Jump to content

Fury: Nový film Davida Ayera

• Please log in to reply
75 replies to this topic

GeneralCornutok #41 Posted 04 August 2014 - 08:15 AM

Warrant Officer

• Clan Diplomat
  • 82339 battles
  • 563
  • [84-17] 84-17

View PostKarlie, on 04 August 2014 - 09:04 AM, said:

:teethhappy: Alespoň uvidíte, že to jde, i když vám MM nehraje do karet :teethhappy:

No...on ten "vlastenecký patos" je ve válce jedna z mála věcí, co funguje v rámci morálky... objevuje se defacto všude, protože to o tom prostě bylo... ti kluci nešli bojovat "jen tak"... když pominu politiku, vem si, kolik Američanů se dalo k armádě po 11. září, čistě jen proto, že měli pocit, že jejich zem byla napadena a je třeba zaútočit zpátky (říkám, nepleťme do toho co a jak, o tom stejně víme všichni tak akorát teorie). Bojují za to, v co věří a maj to v sobě zakořeněný, to, že u nás nikdo nevěří v nic, je věc druhá... A tyhle filmy jsou, bych řekla, pro Americkou armádu i takový druh reklamy alá "buď národním hrdinou"... A upřímně...když si vezmu, jak se přemýšlí o vojácích v USA a jak u nás, tak je mi hodně smutno, že "žiju" v zemi, kdy lidé vojákům přejí, aby zemřeli... (stačilo mi číst některé komentáře ohledně smrti kluků ze 43.v.p....) 

A proč to není třeba v Českých filmech? Protože v Čechách to mělo zřídka "šťastný" konec. Podívej se jak dopadli naši vojáci po válce, na všechny ty politické procesy...není divu, že se o patriotismus neopíráme...Máme být sakra na co hrdí a kolik lidí u nás má k těm, dneska už dědkům, úctu...

max suhlas,

ja sa na film tesim,

brad pitt malokedy hraje v hlupostiach,

tazke prudko verim ze film bude coool

Pan_Skala #42 Posted 04 August 2014 - 08:36 AM

Warrant Officer

• Player
  • 26886 battles
  • 543
  • [HALUS] HALUS

No...on ten "vlastenecký patos" je ve válce jedna z mála věcí, co funguje v rámci morálky... objevuje se defacto všude, protože to o tom prostě bylo... ti kluci nešli bojovat "jen tak"... když pominu politiku, vem si, kolik Američanů se dalo k armádě po 11. září, čistě jen proto, že měli pocit, že jejich zem byla napadena a je třeba zaútočit zpátky (říkám, nepleťme do toho co a jak, o tom stejně víme všichni tak akorát teorie). Bojují za to, v co věří a maj to v sobě zakořeněný, to, že u nás nikdo nevěří v nic, je věc druhá... A tyhle filmy jsou, bych řekla, pro Americkou armádu i takový druh reklamy alá "buď národním hrdinou"... A upřímně...když si vezmu, jak se přemýšlí o vojácích v USA a jak u nás, tak je mi hodně smutno, že "žiju" v zemi, kdy lidé vojákům přejí, aby zemřeli... (stačilo mi číst některé komentáře ohledně smrti kluků ze 43.v.p....) 

A proč to není třeba v Českých filmech? Protože v Čechách to mělo zřídka "šťastný" konec. Podívej se jak dopadli naši vojáci po válce, na všechny ty politické procesy...není divu, že se o patriotismus neopíráme...Máme být sakra na co hrdí a kolik lidí u nás má k těm, dneska už dědkům, úctu...

Tak tu touhu jít bránit vlast, protože byla napadena jim neberu ani jsem to tak nemyslel. Mě vadí ten patos, kdy voják umírá a s posledními výdechy tvrdí jak to dělal pro svou vlast a tak podobně. Nechci nikomu sahat do svědomí, ale mě to přijde prostě za hlavu přitažené. Že při umírání bude brečet, křičet, modlit se, volat maminku a tak podobně to beru, ale tvrzení typu - "dělal jsem to pro vlast" mě vytáčí. Já prostě těmhle reakcím nevěřím, protože si myslím, že v danou chvíli ten umírající myslí na sebe nebo maximálně na své blízké a kamarády z jednotky. 

Co se týče těch kluků z 43. v.p. mi nemusíš nic říkat. Jednoho z nich jsem znal. Sice ne úplně dokonale, protože byl o trochu starší než já, ale znal jsem ho díky tomu, že chodíval na ryby s mým bráchou. O to si dokážeš představit moji naštvanost, když jsem i od lidí z mého okolí slyšel, že jsou to žoldáci a nebo dokonce, že si smrt zasloužili, když tam lezli. 

Tak u nás ta hrdost na vojáky ze západního odboje byla vytloukána za doby komunismu, kdy je považovali za zrádce a pomalu to nejhorší co společnost může nabídnout :sad:. O to jsem rád, že se to po revoluci změnilo.

