Jump to content

Seferlerin Zorlukları ve Kolaylıkları

• This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

heraktitus #1 Posted 14 November 2013 - 03:51 PM

Sergeant

• Player
  • 50714 battles
  • 212
Selamlar,

Kurallar WOT un sayfasında yazmasına ragmen okumayanlar yada kacıranlar icin Sefer leri biraz daha irdelemek istiyorum. Oncelikle inancım Sefer ler, tamamen kucuk klanlarında bir seyler kopartma sansi oldugu buyuk klanların biraz daha zorlanması uzerine kurulmaya calisilmis bir tasarım. Bilindigi gibi iki tip savasan klan var, ciftciler ve devrimciler. Ciftciler, topraga cikip hem topraktan altin kazanıyorlar hemde her tur (saat basi) klanin Zafer Puanı tur basina 42 artiyor. Yani bir toprak gunde 1008 sohret puanı veriyor. Sefer boyunca isyanların cıkma oranı cok yuksek, bundan dolayıda landing noktasından uzak olsanız bile birileri ile karsilasiyorsunuz. Yani yatarak kazanma diye bir durum soz konusu degil. Bu isyan noktasında da devreye devrimciler giriyor. Diyelim ki, klanınızın iki gun elinde tuttugu toprakta isyan cikti, isyandan gelen devrimci sizi yener ise 2016 puanı Zafer puanı olarak alıyor ve sizin zafer puanınızdan bu dusuyor. Devrimci icin işin guzel yani, sizden aldigi puanin silinme ihtimali olmamasi. bu sekilde hiç bir sekilde silinmeyecek puanlari kazanabiliyor. Ciftci ise kaybettiginde, o gune kadar topraktan aldigi altin kendisine kar kalıyor ama Zafer puanı dusuyor. Hatırlanması gereken bir nokta komsunuza saldirdiginiz zaman Zafer Puanlari ondan duserken size gecmiyor. Buda sunu sagliyor, Zafer Puanı yada Altın icin toprak sayisini arttirmak amacı disinde saga sola saldirmaniz biraz anlamsiz oluyor.

Buraya kadar sistem cok iyi, ama isin en buyuk sikintisi ciftciler icin topladiklari zafer puanlarini devrimciler gibi garantiye alamıyorlar. Haritadan cikarsaniz, topragi komsunuza kaybederseniz, isyandan topragi kaybederseniz,  o topraktan o gune kadar aldiginiz Zafer Puanı gidiyor. Bundan dolayı Muttefikleriniz ile bile toprak degisimi yapamıyorsunuz. İlk gun nasil yerlesti iseniz o sekilde kaliyorsunuz. Tabi eger amaciniz altin almak ve hediye tanki almak ise Zafer Puanı kaybetmeniz cok dert olmuyor. Zira ilk 30 a giren klan 100.000 altin i, zaten topraga ciktiginda bir ayda kazanabiliyor klan icin ilk otuz prestiji disinda altin getirisi cok ahim sahim bir getiri olarak goreulmeyebilir. Unutulmamasi gereken bir nokta, bu yuzbin altin, devrimci icin iyi bir bonus ama, ilk otuzda bitirebilen bir ciftci klani icin cok daha buyuk bir bonus zira bu sure zarfında topraktan da zaten altin kazandigi icin cok iyi bir nevi prim oluyor. Bu noktada bir ciftcinin, toprakta kalmasinin ne kadar zor oldugunu ve kaldıgı toprak  120 altinlik olsada o toprakta 10 gun kaldiginda 10000 zafer puanına esit degeri oldugunu ve amacı Zafer Puanı olan buyuk klanlarin hedefinde olacagini unutmamali.

Hediye Tank Vk 72.01 konusu ise bazılarına gore M60 gibi balon bir tank oldugu, bazılarına gorede iyi olacagi yonunde. İlk sefere gore kazanma kosullari cok daha iyi dusunulmus. Klan uyelerinin aldigi sohret puanlari siralamasinda ilk 10.000 e giren tum kullanıcılar bu tankı kazanacaklar. Yani suanki oduller, klanlarin iyi olup olmamasina gore degil, en cok mac yapan, en cok klan macina cikan, Sefer i takip eden, birazda kazanan klan oyuncuları icin gecerli.  Burda esas soru su, ilk 10.000 e girmek zormu ?

