Jump to content


Amunicja AP/APCR/HEAT/HE

Popularny Ammo amunicja AP APCR HEAT HE

 • Please log in to reply
40 replies to this topic

Balrogos #1 Posted 05 November 2012 - 01:55 AM

  Warrant Officer

 • Player
 • 29002 battles
 • 738
 • [4PBP] 4PBP
 • Member since:
  03-20-2011

*
POPULAR

Zanim przystąpisz do bitwy, musisz zadbać o załadowanie odpowiedniej ilości amunicji, amunicje którą może przewozić czołg jest ograniczona przez kaliber działa. Od rodzaju amunicji użytego przez ciebie w bitwie zależy twoja zdolność bojowa.

Od patcha 0.8.1 amunicje premium można zakupić za kedyty w cenie 1g = 400cr

Spis Treści:
1.0Zwykła Amunicja.
1.1Amunicja Premium.
2.0Szczegóły dotyczące amunicji.
2.1Utrata penetracji wraz z odległością.
2.2Droga pocisku po penetracji.
3.0Mechanika Penetracji.
3.1Kąt Uderzenia.
3.2Normalizacja Pocisku.
3.3Rykoszet.
3.4Overmatch.
3.5Semi-Overmatch.
3.6Efektywna Grubość Pancerza.
3.7Współczynnik Homogenizacji Pancerza.
4.0Uszkodzenia.
4.1Uszkodzenia krytyczne.
5.0Kiedy używać AP a kiedy HE?
6.0Przykład działania amunicji.


1.0 Zwykła Amunicja(dostępna za kredyty)
Posted ImagePrzeciw Pancerny/Amor Piercing(PP/AP)
Standardowy pocisk przeciw pancerny, zadaje uszkodzenia po przebiciu pancerza, może zarówno uszkadzać moduły jak i członków załogi. Jeśli pocisk nie spenetruje pancerza nastąpi rykoszet i żadne uszkodzenia nie zostaną zadane.

Amunicja powszechnie dostępna na każdym czołgu, czasem dostępna także dla artylerii.

Posted ImageOdłamkowo Burząca/High Explosive(OB/HE)
Ten typ pocisków zadaje najwyższe obrażenia spośród innych typów amunicji, ale posiada także bardzo niską wartość penetracji. Ponad to posiadają mały zasięg rażenia odłamkami, w przeciwieństwie do pocisków Przeciw Pancernych. Pociski OB Nie muszą spenetrować pancerza żeby zadać obrażenia, lecz zadadzą je znacznie mniej niż w specyfikacji, aby zadać pełne obrażenia wymagane jest aby pocisk OB spenetrował cel wtedy zada pełne obrażenia ponad to pociski OB, mają większą szanse na zadanie uszkodzeń krytycznych i na zranienie załogi.

Kolejny typ pocisków dostępny na każdym czołgu, i jako podstawowa amunicja dla artylerii.

1.1 Amunicja Premium(dostępna za złoto)

Posted ImagePrzeciw Pancerny z Rdzeniem Kompozytowym(Podkalibrowy)/Amor Piercing Composite Rigid(PK/APCR)
Standardowa i najczęściej spotykana amunicja Premium dla większości czołgów w grze. Posiada ona najwyższa wartość penetracji, lecz uszkodzenia ma na tym samym poziomie co amunicja PP, posiada ona charakterystykę pocisku PP, co oznacza że traci penetrację wraz z odległością.

Podstawowa amunicja dla X Tierów czołgów średnich.
Używana na działach gwintowanych.

Posted ImagePocisk Kumulacyjny/High Explosive Anti-Tank(K/HEAT)
Amunicja Premium dla większości SPG, czołgów uzbrojonych w haubice i czołgów posiadających działa gładkolufowe. Zapewnia ona również wysoką penetracje jak pocisk Podkalibrowy a czasem o wiele większą niż pocisk Podkalibrowy na podobnym dziale.

Posted ImagePremiowy Odłamkowo Burzący/Premium High Explosive(HE) Shell
Najczęściej spotykany na SPG, od zwykłego pocisku artyleryjskiego różni się większym zasięgiem rażenia odłamków.

X Tieru FV4202(105) posiada taką amunicje o wysokiej penetracji która wynosi 210mm.

2.0 Szczegóły dotyczące amunicji.

Posted ImagePosiada normalizację od 5° do 7° wartość normalizacji jest stała, i zależy ona od pocisku. Po 100m powoli wraz z odległością spada penetracja.

Posted ImageNie posiada normalizacji, nie traci penetracji wraz z odległością.

Posted ImagePosiada normalizację od 5° do 7° wartość normalizacji jest stała, i zależy ona od pocisku. Ponad to prędkośc pocisku APCR jest wyższa od pocisku AP o około 24-26%  Po 100m dość szybko wraz z odległością spada penetracja.(Wyjątkiem jest tutaj amunicja APCR dostępna dla X Tierów czołgów średnich, które posiadają charakterystykę pocisku AP.)

Posted ImageNie posiada normalizacji, nie traci penetracji wraz z odległością.