Dalším dost velkým problémem válečných filmů je, že se dost filmařů snaží je udělat pro větší množství diváků a divaček. Takže tam pravidelně musí být nějaká milostná linka, která je nějak provázaná s jednou z hlavních postav (minimálně). Ono by to kolikrát nebylo tak hrozné, kdyby to drželi na pokraji. Jenže občas se to zvrtne, že je to příběh lásky na pozadí válečné události ačkoliv by to mělo být o té válečné události (viz třeba Pearl Harbor :sceptic:). 

manualni_prevodovka #43 Posted 04 August 2014 - 08:55 AM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 196 battles
  • 3,091
  • [0WNED] 0WNED

View PostGeneralCornutok, on 04 August 2014 - 09:15 AM, said:

brad pitt malokedy hraje v hlupostiach,

Například Troja... :-)

View Postmiistr, on 04 August 2014 - 09:36 AM, said:

Tak tu touhu jít bránit vlast, protože byla napadena jim neberu ani jsem to tak nemyslel. Mě vadí ten patos, kdy voják umírá a s posledními výdechy tvrdí jak to dělal pro svou vlast a tak podobně. Nechci nikomu sahat do svědomí, ale mě to přijde prostě za hlavu přitažené. Že při umírání bude brečet, křičet, modlit se, volat maminku a tak podobně to beru, ale tvrzení typu - "dělal jsem to pro vlast" mě vytáčí. Já prostě těmhle reakcím nevěřím, protože si myslím, že v danou chvíli ten umírající myslí na sebe nebo maximálně na své blízké a kamarády z jednotky. 

Co se týče těch kluků z 43. v.p. mi nemusíš nic říkat. Jednoho z nich jsem znal. Sice ne úplně dokonale, protože byl o trochu starší než já, ale znal jsem ho díky tomu, že chodíval na ryby s mým bráchou. O to si dokážeš představit moji naštvanost, když jsem i od lidí z mého okolí slyšel, že jsou to žoldáci a nebo dokonce, že si smrt zasloužili, když tam lezli. 

Tak u nás ta hrdost na vojáky ze západního odboje byla vytloukána za doby komunismu, kdy je považovali za zrádce a pomalu to nejhorší co společnost může nabídnout :sad:. O to jsem rád, že se to po revoluci změnilo.

Dalším dost velkým problémem válečných filmů je, že se dost filmařů snaží je udělat pro větší množství diváků a divaček. Takže tam pravidelně musí být nějaká milostná linka, která je nějak provázaná s jednou z hlavních postav (minimálně). Ono by to kolikrát nebylo tak hrozné, kdyby to drželi na pokraji. Jenže občas se to zvrtne, že je to příběh lásky na pozadí válečné události ačkoliv by to mělo být o té válečné události (viz třeba Pearl Harbor :sceptic:). 

Kvalita válečného filmu je dána angažovaností armády, protože to je armáda, kdo půjčuje filmařům techniku a tak si dost často klade podmínky, protože ten film využívá ke své propagaci.

Tohle je mít třeba na paměti, při sledování takových filmů.

Filmy, kde nebyly milostné linky přítomny, jsou jedny z nejlepších.

Černý jestřáb sestřelen, Zachraňte vojína Ryana, Tucet špinavců a podobně...

Karlie #44 Posted 04 August 2014 - 08:56 AM

Lieutenant General

• Player
  • 17793 battles
  • 6,729
  • [WG] WG

Pearl Harbor nepovažuji za válečný film, to byl romantický film s válečným pozadím... A když jsme u toho, podívej se na milostnou zápletku v našem českém Pearl Harboru - Tmavomodrém světě...

V té ukázce jsem si ničeho takového nevšimla, tak trochu nevím, o čem mluvíš... každopádně poukazovat na to, že jedinec nebo malá skupina může změnit vývoj války, je zkrátka logické. Nejde to brát tak, že je tam tisíce vojáků a jeden sám nezmůže nic...protože každičký jediný z nich něco dokázal, i kdyby jen to, že dostal kulku za někoho, kdo mohl jít dál...

A na co ti kluci mysleli, když umírali? Zřejmě na to, že nechtějí umřít... ale na to se mi nechce ani myslet...

Opravdu se to po revoluci změnilo? Kdekoliv zmíníš armádu mimo okruh armády, tak uslyšíš jen "vojáky nepotřebujeme".Kdykoliv jde voják bojovat do zahraniční mise, je to žoldák a kvuli nám to přece nedělá, protože u nás se přece zrovna nic neděje a "míchá se do čeho nemá pro prachy".

Zkrátka v Čechách je tenhle způsob uvažování zakořeněný asi jako závist, že když druhý něco má, musel to jedině ukrást... naprosto neexistuje, že by na něco vydělal. A pokud ano, určitě to dělal na úkor druhých... 25 let a mentalita lidí se v tomto bohužel nijak nezměnila. Stejně jako mají Američané zakořeněný patriotismus, my máme zakořeněnou závist.

