Jump to content

Jedyny słuszny poradnik - Dyskusja, komentarze, sugestie

• Please log in to reply
1558 replies to this topic

Taszi #21 Posted 24 January 2012 - 02:16 PM

Staff Sergeant

• Beta Tester
  • 9929 battles
  • 442

View Postvoytech, on 23 January 2012 - 09:15 AM, said:

Jaki procent zwycięstw jest odpowiedni dla dobrego gracza? 80% wygranych. Od stu odjąłem 10% na własne błędy (ciągle się trzeba uczyć) i 10% na, powiedzmy, wypadki losowe (grasz dajmy na to M4A2E4 w Himmelsdorfie przeciwko tierom 9-10 i cała twoja drużyna zginęła). Zostało 80% i taki poziom jest akceptowalny. Wszystko poniżej oznacza, że ciągle zostało coś do zrobienia.
Nie bardzo rozumiem ten fragment. Ogólnie poradnik dość dobry ale dla ludzi, którzy chociaż trochę "ogarniają" oczywisty :P

Raptor #22 Posted 24 January 2012 - 02:24 PM

Warrant Officer

• Beta Tester
  • 5228 battles
  • 663
Faktycznie, jeśli czytając poradnik zauważasz rzeczy oczywiste to znaczy, że jest ok, jeśli nie to jeszcze musisz popracować. Ciekawe ilu ludzi, którym by się przydał go przeczyta.

View PostHarv3steR, on 23 January 2012 - 02:14 PM, said:

Na pewno przydatne dla osób mających mało bitew i chcących poprawić swoje umiejętności.

Co do statystyk to nie uważam, że jest to GŁóWNY wyznacznik umiejętności gracza, ale na pewno może wiele powiedzieć. Dla przykładu ja mam 1,45 DD/DR, ale tylko 1,01 avg frag stats.
Statystyki w dużej mierze są zależne od sposobu gry. Im więcej grasz team play tym trudniej jest zdobyć dobre statystyki. Ponadto jak widać na moim przykładzie grindując czołgi też psujesz sobie staty bo musisz pominąć np. taką VK3001P. Twoje przybliżenia wydają się być poprawne, bo ktoś kto ma dużo mniej zniszczonych czołgów niż rozegranych bitew na pewno nie jest lepszy niż ten który wychodzi lekko na +. Ja sam nie jestem statsiarzem, staram się nie dobijać z S-70 czołgów typu VK3601H na 1% jeśli nie stanowi on zagrożenia, a bije to z czym mój team ma większy problem. Mimo to jak wspomniałem w tej statystyce wychodzę lekko na plus.

Im więcej grasz team play tym gorsze statystyki? Nie sądze. Należy tylko oddzielić team play w rozumieniu "jestem męczennikiem" od teamplay "gram świadomie i więcej daję niż biorę" i już jesteśmy w domciu. Teamplay to nie tylko wystawianie dupska, żeby nasz kapujący czołg z 1hp nie oberwał, czasem wystarczy, że rozwalisz wszystko co się rusza i odwalisz brudną robotę za randomów i już robisz zajebisty teamplay (znaczy ty 70% + team 30% = 100% wina) :Smile_teethhappy:

Najważniejsze ze statsów jest DPB, tego nie oszukasz choćbyś się zesrał, po części win ratio, hit ratio i survival ratio. Po sprawdzeniu powyższych można spojrzeć na fragi, ale to już mało ważne. Wszystko należy oceniać osobno dla każdego gracza. Są staty, które powiedzą ci prawdę, są staty, które dostarczą tylko część informacji, a są i takie, które gówno powiedzą. Przede wszystkim imho nie należy patrzeć na staty czołgów poniżej 8 tieru i bez kilkuset bitew. Wtedy to jest dość dobry wyznacznik bo ogarnięty gracz ma duży wpływ na wynik bitwy. Warto też spojrzeć na ilość bitew oraz na to jak sobie radził na poprzednich czołgach, ale tylko po to by sprawdzić czy utrzymywał w miarę równy poziom czy może potrzebował kilku tysięcy bitew aby być dobrym (co mogło nieco zaniżyć statsy ostatecznie).

