie nie, a ten manewr co opisujesz czasami tylko zdaje egzamin. Widzę, że dawno już tym czołgiem nie grałeś. Mam na temat tego czołgu wyrobione już zdanie i nie jest ono dla niego pochlebne...
Tylko 2 tysiące expa mi zostało do Mausa, więc jeszcze trochę wytrzymam i obiecuję, że za VK 45.02 (P) Ausf.B nie bede płakał.... ;)

Ps. Z tymi "cudami" to trochę przesadziłeś....

Edited by exmax, 28 April 2013 - 07:33 PM.

TapChan #85 Posted 29 April 2013 - 06:05 PM

Major

• Player
  • 25086 battles
  • 2,766
Grind skończony. Maus odkryty.
Co mogę powiedzieć po tych kilkunastu rozegranych na nim bitwach - pancerz traci strasznie na znaczeniu ostatnimi czasy. Mobilności nie ma. A działo może się pochwalić tylko przyjemną alfą, bo penetracja jest mierna w takim samym stopniu jak i celność. Kiedy gramy nim tylko na złocie i na krótkie dystanse - jest OK. Kiedy gramy na dłuższy dystans jest kiepsko. Kiedy gramy na dłuższy dystans bez złota - klapa. A taka bitwa (jedna z ostatnich na nim) Ja ładowałem złoto, żeby poradzić sobie z ST-1 bez kombinacji. Kiedy sobie poradziłem, trzaskając go w wieżę zostałem postrzelony w skątowany brzuch przez JgPanther... Co prawda JgPanther został rozwalony przez naszego E-75, ale jego znowu radośnie załadował od przodu KW-5 (ciekawe, czy miał złoto).

Kiedy gramy jednak z biedakami albo sknerami to bardzo przyjemny czołg, potrafiący sobie poradzić z X tierami (pod warunkiem, że z kolei my dysponujemy małym zapasem złota lub szczęścia do trafiania na pomidory). Ogółem bardzo podobało mi się zbijanie gwiazdek tym czołgiem i nie zdarzyło mi się na niego przeklinać. Mało tego, często byłem bardzo zdziwiony, kiedy ludzie na chacie składali mi kondolencje z powodu grindu VK-i.

Ostatecznie zostaje w garażu i czeka na czasy, kiedy artylerii na randomach będzie mniej. No i fajnie jest wyjechac od czasu do czasu na pole bitwy takim ferdkiem tylko z wieżą.

exmax #86 Posted 29 April 2013 - 07:00 PM

Captain

• Player
  • 40654 battles
  • 2,028
Maus "zbadany" mimo, że jestem biedakiem, sknerą i... nie mam prawie żadnych (mam jeden III poziomu) "prem-noob-tanków"...
Ogólnie rzecz biorąc trzeba się pogodzić się z tym, że ma dużo wad.  Trzeba go po prostu "przejść" i tyle... Tygrysa P mam caly czas w garażu i to chyba najlepszy czołg w tym  całym "drzewku"...

mnik1 #87 Posted 02 May 2013 - 10:51 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 20866 battles
  • 1,141

View PostTapChan, on 29 April 2013 - 06:05 PM, said:

Grind skończony. Maus odkryty.
Co mogę powiedzieć po tych kilkunastu rozegranych na nim bitwach - pancerz traci strasznie na znaczeniu ostatnimi czasy.

A tam, bez przesady - odpowiednio ustawiony minimaus wciąż jest w stanie wytrzymać nawet straszliwe lanie.

Co do reszty - zgadzam się w pełni. Też niedawno skończyłem grind Mausa i ciężko mi jednoznacznie ocenić jego poprzednika. W jego wypadku wszystko zależy tak naprawdę od okoliczności, w jakich się znajdzie - na mapach miejskich i przy dużej ilości powolnych czołgów jest bardzo sympatyczny, ale jeżeli gramy na mapie otwartej przy sporej ilości art i szybkich medów - kaplica. Minimaus niestety nie jest czołgiem uniwersalnym, ma pancerz (przedni - boki to papier) i działo z pierd*** (ale tylko z pierd*** - celność i pena to żart, zwłaszcza w porównaniu do ruskich czy amerykańskich dział X tieru)... i to wszystko. Z racji anty-mobilności arta robi z niego mielone, z racji anty-mobilności i dłuuuuuuugiego czasu ładowania medy robią z niego mielone, z racji anty-mobilności i dłuuuuuugiego czasu ładowania szybkie ciężkie na otwartych mapach robią z niego mielone, same mapy też robią z niego mielone - bo z racji konstrukcji i umiejscowienia wieży ma bardzo lichy wychył działa "w dół", a przecie mapy teraz są tak "pofalowane", że czasem aż się człek zastanawia, czy jedzie se czołgiem po uliczce jakiegoś germańskiego miasteczka czy też wpłynął łódką na suchego przestwór oceanu.