Zor degil !!! Cunku var olan klanlar ikiye bolunmus durumda, 206 klan Dunya haritasında, 160 klan da 2. Sefer haritasında (İki haritada suan topraga cikmaya calisan 700 + klan mevcut unutmamali). Buda rekabeti cok asagilara cekiyor otomatikman cunku eskiden 1X toprağa 1000 klan saldirirken suan 2X topraga 1000 klan saldiriyor. Sefer boyunca, hedefi Sefer olan klanlar dunya haritasını bosalttiği icin cok yeni klanların altin toplama, reklam yapma ve kullanıcı toplamak gibi eylemlerini gerceklestirebilecekler,  onlerindeki buyuk engeller olmadıgı icin kullanıcılarına altin dagitma sansina da sahip olacaklar. Bu bir şekilde WG nin oyunun klan kısmına, seferlerine iştirak eden topluluğa bir hediyesi, geri odemesi, gibi bir durum aynı zamanda WG nin en cok onune gecmeye calistigi buyuklerin kucukleri ezmesi durumuna değişik bir çare.

Peki bu durumda, rekabet bu kadar aşağılara dusmus iken, her klanın oyuncusu bu tankı alma sansina sahip mi ? Tabi ki evet, cunku suana kadar Seferlere katilan 70.000 oyuncu mevcut. Buda demektirki ilk 10.000 kisi icin %14 luk bir dogal kontenjan var. Yani ilk klan macini kaybettiginizde sansiniz %14. Benim kendi siralamama baktigimda klanim toprakta iken girdiğim 5 savas (ikisi beraberlik) tan siralamam suan 6269. Toprakta olmayan devrimciler icin bu mac sayisi bir ornek olmayabilir ama, rekabetin dusuk oldugunu aklımızda tutarak, dogru rakiplere atılacak chipler ile her klanın oyuncusunun devrimci olarakta ilk 10.000 e girmesi cok zor degil diye dusunuyorum. Ozellikle Turk klanlari icinde oyuncu sayisi dusuk, online orani yuksek, 20-30 kişilik klanlarin bu hediye tanki almasi cok daha kolay hele birde kisisel beceriler biraz yuksek ise. Cunku maca secilme ve girme sansiniz otomatikman 100 kişilik bir klana gore daha yuksek bununda unutulmamasi lazım.  Burdan belki, kalabalik klanlardaki oyuncuların tanki almasi zor anlami cikiyor olabilir, fakat tam olarak oyle degil. Eger oyuncu, clan macina geliyor ise, eger klanıda oyuncuları puan kazansın, 10.000 barajını gecsin diye biraz ugrasip fazla savas çıkartıp fazla puan toplattırabiliyor ise buyuk klanların tum oyuncuları bu tankı kolayca kazanabilir. Cunku havuz gercekten cok dar ve yukarılara cıkmak cok zor degil.

Kısaca, bu sefer boyunca, eger klaniniz seferde degil ise, dunya haritasında topraga ciktiysaniz, seferlerde topraga cikmamak icin hiç bir eksikliğiniz yoktur. Zira, seferler haritasında bir suru toprağa mac yapmadan cikan klanlar mevcut. Sefer haritasında da klanınıza altın kazandırabilir, aynı zamanda cok az ugras ile klan komutanları oyuncularına bir tane ekstradan T 10 tank hediye edebilir.

Sefer bitmedi, halen ilk asamada, bir ciftci olarak girmeseniz bile bir devrimci olarak girip klanınızı ust sıralara tasima sansi mevcut.