Posted ImageNie posiada normalizacji, nie traci penetracji wraz z odległością.(Posiada większy zasięg rażenia odłamków i nie kiedy większą penetracje np w FV4202(105))

Ponad to każy rodzaj amunicji ma określoną prędkość lotu pocisku która jest stała np działo 8.8 z Tygrysa 1000m/s, z działa 120mm T110E5 1067m/s, M48A1 1478m/s, Haubica 152mm KW-2 525m/s, działo IS-6 122mm790m/s.


2.1 Utrata penetracji wraz z odległością.

Wyświetlane wartośći penetracji w grze obrazują śrędnią penetracje w dystansie do 100m. Wartości penetracji ponad 100m nie są wyświetlane. Regułą jest że im wyższy poziom działa tym mniejsza utrata penetracji wraz z odległością. Dla przykładu Liechttraktor traci 17.5% penetracji strzelając z amunicji AP i 51.4% strzelając z amunicji APCR, gdzie MAUS traci tylko 2% na AP i 15.4% na APCR.


2.2 Droga pocisku po penetracji.

Pocisk penetrując czołg przebywa w środku drogę wynoszącą kaliber*10.
Co znaczy że pocisk 122mm przebędzie dystans 1.22m na tej drodze pocisk jest wstanie uszkadzać moduły, pocisk nigdy nie może uszkodzić dwóch modułów z wyjątkiem gąsiennic i załogi.

Prosty przykład nr. I

Pocisk 100mm obrażenia dla modułów 150dmg vs silnik 200hp

Pocisk po penetracji pancerza przebywa droge 80cm pomyślnie wykonuje rzut na uszkodzenie silnika za 150dmg uszkadzając silnik, pocisk zatrzymuje się.

Trudny przykład nr. II

Pocisk 100mm obrażenia dla modułów 150dmg vs silnik 100hp vs zbiorniki paliwa 150hp

Pocisk po penetracji pancerza przebywa drogę 30cm napotykając moduł i wykonując nie pomyślny rzut na uszkodzenie silnika w tym wypadku pocisk traci 100 swoich obrażeń dla modułu pocisk pokonuje dalej 70cm napotykając na swojej drodze zbiorniki paliwa odbywa się pomyślne losowanie na uszkodzenie i uszkadzamy zbiorniki paliwa o 50 obrażeń, uszkadzając je, pocisk zatrzymuje się.

Tabelka drogi przebytej przez pocisk po penetracji:
Posted Image


3.0 Mechanika Penetracji
Posted Image
Gdy oddasz raz pomyślny strzał gra kalkuluje gdzie trafił pocisk pod jakim kątem uderzył, brana jest pod uwagę efektywna wartość pancerza, współczynnik homogenizacji i na tej podstawie odbywa się penetracja bądź jej brak.


3.1 Kąt Uderzenia

Kąt pod którym uderza pocisk AP lub APCR, w pancerz wroga jest decydującym aspektem penetracji. Idealny kąt uderzenia to kąt prostopadły do pancerza. Aktualny kąt uderzenia jest obliczany jako odchylenie od prostej. Dla tego balistyczny tor lotu pocisku jest brany pod uwagę, co może być szczególnie ważne dla SPG i ich wysokiej trajektorii lotu. Jeśli pocisk trafi w zewnętrzny moduł (gąski, przyrządy obserwacyjne, mechanizm rotacyjny). Kąt natarcia nie jest również brany pod uwagę dla pocisków HE, ponieważ eksplodują podczas uderzenia.


3.2 Normalizacja Pocisku
Kąt uderzenia pocisku AP i APCR w pancerz pojazdu jest normalizowany, tzn. dostosowywany do normalnej osi pancerza. W wypadku ekranu przeciwkumulacyjnego pocisk jest tylko normalizowany na ekranie a na pancerzu właściwym już nie. Jeśli pocisk spenetruje ekran przeciwkumulacyjny, kontynuuje swoją normalizowaną drogę lotu w kierunku pojazdu. Gdy pocisk uderzy we właściwy pancerz, pozostały potencjał penetracji (penetracja wejściowa minus efektywna grubość pancerza przeciwkumulacyjnego) jest używana do obliczenia penetracji pancerza czołgu. Pociski AP i APCR są normalizowane od do 7°. Wartość normalizacji jest stała, i zależy ona od pocisku. Kąt uderzenia pocisków HEAT nie jest normalizowany w ogóle.


3.3 Rykoszet
Jeśli kąt uderzenia pocisków AP, APCR lub HEAT przewyższa 70°, następuje rykoszet i pocisk zostaje odbity od celu nie wyrządzając żadnych szkód. Rykoszet może się zdarzyć także po penetracji ekranu przeciwkumulacyjnego na pancerzu czołgu. Serwer liczy tylko jeden rykoszet, po odbiciu się od pancerza pocisk traci 25% penetracji i odbija się ze zgodnym kątem natarcia. (Co znaczy że pocisk który się odbił może trafić inny czołg) Rykoszet od innych obiektów niż czołgi nie są możliwe.

3.4 Overmatch
Z wprowadzeniem w życie patcha 0.8.0 nie istnieje zjawisko overmatchu, kąt rykoszetujący jest ustawiony na sztywno i wynosi on 70°, jeśli kąt jest mniejszy odbywa się normalna kalkulacja penetracji pancerza.