Nie powiem, miałem na tym wynalazku kilka naprawdę epickich bitew (typu "samotny minimaus zatrzymuje całą flankę, rozpieprza 6 wrógów i odjeżdża z 1 hapekiem w stronę zachodzącego słońca"), ale na każdą epicką bitwę przypadały ze dwie, gdzie mój czołg sobie po prostu nie radził, i to nie dlatego, że ja noobiłem - po prostu znalazłem się w złym czasie na złej mapie przy złym losowaniu.

Minimaus jest jednym z najstarszych czołgów w tej grze - i to niestety widać, słychać i czuć. Był świetny, gdy w tankach były tylko 3 pojazdy IX tieru, ale za każdym razem, gdy devsi dodają coś nowego, to ten czołg dostaje po dupie (i nie chodzi mi tu wcale o nerfy) - po prostu dziadek nie daje już rady w dobie masowego wprowadzania do gry szybkostrzelnych i celnych dział pokroju ruskiej M62 montowanych na szybkich i uniwersalnych ciężkich pokroju M103. Pancerz wciąż daje radę (ale dawniej był po prostu lepszy), działo wciąż daje radę (ale w chwili obecnej mooooocno odstaje od konkurencji), ale podczas jeżdżenia tym wynalazkiem cały czas miałem wrażenie, że na takim M103 wszystko przychodziłoby mi łatwiej.

TapChan #88 Posted 03 May 2013 - 09:39 AM

Major

• Player
  • 25086 battles
  • 2,766
Już kiedyś pisałem - czołg daje radę ale odstaje wyraźnie od reszty. W końcu w filcach też można grać w piłkę nożną, tylko komfort już nie ten co w korkach.

Ernii3 #89 Posted 03 May 2013 - 10:35 AM

Private

• Player
  • 23032 battles
  • 44
Spodziewałem się tragedii a gra się przyjemnie jak się ogarnie ze sprzętem i działem 12.8, Wyjeżdżamy wszędzie przodem i naprawdę dostajemy dużo rykoszetów, do odkrycia działa z mausa jest tragedia, ale potem gra się całkiem przyjemnie, jedyna wada pomijając wieże z tylu... to dół pancerza przedniego tam wejdzie wszystko...

marasenha #90 Posted 06 June 2013 - 02:27 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 39898 battles
  • 1,430
Posted Image
Bitwa z wczoraj - emocje i nerwy do samego końca. Zdążyłem się wrócić z miasta do bazy na 4 sekundy przez końcem i trafić capującego T-43 (który na nasze szczęście "myślał", że jest schowany za skrzynkami)

Co mogę napisać o samym Podmausie? Na pewno nie jest to czołg uniwersalny i łatwy w prowadzeniu.

Nie nada się na każdą mapę. Mapy typu Prochorówka, Malinówka, Stepy - zbieramy wciry od artylerii, medów, a nawet lightów typu amx 13 90 czy t71, które objeżdżają nas bez problemu - Podmaus na tych mapach jest bardziej bezbronny niż E-75 czy E-100 nawet, bo te przynajmniej choć trochę opuszczają lufę.
Natomiast jeśli trafimy na Himmel, Ensk, Ruinberg czy inną mapę z fragmentem miejskim do którego zdołamy dojechać (piszę zdołamy, mając na myśli Autostradę i południowy cap...) = TOTALNY MORTAL KOMBAT, kątowanie, sidescrap + silne działo, czyli rządzimy.