Kolay Gelsin
bol Galibiyetli Savaslar

JustBe #2 Posted 14 November 2013 - 04:32 PM

Veteran

• Veteran
  • 35268 battles
  • 365
  • [GO-HA] GO-HA
Çok güzel olmuş yazı,bence artık birazda wg ye teşekkür zamanı,ilk stage deki olumsuzlukları dikkate aldılar ve büyük clanlar için dezavantajlı bir sisteme geçtiler bunun yanı sıra diğer mapide açık bırakıp bu yarışa girmek istemeyen gold farmlayamayan clanlarada büyük bir fırsat verdiler,evet gördükki wg hep büyük clanların isteğine göre hareket ediyor onları savunuyor tezide bu şekilde çürümüş oldu,Türk oyuncular ve Türk clanları adına sevindirici...

loseyours3lf #3 Posted 14 November 2013 - 05:21 PM

Warrant Officer

• Player
  • 29019 battles
  • 809
çok bilgilendirici .ben bi ara tankı nasıl alacagımızı unutmustum  :trollface:  :trollface:  :trollface:

Ensrn #4 Posted 14 November 2013 - 05:27 PM

Sergeant

• Player
  • 20119 battles
  • 217
Zafer puanı kasmayıp da ben oyuncularıma tank aldırayım, goldla falan işim yok diyen clanlar için de bir kaç önerim var. Yapabildiğiniz kadar fazla landing oynayın, 19:00-20:00-21:00 turnlerine atacağiniz 3 ayrı stack clanda aktif olan 30-40 kişiyi rahatça ilk 10000 içine sokacaktır. Ayrıca bu landinglerden 4-5 tanesini alırsanız zaman içerisinde, zaten bazı oyuncularınızı garanti ilk 10000de tutmuş olup, şeref puanı düşük olanlarına da kastırıp onları da 10000 potasına sokabilirsiniz.

Rakamlarla anlatmak gerekirse;
19:00 landingine 15 chip atıınız, 1/16dan başladınız. Toprak sahibine kadar yapacağınız 5 maçı kazanırsanız ortalama 820 puandan 4100 şeref puanını cebinize koydunuz demektir. Toprak sahibiyle yapacağınız savaşı da kazanırsanız bir 4100de buradan aldınız, bu da toplamda 8200 puanı o takımda oynayan 15 kişinin hanesine yazdırdınız anlamına geliyor. 20:00 landingine çıkardığınız 2. takım belki bu kadar başarılı olamadı, toprak sahibine elendi. Böylece o takım oyuncuları da 4000 puanı almış oldu. 21:00 turnü için de aynı şeyleri söylemek mümkün, bu landingde de diğer oyunculara nispeten puanı az olanları oynatıp kasabildiğiniz kadar şeref puanı kasabilirsiniz. Ayrıca özel görevler de var clanın bütün üyelerine stage sonunda şeref puanı ekleyen. Kıbrıs-İsrail, Kırım-Kiev gibi. Eğer clan içerisinde bu oyuncu döngüsünü iyi ayarlayıp, landinglerde de başarıyı yakalayabilirseniz en azından toprak sahibine kadar, toprağa çıkmasanız bile aktif oyuncularınıza tankı aldırmış olursunuz.

Kendi clanımdan bahsedersem, toprağa 2-3 kere farklı yerlerde çıktık, onun dışında Kıbrıs gibi hem 19:00 hem 20:00 turnüne chip atabileceğiniz landing bölgesinde kaldık 3-4 gün. Bunun dışında devamlı landing oynadık. Yani elle tutulur çok fazla başarımız yok toprak bazında. Buna rağmen, şu anda tahminen ilk 10000de 30-35 oyuncumuz var, tam sayıyı bilmiyorum. Ayrıca t6 performanslarımızın kötü olduğunu da dürüstçe söyleyebilirim (: Umarım biraz cesaretlendirici olur bu başlık diğer clanlarımız için de, çünkü gerçekten tank almak çok zor değil.

heraktitus #5 Posted 14 November 2013 - 05:46 PM

Sergeant

• Player
  • 50714 battles
  • 212

View PostEnsrn, on 14 November 2013 - 05:27 PM, said:

