Jump to content

Drzewko polskich czołgów - CreAtiveEeX

polskie drzewko czołgów polskie drzewko czołgów propozycja CreAtiveEeX polskie czołgi

• This topic is locked This topic is locked
135 replies to this topic

CreAtiveEeX #1 Posted 28 September 2013 - 11:31 PM

Private

• Player
  • 16639 battles
  • 19

*
POPULAR

Witam, Założyłem ten wątek (w porozumieniu z moderatorami forum) ponieważ mój projekt jest bardzo obszerny i umieszczenie go na forum w temacie do tego przeznaczonym byłoby bardzo trudne i uciążliwe. Proszę o niewypowiadanie się, aż do ukończenia tematu (Aczkolwiek jeżeli coś napiszecie wasze posty nie zostaną usunięte).
1. Wstęp
2. Krótki opis drzewka i poszczególnych linii
3. Opis poszczególnych czołgów (czołg po czołgu)
4. Podsumowanie mojej pracy i waszej pracy :smile:na forum która mnie zainspirowała

ad.: 1 Wstęp
Gram w WOT-a zaledwie od jakiegoś czasu, ale od dawna interesuje się historią. Czasem chciałbym pograć polskim czołgiem, jednak wiem (ale mogę się mylić, nie jestem asem pancernym), że główne siły naszych pancerniaków stanowiły tankietki (TK-1,TK-2,TK-3,TKF,TKW,TKS i wiele ich modyfikacji) i lekkie czołgi 7TP. Pozostałe czołgi występowały sporadycznie (prototypy), istniały tylko na papierze lub istniały w wyobraźni ludzi, nie zawsze konstruktorów :teethhappy: .
Po gruntownym przejrzeniu WSZYSTKICH POSTÓW w tym wątku, od pierwszej strony :o , co było dość czasochłonne i męczące, ze względu na burzliwą dyskusję, na temat poszczególnych czołgów, (ich miejsca w drzewku, wirtualności, czy polskości) postanowiłem, że też skonstruuję własny projekt drzewka, który mógłby podsumować tą dyskusję.
Początkowo jednak wyszły mi aż dwa projekty, które różniły się kilkoma wyższymi tierami. Pierwsze drzewko to było „drzewko narodowe”, z wyłącznie polskimi czołgami a drugie to „drzewko bardziej realne”, które na wyższych tierach miało kilka czołgów rosyjskich. Ostatecznie wyszło mi względnie jedno drzewko o którym chce mówić, z opcjonalną, aczkolwiek fikcyjną artylerią samobieżną. Chciałbym przy tym uwzględnić każdy czołg z osobna (opisać jego jego przeznaczenie, jego dane techniczne, możliwe konfiguracje, grywalność, wygląd w WOT i różnice w wyglądzie od innych polskich czołgów), co zrobię po krótkim opisaniu drzewka i zawartych w nich linii rozwojowych. Tworząc ten projekt na względzie:
• Czy czołg był polski? A jeśli nie czy był wykorzystywany przez polaków? Jeśli tak to kiedy i gdzie?
• Czy czołg istniał naprawdę? (jeśli nie, to go nie umieszczałem, ale nawet gdybym zamieścił projekty fikcyjne takie jak 5TP czy „Pancernik” Lema, to czy nie mogłoby sprawiać nam ogromnej frajdy z gry takim właśnie polskim czołgiem? Taki „Pancernik” wg. Projektu twórcy miał mieć jednolity owalny pancerz, 4 gniazda kaemów, wieżyczkę przeciwlotniczą i owalną wieżę z armatą 155mm, potęga w porównaniu do E-100 i Mausa; dobra dosyć bajek:teethhappy:)
• Z jakimi czołgami mógłby konkurować (jaki dać mu tier aby gra sprawiała przyjemność a nie przypominała katorgę)
• W miarę sensowny rozwój owych czołgów
• Swoją intuicje :D
Polskie czołgi do 1939 roku były to głównie rodzime produkcje lekkich czołgów, początkowo na bazie nadwozi zagranicznych czołgów. Ogólna tendencja w latach 30 XX wieku polegała na produkcji czołgów tanich, lekkich, szybkich (PZInż 130 osiągał nawet 60km/h, ale o tym później) które jednak miały swoje wady – były skuteczne tylko w walce przeciwko piechocie i lekkim czołgom, ponieważ z reguły były słabo opancerzone i słabo uzbrojone (w tankietkach zwykle był to karabin maszynowy kal.: 7.92mm). Jednak jak wiadomo każdy czołg miał swoje opcjonalne uzbrojenie które można było na nim zamontować, dlatego można to świetnie wykorzystać w takiej grze jak WOT. Zatem pierwszych IV-V tierów w każdej linii byłyby to czołgi lekkie (poza TD-kami). Były także projekty czołgów średnich i ciężkich które postarałem się uwzględnić na wyższych tierach:
• Czołgi lekkie (zwiadowcy do tieru V) (obraz każdego czołgu w grafice drzewka polskiego jest innym czołgiem z wota, czasem ciut przerobionym, rolą tego jest pokazanie do czego jest podobny, przynajmniej z wyglądu polski czołg)
• Czołgi lekkie > Czołgi średnie (do X tieru)
• Czołgi lekkie > Czołgi średnie > Czołgi ciężkie (do X tieru)
• Niszczyciele czołgów (do tieru X)
• Artyleria (ją uwzględnię na koniec z wiadomych względów) I po raz kolejny proszę o niewypowiadanie się do czasu ukończenia tego tematu.
Po krótkim opisie wszystkich linii zamieszczę techniczny opis każdego czołgu, wraz ze zdjęciem (w miarę możliwości) i linku do źródeł.
Na dobry początek, oto moja propozycja polskiego drzewka czołgów:

Teraz to już możecie mnie nazywać mistrzem painta :teethhappy::teethhappy:
ad.: 2 Krótki opis drzewka i poszczególnych linii
Pierwsza linia toczołgi lekkie (skouci), w której zamieściłem TK-3, TKS, TKS-B, 10TP, TKW i 4TP (rozwidla się). I od razu pojawiają się cztery pytania:
1. Dlaczego zrobiłem oddzielną linię dla takich słabych czołgów? Dlaczego nie wydłużyłem jej do 6 tieru przez 10TP?
2. Pierwszy tier FT-17 CWS?
3. Lekkie Czołgi Premium WB-10 i PZInż 130?
4. Czy CKM-y 7,92 to nie za mało? Bo to właśnie taki kaliber był głównym uzbrojeniem tankietek?
Już mówię, polskie czołgi lekkie były prawie najszybszymi i najlżejszymi czołgami w Europie, ponieważ, tak jak napisałem, były słabo opancerzone i miały lekkie uzbrojenie. Doświadczeni gracze potrafiliby zrobić z tankietek użytek (choć brak wieżyczki mógłby im nieco przeszkadzać). Zastanawiałem się też nad I tierem, czy czołg 4TP nie jest za mocny i za szybki na 1 tier. Kiedy umieściłem tam TK-3, skróciłem linię tankietek, więc postanowiłem umieścic tam FT-17 CWS, francuski czołg wyprodukowany w Polsce w Serii 27 czołgów i pojawił się problem z 4TP, 7TP i 9TP a to skomplikowało mi dalszą konstrukcję i całe moje życie :D. Problem brzmiał, czy czołg 7-tonowy może być na tierze III a 4TP na II? Może i by się jakoś się sprawowały, ale byłaby to katorga a nie przyjemna gra, a wtedy 9TP, czołg 9-tonowy wylądowałby na IV tierze?
Nie, czegoś takiego bym nie zniósł (ponadto czołg 9TP to 7TP ulepszony, o właściwej nazwie 7TP wz.39), miałem więc możliwość wydłużenia drzewka średnich i ciężkich kosztem lekkich, dzięki 9TP na III tier, dzięki czemu polskie czołgi średnie kończą się na tierze VI a ciężkie na IX. Mogłem z tych dwóch linii zrobić jedną, tylko polską linię czołgów, może nawet dwie, tylko wówczas nasz czołg średni X tieru ważyłby 27 ton a ciężki 53 tony, (amerykański ciężki waży 53t/60t) co byłoby mizernym rozwiązaniem.
Wracając jednak do 4TP i TKW, były to prototypowe czołgi zwiadowcze, mające zastąpić przestarzałe tankietki. Oba równoległe do siebie projekty były z ostatnich lat przed wojną dlatego choć są słabo opancerzone i mają słabe uzbrojenie, są szybkie i mogły by być na tierze IV, ale na piąty i ostatni tier postanowiłem dać 4TP, a 10 TP, Polski czołg pościgowy, który jest lepiej uzbrojony i opancerzony dałem na tier IV tworząc potężną IV (jak wszystkie czołgi na tierach IV hihi). Mogłem dać 10TP na tier V lub VI scoutów i zrobić drugiego Chaffiego ale nie można mieć wszystkiego na raz ;). Starałem się wziąć pod uwagę przede wszystkim realny rozwój czołgów i ich przeznaczenie. Zatem mamy krótką, krótszą niż w niemieckim drzewku (a bardziej sensowną) linię scoutów. Jednak co do przeznaczenia można się zastanawiać, bo 4TP, to miał być polski czołg zwiadowczy (scout), jednakowoż co to za scout bez uzbrojenia? Dałem mu Jeden z czterech WKM-ów, konkretnie FK-D (prototyp, montowane były tylko FK-A), i prototypowe działko 75mm (które było w planach) ważące niecałą tonę, czyli 1/5 czołgu, co sprawiło, że stał się groźnym scoutem.
Jak już wspomniałem polski czołg premium PZInż 130 to czołg pływający, i do tego b. szybki, na ziemi osiągał 60km/h a w wodzie 10km/h. Istotą tworzenia takich czołgów było stworzenie czołgów zdolnych przeprawić się np.: przez jeziorko, rzekę, bagno i zaskoczyć na tyłach wroga, wzbudzając popłoch i przerażenie :teethhappy: . Zapewne w grze by nie pływał, ale to mniejsza sprawa. Moim zdaniem nadaje się na tier III zwiadu, choć posiada tylko prototypowe działko 20 mm FK-C(o tym dalej). Byłby najszybszym czołgiem tieru III, a nie wiem czy i całej gry. Kolejnym polskim czołgiem Premium byłby prototypowy czołg WB-10, który miał zamontowane na stałe koła na których mógł się poruszać, obok podwozia. Oczywiście w grze poruszałby się tylko na gąskach, ale ciekawie wyglądałyby 4 koła na wysokości pancerza (więcej o nim będzie dalej).
Natomiast w kwestii uzbrojenia, skoro PZ Ic ma taki karabin, to czemu nie? Można dać kilka modeli Ciężkich Karabinów Maszynowych (i nie tylko maszynowych!), montowanych w różnych latach i w różnych tankietkach. Do każdego karabinu maszynowego można załadować amunicję przeciwpancerną tego samego kalibru! Ponadto przed wybuchem wojny była przeprowadzana akcja przezbrajania tankietek w WKMy 13,2 i 20mm oraz działka (np.: pojedyncze egzemplarze miały montowane działka 37mm).
Linia czołgów średnich, zaczynałaby się od dwóch polskich czołgów średnich 20/25 TP; KSUS I i KSUS II. Były to czołgi różniące się silnikami, opcjonalna armatą i grubością pancerza w poszczególnych miejscach. Kolejne czołgi to byłyby średnie czołgi radzieckie, choćby powojenna modyfikacja czołgu T-34-85M2 oraz modyfikacje czołgu T-54 (czołgi produkowane w Polsce). Ostatni w linii medów byłby T-55A, radziecki powojenny czołg podstawowy, niewykorzystany w grze, produkowany w Polsce i używany w Ludowym Wojsku Polskim. Byłyby to czołgi szybkie, szybkostrzelne i dosyć twarde, wyjątkiem mogłyby być właśnie czołgi KSUS ze względu na dwie wieżyczki kaemów z przodu.
Natomiast czołgi średnie, w linii prowadzącej do czołgów ciężkich, czyli 20/25TP BBTPz i PZinż, były również projektami na papierze, ale zapowiadały się dużo lepiej niż czołgi KSUS. Miały lepsze uzbrojenie, odrobinę grubszy pancerz, ale były cięższe (26-28 ton). Ponadto 20/25TP PZInż miał niemieć wieżyczek dla kaemów, dzięki czemu był „twardszy”. Nie wykorzystałem czołgów ST-50 wz.47, wz.49, wz.50, ST-51 i TVP bo były to czołgi Czechosłowackie, które jedynie miały być produkowane w Polsce. Nie zabierajmy innym nacjom czołgów.
Sama linia czołgów ciężkich charakteryzowałaby się tym, że jej czołgi były tylko przedwojennymi projektami (za wyjątkiem końca). Byłyby to jednak stosunkowo lekkie, słabo opancerzone (jak na czołgi cieżkie) i szybkie czołgi ciężkie, z mocnymi armatami. Uzbrojenie czołgu który jest tylko na papierze nie jest wcale takie trudne, wystarczy wyposażyć go w armatę jaka obecnie znajduje się na składzie (w kraju). Zatem mamy 53-tonowego 50TP nawet ze 120 Boforsa i co dalej? Mógłby być on tierem X, lecz byłby dosyć słaby i nie sprawiałby przyjemności z gry, ale postanowiłem wynagrodzić grę tym, co by grali polskimi ciężkimi czołgami. Otóż ostatnim tierem byłby IS-8 który po śmierci Stalina przemianowano na T-10. Ludowe Wojsko Polskie posiadało kilka egzemplarzy, przeznaczonych do testów, przekazanych przez Sowietów dla nas. To oznacza, że tych kilka egzemplarzy było obiektem badań i modyfikacji, co można świetnie wykorzystać w grze. T-10M, nowy postrach obok E-100, Mausa i IS-7? Czemu nie?:smile:
Oczywiście, rezerwowo na tier X, zamiast T-10M moglibyśmy dać ów Pancernik, ale ten czołg, zaprojektowany (narysowany) przez Stanisława Lema (który, bądź co bądź, miał jakieś wykształcenie techniczne) musiałby być przeprojektowany, ze względu na 4 gąsienice i aż 5 dodatkowych wieżyczek… Byłaby to potęga, twardy, dużo hp, potężny dmg (155mm!!!) i penetracja, ale ten projekt wysłany do ZSRR w 1941r., był kompletnie niepotrzebny i nierzeczywisty (tak jak konstruowanie Mausa i E-100, ale mniejsza o to), miał pełno wad, weakspotów i był wielki jak stodoła, wolny, a jego załoga musiałaby się składać z co najmniej 6 osób (obstawiam 8). Jakoś mi on nie leży. Ale ktoś na rosyjskim forum WOTa, kto tworzy projekt drzewka europejskiego, dał go na X tier, ale chyba za bardzo nie wiedział „o co biega”.
Drugą rezerwową opcją kończącą linie ciężkich czołgów mógłby być zmodyfikowany 50TP (uzbrojony w 155mm wz. 40 St.), np.: 50 TP 155, 53TP „Groźny” jak już ktoś proponował, albo nazwiskiem jakiegoś pancerniaka np.: Meyer lub Głowacki, dowódcy 3 batalionu pancernego w czasie kampanii wrześniowej. Ale obie te rezerwy to prawie sci-fi, więc wole mieć T-10M, który istniał (moje skromne zdanie).
Kolejna linia toniszczyciele, w których polskie konstrukcje kończą się na tierze V, a właściwie na IV, bo PZInż 160/75 to po prostu wersja rozwojowa PZInż 160, zwana także jako PZInż 160x lub PZ 75. PZInż 160/75 miał być uzbrojony w armatę 75mm (plot 02/26) i opcjonalnie w 100mm haubicę. Kolejne niszczyciele to zagadka, można przecież poprzestać na tierze V, prawda? Ale to by wyglądało tak:

Oczywiście istnieje nawet słowny opis polskiego projektowanego niszczyciela zwanego BUGI-20D, którego umieściłem na VI tierze wydłużając tą linie do VI tieru. Aby ukończyć linie TDKów postanowiłem dodać linię zmodyfikowanych niszczycieli radzieckich, które posiadała Ludowe Wojsko Polskie. Mamy tam SU-100S, ISU-122S, ISU-152K i ISU-152M powojenne modyfikacje, które kończą drzewko TDKów. Większość tych niszczycieli posiadaliśmy w ilości kilku sztuk w celach szkoleniowych, lub były nam oddane (głównie po II wojnie światowej) jako nieprzydatne dla armii czerwonej.
Czwarta, ostatnia linia to mobilna artyleria, która nie istniała, powstała bowiem z połączenia ciągników artyleryjskich i armat artyleryjskich (jak część francuskiej) będących na uzbrojeniu Wojska Polskiego przed wybuchem II wojny światowej. Jest w całości polska, wszystkie ciągniki artyleryjskie i armaty istniały, jednak w rzeczywistości armaty były ciągnięte za ciągnikami, ale moim zdaniem takie „lekkomyślne i fantastyczne” połączenie jest dozwolone i wskazane. Jedynie na wyższe tiery dałem kadłuby 14TP, 20TP KSUS, BBTBPz. i PZInż. i 40TP które jako jedyne udźwignąłby taką artylerię.
Jeszcze tylko kilka zdań o działkach. Wziąłem pod uwagę wszystkie, naprawdę wszystkie jakie tylko znam i znalazłem, działa, działka i karabiny montowane w pojazdach, działa zagranicznej produkcji które znajdowały się na uzbrojeniu polskiej armii a także konstrukcje prototypowe, które mogłyby (technicznie) być zamontowane w czołgach. Ponadto tworząc tak obfite drzewko :glasses: wiele armat się powtarzało, co nawet jest dobrym rozwiązaniem, ale czasem musiałem zróżnicować armaty, na montowane w niszczycielach, arty i zwykłych czołgach, i robiłem to w bardzo prosty sposób: np. działko 37mm Bofors montowane w 7TP, 9TP, TKS-D i TKD w 7TP jest to 37mm Bofors wz. 36, w 9TP 37mm Bofors wz. 37 (czyli ciut lepsze, choć było to samo działko, tylko dostało takie oznaczenie po zamocowaniu w czołgu) a w TKD i TKS-D37mm Bofors wz. 37 St. Choć było to jedno i to samo działo z jednego zrobiłem trzy, które różnią się nazwą ;) zaś St. Oznacza, że działo było produkowane w Starachowicach.
Co do malowania oryginalnym kolorem czołgów byłby brązowo- oliwkowy lub oliwokowzielony. zaś możliwe byłoby malowanie w 4 wersjach letnich, dwóch zimowych i dwóch pustynnych. Malowanie letnie to: japońskie wczesne (żółtym, oliwkowozielonym i szaroniebieskim), japońskie późne (jasny żółtopiaskowy, ciemozielony i ciemnobrązowy), standardowe letnie (złożone z nieregularnych wydłużonych plam koloru szaropiaskowego i ciemnobrązowego, natryskiwanych na podłoże w bazowym kolorze oliwkowozielonym i szachownica ursusa (kolory standardowe, bardziej regularne plamy, w kształtach rombów i kwadratów). Dwa kamuflaże zimowe, to białe i szare plamy, pierwszy w wersji „japońskiej”, drugi standardowy, bez czarnych linii oddzielających białe i szare plamy, które są w wersji „japońskiej”. Zaś dwie wersje pustynne to żółtopiaskowo-oliwkowo-szare plamy w wersji „japońskiej" i standardowej.
3. Opis poszczególnych czołgów
Zatem teraz pora przejść do prezentacji pojedynczych czołgów (polskich, pojazdów Premium i pozostałych, których opis będzie krótszy lub dłuższy):
1. FT-17 CWS - czołg tieru I
W 1926 roku w Centralnych Warsztatach Samochodowych w Warszawie zbudowano serię 27 czołgów FT-17. Do ich budowy użyto oryginalnych części francuskich, natomiast kadłuby zbudowano z płyt stalowych - nazywane były "zelaźniakami", lub FT-17 CWS, co sprawiało, że były gorzej opancerzone niż pierwotne FT-17. Jeszcze przed 1925 r. kpt. S. Kardaszewicz opracował dla czołgu FT-17 nowe gąsienice drobnoogniwowe, co zwiększyło ich prędkość i zwrotność. Część z polskich FT-17 wzięło udział w kampanii wrześniowej.
• Uzbrojenie:
- Puteaux SA wz.18 37mm (Dmg: 30/30/36 Penetracja: 29/46/19 Szybkostrzelność 24, czas przycelowania i celność na 100m: 0,6s/0,54) I
- Hotchkiss wz.14 8mm (Dmg: 7/7 Penetracja: 26/40 Szybkostrzelność 180, czas przycelowania i celność na 100m: 1,6s/0,56) I
- Hotchkiss 7,5mm Mle.31 (pobocznie do niczego nie prowadzi) (Dmg: 6/6 Penetracja: 26/41 Szybkostrzelność 190, czas przycelowania i celność na 100m: 1,55s/0,55) I
- 7,92mm Hotchkiss wz.25 (prowadzi do tksów) (Dmg: 6/6 Penetracja: 25/42 Szybkostrzelność 200, czas przycelowania/celność 1,6s/0,57) II
• Silnik:
- 4-cylindrowy Renault 18CV o mocy 35 KMI
- 4-cylindrowy Renault o mocy 42 KMI
• Radiostacja: I Signal Flags (100m) >II E-10ter (250m)
• Gąsienice: FT-17 (Vmax= 10km/h) > FT-17 CWS Drobnoogniwowe (Vmax= 15km/h) I (udźwig II wieżyczki)
(prędkości przy gąskach są na płaskim terenie)
• Inne dane
- Pancerz kadłuba: 10/8/8 ,V. obrotu=28deg/s
- Pancerz wieży ośmiokątnej: 16/16/8 ,V. obrotu=38deg/s Zasięg widzenia: 250m
- Pancerz wieży okrągłej: 22/16/8 ,V. obrotu=36deg/s Zasięg widzenia: 280m
- Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 4,1m/0,43m/2,37m
- Prześwit: 0,43m Załoga: Kapitan i kierowca
- Masa bojowa: 6700 kg Vmax=23km/h
- Wytrzymałość: 100hp
- Kąty ostrzału (góra/dół, boki): -2/+35, 360

A zatem naszym pierwszym czołgiem byłby FT-17 CWS. Nazwa na tyle krótka i charakterystyczna, że świetnie sprawowałaby się w grze. Każdy wiedziałby co to za czołg i jak nim grać, zresztą gra na I tierze służy szybkiemu odblokowaniu kolejnych czołgów. Moim zdaniem bardzo dobry czołg na start. Zauważmy też, że I tier w każdej nacji jest to tier wolnobieżny, byłoby ogromną dysproporcją dać na I teir czołg szybki i zwinny. Możliwe konfiguracje m.in.: uzbrojenia mogą na nim być miłym zaskoczeniem. Polskie FT-17 posiadały w uzbrojeniu albo działko Puteaux 37mm albo C.K.M. Hotchkiss 8mm. W niektórych poźniej zamontowano C.K.M.y 7,92mm. Taki karabin byłby potężną bronią na bliższe dystanse, jednak aby uniknąć takich sytuacji, że FT-17 posiada miażdżącą przewagę, zakładamy że karabiny są niecelne, już na średnich dystansach, mają mało ammo w „magazynku” i wolny reload. Ponad to polskie opancerzenie FT-17 jest ciut gorsze od oryginalnego FT-17 co wyrównuje szanse. Jednak gra nim to czysta przyjemność, która zachęca do dalszej gry.
Źródła: (będę podawał tylko najważniejsze strony, aczkolwiek korzystałem z naprawdę wielu, jednak na wielu była tylko krótka informacja np.: o opcjonalnym planowanym uzbrojeniu, i nie zapamiętałem wszystkich)
- http://www.1939.pl/u...e/pojazdy/ft17/
- http://www.pancerium...czolg-ft-17-cws
- http://derela.republika.pl/ft17pl.htm
- http://pl.wikipedia.org/wiki/FT-17

Edited by CreAtiveEeX, 29 September 2013 - 04:44 PM.

CreAtiveEeX #2 Posted 29 September 2013 - 01:15 PM

Private

• Player
  • 16639 battles
  • 19

*
POPULAR

2. TK-3 - czołg lekki II tieru
Powstał jako rozwinięcie tankietek TK-1 i TK-2 będących kopiami brytyjskiej tankietki Vickers Carden Loyd Mark VI. Pierwotnie był uzbrojony pojedynczy karabin maszynowy wz. 25 z zapasem 1800 naboi. Prace projektowe nad tym czołgiem rozpoczęły się na początku 1931 roku. Do 1933 roku powstało około 300 egzemplarzy TK-3, które, mimo że stopniowo zastępowane przez tankietki TKS, wzięły udział w kampanii wrześniowej w liczbie 156 sztuk. Pojazd otrzymał też obrotowy peryskop Gundlacha znacznie poprawiający widoczność.
• Uzbrojenie:
- 7,92mm chotchkiss wz. 25  (Dmg: 6/6 Penetracja: 25/42 Szybkostrzelność 200, czas przycelowania i celność na 100m: 1,5s/0,55) II
- 7,92mm browning wz. 28 (Dmg: 6/6 Penetracja: 26/45 Szybkostrzelność 210, czas przycelowania i celność na 100m: 1,5s/0,52) II
- 20mm wz. 38 FK-A (Dmg: 12/15 Penetracja: 23/46 Szybkostrzelność 125 czas przycelowania i celność na 100m 1,6s/0,57) II
• Silnik:
- 1 Silnik benzynowy, 4-cylindrowy Ford A o mocy 40 KM 20% I
- 1 Silnik benzynowy, fiat122 BC 46 KM 20% II
- 1 Silnik benzynowy, Fiat-122B 46 KM 15 % II
• Radiostacja: II LLTS (260 m) >III LTS (300m) >V Rkb/c (350m)
• Gąsienice: TK-2 Vmax=46 > TK-3 Vmax=48 (udźwig działka FKM)
• Inne dane Zasięg widzenia: 295m
-  Pancerz kadłuba: 8/4/4 ,V. obrotu= 45deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 2,58m/1,78m/1,32m
-  Prześwit: 0,3m Załoga: Kapitan i kierowca
-  Masa bojowa: 2430 kg  Vmax=50km/h (natomiast ta prędkosć to Vmax z górki, uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość 110hp
-  Kąty ostrzału (góra/dół, boki): 25’/10’, 80’ (40/40)