U nás se nejčastěji říká "On má"

Pan_Skala #45 Posted 04 August 2014 - 09:12 AM

Warrant Officer

• Player
  • 26886 battles
  • 543
  • [HALUS] HALUS

View PostKarlie, on 04 August 2014 - 09:56 AM, said:

Pearl Harbor nepovažuji za válečný film, to byl romantický film s válečným pozadím... A když jsme u toho, podívej se na milostnou zápletku v našem českém Pearl Harboru - Tmavomodrém světě...

V té ukázce jsem si ničeho takového nevšimla, tak trochu nevím, o čem mluvíš... každopádně poukazovat na to, že jedinec nebo malá skupina může změnit vývoj války, je zkrátka logické. Nejde to brát tak, že je tam tisíce vojáků a jeden sám nezmůže nic...protože každičký jediný z nich něco dokázal, i kdyby jen to, že dostal kulku za někoho, kdo mohl jít dál...

A na co ti kluci mysleli, když umírali? Zřejmě na to, že nechtějí umřít... ale na to se mi nechce ani myslet...

Opravdu se to po revoluci změnilo? Kdekoliv zmíníš armádu mimo okruh armády, tak uslyšíš jen "vojáky nepotřebujeme".Kdykoliv jde voják bojovat do zahraniční mise, je to žoldák a kvuli nám to přece nedělá, protože u nás se přece zrovna nic neděje a "míchá se do čeho nemá pro prachy".

Zkrátka v Čechách je tenhle způsob uvažování zakořeněný asi jako závist, že když druhý něco má, musel to jedině ukrást... naprosto neexistuje, že by na něco vydělal. A pokud ano, určitě to dělal na úkor druhých... 25 let a mentalita lidí se v tomto bohužel nijak nezměnila. Stejně jako mají Američané zakořeněný patriotismus, my máme zakořeněnou závist.

U nás se nejčastěji říká "On má"

Myslel jsem to tak, že se po revoluci změnil pohled na vojáky, kteří bojovali za 2. světové války v Anglii respektive na celý "západní" odboj. Jinak závist u nás bude hodně dlouho a upřímně pochybuji, že se někdy podaří ji vykořenit. A o Tmavomodrém světě skoro nemá cenu mluvit kromě teda těch situací, kdy si člověk může říct, že ty Spitfiry tam jsou hezký :blinky:

Já to o tom patosu myslel všeobecně a nechtěl jsem, aby to vyznělo, že to zaměřuji na tu ukázku z filmu. Ještě nevyšel tak ho určitě kritizovat nebudu. Jsem jenom upřímně zvědav jaký bude. Až potom co ho uvidím tak přijde na řadu kritizování, pokrčení rameny nebo vychvalování. Do té doby je to bezduché mlácení slámy. 

BlueTomcat #46 Posted 04 August 2014 - 09:26 AM

Major

• Player
  • 25467 battles
  • 2,719
  • [KHIL] KHIL

View PostEllendway, on 03 August 2014 - 07:55 PM, said:

Já chápu, že mnoho z vás hází americké vojenské filmy do jednoho pytle, avšak ne každý film je úplně stejný a některé z nich se snaží alespoň trochu dodržet historii. Na druhou stranu kdyby to nebylo přitažený za vlasy a nebylo tam pár věcí vždy přidáno, kdo ví, kolik lidí by ten film vidělo a jak by se film zaplatil. Lidi na dokumenty do kin nechodí.

Ono hlavně z traileru toho moc nepoznáme, takže doporučuji vyčkat na celý film. :great:

Proč se na americké válečné filmy nedívám, mám tu jen dva příklady koncentrovaných turbohovadin.

Zachraňte vojína Ryana: Trapný patriotismus. Vyšlou jednotku elitních vojáků hluboko do nepřátelské linie aby našli jednoho vojáka a když ho najdou, nechce se mu domů. Ve skutečnosti kdyby to tak bylo, by po tom vojákovi na místě zůstali kanady i s fuseklema, jak by pelášil domů.

Pearl Harbor: Pominu že to byla romantická blbost. Ovšem co mě nadzvedlo ze židle byl ten krásný příklad démonizace nepřítele který je v těchto filmech obvyklý. Pamatujete si tu scénu jak Japonci útočí na nemocnici? Ve skutečnosti si tu nemocnici zasáhli zmatení Američané sami. Japonce zajímali vojenské cíle a o ty civilní neměli zájem, dokonce to měli i zakázané.

Takže už se na ten film fakticky těším...

Tuccy #47 Posted 04 August 2014 - 10:54 AM

Czech Community Manager

• WG Staff
  • 14505 battles
  • 6,441
  • [WG] WG

View PostJanderSK, on 03 August 2014 - 09:11 PM, said:

Bolo ich tam dost, vratane niektorych nemeckych tankovych es ako Michael Wittmann, ktory u Villers-Bocage znicil 14 tankov so svojim Panzerkampfwagen VI Tiger. Neskor ho tam dostal  Joe Ekins, strelec v Shermane Firefly.