Rakamlarla anlatmak gerekirse;
19:00 landingine 15 chip atıınız, 1/16dan başladınız. Toprak sahibine kadar yapacağınız 5 maçı kazanırsanız ortalama 820 puandan 4100 şeref puanını cebinize koydunuz demektir. Toprak sahibiyle yapacağınız savaşı da kazanırsanız bir 4100de buradan aldınız, bu da toplamda 8200 puanı o takımda oynayan 15 kişinin hanesine yazdırdınız anlamına geliyor. 20:00 landingine çıkardığınız 2. takım belki bu kadar başarılı olamadı, toprak sahibine elendi. Böylece o takım oyuncuları da 4000 puanı almış oldu. 21:00 turnü için de aynı şeyleri söylemek mümkün, bu landingde de diğer oyunculara nispeten puanı az olanları oynatıp kasabildiğiniz kadar şeref puanı kasabilirsiniz. Ayrıca özel görevler de var clanın bütün üyelerine stage sonunda şeref puanı ekleyen. Kıbrıs-İsrail, Kırım-Kiev gibi. Eğer clan içerisinde bu oyuncu döngüsünü iyi ayarlayıp, landinglerde de başarıyı yakalayabilirseniz en azından toprak sahibine kadar, toprağa çıkmasanız bile aktif oyuncularınıza tankı aldırmış olursunuz.

Evet ben landing maclarindan gelen puanlarin dusuk oldugunu biliyordum ama rakamsal olarak bilmediğim için ornek veremedim. Veba'dan ENSRN nin verdiği ornek işin ne kadar kolay oldugunu açıklıyor. Diyorki, bir gecede 1/16 dan baslayip bir toprak alirsaniz, 820 * 5 maç tan 4100 puan (toprak sahibini kaybetseniz bile).  Peki, bunu benim şeref puanı ile kıyaslayın. 20.000 puan 6500 siralama, bir gecede benim puanın nerede ise dortte birini alıyorsunuz. Su an maclara 9 gun gec girseniz bile, ilk gece bu puanı aldıgınızda suanki siralamada 4100 puanla 70.000 kişi içinde 25.000 e zıplıyorsunuz. Yani dediğimiz gibi bu tankı almak suanki durumda, doğru yere dogru chipler ile cok kolay.

Master77 #6 Posted 15 November 2013 - 07:42 PM

Private

• Player
  • 46207 battles
  • 32
Heraktitus ve ensrn'ye açıklamaları ve emekleri için teşekkür ederim ben şahsen çok faydalandım ... wg nin yazdıklarını okumaya üşeniyordum.

BabadanFakir #7 Posted 06 December 2013 - 02:17 PM

Second Lieutenant

• Clan Diplomat
  • 9004 battles
  • 1,098

View Postloseyours3lf, on 14 November 2013 - 05:21 PM, said:

çok bilgilendirici .ben bi ara tankı nasıl alacagımızı unutmustum  :trollface:  :trollface:  :trollface:

siz o tankı ALACAKSINIZ BAŞKA YOLU YOK !!!! birazda biz gururlanalım ! .... :great:  :popcorn: takipteyim...

heraktitus #8 Posted 18 December 2013 - 02:34 AM

Sergeant

• Player
  • 50714 battles
  • 212

Evet, ikinci seferin birinci aşamasının sonuna dogru yazdığım yazı inşallah bazı arkadaşlara yardımcı olmuş ve tank almalarını sağlamıştır. Zira ikinci sefer bittiğinde gozuken tablo çok iyimser bana göre. Öncelikle tankı almak için gereken puan 68.000. Sefere katılan toplam oyuncu sayısı 116.934, ama burda şöyle bir durum var, oyunu bırakmış ama halen klanda olan oyuncular bu listeye klanları görev yaptığı için girmişler. 50.000 inci sıraki kişinin puanı 5.000 yani, iki-üç tane landing maçı kazandığınızda yada toprağa bir kere çıktığınızda bu tankı almaya çalışan 65.000 kişinin onune geçiyordunuz. Peki 68,000 puanı yakalamak için ne gerekiyordu ? 

