Jump to content

MM - jak działa system losujący? AKTUALIZACJA 8.11

MM Matchmaking Balans

• Please log in to reply
1883 replies to this topic

Bonawentura44 #1461 Posted 16 March 2014 - 03:21 PM

Sergeant

• Player
  • 11025 battles
  • 314

View Postwinqu, on 16 March 2014 - 12:58 AM, said:

Jedyną rzeczą gorszą od głupoty jest absolutne przeświadczenie o swoich racjach. 

Jedyną rzeczą gorszą od totalnej głupoty, jest przeświadczenie, że się jest alfą i omegą, no i naturalnie zupełny brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Nigdzie nie napisałem, że uwielbiam mm w takiej postaci w jakiej jest, że wszystko mi się podoba. Natomiast wyraźnie napisałem, że niezależnie od losowań mm, to głównie gracze mają wpływ na końcowy wynik. Pozwoliłem sobie na zrobienie takiej szybkiej tabelki (poniżej w spoilerze)

Na podstawie "kilku" moich bitew wybrałem małą grupkę ( 30 graczy). Każdemu zależnie od statystyk przydzieliłem parametr - wartość bitewna. Nie kombinowałem, nie liczyłem, po prostu ~ z wn obciąłem ostatnią cyfrę. Próbka w tabelce mała, bo nie chciało mi się robić wielkiego zestawienia i tylko 15 losowań - też wklepywanych z palca i bez jakiś sugestii.

Założenia do tabeli:

1. każdy gra identycznym pojazdem

2. każdy w każdym losowaniu gra na 100% swoich możliwości

3. suma wartości bitewnych danego losowania, to automatycznie wynik potyczki

4. rng nie ingeruje

5. przedziały wartości bitewnej od lewej, odpowiadają w przybliżeniu satystykom tzn. najniżej ameby, najwyżej unicumy

6. w kolumnie wynik - kolor szary-remis, niebieski-wygrana, brak(lub jak ktoś woli biały)-przegrana

Spoiler

to taka uproszczona wersja mm, opartego na grupie tylko 30 graczy. Jeżeli zwiększy się liczbę losowań, to wynik będzie się coraz badziej zbliżać do WR 50%, ale dokładnie jak w wot, będą ci z WR wyższym niż 50% i tacy z dużo niższym, bo wykluczamy sytuację, gdzie dane losowanie nie może się powtórzyć (losowość).

Dlatego nigdy nie będzie sytuacji, że totalne ameby będą mieć WR 10% a unicumy 90%.

p.s.

teraz do tego wszystkiego dorzuć sobie takie elementy jak:

- "złośliwy"RNG

- niedyspozycja gracza danego dnia a szczególnie szybki "zgon" najlepszych 

- niestandardowe zachowanie jednego z graczy, przez co następuje całkowite zaskoczenie i wrogi team zamiast wygrać, to przegrywa

- Lag gigant i wywalenie kluczowych graczy z gry w najważniejszym momencie

- boty

- tysiące graczy, jak nie miliony graczy i taka sama liczba różnych zachowań

- natychmiastowa konieczność odejścia od kompa

- chwilowy zanik prądu lub przerwa w dostępie do sieci

- idioci typu - postrzelam do swoich a co mi tam, mm mnie uwala, to się zemszczę na drużynie a ban tylko na godzinę

- naśladowcy twórcy teorii o braku przeciętności w grze, czyli testerzy - jadę przez 200 bitew na pałę do przodu, bez amunicji, bez strzelania.

- lekceważenie potencjalnie słabszego gracza, który akurat ma super dzień

- itd. itp.

No i z tego całego bigosu różnych zdarzeń losowych, zrobi się czynnik mający znacznie większy wpływ na wynik, niż "ustawiane" MM

EDIT

podmieniłem plik i teraz widać wr poszczególnych graczy ;)

Edited by Bonawentura44, 16 March 2014 - 04:26 PM.

tech33 #1462 Posted 16 March 2014 - 03:57 PM

Lance-corporal

• Player
  • 4921 battles
  • 47

@Up.

Ładnie napisane powyżej. Szczególnie o istotnej roli gracza w kształtowaniu wyniku...

… ale chyba przyznasz, że to losowanie +2T mocno ogranicza owe możliwości.

W moim mniemaniu wystarczyłoby losowanie MM +1T.

Strzelanie do dużo słabszych celów nie przynosi chyba większości graczy, żadnej satysfakcji .

Obrywanie od wiele silniejszych opancerzeniem i kalibrem tanków oraz własna niemoc, jest trochę denerwująca i irytująca.

