Jump to content

Polskie muzeum ratuje czołgi od zapomnienia

• Please log in to reply
21 replies to this topic

Community #1 Posted 14 March 2015 - 03:54 PM

Sergeant

• Content Team
  • 0 battles
  • 29,827
Poznajcie MBP – polskie muzeum, które przywraca pojazdy pancerne do życia i szuka pomocy fanów.

Pełen tekst wiadomości

Phantom_Project_X #2 Posted 14 March 2015 - 05:18 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 9259 battles
  • 443
  • [2E] 2E
Nie dokończyliście:

"W ramach naszej wdzięczności za ratowanie czołgów stworzymy Polskie drzewko pojazdów w WoT"

arkadius1 #3 Posted 14 March 2015 - 05:55 PM

Warrant Officer

• Player
  • 12018 battles
  • 770
cos w zdaniu Polska i juz plusy leca

ate1990 #4 Posted 14 March 2015 - 08:43 PM

Warrant Officer

• Player
  • 26293 battles
  • 512
A jak już będą pięknie odrestaurowane, i na chodzie, to znów ktoś wpadnie na genialny pomysł zamurowania ich pod podłogą tak jak tego shermana?

Edited by ate1990, 14 March 2015 - 08:44 PM.

Zaberish #5 Posted 14 March 2015 - 09:39 PM

Private

• Beta Tester
  • 14000 battles
  • 21

@ate1990, nie ma takiej opcji. Po pierwsze, to właśnie dzięki MBP i wszystkim ludziom i firmom z nimi współpracującymi ten wrak Shermana został doprowadzony do stanu jezdnego. Tu ważna uwaga, że jeździł na nieoryginalnym silniku (z Jelcza). Zamurowanie "Świetlika" kilkanascie metrów pod ziemią to akurat pomysł "szpeców" z Gdańska i nie będę tego komentował, bo nie istnieje na świecie wystarczająca ilość bluzgów, żeby wystarczająco dosadnie wyrazić to, co o tej decyzji myślę. Zresztą nie tylko ja...

Po drugie MBP jest jedynym muzeum o profilu pancernym, w którym tak duża ilość pojazdów z kolekcji jest na chodzie. Z tych, o których wiem, wymienię choćby T-70 (był spalony i stał jako wrak na postumencie), StuG IV (wydobyty z rzeki), Sd.Kfz 6 (podobnie, zresztą te dwie maszyny widać na zdjęciach w poście na stronie głównej WoT), TKS (tu akurat zdjęcie ze strony nie pokazuje, w jak fatalnym stanie była ta tankietka, gdy przyjechała do MBP), T-34, IS-2, BTR-152, T-54 (jedyny w Polsce) i T-55. Oprócz tego w trakcie remontu jest PT-76 (i już niedługo będzie nie tylko jeździł, ale i pływał), Centurion (MBP poszukuje do niego silnika SW400 - ma ktoś może za symboliczną kwotę na zbyciu? To taki z Autosana jakby co. Albo z Bizona.), a na pewno też do stanu jezdnego da się doprowadzić czołg IS-3 (jeden z dwóch w Polsce - ten drugi jest w Warszawie i raczej już jeździć nie będzie). I ekipa MBP (etatowy pracownik: 1 osoba, czyli kustosz, mjr Tomasz Ogrodniczuk) robi wszystko, żeby jak najwięcej tych pojazdów jeździło i było w świetnym stanie. Mogą, niestety, tylko tyle, na ile pozwalają im ograniczone fundusze i dobra wola przyjaciół Muzeum, bo na żadne wsparcie finansowe nie mogą liczyć z uwagi na to, że na chwile obecną MBP jest formalnie podległe pod MON. Nawet 1% podatku nie można im przekazać... To się zmieni za 2 lata, kiedy MBP w końcu uzyska status odrębnego Muzeum, zmieni siedzibę (obecnie jest na terenie jednostki wojskowej - żeby wejść, potrzebna jest przepustka) i przestanie być częścią struktur wojskowych. W tym kontekście ogrom prac, które tam wykonano, zasługuje nie tylko na szacunek, ale przede wszystkim pokazuje, ile można osiągnąć dzięki prawdziwej pasji połączonej ze wsparciem miłośników broni pancernej. Problem w tym, że nie zawsze to wystarcza i właśnie dlatego prośba o pomoc w remoncie pojawia się na stronie WoT, bo gdzie jak nie tutaj szukać miłośników broni pancernej w ilościach hurtowych? :)

