Jump to content

2. Seferlerin Değerlendirmesi

• This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

Go1d_Rush #1 Posted 19 December 2013 - 09:25 PM

Warrant Officer

• Clan Commander
  • 42848 battles
  • 658

İlk seferlerdeki başarısızlıktan sonra yeni kurallar ve düzenlemelerle geride bıraktığımız seferin daha adil ve başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Yine de ilerisi için iyileştirmeler yapmak mümkün. Adım adım gördüğüm eksikleri paylaşmak istedim.

1. Stage

Farmer-Revolutioner olarak klanların hedeflerini belirlemesi ve buna göre hareket etmesi fikri iyiydi. Ancak Farmer-yani çiftçilerin hasadı istedikleri zaman yapma şansı olabilirdi. Bu şekilde daha dinamik ve adil bir sistem olabilirdi.

Mevcut sistemde 11 gün savunduğumuz bir toprağı 12. günde kaybettiğimiz de 12bin VP kaybımız oldu. Ancak uzun süreler aynı bölgeyi savunma başarısı göstermiş klanların belirli sınırlamalar ölçüsünde o toprakta biriken puanı istedikleri an toplama şansının verilmesi Çiftçiler ve Devrimciler arasındaki puan uçurumunu kapatabilirdi. "Belirli sınırılamalar" ifadesinin altını tekrar çiziyorum , farmer klanlar bu puanları her an aktif hale getirirse de avantaj onların kontrolüne geçebilir.

2.Stage

Tren Soygunu fikri gerçekten çok iyiydi. Haritadaki değişimleri hızlandırmasının yanında klanların birbirlerine yardım ederek haksız puan kazanmasının önüne geçildi. İlk seferlerdeki en büyük problem belirli klanların hiç bir başarı elde etmemelerine karşın dost klanların yardımıyla ödüle kavuşmasıydı. En azından bu seferler de bunun örnekleri minimize edildi. Ancak tren soygunu bölümünün de açıkları vardı. Örneğin klanların haritanın farklı bölgelerindeki trenleri kontrol etmesi ve güzergah boyunca birden fazla treni takip edebilmesi bu açıklardan biriydi. Bunun önüne geçilebilmesi için klanların toprak bütünlüğü sağlamadığı durumlarda puan alamaması bir önlem olarak düşünülebilir. 

Diğer bir eksiklik ise trenlerin aynı bölgeye iki kez uğramasına rağmen bazı bölgelere hiç gelmemesiydi. Örneğin bizim sefer boyunca mutlak hakimiyet kurduğumuz İskandinavya bölgesindeki Troms , Lapland, Norbotten ve Finnmark topraklarna bu toprkaların komşuları dahil saldırı yapılabilecek bölgelerin hiçbirine tren uğramadı. Biz BABA klanı olarak treni Dalarna'da yakalayabildik ki bize en yakın nokta orasıydı. 

3. Stage

Gold Rush isimli bu stage adaletsizliğin tavan yaptığı bölümdü. Tüm harita üzerinde aynı anda 4 bölgede ortaya çıkan ve tamamen rastgele çıktığı bölgelerdeki klanları puan olarak ihya eden bu sistem eşitlikten çok uzaktaydı. Şansınıza sizin topraklarınızda çıktıysa akşama kadar hiç birşey yapmadan puan kazandığınız bir sistemden çok daha iyisi bulunabilir diye düşünüyorum.En azından klanların savunma yaptığı ana kadar o topraklardan puan almaması sağlanabilirdi.  Aynı şekilde ikinci stagedeki toprak bütünlüğü olmasa dahi puan kazanılıyor olması da ayrı bir problemdi. 

Özetlemek gerekirse problemlerin büyük bir kısmının önüne geçilebilmesi için normal dönemlerde altın getirisinde uygulanan toprak bütünlüğü kuralının seferlerde de uygulanması gerekmekte. Ayrıca tüm klanlar için eşit bir durum olabilmesi için şans faktörüyle kazanılan puanların engellenmesi gerekiyor.

Gelecek seferlerde daha başarılı olmak dileğiyle. Tüm Türk Klanlarına Başarılar !

darky_pl #2 Posted 19 December 2013 - 11:17 PM

Lieutenant

• Player
  • 24024 battles
  • 1,923
- veren zalımlar...

loseyours3lf #3 Posted 19 December 2013 - 11:41 PM

Warrant Officer

• Player
  • 29019 battles
  • 915
  • [FETIH] FETIH
İyi görmüşsün wg göremez böyle

Go1d_Rush #4 Posted 24 December 2013 - 03:09 PM

Warrant Officer

• Clan Commander
  • 42848 battles
  • 658

Vuque onlineken görsün diye upluyorum =)

O kadar yazı yazdık gerekli yerlere ulaşsın bari

HuNTeRx21 #5 Posted 24 December 2013 - 03:22 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 8820 battles
  • 412

Bu sefer olaylarına pek kafam basmasa da elde ettiğiniz başarılardan ötürü klanınızı kutluyorum. Mevcut işleyişle ilgili değerlendirmeniz de oldukça nitelikli olmuş kanımca. Başarılarınızın devamını diler, yazınızın gerekli mercilere ulaşmasını temenni ederim. ( Dilekçe gibi oldu ama, kıyamadım silmeye :bajan:)

vuque #6 Posted 24 December 2013 - 03:37 PM

Community Manager

• WG Staff
  • 18940 battles
  • 3,823
  • [6-45] 6-45

View PostKasaptore, on 24 December 2013 - 03:09 PM, said:

Vuque onlineken görsün diye upluyorum =)

O kadar yazı yazdık gerekli yerlere ulaşsın bari

Ben çoktan gördüm Kasap, sıkıntı yok. Bunların büyük bir kısmı zaten benim çok önceden geri bildirim olarak verdiğim şeyler :)

Eksik kalan kısımlarıda tamamlarız sorun olmaz.

Güzel çalışma, Emeğine sağlık :great:

Go1d_Rush #7 Posted 24 December 2013 - 03:38 PM

Warrant Officer

• Clan Commander
  • 42848 battles
  • 658

View Postvuque, on 24 December 2013 - 04:37 PM, said:

Ben çoktan gördüm Kasap, sıkıntı yok. Bunların büyük bir kısmı zaten benim çok önceden geri bildirim olarak verdiğim şeyler :)

Eksik kalan kısımlarıda tamamlarız sorun olmaz.

Güzel çalışma, Emeğine sağlık :great:

Teşekkürler :honoring:

HuNTeRx21 #8 Posted 25 December 2013 - 04:04 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 8820 battles
  • 412
Bir teşekkür bile çok mu göründü bize acaba? Yoksa trolleme diye tabir edilen olay mı sanıldı yazdığım? Öyle sanıldıysa amacım öyle değildi de neyse, kusuruma bakmayın. Yine de tebrikler tekrardan.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users