Jump to content

Hráčský návod pro nováčky; aneb z prvního na pátý tier, výběr tanků, rady, tipy

začátečník výběrtanku návod manual tipy rady wot

• Please log in to reply
289 replies to this topic

k0n0p #21 Posted 26 February 2013 - 11:27 PM

Lance-corporal

• Player
  • 17666 battles
  • 87
Dík, poučný. Jsem nováček, takže mi leccos pomohlo. Otázky však pořád nějaké zůstávají :)

Sailog #22 Posted 28 February 2013 - 03:51 PM

Lance-corporal

• Player
  • 28784 battles
  • 87
  • [A-N-V] A-N-V
Dobrá práce! 1+

Tuccy #23 Posted 28 February 2013 - 04:19 PM

Czech Community Manager

• WG Staff
  • 14456 battles
  • 6,482
  • [WG] WG
sakra... Došly mi pro autora pluska, holt musím počkat do zítřka :)

Dobrý návod, díky za něj!

inulthor #24 Posted 28 February 2013 - 05:35 PM

Private

• Player
  • 6902 battles
  • 28
  • [-CZT-] -CZT-
Si zaslouží odměnu ne? Pluska potěší, ale určo můžete z ponožky vytáhnout něco lepčího :-)

RagSalt #25 Posted 11 March 2013 - 06:39 PM

Captain

• Player
  • 21610 battles
  • 2,013
  • [A-N-V] A-N-V
Doplněn text, na řadě míst. Přidána kapitolka o výběru děl. Doplněny odkazy. Uvítám podměty pro další rozšíření.

Grafo853 #26 Posted 12 March 2013 - 03:09 PM

Private

• Player
  • 23468 battles
  • 21
Výborné... postupne som si to prešiel a preklikal, ...skvelá práca. Palec hore a poklona. Toto vlákno a Akcidove videá je IMHO pre začiatok to najlepšie čo si môže začiatočník naštudovať.
Dúfam, že budeš pokračovať aj ďalej /6+.../, lebo nikde na 5-6 Tieri sa začína lámať chleba :-)

Romlinson #27 Posted 14 March 2013 - 02:55 PM

Private

• Player
  • 22885 battles
  • 16
  • [1TB3] 1TB3
super...diky moc

elwiscomeback555 #28 Posted 15 March 2013 - 08:45 AM

Lieutenant

• Player
  • 15966 battles
  • 1,967
škoda, že tohle strašná spousta nováčků neuvidí...

Ca5per #29 Posted 18 March 2013 - 01:07 PM

Private

• Beta Tester
  • 8677 battles
  • 13
Dobrá práce.

Taky si myslím, že by si za to nějaký ten goldík nebo premium tančík zasloužil. ;-)

Radulesku #30 Posted 03 April 2013 - 12:43 PM

Private

• Player
  • 20664 battles
  • 29
  • [CZKP] CZKP
Super, díky moc.

Krom jiného jsem se konečně dozvěděl co jsou ty štíty u nicků v bitvě :)