Jeśli ktoś z Was na ten przykład ma pojęcie o tym, jak od strony prawnej zorganizować zbiórkę kasy na pozyskanie części do remontowanych czołgów (o ile się orientuję, musiałaby to być zbiórka publiczna czy jak sie tam to nazywa) i czy takie pieniądze da sie potem MBP przekazać, to niech się też wypowie. Ostatecznie jeśli MBP nie może dostać takiej kasy, to zawsze można byłoby zebrać jakąś sumkę, kupić to i owo (a części do StuG-a III/Pz III są do dostania czasem na portalach aukcyjnych), a potem MBP zwyczajnie te graty oddać jako darowiznę na szczytny cel. I cieszyć michy na 1 czerwca, kiedy w MBP jest opcja wejść bez problemu na teren muzeum i podziwiać cała kolekcję - w tym część w ruchu, rzecz jasna :D

Ja mam nadzieję, że ten zawieszony na stronie głównej apel o pomoc przyniesie efekty. Oby jak największe!

__Swift__ #6 Posted 15 March 2015 - 01:43 AM

Private

• Player
  • 21297 battles
  • 8
  • [F_S_] F_S_
[edytowano]

Edited by EilaAurora, 17 March 2015 - 06:35 PM.
Ten post został edytowany przez moderatora z uwagi na naruszenie regulaminu. Użytkownik otrzymał powiadomienie. ~EilaAurora

Fulnus #7 Posted 15 March 2015 - 09:25 AM

Private

• Player
  • 6697 battles
  • 2

W artykule:

Co ciekawe, wiele z pokazów nich jest w stanie jezdnym – można podziwiać je na specjalnych pokazach.

Mały błąd wdał się w artykuł w pierwszym akapicie :)

Ogólnie artykuł ciekawy. Można się ciekawych rzeczy dowiedzieć o MBP.

Edited by Fulnus, 15 March 2015 - 09:26 AM.

1Reynevan1 #8 Posted 15 March 2015 - 11:56 AM

Private

• Player
  • 29908 battles
  • 12
Zainteresowani eksponatami mogą zobaczyć je za "free" bez przepustek wraz z pokazami sprzętu ,grupami rekonstrukcyjnymi itd. w najbliższy  dzień dziecka .Jedyny minus to duża ilość zwiedzających i ciasnota w hangarze .Mam tylko nadzieję że po przeprowadzce na ławicę będzie już tylko lepiej

Capricorn_Two #9 Posted 15 March 2015 - 12:46 PM

Warrant Officer

• Player
  • 59120 battles
  • 629
  • [K_P_S] K_P_S
@Zaberish - mała uwaga, remontują nie  Centuriona a Centaura

Karde_Talon #10 Posted 15 March 2015 - 12:57 PM

Sergeant

• Player
  • 32467 battles
  • 247
  • [SOFE] SOFE
Niech remontują co się da w razie Vładimr pomyśli by nas odwiedzić :)

TomK2001 #11 Posted 15 March 2015 - 07:55 PM

Private

• Player
  • 14408 battles
  • 2
  • [-AEG-] -AEG-

View Postswiftering, on 15 March 2015 - 12:43 AM, said:

[edytowano]

Zgadzam się co do tematu naszego drzewka, już dawno mogliby to zrobić.

1. Nawet jakby kończyło się na 5 lub nawet 4 tierze chętnie bym je zobaczył i z niego korzystał!!!

2. RUDY 102 który ma być wprowadzony byłby w naszy drzewku, a nie w drzewku ZSRR.

3. Pojawienie się czołgów takich jak 7TP, TKS, TK, etc. napewno wzbogadziłoby bitwy na niższych poziomach np. 7TP lepiej opancerzony i uzbrojony niż Sowiecki T-26 byłby nielada problemem dla T18, PZ 2 i M2 a, TKS radziłby sobie lepiej niż UC 2-pdr między innymi jego przewagą jest zamknięty przedział bojowy.