No cóż… Co mogę powiedzieć na temat polskich tankietek TK-3. Produkowano je przez dwa lata od 1931 do 1933 w Polskich Zakładach Inżynierii (PZInż). Powstały jako rozwinięcie prototypowych tankietek TK-1 i TK-2 które były zbudowane na podstawie badań przeprowadzonych na kilku sztukach brytyjskich tankietkach Carden Loyd Mk. VI., które zostały zakupione przez Wojsko Polskie (WP). Dwa prototypy TK-1 i TK-2 (poniżej)

były odkryte z góry (w razie konieczności można było założyć blachy ochronne) i uzbrojone w karabin maszynowy 7,92mm wz. 25, który mógł również prowadzić ogień przeciwlotniczy pod kątem 80 stopni. Pancerz miał grubość od 3 do 7mm. Nowe modele różniły się między sobą m.in. elementami zawieszenia, umiejscowieniem układu napędowego oraz budową układu chłodzenia. Napęd stanowił silnik Ford A o mocy 40 KM. Czołgi testowano latem 1930 roku w Modlinie. Produkcji tych maszyn nie podjęto z powodu braku stałej osłony załogi, ale prace rozwojowe kontynuowano. I w ten oto sposób powstała nasza pierwsza polska konstrukcja pancerna, TK-3, z zbudowanym od podstaw podwoziem (acz wzorowanym na TK-1 i 2), i zakrytym nadwoziem, w którym mieściła się załoga i silnik. Głównym uzbrojeniem były C.K.M.y 7,92mm - chotchkiss wz. 25 i poźniej 7,92mm browning wz. 28.
Jednakże w 1937 roku dowództwo WP uznało, że takie uzbrojenie jest niewystarczające i podjęto próby przezbrojenia TK-3 i innych tankietek, w karabin maszynowy wz. 38FK-A kal. 20 mm. Próby poligonowe wykonane jesienią 1938 wypadły pomyślnie, Jednak ostatecznie zdążono przerobić jedynie 23-26 czołgów, w tym co najmniej jeden TK-3. Opancerzenie tego czołgu, jak na drugi tier ujdzie, ale ogromnymi zaletami są duża prędkość takiego pojazdu, duża zwrotność, i daleki, jak na II tier zasięg widoczności. Daleką widoczność na niższych tierach (do IV) zapewnia obracany peryskop Gundlacha stosowany we wszystkich polskich czołgach, za wyjątkiem odkrytych niszczycieli. Jednakowoż nie oszukujmy się, nie jest to drugi T-50, moim zdaniem jest to czołg porównywalny raczej do Uniwersal Carrier 2-pdr. Nieco szybszy od niego, zwrotniejszy, szybkostrzelny (minus reload) ale gorzej uzbrojony, z ograniczonym obrotem działa i słabo opancerzony. Kolejną zaletą są naprawdę malutkie rozmiary. Pierwszy sinlik w TK-3 był seryjnie montowany, pozostałe to silniki z Kolejnych tankietek, które sporadycznie były montowane w TK-3 (np.: silniki fiata w serii TKF, która była odmianą tankietki TK-3). Dobry czołg jako zwiad na niższe tiery (IV) lub do zasadzek na lekkie pojazdy przeciwnika (siedzi w krzakach, celna seria, zwiewa lub atakuje, zależnie od sytuacji). Doświadczeni gracze z pewnością potrafiliby wykorzystać zalety tej szybkiej tankietki. Dobry czołg na II tier, aczkolwiek jeżeli ktoś woli siłę ognia i opancerzenie powinien iść w 7TP.
Źródła:
- http://derela.republika.pl/tk_pl.htm
- http://pl.wikipedia.org/wiki/TK-3
- http://www.dobroni.p...go-silnika,1859
- http://www.1939.pl/u...kie/pojazdy/tk/
3. TKS - czołg lekki III tieru
W 1933 opracowano następcę tankietki TK-3 oznaczonej jako TKS. Kadłub został zmodernizowany i przybrał bardziej "opływowy" kształt, pancerz pogrubiono do 10 mm, zawieszenie unowocześniono a gąsienice pogrubiono. Seryjna produkcja pojazdu rozpoczęła się w 1934 wyprodukowano około 390 maszyn. Większość TKSów wizęła udział w kampani wrześniowej. Pojazd otrzymał też obrotowy peryskop Gundlacha znacznie poprawiający widoczność.
• Uzbrojenie:
- Puteaux SA wz.18  37mm (Dmg: 30/30/36 Penetracja: 29/46/19 Szybkostrzelność 24, czas przycelowania i celność na 100m: 0,6s/0,54) I
- 20mm wz. 38 FK-A (Dmg: 12/15 Penetracja: 23/46 Szybkostrzelność 125 czas przycelowania i celność na 100m 1,6s/0,57) II
- 20mm Solothurn S18-100 (Dmg: 13/16 Penetracja: 28/44 Szybkostrzelność 135 czas przycelowania i celność na 100m 1,6s/0,53) II
- 7,92mm browning wz. 30 (Dmg: 6/6 Penetracja: 26/45 Szybkostrzelność 216, czas przycelowania i celność na 100m: 1,5s/0,5) II
- 37mm wz.37 U45 (Dmg: 40/40/45 Penetracja 45/79/19 szybkostrzelność 27 czas przycelowania/celność: 1.5/s0.4) IV
• Silnik:
- 1 Silnik benzynowy, Fiat122 BC 46 KM 20% II
- 1 Silnik benzynowy, Fiat-122B 46 KM 15% II
• Radiostacja: III LTS (300m) >V Rkb/c (350m)
• Gąsienice: TKS wz. 33 (Vmax 50km/h) > TKS wz. 39 (Vmax= 55km/h) (udźwig działka U45)
• Inne dane:  Zasięg widzenia: 315m
-  Pancerz kadłuba: 10/8/3 ,V. obrotu= 46deg/s
-  Masa bojowa: 2430/2800kg Vmax=75km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość 180hp

Jak głosi wikipedia TKS był ulepszoną wersją czołgu TK-3. W 1933 roku rozpoczęto prace nad ulepszonym modelem polskiej tankietki, biorąc pod uwagę doświadczenia z eksploatacji TK-3. Głównym projektantem był tym razem inż. Edward Habich (po śmierci maj. Trzeciaka). Zmieniono przede wszystkim kształt kadłuba na lepszy pod kątem odporności na ostrzał, pogrubiając przy tym nieco pancerz. Silnik Ford A zastąpiono silnikiem Polski FIAT-122, wraz z nowym układem przeniesienia napędu. Wzmocniono także elementy zawieszenia, poszerzając przy tym gąsienice i zmieniając system ich napinania. Produkcja seryjna ruszyła w 1934. Wyprodukowano łącznie 280 egzemplarzy TKS. Zastosowano też wiele drobnych udogodnień i poprawek (karabin maszynowy zamontowano w nowym uniwersalnym jarzmie kulistym z celownikiem lunetkowym, do obserwacji okrężnej dowódca otrzymał nowoczesny peryskop odwracalny konstrukcji inż. R. Gundlacha, a kierowca otrzymał wizjer z wkładką peryskopową).
Jest to czołg szybszy od TK-3, ciut lepiej opancerzony i uzbrojony. A zatem mamy działko 37mm wz. 18, W.K.M. wz. 38 FK-A, działko S18-100 20mm (które pierwotnie zamontowano, jednak zdecydowano o przezbrajaniu w polskie WKMy) i ostatnie działko 37mm wz. 37 U45 o świetnych parametrach. Było to prototypowe działko, które skonstruowano na podstawie 37mm wz. 37 Bofors  specjalnie w celu dozbrojenia polskich tankietek, jednak nie zdecydowano się na seryjną produkcję ani tym bardziej na montaż. Dzięki zmianom w zawieszeniu i ogólnej konstrukcji TKS rozwijał prędkość 50km/h. Duża szybkość, zwrotność i widoczność czynią te tankietkę świetnym scoutem. Oczywiście żeby nie było tak kolorowo, można powiedzieć, że uzbrojenie jest mizerne, a prowadzenie ognia jest utrudnione przez brak pełnego obrotu działa. Skojarzenie z ELC AMX jak najbardziej na miejscu :D To taki ELC AMX bez działa, lub PZ Ic bez wieżyczki. Kolejną zaletą są niewielkie rozmiary, dzięki czemu trudniej będzie upolować naszego TKSa. Idąc z TK-3 w TKS masz też do wyboru TKS-B, który prowadzi do czołgów lekkich, jednak wybierając TKS wybierasz linię czołgów średnich. Jest to ważne, ponieważ kolejnym tierem jest 10TP który jest zupełnie innym czołgiem i wymaga innego stylu gry. Wydaje mi się że gra takim czołgiem (TKSem) będzie sprawiała przyjemność, głównie z jazdy i scoutowania, bo jeżeli wolisz dobrze opancerzone czołgi i mocne działo to nie jest to czołg dla ciebie. Jednak jeżeli chcesz szybko dojść do 10TP i później do czołgów średnich to najlepsza droga. Oczywiście jest też przejście z 9TP na 10TP ale o tym przy czołach TP.
Źródła:
- http://derela.republika.pl/tks20pl.htm
- http://derela.republika.pl/tk_pl.htm
- http://pl.wikipedia.org/wiki/TKS
- http://derela.republ...pl/tks_galp.htm
- http://panzer.wikidot.com/tks
- http://www.pancerium...i/tankietki-tks
4. TKS-B - czołg lekki III tieru
W 1936 polscy konstruktorzy z BBT Br.Panc. zdecydowali zastosować w mechanizmie przeniesienia napędu ciągnika sprzęgła boczne oraz powiększyć koła napinające tak, żeby spełniały funkcje ostatnich kół jezdnych. W ten sposób w 1936 roku zbudowano jedną tankietkę TKS-B. Jego próby prowadzone latem 1936 wypadły pomyślnie. Uzyskiwana prędkość średnia była o 5 km/h wyższa, niż w TKS, zarówno na drodze, jak i w terenie. Lepsze były też własności trakcyjne, łatwość sterowania, manewrowość i zużycie paliwa. Mimo to, produkcja tankietek TKS już się kończyła, a sprzęt ten był nieperspektywiczny. Pojazd otrzymał też obrotowy peryskop Gundlacha znacznie poprawiający widoczność.
• Uzbrojenie:
- 20mm Solothurn S18-100 (Dmg: 13/16 Penetracja: 28/44 Szybkostrzelność 135 czas przycelowania i celność na 100m 1,6s/0,53) II
- 20mm Oerlikon S (Dmg: 13/16 Penetracja: 28/44 Szybkostrzelność 142 czas przycelowania i celność na 100m 1,5s/0,51) II
- 37,2 mm wz. 16 TR (Dmg: 55/55/75 Penetracja 35/39/16 szybkostrzelność/czas przycelowania/celność: 22/1.6s/0.45) II
- 37mm wz.37 U45 (Dmg: 40/40/45 Penetracja 45/79/19 szybkostrzelność/czas przycelowania/celność: 27/1.5s/0.4) IV
- 7,92mm Maxim wz. 1910/28 (Dmg: 6/6 Penetracja: 25/42 Szybkostrzelność 225, czas przycelowania i celność na 100m: 1,5s/0,53) III
- 7,92mm  C.K.M wz. 1930/39T (Dmg: 6/6 Penetracja: 26/45 Szybkostrzelność 241, czas przycelowania i celność na 100m: 1,5s/0,51) III
• Silnik:
- 1 Silnik benzynowy, Fiat-122B 46 KM 15% II
- 1 Silnik benzynowy, Fiat122 AC 48 KM 15% III
• Radiostacja: III LTS (300m) >IV N1 (325m) >VI N2 (405m) >VII RKD (485m)
• Gąsienice: TKS wz. 36 (Vmax 51km/h) > TKS-B (Vmax=56km/h)(udźwig działka U45 i 37,2mm TPR)
• Inne dane Zasięg widzenia : 335m
-  Pancerz kadłuba: 12/10/8   V. obrotu= 50deg/s
-  Masa bojowa: 2430/2800kg Vmax=70km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość 180hp

TKS-B jest kolejnym polskim czołgiem lekkim (tankietką), który prowadzi wyłącznie do 4TP kończącego polską linię Scottów. Wybierając go podejmujesz ważną decyzję, ponieważ jeżeli nie spodoba ci się ta linia, zmarnujesz swój czas. Ostatecznie zawsze możesz zejść na TKS i dalej kombinować, lecz jest to nieopłacalne, zaś te zajście zaproponowałem specjalnie dla niezdecydowanych. TKS-B jest to prototypowa polska tankietka różniąca się od TKS kilkoma rzeczami, zarówno pod względem wyglądu, budowy jaki i osiągów w grze. Różnica w wyglądzie jest większe tylne koło napinające, które spełnia rolę Ostatniego koła jezdnego, co znacznie poprawiło przyczepność i zwrotność a także nieznacznie zwiększyło prędkość o 5km/h. Jak na III tier prędkość jest zadowalająca. Uzbrojenie też niczego sobie, dałem mu testowane w tankietkach działka 20mm: Solothurn S18-100 i Oerlikon S. Kolejnymi działkami są 37,2mm francuskie działko wsparcia piechoty i 37mm wz. 37 U45, które planowano zamontować w TKS-B, jednak nie ruszyła masowa produkcja. Podczas testów TKS-B miał zamontowany 7,92mm Maxim wz. 1910/28, a następnie 7,92mm  C.K.M wz. 1930/39T (zmodyfikowany C.K.M. wz. 30). Gra nim zapewne przypominałaby grę TKSem tylko byłoby łatwiej, wygodniej i szybciej ;). To taki ELC AMX bez działa, lub PZ Ic bez wieżyczki. Kolejną zaletą są niewielkie rozmiary, dzięki czemu trudniej będzie upolować naszego TKS-B. Wydaje mi się że gra takim czołgiem (TKSem) będzie sprawiała przyjemność, głównie z jazdy i scoutowania, bo jeżeli wolisz dobrze opancerzone czołgi i mocne działo to nie jest to czołg dla ciebie.
Źródła:
- http://derela.republika.pl/tkwpl.htm
5. TKW – czołg lekki IV tieru
Polska prototypowa tankietka z obrotowa wieżą, opracowana jako modyfikacja tankietki TKS. Główną zmianą w konstrukcji było wprowadzenie obrotowej wieży, której obrót ograniczała dodatkowa wieżyczka dowódcy. Pojazd otrzymał też obrotowy peryskop Gundlacha znacznie poprawiający widoczność. Do roku 1935 wyprodukowano kilka TKW, ostatecznie problemy techniczne spowodowały zawieszenie projektu lecz doświadczenie zdobyte przy konstrukcji TKW zostały wykorzystane w czołgu 4TP.
• Uzbrojenie:
- 20mm wz. 38 FK-B (Dmg: 12/15 Penetracja: 23/46 Szybkostrzelność 125 czas przycelowania i celność na 100m 1,6s/0,57) II (odblokowany)
- C.K.M wz. 1930/39T (Dmg: 6/6 Penetracja: 26/45 Szybkostrzelność 241, czas przycelowania i celność na 100m: 1,5s/0,51) III (odblokowany opcjonalnie)
- C.K.M. wz. 1930a 7,92 mm (Dmg: 6/6 Penetracja: 29/46 Szybkostrzelność 245, czas przycelowania i celność na 100m: 1,5s/0,51) III
- N.K.M. 13.2 mm (Dmg: 8/8 Penetracja: 30/46 Szybkostrzelność 140, czas przycelowania i celność na 100m: 1,8s/0,56) III (po nim jest „Kb.Ur”, 47mm wz. 39 i Bofors)
- 7,92mm wz. 35 „Kb.Ur” (Dmg: 10/10/12 Penetracja: 33/40/25 Szybkostrzelnosć 60, czas przycelowania/celność 1,5s/0,39, 4 naboje w magazynku wystrzeliwane w 4 sekundy 40-50dmg, reload trwał 4-3,5s) IV
- Bofors 40mm/L60 (Dmg: 45/45/60 Penetracja: 50/72/24 Szybkostrzelność 60, czas przycelowania i celność na 100m: 1,7-2,2s/0,41-0,48) IV (po odblokowaniu 40mm zbierasz exp na next tier)
- 47mm wz. 39 St. (Dmg: 55/55/25 Penetracja: 90/105/26 Szybkostrzelność 20-22 czas przycelowania i celność na 100m 1,8s/0,34) V (jak „Kb.Ur” pobocznie, ślepa uliczka)
• Silnik:
- 1 Silnik benzynowy, Fiat-122B 46KM 15% II
- 1 Silnik benzynowy, Fiat122 AC 48 KM 15% III
- 1 Silnik wysokoprężny, Saurer CR1D o mocy 65 KM 15% IV
• Radiostacja:  IV N1 (325m) >VI N2 (405m) >VII RKD (485m)
• Gąsienice: TKW wz. 33 (Vmax 51km/h) > TKW wz. 34 (Vmax=58km/h)(udźwig II wieżyczki, N.K.M.a i  Boforsa)
• Inne dane Zasięg widzenia: 365-375m
-  Pancerz kadłuba: 12/10/8  ,V. obrotu= 48deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 2,7m/1,78m/1,8m
-  Pancerz wieży wz. 33: 20/20/3 ,V. obrotu= 40deg/s
-  Pancerz wieży wz. 34: 20/20/20 (do niej pasują N.K.M. 13,2mm i Bofors) ,V. obrotu= 42deg/s
-  Prześwit: 0,25m Załoga: Kapitan i Kierowca
-  Masa bojowa: 2430/2800kg Vmax=68km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość 290hp
-  Kąty ostrzału (góra/dół, boki): 25’/10’ (90 w lewo/225 w prawo)

TKW to kolejna polska prototypowa tankietka. Jako jedyna tankietka posiada obracaną wieżyczkę i to w dwóch wariantach. W 1934 opracowano zmodyfikowaną wersje TKS oznaczoną jako TKW. Pojazd przypominał brytyjski czołg Mark VI. Główną zmianą w konstrukcji było wprowadzenie obrotowej wieży uzbrojonej. Jednak TKW miała swoje wady, po pierwsze posiadała druga wieżyczkę dowódcy, która ograniczała widoczność i pełen obrót wieży, po drugie niewłaściwie umiejscowiony środek ciężkości i brak możliwości porozumienia się członków załogi. Pojazd otrzymał obrotowy peryskop znacznie poprawiający widoczność. Do roku 1935 wyprodukowano kilka TKW, ostatecznie problemy techniczne spowodowały zawieszenie projektu lecz doświadczenie zdobyte przy konstrukcji TKW zostały wykorzystane w czołgu 4TP. Ostatnie próby TKW zakończono w roku 1935 jednak pojazdów nie zniszczono. Jest to dobra tankietka na Scotta na IV tierze. Skojarzenia z M5A1 jak najbardziej na miejscu. Jednak TKW był mniejszy, szybszy i zwrotniejszy ale za to gorzej opancerzony i uzbrojony.
Najbardziej w TKW boli brak jakiegokolwiek dobrego uzbrojenia, ponieważ wieżyczka była bardzo ciasna co nie pozwalało na zastosowanie innego uzbrojenia niż CKMy, jednak da się jakoś z tego wybrnąć. Po pierwsze NKMy 13,2mm i 20mm mogły być zamontowane w TKW (poźniej wieża TKW posłużyła jako wieża czołu PZInz 130 i w nim był zamontowany WKM 20mm) jednak jak na IV tier to wciąż mało. Moim zdaniem umieszczenie 40mm/L60 Boforsa byłoby jak najbardziej na miejscu. Z trudem, ale jednak dałoby się to upchnąć w tej wieżyczce. Ponadto wpadłem na „genialny” pomysł. Z pewnością można było tam umieścić tani w odblokowaniu i eksploatacji polski Karabin przeciwpancerny 7,92mm wz. 35 „Kb.Ur”, który był celny, skuteczny i po prostu dobry. Cztery celne strzały zabierałyby 40-50HP, reload trwałby 3-4 sekundy i znów 40-50HP. W połączeniu z obracaną wieżą jest to moim zdaniem dobre rozwiązanie, jedynym minusem jest słaba penetracja (wyżej niż IV-V tier nie przebije).
Jednak wracając do 40mm Boforsa, to też jest rozwiązanie. Prędkość 55km/h w połączeniu z dobrą zwrotnością, niewielkimi rozmiarami, dobrą radiostacją i doświadczonym graczem sprawi że TKW stanie się dobrym scoutem. Pytanie czemu nie dałem mu 55mm T.S.Z.G.? (a wgl. wiecie co ten skrót znaczy? Towarzystwo Starachowickich Zakładów Górniczych :P) Ponieważ tak dobre działko postanowiłem zachować na koniec, na 5 tier. Ale żebyście nie narzekali dorzucę armatę 47mm wz. 39, pierwotny prototyp ze Starachowic (St.), która miała być produkowana seryjnie i montowana w 14TP. Być może zostanę skrytykowany za umieszczenie TKW na IV tierze, ale uważam, że każdy czołg powinien posiadać swoje wady i zalety, zaś każde drzewko swoje plusy i minusy. I takim minusikiem, w linii scoutów byłby TKW. Jednak warto się trochę pomęczyć z TKW bo na końcu czeka nas wielka nagroda. Ostatecznie wydaje mi się że gra takim czołgiem (TKW) też będzie sprawiała przyjemność, głównie z jazdy i scoutowania, bo jeżeli wolisz dobrze opancerzone czołgi i mocne działo to nie jest to czołg dla ciebie.
Źródła:
- http://derela.republika.pl/tkwpl.htm
- http://pl.wikipedia.org/wiki/TKW
- http://www.pancerium...i/tankietki-tks
6. 4TP - czołg lekki V tieru
W 1935 rozpoczęto opracowywanie czołgu w Państwowych zakładach inżynieryjnych (PZInż.) projekt czołgu oznaczono numerem 140, zastosowano w nim zawieszenie kół na wałkach skrętnych i silnik PZInż.425 polskiej produkcji. Głównym projektantem czołgu był inż. Edward Habich. zastosowano w nim zawieszenie kół na wałkach skrętnych i silnik PZInż.425 polskiej produkcji. Na początku 1937 zdecydowano o zastąpieniu w przyszłości tankietek czołgiem PZInż.140 oznaczonego jako 4TP. Prototyp został ukończony w 1937 i w sierpniu tego roku odbyły się testy terenowe, które pojazd ukończył z powodzeniem. Ostatnia próba prototypu odbyła się w 1939, chociaż czołg był udaną konstrukcją to nie zdecydowano o uruchomieniu seryjnej produkcji 4TP.
• Uzbrojenie:
- N.K.M. 20mm FK-D (Dmg: 13/16 Penetracja: 24/47 Szybkostrzelność 135 czas przycelowania i celność na 100m 1,6s/0,55) III (odblokowany razem z Boforsem 40mm)
- 37mm Bofors wz. 37 III (Dmg: 40/40/50 Penetracja: 60/90/22 Szybkostrzelność 29 czas przycelowania i celność na 100m 1,7s/0,35) (pobocznie, tanio, jeżeli grałeś 7TP to już masz)
- Bofors 40mm/L60 (Dmg: 45/45/60 Penetracja: 50/72/24 Szybkostrzelność 60, czas przycelowania i celność na 100m: 1,7-2,2s/0,41-0,48) IV (odblokowany)
- 55mm T.S.Z.G. (Dmg: 85/85/90 Penetracja: 115/185/30 Szybkostrzelność 22-26 czas przycelowania i celność na 100m 2,2s/0,33) V
- Prot. 75mm wz. 31 St. (Dmg 115/120/40 Penetracja 109/155/39 Szybkostrzelność 14-16 czas przycelowania i celność na 100m 2,2s/0,42) V
• Silnik:
- 1 silnik benzynowy PZInż.425, 8-cylindrowy o mocy 95 KM 20% V
- 1 silnik benzynowy PZInż.425M, 8-cylindrowy o mocy 105KM 20% V
- 1 silnik wysokoprężny PZInż.725 8- gaźnikowy, 6-cylindrowy rzędowy, 5180 cm³, 120 KM 15% VI
• Radiostacja: V Rkb/c (350m) >VI N2 (405m) >VII RKD (485m) > ER-40 IX (630m)
• Gąsienice: PZInż 140 (50km/h) > 4TP (64km/h)(udźwig II wieżyczki, 55mm T.S.Z.G. i Prot. 75mm)
• Inne dane Zasięg widzenia: 415m
-  Pancerz kadłuba: 17/13/10 ,V. obrotu= 49deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 2,08m/1,75m/1,75m
-  Pancerz wieży PZinż 140: 13/13/13 ,V. obrotu= 45deg/s
-  Pancerz wieży powiększonej (w kształcie ściętego graniastosłupa) PZInż 180: 25/15/15 (55mm T.S.Z.G. i Prot. 75mm) ,V. obrotu= 44deg/s
-  Prześwit: 0,32m Załoga: Kapitan i Kierowca
-  Masa bojowa: 4300kg/5540kg Vmax=76km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość 350/390hp
-  Kąty ostrzału (góra/dół, bok): 25’/10’, 360

4TP był to polski lekki czołg rozpoznawczy mający zastąpić przestarzałe tankietki. Należał do rodziny nowoczesnych pojazdów gąsienicowych, skonstruowanych w całości w Polsce pod koniec latach trzydziestych przez inż. E. Habicha. Ten polski czołg, choć wzorowany na zagranicznym Commercial Light Tank Vickers Carden-Loyd 4 ton był całkowicie samodzielnie opracowanym polskim czołgiem zwiadowczym. Posiadał wiele rewolucyjnych rozwiązań, które sprawiły, że przeszedł pomyślnie wszystkie próby poligonowe, jednak nie został wprowadzony do produkcji, ze względu na sytuacje finansową w kraju. Ostatnie próby prototypu miały miejsce w maju 1939 roku, ogółem przejechał on 4300 km, bez poważniejszych awarii. Czołg nie został jednak skierowany do produkcji seryjnej, gdyż Sztab Główny w końcu uznał, że czas potrzebny na uruchomienie produkcji spowoduje takie postarzenie się moralne konstrukcji, że nie będzie ona przedstawiała już wówczas dużej wartości bojowej (na ocenę taką wpłynęły m.in. obserwacje doświadczeń użycia broni pancernej w hiszpańskiej wojnie domowej - był to słuszny wniosek, zważywszy na malejącą rolę lekkich czołgów w czasie II Wojny Światowej). Uznano, że do rozpoznania na polu walki potrzebne będą w przyszłości raczej czołgi klasy czołgu 7TP. Niemniej jednak, pod względem danych taktyczno-technicznych, czołg 4TP był konstrukcją równorzędną lub lepszą od porównywalnych czołgów tej klasy tego okresu, stanowiąc interesujący polski projekt.
Nie posiadał stałego uzbrojenia, testowano w nim N.K.M. wz. 38, lecz planowano uzbrojenie go w działa większego kalibru. W tym celu na polecenie Dowództwa Broni Pancernych inż. Habich opracował projekt odmiany wieży czołgu 4TP o oznaczeniu PZInż.180, z większą jednoosobową wieżą o kształcie ściętego graniastosłupa. Wieża ta nigdy nie została skonstruowana, jednak z pewnością pomieściłaby 37mm działko Boforsa wz. 37, lekkie (200kg) i szybkostrzelne prototypowe działko 55mm T.S.Z.G. oraz polskie prototypowe działo przeciwlotnicze (o wadze mniejszej niż 1000kg) Prot. 75mm wz. 31 St.. 4TP posiadał silnik PZinż 425, w przyszłości zamierzano wprowadzić zmodyfikowaną wersję tego silnika lub silnik wysokoprężny PZInż 725 o mocy 120KM co znacznie poprawiłoby prędkość i przyspieszenie. (Wydaje wam się że 120KM to bardzo mało? Tak, ale spójrzcie na to tak: 4TP wazy 4 tony, moc silnika wynosi 120KM co daje nam stosunek mocy do masy 30KM/tona. W T-50-2 jest to „zaledwie” 22,9KM/T. Przy maksymalnym obciążeniu (5540kg) stosunek masy do mocy spada do 21,6 KM/tona, co wciąż jest doskonałym wynikiem). Pierwotne zawieszenie PZInż 140 zamierzano przed oddaniem do masowej produkcji zmodyfikować, co poprawiłoby zwrotność i prędkość maksymalną. Te wszystkie modyfikacje uczyniłyby z czołgu 4TP jednego z najlepszych scoutów gry. Prędkością, niewielkimi rozmiarami i zwinnością dorównywałby (już nieistniejącemu) T-50-2 z siłą ognia porównywalną w Type t-34 czy Chaffem. Zasięg radiowy i widoczność również są spore. Gra takim wymaksowanym scoutem to czysta przyjemność i po prostu radocha. Ponadto jest to ostatni czołg w tej linii, który po wymaksowaniu staje się czołgiem elitarnym którym szybko się zarabia i zbiera doświadczenie na wymianę. Jeżeli nie lubisz naprawdę szybkiej jazdy i scoutowania, bo wolisz dobrze opancerzone czołgi i mocne działo to nie jest to czołg dla ciebie, aczkolwiek jeżeli posiadasz dużo wolego doświadczenie i odblokujesz sobie ten czołg, nie „męcząc się z tankietkami” będziesz dobrze zarabiał a i tak z pewnością odczujesz radość z faktu, iż tym razem ktoś inny, a nie ty, w wielkim stalowym potworze nieudolnie próbuje ciebie ustrzelić, a po chwili zostaje zdmuchnięty przez grad pocisków twojej drużyny  :smile: .
Źródła:
- http://www.1939.pl/u.../4tp/index.html
- http://www.dobroni.p...lekki-4tp,12715
- http://panzerschreck...l/pzinz140.html
- http://derela.republika.pl/4tpl.htm
- http://pl.wikipedia.org/wiki/4TP
- http://www.pancerium...y-pzinz-130-160
W ten oto sposób zaprezentowałem pierwszą linię czołgów lekkich (scoutów). Pora na szczegółowy opis linii czołgów średnich i ciężkich.
7. 10TP - czołg lekki IV tieru
Pracę nad polskim czołgiem pościgowym rozpoczęto w 1930, natomiast działający prototyp skonstruowano w 1937. Konstrukcja czołgu była dość podobna do zachodniego odpowiednika, amerykańskiej konstrukcji Christie. Pojazd mógł poruszać się zarówno na gąsienicach jak i kołach. Kadłub był szerszy, umożliwiło to zamontowanie KM-u obok kierowcy i dwuosobowej wieży. Problem z brakiem odpowiedniego silnika rozwiązano poprzez zakup w firmie Vimalert silnika American de la France. Podczas prób terenowych stwierdzono problem z jazdą na kołach po drogach nie utwardzanych. Prawdopodobnie wziął udział w kampanii wrześniowej, jego dalsze losy nie są znane.
• Uzbrojenie:
- 37mm wz.37 U45 (Dmg: 40/40/45 Penetracja 45/79/19 szybkostrzelność/czas przycelowania/celność: 27/1.5s/0.4) IV
- 40 mm bofors wz. 36 (Dmg: 45/45/60 Penetracja: 50/72/24 Szybkostrzelność 60, czas przycelowania i celność na 100m: 1,7-2,2s/0,41-0,48) IV
- 65mm wz. 06 (Dmg: 125/105 Penetracja: 43/90 Szybkostrzelność 10 czas przycelowania i celność na 100m 4,5s/0,47) II
- 47mm wz. 25 Pocisk (Dmg: 49/49/63 Penetracja: 76/96/26 Szybkostrzelność 24-26 czas przycelowania i celność na 100m 1,9s/0,35) IV
• Silnik:
- 1 silnik benzynowy American de la France 210 KM 20% IV
- 1 silnik benzynowy American de la France 240 KM 20% IV
- 1 silnik benzynowy Maybach 300 KM 20% IV
• Radiostacja: IV N1 (325m)>V Rkb/c (350m)
• Gąsienice: 10TP wz. 30 (35km/h) > 10TP wz. 37 (50km/h)(udźwig II wieżyczki, 65mm i 47mm wz. 25 Pocisk)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 20/20/20 ,V. obrotu= 44deg/s  Zasięg widzenia: 280m
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 5,4m/2,55m/2,18m
-  Pancerz wieży I: 15/15/15 ,V. obrotu= 44deg/s   Zasięg widzenia:340m
-  Pancerz wieży II: 20/15/15 (65mm i 47mm wz. 25 Pocisk) ,V. obrotu= 48deg/s
-  Prześwit:   Załoga: Kapitan, Celowniczy, Ładowniczy i kierowca
-  Masa bojowa: 12800 kg Vmax= 61km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 310 hp
-  Kąty ostrzału (góra/dół, boki): 27/-5, 360 (pełen obrót wieży)