Je to můj první návod, který jsem postupně přelouskal, podle toho, jakej tančík jsem si vyhlíd (prozatím T3, takže opravdu newbie).
Četl jsem i Příručku tankisty (na ofi Manuál se teprve chystám, je to trochu moc stránek) a pořád nevím, nebo už vím, ale v úplně prvních bitvách mě překvapily, některý drobnosti. Tak třeba jako námět na další rozšíření:
- takové ty předpřipravené pokyny v chatu (Potvrzuji, Zamítám, atd.) - kde se to, jak se to, na co se to používá. Nápověda ve hře mi nějak nepomohla, i když jsem to tam našel, takže trochu podrobněji a i pro blbý. Děkuji
- stejně tak k čemu jsou tlačítka R a F - jsou jenom místo W a S nebo mají nějaký ten škodlivý vliv na motor, co jsem někde četl o nějakém přidávání výkonu (i když nepřijde mi, že bych tím z motoru vytáh víc)
- všude se pořád píše o tom znejte tanky, znejte weakspoty atd. - jasně, ten, kdo odehrál 10k+ bitev už to asi má v oku, ale nováček ... - hodil by se nějaký drobný úvod do toho - třeba právě pro ty do tieru 5 - jsou nějaké obecnější weakspoty? Jaké? Motor, nádrže?
- jak se vyznat v těch siluetách tanků v bitvě, stále třeba problém rozpoznat i T1 a T2 - co je co, jestli je to LT, MT, TD atd. - jak na to. Je na to někde třeba nějaký mod, nebo člověk musí počkat, až se mu ukáže ikonka na minimapě, popř. si vytisknout seznam tanků a mít ho po ruce.
- nejčastěji, mi přišlo, nováčci střílí na dálku - tak nějak kvůli bezpečí (aspoň u nás doma to tak funguje) - jak je to s dohledem a dostřelem -  je to stejné, různé, dá se to aspoň trochu zobecnit třeba dle typů děl (teda pokud se dostřel dle děl liší). Nebo je to všechno jenom o průraznosti? A kam na tu dálku (třeba přes půl mapy) mířit? Na siluetu? Trochu nad, kvůli balistický křivce? I teď když pálím na větší dálku, tak mi přijde, že oproti jiným zasahuju méně, bez ohledu na tančík, takže asi někde dělám chybu.
- jou nějaké mody, které by se daly doporučit hned na začátek?

Uff, no to už by asi stačilo. Takže ještě jednou díky moc.

edit: A jedna prosba o radu - nekoukal jsem pořádně a omylem nakoupil munici za goldy pro T1 tančík FR nebo China, vůbec mi nesed, tak jsem ho prodal. Přestože jsem předtím všechno vyházel do skladu, tak ale když ho koupím znova, ta munice se mi nenabije, ve skladu to někde snad bude - doufám. Ale to hlavní - dá se to proměnit zpět nebo aspoň použít i pro jiný tanky? Nebo je jediná šance trápit se s tím tankem a vystřílet to na nepřítele, ať z toho aspoň něco mám.

Edited by Radulesku, 03 April 2013 - 12:49 PM.

Ostravak_CZ #31 Posted 03 April 2013 - 02:08 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 13378 battles
  • 3,261
Pokud i munici dal do skladu tak tam je do doby než ji za poloviční cenu prodáš nebo znovu nabiješ. Pokud si koupil zlatakama, tak tem dej sbohem. A ano, jeden druh munice může být pro více tanků...

RagSalt #32 Posted 03 April 2013 - 04:02 PM

Captain

• Player
  • 21610 battles
  • 2,013
  • [A-N-V] A-N-V
Díky za reakci. Zítra udělám pár doplnění, dnes jen tak na rychlo:
- předpřipravené pokyny jsou pod F klávesama např. F5 je potvrzuji nebo pod Y kde je růžice příkazů - v Návodu popsáno v odstavci taktika , lemings train.
- R, F je pouze "ruční plyn"
- TD se na minimapě ukazují jako trojúhelník, arty jako čtverec atd
- weakspoty viz Dílna, příp. topic Průstřelnost tanků, obecně poklopy, střílny kulometů, zezadu samozřejmě motor

Geocoin #33 Posted 04 April 2013 - 08:53 PM

Private

• Player
  • 2343 battles
  • 2
Ahoj,
potřebuji poradit. Hraji WOT už nějakou dobu a stále jsem nepřišel na to, proč má někdo ve hře u svého jména hodnost 1,2, nebo 3.
Dělam něco blbě, nebo dělají ostatní něco víc než já ?
Díky za odpověď
Radek

RagSalt #34 Posted 04 April 2013 - 09:35 PM

Captain

• Player
  • 21610 battles
  • 2,013
  • [A-N-V] A-N-V

View PostGeocoin, on 04 April 2013 - 08:53 PM, said:

Ahoj,
potřebuji poradit. Hraji WOT už nějakou dobu a stále jsem nepřišel na to, proč má někdo ve hře u svého jména hodnost 1,2, nebo 3.
.... nebo 3,4 ?
Je to tam napsané, předpokládám že myslíš čety ;) tj. stejné číslo znamená stejná četa.
hodnosti ve hře nejsou, jen uživatelé XVM vidí rating a příslušnou barvu hráče, ale to vše je v textu a odkazech.