Zawsze staram się wypisać wady oraz zalety, więc nie będzie inaczej tym razem:

Zalety:
  • Mocny przód kadłuba i wieży - odpowiednio 170 mm i 252 mm. Skątowany przód jest w stanie odbić wszystko, poza goldem z niszczycieli IX i X tierów, choć to też może się zdarzyć jak się przyfarci. Wieży nie da się skątować, ale obszar wokół jarzma jest na tyle mały, że ciężko tam trafić. Niemniej jednak jest możliwe przebicie tam z mocnych dział z dużą penetracją.
  • Praktycznie nieprzebijalny w sidescrapie - jeśli tylko złapiemy odpowiedni kąt w dobrym spocie, to możemy jedynie kręcić głową z politowania nad bezsilnością naszych przeciwników. Ale wystarczy, że troszkę przesadzimy z kątem i boki zaczynają wpuszczać...
  • Moc działa - ma fear factor, nikt nie chce dostać buły za ponad 600.
  • 1950 hp - najwięcej z wszystkich IX tierów HT, istnieje szansa, że FV215B (183) nie zdejmie nas na hita  :trollface:
  • 400 metrów view range - u HT może mała zaleta, ale zawsze coś, ja tam nie cierpię ślepych tanków.
Wady:
  • Penetracja, celność i czas przeładowania działa - zacznę od penetracji 246 mm to za mało, wszystkie inne IX tiery HT mają więcej (poza E-75, który ma to samo działo). Strach pomyśleć, że to samo działo jest tier wyżej. Celność - 0,38 m, taaa jasne na papierze cudo, a w grze strzela jak radziecki rozrzutnik gnoju ze Sporta. Na dalsze dystanse opadanie pocisków, widać grawitacja na niemieckie ammo działa mocniej. Reload też jest zbyt długi moim zdaniem.
  • Wieża z tyłu + opuszczanie lufy - -5 stopni opuszczania lufy, dziękuję, cześć. Dodajcie sobie do tego wieżę z tyłu i macie "idealny" czołg na wszelkiego rodzaju pagórki. Wieża z tyłu przydaje się jedynie pomiędzy przeszkodami przy sidescrapie, w każdym innym miejscu jest wadą.
  • Zamulenie - słaby silnik ,słabe przyśpieszenie, słabe v-max, słaby obrót wieży, koszmarnie słaby obrót w miejscu = totalny muł. To pewnie wczuwka przed Mausem, więc trzeba to zaakceptować, no ale czasem jest to bardzo uciążliwe.
    Jeszcze słowa o obrocie kadłuba, niby E-75 ma tylko 1 stopień więcej na sekundę, a robi to naprawdę diametralną różnicę. Chyba, że w przypadku Podmausa rolę odgrywają jakieś inne opory gruntu, ale nie wiem skąd wziąć takie dane, więc to tylko moje przypuszczenie.
  • Słabe boki ustawione pod kątem prostym - w dodatku na długim kadłubie, wiadomo - zbierają wszystko.
  • Podpalenia z przodu, boku i od góry (od strzału z arty) - wiadomo, Niemiec.
Podsumowując, czołg ten ma obecnie więcej wad niż zalet, to  pewne. Bardzo sytuacyjny, od bycia chłopcem do bicia na otwartych mapach, do bycia koksem na miejskich. Choć w mieście też nie budzi takiego respektu jak kiedyś, bo przecież jest gold ammo. Gold ammo, bez którego sam Podmaus czasem nie może się obejść, gdy okazuje się, że IS7 odbija nawet weakspotami.

No nic, nigdy bym się na ten czołg nie porwał, gdyby nie to, że mam fazę na Mausa - wiem, że na CW u mnie w klanie z Mausem nie znajdę miejsca, ale chce mieć go for fun.

Edited by marasenha, 06 June 2013 - 03:31 PM.

_MothRA #91 Posted 15 June 2013 - 10:51 AM

Private

• Player
  • 27591 battles
  • 29
Doradzi ktoś? Mam 9k FreeEXP (tak wiem, dużo nie jest) i co z nim zrobić? Zbadać na Czołg czy do niego moduł ?

Melltith #92 Posted 17 June 2013 - 04:26 PM

Warrant Officer

• Player
  • 29 battles
  • 931
Moduł, im szybciej wymaksujesz pojazd, tym szybciej staniesz się maksymalnie przydatny na polu walki (zakładając, że ogarniasz grę tym pojazdem).