Może kiedyś do tego dojdzie (po sygnałach graczy), że będą bardziej logiczne losowania a na razie trzeba grać tak jak jest tj. licząc na łaskę MM.

Pozdr. (plusik dla Ciebie).

Edited by tech33, 16 March 2014 - 04:16 PM.

Bonawentura44 #1463 Posted 16 March 2014 - 04:25 PM

Sergeant

• Player
  • 11025 battles
  • 314

View Posttech33, on 16 March 2014 - 03:57 PM, said:

@Up.

Ładnie napisane powyżej. Szczególnie o istotnej roli gracza w kształtowaniu wyniku...

… ale chyba przyznasz, że to losowanie +2T mocno ogranicza owe możliwości.

W moim mniemaniu wystarczyłoby losowanie MM +1T.

Strzelanie do dużo słabszych celów nie przynosi chyba większości graczy, żadnej satysfakcji .

Obrywanie od wiele silniejszych opancerzeniem i kalibrem tanków oraz własna niemoc, jest trochę denerwująca i irytująca.

Może kiedyś do tego dojdzie (po sygnałach graczy), że będą bardziej logiczne losowania a na razie trzeba grać tak jak jest tj. licząc na łaskę MM.

Pozdr. (plusik dla Ciebie).

naturalnie, że T+2 dobija, szczególnie jak się nie ma czym oddać, no i odbija się na zarobkach. Ja jak mam wybór strzelić z 90-tki Jacksona w jadącego na mnie is-3 i zastanawiać się, czy wejdzie, czy nie, to wolę mu przyłożyć w nosek z golda, zwiększając tym samym swoje szanse. Jak jest czas się bawić w ustawianie, szukanie dobrej pozycji, to idzie zwykłe ap. Niestety czasem cola + 4-5 goldowych pestek w bitwie i już wynik jest minus 30-40k. Za to satysfakcja z ubicia pewnego siebie fioleta(w statach) w is-3 niewycenialna :D 

Edited by Bonawentura44, 16 March 2014 - 04:28 PM.

winqu #1464 Posted 16 March 2014 - 06:14 PM

Sergeant

• Player
  • 10256 battles
  • 280
  • [IMLE] IMLE

@Bonawentura44

Ehhh. W moim zdaniu nie przyczepiam się do Twojej argumentacji, nie twierdzę, że jestem alfą i omegą, nie twierdzę, że podoba Ci się mm i nie twierdzę, że gracze nie mają wpływu na WR. Jak to było??? "Czytanie ze zrozumieniem".

Same walki mogą  być natomiast w pewien sposób ustawione. Chylę się ku opinii, iż RNG, to tak na prawdę tabele wczytywane na dzień dobry przed walką i często z tymi tabelami nie wygrasz. Z góry mogą ustawiać przebieg bitwy. Jak? Spróbuj zagrać artą i mieć 7-10 losowań w których pociski cały czas lecą po obrębie celownika, a następnie mieć walkę w której 5 razy z rzędu pociski wchodzą w punkt w tym 2 razy z penetracją. Jaki jest wpływ umiejętności gracza na ten aspekt? Żaden. Inna sytuacje. Gram FV215b i mam na przeciw siebie ISa-3. Ze swoją peną, celnością działa, moją ruszającą się bez przerwy wieżą ma nikłe szanse na przebicie jej w którymkolwiek miejscu. Traf chce, że przebija za każdym razem wyskakując zza zasłony - ustawiony bokiem rzecz jasna, gdyż jest całkowitym pomidorem, próbując przyjąć walkę face to face z 2 tiery wyższym HT - i mając całkowicie rozwalony celownik 4 razy trafia w ten malutki punkcik we włazie dowódcy, który jeśli trafisz kilka centymetrów wyżej odbija każde działo w tej grze nawet na złotej amunicji. Jaki był w tym udział umiejętności gracza? Żaden. Działa to również, rzecz jasna w drugą stronę. 

Jest jednak tak, iż ze względu na RNG, niektóre bitwy są rozstrzygnięte na samym początku i umiejętności graczy nie mają czasu zadziałać.

Bonawentura44 #1465 Posted 16 March 2014 - 06:51 PM

Sergeant

• Player
  • 11025 battles
  • 314

View Postwinqu, on 16 March 2014 - 06:14 PM, said:

@Bonawentura44

Ehhh. W moim zdaniu nie przyczepiam się do Twojej argumentacji, nie twierdzę, że jestem alfą i omegą, nie twierdzę, że podoba Ci się mm i nie twierdzę, że gracze nie mają wpływu na WR. Jak to było??? "Czytanie ze zrozumieniem".

