Jump to content


Sturer Emil (Pz.Sfl. V)


 • Please log in to reply
582 replies to this topic

lobo1111 #581 Posted 09 December 2018 - 12:35 PM

  Private

 • Player
 • 9932 battles
 • 30
 • Member since:
  01-28-2013

   Mógłbym nie napisać ani słowa o innych pojazdach z drzewka niemieckiego, ale „trudny Emil” zasługuje na to, by podzielić się wrażeniami, jak chyba  żaden inny pojazd z mojego skromnego garażu. Dlaczego? Otóż historia mojej przygody z tym niszczycielem jest niezwykle przewrotna. Gdy tylko zakupiłem ten pojazd i zacząłem go mozolnie grindować, w szybkim tempie zaczęła rosnąć moja frustracja – miałem nawet długą przerwę a na samą myśl o graniu tym czymś -  jak onegdaj myślałem - przyprawiała mnie o szybki wzrost ciśnienia. Nie da się ukryć, że ilość doświadczenia potrzebnego do wybadania topowego działa także nie zachęcała to wyprowadzenia go na pole walki, ale – mając w głowie cel jakim był upragniony wtedy RHM sprawiła, że postanowiłem jednak się przemęczyć. Po wybadaniu potężnego działa było nico lepiej, ale nadal nawet przez myśl mi nie przeszło, aby natychmiast po zakupie następcy zostawić go w garażu. Do czasu. Ku mojemu bezgranicznemu zdziwieniu, coś „zaskoczyło” – wnerwiający dotąd każdego dnia oporny kloc, nagle w moich rękach stał się maszyną godną wielkiego szacunku – po prostu chyba zacząłem wykorzystywać jego wspaniałe zalety, nie skupiając się tak na jego sporych wadach, co zdecydowanie przeszkadzało mi w opanowaniu tego wehikułu do tej właśnie chwili. Potężna alfa i wspaniała depresja działa daje się mocno we znaki przeciwnikowi – bywały bitwy, że samym Emilem potrafiłem  zatrzymać flankę, skutecznie zatrzymując i boleśnie kąsając wrogie czołgi. To właśnie na „trudnym Emilu” miałem niezwykłe trafienia, których próżno szukać na filmikach a odznaka biegłości wpadła sama z siebie – nawet o tym nie myślałem, po prostu cieszyłem się grą. Kiedy przyszedł ten moment na który czekałem, a więc zakup RHM-a, doszło do sytuacji, której się nie spodziewałem – następca St.Emila okazał się być największym niewypałem z jakim miałem do czynienia w tej grze – po prostu bez mrugnięcia okiem sprzedałem go i postanowiłem pozostać wierny swojemu nieoczekiwanemu towarzyszowi pola bitwy, który tak bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.

Teraz, ruszając do bitwy, z dumą ryję spuszczoną jakby ze smutkiem lufą po glebie, by w nagłym zaskakującym uniesieniu mojej trąby, wypalić gonga wrogiemu pojazdowi, który marzył o tym, by natłuc słabszemu jak ostatni niehonorowy kapeć. 


Edited by lobo1111, 09 December 2018 - 12:39 PM.


Pietro3157 #582 Posted 31 December 2018 - 01:47 PM

  Warrant Officer

 • Player
 • 25357 battles
 • 779
 • [BSKID] BSKID
 • Member since:
  02-21-2012

Choć co prawda już nie gram w Wota, by coś expić, to postanowiłem sobie jeszcze uzbierać expa i zbadać RHM-a. Akurat tak się składa, że przed nim znajduje się ten oto jegomość - Emilek.
Doznania z gry tym pojazdem są tak piorunujące, że zabrakłoby mi wulgaryzmów, żeby je opisać. Miałem okazję pogrywać sporą ilością dziwnych pojazdów, ale Emil to jakieś nieporozumienie.
W sumie to nawet nie wiem, jak mam dobić do następcy a przy okazji nie wyrzucić monitora za okno. Może nawet szkoda tracić czasu na ten syf mając tyle fun tanków w garażu.

No ale przejdźmy do zalet i wad.
+ Świetne opuszczanie działa w dół, pozwala na niestandardowe zagrywki (o ile tylko wylosuję dobrą ku temu mapę, bo z tym jest bardzo różnie)

+ Bardzo duży alfa damage jak na 7 tier (topowe działo)

+ Przyzwoita penetracja (top działo)

 

I na tym koniec. Niestety ilość słabych stron Emila nadaje się na spory esej...

- Duże gabaryty odbijające się na współczynniku kamuflażu

- Działo długo skupia i notorycznie wali kalafiory. Celność "w statystykach" nijak ma się do rzeczywistości (a mam załogę 100%)
- Za małe kąty obrotu działa na boki

- Brak amunicji premium (a przydałaby się na japońskie mastodonty, zważywszy na przeciętną celność działa)

- Mamy tylko 15 pocisków (wystrzelać się z nich nietrudno, jeśli RNG posyła nasze pestki na Księżyc zamiast na wroga)

- Brak pancerza

- Brak mobilości. To jest kuriozum, żeby papierowy czołg zbierający straszny łomot od trollgunów i artylerii był takim mułem. Efekt jest potem taki, że albo nie nadążamy za natarciem, albo na starcie bitwy inne TD-ki z drużyny zajmą wszystkie dobre miejscówki, albo nie zdążymy się wycofać i zmieniać swego miejsca pobytu, jak sytuacja na polu walki się pogorszy.
(Tak, wiem, że RHM też nie jest szybki, ale ma o wiele lepsze działo i jest mniejszy i niższy od Emila. Do tego ma obrotową wieżę, więc nie traci camo, żeby się obracać.)  

- Długie i tragiczne grindowanie pojazdu do topowej konfiguracji (aż 58k expa na nowe działo, przy czym stokową armatę pozostawię bez komentarza...)

No cóż. Niszczyciel, który z założenia ma grać w drugiej linii, posiadający naprawdę bardzo przeciętne uzbrojenie, jeżdżący wolniej od wielu ciężkich czołgów i do tego przebijany przez wszystko...
To mówi samo za siebie. Owszem, możemy chować się za pagórkami i atakować z zaskoczenia, ale raz, że niewiele map daje taką możliwość, po drugie musisz być za jakimś krzakiem, bo bardzo szybko dostaniesz spota, to jeszcze będziesz intensywnie dopieszczany przez satelity. Chociaż tyle, że obrażenia na strzał są spore, bo gdyby nie ten fakt, to już naprawdę ręce by opadły...
Grywalność 2 na 10. Pół biedy, jak masz konto premium i jest jakiś event na gwiazdki x5, to męczarnia skończy się szybciej.
Ktoś napiszę "Ale w top 3 ten czołg zrobi rzeź" - no nawet sobie radzi. Tylko że w ponad połowie przypadków gram z dziewiątkami. Do tego ogromny wpływ ma mapa, na jaką trafimy... 

  
 HussarKaz #583 Posted 01 January 2019 - 03:24 PM

  Sergeant

 • Player
 • 6581 battles
 • 209
 • Member since:
  02-21-2016

Dość dziwnie się nim gra. Na stockowym dziale mordęga, na topowym robi się nawet przyjemny ale ze względu na czas skupiania i kalafiory czasem ciężko wsadzić nawet te 3 strzały.

 

Kolega powyżej zapomniał o zasięgu widzenia. Dziś zrobiłem najdziwniejszą Mkę w życiu - 850 dmg, 2 kille, 3800 asysty xD


1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users