Jump to content

Bir Bilene Sor !

Q&A Yeni Katılanlar Soru-Cevap Yardım strateji taktik

• Please log in to reply
1419 replies to this topic

Ensrn #1 Posted 28 August 2014 - 01:03 PM

Sergeant

• Player
  • 20119 battles
  • 228

*
POPULAR

Herkese merhabalar,

Hepimizin bildiği üzere forumumuzda bir bilgi kirliliği var, bazı insanlar bilmedikleri konuda ya da sağdan soldan duyduklarıyla belki iyi niyetli belki de art niyetli bilgi vermeye çalışıyorlar . Bu da oyuna yeni başlayan ve bilgiye ulaşmak isteyen arkadaşlarımız için yanlış yönlendirmelere ve yanlış bilginin zamanla doğru bilginin önüne geçmesine sebebiyet veriyor. Üstelik ufak bir soru için başlık açılması ya da aynı soru için 3-5 tane ayrı ayrı başlık açılması gibi forum kirlilikleri, ya da en basitinden bir soru soran arkadaşa verilen alaylı ve aşağılayıcı cevapları hepimiz görüyoruz.

İşte bu başlıkla beraber bunların önüne geçmeyi, bilgi arayan arkadaşlara en kısa sürede doğru bilgiyi deneyimli oyuncular vasıtasıyla ulaştırmayı umuyoruz. Bu başlığın yabancı forumlarda örnekleri mevcut ve gayet başarılı bir şekilde amaçlarına hizmet ediyorlar;

http://forum.worldoftanks.eu/index.php?/topic/384715-ask-the-unicum/ 

http://forum.worldoftanks.eu/index.php?/topic/384311-frag-doch-das-unicum/#topmost

Bu başlık altındaki sorulara cevap vermek isteyen oyuncuların en az 5000 savaşı ve genel 1750+ WN8 değeri olması gerekmektedir. Ayrıca bunu da wotlabs/ noobmeter/ mywotstats gibi sitelerden aldıkları imzalarla göstermeleri şarttır. Bunun sebebi de verilen bilginin doğruluğu ve bilgiyi aktaran kişinin yeterli deneyiminin olduğundan emin olmak ve soru soranların trollenmesinin önüne geçmektir. Forum trolleri ve belirtilen nitelikleri taşımayıp da soru cevaplayan oyuncular raporlanacaktır. Forum trolleri lütfen bu başlıktan uzak durunuz.

Haritalar, oyun modları, tanklar hakkında bilgiler, oyun stratejileri, premium tank seçimi, modül/ekipman kullanımı, mürettebat yetenekleri, mod paketleri, dünya haritası/chip hareketleri/clan savaşları gibi oyunla alakalı aklınıza takılan her türlü soruyu bu başlık altında sorabilirsiniz. 

Soru soracak arkadaşların sorularını açık ve net bir dille yazmaları, cevaplayan arkadaşların da aynı şekilde ve alaycılıktan uzak bir dille bu başlığı kullanmaları gerekmektedir.  

Herkese iyi oyunlar :)

Edited by Ensrn, 28 August 2014 - 01:05 PM.

vuque #2 Posted 28 August 2014 - 01:07 PM

Community Manager

• WG Staff
  • 17785 battles
  • 2,771
  • [YOQ] YOQ

Faydalı konu, teşekkürler.

Konu sabitlenmiştir :great:

Villareal2 #3 Posted 28 August 2014 - 01:09 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 13452 battles
  • 1,176
Fransız Orta Tank Lorraine 40 a son motor ne kadar gerekli ? Boş Boşuna deneyimimi harcamak istemiyorum

snowdragonTR #4 Posted 28 August 2014 - 01:13 PM

Sergeant

• Player
  • 1048 battles
  • 231

hayırlı olsun, aslains xvm kullanan varsa yardımcı olabilir mi lütfen ?

birde jagdpanzer ıv kasıyorum 10k deneyim kaldı iyimidir ? 