Geocoin #35 Posted 04 April 2013 - 09:51 PM

Private

• Player
  • 2343 battles
  • 2

View PostRagSalt, on 04 April 2013 - 09:35 PM, said:

.... nebo 3,4 ?
Je to tam napsané, předpokládám že myslíš čety ;) tj. stejné číslo znamená stejná četa.
hodnosti ve hře nejsou, jen uživatelé XVM vidí rating a příslušnou barvu hráče, ale to vše je v textu a odkazech.

Díky za odpověď, nicméně koukám, že jsme geokolegové :-)
Svět je prostě malej ...
radek aka geo.scorpions

Eld56 #36 Posted 06 April 2013 - 02:23 PM

Private

• Player
  • 37453 battles
  • 1
To Junior Sergeant RagSalt. Do této hry jsem vstoupil teprve 23.3.13, tedy jsem nováček jako poleno.Přesto bych rád na tvůj pěkný článek zareagoval.Nejsem mladej kluk, jsem bývalý střelec tanku, tanky a jejich taktikou boje se zabývám calý život.Při vstupu do WoT jsem se domníval, že v ní jsou ctěny bojové a morální zásady evropských tankových vojsk.Bohužel je to malinko jinak a myslím, že je to škodu věci.
Jako nováček v opravdové armádě jsem nejprve důkladně vycvičen v ovládání tanku, užívaných taktik, je mi vtlučeno do hlavy co se ode mne očekává a teprve pak je mi umožněno nasednout na tank a zapojit se do aktivit bojového útvaru.O tanku a bojových akcích vím vše teoreticky a musím to vypilovat v praxi.

Jako nováček ve hře jsem v úplně jiné situaci. Se svým tankem nemám vůbec šanci se nejprve něco v klidu naučit. Mohu jít jen do cvičné nebo ostré bitvy.Obojí vyjde na stejno.Jsem v terénu, který neznám, s tankem který neovládám pod palbou nepřítele.Moje životnost má rychlý konec.Cvičné bitvy byly ještě horší, protože tam byly tanky i 6-7. levlu, tedy sami o sobě velice silné se zkušenými veliteli.Rozstříleli mě okamžitě.
Očekával jsem nějakou možnost nejprve jezdit na cvičné mapě bez bojových aktivit, abych se naučil dobře ovládat svůj tank, který jsem si s takovým nadčením koupil.Ještě ke všemu jsem se potýkal s nečekanými technickými problémy, kdy jsem měl nevhodnou myš i klávesnici, tank mě neposlouchal a za bojové situace to nebylo možné řešit.Takže svoje začátky jsem ztrávil převážně jako mrtvola na bojišti a učil jsem se v posmrtném režimu jak to tu vlastně chodí.
V prvních 150 bitvách se mi nikdy nestalo, že by mi přišel na pomoc někdo ze spolubojovníků i když bylo jasne vidět, že to zoufale potřebuji.Prostě jsem je strávil víceméně v posmrtném režimu a učil se pozorováním.
A samozřejmě platil opravy (naštěstí levné) za zlaťáky, protože bojem jsem si stříbrňáky nedokázal vybojovat.Tato situace mě naučila svě věci:a) nevěřit vlastním tankům vyšších levlů, stejně mě v tom nechaj a b)používat wolframovou podkaliberní munici jako jedinou (a účinnou) možnost jak bojovat s tanky vyšších levlů když mám jen PzII či později PzIIIA, tedy tanky rychlé ale bez pancéřování a s malorážným kanonem.Úspěchy se dostavily i tak. Po 14 dnech bojů mám 49 zničených tanků na těchto slabých skoutech a to i přesto, že tanky ještě stále pořádně nezvládám.Ten bezpečný cvičný terén mi prostě chybí.