4. Pojawienie się Polskiego drzewka utarłoby nosa niektórym użytkownikom któży sądzą żę Polska podczas wojny nie miała czym walczyć i że my nawet nie umieliśy czołgu zbudować.:trollface:

Moje wnioski są proste do zrozumienia:

-WG nie chce by nasze czołgi były lepsze od Sowieckich (może się boją żę Putin im gaz odetnie):harp:

-WG nie chce większej ilości polskich sympatyków tej gry, poprostu nie chcą zarobić więcej? (w co nie wierze):coin:

Mam nadzieję żę moja wypowiedź zaintrygowała i nie znudziła czytelników i że nie zmarnowałem waszego czasu.:)

Do zobaczenia na polu bitwy!:)

Zaberish #12 Posted 15 March 2015 - 09:41 PM

Private

• Beta Tester
  • 14000 battles
  • 21
@maciekpoz: masz rację, oczywiście - ten Centurion się pojawił chyba dlatego, że aktualnie jestem na etapie bolesnego grindowania tego sprzętu :D

chom #13 Posted 15 March 2015 - 09:42 PM

Corporal

• Player
  • 40190 battles
  • 105
  • [V-D] V-D

Miałem okazję odwiedzić muzeum 2-3 lata temu podczas dni otwartych. Innej szansy niestety nie było. Niestety, gdyż tłum widzów był ogromy. Samo wejście na teren jednostki to było kilkadziesiąt minut oczekiwania w kolejce na ulicy. Samochód można było zaparkować kilkaset metrów od wejścia. Ale za to w środku same rarytasy i to jeżdżące. Bodajże wówczas muzeum gościło wojskowych z Norwegii w związku z otrzymaniem od nich naszej tankietki (a raczej resztek). A jeździli bodajże mega wielkim kabrioletem produkcji radzieckiej (sam Breżniew by się nie powstydził). Z jeżdżącego sprzętu pamiętam M60 pozyskane z Grecji, IS-2 - to te największe. Te maszyny nie jeżdżące stoją stłoczone w hangarach. Bodajże wówczas (albo krótko potem) pojawiła się szansa na ściągnięcie cometa/cromwella z Portugalii/Hiszpanii. Było wówczas obecne WG, ale tłum chętnych na jakiekolwiek kody był niczym nienasycone zombi. A i z drugiej strony rozdawane kody były trefne (niestety), bo przeterminowane.

Można żałować, że samo muzeum nie jest dostępne. Jeżeli istnieje szansa, że tak się stanie, będzie to świetna sprawa. No i oczywiście trzeba podziwiać tych wszystkich ludzi przywracających do życia umarłe już maszyny.

Paindemonium #14 Posted 15 March 2015 - 09:49 PM

Captain

• Player
  • 22655 battles
  • 2,128
http://muzeum.skarzy...urmgeschutz-iv/ W tym roku jeszcze najprawdopodobniej złożą do kupy Stuga 4 w Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej (3 kilosy ode mnie :) ). Nie będzie jeździł ale był niemal kompletny jak go wyciągali. 

Kamikaze5 #15 Posted 15 March 2015 - 10:03 PM

Sergeant

• Player
  • 18503 battles
  • 273

View PostPaindemonium, on 15 March 2015 - 09:49 PM, said:

http://muzeum.skarzy...urmgeschutz-iv/ W tym roku jeszcze najprawdopodobniej złożą do kupy Stuga 4 w Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej (3 kilosy ode mnie :) ). Nie będzie jeździł ale był niemal kompletny jak go wyciągali. 

NO tak Tygrys go 3 (?) razy w silnik trafil :(( Rozumiem ze blok w drobny mak? Nie da sie jakiegoś zamiennik zrobic lub poprosić....producenta o pomoc? Maybach (w przeciwiestwie do Polskich firm...) do dziś istniej i chyba anwet pomagał przy remoncie silnika z  Poznańskiego STuga :)

Edited by Kamikaze5, 15 March 2015 - 10:08 PM.

Zaberish #16 Posted 16 March 2015 - 10:07 AM

Private

• Beta Tester
  • 14000 battles
  • 21

View PostKamikaze5, on 15 March 2015 - 09:03 PM, said:

NO tak Tygrys go 3 (?) razy w silnik trafil :(( Rozumiem ze blok w drobny mak? Nie da sie jakiegoś zamiennik zrobic lub poprosić....producenta o pomoc? Maybach (w przeciwiestwie do Polskich firm...) do dziś istniej i chyba anwet pomagał przy remoncie silnika z  Poznańskiego STuga :)

Byłem w Skarżysku w tamtym roku i miałem okazję porozmawiać z ludźmi stamtąd, w tym z osobami bezpośrednio remontującymi StuG-a. Nie tyle chodzi o silnik (bo mieli pomysł, żeby włożyć do kadłuba jakiś zamiennik - np. z Kamaza, żeby tylko mógł jeździć), ile o wannę - jest tak potrzaskana w wielu miejscach, że nie da rady zmontować sprzętu tak, żeby o własnych siłach jeździł. A przynajmniej nie w budżecie, którym Muzeum w Skarżysku dysponuje. Nie wykluczam, że wannę dałoby się pospawać jak należy (patrząc na cuda, jakie porobili z poznańskim TKS-em Pancerni Magicy jestem nawet o tym przekonany), ale to niestety niemożliwe, bo ten StuG IV jest w Skarżysku, a nie w Poznaniu.