Ensrn #5 Posted 28 August 2014 - 01:15 PM

Sergeant

• Player
  • 20119 battles
  • 228

View PostVillareal2, on 28 August 2014 - 02:09 PM, said:

Fransız Orta Tank Lorraine 40 a son motor ne kadar gerekli ? Boş Boşuna deneyimimi harcamak istemiyorum

Fransız tanklarında mobilite çok önemli, zırhları yok malum. Bu zırh açıklarını da savaş alanındaki mobiliteleri ve şarjörleri ile kapatıyorlar. Lorraine'de o motor çok farkediyor, ben açmıştım ve kesinlikle pişman olmadım, sana da açmanı tavsiye ederim. En iyi flanker tanklardan birisi Lorraine.

FLAME_Gentleman #6 Posted 28 August 2014 - 01:23 PM

Warrant Officer

• Player
  • 22802 battles
  • 565

View PostsnowdragonTR, on 28 August 2014 - 02:13 PM, said:

hayırlı olsun, aslains xvm kullanan varsa yardımcı olabilir mi lütfen ?

birde jagdpanzer ıv kasıyorum 10k deneyim kaldı iyimidir ? 

Aslain Mod konusunda yardım edemeyeceğim çünkü kullanmadım ama istersen kendi yaptığım bir mod var forumda beğenirsen indirebilirsin.

Gittiğin yolun sonundaki tanka göre tank kasman daha doğru olur istediğin tankmı onu önce kendine sorman gerekir Fv'nin nerfinden sonra şuan revaçta bir TD'dir Jg.Pz. E100 baya ön plana çıktı td kullanmayı sevmesemde bunu ve E3'ü pek sevmem karşımda görürsem helede alt taraflarını birşekilde kapadılarsa uzak mesafedeysen golda geçmek farzdır  yanlız o yolda VIII tiere geldiğinde Ferdinand değilde JPantherII yi daha çok tavsiye ederim sabır isteyen bir yoldur şimdiden kolay gelsin.

Edited by Kheaven, 28 August 2014 - 01:24 PM.

_Abe_77 #7 Posted 28 August 2014 - 01:28 PM

Lieutenant

• Player
  • 25971 battles
  • 1,734

İngilizce versiyonunu takip ettiğim, güzel bir girişim. Umarım devamlı olur.

Unicum bir orta tank müfrezesini durdurmak için, genel olarak nasıl bir yol izlenmelidir?

snowdragonTR #8 Posted 28 August 2014 - 01:35 PM

Sergeant

• Player
  • 1048 battles
  • 231

View PostKheaven, on 28 August 2014 - 02:23 PM, said:

Aslain Mod konusunda yardım edemeyeceğim çünkü kullanmadım ama istersen kendi yaptığım bir mod var forumda beğenirsen indirebilirsin.

Gittiğin yolun sonundaki tanka göre tank kasman daha doğru olur istediğin tankmı onu önce kendine sorman gerekir Fv'nin nerfinden sonra şuan revaçta bir TD'dir Jg.Pz. E100 baya ön plana çıktı td kullanmayı sevmesemde bunu ve E3'ü pek sevmem karşımda görürsem helede alt taraflarını birşekilde kapadılarsa uzak mesafedeysen golda geçmek farzdır  yanlız o yolda VIII tiere geldiğinde Ferdinand değilde JPantherII yi daha çok tavsiye ederim sabır isteyen bir yoldur şimdiden kolay gelsin.

peki hocam xvm ile ilgili birşey sorayım 

Şimdi benim sorularımı şöyle özetliyeyim 

1-Maç başlarken kazanma yüzdesini nasıl aktif ederim 

2-adamlar spot olduğunda bir  lag ve ping artışı oluyor genel bir olay mı ?

http://i.hizliresim.com/4Yyrmq.jpg

3-  soldaki pz. orada turuncu ama oyun içinde sarı ?  oyun içindeki renklerin (tankın tepesinde olan) derecelendirmesi nasıldır ? soldaki derecelendirmesi nasıldır ? oyundaki düşmanın tomato ollduğunu nasıl anlarım 

4-aynı adam solda turuncu sağda sarı neden öyledir ? 