3.5 Semi-Overmatch
Semi-Overmatch jest sytuacją gdy kaliber przewyższa 2x razy lub więcej grubość pancerza, w tej sytuacji normalizacja pocisku proporcjonalnie jest mnożona np. x2, x3, xN.

Przykład:
Kaliber 122mm vs pancerz 20mm122/20= 6 czyli pocisk z działa 122mm który ma penetrację 7° wynosi 7*6=42 czyli 42° normalizacji.


3.6 Efektywna Grubość Pancerza
Twój czołg jest opancerzony płytami pancernymi o różnych grubościach. Gra zapewnia tylko 3 nominalne wartości pancerza zarówno kadłuba i wieży(Przód/Boki/Tył). Jednakże czołgi są modelowane bardziej szczegółowo. Wskaźnik penetracji pozwoli wam odkryć te miejsca. Nominalna wartość pancerza jest minimalna wartością którą musi spenetrować pocisk. Tak szybko jak kąt uderzenia odbiega od nominalnej, nie prostopadłej powierzchni pancerza efektywna grubość pancerza powoduje że pocisk musi spenetrować więcej pancerza.
Posted Image

100mm - Nominalna grubość pancerza(100mm 0°;)
200mm- Efektywna grubość pancerza(100mm 60°;)
Efektywna grubość pancerza jest obliczana na podstawie nominalnej wartości pancerza z cosinusem kątu uderzenia. Dla przykładu, pancerz 100mm pod kątem uderzenia 30°, liczy się 100mm/cos(30°;) = 115.47mm tyle pancerza pocisk będzie musiał spenetrować.

Posted Image

Jak widzisz, efektywna grubość pancerza zwiększa się wykładniczo do kątu uderzenia. Dla pocisków uderzających w ciebie pod kątem 60° twój pancerz jest dwu-krotnie efektywniejszy a przy kącie 70° jest prawie trzy razy grubszy. Powyższa tabelka pokazuje że dla kątów większych niż 70° pocisk rykoszetuje bez względu na grubość opancerzenia. To samo dotyczy twoich celów, oczywiście zawszę bierz to pod uwagę zanim zdecydujesz czy i gdzie oddasz strzał. Redukując nieznacznie kąt uderzenia, można bardzo mocno zmniejszyć efektywną grubość opancerzenia, czyli poprzednio nie penetrowalny cel może stać się teraz bardzo łatwym łupem. To jest również powód dlaczego należy atakować cel z dwóch różnych stron jednocześnie. Cel może zmaksymalizować swój kąt tylko dla jednej pozycji i nie ma szans aby mógł się ustawić dla dwóch różnych kierunków ostrzału.

3.7 Współczynnik Homogenizacji Pancerza.

Niestety oprócz wyżej wymienionych zjawisk gra używa także ukrytego współczynnika siły pancerza nazywaną Współczynnikiem Homogenizacji Pancerza(Amour Homogenisation Factor). Ten parametr jest ustawiony oddzielnie dla każdego pojazdu ostatnie znane wartości pochodzą z Closed Bety World of Tanks które ukazują że ten wspólczynnik wacha się od 1.0(100%)-1.2(120%). Współczynnik jest używany dla pancerza wieży i i pancerza podwozia nie dotyczy natomiast modułów i załogi.

Starzy gracze zapewne pamiętają jaki kiedyś Tygrys I był miękki aż przyszedł patch i magicznie stał się "twardszy" bez zmiany grubości pancerza to na nim właśnie zastosowano homogenizacje pancerza.


4.0 Uszkodzenia
Każdy pocisk ma dwa rodzaje uszkodzeń zwykłe dla pojazdu które odejmują wytrzymałość czołgu po prawidłowej penetracji i obrażenia dla modułów które uszkadzają i niszczą moduły.

Uszkodzenia zwykłe.
Myślę że każdy wie jak działają takie uszkodzenia strzelamy poprawnie penetrujemy wrogi pojazd i uszkadzamy go +/-25% ze średnich uszkodzeń. Trochę inaczej ma to się w wypadku amunicji HE która działa obszarowo(mechanika w budowie)

Uszkodzenia dla modułów.
Są one zdecydowanie mniejsze i zależą one od działa nie ma żadnej reguły dotyczącej proporcji zwykłych obrażen i obrażeń dla modułów.  Niektóre czołgi na swoich tierach mogą lepiej uszkadzać moduły inne nie.

Prawdopodobnie losowanie obrażen dla modułów też wynosi +/-25% ale pewności nie mam.

Czołg  Kaliber mm obrażenia zwykłe/obrażenia modułów x%

T2LT12/27225%
RAM II75/76101.3%
T110E5120mm400/16541%
ZiS 107mm300/15050%
M48A1 105mm390/15038%
IS-6 122mm390/16542%
KW-2 152mm700/20329%
T110E4 155mm850/21025%
JPE100 170mm1050/22822%

Procenty wyrażają procent uszkodzeń dla modułów względem normalnych obrażeń warto także dodać ze np gąski Tieru II LT mają 50hp a gąsienice MAUSa maja 300hp


4.1 Uszkodzenia krytyczne

Szansa na uszkodzenie modulów jest rózna:

Gąsiennice: 100%
Silnik: 45%
Zbiorniki paliwa: 45%
Przyrządy obserwacyjne: 45%
Radio: 45%
Mechnizm wieży: 45%
Działo: 33%
Magazyn amunicji: 27%

Każdy członek załogi ma tę samą szanse na zranienie.