Wtedy (czyli jakieś 8-10 miesięcy temu) plan był taki, żeby go poskładać najlepiej jak się da, odmalować i postawić z powrotem na placu, żeby zwiedzający mogli go znów podziwiać. Cieszę się, że plan udało się zrealizować - będę miał motywację, żeby będąc w okolicy Skarlandu znów do Muzeum Orła Białego zajrzeć. Polecam zresztą wszystkim, bo trochę fajnego sprzętu tam jest. W jakim jest stanie to inna sprawa, ale póki co nigdzie indziej w Polsce nie da się zobaczyć Pz IV na ten przykład. Ani autentycznej Pantery (bo replika jest w Żukowie - byłem, widziałem, wlazłem :D). A choć wraki w MOB są generalnie w dość opłakanym stanie, to i tak robią wrażenie. Chciałoby się tylko, żeby MOB miało jakieś większe dotacje na remonty, bo przynajmniej część eksponatów stojących "pod chmurką" da się uratować przed dalszymi zniszczeniami...

Gepard_PH #17 Posted 16 March 2015 - 01:17 PM

Publishing Producer

• WG Staff
  • 20835 battles
  • 1,836
  • [WG] WG

Drodzy Czołgiści, przypominam, że artykuł jest nie tylko ciekawostką, ale przede wszystkim apelem muzeum skierowanym do wszystkich, którzy mogą pomóc w rekonstrukcji Pz. IV. 

Block Quote

Potrzebne są elementy układu jezdnego: ogniwa gąsienic, koła (jezdne, rolki podtrzymujące, koło napędowe), wahacze i drążki skrętne. Poszukiwane są także wszystkie elementy wyposażenia wewnętrznego czołgu. Każda pomoc się liczy.

NOOB_ALPHA #18 Posted 16 March 2015 - 01:34 PM

Corporal

• Player
  • 291 battles
  • 102

View PostGepard_PH, on 16 March 2015 - 01:17 PM, said:

Drodzy Czołgiści, przypominam, że artykuł jest nie tylko ciekawostką, ale przede wszystkim apelem muzeum skierowanym do wszystkich, którzy mogą pomóc w rekonstrukcji Pz. IV. 

Od wspierania muzeów i archiwów jest budżet państwa. Koszt takiej zabawy w czołg to jest ok. 5 mln złotych. Wyremontują, pomalują - będzie czołguś i powiem wnuczkowi: "patrz wnusiu, z takiego czołgu strzelano do mojego dziadka a jego koleżanki przywiązano rozebrane do kadłuba jako żywe tarcze ... to jest wnusiu "dziedzictwo narodowe"."

Karde_Talon #19 Posted 16 March 2015 - 10:14 PM

Sergeant

• Player
  • 32467 battles
  • 247
  • [SOFE] SOFE

View PostGepard_PH, on 16 March 2015 - 12:17 PM, said:

zalecał bym poszukiwania na rzece Pilcy zwłaszcza niedaleko niebieskich źródeł oraz w okolicach Spały - każdy "zbieracz pamiątek" to potwierdzi 

Ems #20 Posted 17 March 2015 - 10:31 AM

Staff Sergeant

• Beta Tester
  • 37664 battles
  • 381

View PostZaberish, on 14 March 2015 - 09:39 PM, said:

Jeśli ktoś z Was na ten przykład ma pojęcie o tym, jak od strony prawnej zorganizować zbiórkę kasy na pozyskanie części do remontowanych czołgów (o ile się orientuję, musiałaby to być zbiórka publiczna czy jak sie tam to nazywa) i czy takie pieniądze da sie potem MBP przekazać, to niech się też wypowie.

Można bez zgłaszania, tylko trzeba spełnić jeden warunek:

1) nie może być to w gotówce lub naturze - tylko przelewy.

Pieniądze można przekazać, ale w zależności od tego, jaką formę prawną ma muzeum, musi odprowadzić 2% podatku.

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users