Jump to content


3.Sefer Hakkında


 • Please log in to reply
1 reply to this topic

Black_Rainbow_ #1 Posted 14 December 2014 - 07:23 AM

  Warrant Officer

 • Player
 • 41043 battles
 • 723
 • [TAF-G] TAF-G
 • Member since:
  04-21-2012

Herkesin bildiği gibi 3.seferin son dönemine girmiş bulunuyoruz.Durum böyleyken bir değerlendirme yapmak ve herkesin görüşlerini almak isterim.Ama aktif olarak yer aldığım 3.seferlerde komutan vekili olarak kendi gözümden sefer hakkında varolan artı ve eksilere değinmek istiyorum.

 

Öncelikle sefer 17 Kasım-17 Aralık 2014 tarihleri arasında 10'ar günlük periyodlar halinde seviye 6>>>seviye 8>>>seviye10 şeklinde oldu.Yani kısacası temelde 2.seferle aynı sistemi kullandı.İşin bu kısmı artık değiştirilmeden uygulanmalı her yapılan seferde.

 

Ön bilgiyi verdiğimize göre aşamaları değerlendirmeye başlayabiliriz.
 

 

1.Aşama(Seviye 6)

 

İlk olarak nasıl şöhret puanı kazanılır'dan bahsetmek istiyorum.Başlangıç olarak her klanın uygulayabileceği 3 seçenek vardı şeref puanı kasabilmek için.

 

 

*Konvoyları teker teker ele geçirerek ve dolayısıyla etraftaki düşmanlarla savaşarak olabildiğince savaş kazanmak.

 

Bunu yapmak oldukça zordu çünkü birçok iyi klan bunun peşinden koştu.Konvoy sayısı yeterli miydi tartışılır ama sistemin düzgün oturtulduğu aşikar.Haritanın birçok yerinde kaos vardı ve açıkçası güzel bir görüntüydü diyebilirim.

 

**Hergün çıkarmalara katılıp başarı sağlayıp ertesi gün topraktan çıkmak ve bunu aşama boyunca sürdürmek.

 

Bizim uygulamaya çalıştığımız ama gerçekten zor olan bir şablondu.Çünkü her gün 4-5 çıkartma demek 20-25 klan savaşı demek oluyordu ve ne kadar başarılı olursanız o kadar fazla maç yapmanız gerekiyordu.6.seviyelerin hata kabul etmediği ve oyunculukların çok fark etmediği bir aşamaydı.Bu yüzden başarılı olmak için çok büyük çaba sarfedilmesi gereken bir yöntemdi ve benim açımdan pek başarılı olduğumuz söylenemez seferin bu kısmında.

 

***Bulunduğu bölgeden ayrılmadan sınırlarında en çok savaş yapılan bölgelere saldırıp olabildiğince fazla savaş yapmak ve toprakta kalmaya çalışmak.

 

Bunu en iyi yapan ve istikrarlı tek örnek STRNK klanıdır.Gerçekten çok başarılı bir iş çıkardılar seferlerin ilk bölümünde.5-6 toprak tutarak ve saldıracakları bölgelerde fazla chip atılmış bölgeleri iyi tayin ederek güzel bir strateji ortaya koydular.Bunu başarıyla uygulamaları açıkçası baştaki stratejimizi değiştirmemiz gerektiğini hissettirdi.Sonuçta ortalama bir dereceyle ilk aşamayı bitirdik.

 

Ayrıca sefer başlangıcında her yer çıkartma olduğundan birden fazla farklı bölgelerde toprak alan klanlar karargahlarını ana hedef bölgelerinde tutsalar bile uzaktaki chiplerini kaydırıp kazanarak oralardan da şöhret puanı kazandılar.Örnek olarak RSOP hem konvoy kovaladı hemde diğer bölgelerde tek 15 chiplerini ilerleterek fazladan şöhret puanı kazandı.