Załogant trafiony AP/APCR/HEAT: 33%
Załogant trafiony (zewnętrzną) eksplozje: 10%

Perk Deadeye zwiększa szanse na zadanie uszkodzenia krytycznego o 3% dla pocisków AP/APCR/HEAT.

5.0 Kiedy używać AP a kiedy HE?

Pociski AP używamy gdy znamy słabe punkty innych czołgów i nie mamy problemów z przebiciem np jesteśmy top tankiem z najlepszym działem. Co do pocisków HE używamy je wtedy kiedy nie jesteśmy w stanie zadać jakich kolwiek obrażeń pociskami AP celujemy wtedy w słabe punkty działo wizjery gąsiennice czy włazy aby zmaksymalizować szanse na uszkodzenia krytyczne, ponad to pocisków używamy do strącania LT i SPG. Dlaczego SPG? załóżmy że jadę czołgiem M46 Patton i strzelam pociskiem AP o śr. uszkodzeniach 390 do artylerii VII Tieru która ma 450Hp oczywiście mam szanse ją zabić jednym strzałem ale tylko wtedy gdy wylosuje mi w pocisku maksymalne uszkodzenia, co zdarza się rzadko. A co się dzieje jak trafie i nie zabije SPG zdąży oddać we mnie celny strzał a jeśli mam mało życia zniszczy mnie i tak można przegrać bitwę CW, kompanie czy zwykłego randoma, natomiast jeśli bym miał załadowaną amunicje HE o śr. uszkodzeniach 480 mógłbym ją spokojnie zdjąć nie martwiąc się że dam jej szanse oddania strzału(gdy strzelamy z HE do wysoko tierowej arty celujmy w wieżę aby mieć pewność przebicia. )

6.0 Przykład działania amunicji.

Oddaje strzał z czołgu M46 Patton w Bok Mausa pod katem 90(200mm) w pocisku wylosowało mi penetracje 218mm i uszkodzenia 390 więc przebijam bok Mausa zabieram mu 390 punktów życia teraz odbywa się losowanie na uszkodzenie modułu strzelałem akurat tam gdzie ma silnik szanse na uszkodzenie silnika to 36%, która się powiodła pociskiem zabieram mu 190 wylosowanych uszkodzeń dla modułu dla silnika co skutkuje uszkodzeniem silnika, lecz nie zniszczeniem gdyż silnik Mausa ma 300 wytrzymałości, teraz odbywa się kalkulacja na podpalenie silnika, Maus posiada silnik benzynowy ma on 20% szans na powstanie pożaru po trafieniu, losowanie przebiegło pomyślnie i podpalam mój cel.

Tak to mniej więcej wygląda trochę tego jest prawda oczywiście można jeszcze dodać do penetracji kąt potem wyliczyć trzeba kąt natarcia uwzględnić trzeba również kaliber działa homogenizacje pancerza i otrzymujemy ciąg przyczynowo skutkowy Posted Image.

O_RLY #2 Posted 05 November 2012 - 02:46 AM

  Corporal

 • Player
 • 384 battles
 • 179
 • Member since:
  10-30-2011
+
piekne i proponuje podpiać.

Detektyw_Ostrowski #3 Posted 05 November 2012 - 09:06 AM

  Corporal

 • Beta Tester
 • 17635 battles
 • 102
 • Member since:
  12-28-2010
a ja mam pytanie co do używania amunicji HE przeciwko LT i SPG.
Strzelając perszingiem w grille z HE zadałem 170 dmg, mało.
strzelając obj704 z HE w amx 90(jeszcze na 7tierze) z HE w bok zadalem mu cos kolo 500 dmg. mało
całkowicie tego nei rozumiem. strzelając z HE z isa4 w tył czołgów niskich tierów powinienem przebijac z full dmg, a tak często mi się to zdarzało, że zaniechalem zmieniania na HE. Chcialbym abyście mi wytlumaczyli łopatologicznie jak tego uzywac po 10k bitew a dalej nie mam pojecia xd

CheekyScrubLordLoominaty #4 Posted 05 November 2012 - 12:12 PM

  Staff Sergeant

 • Player
 • 40607 battles
 • 361
 • [MIRKO] MIRKO
 • Member since:
  04-07-2012
Poradnik fajny, leci +, ale mam małe zastrzeżenie: Przeciw Pancerny z Rdzeniem Kompozytowym(Podkalibrowy)/Amor Piercing Composite Rigid(PK/APCR) w sporej ilości czołgów jest jako amuncija premium, ale są też czołgi dla których to standardowa amunicja za kredyty np. Bat Chat.