10TP  to polski lekki czołg pościgowy, porównywalny osiągami, kształtem, uzbrojeniem, predkościa i stylem gry do BT-7 lub A-20. Był wzorowany na analogicznej konstrukcji amerykańskiej Christie, którego Polacy testowali w 1928 roku. Z powodu fiaska zakupu takiego czołgu w 1936 r. w Biurze Badań Technicznych Broni Pancernych przystąpiono do opracowania projektu czołgu kołowo-gąsienicowego 10TP. Zbudowano jeden funkcjonalny prototyp (zaczęto w 1937, skończono w 1938) a problem z silnikiem tymczasowo rozwiązano kupując silnik od firmy Vimalert silnik American de la France. W przyszłości planowano zastosowanie mocniejszej jednostki napędowej, poprzez zmodyfikowanie tego silnika lub zakup 300-konnego silnika od firmy Maybach, ta jednak przedłużała jego sprzedaż aż do wybuchu wojny. Była to niezwykle udana konstrukcja, w kwietniu 1939 trasę 610km przebył w 25h ze średnią prędkością 35km/h (w tym 8h postój spowodowany drobnymi usterkami). Był to oszałamiający wynik, jak na całkowicie polska konstrukcję (choć był on wzorowany na czołgu Christie, którego polska nie kupiła, nie kupiła też praw licencyjnych, z powodu samego konstruktora (żródła panowie! Czytajcie źródła!!) ). Podczas testów poligonowych okazało się, że możliwość jazdy na kołach jest nieopłacalna, co wykorzystano konstruując 14TP. Czołg osiągał 40km/h na gąsienicach, zaś na kołach 70km/h (z silnikiem Maybacha pojazd osiągnąłby 50km/h).
Szybkoobrotowa wieża mogła być uzbrojona w działko 37mm lub 40mm Boforsa. Planowano też skonstruowanie dłuższej i nieco szerszej wieżyczki, która mogłaby pomieścić większe działa (np.: 47mm wz. 25 Pocisk). Dodatkowo umieściłem w tej obracanej wieży armatę górską 65mm których kilka sztuk posiadała polska. Ta stara konstrukcja mogłaby być tak wykorzystana, chociażby jako działo przeznaczone do niszczenia umocnień, zaś w grze sprawowałaby się jak 75mm Hotwizer w T18. Sylwetka i pancerz w 10TP wyróżniałyby się w grze (kształt pancerza, ogromny C.K.M. z przodu), jednakowoż podobieństwo do BT-7, Cruiser Mk. II czy A-20 jest nieuniknione. Dobrą widoczność i łączność z pozostałymi graczami zapewniałaby dobra radiostacja i obracany peryskop, zatem niekiedy ten czołg mógłby pełnić rolę pseudo-scouta. Dobrze też mógłby się sprawować jak czołg prawie-średni do objeżdżania ciężkich, wolnych i uszkodzonych czołgów (np.: KV-1, AMX-40). Zaletami tego czołgu są niewątpliwie zwrotność, prędkość, sylwetka i rozmiary, a także w pewnym stopniu uzbrojenie. Celne i szybkie działko 47mm ucieszy niejednego gracza, zaś możliwość szybkiej ucieczki i flankowania z pewnością czynią ten czołg dobrym czołgiem przed czołgami średnimi. Wadami tego czołgu byłyby niewątpliwie bardzo słaby (papierowy) pancerz, i mniejsza zwrotność od tankietek, a także większe rozmiary. Weakspotów w nim nie trzeba szukać, ale jeżeli już koniecznie chcecie to macie wielki C.K.M z przodu. A zatem jest to dobry czołg przejściowy na czołgi średnie, nie jest to jednak jakiś superczołg, jednak wystarczy go szybko ogarnąć a z pewnością gra takim czołgiem będzie przynosiła ci spore zyski (tania naprawa i amunicja) i będzie sprawiała przyjemność.
Źródła:
- http://www.pancerium.../czolgi-10-14tp
- http://pl.wikipedia.org/wiki/10TP
- http://1939.pl/uzbro...azdy/10tp-14tp/
- http://wojsko18-39.3.../czolg10tp.html
- http://www.wpk.p.lod...czolgi/10tp.htm
- http://militarium.ne...art.php?aid=677
8. 20/25TP KSUS I – czołg średni V tieru
Pierwszy projekt czołgu 20/25TP wg.: propozycji Komitet ds. Uzbrojenia i Sprzętu miał ważyć 23 tony. Istniał tylko na papierze.
• Uzbrojenie:
- 40 mm Bofors wz. 36 (Dmg: 45/45/60 Penetracja: 50/72/24 Szybkostrzelność 60, czas przycelowania i celność na 100m: 1,7-2,2s/0,41-0,48) IV
- 47mm wz. 25 Pocisk (Dmg: 49/49/63 Penetracja: 76/96/26 Szybkostrzelność 24-26 czas przycelowania i celność na 100m 1,9s/0,35) IV
- 76,2mm wz. 02 (Dmg: 100/105/145 Penetracja: 65/95/125 Szybkostrzelność 13, czas przycelowania i celność na 100m: 2,3s/0,54) IV
- 75mm wz. 02/26 St. (Dmg: 110/110/160 Penetracja: 105/135/42 Szybkostrzelność 11-15 czas przycelowania i celność na 100m 2,2s/0,4) V
- 75mm wz. 22/24  (Dmg: 115/120/165 Penetracja: 115/155/48 Szybkostrzelność 12-16 czas przycelowania i celność na 100m 1,9s/0,35) V
• Silnik:
- 300 KM Maybach 20%  IV
- 320 KM PZInż R.W.A1M 20 % IV
- 400 KM PZInż R.W.A 20% V
- 500 KM PZInż R.W.B 20% V
- 2X 300KM Maybach 20% VI
• Radiostacja: IV N1 (325m) >V Rkb/c (350m) >VI N2 (405m) >VII RKD (485m)
• Gąsienice: KSUS I (30-45km/hz pierwszym silnikiem będziesz sie bardzo wolno rozpędzał, raczej do 30 a nie do 45)> KSUS I wz. 39 (50km/h)(udźwig II wieżyczki, 75mm wz 22/24) (prędkości przy gąskach są na płaskim terenie)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 35/30/30 ,V. obrotu= 36deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 7,2m/2,6m/2,8m
-  Pancerz wieży KSUS I: 35/30/30 ,V. obrotu= 46deg/s Zasięg widzenia I/II: 340m/345m (zalezy od wieży)
-  Pancerz wieży KSUS I wz. 39: 35/35/35 (75mm wz. 22/24) ,V. obrotu= 44deg/s
-  Masa bojowa: 23-25 ton  Vmax= 64km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 400-415hpZałoga: Kapitan 2xCelowniczy, Ładowniczy, Radio i kierowca.
-  Kąty ostrzału (góra/dół, boki): 26/-6, 360 (pełen obrót wieży)

KSUS I miał być polskim czołgiem średnim o masie około 22 ton, miał posiadać trzy wieżyczki, dwie z kemami i jedną z głównym działem. Miał być uzbrojony w działo, pierwotnie 47mm a docelowo 75mm. Jego pancerz miał wynosić od 35mm do 30mm. Miał mierzyć w długości ponad siedem metrów, w szerokości 2,6m a wysokość miała wynosić nie więcej niż 3 metry. Czołg miał rozwijać prędkość 30-40km/h. Pierwsze skojarzenie to oczywiście T-28 lub T-35. Nasuwa się pytanie czemu taki czołg znajduje się na 5 tierze? Czemu go tak sztucznie „napompowałem”? Jest kilka odpowiedzi. Po pierwsze czołg ten waży 22 tony, co plasuje go tuż za PZ. III/IV i PZ IV. Jest to ważne, choćby przy taranowaniu i ilości hp w grze. Po drugie ma ciut grubszy pancerz niż T-28 (te 5mm). Po trzecie jest uzbrojony w różne modele dział 75mm. Pojawia się wiele sprzecznych źródeł dotyczących uzbrojenia, jednak możliwe, że czołg ten miał posiadać zamiennie różne modele dział tego samego kalibru (75mm). I to jest moim zdaniem najważniejsze, to ta duża siła ognia (jak na meda) powinna go umieścić na V tierze. Jeżeli dodamy do tego wieloosobowa załogę (6osób) i obracany peryskop Gundlacha który znacznie zwiększa zasięg widzenia to wydajemy się, że taka decyzja jest słuszna. A i znajdzie się czwarty argument: T-28 został opracowany w 1932 roku, zaś polskie czołgi 20/25TP były opracowywane w latach 1937-39. Planowano w nich zastosowanie wielu nowszych rozwiązań i udogodnień (np.: obracany peryskop Gundlacha). Jednak, z tym czołgiem i jego następcą (KSKS II)  pojawiają się sprzeczności, dotyczące mocy silnika i kształtu pancerza (tylnego).

(powyżej zdjęcia prawdopodobnie z Mała Encyklopedia Wojskowa, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, wyd. I, W-wa 1967)

KSUS I wg.: Pancerium

KSUS II wg.: Pancerium

Pytanie co mam zrobić? Otóż uważam, że w każdym źródle jest błąd. W pierwszych „skanach” jest najwięcej prawdy jednak uważam, że twórca tej książki pomylił podpisy. KSUS I był wersją ze słabszym silnikiem, to jest pewnik. W przyszłości planowano zarówno w KSUS I jak i w KSUS II montaż mocniejszych wersji silnika. Pytanie brzmi w którym czołgu był umieszczony jeden silnik a w którym dwa?  Początkowo wydawało mi się, że KSUS I to czołg z niższym tyłem i słabszym silnikiem (przecież to logiczne, nie? Jeden silnik wymaga mniej miejsca do montażu niż dwa). Początkowo planowałem KSUS I niższym tyłem i 320KM, zaś KSUS II miał mieć 600KM i wyższy tył Jednak po dłuższym zastanowieniu wydaje mi się, że najbliżej prawdy jest wersja ze strony pancerium.pl, gdzie KSUS II miał mocniejszy silnik i zmodyfikowaną tylnią część pancerza. Wydaje mi się to trochę nielogiczne i skomplikowane (2 silniki wymagają mniej miejsca niż 1???) ale najważniejsza jest tu przynajmniej częściowa zgodność historyczna i ostatecznie przekonałem się do wersji ze strony pancerium.pl.
Wracając do rozgrywki gra czołgiem KSUS I, i czołgami średnimi KSUS I, II i BBTBPz. które były do siebie bardzo podobne, przypominałaby grę T-28, który jest wolniejszy, ciut krótszy (o 17cm) jednak posiada mocniejsze działa i pancerz. Dla przeciwników czołg KSUS I byłby niestety priorytetowym celem ze względy na bardzo słaby pancerz. Jednak w odróżnieniu od T-28 polskie czołgi KSUS i BBTBPz. mogłyby się bronić ze znacznie większa skutecznością, ze względu na posiadane uzbrojenie i większą masę (ostrzał i taranowanie dużo bardziej skuteczne niż w T-28). Ponadto KSUS I jest nowocześniejszym niż T-28 projetem czołgu, co plasuje go tier wyżej, zaś na tierze V posiadałby 410hp (z druga wieżyczką) co nie jest duża ilością jak na meda tieru V, ale zwiększa szanse na przeżycie. Tania naprawa i dobry (ale już nie oszałamiający) zasięg widzenia i radiostacji tworzą ten czołg dobrym medem na tier V. Maksymalna prędkość 50km/h z planowanym podwójnym silnikiem sprawdzi się do szybkiej ucieczki po strzale, lub do atakowania słabych celów. Jednak nie jest oszałamiająca, a gabaryty czołgu raczej uniemożliwiają objeżdżanie innych uszkodzonych celi.
Uzbrojenie tego czołgu zaczyna się od 40mm wz. 36 Boforsa i działka 47mm wz. 25 Pocisk, które może być odblokowane na 10TP (ale nie musi). Kolejnymi działami są: Armata „prawosławna” 76,2mm wz. 02 o raczej słabych osiągach, w którą planowano uzbroić pierwsze egzemplarze czołgów KSUS, jednak szybko zrezygnowano z tego pomysłu i zaplanowano uzbrojenie tych czołgów w działa 75mm wz. 02/26 St. czyli te same armaty, tyle że z wstawką która ograniczała kaliber do 75mm, zaś oznaczenie St. oznacza, że miała to być wersja zmodyfikowana i produkowana w Starachowicach. Rozważano też wykorzystanie armaty 75mm wz. 22/24, która miała lepsze osiągi. Taki wymaksowanym med. V tieru z pewnością będzie doskonałym czołgiem wsparcia (znajdującym się w drugiej linii) podczas ataku, i flankowania, z pewnością tez dobrze zamaskowany będzie dobrze sprawiać się w obronie bazy. Z braku laku może ostatecznie pełnić rolę pseudoscouta, ale jest to naprawdę kiepski pomysł, już lepszy będzie PZ. IV czy M4. Słaby pancerz owszem jest jego bolączką ale nawet 60mm na tierze V to mało (a M7 ma też tylko 38mm). Podsumowując, KSUS I to dobry med, jeżeli potrafisz grać T-28, poczujesz się jak w domu ;) Albo jak w T-28 na sterydach. To dobre porównanie. Moim zdaniem ten czołg jest wart by nim pograć, dobrze też będzie się sprawować na większych dystansach i gra nim na pewno może sprawić ci ogromną przyjemność.
Źródła:
- http://www.pancerium...srednie-20-25tp
- http://pl.wikipedia.org/wiki/20/25TP
- http://pl.wikipedia.org/wiki/T-28
9. 20/25TP KSUS II – czołg średni VI tieru
Drugi projekt czołgu dwudziesto pięciu tonowego wg. propozycji Komitet ds. Uzbrojenia i Sprzętu. Miał posiadać grubszy pancerz niż KSUS I i dwa silniki po 300KM lub 320KM każdy. Istniał tylko na papierze.
• Uzbrojenie:
- 75mm wz. 02/26 St. (Dmg: 110/110/160 Penetracja: 105/135/42 Szybkostrzelność 11-15 czas przycelowania i celność na 100m 2,2s/0,4) V
- 75mm wz. 22/24  (Dmg: 115/120/165 Penetracja: 115/155/48 Szybkostrzelność 12-16 czas przycelowania i celność na 100m 1,9s/0,35) V
- 75mm wz. 34 Bofors  (Dmg: 112/115/140 Penetracja: 125/155/54 Szybkostrzelność 15-17 czas przycelowania i celność na 100m 1,8s/0,34) VI
- 75mm wz. 36/37 (Dmg: 135/135/175 Penetracja: 150/190/45 Szybkostrzelność 14-16 czas przycelowania i celność na 100m 1,65s/0,33) VI
- 75mm wz. 38 St. (Dmg: 165/170/205 Penetracja: 168/200/45 Szybkostrzelność 10-11 czas przycelowania i celność na 100m 2,4s/0,34-0,33) VII
• Silnik:
- 2X 300 KM Maybach 20% VI
- 2X 320 KM PZInż R.W.A1M 20% VI
• Radiostacja:  V Rkb/c (350m) >VI N2 (405m) >VII RKD (485m)
• Gąsienice: KSUS II (40km/h)> KSUS II wz. 39 (45km/h)(udźwig II wieżyczki, 75mm wz. 36/37 i 75mm wz. 38 St.)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 55/50/50 ,V. obrotu= 36deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 7,2m/2,6m/2,8m
-  Pancerz wieży KSUS II: 50/30/30 ,V. obrotu= 45deg/sZasięg widzeniaI/II:345m/355m
-  Pancerz wieży KSUS II wz. 39: 55/55/35 (75mm wz. 36/37) ,V. obrotu= 42deg/s
-  Masa bojowa: 25 ton  Vmax= 58km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 650-680hp
-  Kąty ostrzału (góra/dół, boki): 28/-8, 360 (pełen obrót wieży)
-  Załoga: Kapitan 2xCelowniczy, Ładowniczy, Radio i kierowca.

KSUS II to rozwojowa wersja czołgu średniego KSUS I. Posiada mocniejsze uzbrojenie, wyposażenie (w tym radio), silnik i grubszy pancerz. Załoga jest 6-osobowa, tak jak w KSUS-ie I, natomiast reszta się zmienia. Pancerz miał wynosić 50mm (czyli z przodu miał wynieść w kilku miejscach sporadycznie 55mm), miano zastosować nowsze, skuteczniejsze działa 75mm, zaś nowsze planowane wersje silników, potrzebnych do jazdy takim czołgiem, miały być dużo mocniejsze. Wydaje się że 50mm to mało (spróbuj przebić drewnianą belkę o takiej grubości ;D ) jak na VI tier, ale otóż nie do końca. Porównajcie to z pancerzami kadłubów czołgów T-34-85, Type 58, VK30.01D, VK 30.01H (teraz jest czołgiem ciężkim VI tieru, ale wcześniej był medem VI tieru) i Cromwell. Widzicie różnicę? Bo ja nie bardzo. Niewiele czołgów średnich na tierze posiada mocniejszy pancerz niż 90mm a 100mm przekracza tylko M4A3E2, zaś równo 100mm osiąga VK36.01H (teraz jest czołgiem ciężkim). Patrząc na pancerz któregokolwiek czołgu tieru VI, nawet 100mm to mizernie mało, ponieważ rolą czołgów średnich nie jest zbieranie kulek ani „dingów” a kąsanie z daleka, flankowanie, objeżdżanie i dobijanie. Nie dziwię się, że ludzie twierdzą iż medy są beznadziejne, kiedy nie umieją nimi grać. Dobra, zatem kwestia pancerza poruszona. Ujdzie, choć będzie zbierał kulki jak 5latek.  :teethhappy:
Ponadto dwie wieże kaemów to dwa ogromne weakspoty dla niższych tierów czołgów lekkich. Ponadto pancerz boczny i tylni też wynoszą 50mm, co jest jakąś rekompensatą słabego przedniego pancerza. Przeprofilowany tył zmniejsza ryzyko oberwania pociskiem w tylnią część czołgu. Kwestia ustawienia czołgu odgrywa decydująca rolę, odpowiednie ustawienie zwiększy prawdopodobieństwo rykoszetów po długim kadłubie, szybką ucieczkę lub możliwość do wyjechania i dobicia wroga.
Wymasowane gąsienice i silnik bardzo szybko pozwolą nam osiągnąć prędkość 45km/h (duże przyspieszenie, mała prędkość max), zaś radiostacja RKD zapewni dobrą łączność z resztą grupy. Jako med. VI tieru posiadałby 680 hp, co nie jest dużą ilością, co dobrze odzwierciedla masa i pancerz czołgu (od niego głównie zależy ilość HP). Uzbrojeniem tego czołgu miałyby być różne modele dział 75mm, różniące się skutecznością, celnością i DMGiem. 75mm wz. 38 St. jest świetnym i bardzo celnym działem dla meda VI tieru, czyniąc ten pozornie niegroźny czołg snajperem najwyższego sortu. Doświadczeni gracze, po wymaksowaniu tego czołgu, z pewnością staną się zagrożeniem dla innych czołgów. Jest to ostatni polski i ostatni „nadmuchany” lub „naciągany” czołg polski w linii medów, jak to niektórzy mi będą zarzucać, ale uważam, że po przeczytaniu moich argumentów, ten czołg, w takiej konfiguracji (doskonałe działa 75mm) zasługuje na VI tier.
Źródła:
- http://www.pancerium...srednie-20-25tp
- http://pl.wikipedia.org/wiki/20/25TP
- http://pl.wikipedia.org/wiki/T-28
10. T-34-85M2 – czołg średni VII tieru
Czołg T-34/85 był pierwszym wozem bojowym produkowanym w Polsce na skalę masową. W 1951 r. Polska zakupiła licencję na jego produkcję. Docelowo planowano produkować aż 3 tys. wozów rocznie. Do chwili jej zakończenia w 1956 r. zbudowano łącznie 1380 czołgów, z których 1108 przekazano jednostkom Wojska Polskiego. Pozostałe 272 wozy przeznaczono na eksport. W czasie eksploatacji w Wojsku Polskim część czołgów T-34/85 została zmodernizowana do wersji T-34/85M1 (podgrzewacz silnika, załoga 4 żołnierzy, wzmocnione zawieszenie) i M2 (dodatkowo przystosowany do pokonywania przeszkód wodnych po dnie). Modernizacji dokonywano w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich.
• Uzbrojenie:
- D-5T wz. 43 85 mm. (Dmg: 110/110/160 Penetracja: 115/135/42 Szybkostrzelność 11-15 czas przycelowania i celność na 100m 2,2s/0,45) VI
- ZiS-S-53 85 mm (Dmg: 160/160/180 Penetracja: 120/161/43 Szybkostrzelność 12 czas przycelowania i celność na 100m 2,3s/0,41) VI
- ZiS-S-53 85 mm S.W. (Dmg: 160/160/180 Penetracja: 140/185/45 Szybkostrzelność 13 czas przycelowania i celność na 100m 2,1s/0,39) VI
- D-5T 85 mm. wz. 56 S.W.M. (Dmg: 190/190/300 Penetracja: 164/224/48 Szybkostrzelność 11 czas przycelowania i celność na 100m 2,2s/0,37) VII
• Silnik:
- V-2-34 wysokoprężny 500 KM 15% VI
- V-2-34M wysokoprężny 520 KM 15% VII
- V-54K wysokoprężny 600 KM 15% VIII
• Radiostacja:  VII 10RK (440m) >VIII 9RM (525m)
• Gąsienice: T-34-85M1 (45km/h) > T-34-85M2 (65km/h) (udźwig II wieżyczki ze zmodyfikowaną w S.W. 85mm D-5T)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 90/50/20 ,V. obrotu= 39deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość):     zasiegi widzenia jak w T-34-1
-  Pancerz wieży T-34-85 wz. 44 : 90/75/52 ,Vobr= 44dg/s
-  Pancerz wieży T-34-85 wz. 51: 90/75/52 (75mm wz. 36/37) ,V. obrotu= 44deg/s
-  Masa bojowa:  32,5 ton- 35 ton Vmax= 72km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 950-980hp
-  Kąty ostrzału (góra/dół, boki): 22/-7, 360 (pełen obrót wieży)
-  Załoga 4: Kapitan, Celowniczy, Ładowniczy, Radiooperator-kierowca.

Nie będę się rozpisywał na temat czołgów produkowanych w Polsce, bo każdy je zna. ;)
Info dod.: Gra nim przypomina grę twardszym t-34-85. Grubszy pancerz (stalowe nakładane płyty) czołgu to wielki plus. Producentem pojazdów były Zakłady Mechaniczne "Łabędy" w Łabędach koło Gliwic. Armaty czołgowe produkowała Huta Stalowa Wola, a silniki Zakłady Mechaniczne nr 2 w Warszawie. Produkcję seryjną uruchomiono w 1952 r. Zakończono w 1956. Próbowano tez modyfikować działa 85mm poprzez montowania stabilizatorów działających w jednej lub w dwóch płaszczyznach.  Zatem mamy tu D-T5 zmodyfikowaną (M.) w Stalowej Woli (S.W.) (S.W.M.) co poprawia osiągi w grze.
Źródła:
- http://pl.wikipedia.org/wiki/T-34/85

Edited by CreAtiveEeX, 30 September 2013 - 08:38 AM.

CreAtiveEeX #3 Posted 29 September 2013 - 01:15 PM

Private

• Player
  • 16639 battles
  • 19

*
POPULAR

zdjęcia do T-34-85M2

11.T-54A – czołg średni VIII tieru
Wczesna zmodernizowana wersja czołgu T-54 (skonstruowanego w Z.S.R.R. w 1949 roku) z roku 1955, produkowany był w Polsce w latach 1958-64.
• Uzbrojenie:
- 100mm D10T wz. 45 (Dmg: 230/230/330 Penetracja: 175/235/50 Szybkostrzelność 8,5 czas przycelowania i celność na 100m 2,9s/0,39) VII
- 100mm D10TG (Dmg: 230/230/330 Penetracja: 175/235/50 Szybkostrzelność 7,5 czas przycelowania i celność na 100m 2,7s/0,35) VII
- 100mm LB1 wz. 58 (Dmg: 230/230/230 Penetracja: 195/285/55 Szybkostrzelność 9 czas przycelowania i celność na 100m 2,3s/0,35) VIII
- 100mm D10T wz. 59 (Dmg: 320/320/420 Penetracja: 201/351/54 Szybkostrzelność 8,5 czas przycelowania i celność na 100m 2,3s/0,36) IX
• Silnik:
- V-2-54 wysokoprężny 620 KM 15% VIII
- V-2-54K-IS wysokoprężny 640 KM 15% VIII
• Radiostacja:  VIII 9RM (525m) >IX 12 RTM (625m) >X R-123 (850m)
• Gąsienice: T-54 (52km/h) > T-54A (56km/h)(udźwig II wieżyczki ze 100mm LB1 wz. 58 i 100 D10T wz. 59)
(prędkości przy jeździe po płaskim terenie)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 120/80/45 ,V. obrotu= 46deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 6,04m/3,27m/2,4m (z Karabinem plot 2,75m)
-  Pancerz wieży T54: 200/108/65 ,V. obrotu= 46deg/s  Zasięgi widzenia jak w T-44
-  Pancerz wieży T54A: 200/160/65 (wz. 58 i 59) ,V. obrotu= 48deg/s
-  Masa bojowa:  35,5 ton- 36,6 ton ,Vmax= 63km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 1200-1300hp
-  Kąty ostrzału (góra/dół, boki): 20/-5, 360 (pełen obrót wieży)
-  Załoga 4: Kapitan, Celowniczy, Ładowniczy-Radiooperator, kierowca.