Rozesmála ale i rozezlila mě vize, že tank I-II levlu má dělat průzkum tankům 4 a 5 levlu.Pokud je tento úkol kladen na nováčka je to pěkná pitomost. Bez znalosti terénu, špatným ovládáním svého tanku ten ůkol prostě nemůže plnit.Průzkum bojem je to nejtěžší co v bojové činnosti tankových vojsk je a v reálu je svěřován jen nejzkušenějším tankistům 1. třídy.Průzkum bojem, který nikdo nepřežije nemá smysl.
Pokud průzkum bojem dělají tanky 4-5 levlu pro 7-9 levl, to už je více reálné.Velitelé tanků mají větší zkušenosti a mají šanci na úspěch.Ostaně průzkum bojem by si měli dělat sami tankisté 7-9 levlu na těchto nižších tancích, když rozbijou své Tigry, Pantery apod. a nemají stříbrňáky na opravy, mohou si je takto vydělat.

Pro nováčky by měla existovat možnost bojovat výhradně jen s tanky I-II levlu aby vůbec měli šanci se něco naučit.V konečném důsledku by to byl přínos pro všechny.
Místo nováčka v této hře je jednoznačně na pozici ocáska za silnějším tankem aby viděl boj a mohl svůj vůdčí tank podpořit palbou dle svých možností.Žádnou jinou úlohu v aktivním boji nemůže plnit pokud nezíská větší zkušenosti. Pasívně může hlídat dělo na palebné pozici a pomáhat mu s obranou při napadení.
Jiné úkoly jsou pro nováčka prostě nesplnitelné.

Jinak plně souhlasím s názorem, že tank má plnou bojovou hodnotu až v TOP výbavě s posádkou v max. výcviku a s B105oct v nádrži.

Tvoje zklamání, že ti vlastní spolubojovníci nepomohli je nejspíše jen důsledkem jejich špatných zkušeností z minula a absolutně žádné soudržnosti náhodného týmu.
Pokud výukový program pro nováčky nestoupne na vyšší úroveň aby měli větší důvěru v sebe sama nikdy to nebude lepší.

Ale abych byl spravedlivý a jen nenadával: dva spolubojovníci na mě udělali veliký dojem:
a) v bitvě v Kampánii jsem z terasy zámečku odstřeloval protejší stranu a dostal se do úzkých.Můj spolubojovník před mou PzIIIA natlačil vrak vyhořelého tanku abych se mohl v palbě lépe krýt-to bylo opravdové gesto velikého bojovníka protože riskoval vlastní zasažení nepřítelem.
b)v bitvě na Malinovce jsem jel se silným kolegou, který mě provedl celým bojištěm- já jsem zničil jeden tank a jemu pomohl zničit dalčí 4. Byla to úžasná lekce bojových zkušeností s tankistou velikého formátu.
Bohužel jsem zažil jen tato dvě světlé výjimky ale udělaly na mě hluboký dojem.

K jednomu Tvému prohlášení mám však výhrady a to zásadní.V bojové morálce všech tankových armád, včetně tankových divizí SS nikdy nepadlo vyzývat spolubojovníky k absolutnímu vyhlazení protivníka!!!! Vždy je dána přednost kapitulaci nepřítele a to i za obtížných bojových podmínek. I v této hře by měly platit morální kodexy vojáka. Jde-li to je nutné donutit protivníka ke kapitulaci a teprve v nouzi jej zničit.
Tedy obsazení nepřátelské základny (a ukončení boje) je vždy morálně i vojensky čistní a správná akce nežli jej vyhladit.Obsazení nepřátelské základny z tebe dělá velikého bojovníka, jeho totální vybití jen zabijáka.
Tato hra je jen boj pro zábavu, není to poslední obrana domova, našich žen a dětí a totální zabíjení by v ní němělo mít místo.Nebo by nemělo mít veřejnou propagaci.Tank jemuž dám šanci aby přežil mou vítěznou bitvu bez drahé opravy mi může oplatit stejným v příští bitvě kdy se mi tak dobře dařit nebude.