Detektyw_Ostrowski #5 Posted 05 November 2012 - 02:17 PM

  Corporal

 • Beta Tester
 • 17635 battles
 • 102
 • Member since:
  12-28-2010
UP: autor to napisał, gdyż w slowach "Podstawowa amunicja dla X Tierów czołgów średnich." mieści się również to, że to amunicja batchata, gdyż jest on własnie medem X tieru. Także Twe zastrzeżenie jest bezpodstawne  ;)

Ashaman #6 Posted 07 November 2012 - 01:04 PM

  Staff Sergeant

 • Player
 • 22777 battles
 • 477
 • Member since:
  03-21-2011
Fajny szeroki temat, wiec dorzuce trzy grosze o HE, post kiedys napisany na forum ale dokleje tutaj kopie, zeby wszystko siedzialo w jednym miejscu.

View PostAshaman, on 11 September 2012 - 02:03 PM, said:

Problem z HE jest taki, ze wiekszosc niskotierowych pociskow ma za maly promien wybuchu zeby robic znaczaca krzywde
jak rowniez nie ma wystarczajacej do tego penetracji.
Przykladowo haubica na M5 Stuart to gun pomylka sprawca piekielnych mek wielu kierowcow M5.
Sa tam jednakze tez "perelki skutecznosci" np. haubica na Hetzer, haubica na T82.
Generalnie uzywanie HE na niskokalibrowych dzialach jest malo skuteczne ale sens strzelania z HE rosnie wraz z kalibrem.
Trzeba tez uwaznie patrzec na penetracje pociskow HE ponizej 40mm to szajs z chinskiej fabryki ...
Na wyzszych tierach wyglada to kapke odmiennie. wybuch jest tak ogromny ze zadaje obrazenia w 99.9% strzalow.
Wyjatkiem moze byc niefartowne trafienie w lufe kiedy to wybuch nastapi zbyt daleko od pancerza aby mechanika
liczenia obrazen z HE znalazla wrazliwa szczelinke w promieniu wybuchu.
W zasadzie bardziej niz o tier chodzi o kaliber.
Przykladowo do 152mm M-10 na KW-2 nie laduje sie AP w ogole. Podobnie haubica na KW-1 czy Pz-4 itp. sprawuja sie
calkiem niezle ale te wozy maja lepsze dziala ktorymi mozna skutecznie nawracac niewiernych ...

Na wyzszych tierach HE uzywa sie i to sporo. Przykladowo T95 vs. T95 na dystans uniemozliwiajacy oddanie celnego strzalu
w weakspot lub wiesz ze siedzi w krzaku ale nie widziasz juz go. Walisz z HE i nie musisz trafic w slaby punkt - robisz krzywde.
Inny przyklad: T34 vs. ST-1 na dystans przy ktorym ryzyko rykoszetu jest spore a wrog ma juz mniej niz 200HP (ile - musisz wyczuc).
Ztrzal z HE daje 99% szansy na likwidacje przeciwnika.
W powtorce walki T34 piaty frag jest wlasnie ilustracja uzycia HE (T34 vs. ST-1): http://mwreplays.com/Ashaman
Poza tym, na wysokich tierach HE oprocz sporego damage robia prawie zawsze obrazenia krytyczne - a to zaloganta ubije, a to dzialo rozwali,
a to wieze zablokuje lub chocby rashujacy IS-7 trafiony w dziubek co prawda straci tylko polowe damage ktory mogles mu zadac strzelac z AP
ale zrzuci gaski. Twoi kumple maja latwiej aby go ubic a Ty mozesz mu poprawic ...
Nota bene - strzal z AP mogl w ogole nie zrobic mu krzywdy po prostu trafic bez rykoszetu do pedzacego zygzakami IS-7
jest raczej ciut klopotliwe. Jest spora szansa na ding.
Podobnie wszelkich bohaterow wystawiajacych zza oslony tylko nieprzebijalna wieze nauczysz odrobiny respektu.
W koncu maly damage iewentualny krytyk sa lepsze niz ding.
W teorii HE powinny byc wysmienite przeciwko francuzom (batchat, Lorraine, itp cienkoskore) oraz artylerii.
W praktyce sporo strzalow pomimo penetracji (jest komunikat z gry) zadaje damage liczone jak dla strzalu bez penetracji.
To spory problem gdyz przy wielkokalibrowych dzialach po 1 klapsie delikwent powinien stracic 50-80% hp o ile nie odparowac
jesli krytyk wejdzie w ammorack.
HE na wyzszych tierach przydaje sie zaladowac jako pierwszy pocisk w rundzie gdzie masz sporo tzw. pizdzikow czyli scoutow.
Nie dosc ze taki strus pedziwiatr gdy oberwie z HE w 95% przypadkow schodzi na strzal (czego nie gwarantuje strzal z AP)
to jesli nieszczesliwie wylosuje damage i nie ubije pokiereszuje go okrutnie - kilka krytycznych uszkodzen po 1 strzale
w tym bardzo czesty detrack. Poza tym jesli spudlujesz ale walniesz dostatecznie blisko splash i tak go uszkodzi i bardzo czesto
zdetrackuje (splash - rozbryzg, podmuch wybuchu).
Na wszystkich tierach HE sa preferowanym pociskiem przeciwko artylerii - te pojazy maja z reguly tak cienki pancerz
ze HE zadaje wiecej damage lacznie z czestym oneshotem delikwenta. Polecam przejzec drzewko i zapamietac ktore
arty sa wrazliwe (cienki pancerz) a przy ktorych trzeba sie bedzie nameczyc. No i pamietanie o penetracji HE / AP zaladowanego
do lufy pomoze podjac szybka decyzje czym strzelac.
Jesli nie pamietasz aktualnych wartosci a jestes w bitwie Ctrl i najedz myszka na ikone pocisku, po tyci chwili pokaze sie info.