Technická: Ve V-B byl zničen jeden Sherman Firefly a jeden Cromwell. Další zničená obrněná vozidla byly lehké tanky, jneozbrojené tanky a obrněné transportéry.... A bylo to dílo celé Wittmannovy roty (8 Tigerů), z toho jeden byl vyřazen ve vesnici Shermanem Firefly (řidič zabit, tank opuštěn) a druhý (Wittmannův) znehybněn mimo vesnici zásahem 6pdr kanónu do hnacího kola - to jen následný rádiový přenos z toho udělal Wittmannovu sólo akci a povýšil všechna zničená vozidla na tanky :harp:

Co se Tigerů týče, i přes působivé výkony si byli Spojenečtí velitelé vědomi jejich nedostatků - málo se to ví, ale první Shermany se 76mm kanńy byly odmítány právě polními veliteli, kteří věděli, že na Tigery stačí jednotky protitankových děl a stíhačů tanků (protože bylo Tigerů málo) - a ostatně v podmínkách Normandie neměly ani 75mm Shermany tolik problémů dostat se do boků. Situace se změnila po bojích v Lotrinsku kdy Američani viděli, že Panther není další těžký tank, ale střední a tudíž častěji se vyskytující... ;) 

Edited by Tuccy, 04 August 2014 - 10:58 AM.

HonzaM #48 Posted 04 August 2014 - 12:24 PM

Warrant Officer

• Player
  • 42347 battles
  • 827
  • [BIA] BIA

:teethhappy: Alespoň uvidíte, že to jde, i když vám MM nehraje do karet :teethhappy:

Víš tohle přesně je hrozně nebezpečná věc. Oslava války a armádních hrdinů prostřednictvím válečné propagandy dobře zabírá na naivní a mladý lidi, kteří pak nemají problém ztotožnit se zvrhlým politickým plánem svých elit.

Těch příkladů je v minulosti nespočet. 1. světová válka např. byla absolutní selhání tehdejších politických elit, ale propaganda udělala svoje a kamarádi z jedný ulice, jednoho města hromadně umírali třeba jen v jednom útoku. Úplně nesmyslně. V jednom dokumentu sem slyšel že ze 110 000 Angličanů co narukovali na začátku války jich ke konci roku 1914 padlo nebo bylo zraněno 90 000. A kvůli čemu? Protože monarchističtí dědci co vládli svým říším z luxusních paláců se neměli zájem dohadovat a radši si píchali vlaječky na mapy a hráli Age of Empires v reálu.

A tohle se děje dodnes. Elity o kterých ani nevíte za vás píchají vlaječky na mapu a my sme jen jejich vlaječky. A pokud seš ochotná vlaječka, která se neptá proč? mám zabíjet lidi v cizý zemi, za čí zájmy vlastně bojuju? kdo má prospěch z toho bordelu tady? tak potom se ve světě děje to co se děje.

Mimochodem, my Češi sme mistři světa v tom jak si kálet na hlavu. Dějiny Ameriky ve zkratce je vraždění indiánů a kradení jejich půdy s tím, že těch pár zbytků nahnali do rezervace a udělali z nich národ opilců co si sebe neváží. Potom si dovezli otroky z Afriky aby na ně dělali. A z takovýho národa tady polovina Čechů dělá spasitele lidstva a kydá si hnůj na svou hlavu.

Edited by HonzaM, 04 August 2014 - 12:27 PM.

CZHany #49 Posted 04 August 2014 - 12:31 PM

Warrant Officer

• Player
  • 15963 battles
  • 648
  • [_VAL_] _VAL_
ač to není Válečný film ale seriál tak doporučuji Bratrstvo neohrožených a Pacific... dle mého názoru jeden z mála "filmů" který mapuje 2.sv. bez nějakých větších přikrášlení...

Wysch #50 Posted 04 August 2014 - 12:33 PM

Captain

• Player
  • 33104 battles
  • 2,478

Mě vadí ten patos, kdy voják umírá a s posledními výdechy tvrdí jak to dělal pro svou vlast a tak podobně. Nechci nikomu sahat do svědomí, ale mě to přijde prostě za hlavu přitažené. Že při umírání bude brečet, křičet, modlit se, volat maminku a tak podobně to beru, ale tvrzení typu - "dělal jsem to pro vlast" mě vytáčí. Já prostě těmhle reakcím nevěřím, protože si myslím, že v danou chvíli ten umírající myslí na sebe nebo maximálně na své blízké a kamarády z jednotky. 

a) Tak je to film. Není to dokument. Ale např. v Black Hawk Down na konci filmu přeci ten... sakra... no hrál ho Eric Bana... tak ten říká, že se tam vrací, protože vlastně nic jinýho neumí. Jak je to napsaný a zahraný, působí to fakt dobře a vůbec ne kýčovitě, stejnou myšlenku má vlastně i Jarhead od Sama Mendese, námět autobiografická kniha, takže jsem to vlastně nakonec jak tomu Banovi, tak tomu Gyllenhaalovi z Mariňáka věřil. Na druhou stranu, Hurt Locker má vlastně touž myšlenku, a jakej monstrózní kýč z toho na konci vyleze. Zkrátka jsem chtěl jen říct, že film je film a rozhoduje nakonec to, jak je to napsaný a zahraný. Pokud bude mít Fury dobře napsanou myšlenku a Brad Pitt to zvládne zahrát jako Bana nebo Gyllenhaal, je mi úplně jedno, že z toho bude patos a klišé stříkat. 