Marder II jest faktycznie OP. Dowodem na to jest fakt, że był brany na turniej V tierów (!!) drill workout na westfieldzie.

Ps. Polecam pozycję 3 z obrazka dla posiadaczy E-100 i innych czołgów z cziterskimi bokami (wy już wiecie jakie mam na myśli), banan na twarzy z powodu ilości hitów za 0 gwarantowany :Smile_teethhappy:

Loofah #23 Posted 24 January 2012 - 04:13 PM

General

• Clan Diplomat
  • 22733 battles
  • 8,716
Również nie rozumiem fragmentu o WR równym 80% i że niby poniżej oznacza że trzeba coś poprawić. To chyba jakiś błąd lub żart piszacego. Chciałbym przypomnieć mu że gra ta jest grą drużynową gdzie gra łacznie 30 czołgów, zatem jeśli podzielić łącznie ważność danego czołgu w bitwie to mamy 100/30=3,33. Zatem WR na poziomie 53,3% (bez grania w plutonach) już oznacza że dana osoba spełnia swoją rolę w drużynie mniej więcej poprawnie, jeśli uznać że MM działa ucziciwe co jest już błędnym założeniem. Gdy ma poniżej 47 oznacza to że jest słabo. Dodatkowo można wziąć pod uwagę tylko nasza drużynę czyli tylko 15 czołgów, co daje 6,6% przydatności w drużynie. Zatem 56 i 44% są kolejnymi wyznacznikami. JEDNAK samo WR to pic na wodę i totalne nieporozumienie. Jedynie co tak naprawdę mówi WR to czy gracz gra słabo, srednio, lub dobrze i sprawdza się to na prostej zasadzie - wszystkie czołgi i łącnzie ma mniej niż 50% WR to słabo, mniej więcej 50%, to średnio, powyżej 50% to nieźle. Zatem zbyt dużo to nie mówi. Skoro zbyt dużo zależy w WR od szczęścia i tego jak sobie WG widzi i jak ustali MM. Choćby u mnie, na moim najlepszym czołgu, na którym gram nieźle mam 54% WR (E75), a na pantherze II choćby na której grałem zwyczajnie średnio, mam lepsze WR (60%). Jak na prawie wszystkich medach, mimo że gram nimi w porównaniu do E75 dużo gorzej (mniej doświadczenia w nich). MM jest jaki jest i WR nie mówi nic, prócz daje wstepne pojęcie, bo jak ktoś na wszystkich czołgach ma koło 44-47% to coś jest źle. Jedynie DPB mówi cokolwiek o graczu, sprawdza się to ja już wspomniano, do tego bieże się pod uwage czy ktoś grywa z premium (ilość expa średniego), oraz czy gra w plutonach - tutaj może pomóc WR bo zwykle w plutonach dużo łatwiej jest uzyskać poziom 60%+, a już na pewno 70+. Ale nawet wtedy i tak DPB + SR + KPB i połączenie tego ze wszystkimi innimi statystykami powie cokolwiek o graczu.

Raptor #24 Posted 24 January 2012 - 04:49 PM

Warrant Officer

• Beta Tester
  • 5228 battles
  • 663
Łatwo sobie nabić wywalone w kosmos win ratio na op czołgu niskiego tieru rotflstompując noobów, ale już gorzej na ósemce/dziewiątce. Można być nie wiadomo jakim kozakiem, ale matematyki się nie oszuka, statystyka równa nas do średniej, a i randomy nie pomagają wcale (mieliście kiedyś kilkanaście porażek pod rząd z powodu drużyn typu "no brain no pain"? niejeden miał). Gdy grałem na tigerze, który uważam, za najgorszą siódemkę zarówno pod względem statsów jak i gameplayu grałem na nim całkiem dobrze, ale mam z 40% winów na nim na kilkadziesiąt gier. I co z tego, że w co drugiej bitwie robiłem ponad 900 expa jak trafiałem na środek/dół listy i same porachy :D WR można tylko patrzeć ogólnie i to tylko wespół z resztą statów raczej jako wskazówkę niż wyznacznik :P

Poza tym mam gdzieś screenshota jak mam winratio na objekcie 704 98% 50 winów 2 porażki. I co to oznacza, że jestem jakimś bogiem? :D Nie, po prostu kompanie (które mi zepsuły statsy na obiekcie jeśli chodzi o damage, tak nawiasem mówiąc teraz i w becie).