Pozdr,
Ash

Balrogos #7 Posted 09 November 2012 - 12:05 AM

  Warrant Officer

 • Player
 • 29002 battles
 • 738
 • [4PBP] 4PBP
 • Member since:
  03-20-2011
Update:
- Dodana tabelka odległości pokonanej przez pocisk po penetracji pancerza zależna od kalibru
- Dodana tabelka z efektywnością grubości pancerza względem kątu uderzenia.
- Rozszerzono dział Efektywna Grubość Pancerza.
- Dodano rozdział Współczynnik Homogenizacji Pancerza.
- Poprawiono brakujące informacje w rozdziale Uszkodzenia krytyczne.
- Kosmetyka

javiki #8 Posted 09 November 2012 - 08:58 AM

  Second Lieutenant

 • Player
 • 26854 battles
 • 1,130
 • [KKM] KKM
 • Member since:
  06-16-2011
Masz oczywiście plusa-bo świetnie to wszystko jest pokazane. Niestety czasami mam wrażenie że jest to po prostu zwykła mechanika gier RPG-czyli rzut kostką z modyfikatorem. Bez całej tej otoczki.

KACPER98PL #9 Posted 10 November 2012 - 12:17 PM

  Corporal

 • Player
 • 7446 battles
 • 133
 • Member since:
  11-15-2011
Witam was czołgiści! :Smile_Default:  Jestem posiadaczem czołgu ciężkiego B1 (IV tier), który już jest wymaksowany, ale niestety topowe działo nic nie przebija pociskami AP (nigdy nie przebiłem Hetzera i KV-1, mimo że celowałem w weakspoty) :Smile_confused:  Czy załadowanie pocisków HE rozwiązałoby problem?

Edited by KACPER98PL, 19 November 2012 - 09:33 PM.


Ashaman #10 Posted 10 November 2012 - 01:05 PM

  Staff Sergeant

 • Player
 • 22777 battles
 • 477
 • Member since:
  03-21-2011

View PostKACPER98PL, on 10 November 2012 - 12:17 PM, said:

Witam was czołgiści! :Smile_Default:  Jestem posiadaczem czołgu ciężkiego B1 (IV tier), który już jest wymaksowany, ale niestety topowe działo nic nie przebija pociskami AP (nigdy nie przebiłem Hetzera i KV-1, mimo że celowałem w weakspoty) :Smile_confused:  Czy załadowanie pocisków HE rozwiązałoby problem?
Przeczytaj watek, odpowiedz na to pytanie juz padla.

KACPER98PL #11 Posted 10 November 2012 - 02:41 PM

  Corporal

 • Player
 • 7446 battles
 • 133
 • Member since:
  11-15-2011
Chodzi mi o konkretny czołg - B1 :Smile_Default: Sądzę, że różne czołgi wymagają różnej amunicji.

Edited by KACPER98PL, 19 November 2012 - 09:33 PM.


Ashaman #12 Posted 10 November 2012 - 03:26 PM

  Staff Sergeant

 • Player
 • 22777 battles
 • 477
 • Member since:
  03-21-2011
To dzialo ma maly kaliber a HE ma mala penetracje i do tego maly promien wybuchu. To jest opisane wyzej.
Czego wiec szukac ?
Zostan na AP i zapomnij o malym potworku B1 walczacym jak Dawid z Goliatem z bardziej opancerzonym przeciwnikiem.
Jesli chcesz dyskutowac o konkretnym czolgu - nie ten dzial i nie ten watek. Tu walimy w klawiszki na temat amunicji.
Pojawienie sie jakiegos pojazdu raczej jest epizodyczne i sluzy ilustracji przekazywanej mysli.

seba_s #13 Posted 20 November 2012 - 02:18 PM

  Corporal

 • Player
 • 29145 battles
 • 175
 • Member since:
  12-04-2011
Bardzo fajny opis na pewno się wielu osobą przyda, ale mała uwaga:

Quote

Premiowy Odłamkowo Burzący/Premium High Explosive(HE) Shell
Najczęściej spotykany na SPG, od zwykłego pocisku artyleryjskiego różni się większym zasięgiem rażenia odłamków.

X Tieru FV4202(105) posiada taką amunicje o wysokiej penetracji która wynosi 210mm.