 

 

 

 

2.Aşama(Seviye 8)

 

Bu aşamada klanlara çok fazla seçenek bırakıldığı söylenemez.Çünkü etrafta hisarlar ve yaklaşımları çıktı ve birde üstüne yaklaşımların etrafında çıkarma bölgeleri oluştu.Bu da kalan serbest bölge sayısını çok azalttı.Etraf çıkartma bölgeleriyle dolu olduğundan savaşılabilecek alanlar azdı hisar çıkartmalarına katılmayan klanlar için.Çoğu klan burada fark açtı denebilir şöhret puanı açısından.Buna değineceğim birazdan.Burada da 3 seçenek vardı elimizde.

 

*Hisar etrafındaki çıkartma bölgelerinden girip etrafındaki yaklaşımları ve yapılabilirse hisarları ele geçirmeye çalışmak.Burada önemli nokta hisar elinizdeyken yaklaşım ele geçirdiğinizde (yaklaşımdan gelen şöhret puanı x 4) bayağı bir şöhret puanı kazanmak mümkün oluyordu.

 

Bizimde peşinde koştuğumuz ve başarılı olduk diyebileceğimiz bir aşamaydı.Gerçekten hisar almak ve elde tutmak zordu.Birde alınan yaklaşımların bir daha şöhret puanı getirmiyor olması hisarı almadan önce hangi yaklaşımları alıp almamamız gerektiğini düşündürdü bize.Burada en büyük problem yapılabilecek savaş sayısı ve hisar bölgelerinde kazanılan bonus şöhret puanlarının oyunculara geçmiyor olmasıydı.Yani hisar ve yaklaşımları için yapılan savaşlardan gelen ekstra puanlar oyunculara geçmeyip sadece klan üzerinde kalıyordu.Bu da bizim oyuncularımızın sıralamalarını bir hayli düşürdü.

 

**Çıkartma kazanıp serbest bölgelere saldırmak.

 

Sefere katılmış klanlar için kötü bir seçim olsa da hisarlardaki klanlarla kapışmak gerçekten zor olduğundan zorunlu bir seçim gibiydi.Bunu hisarda kendine yer bulamayan klanlar yaptı.Saldırabilecekleri yollar sınırlı ve kazandıkları şöhret puanları hisar bölgelerinin yakınından bile geçemeyeceğinden hisarlara katılmayanlar bayağı geride kaldılar.Puan farkı giderek açılmaya başladı klanlar arasında ve sınırda olanlar yavaş yavaş kopmaya başladı yarıştan.

 

***Her gün çıkartma yaparak kazanılan toprağı terk ederek tekrar çıkarmalara katılmak.

 

Bu da bir seçenek olsa da bunu bilinçli yolla istikrarlı şekilde yapabilen ya da yapmak isteyecek klan olduğunu sanmıyorum.Çünkü ikinci aşamadaki sisteme göre gerçekten gereksiz bir yoldu.

 

 

3.Aşama(Seviye 10)

 

Bu seviyede ise olay tümüyle değişti ve neredeyse herşey global harita mantığıyla işlemeye başladı.Tek fark isyan olasılıklarının yüksek oluşuydu klan savaşlarına nazaran.Toprak sayınız fazlaysa veya toprak sayısı fazla bir klana saldırdıysanız kazandığınız savaşta aldığınız şöhret puanı çarpanı daha fazla oluyordu.Burada herşey toprak tutmak veya iyi strateji belirlemekle alakalı.Bununla ilgili çok fazla strateji değiştirilebileceğinden açıkçası sayı vermek doğru olmaz.Ama genel hatlarıyla yorumlayabiliriz.

 

*Toprağa çıktıktan sonra sürekli toprak tutup sınırdaki bol savaş atılan topraklara saldırmak ve yayılma politikası izlemek.