Jinak je tvůj článek výborně napsaný a myslím, že po drobných úpravých by byl vhodnou přílohou přímo do české verze manuálu WoT. Nováčkům by velice pomohl.
Sem na fórum se z garáže snad nedá ani dostat a spousta kolegů o něm ani neví.
Pokud by existovala možnost cvičné mapy bez boje, dejte prosím vědět.

Přeji hodně úspěchů v další bojové činnosti.

Unteroffizier 912Rosta

RagSalt #37 Posted 07 April 2013 - 11:50 AM

Captain

• Player
  • 21610 battles
  • 2,013
  • [A-N-V] A-N-V
Ahoj, děkuji za obsáhlou reakci.
Vezmu to postupně:
- malá oprava u scoutování - nejde o průzkum bojem, přesněji řečeno nemělo by jít, ale řada hráčů se chová jako kdyby ano. Tiery I a II nemají scoutning v popisu úkolů, ten začíná částečně až u III. tieru a od IV. je to až 50% bitev. S čím ovšem musím naprosto souhlasit je fakt, že se nejedná o úkol pro nováčky. Tady velmi chybí obsáhlý tutorial pro lehké tanky zaměřený právě na průzkum.
- ke spolubojovníkům: zkušenosti jsou sice spíše negativní, ale kladných momentů by se našlo také dost i když jsou v menšině. Z "výchovných" důvodů jsem se snažil spíš ukázat jaké se dělají chyby, aby se čtenáři mohli poučit. Něco jsem raději nepsal vůbec, protože taktika "přívěsu" je dost náročná na provedení a všichni zkušení hráči by se potili hrůzou při představě, že by to nějaký newbie chtěl zkoušet právě s nimi.
- K bojové morálce a vyhlazení: v reálném životě se pod Tvé prohlášení klidně podepíšu, ALE toto není realita. Nejde ani o pokus reálného simulátoru, ale o arkádovou hru. Smyslem hry je bavit se, což v tomto případě znamená střílet, scoutit, taktizovat atd a ne přesunout se z místa A (zelená base) do místa B (červená). Primárně jde tedy o boj a pokud nelze vyhrát bojem obsadit základnu. Kapitulace není do hry implementována, utopení slabších jedinců místo boje se za kapitulaci nedá považovat.
Na závěr mám dobrou praktickou radu:  cvičná bitva se dá založit s jedním kolegou, pokud není žádný po ruce, tak v garážovém CZ/SK chatu se určitě někdo najde. Na takto založené cvičné mapě se dá do sytosti vyzkoušet kudy a kam jet, kde jsou spotovací místa, kde střelecké pozice, kam se dá vyšplhat atd.
Přeji mnoho úspěchů

milanko111 #38 Posted 08 April 2013 - 02:46 PM

Private

• Player
  • 10617 battles
  • 1
Mohol by mi niekto prosiim vysvetlit podla coho sa davaju skusenosty pre tank ??? lebo minule som nahral body za poskodenie nad 800 a dostal som ledva 300 bodou pre tank a ked som nahral ani nie 500 bodou za poskodenie tak som dostal aj 600 bodou pre tank.... newem kde to mam inde pisat ale tak snad mi tu niekto poradi ...

Elnorka #39 Posted 08 April 2013 - 03:16 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 17246 battles
  • 3,396
  • [PRASE] PRASE
to zalezi od kopec veci, ale pri vyhre dostanes viacej xp, vela za udelene poskodenie, dostavas za nasvietene dmg, viacej dostavas aj pri poskodzovani vyssich urovni ako ty

RagSalt #40 Posted 08 April 2013 - 07:38 PM

Captain

• Player
  • 21610 battles
  • 2,013
  • [A-N-V] A-N-V
Ano, záleží na mnoha faktorech. Udělená damage a nasvícení má největší vliv, záleží ale i kdo komu udělil dmg. jak rozdíl tierů, tak i kategorie tanku (HT i TD se musí snažit víc), vliv mají i kritické zásahy a možná i nepenetrující zásahy. Citelná položka tj. 50% je za výhru.
Pozn.: tohle by ale mělo patřit do otázek a odpovědí.

Also tagged with začátečník, výběrtanku, návod, manual, tipy, rady, wot

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users