Źródła:
- http://pl.wikipedia.org/wiki/T-54
- http://en.wikipedia.org/wiki/T-55
Dod info: modyfikacje dotyczyły układu paliwowego, dałem też różne wersje armat 100mm, wyróżniając czas i miejsce produkcji, dzięki czemu trochę różnią się parametrami.
12. T-54AM –  czołg średni IX tieru
Podczas produkcji zmodernizowanej wersja czołgu T-54 z roku 1955, o nazwie T-54A, Polacy podejmowali próby produkcji zmodernizowanych wersji T-54A. Jedną z takich wyprodukowanych wersji były T-54AM, AM1 I AM2 posiadające wiele nowoczesnych udogodnień.
• Uzbrojenie:
- 100mm LB1 wz. 58 (Dmg: 230/230/230 Penetracja: 195/285/55 Szybkostrzelność 9 czas przycelowania i celność na 100m 2,3s/0,35) VIII
- 100mm D10T wz. 59 (Dmg: 320/320/420 Penetracja: 201/350/54 Szybkostrzelność 8,5 czas przycelowania i celność na 100m 2,3s/0,36) IX
- 100mm D-54 wz. 59 (Dmg: 320/320/420 Penetracja: 219/351/54 Szybkostrzelność 9 czas przycelowania i celność na 100m 2,4s/0,37) IX
- 100mm D-10T2C S.W. (Dmg: 320/320/420 Penetracja: 225/365/60 Szybkostrzelność 8 czas przycelowania i celność na 100m 2,3s/0,34) IX
• Silnik:
- V-2-54K-IS wysokoprężny 660 KM 15% VIII (55km/h)
- V-55 wysokoprężny 680 KM 15% IX (65km/h)
• Radiostacja:  IX 12 RTM (625m) >X R-123 (850m)
• Gąsienice: T-54AM1 > T-54AM2 (udźwig II wieżyczki z D-54 wz. 59 i D-10T2C S.W. )
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 120/80/45 ,V. obrotu= 50deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 6,04m/3,27m/2,4m (z Karabinem plot 2,75m)
-  Pancerz wieży T54AM1: 200/160/65 ,V. obrotu= 48deg/s
-  Pancerz wieży T54AM2: 200/160/65 (100mm D-54 I D-10T2SC S.W.) ,V. obrotu= 48deg/s Zasięgi widzenia jak w T-54
-  Masa bojowa:  36 ton- 36 ton ,Vmax= 65km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 1550-1600hp
-  Kąty ostrzału (góra/dół, boki): 20/-5, 360 (pełen obrót wieży)
-  Załoga 4: Kapitan, Celowniczy, Ładowniczy-Radiooperator, kierowca.

Źródła:
- http://pl.wikipedia.org/wiki/T-54
Dod. info: modyfikacje dotyczyły układów zawieszenia, napędowego, paliwowego i składu amunicyjnego, dałem też różne wersje armat 100mm, wyróżniając czas i miejsce produkcji, a także uwzględniając stabilizację uzbrojenia w dwóch płaszczyznach, nowy silnik W-55, hydrauliczne wspomaganie systemu kierowania i urządzenie dymotwórcze TAD, dzięki czemu trochę różnią się parametrami. Modyfikacje dotyczyły usprawnień technicznych, z zewnątrz czołg się nie zmienił (może jedyną widoczną zmianą na zewnątrz mogłoby być urządzenie TAD)
12. T-55A – czołg średni X tieru
Wczesna wersja czołgu T-55. Czołg powstał przez modernizację czołgu T-54AM. Produkowany w latach 1958-1981. Głównym uzbrojeniem czołgu jest armata D-10T2G kal. 100 mm stabilizowana w dwóch płaszczyznach. Produkowany w ZSRR, a także na licencji w Czechosłowacji i Polsce. Czołg T-55 był ówcześnie jedną z najlepszych konstrukcji w swojej klasie. W latach 80. XX wieku był wykorzystywany przez siły zbrojne 38 państw. Wycofany z polskiej armii w 2002 r.
• Uzbrojenie:
- 100mm D-10T2G S.W. (Dmg: 320/320/420 Penetracja: 260/345/50 Szybkostrzelność 9,01 czas przycelowania i celność na 100m 2,1s/0,34) X
• Silnik:
- V-55U 600 KM 10% X
• Radiostacja:  X R-123 (850m)
• Gąsienice: T-55A (55km/h)(prędkości przy jeździe po płaskim terenie)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 101/76/45 ,V. obrotu= 54deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 6,2m/3,27m/2,35m (z Karabinem plot 2,7m)
-  Pancerz wieży T55A: 200/160/65 ,V. obrotu= 48deg/sZasięg widzenia jak w T-62A
-  Masa bojowa:  36,5 ton Vmax=66 km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 2000hp
-  Kąty ostrzału (góra/dół, boki): 22/-6, 360 (pełen obrót wieży)
-  Załoga 4: Kapitan-Radiooperator, Celowniczy, Ładowniczy, kierowca.

Źródła:
- http://pl.wikipedia.org/wiki/T-55
W ten oto sposób zakończyłem linię medów, teraz pora na linię czołgów ciężkich.
13. 7TP - czołg lekki II tieru
Prototyp pierwszego czołgu opartego na Vickersie powstał w 1934, pojazd nazwany VAU33 był napędzany szwajcarskim silnikiem Sauer produkowanym na licencji w Polsce. Konstrukcja zawieszenia nadal opierała się na pierwowzorze, pancerz został pogrubiony. Po udanych testach pojazd trafił do produkcji, otrzymał nazwę 7TP. Czołg był produkowany w dwóch wersjach początkowo w dwu wieżowej później tylko jedno wieżowej. Wczesne wersje posiadały okrągłą wieżę z Vickersa E, późniejsze 7TP posiadały już wieżyczkę własnej konstrukcji. Pojazd był produkowany do 1939, łącznie wyprodukowano 132 maszyny z planowanych 412. 7TP nie ustępował możliwościami niemieckim czołgom lekkim i średnim podczas kampanii wrześniowej.
• Uzbrojenie:
- 37mm Bofors wz. 36 III (Dmg: 40/40/50 Penetracja: 55/85/20 Szybkostrzelność 28 czas przycelowania i celność na 100m 1,8s/0,37)
- 37mm Bofors wz. 37 III (Dmg: 40/40/50 Penetracja: 60/90/22 Szybkostrzelność 29 czas przycelowania i celność na 100m 1,7s/0,35)
• Silnik:
- 1 silnik wysokoprężny Saurer CT1 D, 6-cylindrowy o mocy 105 KMII 15%
- 1 silnik wysokoprężny Saurer VBLDb, 6-cylindrowy o mocy 110 KMII 15%
- 1 silnik wysokoprężny, 6-cylindrowy PZInż 235 o mocy 110 KMII 12%
• Radiostacja:  II LLTS (260m) >III LTS (300m) >IV N1 (325m)
• Gąsienice: VAU33 (30km/h) > 7TP wz. 37 (34km/h) (udźwig II wieżyczki)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 17/13/13 ,V. obrotu= 46deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 4,56m/2,43m/2,19m
-  Pancerz wieży VAU 33: 15/15/15 ,V. obrotu= 45deg/s, Zasięg widzenia: 300m
-  Pancerz wieży 7TP wz. 37: 17/15/15  ,V. obrotu= 46deg/s, Zasięg widzenia: 320m
-  Masa bojowa: 9400 kg ,Vmax=40km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 145hp ,Załoga: Dowódca, kierowca i celowniczy.
-  Kąty ostrzału (góra/dół, boki): 25/-9, 360 stopni (pełen obrót wieży)

7TP był polskim czołgiem lekkim, skonstruowanym przed II wojną światową. Obok tankietek TK-3 i TKS był podstawową bronią polskich sił pancernych podczas kampanii wrześniowej 1939. Konstrukcja czołgu 7TP była polskim rozwinięciem brytyjskiego czołgu Vickers E, którego licencję zakupiła Polska. Czołg został zatwierdzony do produkcji wiosną 1935 roku. W porównaniu z czołgiem Vickers, 7TP miał mocniejszy silnik wysokoprężny i był jednym z pierwszych na świecie czołgów wyposażonych w tego rodzaju silnik. Początkowo montowano silniki firmy Saurer, lecz wkrótce postanowiono montować silniki PZInż 235 o mocy 110KM. Takie rozwiązanie było znacznie bezpieczniejsze, niż stosowane powszechnie w tamtym okresie silniki benzynowe, ze względu na mniejszą łatwopalność oleju napędowego. Zmiany układu napędowego pociągnęły za sobą zmianę sylwetki czołgu, wóz otrzymał też nieco grubszy pancerz. Pierwotnie produkowano czołgi w wersji dwuwieżowej, jednak szybko zrezygnowano z takiego rozwiązania na rzecz czołgów jednowieżowych, najpierw z okrągłą wieżą Vickersa, a następnie z wieżyczką mogącą pomieścić armatki 37mm (montaż 37mm był możliwy w obu wariantach wież, jednakowoż w drugiej było to rozwiązanie łatwiejsze i wygodniejsze). Posiadał on szereg rozwiązań niespotykanych w innych wozach tej klasy w tamtym okresie, jak peryskop odwracalny konstrukcji Rudolfa Gundlacha umożliwiający załodze obserwację pola bitwy w zakresie 360 stopni czy wysokoprężny silnik. Jak wiemy 7TP ustępował wyraźnie pod względem opancerzenia oraz kalibru działa jedynie niemieckiemu czołgowi PzKpfw IV (w kampani wrześniowej pozostałe czołgi Pz. III, II i I były bez szans), co daje nam ogromną radość z gry, byłby to jeden z najlepszych (a nie wiem czy i najlepszy) czołg II tieru. Działka 37mm Boforsa są szybkostrzelne i celne, co daje dużą siłę ognia jak na tier II. Czołg jest szybki i zwrotny, jednak dużo wolniejszy od tankietek, posiada też słabszą radiostację. Zasięg widzenia mimo wszystko jest dość duży, dzięki obrotowemu peryskopowi Gundlacha, aczkolwiek zwiadowcy są z reguły przydatni dopiero od III tieru (wtedy trafiają do V), zaś czołgi lekkie tieru II służą szybkiemu rozwinięciu linii czołgów. Oczywiści można nim scoutować, nikomu nie zabraniam, ale ten czołg ostatecznie wiedzie do czołgów ciężkich, więc ma inne przeznaczenie i parametry niż tankietki. Szybkie i tanie wymaksowanie 7TP da nam możliwość zejścia na 9TP lub 10TP, a przede wszystkim ogromną radość z gry.
Źródła:
- http://www.pancerium...ie-czolgi-7-9tp
- http://www.1939.pl/u...ie/pojazdy/7tp/
- http://panzer.wikido...czolg-lekki-7tp
- http://panzerschreck...efa.pl/7tp.html
- http://www.dobroni.p...iorys-9tp,12323
- http://www.wpk.p.lod.../czolgi/7tp.htm
- http://pl.wikipedia.org/wiki/7TP
14. 9TP - czołg lekki III tieru
9TP był wersją rozwojową czołgu 7TP, skonstruowaną tuż przed wybuchem wojny. Określenie 9TP jest nazwą zwyczajową, nadawaną czasem po wojnie, formalnie był to czołg 7TP wz. 39, nazywany tez 7TP wzmocniony. Posiadał lekki, aluminiowy szkielet i mały silnik co pozwoliło na pogrubienie pancerza i poszerzenie gąsienic. Jedenaście czołgów 9TP weszło w skład 2 Kompania Czołgów Lekkich Dowództwa Obrony Warszawy i brało udział w walkach w kampanii wrześniowej.
• Uzbrojenie:
- 37mm Bofors wz. 37 III (Dmg: 40/40/50 Penetracja: 60/90/22 Szybkostrzelność 29 czas przycelowania i celność na 100m 1,7s/0,35)
- 47mm wz. 39 IV (Dmg: 50/50/65 Penetracja: 75/100/25 Szybkostrzelność 24-28 czas przycelowania i celność na 100m 2,1-1,9s/0,35)
• Silnik:
- 1 silnik diesla Saurer VBLDb, 6-cylindrowy o mocy 110 KM II 15%
- 1 silnik wysokoprężny, 6-cylindrowy PZInż 235 o mocy 110 KM II 12%
- 1 silnik wysokoprężny, 6-cylindrowy PZInż 235 wz. 39 o mocy 115 KM II 15%
- 2 silniki wysokoprężne, PZInż 725 o mocy 2x 65KM III 15%
• Radiostacja:  III LTS (300m) >IV N1 (325m) >V Rkb/c (350m)
• Gąsienice: 7TP (25km/h) > 7TP wz. 39 (35km/h)(udźwig II wieżyczki i działka 47mm)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 40/30/30 ,V. obrotu= 36deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 4,56m/2,43m/2,30m
-  Pancerz wieży 7TP wz. 39: 17/15/15 ,V. obrotu= 36deg/sZasięg widzenia: 320m
-  Pancerz wieży PZInż 180 9TP: 40/30/30  ,V. obrotu= 36deg/s ,Zasięg widzenia: 330m
-  Masa bojowa: 10600-11200 kg  ,Vmax=(37km/h) (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 240hp, Załoga: Dowódca, kierowca i celowniczy.
-  Kąty ostrzału (góra/dół, boki): 25/-8, 360 (pełen obrót wieży)
Link do świetnie zrobionego 9TP na forum modelarskim, jedynie wieża jest inna, prawdopodobnie wzorowana na prototypowej PZInż 180 (tu na foto początki tego projektu oraz koniec):
http://pwm.org.pl/vi...55a49e&start=45

Porównanie tyłu czołgu ze zdjęcia do tyłu modelu (tylna płyta, tłumik)
9TP to inaczej 7TP wz.39 lub 7TP wzmocniony. Powstał przez zmodernizowanie czołgu 7TP. Szkielet pojazdu był wykonany z aluminium, płyty były łączone spawem, pancerz został pogrubiony, gąsienice poszerzono. W 1939 w PZinż wykonano dwa prototypy ulepszonego 7TP, testy prototypów były udane. Na początku września dostarczono kolejnych 9 czołgów. Do 1940 miało powstać sto czołgów nowego typu. Niestety ta wersja nie trafiła do produkcji seryjnej. Tył pancerza został pokryty blachą o grubości 25mm-30mm, powiększono tłumik. I to były właściwie jedyne zmiany w wyglądzie. 9TP posiadał dużo grubszy pancerz niż 7TP, przez co stał się cięższy i wolniejszy (ze 130KM osiągałby zaledwie 37-40km/h). Jednak grubszy pancerz to nie wszystko. 9TP planowano uzbroić w prototypową armatę przeciwpancerną 47mm wz. 39, co znacznie zwiększyłoby jego siłę ognia. Dobrą widoczność i łączność zapewniają Peryskop obrotowy Gundlacha i radiostacja. Nie powalają na kolana ale wystarczają do przyjemnej gry. Wymaksowany 9TP stanie się twardym i groźnym przeciwnikiem. Gra nim będzie przypominać grę twardszym, wolniejszym i lepiej uzbrojonym 7TP.
Źródła:
- http://www.pancerium...ie-czolgi-7-9tp
- http://www.2wojna.pl...-pl-wb-001.html
- http://www.dobroni.p...iorys-9tp,12323
- http://pl.wikipedia.org/wiki/9TP
15. 14TP – czołg lekki IV tieru
14TP to polski lekki czołg szturmowy, projektowanego przez PZInż przed II wojną światową. Miał on korzystać z podzespołów lekkiego czołgu pościgowego 10TP, jednak miał być to czołg o wyłącznie gąsienicowym układzie jezdnym. Wyglądałby prawie identycznie jak 10TP, jednak miał mieć mocniejszy silnik, grubszy pancerz i lepsze uzbrojenie – prototypowy C.K.M. typ C i działko przeciwpancerne 47mm.
• Uzbrojenie:
- 47mm wz. 39 IV (Dmg: 50/50/65 Penetracja: 75/100/25 Szybkostrzelność 24-28 czas przycelowania i celność na 100m 2,1-1,9s/0,35)
- 65mm wz. 06 (Dmg: 125/105 Penetracja: 43/90 Szybkostrzelność 10 czas przycelowania i celność na 100m 4,5s/0,47) II
- 55mm T.S.Z.G. (Dmg: 85/85/90 Penetracja: 115/185/30 Szybkostrzelność 22-26 czas przycelowania i celność na 100m 2,2s/0,33) V
• Silnik:
- 1 silnik benzynowy American de la France 240 KM 20% IV (35km/h)
- 1 silnik benzynowy Maybach 300 KM 20% IV
- 1 silnik benzynowy Maybach 360 KM 20% V Vmax= 55km/h
- 1 silnik benzynowy PZInż R.W.A 400KM  VI (od nazwisk Rytel Werner, inne silniki, te poprzednie i te co się pojawią, to od tych dwóch konstruktorów)
• Radiostacja:  IV N1 (325m) >V Rkb/c (350m) > ER-22M VIII (530m)
• Gąsienice: 14TP  > 14TP wz. 39 (V=50-60km/h, na dwóch pierwszych silnikach będziesz się rozpędzał do 50km/h, zaś do 60 baaardzo wolno, by osiągnąć 60 kup najlepsze silniki) (udźwig II wieżyczki i działka 65mm lub 55 T.S.Z.G.)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 50/40/30 ,V. obrotu= 42deg/s
-  Pancerz wieży 14TP: 40/30/30 ,V. obrotu= 46deg/s, Zasięg widzenia 310m
-  Pancerz wieży 14TP wz. 39: 50/30/30  ,V. obrotu= 49deg/s, Zasięg widzenia 340m
-  Masa bojowa: 14100 kg ,Vmax=(67km/h) (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 330hp Załoga: Dowódca, kierowca, celowniczy i ładowniczy.
-  Kąty ostrzału (góra/dół, boki): 25/-7, 360 (pełen obrót wieży)

14TP to polski lekki czołg szturmowy i przypomina mocniejszego 10TP lub A-20 na ostrych sterydach. Zaprojektowany przez PZInż przed II wojną światową. Miał on korzystać z podzespołów czołgu 10TP, jednak miał być to czołg o wyłącznie gąsienicowym układzie jezdnym, dzięki czemu skomplikowany mechanizm przekładni został wymontowany, co zaowocowało pogrubieniem pancerza i dodanymi większymi zbiornikami paliwa. Miała to być rozwojowa wersja czołgu 10TP, dlatego właściwie wyglądem nie różnił się od 10TP.

Wiele osób błędnie uważa, że 14TP to T-39, lub że 25TP PZInż to T-39. Mimo wszystko można by było, za pomocą niewielkich detali odróżnić 10TP od 14TP, choćby czołowym C.K.M.em, w 10TP jest to C.K.M. Browning wz. 30, a w 14TP jest to prototypowy C.K.M. typ C. Ponadto możnaby je odróżnić kształtem wieży i uzbrojeniem.

Jak wiemy, projekt czołgu ukończono na początku 1938 r. Przeszkodą znowu okazał się zbyt słaby silnik. Polscy konstruktorzy: inż Z. Rytel i J. Werner pracowali już nad jednostką o mocy 300-400 KM. Ale był to dopiero wstępny etap badań, a czas naglił. Pod koniec 1938 r. prototyp czołgu bez silnika był na ukończeniu. Pierwsze próby zaplanowano na marzec 1939 r. Biuro konstrukcyjne najchętniej umieściłoby w wozie jednostkę Maybacha o mocy 300 KM. Ale Niemcy przeciągali negocjacje aż do wybuchu wojny. Nie zachowały się żadne zdjęcia 14TP. Projekt był jeszcze na tyle świeży, że dzisiaj mamy tylko szkice. Najprawdopodobniej jedyny prototypowy model czołgu (bez jednostki napędowej) został zniszczony przez załogę w Ursusie. W grze czołg ten jak ostatni silnik posiadałby silnik Rytela-Wernera o mocy 400KM, co dawałoby mu prędkość aż 60km/h, co w połączeniu z dużym zasięgiem widoczności i mocną radiostacją tworzy średniego scouta. Jako scout losowałoby cię do 8 teirów, co można nieźle wykorzystać, zarabiając kupę szmalu. Grając jak zwykły czołg twoje zarobki też są całkiem spore. Jednak tak będzie się działo z zamontowanym ostatnim radiem. Poza niezłym (wręcz doskonałym jak na IV tierze) pancerzem, widocznością, łącznością, zwrotnością i szybkością czołg ten posiada ciekawe uzbrojenie: 37mm i 47mm Boforsa, tanie poboczne działko 65mm (które sprawuje się jak 75mm Hotwizer w T18) i doskonałe prototypowe działko T.S.Z.G. 55mm. Jest ono celne, szybkostrzelne i posiada dużą penetrację. Jedyną wadą tego działka jest mały dmg (ale jak na IV tier wystarczający). Zarówno grając jak scout czy jako zwykły czołg te działko da ci wystarczającą siłę ognia, by ten pojazd (po wymaksowaniu) stał się jednym z najmocniejszych czołgów IV tieru tej gry i by sprawiał przyjemność z gry.
Źródła:
- http://www.vadmil.pl...?article_id=537
- http://1939.pl/uzbro...azdy/10tp-14tp/
- http://militarium.ne...art.php?aid=677
- http://pl.wikipedia.org/wiki/14TP
- http://www.pancerium.../czolgi-10-14tp
16. 20/25TP BBTBPz. - czołg średni V tieru
Projekt polskiego czołgu średniego z okresu międzywojennego. Zadania opracowania nowego typu czołgu podjęły się trzy biura konstrukcyjne: KSUS (Komitet ds. Uzbrojenia i Sprzętu), BBTBr.Panc. (Biuro Badań Technicznych Broni Pancernych) oraz PZInż (Państwowe Zakłady Inżynierii). Projekt BBTBr.Panc. był najbardziej zaawansowany ze wszystkich, jego niedokończony prototyp przejęli Niemcy i jego dalsze losy nie są znane. Czołg miał posiadać działo 75mm Bofors, pancerz 50 mm, silnik o mocy 500 KM i miał ważyć 25 ton.
• Uzbrojenie:
- Bofors 40mm/L60 (Dmg: 45/45/60 Penetracja: 50/72/24 Szybkostrzelność 60, czas przycelowania i celność na 100m: 1,7-2,2s/0,41-0,48) IV (pobocznie, mogły być odblokowane wcześniej)
- 76,2mm wz. 02 (Dmg: 100/105/145 Penetracja: 65/95/25 Szybkostrzelność 13, czas przycelowania i celność na 100m: 2,3s/0,54) IV (pobocznie, mogły być odblokowane wcześniej)
- 75mm wz. 34 Bofors  (Dmg: 112/115/140 Penetracja: 125/155/54 Szybkostrzelność 15-17 czas przycelowania i celność na 100m 1,8s/0,34) VI
- 75mm wz. 36/37 (Dmg: 135/135/175 Penetracja: 150/190/45 Szybkostrzelność 14-16 czas przycelowania i celność na 100m 1,65s/0,33) VI (opcjonalnie do odblokowania)
• Silnik:
- 2X 250 PZInż KM R.W.D1 Wysokoprężny 15% V
- 2X 300 PZInż KM Maybach 20% VI
• Radiostacja:  V Rkb/c (350m) >VI N2 (405m) >VII RKD (485m)
• Gąsienice: 20TP (38km/h) > 25TP (45km/h) (udźwig II wieżyczki, 75mm wz. 34 Bofors)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 50/50/50 ,V. obrotu= 37deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 7,3m/2,6m/2,6m
-  Pancerz wieży 20TP: 50/30/30 ,V. obrotu= 42deg/s Zasięgi widzenia I/II: 330m/350m
-  Pancerz wieży 25TP: 50/50/35 (udźwig II wieży i wszystkich 75mm) V obrotu= 44deg/s
-  Masa bojowa: 23-25ton   Załoga: Dowódca, kierowca, celowniczy, ładowniczy i radio.
-  Wytrzymałość: 450-460 hp, Vmax= 53km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Kąty ostrzału (góra/dół, boki): 24/-7, 360 (pełen obrót wieży)

20/25 TP to polski czołg średni skonstruowany przez Biuro Badań Technicznych Broni Pancernej w roku 1938. Był to najbardziej zaawansowany w pracach prototyp czołgu średniego, jego niedokończony kadłub prawdopodobnie przejęli Niemcy, lub został zniszczony (co jest mniej prawdopodobne). Był ciut dłuższy niż projekty KSUS (o 10 cm) lecz wciąż krótszy niż T-28. Jego pancerz (był jednolity) miał wynieść 50mm grubości, co plasuje go na równi z VK30.01H(dawniej VI tier med) i M4 a przed M7, TYPEm 58 i T-34, jak i T-34-85.
Gra nim przypomina grę rosyjskim T-28, ponieważ, jak KSUS-y, jest to długi, duży i wielowieżowy czołg, jednak posiada grubszy pancerz, mocniejsze uzbrojenie, więcej hp (ilość hp z pierwszą wieżą jest równa ilości hp wT-34, a większa o 40hp od ilości hp KSUSa I)., mocniejszy silnik, większa masę itd. Był to najbardziej zaawansowany w pracach prototyp czołgu średniego dla armii polskiej. Był nawet dla niego planowany silnik o mocy 300-400KM. Wykorzystałem ten fakt tworząc silniki produkowane w PZInż oznaczone nazwiskami polskich konstruktorów (R.W.). Planowali oni stworzyć jednostkę napędową o mocy 300-400KM. Załóżmy że pierwsze nieudane egzemplarze mają 300KM (PZInż R.W.A1) i są to silnik benzynowe. Kolejne maja odpowiednio 320 KM (PZInż R.W.A1M), 400KM (PZInż R.W.A.), a nawet 500KM (PZInż R.W.B). Próba stworzenie silnika wysokoprężnego zaczyna się od 250KM (PZInż R.W.D1), następnie powstają kolejne wersje tego silnika, 400KM (PZInż R.W.AD1), 425 KM (PZInż R.W.AB1) i 500 KM (PZInż R.W.AB). Rozwiązałem w ten sposób problem silników, i ich nazewnictwa, nie tylko w czołgach średnich ale także i w pozostałych, poprzez montaż choćby 2 silników o mocy 400KM (co daje nam 800KM).
Do skomentowania pozostają mi więc uzbrojenie i łączność. Łączność jest zapewniona przez odpowiednią radiostację i przeciętny, ale wystarczający zasięg widzenia (Łączność moim zdaniem to zasięg widzenia i radiostacji razem wzięte. Zasięg widzenia to obszar w którym można wykryć wrogi pojazd, jeżeli się nie ukrywa, natomiast dzięki radiostacji inne pojazdy z naszej grupy go ujrzą, im mocniejsza radiostacja z tym większej odległości członkowie naszej grupy ujrzą wrogi czołg). Natomiast uzbrojenie zaczyna się od działka z 14TP, od 55mm T.S.Z.G., następnie przechodzi w Boforsa 40mm/L60. Jest to identyczne działko jak w TKW więc jeżeli już nim graliście to macie je odblokowane. Następna jest armata „prawosławna” 76,2mm. Po kupnie drugiej wieżyczki możemy wreszcie zamontować (po ówczesnym odblokowaniu i kupnie) 75mm wz. 02/26 St a następnie opcjonalne 75mm wz. 34 Bofors, które wiedzie do KSUS II i do PZInż 25TP. Opcjonalnie jest tu też działo 75mm wz. 36/37 o doskonałych parametrach (które było pelotą), które jeżeli odblokujemy (opcjonalnie) stworzymy prawdziwą med.-bestię na V tierze. Nie musimy go odblokowywać, ponieważ jest to drugie działo w PZInż 25TP, ale jeżeli chcemy poczuć moc, to polecam! Wiem, że ten czołg przypomina T-28 na sterydach, ale przypominam, że miała być to nowsza konstrukcja, o lepszym uzbrojeniu i pancerzu. Jeżeli polubiłeś polskie KSUSy lub jeżeli lubisz grać T-28 ten czołg przypadnie ci do gustu. Tak jak w KSUSach, tania naprawa, duże zarobki, celne działa. Jeżeli potrafisz (w KSUSach, jak i w T-28) sprawić aby zalety wzięły górę nad wadami, z pewnością ten czołg przypadnie ci do gustu.
Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/20/25TP
17. 20/25TP PZInż – czołg średni VI tieru
W 1939 rozpoczęto pracę nad opracowywaniem czołgu średniego w PZinż. Była to zupełnie inna konstrukcja, wyposażona w pojedynczą wieże i zawieszenie podobne do typu Christie. Czołg ten był projektem wdrażanym razem z czołgiem 14TP. Był to najlepiej opancerzony i najcięższy ze wszystkich projektów czołgu 20/25TP. Załoga miała składać się z sześciu osób. Jego prędkość maksymalna wynosiła 40 km/h. Jako jedyny przewidywał użycie tylko jednej wieży. Zbudowano nawet drewnianą makietę czołgu, ale do wybuchu wojny nie zdążono skonstruować funkcjonalnego prototypu,  możliwe że Niemcy nazwali ten czołg T-39.
• Uzbrojenie:
- 75mm wz. 36/37 (Dmg: 135/135/175 Penetracja: 150/190/45 Szybkostrzelność 14-16 czas przycelowania i celność na 100m 1,65s/0,33) VI
- 100mm wz. 17 Schneider (Dmg: 350/350/400 Penetracja: 50/140/45 Szybkostrzelność 6 czas przycelowania i celność na 100m 2,2s/0,56) V
- 75mm wz. 38 St. (Dmg: 165/170/205 Penetracja: 168/200/45 Szybkostrzelność 10-11 czas przycelowania i celność na 100m 2,4s/0,34-0,33) VII
- 105 mm wz. 13/34 Schneider (Dmg: 230/230/245 Penetracja: 205/230/55 Szybkostrzelność 8-7 czas przycelowania i celność na 100m 2,4s/0,34-0,33) VII (niektóre polskie +100mm stare armaty o skuteczności porównywalnej niemieckim 88mm) (ale nie wszystkie:veryhappy: )
• Silnik:
- 2X 250KM PZInż R.W.D1 Wysokoprężny 15% V
- 2X 300KM PZInż Maybach 20% VI
- 2X 300KM PZInż R.W.A1 20% VI
- 2X 400KM PZInż R.W.A 20% VII
• Radiostacja:  VI N2 (405m) >VII RKD (485m)
• Gąsienice: 25TP (49km/h) > 25TP PZInż (55km/h) (udźwig II wieżyczki z działem 75mm wz. 36/37 lub 105mm wz.13/34)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 80/60/50 ,V. obrotu= 36deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 6m/2,5m/2,3m
-  Pancerz wieży 25TP: 50/30/30 ,V. obrotu= 36deg/s, Zasięg widzenia :350m
-  Pancerz wieży 25TP PZInż: 90/50/35 (udźwig II wieży i wszystkich po 100mm wz. 17) V. obrotu= 36deg/s, Zasięg widzenia 370m
-  Masa bojowa: 25-26 ton Załoga: Kapitan, celowniczy, ładowniczy, radio, kierowca.
-  Wytrzymałość: 700-720 hp ,Vmax=71km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): 23/-5, 360 (pełen obrót wieży)