5-o maptaki spot alanı her mapta çıkmıyor neden ? 

6-bazen rengim değişiyor kırmızı filan oluyor neden 

çok soru sordum ama :smile:

O YOLUN SONU KASMAYA DEĞER Mİ ? 

Ensrn #9 Posted 28 August 2014 - 01:43 PM

Sergeant

• Player
  • 20119 battles
  • 228

View Postiai77, on 28 August 2014 - 02:28 PM, said:

Unicum bir orta tank müfrezesini durdurmak için, genel olarak nasıl bir yol izlenmelidir?

Orta tankların en büyük düşmanına şarjörlü tanklar diyebiliriz. Eğer kullandığınız tanklar şarjörlüyse onların olduğu konuma giderseniz en azından agresif oynamalarına engel olup haritanın o bölgesini domine etmelerine mani olabilirsiniz. Biraz da oyunculukla beraber durdurmak mümkün, tabii sizin de müfrezede olup koordine olmanız şartıyla. Onun dışında sayı üstünlüğü de işe yarayabilir. Açıkçası unicum orta tank müfrezesi tek başına oyun kazandırabilir, 10'da 7-8 gibi galibiyet oranları yakalanıyor bu şekilde. Onlara özel önlem alınmazsa oyun kaybediliyor, çok da fazla yapacak bir şey yok :)

Ensrn #10 Posted 28 August 2014 - 01:59 PM

Sergeant

• Player
  • 20119 battles
  • 228

View PostsnowdragonTR, on 28 August 2014 - 02:35 PM, said:

3-  soldaki pz. orada turuncu ama oyun içinde sarı ?  oyun içindeki renklerin (tankın tepesinde olan) derecelendirmesi nasıldır ? soldaki derecelendirmesi nasıldır ? oyundaki düşmanın tomato ollduğunu nasıl anlarım 

1- XVM config dosyanı XVM editor kullanarak istediğin şekilde değiştirebilirsin, orada ekleyip çıkarabileceğin bir çok özellik var kazanma yüzdesi gibi. Editör için : http://www.modxvm.com/en/xvm-xvm-xvmconf-configuration-editor/

2- Düşman tankı spotlandığında lag/ping değil de, anlık donmalar olabiliyor. Ekran kartı sürücüsü güncellendiğinde geçtiğini okumuştum, tam bilgim yok başıma gelmediği için.

3-4 Tank isimlerindeki renkler tank sınıfını ayırt etmek için. Dikkat edersen ağır tanklar kırmızı, orta tanklar sarı, tank avcıları mavi, hafif tanklar yeşil. Stat değerlendirmesi de oyuncunun isminin yazdığı renk, kırmızı isimli oyuncunun statları kırmızı, sarı isimli oyuncunun sarı gibi.

5- Kullandığın mod paketi ya da XVM eskidir, o yüzden bazı haritalar yoktur. Güncellersen o olmayan haritalar da gelir.

6- XVM statları güncellediğinde senin de rengin değişebilir o anki statlarına göre.

O yolun sonu kasmaya değer mi, bence değer. Benim elimde yok JgPze100, tier8'ini açıp bırakmıştım bir zamanlar tier10'a kadar kasmamıştım clan savaşlarında kullanılmıyor diye. Ama şu tank avcılarına gelen nerflerden sonra bayağı bir çekici gelmeye başladı, ben de devam etmeyi düşünüyorum açıkçası random savaşlar için.

HEATzewelle #11 Posted 28 August 2014 - 02:00 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 37970 battles
  • 1,002

View Postiai77, on 28 August 2014 - 01:28 PM, said:

Aslında basit: Asla yalnız kalma veya arkanda sana destek verecek kimse yoksa bu adamlara spotlanma. 