Lapeno #25 Posted 27 January 2012 - 08:15 AM

Corporal

• Beta Tester
  • 5278 battles
  • 142

View Postvoytech, on 23 January 2012 - 09:15 AM, said:

ciach...

Za poradnik masz plusik, ale za przypomnienie mi o Marderze masz ich całe wiadro. Czwarta bitwa w nim po długiej nieobecności i 7 killi na liczniku, specjalista i wygrany pojedynek 1vs1 pieczętujący wygraną mapę.  :Smile_honoring:

DriveBy #26 Posted 27 January 2012 - 03:27 PM

Lieutenant

• Beta Tester
  • 18115 battles
  • 1,763
Widzę, że poradnik się rozwija. Oby tak dalej!

Co prawda nie doczytałem całości aktualizacji ale mam 2 uwagi do części o kątowaniu:
  • Może dobrze by było podlinkować http://www.panzerwor...rmourcalculator dla tych co chcą sobie wartości poprzeliczać i zrozumieć jak coś działa?
  • Jeśli w przypadku 3 wystawiasz bok 80mm pod kątem ~45 stopni to masz ~113mm efektywnie (nie tak fajnie jak 160mm :( ).
Jeszcze parę drobiazgów o przejrzystości tekstu:
  • Popróbuj stosowania list do wyliczeń.
  • Linia odstępu między akapitami co prawda zajmuje miejsce, ale lepiej się wtedy czyta.
  • Zastanów się, co jeszcze można upchnąć w spoilerach.
  • Zobacz, czy niektóre z naprawdę istotnych fragmentów nie nadają się do wyboldowania. Bold świetnie zwraca uwagę na ważniejsze informacje.

Mietus #27 Posted 29 January 2012 - 10:46 PM

Private

• Player
  • 18276 battles
  • 33
  • [B_D_L] B_D_L
Kawał dobrej roboty! Oby tylko czytali poradnik ci co powinni.

ElSnooker #28 Posted 01 February 2012 - 10:10 AM

Private

• Beta Tester
  • 25961 battles
  • 9
  • [GRIND] GRIND

View Postmdv000, on 23 January 2012 - 09:51 AM, said:

[...] jednak sam na 15 nic nie zdziała :P

Zdarza się rzadko, ale się zdarza. Mi się np. trafiła bitwa, w której zdobyłem 13 fragów. Ale fakt - nie 15 ;)
Spoiler                     

Anyway... Świetny poradnik, plus dla autora :Smile_honoring:

twiwlek #29 Posted 01 February 2012 - 11:06 AM

Staff Sergeant

• Beta Tester
  • 18671 battles
  • 418

View PostElSnooker, on 01 February 2012 - 10:10 AM, said:

Zdarza się rzadko, ale się zdarza. Mi się np. trafiła bitwa, w której zdobyłem 13 fragów. Ale fakt - nie 15 ;)

Nie masz może replay? Chętnie bym zobaczył :) Bardzo ładny wynik.

Ilość tanków zniszczonych powyżej 4-5 zależy głównie od szczęścia (lub od kiepskich sojuszników i przeciwników).