PZInż 20/25 TP to polski prototypowy czołg średni szóstego tieru. Posiada najmocniejsze uzbrojenie, pancerz, silnik, radiostacje i byłby najsilniejszym polskim medem wiodącym do B.U.G.I. . Jako jedyny z planowanych czołgów średnich miał posiadać tylko jedną wieże, uzbrojoną w prototypową armatę 75mm wz. 36/37, haubice 100mm lub inne armaty 75mm i 105mm. Nie wiemy czy miał posiadać KMy, prawdopodobnie nie. Załoga miała składać się z 5 osób, zaś kadłub miał być krótszy. Nie znamy dokładnych rozmiarów czołgu 25TP PZInż, ale wiem, że nie mógł być dłuższy niż 6 metrów, (ponieważ wówczas boczne koła osiągnęłyby niebotyczne rozmiary średnicy ok. 1 metra (proporcje z rysunku), co dałoby nam zaczynający się kadłub na wysokości co najmniej 1,2m, co staje się niepraktycznym rozwiązaniem. Załóżmy jednak, że rozmiarami przypomina trochę T-44 lub T-54, czyli jego długość wynosi 6 metrów. Przedni pancerz 80mm, boczny 60mm zaś tylni 50mm zapewniają względne bezpieczeństwo. Pojawia się też 2 argument przemawiający za tym, ze czołg nie mógł być dłuższy niż 6 metrów. Przy tak grubym pancerzu czołg o takich wymiarach ważyłby idealnie 25-27 ton (zakładając wiele weakspotów, takich jak dno kadłuba, czy góra wieży). Mamy zatem dość szybkiego, zwrotnego, lekkiego i dobrze opancerzonego meda na 6 tierze. Przy dwóch silnikach o łącznej mocy 800KM osiągnie nawet 55km/h. Zasięg widzenia nie jest powalający, tak jak zasięg radiostacji, ale nie jest też potwornie źle. 720hp plasuje nas tuz nad VK30.01P co nie jest dużą ilością hp jak na meda VI tieru. Dobra zwrotność i duże przyspieszenie pozwalają tym czołgiem naprawdę skutecznie objeżdżać ciężkie i uszkodzone cele. Tylko 25TP PZInż i radzieckie medy w polskim drzewku są zdolne do skutecznego objeżdżania (zaś z lekkich dobrze w tej roli będą sprawować się 4TP, 10TP i 14TP, jednak te czołgi nie są Medami i powinny uważnie wybierać cele do objeżdżania). Uzbrojenie tez jest niczego sobie. Zaczynami od 75mm wz. 36/37, następnie mamy najlepszą 75, 75mm wz. 38St. (aby ją zamontować potrzebujesz drugiej wieżyczki). Obok nich mamy 100mm wz. 17, które można tanio i szybko odblokować, pamiętając, że jest to krótkolufowa 10cm, która sprawuje się jak 10,5 cm StuH 42 L/28 w Hetzerze. Po 38St. Możemy zacząć zbierać na B.U.G.I.ego, ale jest też inna możliwość. Jest nią opcjonalne uzbrojenie naszego 25TP PZInż w 105mm Schneidera wz. 34, co sprawi, że stanie się on śmiertelnie groźnym przeciwnikiem. Porównanie do meda-KV-1Sa? A i owszem, czemu nie? :P Uważam, że ten czołg stałby się jednym z najlepszych medów tej gry, zarabiałby na sobie (ale nie kokosy, uwzględniając 105mm), a gra nim stałaby się prawdziwą rozkoszą i perełką w polskim drzewku czołgów. Czołg z pewnością spodoba się dla fanów medów i flankowania, taktycznej rozgrywki, twardego pancerza i uderzenia z grubej rury. Polecam ten czołg!
Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/20/25TP
http://www.pancerium...srednie-20-25tp
18. B.U.G.I. – czołg ciężki VII tieru
Pierwszy projekt polskiego czołgu ciężkiego, z okresu II wojny światowej, nigdy niezrealizowany. Nazwa pochodziła od nazwisk konstruktorów, którzy pracowali nad tą koncepcją (Bujnowicz, Ulrych, Grabski, Iwanicki). Jego założenia powstały na przełomie roku 1938/1939 na konferencji w Grudziądzu. W maju 1939 roku w Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych w Modlinie uzupełniono założenia koncepcyjne. W połowie sierpnia 1939 r. zespół przedłożył szkice i koncepcje czołgu. Była to jednostka o planowanej wadze 30-32 ton, pancerzu od 45 do 100 milimetrów i pięcioosobowej załodze. Przewidywano prędkość w terenie do 25 km/h, a na drodze do 40 km/h – przy jednostce napędowej rzędu 700-750 KM.
• Uzbrojenie:
- 100mm wz. 17 Schneider (Dmg: 350/350/400 Penetracja: 50/140/45 Szybkostrzelność 6 czas przycelowania i celność na 100m 2,2s/0,56) V
- 105 mm wz. 13/34 Schneider (Dmg: 230/230/245 Penetracja: 205/230/55 Szybkostrzelność 8-7 czas przycelowania i celność na 100m 2,4s/0,34-0,33) VII
- 90mm wz. 39s (Dmg: 240/250/285 Penetracja: 206/240/45 Szybkostrzelność 9-10,5 czas przycelowania i celność na 100m 2,2s/0,34-0,33) VIII
- 105mm Bofors wz. 36 (Dmg: 300/300/405 Penetracja: 215/235/65 Szybkostrzelność 8-9 czas przycelowania i celność na 100m 2,6s/0,35) VIII
• Silnik:
- 2X 300KM PZInż R.W.A1 20% VI
- 2X 320KM PZInż R.W.A1M 20% VI
- 2X 400KM PZInż R.W.A 20%  VII
- 2X 425KM PZInż R.W.AD1 wysokoprężny 15%  VIII
• Radiostacja:  VII RKD (485m) > ER-22 VIII (525M) > ER-40 IX (630M)
• Gąsienice: BUGI (40km/h)> BUGI II (45km/h)(udźwig II wieżyczki, z działem 90mm i 105mm Boforsa)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 100/90/45 ,V. obrotu= 20deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 7,3m/2,66m/2,8m
-  Pancerz wieży BUGI: 90/90/80 ,V. obrotu= 24deg/s, Zasięgi widzenia I/II: 350m/375m
-  Pancerz wieży BUGI II: 100/90/90 (udźwig II wieży z działem 105mm i 90mm) ,V. obrotu= 24deg/s, Masa bojowa: 32-34 tony
-  Wytrzymałość: 1100-1200 hp ,Vmax=57km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): 19/-8, 360 stopni (pełen obrót wieży)

B.U.G.I. był to pierwszy polski samodzielny projekt czołgu ciężkiego w historii naszego kraju (Do dziś nie posiadamy czołgów całkowicie własnej konstrukcji, ale mniejsza o to). Opracował go zespół inżynierów, pod wodzą Bujnowicza, Ulrycha, Grabskiego i Iwanickiego (stąd skrót). Wyglądem przypomina BDR G1B lub ARL 44. Znajduje się aż na VII teirze, nie ze względu na zwoją masę, lecz ze względu na uzbrojenie, miało nim być działo 75mm, 100mm lub w przyszłości działo o większym kalibrze.
Masa tego czołgu wynosi 34 tony po wymaksowaniu i w pełnej gotowości bojowej. Pancerz tego czołu miał wynosić od 100mm do 45mm, zatem takie zróżnicowanie grubości kadłuba pozwala ten czołg porównywać raczej do  ARL 44 na sterydach. Prędkość i zwrotność były raczej słabe, ponieważ priorytetem w tej konstrukcji były grubość przedniego pancerza i uzbrojenie czołgu. Zatem mamy przedni pancerz 100mm, taki jak w Pz. Kpfw. VI Tygrysie. Ponadto B.U.G.I. posiada radiostację IX tieru, co pozwala być mu czołgiem łącznościowym (stanąć pomiedzy dwoma grupami czołgów drużyny , dzięki czemu czołi na A1 będo widziały co się dzieje na H0 (jeżeli się mylę poprawcie mnie). Mała masa tego czołgu, 32 tony, zapewniałyby mu zaledwie 1200hp z drugą wieżyczką. Słabo też sprawdziłby się przy taranowaniu. Jednak odpowiednio ustawiony czołg potrafiłby zebrać wiele rykoszetów, zadając przy tym ciężkie straty dla przeciwnika. I taka jest rola czołgów ciężkich, ściągać na siebie ogień i niszczyć.
Jednakowoż, z dwoma silnikami o łącznej mocy osiągnąłby 45km/h, co dałoby mu możliwość flankowania z medami, jako ich wsparcie ogniowe. Uzbrojenie tego czołu to raj dla miłośników „grubej rury”. Na starcie mamy do wyboru 100mm wz. 17 lub 75mm wz.38 St., jeżeli natomiast odblokowaliśmy działo 105mm wz. 13/34 Schneidera od razu zaczynamy z grubej rury. Następnie musimy zbierać na drugą wieżę, która była w planach. W niej zmieścimy celne i szybkostrzelne 90mm wz. 39s jak i potężne 105mm Boforsa, (którego armaty znajdowały się w kraju) którego nie musimy odblokowywać, aby zdobyć kolejny tier, aczkolwiek możecie ją odblokować, a z pewnością polubicie tę armatę. Penetracja tej ostatniej, jak na tier VII nie jest może powalająca, ale wystarcza. Ponadto tym czołgiem możemy odblokować T-54A, nie z żadnego modułu, lecz bezpośrednio spod czołgu (tak jak zejście z M10 Volverine na Hellcata) z racji, że jest to pierwszy polski czołg ciężki, godny takiego następcy jak powojenny czołg podstawowy T-54A. Gra takim wymaksowanym B.U.G.Im z pewnością sprawi wam dużo radości, głównie z siania zniszczenia i destrukcji, ale także z okupowania, taranowania i ściągania na siebie ognia słabszych czołgów. Jeżeli lubisz pierwszy wyprowadzić z równowagi wrogą artylerię i kochasz pęd pędzącego powietrza, wyciskający łzy z oczu, to nie jest to czołg dla ciebie (w takim wypadku poradziłbym ci medy lub 4TP).
Źródła:
- http://pl.wikipedia.org/wiki/B.U.G.I.
19. 40TP – czołg ciężki VIII tieru
Był to projekt czołgu ciężkiego opracowany przez Edwarda Habicha, zwanego też czołgiem X TP. Habich od 1933 był kierownikiem działu pojazdów specjalnych Biura Studiów PZInż. Czołg ten miał wazyć 40 ton, zaś załogę miało stanowić 5 osób. W 1939 istniała również makieta (drewniana) czołgu 40 tonowego, którego produkcja seryjna była przewidziana na 1942.
• Uzbrojenie:
- 105 mm wz. 13/34 Schneider (Dmg: 230/230/245 Penetracja: 205/230/55 Szybkostrzelność 8-7 czas przycelowania i celność na 100m 2,4s/0,34-0,33) VII
- 90mm wz. 39s (Dmg: 240/250/285 Penetracja: 206/240/45 Szybkostrzelność 9-10,5 czas przycelowania i celność na 100m 2,2s/0,34-0,33) VIII
- 105mm Bofors wz. 36 (Dmg: 300/300/405 Penetracja: 215/235/65 Szybkostrzelność 8-9 czas przycelowania i celność na 100m 2,6s/0,35) VIII
• Silnik:
- 2X 320KM PZInż R.W.A1M 20% VI
- 2X 400KM PZInż R.W.AD1 wysokoprężny 15%  VIII
• Radiostacja: ER-22 VIII (525m) > ER-40 IX (630m)
• Gąsienice: 40TP (44km/h) > 40TP II (46km/h)(udźwig II wieżyczki, z działem 105mm Boforsa)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 110/100/95 ,V. obrotu= 24deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 7m/2,6m/2,35m
-  Pancerz wieży 40TP: 90/90/80 ,V. obrotu= 25deg/s, Zasięgi widzeniaI/II: 360m/380m
-  Pancerz wieży 40TP wz.42: 130/90/90 (udźwig II wieży z działem 105mm Boforsa) ,V. obrotu= 22deg/s, Załoga: Kapitan, ładowniczy, celowniczy, radio i kierowca.
-  Masa bojowa: 40-41 ton  Vmax=65km/h (Uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 1350/1450hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): 20/-7, 360 stopni (pełen obrót wieży)

O tym czołgu wiemy bardzo niewiele. Wiemy, że był projektowany przez Edwarda Habicha, a w 1939 roku istniała jego drewniana makieta. Wiemy, że istniał taki czołg, ale nie wiem nic o nim. Zakładam, że Habich planował w nim zawieszenie typu Christie, ponieważ projekt ten, jak wskazują ramy czasowe był projektowany w PZInż w tym samym czasie co 14TP i 25TP PZInż (czyli polska lub rosyjska propozycja czołgu 40TP). To daje nam bardzo duże możliwości. Aby czołg swoje ważył może posiadać przedni pancerz o grubości 110mm, zaś w wieży może to być nawet 130mm (II projekt wieży). Jeżeli damy mu trzy ostatnie armaty z czołgu B.U.G.I. mamy świetną, szybką, zwrotną, zadającą duże obrażenia ósemkę, o mocniejszej armacie, którą gra to czysta przyjemność. Wady takiego czołgu to cienki pancerz, mała szybkostrzelność i mała ilość hp. Wygląd takiego szybkiego czołgu, z zawieszeniem typu Christie, moim zdaniem świetnie przedstawia polska propozycja tego czołgu z neta (która postała, jak widzę, poprzez wydłużenie 14TP, dodanie mu jednego koła jezdnego i wieżyczki z innego czołgu, całkiem, całkiem). Porównałbym ten czołg do odchudzonego, ale szybkiego i zwrotnego ISa dwójki.

Źródła:
- http://blog.lukwinski.cba.pl/?tag=40tp
- http://www.militariu...t=6304&start=20
- http://www.babylon.c...Edward Habich /
20. 50TP - czołg ciężki IX tieru
50TP był to Projekt czołgu ciężkiego przedstawiony polskiej armii przez Antoniego Markowskiego 22 lipca 1939 roku do dalszych badań i weryfikacji kosztów. Pierwotnie miał być uzbrojony w zmodyfikowaną armatę 120mm 1878/10/31 (wówczas nazywałaby się 1878/10/39), lub Bofors, którego armaty kalibru 120mm znajdowały się w kraju. Projekt nie został zrealizowany, bo po 40 dniach wybuchła II wojna światowa.
• Uzbrojenie:
- 120mm wz. 10/39 (Dmg: 390/390/425 Penetracja: 240/330/85 Szybkostrzelność 6-7 czas przycelowania i celność na 100m 2,6s/0,35) IX
- 120mm Bofors wz. 34/36 (Dmg: 400/400/515 Penetracja: 259/365/60 Szybkostrzelność 6-7 czas przycelowania i celność na 100m 2,1-2,2s/0,36) X
• Silnik:
- 2X 400KM PZInż R.W.AD1 wysokoprężny 15%  VIII
- 2X 425KM PZInż R.W.AB1 wysokoprężny 15% IX
- 2X 500KM PZInż R.W.AB wysokoprężny 15% X
• Radiostacja: ER-40 IX (630m) > ER-40M X (745m)
• Gąsienice: 50TP (45km/h)> 50TP II (53km/h)(udźwig II wieżyczki, z działem 120mm Boforsa)
• Inne dane: - Załoga: Kapitan, 2x ładowniczy, celowniczy, radio i kierowca.
-  Pancerz kadłuba: 130/100/95 ,V. obrotu= 26deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 7,6m/3,6m/2,9m
-  Pancerz wieży 50TP: 110/110/90 ,V. obrotu= 32deg/s, Zasięgi widzeniaI/II:380m/395m
-  Pancerz wieży 50TP wz.42: 150/110/90 (udźwig 120mm Boforsa) ,V. obrotu= 34deg/s
-  Masa bojowa: 53/54,5 tony, Vmax=78km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 1750/1850hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): 22/-9, 360 stopni (pełen obrót wieży)
http://imageshack.us...s/543/c3vn.jpg/
http://imageshack.us...s/818/gm15.jpg/
http://imageshack.us...s/534/1qja.jpg/
http://imageshack.us...s/818/nalm.jpg/
http://imageshack.us...es/15/z56s.jpg/
http://imageshack.us...s/843/9ot6.jpg/
http://imageshack.us...s/541/a2n4.jpg/
50TP to projekt 50 tonowego czołgu ciężkiego,  przedstawiony polskiej armii 22 lipca 1939 roku, przez Antoniego Markowskiego, profesora Uniwersytetu Lwowskiego, współ-konstruktora improwizowanych samochodów pancernych podczas wojny Polsko-Bolszewickiej (np.: improwizowanego samochodu pancernego „Józef Piłsudski”). Projekt ten nie wydaje się być „fakem”, jednak wciąż niewiele wiemy o tym czołgu, jak i o jego projektancie. Pancerz tego czołgu, jak na taki tier, jest żałosny, (110mm czołowego każdy przebije) jednak ten czołg miał posiadać silnik o mocy 500KM, co w przyszłości okazałoby się bardzo kiepskim rozwiązaniem, i z pewnością dążono by do podwojenia mocy silnika. 50TP o mocy 1000KM osiągałby prędkość nawet 50km/h, co w połączeniu z potężną armatą 120mm 10/39, lub jeszcze potężniejszą 120mm Boforsa (w którą zapewne uzbrojono by ten czołg, aby polepszyć jego osiągi). Gra nim przypominałaby grę ciut wolniejszym AMX 50 120, lecz o większej sile ognia. Załoga składała by się z 6 osób. Zmodyfikowana radiostacja artylerii ER-40M zapewniłaby mu doskonałą łączność z reszta grupa, zaś wystarczający zasięg widzenia (ale niezbyt daleki) zapewniałyby mu 2 obracane peryskopy Gundlacha, umieszczone na wieży. Wyglądem przypominałby FCM 50t na ostrych sterydach. Gra takim czołgiem, z pewnością nie będzie zbyt łatwa, jednak kiedy nabierzesz doświadczenia i wymasujesz ten pojazd, dzięki odpowiednim manewrom, ustawieniu i doświadczeniu z pewnością będziesz siał zniszczenie.
Zatem przechodzimy do najtrudniejszego, wyboru 10 tieru czołgów ciężkich. Mając przed sobą trzy propozycje, mógłbym nimi manewrować, tworzyć kolejne drzewka, włączając kilka takich czołgów do polskiego drzewka czołgów, jednak ja tego nie zrobię, przedstawię wam wszystkie trzy, zaczynając od tej najbardziej realnej, która istniała i była na uzbrojeniu LWP (T-10M), i to T-10M umieściłem na końcu tej linii, następnie przejdę do rezerwowych koncepcji czołgu X tieru; Pancernik (rezerwowo mógłby być, ale nie popieram takich pomysłów), kończąc na hipotetycznym czołgu 50TP 155 (50TP ze 155 wz. 40 St. i Boforsem 130mm)

Edited by CreAtiveEeX, 30 September 2013 - 11:10 AM.

CreAtiveEeX #4 Posted 29 September 2013 - 01:15 PM

Private

• Player
  • 16639 battles
  • 19

*
POPULAR

21. T-10M - czołg ciężki X tieru
Nareszcie :izmena: doczekaliśmy się realnej i doskonałej propozycji czołgu ciężkiego X tieru. A mamy jeszcze dwa "czołgi" rezerwowe  :veryhappy:
T-10 znany też jako obiekt 730, nazywany też IS-9 czy IS-10, to rozwojowy IS-8, a do produkcji został przyjęty w 1952 roku pod nazwą IS-10. Po śmierci Stalina przemianowany na T-10. Był to ostatni z serii czołgów ciężkich IS. Wiele tych czołgów stacjonowało w krajach układu Warszawskiego, a Ludowe Wojsko Polskie dostało kilka egzemplarzy T-10M, z nową armatą M-62-T2 L/43 kal. 122 mm, przeznaczonych do celów testowych.
• Uzbrojenie:
- 122mm M-62-T2 L/43 (Dmg: 440/440/550 Penetracja: 266/385/75 Szybkostrzelność 4,85 czas przycelowania i celność na 100m 2,9s/0,36) X
• Silnik:
- V-12-6M 900 KM 15% wysokoprężny X
• Radiostacja: R-123 X (750m)
• Gąsienice: T-10M (45km/h)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 120/80/60 ,V. obrotu= 28deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 7,6m/3,6m/3m
-  Pancerz odlewanej wieży T10M: 201/129/50, V. obrotu= 26deg/s
-  Masa bojowa: 51 ton   Zasięg widzenia 405m
-  Wytrzymałość: 2400hp , Vmax=55km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): 17/-6