Same walki mogą  być natomiast w pewien sposób ustawione. Chylę się ku opinii, iż RNG, to tak na prawdę tabele wczytywane na dzień dobry przed walką i często z tymi tabelami nie wygrasz. Z góry mogą ustawiać przebieg bitwy. Jak? Spróbuj zagrać artą i mieć 7-10 losowań w których pociski cały czas lecą po obrębie celownika, a następnie mieć walkę w której 5 razy z rzędu pociski wchodzą w punkt w tym 2 razy z penetracją. Jaki jest wpływ umiejętności gracza na ten aspekt? Żaden. Inna sytuacje. Gram FV215b i mam na przeciw siebie ISa-3. Ze swoją peną, celnością działa, moją ruszającą się bez przerwy wieżą ma nikłe szanse na przebicie jej w którymkolwiek miejscu. Traf chce, że przebija za każdym razem wyskakując zza zasłony - ustawiony bokiem rzecz jasna, gdyż jest całkowitym pomidorem, próbując przyjąć walkę face to face z 2 tiery wyższym HT - i mając całkowicie rozwalony celownik 4 razy trafia w ten malutki punkcik we włazie dowódcy, który jeśli trafisz kilka centymetrów wyżej odbija każde działo w tej grze nawet na złotej amunicji. Jaki był w tym udział umiejętności gracza? Żaden. Działa to również, rzecz jasna w drugą stronę. 

Jest jednak tak, iż ze względu na RNG, niektóre bitwy są rozstrzygnięte na samym początku i umiejętności graczy nie mają czasu zadziałać.

o i tu się zgadzamy, że RNG jest dokumentnie skopany/ustawiony ;) Na arcie widać doskonale, że nie istnieją losowania każdego strzału a dzieje się to według jakiegoś wzorca, być może właśnie tabeli, może nawet ta tabela jest wczytywana losowo ale według mnie nie istnieje formuła obliczanie każdego strzału/kątów/penetracji/utraty penetracji/celności. Uwielbiam na arcie blindshoty, bo te nie pokrywają się ze wzorcem z tabeli. Serwer obdiera strzał w kosmos i gdy pocisk dolatuje, to przypisuje wówczas dmg(zazwyczaj max dla danego działa) 

Tabela to prosty ekonomiczny zabieg ze strony wg - mniej nakładów na serwer - większa jego przepustowość - minimalna liczba obliczeń.

A strzela do B, punkty się pokrywają -> tabela punktu A + Tabela punktu B -> przydzielony lub nie dmg.

Przy innych pojazdach aż tak bardzo to się nie rzuca w oczy, bo:

- akurat walczy się w zwarciu

- lub wróg wypełnia cały celownik

Dodam, że w takiej tabeli nie ma zapewne tylko samej "celności" a dodatkowo jest zawarty parametr otrzymywanego dmg. Tak RNG potrafi wygrać/przegrać każdą bitwę. 

p.s.

dokładnie identyczną akcję miałem na T29 -> ameba też w T29 wyskakująca na 0,3 sek za górki i waląca mi 4 razy za full HP we właz ruszającej się wieży, podczas, gdy ja 5 razy z 20 metrów dinguję od jego nieruszającego się włazu. Zresztą ameba wbiła specjalistę i wygrała samotnie bitwę a średnią fragów na ciężkich miała około 0,2/bitwa.

Tak RNG, to lekkie przegięcie ze strony WG.

Schirru #1466 Posted 16 March 2014 - 09:10 PM

First Sergeant

• Player
  • 17114 battles
  • 1,221
Chciałem się dowiedzieć jak to jest z tymi bitwami XII tieru, czy zostały usunięte czy nie, czy to tylko mi się przytrafił błąd systemu czy inni też to mają, ale widzę że tu powtórka tematu "Tajemnice World of Tanks ujawnione", a nie temat o MM

DominikWrobel #1467 Posted 16 March 2014 - 11:23 PM

First Sergeant

• Player
  • 38023 battles
  • 3,644
  • [SIOUX] SIOUX

Co kierowało MM aby wrzucić cały pluton T8 oraz jednego biednego samotnego TDeka w bitwę T9? Do tego u nas ST-1 oraz IS-8 AFK. 2-3 czołgi na stocku a reszta bez mózgów..... t8 td zrobił top dmg, t8 mt 4 dmg w teamie.... no ale cóż po 12 wygranych pod rząd musi ujebać pluton ale tego gośca za co w JgPantherze skarało to ja nie wiem.