Unicum orta tank müfrezesi harita hakimiyeti üzerine ve yalnız kalan adamları çabucak öldürme üzerine dayanır. Senin yalnız olduğunu anladıkları an ölüsün demektir. Bazı durumlarda (eğer karşı takımın bariz HP avantajı varsa) "sen spotla ben vuruyum" taktiğine dayanır. Oyun başında bu adamlardan sadece biri önde tek başına spotluysa bil ki diğer 2si de onun arkasındadır. 

Risk almadan hasar vermek onlar için esastır. Spotlarını kaybettirip atış attıktan sonra saklanmayı çok sevdiklerinden mutlaka onları spotlu tutmalısın. Hele ki takımda arty varsa ne yap ne et o adamları spotlu tut. Hasar vermene gerek yok. Onları sürekli spotlu tutman onları ziyadesi ile rahatsız edecektir. 

ceriLevis #12 Posted 28 August 2014 - 02:21 PM

Lieutenant

• Player
  • 2003 battles
  • 1,559
Merhaba, med tanklarla oynamayı seviyorum. Yaptığım savaşların bir çoğu da med tanklarla. Garajımda med olarak T-62A, Obj.140, Bat-C ve E-50 var (stock :( ) E-50'den sonra Leopard 1'e gitmeyi düşünüyorum. Ama bu zamana kadar hep iyi yada kötü zırhı olan medlerle oynadım. b-c hariç. O yüzden Leo yolunda ve leo1'de sıkıntı yaşar mıyım? Sıkıntı yaşamamak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

FLAME_Gentleman #13 Posted 28 August 2014 - 02:26 PM

Warrant Officer

• Player
  • 22802 battles
  • 565

View PostsnowdragonTR, on 28 August 2014 - 02:35 PM, said:

Diğer sorularınızı Ensrn arkadaşımız cevaplamış ama 1. sorunuzu biraz daha detaylandırayım.

Kullandığınız xvm.xc'yi (C:\Games\World_of_Tanks\res_mods\xvm\configs içerisinde) bu site http://www.modxvm.com/en/xvm-xvm-xvmconf-configuration-editor/ yoluyla açıcaksınız sol sütunlardan loading sekmesini seçip Show chance to win'i işaretliceksiniz tekrar sol sütunlardan tab sekmesini seçip Show chance to win'i seçip tekrar (C:\Games\World_of_Tanks\res_mods\xvm\configs içerisinde) buraya eski yerine save yapyığınızda hem yükleme ekranında hemde oyun esnasında taba bastığınızda kazanma yüzdenizi göreceksiniz.

iyi oyunlar.

Edited by Kheaven, 28 August 2014 - 02:27 PM.

snowdragonTR #14 Posted 28 August 2014 - 02:40 PM

Sergeant

• Player
  • 1048 battles
  • 231

Edited by snowdragonTR, 28 August 2014 - 04:32 PM.

FLAME_Gentleman #15 Posted 28 August 2014 - 02:42 PM

Warrant Officer

• Player
  • 22802 battles
  • 565

View PostXestas, on 28 August 2014 - 03:34 PM, said:

IS-3'teyim deneyim dönüştürüp son topu açtım, ancak IS-8'i açsam bile alamıyorum, IS-3'ü de satmak istemiyorum bu kredi sıkıntısını nasıl çözebilirim?

IS-3 ün hiç satılması taraftarı değilim (tierinin iyi tankı, tierindeki heavylerin en iyi tankı ve alaylarda kullanılması sebebiyle) ne olursa olsun aslında tank satılması taraftarı değilim (istisna tanklar hariç) ben bu hataya çok düştüm çoğu tankımı sattım. para konusuna gelince ben bu oyunu sırf premiumsuz oynadım IS-8'i aldığımda böyle gitmeyeceğine karar verip T34 aldım çünkü para yetişmiyor T34'ü alana kadar Kv-1 ile oynadım hep parayı öyle sağladım zannedersem KV-1 ve Stug para konusunda belli bir müddet idare edebilecek tanklar ama tavsiyem ya Premium al yada 1 tane tarzına uygun Premium tank al.