Jak widzimy na drugim załączonym obrazku, polska posiadała czołgi T-10, prawdopodobnie wersję M (niewiadomą ilość) przekazaną przez Sowietów dla nas, przeznaczoną do celów testowych. Gra nim przypominałaby grę IS-7, lub IS-8. Miałby jako 10 tier 2400hp. Nie będę się rozpisywał na temat tego czołgu, ponieważ dane macie wyżej, a jest to najbardziej realna propozycja polskiego 10 tieru. Wspomnę też, że gra Pancernikiem przypominałaby grę Mausem o mocniejszej armacie, i z dużo większą ilością weakspotów, natomiast propozycja 50TP 155 jest najmniej realna, jest jednak najciekawsza i najlepiej sprawowałaby się w grze (T57 Heavy na sterydach? ). Obstaje przy T-10M, który jak podkreślam, istniał i był na uzbrojeniu (choćby tymczasowo) LWP. Słuchajcie, ja też chciałbym pograć 100% polskim czołgiem X tieru, ale jest to po prostu nierealne, zaś nie wciskam tam na siłę kosmicznych (Pancernik) lub hipotetycznych (50TP 155) czołgów, ponieważ nie chcę, aby Polacy i polskie drzewko czołgów zostało wyśmiane i poniżone.
Zatem teraz zaprezentuje dwa czysto hipotetyczne polskie czołgi ciężkie X tieru.
a) Pancernik - czołg ciężki X tieru - Projekt czołgu najcięższego autorstwa Stanisława Lema, późniejszego polskiego pisarza fantastyki. Pod koniec 1941 napisał ten list z Lwowa do Ludowego Komisariatu Przemysłu Obronnego  ZSRR, w którym przedstawił swoją koncepcje czołgu najcięższego. Miał być on uzbrojony w armatę 155mm (lub sowiecką 152mm), jego owalny pancerz miał być odlewany z 4 lub 8 części, miał posiadać 4 dodatkowe wieżyczki kaemów przeciwpiechotnych i wieżyczkę z podwójnym działkiem przeciwlotniczym 30mm, która ograniczałaby pełen obrót wieży z działem.
• Uzbrojenie:
- 152mm BL-10M (Dmg: 750/750/900 Penetracja: 285/415/80 Szybkostrzelność 3 czas przycelowania i celność na 100m 2,4s/0,35) X
- 155mm wz. 40 St. (Dmg: 780/780/950 Penetracja: 258/375/70 Szybkostrzelność 3,5 czas przycelowania i celność na 100m 2,7s/0,37) X
• Silnik:
- 2X 500KM PZInż R.W.AB wysokoprężny 15% X (25km/h)
• Radiostacja: ER-40M X (745m)
• Gąsienice: Typ P (Vmax=17km/h
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 250/250/250 ,V. obrotu= 14deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 10m/4m/4m
-  Pancerz odlewanej wieży 50TP: 220/220/220, V. obrotu= 18deg/s
-  Masa bojowa: 220 ton   Zasięg widzenia 405m
-  Wytrzymałość: 3200hpVmax=20km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): (-5/25, 150/150)
http://imageshack.us...es/89/k7va.jpg/
http://imageshack.us...s/703/jf9r.jpg/
http://imageshack.us...es/14/gmhi.jpg/
http://imageshack.us...ges/5/yc9p.jpg/
http://imageshack.us...s/405/qw20.jpg/
b) 50TP 155 - czołg ciężki X tieru - Projekt czołgu ciężkiego 50TP uzbrojonego w armatę 130mm Bofors lub 155mm wz. 40 w owalnej, odlewanej wieży. Lufę do pierwszego prototypu wyprodukował szwedzki Bofors, jednak samodzielna masowa produkcja tych dział miała ruszyć w zakładzie w Starachowicach w 1940 roku. Istniał tylko na papierze.
• Uzbrojenie:
- 130mm Bofors wz. 33 (Dmg: 490/490/600 Penetracja: 265/395/90 Szybkostrzelność 4-5 czas przycelowania i celność na 100m 2,4s/0,35) X
- 155mm wz. 40 St. (Dmg: 780/780/950 Penetracja: 258/375/70 Szybkostrzelność 3,5 czas przycelowania i celność na 100m 2,7s/0,37) X
• Silnik:
- 2X 500KM PZInż wysokoprężny 15% X
• Gąsienice: 50TP wz. 42 Vmax=60km/h
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 130/100/95 ,V. obrotu= 31deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 7,6m/3,6m/3m
-  Pancerz odlewanej wieży 50TP: 220/220/220, V. obrotu= 34deg/s
-  Masa bojowa: 58,3 tony   Zasięg widzenia 405m
-  Wytrzymałość: 2500hp, Vmax=78km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): 24/-8, 360 (pełen obrót wieży)
http://imageshack.us...es/13/812c.png/
A zatem po porównaniu tych trzech czołgów, zdecydowanie czołgiem ciężkim X tieru powinien zostać T-10M. Zatem pora przejść do zaprezentowanie polskich TDków.
22. TKD – niszczyciel czołgów II tieru
TKD toprojekt polskiego niszczyciela czołgów na niezmodyfikowanym podwoziu TKS z roku 1934. Powstały cztery egzemplarze, pierwszy egzemplarz był uzbrojony w armatę czołgową Vickersa, lecz kolejne trzy były uzbrojone w testowe 47mm armaty typu Pocisk wyprodukowane w Starachowicach. W jednym egzemplarzu, przez pewien czas, było też zamontowane działo Vickersa 47mm. Co najmniej dwa wzięły udział w obronie Warszawy w 1939 roku. Planowano też zmodyfikować ten pojazd, aby uzbroić go w armatę dywizyjna „prawosławną” (TK-SD, armata dywizyjna).
• Uzbrojenie:
- 47mm nr. 1159 Vickers QF (Dmg: 50/50/50 Penetracja: 45/70/22 Szybkostrzelność 17-16 czas przycelowania i celność na 100m 2,9s/0,48) II
- 37mm Bofors wz. 37 St. (Dmg: 40/40/50 Penetracja: 60/90/22 Szybkostrzelność 29 czas przycelowania i celność na 100m 1,7s/0,35) III (po tej możesz zbierać exp na next tier)
- 47mm wz. 25 Pocisk (Dmg: 49/49/63 Penetracja: 76/96/26 Szybkostrzelność 24-26 czas przycelowania i celność na 100m 1,9s/0,35) IV (opcjonalnie)
- 76,2mm wz. 02 (Dmg: 100/105/145 Penetracja: 65/95/25 Szybkostrzelność 13, czas przycelowania i celność na 100m: 2,3s/0,54) IV (pobocznie)
• Silnik:
- 1 Silnik benzynowy, 4-cylindrowy Ford A o mocy 40 KM 20% I
• Radiostacja: AP-27 II (260m) > AP-30 III (300m) > AP-36 IV (325m)
• Gąsienice: C2P wz. 34 (Vmax 48km/h) > TKD (Vmax=55km/h)(udźwig 47mm)
• Inne dane   Zasięg widzenia:320m
-  Pancerz kadłuba: 10mm/7mm/3mm, V. obrotu= 36deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 3,28m/1,8m/1,24m
-  Masa bojowa: 3,1 tony, Vmax=75km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 125hp,Załoga: Kapitan i kierowca
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki):  (23/-12/30-30)
http://imageshack.us...s/443/2a8c.jpg/
76,2mm wz. 02   
http://imageshack.us...s/706/9i2w.jpg/
47mm Pocisk (niby się różnią tym jak jest zamontowane działo, ale po co robić z 1 dwa TDki?76,2mm weszłoby w miejsce 47mm)
TKD to pierwszy polski niszczyciel czołgów, zwany też działem samobieżnym. Pracę nad tankietką rozpoczęto w 1932 roku. Pojazd został pozbawiony górnej osłony, zawieszenie zostało wzmocnione a gąsienice poszerzone. Początkowo próbowano uzbroić tankietkę w działo 37 mm, ale ostatecznie uzbrojono pojazd w działo 47 mm polskiej produkcji. Do 1935 wyprodukowano 4 tankietki TKD. Z wyglądu przypomina Universal Carriel 2-pdr, lub TK-3 z działkiem i zapewne stylem gry takowy by przypominał. Szybki, zwrotny, z większą siłą ognia niż tankietki, lecz praktycznie bez pancerza i małą ilością hp.
Źródła:
- http://derela.republika.pl/tkdpl.htm (fajne zdjęcia)
- http://pl.wikipedia.org/wiki/TKD
- http://www.pancerium...gi/tankietki-tk
19. TKS-D – niszczyciel czołgów III tieru
Prototyp działa samobieżnego - niszczyciela czołgów konstrukcji polskiej z okresu przed II wojną światową. W lutym 1936 Biuro Badań Technicznych Broni Pancernych rozpoczęło studia nad konstrukcją ciągnika artyleryjskiego, zdolnego do przewożenia armaty przeciwpancernej Bofors kal. 37 mm. Konstrukcja pojazdu miała także umożliwiać prowadzenie ognia z przewożonego na nim działa. Wóz był znany pod oznaczeniem TKS-D. Prace projektowe prowadził zespół pod kierunkiem inż. R. Gundlacha. Konstrukcję nowego pojazdu oparto na podwoziu ciągnika artyleryjskiego C2P ze sprzęgłami bocznymi (jak w TKS-B). W kwietniu 1937 ukończono budowę dwóch prototypów. Według niektórych relacji, wzięły one udział w walkach podczas kampanii wrześniowej w składzie Dywizjonu Rozpoznawczego 10 Brygady Kawalerii (zmotoryzowanej) i zostały podczas nich zniszczone.
• Uzbrojenie:
- 37mm Bofors wz. 37 St. (Dmg: 40/40/50 Penetracja: 60/90/22 Szybkostrzelność 29 czas przycelowania i celność na 100m 1,7s/0,35) III
• Silnik:
• Radiostacja: AP-30 III (300m) > AP-36 IV (325m) > MB-37 V (350m)
• Gąsienice: TKS wz.36  (40km/h)> TKS-B wz. 37 (45km/h)
• Inne dane   Zasięg widzenia 345m
-  Pancerz kadłuba: 3mm/3mm/3mm ,V. obrotu= 42deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 3m/1,8m/1,57m
-  Masa bojowa: 2,75 tony, Vmax= 62km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 155hp, Załoga: Kapitan, ładowniczy, celowniczy i kierowca.
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki):  (27/-5/30-30)
TKS-D to polski niszczyciel czołgów, pierwszy egzemplarz powstał na podwoziu tankietki TKS-B, kolejna na podwoziu ciągnika C2P. Zalety: w miarę dobre działko, szybki i zwrotny, małe rozmiary. Wady to mała ilość hp, zerowy pancerz, słaba łączność (zasięg widzenia i radia), mała masa bojowa i małe kąty ostrzału. Inne dane to 4 osobowa załoga, gra nim przypominałaby grę mniejszym i szybszym T82, ze słabszym działkiem. Gra II i III tierem TDKów polskich byłaby krótka, ale przyjemna.
http://imageshack.us...s/856/cykm.png/
http://imageshack.us...ges/5/z19y.jpg/
Źródła:
- http://derela.republika.pl/tkdpl.htm
- http://pl.wikipedia.org/wiki/TKS-D
20. PZInż 160 - Niszczyciel czołgów IV tieru
W Państwowych Zakładach Inżynierii inż. Edwarda Habich opracował działo samobieżne na podwoziu prototypowego ciągnika gąsiennicowego PZInż 152. Projekt działa samobieżnego otrzymał oznaczenie fabryczne PZInż.160. Jedyny nie do końca zbudowany egzemplarz był wyposażony w armatę o kalibrze 37 mm Bofors wz 37 i dwa karabiny maszynowe w tym jeden do strzelania przeciwlotniczego. Pojazd miał mieć masę 4,3 t, prędkość maksymalną - 50 km/h, załogę - 4 osoby. Planowano silniejsze uzbrojenie, np.: działo 47mm wz. 39 St. .
• Uzbrojenie:
- 37mm Bofors wz. 37 St. (Dmg: 40/40/50 Penetracja: 60/90/22 Szybkostrzelność 29 czas przycelowania i celność na 100m 1,7s/0,35) III
- 47mm wz. 39 St. (Dmg: 55/55/25 Penetracja: 90/105/26 Szybkostrzelność 20-22 czas przycelowania i celność na 100m 1,8s/0,34) V
- 75mm wz. 18/24 (Dmg: 110/110/160 Penetracja: 105/135/42 Szybkostrzelność 11-15 czas przycelowania i celność na 100m 2,2s/0,4) V
• Silnik:
-  PZInż 425 95KM 20%  IV
-  1 silnik wysokoprężny PZInż.725 8- gaźnikowy, 6-cylindrowy rzędowy, 5180 cm³, 120 KM 15% VI
• Radiostacja: AP-36 IV (325m)> MB-37 V (350m)> MB-37M VI (405m)> Cabinet VII (485m)
• Gąsienice: PZinż 152 wz. 37 (50km/h) > PZinż 152 wz. 39 (55km/h)(udźwig 75mm wz. 18/24)
• Inne dane    Zasięg widzenia 360m
-  Pancerz kadłuba: 8mm/8mm/8mm, V. obrotu= 34deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 3,84m/2,08m/1,7m
-  Masa bojowa: 4,3 tony, Vmax=63km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 260hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki):  (45/-5/10-10)
-  Załoga: Kapitan, ładowniczy, celowniczy i kierowca.
http://imageshack.us...s/844/zf50.jpg/
http://imageshack.us...es/43/se20.jpg/
http://imageshack.us...es/10/qo4m.jpg/
PZInż 160 to projekt polskiego działa samobieżnego opracowanego przez inż. Edwarda Habicha. Pierwotnie miał posiadać działko 37mm, lecz rozważano też montaż armat większego kalibru. Miał posiadać jednolity pancerz o grubości 8mm. W grze byłby niski, szybki i zwrotny. Zawieszenie, układ napędowy i silnik miały być takie same jak w 4TP. Prawdopodobnie zbudowano jeden nieukończony prototyp (lub jego makietę). W grze przypominałby mniejszego T82 lub troszkę zmodyfikowanego Alecto.
Posiadałby 260hp, jego waga wynosiłaby 4,3 tony. 4 osobowa załoga zapewniałaby dobrą widoczność pola walki (wyglądaliby zza pancerza ;D ) zaś dobrą łączność zapewniałaby radiostacja Cabinet. Dzięki małym rozmiarom trudniej by było go wykryć, trafić i zniszczyć. Jeżeli nie jako świetny niszczyciel mógłby sprawować się jako pseudo-scout (tak jak poprzednie polskie TDki, ale i tak PZInż 160, jak i poprzednie polskie TDki mają jednak mniejszy zasięg widzenia i łączność i są mniej zwrotne od tankietek, tzn.: szybciej wytracają prędkość przy skręcaniu. Z pewnością ten niszczyciel czołgów w odpowiednich rękach stałby się groźną bronią i maszyną do zarabiania.
Źródła:
- http://derela.republika.pl/tkdpl.htm
- http://www.pancerium...y-pzinz-130-160
- http://www.zielp.pl/...=186&Itemid=257
21. PZInż 160/75 – niszczyciel czołgów V tieru
Rozwojowa wersja niszczyciela czołgów PZInż 160, znana tez jako PZ 75 lub PZinż160x, mająca być uzbrojona w działo 75mm lub 100mm haubicę. Istniała tylko na papierze.
• Uzbrojenie:
- 75mm wz. 18/24 (Dmg: 110/110/160 Penetracja: 105/135/42 Szybkostrzelność 11-15 czas przycelowania i celność na 100m 2,2s/0,4) V
- 75mm wz. 02/26 S.W.  (Dmg: 165/170/205 Penetracja: 168/200/45 Szybkostrzelność 10-11 czas przycelowania i celność na 100m 2,4s/0,34-0,33) VII
• Silnik:
- 1 silnik wysokoprężny PZInż.725 8- gaźnikowy, 6-cylindrowy rzędowy, 5180 cm³, 120 KM 15% VI
- PZInż 425 2x 95KM 20% VI
• Radiostacja: MB-37 V (350m)> MB-37M VI (405m)> Cabinet VII (485m)> Cabinet II VIII (525m)
• Gąsienice: PZInż 160 (50km/h) > PZInż 161 (55km/h)(udźwig 75mm 02/26 S.W.)
• Inne dane:    Zasięg widzenia 370m
- Pancerz kadłuba: 8mm/8mm/8mm, V. obrotu= 34deg/s
- Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 3,84m/2,08m/1,7m
-  Masa bojowa: 4,3 tony, Vmax=59km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 340hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki):  (45/-5/12-12)
http://imageshack.us...s/542/g1mv.png/
PZInż 160/75 to PZInż160 z mocniejszymi armatami, kalibru 75mm lub haubicą 100mm. Większa siła ognia, ilość hp, zasięg widzenia i radiostacji, reszta tak jak w PZInż 160. To taki szybszy, mniejszy, lżejszy i zwrotniejszy StuGIII bez pancerza, z ciut lepszymi armatami. Jeżeli umiesz grać StuGIII to ten pojazd nie sprawi ci problemów, przyniesie zaś spore zyski i przyjemność z gry.
Źródła:
22. B.U.G.I. 20-D – niszczyciel czołgów VI tieru
Projekt niszczyciela opracowany na podwoziu czołgu 20/25TP BBTBPz. przez inżynierów projektujących czołg B.U.G.I. i  inżyniera Gundlacha w lipcu 1939 roku. Istniał tylko na papierze.
• Uzbrojenie:
- 75mm wz. 22/24 (Dmg: 135/135/175 Penetracja: 150/190/45 Szybkostrzelność 13-15 czas przycelowania i celność na 100m 1,65s/0,39) VI
- 75mm wz. 02/26 S.W.  (Dmg: 165/170/205 Penetracja: 168/200/45 Szybkostrzelność 10-11 czas przycelowania i celność na 100m 2,4s/0,34-0,33) VII
- 75mm wz. 37 STAR (Dmg: 200/200/205 Penetracja: 157/190/43 Szybkostrzelność 9-10,5 czas przycelowania i celność na 100m 2,3s/0,35-0,34) VIII
- 100mm wz. 39 R (Dmg: 220/220/235 Penetracja: 205/230/55 Szybkostrzelność 8-7 czas przycelowania i celność na 100m 2,5s/0,37-0,38) VII
• Silnik:
- 2x95KM PZInż 425 20% VI
- 250KM PZInż R.W.D1 Wysokoprężny 15% VI
- 400KM PZInż R.W.AD1 wysokoprężny 15%  VI
• Radiostacja: MB-37M VI (405m) > Cabinet VII (485m)> Cabinet II VIII (525m)
• Gąsienice: 25TP (30km/h)> B.U.G.I. 20-D (40km/h)(udźwig 100mm wz. 39R i 105mm Schneidera)
• Inne dane    Zasięg widzenia 375m
-  Pancerz kadłuba: 60/50/50, V. obrotu= 34deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 7m/2,6m/2m
-  Masa bojowa: 21 ton, Vmax=59km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 620hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki):  (45/-5/30-30)
-  Załoga: Kapitan, ładowniczy, celowniczy, radiotelegrafista i kierowca.
B.U.G.I. 20-D to projekt polskiego niszczyciela czołgów opracowany przez inżynierów projektujących czołg B.U.G.I. i  inżyniera Gundlacha w lipcu 1939 roku, równolegle do projektu PZInż 160. Przypomina nieco dłuższego i mniej zwrotnego JagdPz IV, ma ciut większą siłę ognia i więcej hp (620).
http://imageshack.us...01/eky.png/ <-Naprawdę warto sprawdzić  :smile:
http://imageshack.us...s/513/fxgn.jpg/ <- Naprawdę warto sprawdzić  :smile:
Wracając do ogólego uzbrojenia pojazdów w moim drzewku, Wojsko Polskie nie miało nowoczesnych dział 88mm, zaś modernizowane 100mm itp., miały podobna siłę ognia jak niemieckie 88, co wykorzystałem tworząc cały mój projekt. Pancerz ciut słabszy niż JagdPz IV (55mm), zaś widoczność i łączność całkiem dobre jak na VI tier. Jest to ostatni 100% polski TDk w moim projekcie polskiego drzewka czołgów i moim  zdaniem prezentuje się znakomicie. Po wymaksowaniu zakładam, że będzie groźnym przeciwnikiem na polu walki, a gra nim będzie bardzo opłacalna.
Źródła:
Pozostałe TDki i... arty   :smile:   zrobie w niedalekiej przyszłości.

Edited by CreAtiveEeX, 30 September 2013 - 12:49 PM.