Druga sprawa, VK na prawdę potrzebuje silnika, wieży i działa żeby sprawnie (jak na swój tonaż) działać, bo kąsanie 105mm mija się z celem.

marasenha #93 Posted 02 July 2013 - 09:46 AM

Second Lieutenant

• Player
  • 39898 battles
  • 1,430
MAUS NADCHOOOOOOODZĘĘĘĘ!

Zakończyłem grind VK 4502 Ausf. B - nie jest to przyjemny czołg, nie jest to łatwy czołg i niestety, ale nie jest to mocny czołg. Dużo więcej weakspotów niż E-75, muł, działo (pomimo poprawionej celności strzela jak chce) ma problemy z penetracją wielu czołgów.
Widziały gały co brały, zobaczymy jak będzie na Mausie.

borowy23 #94 Posted 02 July 2013 - 10:56 AM

Private

• Player
  • 6356 battles
  • 14
A czy opłaca się najpierw kupić Tigera II i zrobić długa 10,5cm czy robić ja na tym czołgu ?

SzynkaHalinka #95 Posted 02 July 2013 - 11:26 AM

Warrant Officer

• Player
  • 36086 battles
  • 513
  • [XDDD] XDDD
@up lepiej początkowo zrobić sobie czołgi z linii do e100, przyjemniejsze i łatwiejsze w maxowaniu. Ja tak robiłem i odkryłem sobie działa do vki przy okazji.

@marasenha śmiem się nie zgodzić, czołg może lekko podchodzi pod "sytuacyjne" ale bez przesady chyba tylko wtedy kiedy nie mamy gąsek i silników wybadanych. Osobiście mi się podobał, a mina przeciwnika kiedy w trybie obrony bazy zdobyłem kołobanowa bo nie zdążyłem z niej zjechać - bezcenna :D

Edited by SzynkaHalinka, 02 July 2013 - 11:31 AM.

borowy23 #96 Posted 02 July 2013 - 11:30 AM

Private

• Player
  • 6356 battles
  • 14
aha dzięki za odpowiedź.

marasenha #97 Posted 02 July 2013 - 11:36 AM

Second Lieutenant

• Player
  • 39898 battles
  • 1,430

View PostSzynkaHalinka, on 02 July 2013 - 11:26 AM, said:

@marasenha śmiem się nie zgodzić, czołg może lekko podchodzi pod "sytuacyjne" ale bez przesady chyba tylko wtedy kiedy nie mamy gąsek i silników wybadanych. Osobiście mi się podobał, a mina przeciwnika kiedy w trybie obrony bazy zdobyłem kołobanowa bo nie zdążyłem z niej zjechać - bezcenna :D

Wiem, ja po prostu pisałem to pod wpływem zmęczenia tą maszyną. Ale w dalszym ciągu twierdzę, że jest dużo słabszy niż E-75, którym lepiej mi się grało, choć byłem mniej doświadczony. Widzisz, taki Kołobanow jest dla mnie mało wartościowy, bo dały Ci go ograniczenia Twojej maszyny, a nie jej siła i power.

Moim zdaniem VK4502 B "ma momenty", ale zdarzają się one stosunkowo rzadko.

SzynkaHalinka #98 Posted 02 July 2013 - 11:45 AM

Warrant Officer

• Player
  • 36086 battles
  • 513
  • [XDDD] XDDD
@up bezdyskusyjnie również uważam że vk w porównaniu do e75 wypada blado ale żeby ją zaraz spisywać na straty..

marasenha #99 Posted 02 July 2013 - 12:05 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 39898 battles
  • 1,430

View PostSzynkaHalinka, on 02 July 2013 - 11:45 AM, said:

@up bezdyskusyjnie również uważam że vk w porównaniu do e75 wypada blado ale żeby ją zaraz spisywać na straty..

Hej, ale ja jej nie spisuje na straty, po prostu czołg ma swoje momenty, ale nie jest uniwersalny - nie w każdej bitwie, nie na każdej mapie się sprawdzi.

SzynkaHalinka #100 Posted 02 July 2013 - 12:16 PM

Warrant Officer

• Player
  • 36086 battles
  • 513
  • [XDDD] XDDD
@up ah no jeżeli ująć to w ten sposób to zgadzam się w 100% :)

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users