Spoiler

kowan69 #1468 Posted 16 March 2014 - 11:30 PM

First Sergeant

• Player
  • 12769 battles
  • 3,835

Co kieruje MM, wrzucając jako jedyne 3 top tanki 3 graczy for fun z WR śr. 44%, a po drugiej topowy klan z WR 58-60%?

Dosyć regularnie ostatnio takie sytuacje widuje, więc ten przykład powyżej jakoś nie specjalnie na mnie działa. Medal ma 2 strony.

Przemo_86 #1469 Posted 17 March 2014 - 02:52 PM

Junior Sergeant

• Player
  • 10009 battles
  • 122
  • [2DPA] 2DPA

Potwierdzam to co napisal Ghoststalker...

Najwiecej czolgow z t8 oczekujacych w kolejce a ja nawet po 5s jestem losowany z X...

Mozemy niestety tylko poplakac sobie tutaj bo wg raczej nic z tym nie zrobi.

W dalszym ciagu uwazam ze MM nie ustawia bitewk indywidualnie ale losowania +\-2  sa beznadziejne w sytuacji gdzy mozna zrobic same 8 tierowki. Ja moge czekac nawet i 40s byleby miec po co ruszac sie z capa...

Druga strona medalu.... grajac z tX musisz kombinowac by cos ugrac....

AGD #1470 Posted 17 March 2014 - 05:37 PM

First Sergeant

• Beta Tester
  • 102 battles
  • 1,700

Problemem nie są same losowania +/-2 tiery, problemem jest rozkład losowań [+2] w stosunku do pozostałych. 

A problem zgraniem na tierach 7+ bierze się stąd, że do tiera 7-8 (i wyższych) doszła właśnie fala notorycznie botująch chomików i innych gryzoni. Co było do przewidzenia, dało się nawet w przybliżeniu podać datę kiedy nastąpi ten "wysyp" pomidorów na najwyższych tierach. Pomyliłem się przewidując że nastąpi to dopiero w połowie roku 2014, "eventy" i bonusy z nimi związane przyspieszyły ten proces.

ate1990 #1471 Posted 17 March 2014 - 07:59 PM

Junior Sergeant

• Player
  • 11205 battles
  • 226

View PostPrzemo_86, on 17 March 2014 - 02:52 PM, said:

Potwierdzam to co napisal Ghoststalker...

Najwiecej czolgow z t8 oczekujacych w kolejce a ja nawet po 5s jestem losowany z X...

Mozemy niestety tylko poplakac sobie tutaj bo wg raczej nic z tym nie zrobi.

W dalszym ciagu uwazam ze MM nie ustawia bitewk indywidualnie ale losowania +\-2  sa beznadziejne w sytuacji gdzy mozna zrobic same 8 tierowki. Ja moge czekac nawet i 40s byleby miec po co ruszac sie z capa...

Druga strona medalu.... grajac z tX musisz kombinowac by cos ugrac....

To fajnie masz jak czekasz tylko 5 sekund. 

Ja grając 8 tierem muszę czekać od 1 do 2 minut na przydzielenie mnie do bitwy. W obecnej chwili mam 14 pojazdów 8 tieru w garażu, i jakbym chciał zbić gwiazdki na wszystkich, to nawet zakładając WR 100% na samo oczekiwanie na bitwę musiałbym stracić 14-28 minut !!!

P.S. 

Na chwile obecną na EU1 jest w kolejce około 2000 pojazdów 8 tieru i po około 100 każdego innego tieru.

Tak trudno zauważyć, że coś w Waszym super systemie MM jest do bani? Zróbcie coś takiego, że MM najpierw próbuje ustawić bitwę z tych samych tierów, a dopiero jak nie ma wystarczającej liczby pojazdów, to łączy z innymi tierami.

Edited by ate1990, 17 March 2014 - 08:02 PM.

tech33 #1472 Posted 17 March 2014 - 08:36 PM

Lance-corporal

• Player
  • 4921 battles
  • 47

@Up.

Ja mam na ten przykład trzy szóstki (na gwiazdkach) ale właśnie z tego powodu (o którym wspomniano wyżej) nie wystawiam je do bitwy.

Wiem już z doświadczenia, że na bank wylosuje mnie z 8 T...

... a skuteczne naparzanie się z ósemkami, niestety przerasta moje skromne możliwości/umiejętności :-(.

Pozdr. (Ps. Ładny Remington ;).

--------------Edit--------------------------------

Podobne losowania jak poniżej miałem wczoraj na Jackson'ie.

Ciekawe jaki by mod napisał poradnik dla mnie?