ElSnooker #30 Posted 01 February 2012 - 12:15 PM

Private

• Beta Tester
  • 25961 battles
  • 9
  • [GRIND] GRIND
Niestety replaye nie były jeszcze dostępne.
A szkoda - oprawiłbym sobie w ramki  :)

persyMG #31 Posted 01 February 2012 - 01:17 PM

Warrant Officer

• Player
  • 40456 battles
  • 578
  • [E-PIC] E-PIC

View Posttwiwlek, on 01 February 2012 - 11:06 AM, said:

Ilość tanków zniszczonych powyżej 4-5 zależy głównie od szczęścia (lub od kiepskich sojuszników i przeciwników).
Zauważyłem prawidłowość, że większośc topowych wyników jeśli chodzi o liczbę fragów miałem w przegranych bitwach, gdzie zostawalem jako ostatni...
Ale to nawet logiczne. Gdy drużyna wygrywa, to ma więcej luf niż przeciwnik i kile rozkładają sie na więcej czołgów. Trudno samemu rozwalić wielu przeciwników szybciej niż inni (nie można być wszędzie na mapie)
A jak się przegrywa, to jest więcej przeciwników niż luf, poza tym przeciwnik sam do Ciebie przyjeżdza.

Filas #32 Posted 01 February 2012 - 01:39 PM

Warrant Officer

• Beta Tester
  • 1471 battles
  • 846
Bardzo ładnie i zwięźle opisany poradnik, byle więcej takich. Pytanie ile osób z tego skorzysta. Niemniej, na pewno się przyda.

turmalin #33 Posted 02 February 2012 - 11:49 PM

Private

• Player
  • 3345 battles
  • 26
Wspaniałe przedsięwzięcie!

To, że coś jest oczywiste, nie znaczy, że nie warto o tym pisać. Co jakiś czas większości nawet dobrych graczy zdarzy się, że zabrną w ślepą uliczkę rutyny lub złego nawyku w tym lub innym aspekcie rozgrywki i wtedy celnie i przejrzyście napisany poradnik z większością "oczywistych" porad będzie na wagę złota. Powrót do podstaw bywa bezcenny.

To o innych, bo ja jestem jeszcze cieniutkim graczem, ale przeczytanie tego tekstu dodało mi motywacji do praktyki na długi, mam nadzieję, czas! Nie mówiąc o tym, że dowiedziałem się mnóstwa nowych rzeczy. Liczę na rozwój poradnika, jakieś "case study", przykłady, itp.

I cudowna uwaga o tym, że bitwa zaczyna się w momencie zobaczenia składów i mapy, czyli wtedy, gdy zazwyczaj idę do lodówki :) Znając mapę i składy gracz już może planować i przewidywać. Wyobrażam sobie, że bardzo dobry, doświadczony gracz mając te informacje może już próbować przewidywać trasy poszczególnych czołgów swoich i przeciwnika, w kilku wariantach i opracowywać swoją strategię. A brak informacji o tym kto jest u nas i przeciwka myślącym graczem, a kto lemingiem to dodatkowa niewiadoma zmuszająca do ciągłych korekt planu. Wspaniałe wyzwanie!

Borgo96 #34 Posted 06 February 2012 - 04:37 PM

Private

• Player
  • 3944 battles
  • 3
  • [-ETP-] -ETP-
Jak zdobyć szybko doświadczenie ? Mam PzKpfw II Luchs ulepszonego na maksa a i tak mnie jadą jak leci. A po bitwie (najczęściej przegranej) zdobywam okołó 40 punktów doświadczenia. Na Leoparda potrzebuje aż 3860(chyba)!!! Pomóżcie ludzie bo nie awansuje na kolejnego tiera do końca tego roku(może to wina komputera, bo troche mi się ścina i trudno mi, i tak moją badziewną myszką nacelować na wroga) Może być jakiś program nawet, ale potrzebuje doświadczenia i to pilnie, bo już mam dość bycia niszczonym przez KV. W końcu mi sie pewnie będzie śnił po nocach. Arrrgghhhh !!!!!!!!!!

slawek87 #35 Posted 06 February 2012 - 04:54 PM

Lance-corporal

• Beta Tester
  • 29185 battles
  • 66
@Up skoro zle ci idzie na Luchsie (ktorego czasami wrzuci na bitwe w ktorej jest na gorze tabeli) to nie pchaj sie dalej w lekkie czolgi

RockfacePL #36 Posted 06 February 2012 - 05:12 PM

Corporal

• Player
  • 1645 battles
  • 181
bardzo dobry poradnik plusik :)