Edited by Kheaven, 28 August 2014 - 02:44 PM.

Ensrn #16 Posted 28 August 2014 - 03:02 PM

Sergeant

• Player
  • 20119 battles
  • 228

View PostceriLevis, on 28 August 2014 - 03:21 PM, said:

Merhaba, med tanklarla oynamayı seviyorum. Yaptığım savaşların bir çoğu da med tanklarla. Garajımda med olarak T-62A, Obj.140, Bat-C ve E-50 var (stock :( ) E-50'den sonra Leopard 1'e gitmeyi düşünüyorum. Ama bu zamana kadar hep iyi yada kötü zırhı olan medlerle oynadım. b-c hariç. O yüzden Leo yolunda ve leo1'de sıkıntı yaşar mıyım? Sıkıntı yaşamamak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

Leo serisinde de zırh yok aynı bc serisi gibi. O yüzden bu serideki tanklar kesinlikle ön cephe değil destek tankları olarak oynanmalı. Orta-uzun mesafe aralığında oynarsan bence sıkıntı olmaz, topları buna çok elverişli zaten. Yakın mesafeye girdin mi o zaman sıkıntı başlar çünkü atılan her mermi içerde maalesef.

ceriLevis #17 Posted 28 August 2014 - 03:45 PM

Lieutenant

• Player
  • 2003 battles
  • 1,559

View PostEnsrn, on 28 August 2014 - 03:02 PM, said:

Leo serisinde de zırh yok aynı bc serisi gibi. O yüzden bu serideki tanklar kesinlikle ön cephe değil destek tankları olarak oynanmalı. Orta-uzun mesafe aralığında oynarsan bence sıkıntı olmaz, topları buna çok elverişli zaten. Yakın mesafeye girdin mi o zaman sıkıntı başlar çünkü atılan her mermi içerde maalesef.

Teşekkürler :great:

Villareal2 #18 Posted 28 August 2014 - 03:50 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 13452 battles
  • 1,176

View PostXestas, on 28 August 2014 - 02:34 PM, said:

IS-3'teyim deneyim dönüştürüp son topu açtım, ancak IS-8'i açsam bile alamıyorum, IS-3'ü de satmak istemiyorum bu kredi sıkıntısını nasıl çözebilirim?

IS-3 , Birçok Ekip savaşı , Klanların eğitim ve Kaleler kipinde vb. kullanılırlar. IS-3 ü satma ilerde işine yarıyabilecek bir tank bu süre zaafında eğer Pre tank yoksa Ucuzundan T5 Pre tank alıp bunu Pre ile destekleyebilirsen para sıkıntısını büyük oranda çözersin , ve para kasarkende IS-8 videolarını izleyebilirsin çünkü IS-8 kağıt bir tank o yüzden daha ön hazırlık yapmak önemli. 

WN8 im soruyu cevaplamaya yetmiyor , fakat yardımcı olmak istedim 

KorelG #19 Posted 28 August 2014 - 04:56 PM

Lieutenant

• Player
  • 34768 battles
  • 1,633
Güzel başlık ama mesajlardan da görüldüğü üzere bir tek ensrn imzası var diğer cevaplayanlarda yok diğer forumlarda yararlı olmuştur ama bizim forumda bir işe yaracağına inanmıyorum.

Glauben #20 Posted 28 August 2014 - 05:10 PM

Captain

• Player
  • 28433 battles
  • 2,475

View PostKorelG, on 28 August 2014 - 06:56 PM, said:

Güzel başlık ama mesajlardan da görüldüğü üzere bir tek ensrn imzası var diğer cevaplayanlarda yok diğer forumlarda yararlı olmuştur ama bizim forumda bir işe yaracağına inanmıyorum.

bunu kurarsan herkesin statlarını görebilirsin

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users