Taky důležitý je si uvědomit, že americká hrdost a patriotismus je tak zakořeněný, že my, Středo- a i Západoevropani nemůžeme pochopit, proč to na americkýho diváka nepůsobí jak kýbl kýčovitých... ehm... exkrementů.

Stejně tak pro srovnání patos a klišé z ruské produkce, ale tam to má trochu jiný kořeny.

b) Změnilo se? Did it really? Já bych na to pětikorunu nevsadil.

Jinak takovej ten odpor vůči našim vojákům v zahraničí můžeš v klidu datovat až do středověku. Je to na rozsáhlejší rozbor, takže nebudu plýtvat místem a jen řeknu, že tohleto, že čeští vojáci nesmí opustit hranice země a když se tak stane, jsou to žoldáci hodni opovržení, máme v našich genech od dob husitů. Když například habsburský císař Maxmilián II. žádal české stavy o zemskou hotovost (vojsko) někdy v třetí třetině 16. století, čeští stavové odmítli, protože Maxmilián to vojsko chtěl proti Turkům, tudíž aby opustilo hranice země. A ti pánové, co se svým vojskem odešli, byli na zemském sněmu následně pomlouváni stejně, jako byli naši vojáci v Afghánistánu, protože "se zaprodali císařpánovi" :ph34r:

View Postmanualni_prevodovka, on 04 August 2014 - 09:55 AM, said:

Kvalita válečného filmu je dána angažovaností armády, protože to je armáda, kdo půjčuje filmařům techniku a tak si dost často klade podmínky, protože ten film využívá ke své propagaci.

Tohle je mít třeba na paměti, při sledování takových filmů.

Filmy, kde nebyly milostné linky přítomny, jsou jedny z nejlepších.

Černý jestřáb sestřelen, Zachraňte vojína Ryana, Tucet špinavců a podobně...

S tím bych nesouhlasil. Správný hollywoodský biják má více prostředků na to, aby všechno dělal jen s pomocí konzultací vojenských odborníků a specialistů, techniku si Hollywood buď zapůjčí (viz Tiger teď ve Fury), nebo odkoupí, nebo rovnou sám udělá. U nás v ČR je to složitější, protože na takovou práci nejsou prostředky, a tak se vojenská technika opravdu zapůjčuje v rámci AČR, ale Hollywood si dokáže poradit bez armádních prostředků.

Jinak Ryan sice neměl romantickou linku, ale klišé z něj stříkalo tak silně, že kdyby nebylo syrových bojových scén, v tvém výčtu by podle mě vůbec nebyl. :cool:

Já bych ti jinak do seznamu dodal mnou zmiňovanýho Mariňáka, pokud jsi to neviděl, je to film o tom, jak je válka dlouhá a nudná :popcorn:

View PostKarlie, on 04 August 2014 - 09:56 AM, said:

Zkrátka v Čechách je tenhle způsob uvažování zakořeněný asi jako závist, že když druhý něco má, musel to jedině ukrást... naprosto neexistuje, že by na něco vydělal. A pokud ano, určitě to dělal na úkor druhých... 25 let a mentalita lidí se v tomto bohužel nijak nezměnila. 

A nezmění, Karlie, nezmění. Máme to v genech po 500 let. Já teda ne, moji němečtí předci dělají na tohle téma kiš kiš, heč heč. :wub:

View PostBlueTomcat, on 04 August 2014 - 10:26 AM, said:

Zachraňte vojína Ryana: Trapný patriotismus. Vyšlou jednotku elitních vojáků hluboko do nepřátelské linie aby našli jednoho vojáka a když ho najdou, nechce se mu domů. Ve skutečnosti kdyby to tak bylo, by po tom vojákovi na místě zůstali kanady i s fuseklema, jak by pelášil domů.

No... nemáš pravdu. Zaprvé to je v americký armádě zcela běžný, že se vojáci neopouštějí, za druhý proč by to ve skutečnosti mělo být, že by pelášil domů?

Spousta českejch legionářů z první světový domů nedojela ne proto, že by na Sibiři umrzli, ale protože si v Rusku našli domov. O nich se třeba vůbec nemluví, ale bylo tomu tak. Stejně tak řada Čechů po druhé světové zůstala tam, kde byli, někteří v Anglii, někteří v Jugoslávii, někteří jinde. U Američanů je to stejné, však se stačí podívat třeba na Bruce Willise, narodil se v Německu, protože tatínek po válce zůstal v Německu, oženil se tam a narodil se mu tam budoucí John McClane :popcorn:

View PostHonzaM, on 04 August 2014 - 01:24 PM, said:

Mimochodem, my Češi sme mistři světa v tom jak si kálet na hlavu. Dějiny Ameriky ve zkratce je vraždění indiánů a kradení jejich půdy s tím, že těch pár zbytků nahnali do rezervace a udělali z nich národ opilců co si sebe neváží. Potom si dovezli otroky z Afriky aby na ně dělali. A z takovýho národa tady polovina Čechů dělá spasitele lidstva a kydá si hnůj na svou hlavu.