Pociski w X Tieru FV4202(105), to nie są pociski w bezpośrednim tego znaczeniu pociski HE, fakt przenoszą ładunek wybuchowy, ale zasada dziania jest zupełnie inna.
W przypadku zwykłych HE liczy się wybuch, który ma coś uszkodzić, czyli wielkie bum, tu liczy się kaliber i ilość przenoszonego ładunku.
W przypadku pocisków HESH(High Explosive Squash Head, PL: przeciwpancerny pocisk odkształcalny lub pocisk płasko głowy), liczy się fal uderzeniowa, pocisk ma za zadanie rozpłaszczyć się na pancerzu a następnie eksplodować.
Pocisk jest ukierunkowany na zniszczenie, wszystkiego co delikatne, wewnątrz czołgu, w tym załogi.
Tak naprawdę, pocisk nie penetruje, a przekazuje swoją energie eksplozji do wnętrza czołgu stąd taki wysoki wskaźnik penetracji.
Cieszy mnie pojawienie tych pocisku właśnie w czołgach Brytyjskich, z tego co wiem jest to ich ulubiony typ pocisków przeciw pancernych, stosowny nawet ówcześnie.
Ciekawy jestem jak będzie działał w WOT, myślę że mógłby niszczyć sporo modułów i załogę, jeszcze nie miałem okazji tego sprawdzić.


Jeszcze jedna uwaga:

Quote

3.2 Normalizacja Pocisku
Kąt uderzenia pocisku AP i APCR w pancerz pojazdu jest normalizowany, tzn. dostosowywany do normalnej osi pancerza. W wypadku ekranu przeciwkumulacyjnego pocisk jest tylko normalizowany na ekranie a na pancerzu właściwym już nie. Jeśli pocisk spenetruje ekran przeciwkumulacyjny, kontynuuje swoją normalizowaną drogę lotu w kierunku pojazdu. Gdy pocisk uderzy we właściwy pancerz, pozostały potencjał penetracji (penetracja wejściowa minus efektywna grubość pancerza przeciwkumulacyjnego) jest używana do obliczenia penetracji pancerza czołgu. Pociski AP i APCR są normalizowane od 5° do 7°. Wartość normalizacji jest stała, i zależy ona od pocisku. Kąt uderzenia pocisków HEAT nie jest normalizowany w ogóle.

Tu jest ok, ale kiedyś wcześniej opisałem normalizację i mój opis wydaje mi sie bardziej zrozumiały :)

Quote

Normalizacja - załóżmy, że pocisk leci pod kątem 45 stopni, a normalizacja wynosi 5 stopni to pociski uderzy pod kątem 50 stopni. Czyli pocisku uderzy pod kątem bliższym do 90 stopni i ma większą szanse na penetracje.
Dlaczego jest coś takiego jak normalizacja, ponieważ pociski AP posiadają nakładkę (czy jak to tam można inaczej nazwać) na czubku z materiału miększego niż pozostał część pocisku i w momencie kontaktu z pancerzem miętki czubek zostaje zniekształcony co daje te ekstra stopnie.

Właściwie to nie są pociski AP tylko APC (APC, Armour Piercing, Capped), pociski z czepcem z metalu.

Edited by seba_s, 20 November 2012 - 02:27 PM.


Balrogos #14 Posted 20 November 2012 - 03:00 PM

  Warrant Officer

 • Player
 • 29002 battles
 • 738
 • [4PBP] 4PBP
 • Member since:
  03-20-2011
HESH to moze se pisac na pociskach działa jak każdy inny HE.

seba_s #15 Posted 20 November 2012 - 03:23 PM

  Corporal

 • Player
 • 29145 battles
 • 175
 • Member since:
  12-04-2011
No chyba nie, bo sam pisałeś o niezwykłej penetracji, ja tylko wyjaśniam skąd się bierze.

Uwa #16 Posted 21 November 2012 - 10:45 AM

  Private

 • Player
 • 28685 battles
 • 37
 • Member since:
  12-15-2011
Witam, tak czytam ten poradnik (oczywiście plus poleciał bo świetnie napisany) i zastanawia mnie punkt 3.6 "Efektywna grubość pancerza" a dokładnie:(..)"To jest również powód dlaczego należy atakować cel z dwóch różnych stron jednocześnie. Cel może zmaksymalizować swój kąt tylko dla jednej pozycji i nie ma szans aby mógł się ustawić dla dwóch różnych kierunków ostrzału", wydaje mi się że istnieje możliwość zmaksymalizowania kąta dla dwóch pozycji ostrzału. Sorry może się czepiam ale weźmy przykład ataku z prawej i lewej strony, ustawiam się pod kątem do oponenta z lewej, który poszedł na łatwiznę i próbuje ustrzelić mój bok, ustawiony pod kątem 60o, nie zmieniam pozycji i wyjeżdża drugi przeciwnik z prawej i dla niego czołg jest również ustawiony pod kątem 60o.

Mam jeszcze jedno pytanie, jak gra liczy kąty pancerza i czy je uwzględnia, gdy mamy pochyłą blachę i ją kontujemy. Np. przeciwnik strzela w górna płytę pancerza frontowego która jest ustawiona pod kątem 45o (fabrycznie) a my ja dodatkowo jeszcze kontujemy np 60o czy program w jakiś sposób je sumuje czy liczony jest jakiś wektor, czy może (co dla mnie było by nie zrozumiałe) przelicza tylko wg fabrycznego ustawienia blachy.

Pozdrawiam,

Edited by Uwa, 21 November 2012 - 10:50 AM.