@Borgo96 denerwuje mnie zarabianie marderem mam obecnie te drugie działo 7,5 chyba i radze sobie bardzo dobrze ale jak wyjedzie mi kw wymaxowany niczym bunkier to odruchowo wciskam Atl+F4 zarabiam 2-3-4-5 tys kasy a hetzer zbliża się i zbliża ale co z tego jak go odblokuje jak mam tylko 80 tys :( więc jak czołg dobrze zarabia to nie ma sie co martwić o PD troche off topa pieprzłem ale po prostu pd to nie problem :)

Borgo96 #37 Posted 06 February 2012 - 05:12 PM

Private

• Player
  • 3944 battles
  • 3
  • [-ETP-] -ETP-
Próbowałem także PzKpfw III ausf. A i także niszczycielem i także szło do ****.

O kase to ja się nie martwię ponieważ mam już na nowy czołg tylko to pd.To największy problem, bo przytym to się "zachlastać" można. I jak tu przyspieszyć "zbieranie" dośw.

miszcz_waw #38 Posted 07 February 2012 - 08:55 AM

Private

• Player
  • 8800 battles
  • 8
@Borgo96 - po pierwsze nie giń szybko. Zastanów się jaką rolę może spełniać lekki czołg. Czy twoim zdaniem ma on odbijać pociski od czołgów ciężkich 2 tiery wyżej? Na leopardzie będziesz miał to samo. Powiem więcej, na VK2801 też. Masz wykrywać cele i je podświetlać innym. Twoją bronią jest mobilność i radio a nie armata. Krąż po przedpolu wroga, chowaj się za przeszkodami i wzniesieniami, nie leć na pałę, nie oddalaj się zbytnio od grupy, spraw aby przeciwnicy obrócili lufy do ciebie ale nie daj się trafić - twoi koledzy będą mogli bezkarnie strzelać w ich boki sami będąc bezpieczni, strzelaj tylko z bliska i w boki lub tył przeciwnika, KW sobie odpuść. Czym dłużej żyjesz i czym więcej w tym czasie twoja drużyna zada obrażeń podświetlanym przez ciebie przeciwnikom tym więcej pd dostaniesz.

Maurice_G #39 Posted 07 February 2012 - 09:42 AM

Warrant Officer

• Player
  • 18988 battles
  • 515
  • [TORO] TORO
Raczej nie grywam scoutami, ale obserwuję czasem jak grają inni.
Scoutować można zawsze, niezależnie od obecności artylerii, byle mądrze - rozpoznać główny kierunek natarcia przeciwnika, skład czołgów - grałem z gościem, który prócz szaleńczej jazdy, ciągłego chowania się za kamieniami i wylatywania zza nich w różnych kierunkach, jak tylko zaczynali znikać podświetleni przeciwnicy, pisał kogo się gdzie możemy spodziewać - ważne, bo po drugiej stronie było 5 czy 6 HT V tier i 2 czy 3 VII, dzięki niemu odpowiednie rozesłanie naszych medów zagwarantowało nam zwycięstwo 15:2. On przetrwał.

Sam do tego stopnia nie lubię scoutów, że staram się zawsze im przeszkodzić. Nawet jeżdżąc IS/122mm - mój rekord, to T-50-2 w pełnym gazie z 270m - z pierwszego strzału.

thomson1708 #40 Posted 18 February 2012 - 02:47 PM

Corporal

• Player
  • 41234 battles
  • 105
  • [VIVE1] VIVE1
Tu się mylisz, ktoś cię wyprzedził i tytuł jest nie adekwatny do tego co można znaleźć na forum. Chociaż są tu bardzo ciekawe informacje dla starych wyjadaczy. (Poniżej linki do 2 przykładowych tematów)
Taktyka
Opisy czołgów
@up
Każdy ogarnięty gracz gdy ma ogarnięty team wymiata. Przykładem mogą być moje wyczyny na Amx13/90(6k DMP) czy innych czołgach.

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users