Nechci se tě dotknout, ale za tohle si stoupni před zrcadlo a dej si pár facek. 

Edited by Wysch, 04 August 2014 - 12:35 PM.

manualni_prevodovka #51 Posted 04 August 2014 - 12:46 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 196 battles
  • 3,091
  • [0WNED] 0WNED

View PostWysch, on 04 August 2014 - 01:33 PM, said:

S tím bych nesouhlasil. Správný hollywoodský biják má více prostředků na to, aby všechno dělal jen s pomocí konzultací vojenských odborníků a specialistů, techniku si Hollywood buď zapůjčí (viz Tiger teď ve Fury), nebo odkoupí, nebo rovnou sám udělá. U nás v ČR je to složitější, protože na takovou práci nejsou prostředky, a tak se vojenská technika opravdu zapůjčuje v rámci AČR, ale Hollywood si dokáže poradit bez armádních prostředků.

Jinak Ryan sice neměl romantickou linku, ale klišé z něj stříkalo tak silně, že kdyby nebylo syrových bojových scén, v tvém výčtu by podle mě vůbec nebyl. :cool:

Já bych ti jinak do seznamu dodal mnou zmiňovanýho Mariňáka, pokud jsi to neviděl, je to film o tom, jak je válka dlouhá a nudná

Vždyť píšu, že si techniku půjčí od armády a ta má za oplátku šanci získat ve filmu dobré jméno, trochu toho patosu a podobně.

Ano, velké filmy si dokážou techniku sehnat samy, případně vykouzlit ve studiu. Ale spousta filmů s válečnou tématikou prostě funguje v armádních oblastech, s armádní technikou a armádním komparsem. A myslím ty hollywoodské.

V Ryanovi šlo o oslavu americké armády ve druhé světové, plus právě onen přístup 4 a více sourozenců. Tam to prostě bez těch klišé nejde, protože život sám o sobě je klišé...

Mariňáka jsem viděl. Dobré, ani si nevystřelil...Určitě tam pasuje.

Noobish_Kiddy #52 Posted 04 August 2014 - 01:39 PM

Lieutenant

• Player
  • 13551 battles
  • 1,598
  • [MACHR] MACHR

View PostKarlie, on 04 August 2014 - 08:04 AM, said:

Som pacifista, odsudzujem akýkoľvek štýl vojen. 

A nebudem klamať. 

Nie som hrdý ani ja jedného jediného vojaka ktorý kedy kde padol. Lebo padol za niečo čo je mi vrcholne cudzie. 

Som preto zlý človek?   Karlie, záleží na uhle pohľadu... 

Pan_Skala #53 Posted 04 August 2014 - 01:42 PM

Warrant Officer

• Player
  • 26886 battles
  • 543
  • [HALUS] HALUS

View PostWysch, on 04 August 2014 - 01:33 PM, said:

a) Tak je to film. Není to dokument. Ale např. v Black Hawk Down na konci filmu přeci ten... sakra... no hrál ho Eric Bana... tak ten říká, že se tam vrací, protože vlastně nic jinýho neumí. Jak je to napsaný a zahraný, působí to fakt dobře a vůbec ne kýčovitě, stejnou myšlenku má vlastně i Jarhead od Sama Mendese, námět autobiografická kniha, takže jsem to vlastně nakonec jak tomu Banovi, tak tomu Gyllenhaalovi z Mariňáka věřil. Na druhou stranu, Hurt Locker má vlastně touž myšlenku, a jakej monstrózní kýč z toho na konci vyleze. Zkrátka jsem chtěl jen říct, že film je film a rozhoduje nakonec to, jak je to napsaný a zahraný. Pokud bude mít Fury dobře napsanou myšlenku a Brad Pitt to zvládne zahrát jako Bana nebo Gyllenhaal, je mi úplně jedno, že z toho bude patos a klišé stříkat. 

Taky důležitý je si uvědomit, že americká hrdost a patriotismus je tak zakořeněný, že my, Středo- a i Západoevropani nemůžeme pochopit, proč to na americkýho diváka nepůsobí jak kýbl kýčovitých... ehm... exkrementů.

Stejně tak pro srovnání patos a klišé z ruské produkce, ale tam to má trochu jiný kořeny.

b) Změnilo se? Did it really? Já bych na to pětikorunu nevsadil.