CreAtiveEeX #5 Posted 29 September 2013 - 01:15 PM

Private

• Player
  • 16639 battles
  • 19

*
POPULAR

28. SU-100S – Niszczyciel czołgów VII tieru (nr. 28 oznacza 28 czołg, pomyłka w poprzednich postach, powód; zbyt duży post ciężko ogarnąć)
LWP otrzymało dwa egzemplarze SU-100S, podczas II wojny światowej od Sowietów. Jednak większa ilość tych pojazdów trafiła, dotarła do Polski dopiero po wojnie. Na uzbrojeniu Wojska Polskiego pozostawały do końca lat 50. W niektórych z nich zamontowano działa 122mm. W kilku z nich zamontowane różne silniki, w celu zwiększenie prędkości i przyspieszenia. Jeden z polskich SU-100S znajduje się w Muzeum Broni Pancernej Centrum Wojsk Lądowych w Poznaniu.
• Uzbrojenie:
- D-10S wz. 44 100mm (Dmg: 230/230/410 Penetracja: 175/235/50 Szybkostrzelność 9,11 czas przycelowania i celność na 100m 2s/0,37) VII
- D-10S wz. 49 100mm (Dmg: 350/350/410 Penetracja: 175/235/50 Szybkostrzelność 9,62 czas przycelowania i celność na 100m 1,6s/0,34) VII
- A-19 122mm (Dmg: 390/390/465 Penetracja: 175/217/61 Szybkostrzelność 3,74 czas przycelowania i celność na 100m 2,9s/0,43) VII
• Silnik:
-  W-2-34 500KM wysokoprężny 15% VI
-  W-2-34M 520KM wysokoprężny 15% VI
• Radiostacja: 10RK (440m) VII > 9RM (525m) VIII> 12RT (625m) IX
• Gąsienice: SU-100 (35km/h)> SU-100S (42km/h)(udźwig A-19)
• Inne dane Zasięg widzenia 380m
-  Pancerz kadłuba: 90mm/70mm/45mm ,V. obrotu= 34deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 6,77m/3m/2,4m
-  Masa bojowa: 31,7-32t, Vmax= 57km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 860hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki):  20/-6, 12/-12
-  Załoga: Kapitan, ładowniczy, celowniczy, radio i kierowca.
http://imageshack.us...es/42/yjv4.jpg/
Źródła:
- http://en.wikipedia....ghting_vehicles
- http://pl.wikipedia.org/wiki/SU-100
- http://www.youtube.c...h?v=ahineJyG9L0
29. ISU-122S – Niszczyciel czołgów VIII tieru
Działa samobieżne ISU-122 powstały poprzez zamontowanie w kadłubach dział ISU-152 dział 122mm (z braku dział 152mm). Działa samobieżne ISU-122S były na uzbrojeniu LWP w 8 i 5 dywizji pancernej, brały udział m. in.: w forsowaniu Nysy. Także po wojnie kilka sztuk ISU-122S zostało przekazanych przez Z.S.R.R dla LWP w celach szkoleniowych i testowych.
• Uzbrojenie:
- A-19 122mm (Dmg: 390/390/465 Penetracja: 175/217/61 Szybkostrzelność 3,74 czas przycelowania i celność na 100m 2,9s/0,43) VII
- D-25T 122mm (Dmg: 390/390/465 Penetracja: 175/217/61 Szybkostrzelność 4,5 czas przycelowania i celność na 100m 2,9s/0,41) VIII
- D-25S 122mm (Dmg: 390/390/465 Penetracja: 215/281/70 Szybkostrzelność 4,85 czas przycelowania i celność na 100m 2,8s/0,39) VIII
• Silnik:
- W-2-34 500KM wysokoprężny 15% VI
- W-2-34M 520KM wysokoprężny 15% VI
-  V2-IS 600KM wysokoprężny 15% VII
• Radiostacja: 9RM (525m) VIII> 12RT (625m) IX > 10RT-26E (760m) X
• Gąsienice: ISU-122 (30km/h)> ISU-122S (35km/h) (udźwig D25T i D25S)
• Inne dane   Zasięg widzenia 385m
-  Pancerz kadłuba: 90mm/70mm/60mm ,V. obrotu= 28deg/s
-  Rozmiary (długość(ZAWSZE bez działa)/szerokość/wysokość): 6,77m/3,07m/2,48m
-  Masa bojowa: 45,5-46 t, Vmax=46km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 1000hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): 18/-6, 10/-10.
http://imageshack.us...es/42/mj0g.jpg/
Źródła:
http://en.wikipedia....ghting_vehicles
http://pl.wikipedia.org/wiki/ISU-122
http://www.konflikty...ne_ISU-122.html
http://www.dws.org.p...p?f=83&t=126605
30. ISU-152K - Niszczyciel czołgów IX tieru
Działa ISU-152K znalazły się w uzbrojeniu ludowego Wojska Polskiego. Pewną ich liczbę otrzymał 13 pułk artylerii samobieżnej. Większa liczba dotarła do Polski po zakończeniu wojny. Pozostawały w uzbrojeniu do początku lat 60.
• Uzbrojenie:
- ML20S wz. 45 152mm (Dmg: 700/700/915 Penetracja: 150/245/75 Szybkostrzelność 3,51 czas przycelowania i celność na 100m 2,8s/0,45) VIII
- BL-10 152mm (Dmg: 750/750/950 Penetracja: 286/329/90 Szybkostrzelność 3,51 czas przycelowania i celność na 100m 2,9s/0,39) IX
• Silnik:
-  V2-IS 600KM wysokoprężny 15% VII
-  W-54K 650KM wysokoprężny 15% VIII
-  V2-54-IS 700KM wysokoprężny 15% IX
• Radiostacja: 12RT (625m) IX > 10RT-26E (760m) X
• Gąsienice: ISU-152 (30km/h)> ISU-152K (35km/h) (udźwig BL10)
• Inne dane   (320mm w okolicach działa)   Zasięg widzenia 395m
-  Pancerz kadłuba: 115mm/85mm/75mm (z płytami dokładanymi w wersji K)   V. obrotu= 20deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 6,77m/3,07m/2,48m
-  Masa bojowa: 47,6-48 t, Vmax.= 47km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 1650hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): -6/+17, 8/-8
Źródła:
- http://pl.wikipedia....SU-152#ISU-152K
http://imageshack.us...s/812/6wa9.jpg/
Polski ISU-152K w Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (powyżej). Jest to wersja K, ponieważ widzimy na tym zdjęciu zakryty karabin maszynowy i właz, identyczne jak na zdjęciu ISU-152K z Placu Zwycięstwa w Moskwie (poniżej).
http://imageshack.us...s/593/5js3.jpg/
31. ISU-152M – Niszczyciel czołgów X tieru
Zmodernizowana wersja ISU-152. LWP dostało większa liczbę różnych modeli dział ISU-152 po zakończeniu wojny. Wśród nich znajdował się ostatni model tego czołgu, zmodernizowany w 1959 roku. Jednak już kilka lat później wycofano go ze służby.
• Uzbrojenie:
- BL-10M wz. 59 152mm (Dmg: 850/780/1100 Penetracja: 300/450/90 Szybkostrzelność 3,6 czas przycelowania i celność na 100m 2,5s/0,34) X
• Silnik:
- V-2-54K-IS2 wysokoprężny 750KM 15% X
• Radiostacja: 10RT-26E (760m) X
• Gąsienice: ISU-152M (45km/h)
• Inne dane   (320mm w okolicach działa) Zasięg widzenia 400m
-  Pancerz kadłuba: 115mm/85mm/75mm (z płytami dokładanymi)   V. obrotu= 22deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 6,77m/3,07m/2,48m
-  Masa bojowa: 49,5 t
-  Wytrzymałość: 2000hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki):  -6/+17, 8/-8
(wygląd prawie identyczny jak ISU-152K, z tym, że przy włazie znajduje się DszK 12,7mm)
Źródła:
- http://pl.wikipedia....SU-152#ISU-152M
Podsumowując linię TDków, a zwłaszcza 4 ostatnie, muszę przyznać, że wyszło nieźle ;) Fakt, 4 ostatnie to przecież konstrukcje radzieckie, ale dociągnąłem TDki do 10 tieru, i wygląda to bardzo sensownie. Ponadto, polskie konstrukcje sięgają aż 6 tieru. Mogłem nawet wydłużyć je do 8, poprzez M1 (inaczej C7TPD) i dając B.U.G.I.emu 120mm, tworząc hipotetyczny VIII tier. Jednak takie rozwiązanie sprawiłoby, że PZInż 160 wylądowałby na V tierze, zaś jego wersja rozwojowa na VI tierze, co zakrawa na śmiech na sali… 37mm vs IS? Nie, no ten pojazd skonstruowano do niszczenia PZ III i IV, i planowano go rozwinąć aby zyskać przewagę, co skutkowałoby niszczeniem lepiej opancerzonych celi, takich jak Pantera czy czołgi VK (które jeszcze nie istniały, tak jak PZInż 160/75). Nie wiem jak traktować informację z internetowej gazety zielp.pl, co do 7TPD, nazwanego z niewiadomych powodów na tej stronie M1 nie ma wątpliwości, że wkrótce miały nad nim ruszyć pracę… Więc skąd taki dokładny szkic? Może z rosyjskiego forum historii alternatywnej? Nie wiem co z nim zrobię, może damy go na Premium IV tier? Na razie pozostawię go w spokoju. Z działkiem 75mm sprawowałby się tam dobrze, i podłączałoby go najwyżej do V tierów. Ale dobra, wracając do TDKów, po udowodnieniu, że SU-100S, ISU-122S i ISU-152K i M istniały i były na uzbrojeniu LWP, uważam, że jest to dobra linia TDKów. Jedynie ISU-152M może sprawiać wątpliwości, czy był na uzbrojeniu LWP, bo nie ma na to twardych dowodów, a jedynie przesłanki (ISU-152 był na uzbrojeniu LWP do połowy lat 60, zaś modyfikacja zwana ISU-152M powstała w 1959 roku, zaś to właśnie po wojnie do Polski sprowadzono większość dział samobieżnych ISU-152, w różnych odstępach czasu).
Natomiast teraz pojawia się artyleria samobieżna, z którą miałem nie lada problem, głównie taki, że nie istniała. Fakt jest taki, że polska artyleria była wielką przedwojenną chlubą Polski, mimo iż posiadaliśmy głównie sprzęt po zaborcach. W planach modernizacji Wojska Polskiego były tez plany stworzenia kilku oddziałów lub nawet kompanii artylerii samobieżnej, której WP nie posiadało (posiadaliśmy jedynie kilkanaście samochodów, na których były zamontowane armaty przeciwlotnicze i była to jedyna artyleria samobieżna w Polsce). Aby stworzyć tak wiele baterii, potrzebne były pojazdy, na których na stałe zamontowane były by armaty artylerii. Planowano wykorzystać w tym celu Ciągniki C2P, C7P, PZInż 152 a także podwozia czołgów prototypowych, lub będących jedynie na papierze. Niestety wiemy jedynie, że planowano modernizację wojska, a nie zaplanowano (przynajmniej nie ma pewnych dowodów) żadnych dział artylerii samobieżnej. Możemy jedynie się domyślać, że na podwoziu C2P czy C7P czy nawet C25P planowano umieścić armaty, tworząc nowe działa samobieżne. Oto jak biednie wygląda drzewko bez artylerii samobieżnej:
http://imageshack.us...es/94/e7bg.jpg/
Tworząc linię artylerii, brałem pod uwagę uzbrojenie i powozie (ciągnik artyleryjski, podwozie czołgowe, istniejące lub prototypowe; łączenie ciągnika artyleryjskiego i arty jest tez wykorzystane we francuskiej linii artylerii, ale mogę się mylić, więc sprawdźcie to  ). W ten sposób dociągnąłem ją do X tieru. Z początku arty miała być do VIII tieru, jednak po aktualizacji 8,6 wyciągnąłem ją do X tieru. Zauważcie, że dwie ostatnie arty to czołgi z zawieszeniem typu Christie (jeżeli założymy, że 40TP takowe posiadał). Mimo iż polska artyleria samobieżna nie istniała, stworzyłem ją według istniejących przesłanek historycznych. Przy arty, jak i przy rosyjskich pojazdach produkowanych na licencji, lub używanych w Polsce, nie będę się zbytnio rozpisywał, jednak w każdej możecie wyróżnić zalety i wady, patrząc na parametry, co da wam wystarczający obraz tej artylerii. Ponadto dorzucę plany podwozia i swoją wizję każdej artylerii samobieżnej. Jeżeli zaś nie podoba się wam tworzenie na siłę linii artylerii, to proponuje powyższe drzewko (1.0.2). Jednak obstaje przy propozycji z artylerią (1.0.1).
WAŻNE: Sprawdzajcie linki z obrazkami ;) Warto, zwłaszcza arty ;D
32. C2P 100 - artyleria samobieżna II tieru
Dowództwo polskiej armii planowało na rok 1940 wprowadzenie polskich dział samobieżnych poprzez zamontowanie posiadanych armat na podwoziach polskich ciągników artyleryjskich i czołgów. Koncepcja polskiego działa samobieżnego na nadwoziu ciągnika C2P, którego głównym zadaniem było holowanie dział, w tym armat 100mm wz. 1914/19, zakładała możliwość zamontowania tego działa na nadwoziu C2P, jednak nigdy nie została wykorzystana.
• Uzbrojenie:
- 100mm wz. 1914/19 St. Škoda (Dmg: 400/340 Penetracja: 50/100 Szybkostrzelność 3,5 czas przycelowania i celność na 100m 6,2s/0,83) III
• Silnik:
- 1 Silnik benzynowy, 4-cylindrowy Ford A o mocy 40KM 20% I
- 1 Silnik benzynowy, fiat122 BC 46KM 20% II
- 1 Silnik wysokoprężny, Saurer CR1D o mocy 65KM 15% IV
• Radiostacja: AP-27 II (260m) > AP-30 III (300m) > AP-36 IV (325m)
• Gąsienice: C2P (Vmax=40km/h) > C2P wz. 38 (Vmax=45km/h)
• Inne dane:
-  Pancerz kadłuba: 10/6/6, V. obrotu: 17deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 2,85m/1,8m/1,58m
-  Masa bojowa: 2,5 tony, Vmax= 72km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 110hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): (-3/45, -5/5)
http://imageshack.us...es/46/rej7.jpg/
33. C2P 105 - artyleria samobieżna III tieru
Dowództwo polskiej armii planowało na rok 1940 wprowadzenie polskich dział samobieżnych poprzez zamontowanie posiadanych armat na podwoziach polskich ciągników artyleryjskich i czołgów. Koncepcja polskiego działa samobieżnego na nadwoziu ciągnika C2P, którego głównym zadaniem było holowanie dział, w tym armat 105mm wz. 13 i 29, zakładała możliwość zamontowania tych dział na nadwoziu C2P, jednak nigdy nie została wykorzystana.
• Uzbrojenie:
- 105mm wz. 13 (Dmg: 410/350/350 Penetracja: 53/104/65 Szybkostrzelność 4,1 czas przycelowania i celność na 100m 6,5s/0,81) III
- 105mm wz. 29 (Dmg: 410/350/350 Penetracja: 53/104/65 Szybkostrzelność 4,4 czas przycelowania i celność na 100m 6,1s/0,78) IV
• Silnik:
- 1 Silnik benzynowy, fiat122 BC 46KM 20% II
- 1 Silnik wysokoprężny, Saurer CR1D o mocy 65KM 15% IV
• Radiostacja: AP-30 III (300m) > AP-36 IV (325m) > Cabinet VII (485m)
• Gąsienice: C2P wz. 35 (Vmax=42km/h)> C2P wz. 39 (Vmax=45km/h)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 10/6/6, V. obrotu= 16deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 2,85m/1,8m/1,58m
-  Masa bojowa: 3 tony, Vmax=65km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 150hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki):  (-3/40, -7/7)
- Załoga: Kapitan, ładowniczy, celowniczy i kierowca.
http://imageshack.us...es/39/rn1n.JPG/
34. PZInż 152 105/120 - artyleria samobieżna IV tieru
Dowództwo polskiej armii planowało na rok 1940 wprowadzenie polskich dział samobieżnych poprzez zamontowanie posiadanych armat na podwoziach polskich ciągników artyleryjskich i czołgów. Koncepcja polskiego działa samobieżnego na nadwoziu ciągnika PZinz 152, którego głównym zadaniem było holowanie dział, w tym dział 105mm wz. 29/37 i 120mm 09/31, zakładała możliwość zamontowania tych dział na nadwoziu PZinż 152, jednak nigdy nie została wykorzystana.
• Uzbrojenie:
- 105mm wz. 29/37 (Dmg: 410/350/350 Penetracja: 53/104/65 Szybkostrzelność 4,4 czas przycelowania i celność na 100m 6,1s/0,78) IV
- 120mm 1878/09/31 (Dmg: 450/360/360 Penetracja: 55/109/67 Szybkostrzelność 4 czas przycelowania i celność na 100m 6,1s/0,78) IV
• Silnik:
-   silnik wysokoprężny PZInż. 725 o mocy 100KMIV
-   silnik wysokoprężny PZInż. 235 o mocy 115KMV
• Radiostacja: AP-36 IV (325m) > MB-37 V (350m)> Cabinet VII (485m)
• Gąsienice: PZinż 152 I (30km/h)> PZInż 152 II (35km/h)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba:8mm/8mm/8mm, V. obrotu=18deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 3,84m/2,08m/1,5m
-  Masa bojowa: 5 ton, Vmax= 63km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 170hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): (-5/55, -5/5)
http://imageshack.us...ges/30/3gb.JPG/
35. PZInż 152 100 wz. 38 - artyleria samobieżna IV tieru
Dowództwo polskiej armii planowało na rok 1940 wprowadzenie polskich dział samobieżnych poprzez zamontowanie posiadanych armat na podwoziach polskich ciągników artyleryjskich i czołgów. Koncepcja polskiego działa samobieżnego na nadwoziu ciągnika PZinż 152, którego głównym zadaniem było holowanie dział, w tym 100mm wz. 38, zakładała możliwość zamontowania tego działa na nadwoziu PZInż 152, jednak nigdy nie została wykorzystana.
• Uzbrojenie:
- 100mm wz. 38 St. (Dmg: 410/350/350 Penetracja: 53/104/65 Szybkostrzelność 5,1 czas przycelowania i celność na 100m 6s/0,73) IV
• Silnik:
-   silnik wysokoprężny PZInż. 725 o mocy 100KMIV
-   silnik wysokoprężny PZInż.725 8- gaźnikowy, 6-cylindrowy rzędowy, 5180 cm³, 120KM 15% VI
• Radiostacja: AP-36 IV (325m) > MB-37 V (350m)> Cabinet VII (485m)
• Gąsienice: PZInż 152 wz. 38 (30km/h)> PZInż 152/160 (35km/h)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 8mm/8mm/8mm, V. obrotu=18deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 3,84m/2,08m/1,5m
-  Masa bojowa: 5 ton, Vmax=63km/h (uwzględniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 175hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki):  (-5/55, -5/5)
http://imageshack.us...es/18/t2i7.jpg/
36. C7P 120/155 - artyleria samobieżna V tieru
Dowództwo polskiej armii planowało na rok 1940 wprowadzenie polskich dział samobieżnych poprzez zamontowanie posiadanych armat na podwoziach polskich ciągników artyleryjskich i czołgów. Koncepcja polskiego działa samobieżnego, na nadwoziu ciągnika C7P, którego głównym zadaniem było holowanie dział, w tym dział 120mm 1878/09/31, 1878/10/31 i 155mm wz. 17 Schneider, zakładała możliwość zamontowania tych dział na nadwoziu C7P, jednak nigdy nie została wykorzystana.
• Uzbrojenie:
- 120mm 1878/09/31 (Dmg: 450/360/360 Penetracja: 55/109/67 Szybkostrzelność 4 czas przycelowania i celność na 100m 6,1s/0,78) IV
- 120mm 1878/10/31 (Dmg: 450/360/360 Penetracja: 57/111/68 Szybkostrzelność 4,8 czas przycelowania i celność na 100m 5,5s/0,72) V
- 155mm wz. 1917 Schneider (Dmg: 690/690 Penetracja: 77/188 Szybkostrzelność 2,8 czas przycelowania i celność na 100m 6,5s/0,79) V
• Silnik:
-   silnik wysokoprężny PZInż.725 8- gaźnikowy, 6-cylindrowy rzędowy, 5180 cm³, 120KM 15% VI
• Radiostacja: MB-37 V (350m)> MB-37M VI (405m)> Cabinet VII (485m)> Cabinet II VIII (525m)
• Gąsienice: C7TP (25km/h) > C7P (30km/h)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 17/15/15, V. obrotu=18deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 4,56m/2,43m/2,19m
-  Masa bojowa: 7ton – 8,5 tony, Vmax= 47km/h (uwzgledniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 235hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki):  (-2/44, -15/15)
- Załoga: Kapitan, radiotelegrafista, ładowniczy, celowniczy i kierowca.
http://imageshack.us...es/23/1b2u.jpg/
37. C14P 120/155 - artyleria samobieżna VI tieru
Dowództwo polskiej armii planowało na rok 1940 wprowadzenie polskich dział samobieżnych poprzez zamontowanie posiadanych armat na podwoziach polskich ciągników artyleryjskich i czołgów. Koncepcja polskiego działa samobieżnego na nadwoziu czołgu 14TP, zakładała możliwość zamontowania dział 155mm wz. 17 Schneider i 120mm wz. 1940. Istniała możliwość zamontowania tych dział w obracanej wieży na nadwoziu C14P jednak nigdy nie została wykorzystana.
• Uzbrojenie:
- 155mm wz. 1917 Schneider (Dmg: 690/690 Penetracja: 77/188 Szybkostrzelność 2,8 czas przycelowania i celność na 100m 6,5s/0,79) V
- 120mm wz. 1940 (Dmg: 500/500 Penetracja: 81/199 Szybkostrzelność 4,5 czas przycelowania i celność na 100m 6,1s/0,73) VI
• Silnik:
- 1 silnik benzynowy American de la France 240KM 20% IV
- 1 silnik benzynowy Maybach 300KM 20% IV
- 1 silnik benzynowy Maybach 360KM 20% V
- 1 silnik benzynowy PZInż R.W.A (od nazwisk Rytel Werner) 400KM 20% VI
• Gąsienice: C14TP (30km/h) > C14P (35km/h)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 17/15/15, V.obrotu=30deg/s, (wieży 15/10/10)
-  Masa bojowa: 17-18,5 tony, Vmax=56km/h (uwzgledniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 300hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki):  (-4/46, 360 pełen obrót wieży)
-  Załoga: Kapitan, radiotelegrafista, 2x ładowniczy, celowniczy i kierowca.
http://imageshack.us...s/203/s0z5.jpg/
38. C20P KSUS 120/152 - artyleria samobieżna VII tieru
Dowództwo polskiej armii planowało na rok 1940 wprowadzenie polskich dział samobieżnych poprzez zamontowanie posiadanych armat na podwoziach polskich ciągników artyleryjskich i czołgów. Koncepcja polskiego działa samobieżnego na nadwoziu czołgu C20P, model KSUS, zakładała zamontowanie na nim armat artyleryjskich w tym 120mm wz. 1940 i 152,4 wz. 30 Bofors. Istniała możliwość zamontowania tych dział na nadwoziu C20P jednak nigdy nie została wykorzystana.
• Uzbrojenie:
- 120mm wz. 1940 (Dmg: 500/500 Penetracja: 81/199 Szybkostrzelność 4,5 czas przycelowania i celność na 100m 6,1s/0,73) VI
- 152.4 mm wz. 30 Bofors (Dmg: 780/780 Penetracja: 90/210 Szybkostrzelność 3,2 czas przycelowania i celność na 100m 6,9s/0,78) VII
• Silnik:
- 320KM PZInż R.W.A1M 20 % IV
- 400KM PZInż R.W.A 20% V
- 500KM PZInż R.W.B 20% VI
• Radiostacja: MB-37M VI (405m)> Cabinet VII (485m)> Cabinet II VIII (525m)
• Gąsienice: KSUS I (25km/h)> KSUS II (30km/h)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 35/30/30, V.obrotu= 32deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 7,2m/2,6m/2m
-  Masa bojowa: 27,5 tony, Vmax=46km/h (uwzgledniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 340hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): (-4/46, -10/10)
-  Załoga: Kapitan, radiotelegrafista, 2x ładowniczy, celowniczy i kierowca.
http://imageshack.us...es/20/vb3e.jpg/
39. C20P BBTPz. 152/155 - artyleria VIII tieru
Dowództwo polskiej armii planowało na rok 1940 wprowadzenie polskich dział samobieżnych poprzez zamontowanie posiadanych armat na podwoziach polskich ciągników artyleryjskich i czołgów. Koncepcja polskiego działa samobieżnego na nadwoziu czołgu C20P, model BBTBPz, zakładała zamontowanie na nim armat artyleryjskich w tym 152,4 wz. 30 Bofors i 155mm wz. 40. Istniała możliwość zamontowania tych dział na nadwoziu C20P jednak nigdy nie została wykorzystana.
• Uzbrojenie:
- 152.4 mm wz. 30 Bofors (Dmg: 780/780 Penetracja: 90/210 Szybkostrzelność 3,2 czas przycelowania i celność na 100m 6,9s/0,78) VII
- 155mm wz. 40 (Dmg: 1250/1250/720 Penetracja: 95/95/185 Szybkostrzelność 2,8 czas przycelowania i celność na 100m 6,4s/0,74) VIII
• Silnik:
- 2X250 PZInż KM R.W.D1 Wysokoprężny 15% V
• Radiostacja: Cabinet VII (485m)> Cabinet II VIII (525m)
• Gąsienice: BBTBPz. (25km/h) > BBTBPz. II (30km/h)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 50/50/50, V.obrotu=28deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 7,2m/2,6m/2m
-  Masa bojowa: 28 ton, Vmax=44km/h (uwzgledniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 445hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): (-4/46, -10/10)
- Załoga: Kapitan, radiotelegrafista, 2x ładowniczy, celowniczy i kierowca.
http://imageshack.us...s/849/k0cv.jpg/
40. C20P PZInż. 155 - artyleria samobieżna IX tieru
Dowództwo polskiej armii planowało na rok 1940 wprowadzenie polskich dział samobieżnych poprzez zamontowanie posiadanych armat na podwoziach polskich ciągników artyleryjskich i czołgów. Koncepcja polskiego działa samobieżnego na nadwoziu czołgu C20/25P, model PZInż, zakładała zamontowanie na nim armaty 155mm wz. 40 lub 40/41, jednak nigdy nie została wykorzystana.
• Uzbrojenie:
- 155mm wz. 40 (Dmg: 1250/1250/720 Penetracja: 95/95/185 Szybkostrzelność 2,8 czas przycelowania i celność na 100m 6,4s/0,74) VIII
- 155mm wz. 40/41 (Dmg: 1250/1250/720 Penetracja: 95/95/185 Szybkostrzelność 2,8 czas przycelowania i celność na 100m 5,8s/0,7) IX
• Silnik:
- 2X250KM PZInż R.W.D1 Wysokoprężny 15% V
- 2X300KM PZInż R.W.A1 20% VI
- 2X400KM PZInż R.W.A 20% VII
• Radiostacja: Cabinet II VIII (525m) > ER-40M X (745m)
• Gąsienice: PZInż C25P (25km/h)> PZInż C25P wz. 41 (30km/h)
• Inne dane: ,V.obrotu=29deg/s
-  Pancerz kadłuba: 80/60/50
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 6m/2,5m/2,3m
-  Masa bojowa: 29 ton, Vmax=44km/h (uwzgledniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 485hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): (-4/51, -20/20)
- Załoga: Kapitan, radiotelegrafista, 2x ładowniczy, celowniczy i kierowca.
http://imageshack.us...s/809/bo2a.jpg/
41. C40P PZInż. 220 Škoda - artyleria samobieżna X tieru
Dowództwo polskiej armii planowało na rok 1940 wprowadzenie polskich dział samobieżnych poprzez zamontowanie posiadanych armat na podwoziach polskich ciągników artyleryjskich i czołgów. Koncepcja polskiego działa samobieżnego na nadwoziu czołgu C40P, model Habicha, opracowany w PZInż, zakładała zamontowanie na nim armaty 220mm wz. 32 Škoda, jednak nigdy nie została wykorzystana.
• Uzbrojenie:
- 220 mm wz. 32 Škoda (Dmg: 2000/1500/950 Penetracja: 100/301/105 Szybkostrzelność 2,01 czas przycelowania i celność na 100m 6,9s/0,75) X
• Silnik:
- 2X400KM PZInż R.W.AD1 wysokoprężny 15% IX
• Gąsienice: PZInż C40P (Vmax=30km/h)
• Inne dane: ,V.obrotu=28deg/s
-  Pancerz kadłuba: 110/100/90
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 7m/2,6m/2,2m
-  Masa bojowa: 46 ton, Vmax=44km/h (uwzgledniając fizykę gry)
-  Wytrzymałość: 510hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): (-5/50, -12/12)
- Załoga: Kapitan, radiotelegrafista, 2x ładowniczy, 2x celowniczy i kierowca.
http://imageshack.us...s/855/6piv.jpg/
Czołgi premium, końcowe wnioski, prośby i porównania jutro z rana.

Edited by CreAtiveEeX, 04 October 2013 - 06:26 PM.

CreAtiveEeX #6 Posted 29 September 2013 - 01:15 PM

Private

• Player
  • 16639 battles
  • 19

*
POPULAR

Teraz zaprezentuje Czołgi Premium: (pełna nazwa - tier - cena)
- Vickers 6E 40mm SIAM mod – II tier - 500 gold
- PZInż 130 – III tier – 750 gold
- WB-10 40mm U45 – III tier – 750 gold
- SU-85M – V tier – 2300 gold
- Churchill IV – V tier – 1500 gold
- Cromwell VII – VI tier – 3750 gold
- M4A4 Vc Firefly – VI tier – 3750 gold
- PT-76B – VI tier – 4000 gold
- IS-2m – VII tier – 8800 gold
- IS-3 wz. 46 – VIII tier – 11800 gold
Nie rozpisywałem sie na temat dodatkowych informacji, ani nie podkreślałem głównych parametrów (co było bardzo czasochłonne), związanych ze służbą i rysem historycznym, jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości na temat tych czołgów proponuję bardzo wnikliwie przejrzeć źródła.
Vickers 6-E SIAM– czołg lekki II tieru
Polska planowana modyfikacja czołgu Vickers Mk. E. Istniała tylko na papierze.
• Uzbrojenie:
- 40mm wz. 36 Bofors (Dmg: 45/45/60 Penetracja: 50/72/24 Szybkostrzelność 60, czas przycelowania i celność na 100m: 1,7-2,2s/0,41-0,48) IV
• Silnik:
- 1 silnik wysokoprężny Saurer VBLDb-a, 6-cylindrowy o mocy 115 KM II 15%
• Radiostacja: Marconi SB-3 II (250m)
• Gąsienice: SPG SIAM mod (Vmax=45km/h)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 12mm/12mm/12mm ,V. obrotu= 48deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość):
-  Pancerz wieży: 3mm/3mm/3mm  V. obrotu= 44deg/s
-  Masa bojowa: 7,5 tony   Zasięg widzenia 300m
-  Wytrzymałość: 135hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): (-3/25, 360deg obrót działa w wieży)
http://imageshack.us...es/12/g44a.png/
PZInż 130– czołg lekki III tieru
Polski prototypowy czołg pływający. Zbudowano jeden sprawny prototyp z nieuzbrojoną wieżą, w której planowano zamontować WKM polskiej produkcji. Głównym projektantem PZInż. 130 był inż. Edward Habich. Nieuzbrojony prototyp czołgu był gotów w roku 1937, 2 października 1937 roku został przekazany na testy wojskowe. Podczas rozmaitych rajdów i prób przejechał około 3500 km bez poważnych usterek, zbierając pochlebne opinie ze względu na swoją prędkość i łatwość pokonywania przeszkód terenowych. Mimo to, w maju 1939 roku Sztab Główny podjął decyzję o nierozwijaniu idei czołgów pływających. Prototyp odesłano do Warsztatu Doświadczalnego w Ursusie. Po kampanii wrześniowej został przejęty przez Niemców.
• Uzbrojenie:
- 20mm wz. 38 FK-B (Dmg: 12/15 Penetracja: 23/46 Szybkostrzelność 125 czas przycelowania i celność na 100m1,6s/0,57) II
• Silnik:
- 1 silnik benzynowy PZInż.425M, 8-cylindrowy o mocy 105KM 20% V
• Radiostacja: VII RKD (485m)
• Gąsienice: PZInż 130 (60km/h)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 8mm/8mm/4mm ,V. obrotu= 50deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 4,22m/2,08m/1,88m
-  Pancerz wieży: 12mm/8mm/4mm  V. obrotu= 46deg/s
-  Masa bojowa: 3,92 tony   Zasięg widzenia 325m
-  Wytrzymałość: 200hp Załoga: Kapitan i kierowca.
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): (-6/35, 360deg obrót działa w wieży)
http://imageshack.us...s/571/zwcy.jpg/
http://imageshack.us...s/571/n0pz.jpg/
http://imageshack.us...es/856/qgz.gif/
http://imageshack.us...s/203/8pwq.jpg/
http://imageshack.us...s/585/okdf.png/
http://imageshack.us...s/163/oamn.jpg/
http://imageshack.us...es/46/e8mo.jpg/
Źródła:
http://pl.wikipedia..../wiki/PZInż_130
http://derela.republ...l/pzinz130p.htm
http://www.pancerium...y-pzinz-130-160
WB-10– czołg lekki III tieru
Polski prototypowy czołg pływający, w 1928 roku zbudowano dwa ciężkie prototypy, które nie ruszyły z miejsca. Miały być uzbrojone w prototypowe działka 47mm Pocisk wz. 25 TK.
• Uzbrojenie:
- 47mm wz. 25 Pocisk TK (Dmg: 49/49/63 Penetracja: 76/96/26 Szybkostrzelność 24-26 czas przycelowania i celność na 100m 1,9s/0,35) IV
• Silnik:
- 1 silnik benzynowy PZInż WB-10 prot. 90KM 20% III
• Radiostacja: IV N1 (325m)
• Gąsienice: WB-10 (30km/h)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 28mm/18mm/10mm ,V. obrotu= 30deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): x/x/x
-  Pancerz wieży: 12mm/12mm/12mm  V. obrotu= 36deg/s
-  Masa bojowa: 7 ton   Zasięg widzenia 325m
-  Wytrzymałość: 235hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): (-5/40, 360deg obrót działa w wieży)
http://imageshack.us...s/405/yiua.jpg/
http://imageshack.us...es/27/x3ci.jpg/
http://imageshack.us...es/62/d3xj.jpg/
http://www.pancerium...olska-1919-1939
SU-85M– niszczyciel V tieru
LWP posiadało kilka egzemplarzy SU-85, które wzięły udział w walkach w 1945 roku. Większą liczbę tych niszczycieli dostaliśmy po wojnie i były to głównie SU-85M.
• Uzbrojenie:
-   D-5S wz. 43 kal. 85 mm (Dmg: 110/110/160 Penetracja: 115/135/42 Szybkostrzelność 11-15 czas przycelowania i celność na 100m 2,1s/0,43) VI
• Silnik:
- V-2-34 wysokoprężny 500 KM 15% VI
• Radiostacja: V 10R (480m)
• Gąsienice: SU-85M V
• Inne dane:
-  Pancerz kadłuba: 45mm/45mm/40mm ,V. obrotu= 33deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 6,1m/3m/2,45m
-  Masa bojowa: 29,5 tony   Zasięg widzenia 300m
-  Wytrzymałość: 355hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): (-6/25, -15/15)
-  Załoga: Kapitan, celowniczy, ładowniczy i kierowca.
http://imageshack.us...s/844/jo9k.jpg/
(Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu - SU-85M)
Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/SU-85
Churchill IV– czołg ciężki V tieru
Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie używały tych czołgów. Był to podstawowy czołg wielu jednostek pancernych.
• Uzbrojenie:
- QF 6 pounder Mk. V  (Dmg: 75/75 Penetracja: 110/160 Szybkostrzelność 26 czas przycelowania i celność na 100m 2.3s/0,43) IV
• Silnik:
- 2x Bedford o łącznej mocy 350 KM 20% V
• Radiostacja: IX Mk19R (570m)
• Gąsienice: Churchill Mk. IV  (Vmax=37km/h)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 176mm/76mm/50mm   V. obrotu= 25deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 7,3m/3m/2,8m
-  Pancerz wieży mk. IV: 89mm/76.2mm/76.2mm    V. obrotu= 34deg/s
-  Masa bojowa: 39,7 tony Zasięg widzenia 325m
-  Wytrzymałość: 700hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): (-6/12, 360deg obrót działa w wieży)
-  Załoga: Kapitan, ładowniczy, celowniczy, radiooperator i kierowca.
http://imageshack.us...s/707/8vgu.jpg/
Źródła:
PT-76B – czołg lekki VI tieru
Radziecki czołg pływający, skonstruowany w 1950 roku, który w LWP był podstawowym czołgiem 7 łużyckiej dywizji desantowej. LWP posiadało PT-74 w wariantach PT-74 Model 2 i PT-76B. (błąd w grafice drzewka, jest PT-74B, powinno być PT-76B)
• Uzbrojenie:
- 76,2mm D-56TM (Dmg: 135/135/75 Penetracja: 154/202/34 Szybkostrzelność 15 czas przycelowania i celność na 100m 2,4s/0,39) VII
• Silnik:
- 1 silnik benzynowy W6 240KM 15% V
• Radiostacja: IX 12LL (615m)
• Gąsienice: Typ PT-76B (45km/h)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 20mm/20mm/20mm ,V. obrotu= 44deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 6,91m/3,14m/2,12m
-  Pancerz wieży 76B: 20mm/20mm/20mm  V. obrotu= 46deg/s
-  Masa bojowa: 14 ton   Zasięg widzenia 325m
-  Wytrzymałość: 620hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): (-5/45, 360deg obrót działa w wieży)
-  Załoga: Kapitan, kierowca i celowniczy.
http://imageshack.us...s/856/4fl7.jpg/
Źródła:
http://en.wikipedia.org/wiki/PT-76
http://pl.wikipedia.org/wiki/PT-76
Cromwell VII- czołg średni VI tieru
Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie używały tych czołgów. Był to podstawowy czołg wielu jednostek pancernych.
• Uzbrojenie:
- 75mm Vickers HV (Dmg: 135/135/175 Penetracja: 142/202/38 Szybkostrzelność 15 czas przycelowania i celność na 100m 2,3s/0,36) VI
• Silnik:
- 1 silnik Rolls-Royce Meteor 600KM 20% V
• Radiostacja: WS No. 19 Mk. I VI (400m)
• Gąsienice: A27LM V (62km/h)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 76mm/32mm/32mm ,V. obrotu= 34deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 6,35m/2,91m/2,83m
-  Pancerz wieży Cromwell VII: 73mm/63mm/57mm  V. obrotu= 48deg/s
-  Masa bojowa: 28 ton   Zasięg widzenia 365m
-  Wytrzymałość: 700hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): (-13/20, 360deg obrót działa w wieży)
-  Załoga: Kapitan, ładowniczy, celowniczy, radiooperator i kierowca.
http://imageshack.us...s/707/8vgu.jpg/
Źródła:
Sherman M4A4 Vc Firefly- czołg średni VI tieru
• Uzbrojenie:
- QF 17-pounder kal. 76,2 mm (Dmg: 150/150/190 Penetracja: 148/226/38 Szybkostrzelność 14,3 czas przycelowania i celność na 100m 1,9s/0,34) VI
• Silnik:
- 5x Chrysler Multibank o mocy 370KM 20 % IV
• Radiostacja: IV WS No. 19 Mk. II (450m)
• Gąsienice: M4A4 Vc (45Km/h)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 108mm/76mm/38mm ,V. obrotu= 30deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 6,2m/2,67m/2,84m
-  Pancerz wieży Vc: 76.2/51/51 mm V. obrotu= 33deg/s
-  Masa bojowa: 32,7 tony   Zasięg widzenia 335m
-  Wytrzymałość: 730hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): (-10/25, 360deg obrót działa w wieży)
-  Załoga Kapitan, ładowniczy, celowniczy, kierowca i radiooperator.
http://imageshack.us...s/138/indq.jpg/
Źródła:
http://pl.wikipedia....Sherman_Firefly
IS-2m- Czołg cieżki VII tieru
Czołgi IS-2m (IS-2M) były na uzbrojeniu LWP. Znajdowały się na wyposażeniu 4 Pułku Czołgów Ciężkich. Razem w latach 1944-45 przekazano LWP 71 czołgów, z czego zwrócono 21 (6 pułku). W chwili zakończenia wojny LWP dysponowało 26 pojazdami.
• Uzbrojenie:
- D-2-5T 122mm (Dmg: 390/390/465 Penetracja: 175/217/61 Szybkostrzelność 4,5 czas przycelowania i celność na 100m 2,9s/0,41) VII
• Silnik:
- V-2-54IS 700KM  20% VII
• Radiostacja: VII 10RK (440m)
• Gąsienice: IS-2m (Vmax=36km/h)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 90mm/90mm/60mm ,V. obrotu= 36deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 7,66m/3,09m/2,73m
-  Pancerz wieży IS-2: 10mm/90mm/90mm  V. obrotu= 26deg/s
-  Masa bojowa: 46,5 tony   Zasięg widzenia 350m
-  Wytrzymałość: 1300hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): (-5/22, 360deg obrót działa w wieży)
-  Załoga: Kapitan, celowniczy, ładowniczy i kierowca.
http://imageshack.us...s/708/9izo.jpg/
Źródła:
http://en.wikipedia.org/wiki/IS-2
http://pl.wikipedia.org/wiki/IS-2
IS-3 wz. 46- czołg cieżki VIII tieru
Polska zakupiła na przełomie 1946/1947 r. 2 egzemplarze czołgu IS-3. Był to ulubiony czołg marszałka Rokossowskiego. W latach 50. XX w. egzemplarz ten stanowił główną atrakcję organizowanych w Warszawie parad wojskowych.
• Uzbrojenie:
- D-25T wz. 46 122mm (Dmg: 390/390/465 Penetracja: 175/217/61 Szybkostrzelność 4,85 czas przycelowania i celność na 100m 2,9s/0,41) VIII
• Silnik:
- V-11 wz. 46 670KM 15% VIII
• Radiostacja: IX 12RT (625m)
• Gąsienice: IS-3 wz. 46 VIII(Vmax=38km/h)
• Inne dane
-  Pancerz kadłuba: 110mm/90mm/60mm ,V. obrotu= 36deg/s
-  Rozmiary (długość/szerokość/wysokość): 6,9m/3,2m/2,45m
-  Pancerz wieży IS-3: 220mm/220mm/220mm  V. obrotu= 28deg/s
-  Masa bojowa: 50 ton   Zasięg widzenia 355m
-  Wytrzymałość: 1555hp
-  Kąty ostrzału  (góra/dół, boki): (-5/23, 360deg obrót działa w wieży)
- Załoga: Kapitan, celowniczy, ładowniczy i kierowca.
http://imageshack.us...es/22/349l.jpg/
http://imageshack.us...s/443/pq9p.jpg/
http://pl.wikipedia.org/wiki/IS-3
4. Podsumowanie i wnioski.
Podsumowując mamy:
- 41 pojazdów do odblokowania
- 10 czołgów premium do kupienia za złoto
- 14 czołgów lekkich (w tym 4 premium)
- 10 medow (w tym 2 premium)
- 7 czołgów ciężkich (w tym 3 premium)
- 10 niszczycieli (w tym jeden premium)
- 10 artylerii (zamierzałem dać 1 artę premium, ale Sexton I został wykorzystany; W 1942 r. rząd brytyjski wystąpił z prośbą o przezbrojenie amerykańskiego M7 Priest, z powodów logistycznych, w podstawowe 25 funtowe działo brytyjskie. Amerykanie zgodzili się zaprojektować pojazd, ale to Kanadyjczycy zbudowali działo sexton dla brytyjskiej armii. Od 1943 do 1945 wyprodukowano 2150 dział Sexton, z czego 125 dział to były działa Sexton I, z czego około 80 dział było na uzbrojeniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.)
Czołgi lekkie (linia scoutów, w tym TK-3 i TKS) charakteryzują się:
- Dużą szybkością przyśpieszeniem i zwrotnością
- Ogromnym zasięgiem widzenia i sygnału
- Małymi rozmiarami, masą i ilością hp
- Bardzo słabym pancerzem
- Słabym uzbrojeniem
- Ograniczeniem w prowadzeniu ognia (brak wież/ ograniczony ruch wieży w TKW, jedynie 4TP posiada wieże która potrafi wykonać pełen obrót)
Czołgi lekkie (10TP, 7TP, 9TP i 14TP) charakteryzują się:
- Średnią szybkością, przyspieszeniem i zwrotnością, 9TP najwolniejszy
- Dobrymi zasięgami widzenia i sygnału
- Średnimi rozmiarami, masą i ilością hp
- Dobrym pancerzem
- Dobrym uzbrojeniem (celność, czas przycelowania, penetracja dmg)
Czołgi średnie charakteryzują się:
- Dużą szybkością i przyśpieszeniem, średnią zwrotnością
- Średnimi zasięgami widzenia i sygnału
- Dużymi rozmiarami (wyjątek 25TP PZInż)
- Słabym pancerzem, z dużą ilością weakspotów (wyjątek 25TP PZInż)
- Doskonałym uzbrojeniem
- Średnią masą i ilością hp
- Czołgi ciężkie charakteryzują się:
A) do 40TP włącznie:
- Słabą/Średnią szybkością i przyśpieszeniem, słabą zwrotnością, ilością hp i masą
- Dużymi rozmiarami
- Średnim pancerzem
- Doskonałym uzbrojeniem
B) 50TP, premy i T-10M:
- Dużą szybkością, przyspieszeniem, zwrotnością
- Średnią masą i ilością hp
- Średnimi (lub małymi jak na tiery IX i X) rozmiarami
- Słabym pancerzem (50TP)/ Dobrym pancerzem (T-10M)
- Doskonałym uzbrojeniem
A zatem podsumowując mój projekt chciałbym aby był takim nieoficjalnym podsumowaniem dyskusji na temat polskiego drzewka w WOT. Jak zaznaczyłem na początku przeczytałem cały wątek dotyczący propozycji polskich czołgów, (co nie było łatwe ze wgl. na burzliwą dyskusję, niekoniecznie na temat). Postarałem się zamieścić możliwie dużo realnych polskich czołgów, tworząc aż 4 linie, w której większość to czołgi polskie. Nie wszystkie czołgi są polskie, a były np.: jedynie produkowane lub kupione przez LWP. Nawet nie wiecie ile bym dał, aby powstało 100% polskie drzewko, ale jest to nierealne, więc stworzyłem taką propozycję, która mam nadzieje spodoba wam się.
Włożyłem w nią mnóstwo trudu i poświęcałem jej całe swoje wolne dni, z chęcią pograłbym polskimi czołgami w WOT, ale jak już wiadomo, decyzja już raczej zapadła. Ale gdyby chociaż polskie czołgi w formie tych 4 linii pojawiły się w EU drzewku (linie narodowe mają się nie krzyżować, np.: Czeskie i Polskie, Hiszpańskie czy Włoskie czołgi) byłbym przeszczęśliwy ;) Chociaż nigdy nic nie wiadomo, decyzje zawsze można zmienić, a moim zdaniem, dla ponad 500 tys. polskich graczy twórcom WOTa po prostu opłacałoby się stworzyć Polską Nację Czołgów. Nie rozumiem, czemu tak nie zrobią, mają za dużo pieniędzy czy co :D <joke>  :teethhappy:
A tak serio to jeżeli za jednym projektem opowiedzą się wszyscy polscy gracze, to będzie mocnym argumentem, aby wprowadzić pełną polską nację czołgów do WOTa. Ale fakt, spóźniłem się z tą propozycją 5 do 10 miesięcy...
Na koniec prosiłbym o docenienie czasu, trudu i poświęcenia, które włożyłem w ten projekt. Mam nadzieję, że moja propozycja polskiej nacji czołgów wam się spodobała. Z góry dziękuje wszystkim którzy, zamierzają poprzeć mój projekt (1.0.1) (lub chociaż uznać go za najbardziej realny), którzy do końca wytrwali ze mną i przeczytali każde moje słowo.
Zapraszam do dyskusji na temat mojej propozycji.
Proponuje ją od razu uregulować; Zadawajcie konkretnie pytania dotyczące np.: Dlaczego 105 mm wz. 13/34 Schneider ma taki mały DMG i penetrację, zupełnie jak niemieckie 88? - Ponieważ, było to zmodernizowane działo z 1913 roku, które po modernizacji miało osiągi mniej więcej takie jak niemieckie działa kalibru 88, co wykorzystałem w grze. Piszcie co wam się podoba: podoba mi się projekt B.U.G.I. 20-D, wg twojej wizji, bo..., lub nie: nie podoba mi się, linia artylerii, ponieważ... i popierajcie swoje zdanie argumentami, wtedy wasze posty będą ciekawe i sensowne.
Bardzo prosiłbym o niewstawianie postów typu:
- ee lipa, tankietaka na III tierza hahaha (najpierw przeczytaj szczegółowe informacje i opis, następnie krytykuj)
- Dlaczego tu są Radzieckie czołgi?  :sceptic:  (to co wyżej w nawiasie)
- Eee, co to jest 50TP? (patrz wyżej)
- A ja bym dał na X cieżki tier Pancernika, a X tier medów PT-91 Twardy. :mellow: (...)
- A oto mój projekt (wrzucony jeden rysunek w paincie z BUGIM na 9 tierze a 50tp na X tierze)
- A słyszałeś o 9TP? Był to wzmocniony 7TP wz. 39...  :facepalm:
- Dlaczego KSUS II jest na VI tierze? (czytaj opis i jak go zbalansowałem)
- ej czemu nie dałeś dla 50TP 130mm Boforsa lub 155mm wz. 40???  :amazed:  (czytać, czytać i jescze raz myśleć)
Powodzenia  :smile:
PS.: postaram się wpadać raz na jakiś czas i odpisywać na posty, w miarę możliwości i czasu.