Balrogos #17 Posted 21 November 2012 - 09:48 PM

  Warrant Officer

 • Player
 • 29002 battles
 • 738
 • [4PBP] 4PBP
 • Member since:
  03-20-2011
No oczywiscie ze to ma znaczenie "fabryczne skątowanie". Podowjony cos kąta, Maus 200mm górny front 45st cos wychodzi 282mm efektywnego pancerza dodatkowo obracamy sie bokiem o 45st czyli ponownie bierzemy cos kąta ale pancerza efektywnego czyli 282mm po 45st = 398mm efektywnego pancerza na mausie.

Co do 1 sprawy nie da sie ustawić dobrze dla 2 celów masz wroga na godzinie 12 i kolejnego na 16 i jak chesz sie do nich obydu naraz dobrze ustawić nawet Mausem?

DominikWrobel #18 Posted 14 December 2012 - 09:18 PM

  Colonel

 • Player
 • 55243 battles
 • 3,952
 • [PNE] PNE
 • Member since:
  04-15-2012
Czy pocisk HEAT jest tak bardzo różniący się od AP? IS-3 przebił mi w ISU jarzmo działa.... dostawałem strzały od T30 albo T110E4 w jarzmo działa (z przeciwpancernych) i mnie nie przebijali a IS-3 przebił gdzie jego średnia penetracja na goldnie jest gorsza od APeków ww. TDków.
Czyżby APki w 90% strzałach losowały najniższy dmg a HEAT najwyższy?

Edited by DominikWrobel, 14 December 2012 - 09:18 PM.


DemonekX #19 Posted 20 December 2012 - 11:02 AM

  Corporal

 • Player
 • 13786 battles
 • 140
 • [REACH] REACH
 • Member since:
  10-21-2011
a to nie jest tak że penetracja pocisków APCR szybciej maleje w stosunku do zwykłych przeciwpancernych? Kiedyś czytałem gdzieś w anglojęzycznych zakątkach internetu że pociski APCR bardzo dobrze się sprawdzały na bliskich dystansach ale z jednym zastrzeżeniem, pancerz nie mógł być mocno nachylony.
Czyli APCR na dalsze odległości lub też na skątowane pancerze sprawdzał sie gorzej niż zwykły pocisk. Wynikało to z tego że prędkość pocisku APCR była większa a przekrój pocisku mniejszy, do tego dochodził bardziej ostry kształt pocisku i mniejsza waga

Nie wiem czy to znajduje odzwierciedlenie w grze, wiem że złoto potrafi odbić nawet wtedy kiedy nie spodziewalibyśmy się żeby nawet zwykły pocisk mógł zrykoszetować

Edited by DemonekX, 20 December 2012 - 11:04 AM.


Balrogos #20 Posted 20 December 2012 - 12:54 PM

  Warrant Officer

 • Player
 • 29002 battles
 • 738
 • [4PBP] 4PBP
 • Member since:
  03-20-2011
Działo: 8.8cm KwK L/71
AP: 185-203 91.13300492610837% skuteczności (czyli wraz z odległościa w duzym zaokragleniu pocisk traci 8.9% penetracji wyjściowej)
APCR: 217-237 91.56118143459916% skuteczności
HE: 44-44 100%

107mm z KW-3
AP: 83.8323353293413%
APCR: 84.01826484018264%

122mm z KW-3
AP: 86.85714285714286%
APCR: 94.00921658986175%

105mm T29
AP: 88.38383838383838%
APCR: 89.38775510204081%

ARL44 90mm DCA45 (tutaj widac ze AP jest "lepsza")
AP: 91.0377358490566%
APCR: 88.03088803088804%

MAUS 128mm (gdzie MAUS traci tylko 2% na AP i 15.4% na APCR. devs to powiedział)
AP: 97.96747967479675% 241-246mm
APCR: 84.56591639871382% 263-311mm
No i się zgadza.

JPE100
AP: 96.65551839464884%
HEAT?:

E100 na 15cm
AP:93.61702127659575%

JagdTIger 128 long (Tutaj juz roznica spora)
AP: 94.56521739130434%
APCR: 83.80681818181817%

E50M 105mm
APCR: 96.29629629629629% (Ktory rzekomo ma charakterystyke AP i wyglada ze ma)

T30 155mm
AP: 93.47826086956522%
APCR: 87.5%

Obj 704 bl10
AP: 96.5034965034965%
APCR: 87.84194528875379%

LOLtraktoren z 3.7cm maxdystans 720m
info DEV :Liechttraktor traci 17.5% penetracji strzelając z amunicji AP i 51.4% strzelając z amunicji APCR
AP: 82.5%
APCR: 48.64864864864865%

z 2cm breda max dystans 350m
AP: 63.33333333333333%
APCR: 38.297872340425535%

z 2cm kwk 38
AP: 69.56521739130434%
APCR: 50%


Największe spadki są na małych kalibrach ale jhak widzisz WG sie sztywno nie trzyma dlatego ze 122mm Sowieckiej lepiej walic z golda :) mamy mniejszy spadek penki niż na AP nie wiadomo dlaczego, no dobra wiadomo WG majstruje przy tym wedle własnej woli balansujac czołgi bez wiedzy gracza.

Edited by Balrogos, 20 December 2012 - 12:55 PM.


Also tagged with Popularny, Ammo, amunicja, AP, APCR, HEAT, HE

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users