Jinak takovej ten odpor vůči našim vojákům v zahraničí můžeš v klidu datovat až do středověku. Je to na rozsáhlejší rozbor, takže nebudu plýtvat místem a jen řeknu, že tohleto, že čeští vojáci nesmí opustit hranice země a když se tak stane, jsou to žoldáci hodni opovržení, máme v našich genech od dob husitů. Když například habsburský císař Maxmilián II. žádal české stavy o zemskou hotovost (vojsko) někdy v třetí třetině 16. století, čeští stavové odmítli, protože Maxmilián to vojsko chtěl proti Turkům, tudíž aby opustilo hranice země. A ti pánové, co se svým vojskem odešli, byli na zemském sněmu následně pomlouváni stejně, jako byli naši vojáci v Afghánistánu, protože "se zaprodali císařpánovi" :ph34r:

Já bych ti jinak do seznamu dodal mnou zmiňovanýho Mariňáka, pokud jsi to neviděl, je to film o tom, jak je válka dlouhá a nudná :popcorn:

Ten konec u Hurt Lockera byl trošku zvláštní, ale na něco podobného doporučuji film Válečnici (http://www.csfd.cz/film/46826-valecnici/). Je to nějakou dobu co jsem ho viděl ale i přesto nechal nesmazatelný dojem. Jinak pokud ve Fury to bude podané dobře tak s tím filmem určitě nebudu mít problém, ale pro mě přehnání patosu prostě působí divně. Zachraňte vojína Ryana vypadalo taky dobře a na závěr jsem z toho měl takový rozpačitý pocit. Prostě u Fury počkám až ho uvidím pak budu hodnotit. Jistě jsem skeptický vůči tomu patosu jako u všech válečných filmů, ale stejné to mám i ruské produkce. Tam je to trošku jiné, ale celkem pravidelné dělání z ruských vojáků "nadlidi" mi taky hejbe žlučí :sad:. Jenže to je klasika u spousty filmů. Jenom teď si vybavuji dva filmy, kde jsem tohle moc nepostřehl a to je Talvisota a Tali-Ihantala (http://www.csfd.cz/film/245206-tali-ihantala-1944/).

JInak ohledně povolání českého zemského vojska tak tam byl problém v tom, že české stavy měli v tu dobu celkem velkou nezávislost a svolání vojska byla věcí zemského sněmu. V roce 1546 došlo k odporu proti králi, když svolal  zemskou hotovost k tažení mimo hranice bez vědomí zemského sněmu. :blinky: Ale máš pravdu, že tohle je trochu offtopic v dané situaci tak doufejme, že to třeba nějaký moderátor nepřesune :smile:

Karlie #54 Posted 04 August 2014 - 01:47 PM

Lieutenant General

• Player
  • 17793 battles
  • 6,729
  • [WG] WG

View PostHonzaM, on 04 August 2014 - 01:24 PM, said:

Víš tohle přesně je hrozně nebezpečná věc. Oslava války a armádních hrdinů prostřednictvím válečné propagandy dobře zabírá na naivní a mladý lidi, kteří pak nemají problém ztotožnit se zvrhlým politickým plánem svých elit.

Těch příkladů je v minulosti nespočet. 1. světová válka např. byla absolutní selhání tehdejších politických elit, ale propaganda udělala svoje a kamarádi z jedný ulice, jednoho města hromadně umírali třeba jen v jednom útoku. Úplně nesmyslně. V jednom dokumentu sem slyšel že ze 110 000 Angličanů co narukovali na začátku války jich ke konci roku 1914 padlo nebo bylo zraněno 90 000. A kvůli čemu? Protože monarchističtí dědci co vládli svým říším z luxusních paláců se neměli zájem dohadovat a radši si píchali vlaječky na mapy a hráli Age of Empires v reálu.

A tohle se děje dodnes. Elity o kterých ani nevíte za vás píchají vlaječky na mapu a my sme jen jejich vlaječky. A pokud seš ochotná vlaječka, která se neptá proč? mám zabíjet lidi v cizý zemi, za čí zájmy vlastně bojuju? kdo má prospěch z toho bordelu tady? tak potom se ve světě děje to co se děje.

Mimochodem, my Češi sme mistři světa v tom jak si kálet na hlavu. Dějiny Ameriky ve zkratce je vraždění indiánů a kradení jejich půdy s tím, že těch pár zbytků nahnali do rezervace a udělali z nich národ opilců co si sebe neváží. Potom si dovezli otroky z Afriky aby na ně dělali. A z takovýho národa tady polovina Čechů dělá spasitele lidstva a kydá si hnůj na svou hlavu.

A to jsou věci, které neovlivníš, jednoduše proto, že se jedná o odlišné kultury, které spolu nesouhlasí a proto se i bojuje, tak holt každý bojuje za tu svou. Na tom se mi nezdá nic nenormálního. To, že ty bojuješ za něco, protože si předvědčen, že bojuješ za správnou věc (a i kdyby byla), tak na druhé straně bude někdo, kdo o tom přesvědčen není. 

Já osobně z Amíků nedělám nic. Žila jsem tam rok a je to jiná mentalita lidí, ne lepší, ne horší, jiná (a to jsem žila jen na východě, západ je zase trochu jinej). Člověk celý život v něco věří a obvykle se to odvíjí dle toho, kde si vyrostl a kdo tě v čem vychoval...

