Jump to content


Chrysler TV-8: americký tank na nukleární pohon


 • This topic is locked This topic is locked
3 replies to this topic

Silentstalker #1 Posted 20 November 2012 - 03:37 PM

  Lieutenant General

 • Player
 • 16479 battles
 • 7,366
 • Member since:
  04-18-2011
Zdroj: http://thedonovan.co...hrysler_tv.html
Pozn.SS: překlad je redigovaný a volný.

Posted Image

50. léta byla v USA z hlediska tanků dobou dozrávání tankových konstrukcí, spojenou s obavami z atomových zbraní - a s vývojem taktiky proti nim, tj. rozpouštění větších formací, rychlá dopravitelnost strojů po celém světě (což tak trošku připomíná i dnešní situaci).

Existovalo zde mnoho přístupů, jak to dělat "jinak", než klasickým způsobem "tři členové posádky ve věži a jeden v trupu" (což bylo tehdy běžné). Zejména o dvou dalších způsobech se uvažovalo: "všichni v trupu" a "všichni ve věži". TV-8 je případem toho druhého - do věže se plánovala umístit celá posádka, včetně motoru. Jedním z důvodů tohoto rozmístění byla výše zmíněná obava z nukleárních zbraní, protože tehdejší vojenské velení mělo pocit, že i pěšáci budou běhat po bojišti a vesele po sobě vrhat malé taktické atomovky.

Posted Image

Tato konstrukce tedy umístila celou posádku, výzbroj a pohonnou jednotku do vejcovité věže, namontované na velice lehkém podvozku. Celková váha stroje se odhadovala na 25 tun, přičemž 15 tun mělo být ve věži a 10 tun připadalo právě na podvozek. Lze jen hádat, jak by se takový tank choval při střelbě mimo osu trupu, nejlépe při jízdě do kopce. Trup a věž měly být oddělitelné a přepravitelné samostatně vzduchem (pro porovnání: moderní systém FCS má vážit 30 tun).

Tank TV-8 měl být vyzbrojen 90mm dělem T208, umístěným napevno ve věži, které mělo být vybaveno automatickým nabijákem. Tato konstrukce byla jednou z prvních, kde se uvažovalo o umístění munice do zadní části věže a jejím oddělení od posádky ocelovou přepážkou, což je konstrukce užívaní i v dnešních moderních tancích, jako je Abrams či serie Leopard. Sekundární výzbroj se skládala ze dvou spřažených kulometů ráže 7,62mm (.30cal) pálících z věže a z jednoho velitelem tanku dálkově ovládaného kulometu ráže 12,7mm (.50cal), umístěného na věži. K pozorování a výhledu ven by sloužil uzavřený televizní okruh, který by také posádku chránil před zábleskem od nukleárního výbuchu.

Co se motoru týče, nejdříve se počítalo s osmiválce Chrysler V8, který by poháněl elektrický generátor ve věži (systém podobný tehdejším ponorkám). Generátor by poháněl elektromotory v trupu, které by zase poháněly pásy. Palivo by bylo umístěné v trupu a oddělené od posádky. Uvažovalo se i o zavedení plynové turbíny jako pohonného systému (ostatně M1 Abrams je také produktem Chrysleru) a - jako třešínka na dortu - se zvažoval i nukleární pohon s minireaktorem uvnitř. Skvělý nápad! Pokud myslíte, že prach z ochuzeného uranu z kinetických penetrátorů tanku Abrams je problém, počkejte, až budete řešit, co s hromadami radioaktivního odpadu, které po těchto tancích zbydou. Američané té doby zrovna moc "zeleně" nepřemýšleli.

Rozložení tanku:

Posted Image

Všimněte si, že uvnitř věže je v podstatě zkonstruována ještě jedna věž. Ačkoliv mohl tank fungovat i s posádkou 2 vojáků (řidič a střelec), byl navržen pro 4 - protože posádka se 4 členy zvládne i údržbu, jako je třeba výměna pásů, zatímco posádka 2 toto nezvládne a může maximálně tak sedět a čekat na pomoc, což je ostatně problém i některých moderních vojenských strojů.

Střelec a řidič seděli vedle děla. Řidič mohl stroj ovládat bez nutnosti vyhlížení ven, ale i tak, že jeho hlava a ramena koukaly z poklopu ve vrchní části tanku, i když i tak by měl nejspíš velké problémy s navigací a výhledem ven. Velitel a nabíječ byli v zadní části věže. Těžce pancéřovaná vnitřní věž byla obklopena lehkým obalem, který tanku dával onen vejčitý vzhled a také poskytoval jakousi malou ochranu před nukleárním výbuchem. A to ještě není všechno...

Posted Image

Věž byla vodotěsná a vytvářela dostatečný vztlak k tomu, aby tento tank plaval! Stroj měl být poháněn stejně jako moderní lodě dnes - tryskou v zadní části. Vnější obal věže také mohl sloužit jako představný pancíř a odolávat tak konvenčním HEAT hlavicím, resp. snižovat jejich průbojnost. Věž měla být upevněna a podporována složitým zařízením, které se otáčelo v čepu ve vrchní části trupu a měla být natáčena (resp. skloněna a zdvihána - dělo je upevněné k věži!) dvěma hydraulickými válci.

Další výzkum ale ukázal, že tento design nenabízí žádné podstatné výhody oproti konvenční formě tankové konstrukce a tak se nikdy nedostal přes fázi modelu.

Není to fake - Hunnicutt (asi největší odborník na americké tanky) k němu uvádí: ....TV-8 měl být poháněn 300k motorem Chrysler V8, spojeným s elektrickým generátorem v zadní části věže. Generátor poháněl dva elektromotory, umístěné v přední části trupu. Každý elektromotor poháněl jeden 28-palcový pás. Uvažovalo se i o jiných způsobech pohonu, jako byla plynová turbína a ve finální fázi parní cyklus nukleárního reaktoru.

Areus #2 Posted 21 November 2012 - 07:36 PM

  Corporal

 • Player
 • 5000 battles
 • 129
 • Member since:
  09-23-2011
A proto tolik pozorování UFO ve Spojených státech ...

Ale na vážnější notu, další užasný článek, který mi opět řekl něco nového. +1

Nakell #3 Posted 21 November 2012 - 08:18 PM

  Warrant Officer

 • Player
 • 11910 battles
 • 552
 • Member since:
  03-05-2011
Silente pěkný.
Maus, potažmo E100 je pro mě ufo koncepce tanků, tohle je někte na stejné úrovni.

Findejs #4 Posted 22 November 2012 - 04:31 PM

  Second Lieutenant

 • Player
 • 9122 battles
 • 1,326
 • Member since:
  04-08-2011
tenhle tank jako tier 10 v další lajně US tanků  :Smile_trollface-3:
1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users