Jump to content

[Donanım] Düşey Dengeleyici ile Geliştirilmiş Top Yöneltme Sistemi Arasındaki Fark

düşey dengeleyici donanım tank donanımları vertical stabilizer Enhanced Gun Laying Drive top yöneltme sistemi

• Please log in to reply
93 replies to this topic

DJ_BOTHLEA #21 Posted 05 July 2015 - 04:42 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 51 battles
  • 483

View Postrahmib, on 05 July 2015 - 04:36 PM, said:

Sen yinemi geldin lo?"Fakirler oyun oynasın" dedikten sonrası yediğin paparalardan sonra insan foruma girmeye utanır...

Septem7 #22 Posted 05 July 2015 - 04:43 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 30736 battles
  • 1,239

View Postrahmib, on 05 July 2015 - 04:36 PM, said:

Sen yinemi geldin lo?"Fakirler oyun oynasın" dedikten sonrası yediğin paparalardan sonra insan foruma girmeye utanır...

Bu konuda bir Bot olarak 30 kez yenilmene ragmen konusuyorsun. ne diyeyim.

belki beyni fakir olanlari kast ettim.

Ayrica;

Spoiler

Edited by SpeedyGonzaleS87, 05 July 2015 - 04:45 PM.

anadolulu1 #23 Posted 05 July 2015 - 04:50 PM

Staff Sergeant

• Beta Tester
  • 21743 battles
  • 411
Takiyorum e100e agir ic kaplama,yapıyorum zirhimi 500mm sulalem rahat.

rahmib #24 Posted 05 July 2015 - 04:52 PM

General

• Player
  • 61494 battles
  • 9,511
  • [SA-AS] SA-AS

View PostSpeedyGonzaleS87, on 05 July 2015 - 03:43 PM, said:

Bu konuda bir Bot olarak 30 kez yenilmene ragmen konusuyorsun. ne diyeyim.

belki beyni fakir olanlari kast ettim.

Ayrica;

Spoiler

Evet he he onu kastetmiştin ,herkes yanlış anladı ve boşuna Ban yedin.Senin zırvalarının mağra dönemi duvar resimleri düzeyinde olduğundan pek anlayamıyoruz, kusura bakma....

mavihortlak #25 Posted 05 July 2015 - 04:54 PM

Warrant Officer

• Player
  • 61332 battles
  • 793

View Postrahmib, on 05 July 2015 - 05:00 PM, said:

Hayır efendim ordan o sonuç çıkmaz.Niye mi?Önce bu sorulara cevap alayım lütfen.

Soru 1-Bir tank 1km hız ve 72 km hız yaparken ki aim dağılım bozulması aynımı olur?

Soru2-Aynı tankın tareti saniyede 1 derece ve saniyede 23 derece dönerken ki dağılım bozulması aynımı olur?

Cevap:Hayır aynı oranda olmaz, hız ve dönüş ne kadar az ise bozulma oranıda o kadar az olur.Yani DD çok hızlarda ve çok derece dönüşlerinde maksimum faydalı olurken,düşük hız ve dönüşlerde minumum fayda sağlar.

Bu değişik hız ve dönüş derecelerindeki  fayda sizin verileri aldığınız yerlerde varmı....Yok.....

Şimdi gelelim E100e

Diyorlarki E100 ile gir-çık yaparken muazzam etkisi olur.Yok ya...

E100 köşede ağırlarla kapışırken gir-çık esnasında max kaç km hız yapar+tareti kaç derece döner.

Cevap:yavaş yavaş hızlanacağından dolayı max 5-10 km ya yapar ya yapmaz  ve taretide sidescripden dolayı hasar almamak için nerdeyse hiç dönmez.

Eee hani olağan üstü fayda?

farklı hızlarda ve taret dönüş hızlarında odağın dağılmasınında farklı olacağı nerede yazıyor? link verebilir misin? belki ben yanlış biliyorumdur ancak ben w tuşuna basınca bütün odaklar kabak gibi açılıyor.

rahmib #26 Posted 05 July 2015 - 05:04 PM

General

• Player
  • 61494 battles
  • 9,511
  • [SA-AS] SA-AS

View Postmavihortlak, on 05 July 2015 - 03:54 PM, said:

farklı hızlarda ve taret dönüş hızlarında odağın dağılmasınında farklı olacağı nerede yazıyor? link verebilir misin? belki ben yanlış biliyorumdur ancak ben w tuşuna basınca bütün odaklar kabak gibi açılıyor.