Zapewne: Natychmiast na miejscu  zakopać TD-ka pod ziemię i wystawić peryskop :-)).  

Edited by tech33, 18 March 2014 - 12:01 AM.

Salas11 #1473 Posted 17 March 2014 - 10:17 PM

Sergeant

• Player
  • 19400 battles
  • 259
  • [NEXUS] NEXUS

Takie tam z dzisiejszego dnia :smile:

kokaon102 #1474 Posted 17 March 2014 - 11:12 PM

Sergeant

• Player
  • 4532 battles
  • 431
No co chcesz ?? Przeca ci jasno i wyraźnie napisali abyś korzystał z ukształtowania terenu, aby znaleźć dobre ukrycie lub punkt obserwacyjny -powinieneś się do tych uwag stosować ;]

hillaone #1475 Posted 17 March 2014 - 11:13 PM

Lance-corporal

• Player
  • 14675 battles
  • 33
  • [G-W-A] G-W-A
Ja wlasnie pobiłem niechlubna serie 15 porażek z rzedu wiec na dzisiaj koniec grania. Jakos ciężko uwiezyc w ta losowość.tak na marginesie brakowało mi 3 zwycięstw do misji za 350k sreberek.

b_olton #1476 Posted 18 March 2014 - 09:21 AM

Lance-corporal

• Player
  • 14963 battles
  • 55

Dzisiejszy prezent od MM:

SzybkiBolek #1477 Posted 18 March 2014 - 01:10 PM

First Sergeant

• Player
  • 12897 battles
  • 1,290
  • [--PMS] --PMS

polecam zobaczyć pierwszą bitwę i motyw z pershingiem, którym napierdziela wszystkich dookoła z środka mapy bez wyświetlenia.

Edited by SzybkiBolek, 18 March 2014 - 01:12 PM.

Owen_Yates #1478 Posted 18 March 2014 - 08:49 PM

Lance-corporal

• Player
  • 7497 battles
  • 71
Ja na dziś mam dość 7 epickich porażek z rzędu, nie będę pisał o żadnym spisku bo to co widziałem dziś to przyprawia mnie o trwogę. W trzech bitwach nasze ciężkie czołgi pochowały się po rogach mapy gdy cel był jak np na Lini Zygfryda w środku. Na  Urwisku nasz top tank stał w ostatniej linii nawet za artylerią a kiedy zaczęliśmy dostawać i przełamali nasze drugie skrzydło gdy poprosiłem go, że skoro jest koło bazy to może spróbuje powstrzymać wroga na tamtej flance on pojechał do mocno obstawionego przez wroga TDkami wąwozu odparowując po kilku sekundach. A na koniec wisienka na torcie Step spotkaniowa w moim teamie pozostało 8 przeciwko 3 , przez 4 minuty spamowałem by ktokolwiek pojechał w stronę bazy. Nawet jak wróg zaczął ją zajmować to nasi geniusze w 6 pojechali dalej za 2 fragami a 2 TD nawet nie drgnęły stojąc bohatersko na startówce. Dopiero jak było grubo ponad 85 punktów zajęcia bazy nasze IX się obudziły i zaczęły desperacko toczyć się w stronę bazy. Przegrana po capie. Nie wiem co się dzieje z ludźmi w tej grze bo coraz mniej używają mózgu a dwa polecenia wybić wszystkich i zabezpieczyć bazę to za dużo. Po co ludzie idą w lekkie maszyny jak nie mają pojęcia o spotowaniu tylko giną po  15 sekundach lub chowają się po rogach i tyłach będąc nieużytecznymi dla drużyny ? Dlaczego ludzie którzy dochodzą do ISów nie wiedzą, że campiąc w narodówce przeciwko tygrysom będą rozstrzelani bo mają gorszy zasięg widzenia ?

Edited by Owen_Yates, 18 March 2014 - 08:51 PM.

skudi222 #1479 Posted 18 March 2014 - 10:10 PM

Lance-corporal

• Player
  • 12010 battles
  • 12
  • [PLAGA] PLAGA
system losujacy po tym patchu to jakasd kpina dzisiaj grajac isem 3  15 bitew calosciowo 14 gralem na t 10 bedac jedyna 8 czy to jest normalne ? takiego skopanego mm nie bylo chyba w zadnym ostanio patchu.

Tiges #1480 Posted 18 March 2014 - 10:15 PM

Junior Sergeant

• Beta Tester
  • 14708 battles
  • 246
  • [PIO] PIO

Obejrzałem film.

i padłem :)

- o dżagtiger

- widzę jagdtajgera :)

Panowie :D

Also tagged with MM, Matchmaking, Balans