Attached Files

• Attached File   moj projekt14 (z czołgami powojennymi).JPG   206.06K
  • Attached File   moj projekt13 (z czołgami powojennymi).JPG   198.83K
  • Attached File   ft-17 cws.bmp   710.21K
  • Attached File   ft17_cws.jpg   26.22K
  • Attached File   TK3_nkm_s 20mm wz 38 model a (FK-A) II.jpg   22.1K
  • Attached File   TK3 2.jpg   110.12K
  • Attached File   TK3.jpg   127.18K
  • Attached File   TK3 2 — kopia.jpg   60.79K
  • Attached File   KS z działkiem Solothurn S18-100 20mm.jpg   35.2K
  • Attached File   TKS_37 mm wz. 18 1936.jpg   14.8K
  • Attached File   TKS_color4s.jpg   21.52K
  • Attached File   tks.jpg   92.57K
  • Attached File   TKSB.jpg   28.7K
  • Attached File   tkw 1 i 2 wiezyczka i tks-b.jpg   21.98K
  • Attached File   TKW_1 wieżyczka.jpg   17.14K
  • Attached File   TKW_2 wieżyczka.jpg   19.54K
  • Attached File   tkw_sylwetka.jpg   10.98K
  • Attached File   4TP_plany.gif   26.17K
  • Attached File   800px-4TP I.jpg   55.57K
  • Attached File   800px-4TP I — kopia (2).jpg   88.74K
  • Attached File   800px-4TP I — kopia.jpg   73.23K
  • Attached File   II.jpg   55.5K
  • Attached File   III.jpg   22.3K
  • Attached File   IV.jpg   80.11K
  • Attached File   pl_10tp.jpg   22.61K
  • Attached File   plan 10 tp.jpg   11.91K
  • Attached File   V.jpg   71.89K
  • Attached File   czolg2025tp3 — kopia.jpg   41.49K
  • Attached File   1_copy89.jpg   29.68K
  • Attached File   ksus II.jpg   28.68K
  • Attached File   czolg2025tp3.jpg   24.95K
  • Attached File   ksus IIa.jpg   21.74K
  • Attached File   ksus II b.jpg   41.2K
  • Attached File   1_copy89 — kopia.jpg   104.84K
  • Attached File   1_copy89.jpg   120.68K
  • Attached File   1_copy89 — kopia (2).jpg   93.84K
  • Attached File   1_copy89 — kopia (3).jpg   193.73K
  • Attached File   1_copy89 — kopia (4).jpg   30.45K
  • Attached File   9tp zdjęcie tyłu.jpg   34.33K
  • Attached File   9tp.jpg   25.59K
  • Attached File   VI.jpg   22.19K
  • Attached File   XX.jpg   122.8K
  • Attached File   XX — kopia.jpg   60.95K
  • Attached File   7tp_4 I.jpg   163.37K
  • Attached File   II.jpg   60.11K
  • Attached File   III.jpg   9.4K
  • Attached File   IX.jpg   10.14K
  • Attached File   X.jpg   8.95K
  • Attached File   XI.jpg   13.89K
  • Attached File   XIV.jpg   18.44K
  • Attached File   XV.jpg   5.9K
  • Attached File   14 tp.jpg   68.29K
  • Attached File   różnicee.jpg   234.77K
  • Attached File   tez14tp10tpp.jpg   152.97K
  • Attached File   1_copy90 — kopia.jpg   36.97K
  • Attached File   1_copy90.jpg   34.1K
  • Attached File   25TP_rzuty_druk.jpg   66.67K
  • Attached File   clipboard000.jpg   32.67K
  • Attached File   bugi1.jpg   28.42K
  • Attached File   charakterystyka czołgu.jpg   112.01K
  • Attached File   czołgi 40tp — kopia.jpg   398.24K
  • Attached File   T-10M — kopia.jpg   180.3K
  • Attached File   T-10M.jpg   120.77K

Edited by CreAtiveEeX, 08 November 2013 - 12:21 PM.

Kunassasin #7 Posted 29 September 2013 - 01:24 PM

Lance-corporal

• Player
  • 16113 battles
  • 72
Teraz jest za późno bym to całe przeczytał, ale widzę, że masę pracy i zaangażowania w to włożyłeś i choćby z tej racji masz pięknego pierwszego plusa o de mnie :honoring:
.
.
@ A jednak przeczytałem i widzę, iż jest to drzewko najbardziej realistyczne i wg mnie mialoby ono największe szanse na zaimplementowanie go do gry gdyby nie ogólnie znana już decyzja, że czołgi polskie będą częścią drzewka europejskiego, a ogólna liczba nacji dostępnych w grze wynosić ma 8 (po Japończykach będzie Europa i koniec)
.
Ale jest to naprawdę sensowne i dopracowane drzewko i gdybym mógł dałbym ci ja i drugiego plusa tak za zasługi

stefczyk95 #8 Posted 07 October 2013 - 09:32 PM

Lance-corporal

• Player
  • 28604 battles
  • 78
  • [PKP-X] PKP-X
Dziwi mnie że tak mało komentów tutaj, bo projekt naprawdę słuszny i dobrze wykonany i pokazuję to że można by polskie drzewko skomplementować podobnie jak chińskie drzewko (głównie na projektach), szacunek za ciężką pracę...

ajsek #9 Posted 07 October 2013 - 09:47 PM

Sergeant

• Player
  • 29442 battles
  • 278
Projekt fantastyczny! Nic tylko badać :P

Victor_1989 #10 Posted 09 October 2013 - 01:34 PM

Private

• Player
  • 17326 battles
  • 2
  • [R-P-R] R-P-R
Extra to przygotowałeś. Kawał dobrej i solidnej pracy... szkoda, że nikt z WG się konkretnie nie wypowie na ten temat.Czekam z niecierpliowścią na polską linię w WoT.Niestety do końca tego roku (2013) pojawią się japońskie czołgi..... szkoda, że jest tyle nacji a nie ma polskiej.Ale brawa dla CreAtiveEeX !!!!!

Edited by Victor_1989, 09 October 2013 - 01:35 PM.

Hektorp #11 Posted 09 October 2013 - 05:25 PM

Private

• Player
  • 17470 battles
  • 3
Aż się łezka w oku kręci :smile:

kacpergr #12 Posted 10 October 2013 - 07:50 AM

Private

• Player
  • 895 battles
  • 2
Super wykonanie, ale Polskie czołgi, te które wynalazł ktoś w Polsce, jest niewiele.. A te które używaliśmy podczas 2WŚ, były to czołgi sprowadzane z zagranicy.

Elbutcher #13 Posted 10 October 2013 - 09:58 AM

Staff Sergeant

• Clan Diplomat
  • 56983 battles
  • 340
Popieram projekt :glasses:

Edited by Elbutcher, 10 October 2013 - 09:58 AM.

burkoslaw #14 Posted 10 October 2013 - 07:56 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 18564 battles
  • 1,334
Może spam lekki ale powiem tyle po dłuuuugim okresie wreszcie naprawdę dobra praca

CreAtiveEeX #15 Posted 10 October 2013 - 08:03 PM

Private

• Player
  • 16639 battles
  • 19
No, i to jest konstruktywna krytyka ;)

1. Nazwy zwyczajowe wprowadzone przez Manguskiego mają swoje plusy i minusy, mogą wydawać się nieco zagmatwane głównie przez wyszczególnienie w czołgach 25TP. Zakładam, że Magnuski po prostu chciał zaznaczyć, że projektowane czołgi dwudziesto-pięciotonowe były zaprojektowane aż w 4 wersjach (przez Biuro Badań Technicznych Broni Pancernej, Komitet do spraw uzbrojenia w dwóch wariantach i Państwowe Zakłady Inżynieryjne). Jeżeli zrezygnować z takiego nazewnictwa, pojawia się problem jak nazwać takie czołgi. Moim zdaniem nazewnictwo z końcówką TP (Tonowy Polski) ma swoje zalety, ponieważ jest charakterystyczna (jak linie np.: IS, T-XX itd..) i łatwa do zapamiętania.

2. Masz rację, ale częściowo ;) FT-17 CWS może nie jest aż tak charakterystyczną nazwą, ale to te FT-17 były nazywane "żelaziakami", natomiast Renault M26 chyba ma być czołgiem I tieru w drzewku japońskim (nie mogę znaleźć tej informacji, jeżeli się mylę poprawcie mnie). Faktycznie Rt M26/27 Hanuś może być lepszym czołgiem I tieru, ale taka nazwa jest dłuższa i trudniejsza do wykorzystania w grze niż FT-17 CWS. Ponadto Hanuś ma jedną więlką du.. wadę, powiększony przedział bojowy załogi skutkuje większym i łatwiejszym celem do trafienia. Natomiast czy to czołg I tieru jest aż tak ważny? Ma to być prosty czołg, którym mamy miło rozpocząć grę.

3. Kiedy słyszę hasło wikipedia, z reguły uciekam, gdzie pieprz rośnie, ale nie mogłem nigdzie znaleźć żadnych zdjęć (plany i owszem, ale niektóre są sprzeczne ze sobą, tak jak i źródła, więc musiałem zdecydować który wybrać jako bardziej realne). W źródłach które podałem pisze wyraźnie, że 3 czołgi trafiły do jednej jednostki, zaś 8 kolejnych, wyprodukowanych już w czasie wojny dostarczono do obrony Warszawy, i tam razem z tymi trzema (razem 11) broniły Warszawy. Być może mam złe źródła, więc przejrzę to jeszcze raz gruntownie i prawdopodobnie jeszcze o tym napiszę (tak samo o tłumiku i tyle kadłuba). Plany były różne, (wieża, z PWM, masz rację, szkarada ;D zbyt duża), ale planowano też zamontowanie wieży PZInż 180 (taką samą wieżę prawdopodobnie planowano zamontować w 4TP) o kształcie z grubsza odpowiadającym wieży z modelu z PWM, ale oczywiście, z pewnością miała być mniejsza.

4. Plany były różne, jeżeli FK-A mieściło się w nowo opracowanej wieży PZInż 130, to z pewną dozą prawdopodobieństwa można założyć, że w TKW można było zamieścić FK-A (natomiast pozostałe działa to działa które mogłyby się zmieścić w TKW, czyli hipotetyczne koncepcje, które zamieściłem aby umilić grę TKW, choć teraz się zastanawiam, czy to dobry pomysł).

5. Niektóre modele 7TP miały przejściowo zamontowane wieże Vickersa, zdemontowane z dwuwieżowych 7TP, gdy powstawały dla nich nowe wieże we Szwecji. Miały zdemontowane CKMy i zamontowane działka 37mm Boforsa. Choć Vickers-Armstron-Ursus mk.E (VAU-E) to świetny czołg premium III tieru.

6. Wikipedia mnie okłamała (aczkolwiek podana jest "bibliografia" i ten słynny plan). Choć zespół B.U.G.I istniał i planował (np.: modyfikację czołgu 25TP wg. BBTBPz. poprzez zamontowanie w jego podwyższonym kadłubie armaty 75 lub 100mm). Chyba, że zespół B.U.G.I w ogóle nie istniał. To mamy dwa czołgi do tyłu... Ale jeszcze to sprawdzę.

Co do komentarza kacpergr, większość czołgów premium nie była produkowana w Polsce, tak jak np.: Churchill III nie był produkowany w ZSRR. Zaś w podstawowym drzewku, wszystkie Medy były produkowane lub opracowane w Polsce. Jedynie czołg cieżki X tieru i cztery ostatnie niszczyciele były sprowadzone do polski i wykorzystywane przez LWP.
Tak burkoslaw to jest lekki spam ;) ale dzieki za pochwały  :glasses:

PanStraszliwegoPomoru #16 Posted 11 October 2013 - 01:31 AM

Second Lieutenant

• Player
  • 18939 battles
  • 1,345
  • [J_23] J_23
Drzewko ładnie opracowane, spójne, logicznie zrobione. Co prawda parę rzeczy bym rozwiązał inaczej, ale to nie mój temat więc wtrącać się nie będę (tiery niektórych czołgów ja bym inaczej ułożył, zresztą w tym innym temacie o polskim drzewku pisałem jak wg. mnie powinno to koncepcyjnie wyglądać). Jeżeli chodzi o sam pomysł tankietek - rozumiem, że mają to być takie 100%-owe czołgi do zwiadu? Świetny kamuflaż i zasięg widzenia, za to słabe uzbrojenie?

Ale czego się czepię - penetracji dział. Walić te wyższych tierów, choć 200 mm penetracji na 6tym i 7mym tierze wydaje mi się dość zawyżone (francuska DCA 45 ma tyle - 90 mm i V0 = 1000 m/s, z 88 mm L/71 jest podobnie - polskie działa jednak aż tak dobrych parametrów nie miały o ile wiem) dla dział 105 mm - to jeszcze da się przeżyć, ku chwale "balance purpose'a" przejdzie. Za to dość dziwna wydaje mi się penetracja małokalibrowych karabinów maszynowych na poziomie ~25 mm, przy założeniu że wz.38 FK przebija 23 mm pancerza (a Solothurna i Oerlikona 28 mm - podczas gdy powodem prac nad wz.38 była właśnie niewystarczająca penetracja tych dział - doktryna przewidywała "uniwersalny" NKM 20 mm, który ma radzić sobie także z czołgami). To pojawia się pytanie - czym strzelają te karabiny? Podkalibrowymi 8 mm? Pociskami z węglika wolframu? Może mają przerobioną komorę zamkową i są zasilane nabojami 7,92x107 mm (od URa)? No i sam karabin ppanc. na czwartym tierze coś mało przydatny - zwłaszcza że dostępny jest Bofors lepszy pod każdym względem...

michalb #17 Posted 11 October 2013 - 06:27 AM

Corporal

• Player
  • 51504 battles
  • 136
Świetna robota ale tak jak kolega wyżej zauważył w paru propozycjach, wydaje mi się, dałeś ciut za mocne działa - szczególnie na 5 i 6 tierze czołgów średnich.
Ogólnie dałem tyle plusów ile mogłem - naprawdę opracowałeś to sensownie i ogólnie ładnie i wyczerpująco.

SlawekJedi5 #18 Posted 11 October 2013 - 09:56 AM

Private

• Player
  • 9423 battles
  • 1
Wielki plus za stworzenie tego drzewka, jednak dane niektórych dział powinieneś porównać z podobnymi  produkcjami z innych krajów aby ich osiągi były realniejsze, np armata 75mm wz. 02/26 St. ma według ciebie Dmg: 110/110/160 Penetracja: 105/135/42 przy długości lufy 2340 mm, prędkości początkowej pocisku 600 m/s i masie pocisku 6,3 kg, natomiast najbardziej do niej podobna pod względem technicznym amerykańska armata M3 przy długości lufy 3000 mm, prędkości początkowej pocisku 619 m/s i masie pocisku 6,3 kg ma według WG Dmg: 110/110/175 Penetracja: 92/127/38.
Ponadto dziwi mnie trochę umieszczenie hipotetycznych silników PZInż w pojazdach wyższych poziomów. Przed wojną nie tylko PZInż proukował silniki. Profesor Ludwik Eberman produkował 310 konne silniki do Lukstorpedy, PZL stworzył 2 modele 420 konnego silnika widlastego PZL Foka, PWS produkował 450 konne silniki widlaste Lorraine-Dietrich. Poza tym PZL i PWS produkowały całą masę silników gwiazgowych o mocy nawet ponad 700 KM które można by zastosować w czołgach tak jak to zrobili amerykanie.

Edited by SlawekJedi5, 11 October 2013 - 12:01 PM.

CreAtiveEeX #19 Posted 11 October 2013 - 06:24 PM

Private

• Player
  • 16639 battles
  • 19
Uogólniając, każda armata lub karabin ma swoje zalety lub wady, tak jak i swój czołg. Karabiny przeciwpancerne miały nieco inną amunicję, zwaną amunicją przeciwpancerną. Miały one zapewne nieco inny skład i budowę, niestety w tej sprawie nie jestem expertem. Karabiny maszynowe dałem wzorując się na karabinie z PZ Ic (zapewne był to zmodyfikowany CKM z amunicją przeciwpancerną, zaś polskie CKMy to również różne zmodyfikowane modele z amunicją przeciwpancerną, z różnymi parametrami).

Co do armat, to one balansują medy, które mają pełno wad. Planowano montaż doskonałych armat 75mm w czołgach 25TP KSUS i BBTBPz. zaś w PZInż planowano nawet haubicę 100mm lub zmodyfikowaną 105mm 13/34 Shneider, która jako armata z 1913 roku zmodyfikowana w 1934 daje nam osiągi niemieckiej 88, (to takie praktyczne przełożenie, wygodne w grze, w miarę ujmujące parametry techniczne).

Nazwy silników utworzyłem teoretyzując, ponieważ wszędzie były sprzeczne informacje o mocy silników i ich nazwach. Zaś szukając nazw i parametrów silników trafiałem co najwyżej na 150 konne silniki PZInż lub pewne dziwne strony... Poświęciłem na ten projekt przeogromną ilość czasu i nie mogłem każdego szczegółu i wszystkiego dopiąć na ostatni guzik. Jednak jest to naprawdę doskonały post SlawekJedi5, z pewnością to uwzględnie i poprawię. ;)

PanStraszliwegoPomoru #20 Posted 11 October 2013 - 09:08 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 18939 battles
  • 1,345
  • [J_23] J_23

View PostCreAtiveEeX, on 11 October 2013 - 06:24 PM, said:

Uogólniając, każda armata lub karabin ma swoje zalety lub wady, tak jak i swój czołg. Karabiny przeciwpancerne miały nieco inną amunicję, zwaną amunicją przeciwpancerną. Miały one zapewne nieco inny skład i budowę, niestety w tej sprawie nie jestem expertem. Karabiny maszynowe dałem wzorując się na karabinie z PZ Ic (zapewne był to zmodyfikowany CKM z amunicją przeciwpancerną, zaś polskie CKMy to również różne zmodyfikowane modele z amunicją przeciwpancerną, z różnymi parametrami).

EW 141 z Pz I C to taki automatyczny karabin przeciwpancerny był... Czyli moja teoria o CKM wz.30 zasilanym nabojami 7,92x107 mm się sprawdziła? :smile:

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users