Tankı alabilmek için sefer boyunca, 10-12 kere bir toprak savaşını kazanmanız nerede ise yeterli olurdu, yada 40-50 kere landing maçı kazanması bir kullanıcı için yeterli oluyordu. Peki bu nasıl yapılabilirdi ? Görev bölgelerinden uzakta, Exnom, EFE gibi büyük klanlardan uzakta küçük klanlardan alınacak bir iki toprak bu işin kolay yapılmasını sağlıyabilirdi. Belki söylediğim rakamlar gözünüze çok yüksek gelebilir ama 30 günde, her gün bir kere landing maçına girmeniz bile yeterliydi kısacası. Özellikle T10 maçları kıran kırana geçsede, T6 ve T8 maçları her klan için nerede ise eşit derecede zordu. Çünkü küçük maçlar oyuncu yeteneğinin önde olduğu değil, taktiğin önde olduğu maçlardı, bir E100 ile iyi bir oyuncu nasıl duracağını bildiğinde çok mermi sektirip maçı değiştirebilirken ama KV1S ile oyuncuların çok sektirme şansı olmadığı için yetenek geri planda kalıyordu. 

Sonuç olarak Sefer bitti, bir dahaki sefer oyuna sizi bağlama yönünde ve Clan sahibi olmanız yönünde daha teşvik edici olacaktır büyük ihtimalle çünkü görüyoruzki, oyunda anlık olarak 200.000+ oyuncu olmasına rağmen aktif klan oyuncusu 30, 40 bini geçmiyor buda WG nin çok hoşnut olmadığı ve düzeltmeye çalıştığı bir durum diye düşünüyorum. 

Öte yandan tam destekli bilmemekle birlikte sağdan soldan duyduğum ama netliği olmayan üzücü bir durumuda dile getirmek istiyorum. Seferler, klanların birleşmesi, oyuncularını tanıması, oyuncuların birbirleri ile kaynaşması ve takım oyununu öğrenmesi için çok büyük bir şans, genel haritada aynı şansa sahipsiniz ama burda oyuncu maçı kazanırsa tank almayada yaklaştığı için daha azimli oluyor. Öbür türlü, 300-400 altın alınacak bir toprak için mücadele etmek bizim oyuncumuza çok cazip gelmiyor çünkü ordan payına belki 3-4 altın düşüyor günde ama burda işin sonunda bir tane T10 tank var. Bunun için Türk klanlarımız başarılı olamıyor, çünkü benciliz, kendimize yarar sağlamayan bir şey olduğunda azmetmiyoruz, dikkat etmiyoruz, konsantre olamıyoruz, çünkü başarı sonuçta o kişinin olmayacak tebrik komutana ve klana gidecek kendi payına bir şey düşmeyecek. Bundan dolayıda klan sistemi çoğu türk mantelitesini benimsemiş oyuncu için uygun değil. Kısa kesiyim, gelelim üzülüğüm konuya, duyduğum dedikodu seferler ve bu tank ödülünün çoğu klan içinde isyanımsı çatlak seslerin yükselmesine neden olmuş, ayrılanlar, kavga edenler olmuş. Öncelikle eğer olgun isek, farkında olalım, bu bir oyun yenmek te var yenilmekte, ikincisi bu oyun 14 oyuncu + 1 Komutan ile oynanıyor. Yani komutanın taktiği kötü ise genelde Cap ile maçı kaybedersiniz, diğer koşullarda bu genelde sizin takım olarak iyi oynamadığınızdan kaynaklanıyordur. Onun için, komutanın daimi olarak suçlu kişi olmadığını unutmayın. Ayrıca maç bittikten karşı tarafın tankları açıldıktan, nereden geldiklerini gördükten ve yenildikten sonra konuşmak kolaydır "öyle yapsak idik, ordan gitmese idik, vs", işin gereksiz eleştiri kısmıdır, bilmeden bilmişlik yapmaktır. Eğer çok iyi taktik ürettiğinizi düşünüyor iseniz, maçlardan önce komutanınıza anlatın, paylaşın, destek olun. Toparlıyım çok fazla demek istediklerimi anlatamadım ama, kısaca demek istediğim ortam, yönetim kötü ise onu değiştirmek için çaba sarfedin daha iyisini yapın, bulunduğunuz ortamı bir adım ileriye taşımaya çalışın. Kolaya kaçıp başka bir ortam bulmaya çalışmayın. 

Kolay Gelsin
Tank alanlara hayırlı olsun. 

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users