Soudit, co je a není naivní a co je a není zvrhlý plán... to je opět jen o tom, kde a jak si byl vychován... Pokud TY umíš jednoznačně rozlišit dobro od zla, pak klobouk dolů...Možná by stálo za to navrhnout tě na Nobelovi cenu míru... pokud na to máš recept

Darius #55 Posted 04 August 2014 - 02:16 PM

Private

• Beta Tester
  • 11657 battles
  • 38

Uvidime jake to bude, nema cenu predchazet.

Cechy prodali v Mnichove, museli si zaplatit kadou vec do posledni tkanicky co v Anglii dostali, kady pohreb padleho vojaka. Polakum to napriklad odpustily to je zajimave. 

Moc se nedivim, ze tu pak vyhrali komunisti, proste lidi chteli radikalni zmenu, ze to pujde na 40 let do dalsiho pekla nemohli tusit.

Edited by Darius, 04 August 2014 - 02:17 PM.

JoeyJoJoJuniorShabadoo #56 Posted 04 August 2014 - 03:17 PM

Lance-corporal

• Player
  • 6851 battles
  • 58

View PostTuccy, on 04 August 2014 - 11:54 AM, said:

Technická: Ve V-B byl zničen jeden Sherman Firefly a jeden Cromwell. Další zničená obrněná vozidla byly lehké tanky, jneozbrojené tanky a obrněné transportéry.... A bylo to dílo celé Wittmannovy roty (8 Tigerů), z toho jeden byl vyřazen ve vesnici Shermanem Firefly (řidič zabit, tank opuštěn) a druhý (Wittmannův) znehybněn mimo vesnici zásahem 6pdr kanónu do hnacího kola - to jen následný rádiový přenos z toho udělal Wittmannovu sólo akci a povýšil všechna zničená vozidla na tanky :harp:

Co se Tigerů týče, i přes působivé výkony si byli Spojenečtí velitelé vědomi jejich nedostatků - málo se to ví, ale první Shermany se 76mm kanńy byly odmítány právě polními veliteli, kteří věděli, že na Tigery stačí jednotky protitankových děl a stíhačů tanků (protože bylo Tigerů málo) - a ostatně v podmínkách Normandie neměly ani 75mm Shermany tolik problémů dostat se do boků. Situace se změnila po bojích v Lotrinsku kdy Američani viděli, že Panther není další těžký tank, ale střední a tudíž častěji se vyskytující... ;) 

Ehmmm...mohu poprosit o relevantní zdroj, kde se tvrdí, že v bitvě o V-B byl zničen pouzen jeden Cromwell a Sherman a zbytek byly obrněná vozidla?...Díky

Norek1 #57 Posted 04 August 2014 - 03:57 PM

Warrant Officer

• Player
  • 30776 battles
  • 698
  • [EHW] EHW

View PostTuccy, on 04 August 2014 - 11:54 AM, said:

Také by mě zajímal zdroj. Co jsem se dočetl tak Wittmannova skupina zničila celkem 4x Sherman Firefly, 20x Cromwell, 3x Stuart, 3x M4 Sherman OP, 14x half-track, 16x Bren Carrier a 2x 6 pdr (šestiliberní) protitankové dělo ze 7 tankové divize (Pouštní krysy). Při ztrátě 6 Tigerů z 501. praporu těžkých tanků.

JoeyJoJoJuniorShabadoo #58 Posted 04 August 2014 - 04:10 PM

Lance-corporal

• Player
  • 6851 battles
  • 58

View PostNorek1, on 04 August 2014 - 04:57 PM, said:

Také by mě zajímal zdroj. Co jsem se dočetl tak Wittmannova skupina zničila celkem 4x Sherman Firefly, 20x Cromwell, 3x Stuart, 3x M4 Sherman OP, 14x half-track, 16x Bren Carrier a 2x 6 pdr (šestiliberní) protitankové dělo ze 7 tankové divize (Pouštní krysy). Při ztrátě 6 Tigerů z 501. praporu těžkých tanků.

Jinak jak podotkl Tuccy, část té techniky byla bez posádky to ano, ale udělat z toho dva boje schopné tanky, to už je moc. Nevím, možná mají zaměstnanci WG za úkol prznit i historické události v neprospěch Německa, když ve hře jim to prznění německé techniky tak jde.

KubaLetsPlayer #59 Posted 04 August 2014 - 06:18 PM

Private

• Player
  • 6757 battles
  • 41

Tak mě ten přehnaný patriotismus u amerických filmů , pokud není až příliš přehnaný , tolik nevadí , mě spíš vadí milostné zápletky. Když se chci podívat na válečný film , tak očekávám válčení. Když chci romantiku , pustím si něco od Rosamunde Pilcher. ( Ne , nepustím :trollface:) . To je spíš problém us. válečných filmů.

Jinak k tématu , jsem na ten film zvědav , zatím podle traileru nemůžu usoudit co to bude za výtvor :smile:

Edited by KubaLetsPlayer, 04 August 2014 - 07:27 PM.

Zednar #60 Posted 04 August 2014 - 07:12 PM

Private

• Player
  • 44118 battles
  • 11

Pěkný válečný film je např. Četa , ale není z druhé světové války a nejsou tam tanky :-)

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users