 

Sistemi global haritaya çok benzeyen bu yöntem toprak tutabilen klanlar için geçerliydi.Burada büyük ve görece küçük klanların arasındaki farkın bariz belli olduğu bir aşamaydı.Çünkü güçlü klanlar toprak tutarken bonus kazanabilmek adına herkes 5-6 toprağa yayılmaya çalıştı.Haliyle diğer klanlar kendilerine yer bulmakta bir hayli zorlandılar.Bizim de benimsediğimiz tek yöntem oldu diyebilirim.Sadece savaşarak toprakta kalmak zor olsa da becerdik ve oyunculara muazzam derecede şöhret puanı geldi.Bu da aktif oyuncularımızın hemen hepsine tank aldırabileceğiz demek.Bizim açımızdan sevindirici.

 

**Sürekli isyan kovalayarak toprağı bol olan klanlara saldırmak.İsyan noktaları iyi belirlenebilir ve başarı sağlanabilirse hergün isyan kovalanabilir.

 

Şahsen bunu uygulamak zor ve ancak birkaç klan denerse başarılı olur.Bunu deneyen klanların seviyesi de belli olduğundan başarılı olan fazla klan yok bu yöntemle.

 

 

 

Evet birde çıkartma görevleri diye birşey var.Açıkçası küçük klanlar düşünülerek çeşitlilik olsun diye yapılmış bir unsur sadece.25k/50k/100k gibi ödülleri olsa da bölgelere ulaşmak gerçekten sıkıntı ve karargahınız silinirse en baştan başlamak zorunda bırakıyor klanları.Sefer boyunca 1-2 milyon şöhret puanı kasmış klanlar dahi bu görevlerle vakit harcamaz.Çünkü gerçekten ufak rakamlardı.Ayrıca güzergah üzerinde hangi klanlarla karşılaşılacağı ve ne kadar süreceği tamamen muamma olan görevlerdi.

 

Birde ikincil görevlerde ele geçirilen bölgenin haritasında(Ensk,Malinovka vb.) ilk defa toprak aldıysanız veya sizden daha üst sırada şöhrete sahip birisine karşı zafer kazanıyorsanız daha fazla şöhret puanı alıyordunuz bu da gerçekten güzel bir eklentiydi.Ama bunu haritayla sınırlamak yerine bölgelerle sınırlasaydılar çok daha iyi olabilirdi.Örneğin A şehrini 2.defa aldığımızda daha az şöhret puanı gelmesi gibi.Onun yerine örneğin Malinovka haritasında toprağa çıkar veya toprak kazanırsanız 2.defa Malinovka'da toprak alındığında ilk defada verdiği şöhret puanının yaklaşık %30'unu kesiyordu. 

 

Bütün kuralları yazmadım çünkü işin teknik kısmı zaten portalda mevcut.Onun yerine uygulanan sistemde neler yapılabilirdi ve yapıldı kısmını konuşmak daha mantıklı.Bu sefer önceki 2 sefer ve aralardaki küçük seferlerden ders alınarak yapılmış bu kesin.Şöhret puanlarının oyuncularınkiyle birleştirilmesi klanların işini büyük ölçüde kolaylaştırdı.Bu şekilde hem oyunculara tank aldırmak hem de klanları sıralamaya sokmak kolaylaştırılmış.Yine de görece küçük klanların işi kolay değil ama daha fazla şansları vardı diyebiliriz.Portalda şöhret tarihçesini görebilmemiz ve kendi klanımızdaki oyuncuları sıralamalarda görebiliyor olmamız ise büyük kolaylıklar olarak gözüme çarptı.Daha iyisi olabilir miydi?Açıkçası bunun için sizin yorumlarınız önemli.Yorumlarınızı esirgemeyin açıkçası ortaya güzel fikirler çıkacağını düşünüyorum.Herkese iyi oyunlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Edited by Detanoks, 14 December 2014 - 11:54 AM.


__dMd #2 Posted 17 December 2014 - 07:36 PM

  Staff Sergeant

 • Player
 • 12683 battles
 • 484
 • Member since:
  10-17-2013
çarpı bir verdim:great:     x1
2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users