Nerde mi yazıyor, senin garajında yazıyor?denemesi basit: Bir tank savaşa gir ,önce  az hız yap, odağın bozulması ölç, sonra Tam gaz git birde o zamanki dağılıma bak bakalım aynı mı?

Jeffers0nAirport #27 Posted 05 July 2015 - 05:09 PM

Warrant Officer

• Player
  • 18024 battles
  • 991
  • [-VEFA] -VEFA

Formüle gerek yok ben size yaşanan bir şeyi anlatayım siz gerekeni kendinizce yorumlayın çıkartın,buradaki örnek AMX 13 90 kendi 13 90`nımın görüş menzili 550 metre + kaplı optik ve bio var tankın işi hareketli,sabit spot isabet oranı %84 başka bir hesaptaki 13 90`nın %10 aim kapama,havalandırma bio ve personelde belirlenmiş hedef var bu tankın isabet oranı %92 o tank gözünün önünü göremez ama gördüğünü vurur benim tankımda çoğu haritanın yarıdan fazlasını açar.

Oyuncunun oyundan ne anladığı tankı nasıl oynadığı ile bire bir bağlantılıdır,yetenek ve modüller kişiye göre değişir başkasına yarayan bana gelmez bana gelen başkasına gelmez biraz uğraşıp bulacaksın.

Edited by Jeffers0nAirport, 05 July 2015 - 05:11 PM.

mavihortlak #28 Posted 05 July 2015 - 05:12 PM

Warrant Officer

• Player
  • 61332 battles
  • 793

View Postrahmib, on 05 July 2015 - 06:04 PM, said:

Nerde mi yazıyor, senin garajında yazıyor?denemesi basit: Bir tank savaşa gir ,önce  az hız yap, odağın bozulması ölç, sonra Tam gaz git birde o zamanki dağılıma bak bakalım aynı mı?

senin göz yanılsamalarınla benim göz yanılsamalarım aynı değil rahmi! kaynak istedik! göz kararı karşılaştırmayı bizde biliyoruz.

MrBotosh #29 Posted 05 July 2015 - 05:13 PM

Brigadier

• Community Contributor
  • 49165 battles
  • 4,407

@Rahmib 

DD ile sürekli %20 isabet bonusuna sahipken. ( Tank yavaş giderken, hızlı giderken, tank sabit taretin dönerken, tank hareketli taret de hareketli iken bu bonus aktif.)

GTYS ile sadece durduğun zamanlarda %10 hızlı nişan alırsın. Durmadan tam nişan alamaz hiçbir tank.

10 dakikalık oyunda 9 dakika boyunca tank sabit taret sabit beklemeyi planlıyorsan sana GTYS ile başarılar dilerim. Gerçekten işe yarar.

Fakat yerimizde sabit bile kalsak taretimizi atış yapmak için çevireceğin için %20 isabet bonusu %10nişan alma hızından her daim daha fazla işe yarar.

rahmib #30 Posted 05 July 2015 - 05:45 PM

General

• Player
  • 61494 battles
  • 9,511
  • [SA-AS] SA-AS

View Postmavihortlak, on 05 July 2015 - 04:12 PM, said:

senin göz yanılsamalarınla benim göz yanılsamalarım aynı değil rahmi! kaynak istedik! göz kararı karşılaştırmayı bizde biliyoruz.

Göz yanılması ile ölçmeyeceksin be gözüm. Saniyeli saatindemi yok.Süre tutuver cancazım

View PostBrstyfr, on 05 July 2015 - 04:13 PM, said:

@Rahmib 

DD ile sürekli %20 isabet bonusuna sahipken. ( Tank yavaş giderken, hızlı giderken, tank sabit taretin dönerken, tank hareketli taret de hareketli iken bu bonus aktif.)

GTYS ile sadece durduğun zamanlarda %10 hızlı nişan alırsın. Durmadan tam nişan alamaz hiçbir tank.

10 dakikalık oyunda 9 dakika boyunca tank sabit taret sabit beklemeyi planlıyorsan sana GTYS ile başarılar dilerim. Gerçekten işe yarar.

Fakat yerimizde sabit bile kalsak taretimizi atış yapmak için çevireceğin için %20 isabet bonusu %10nişan alma hızından her daim daha fazla işe yarar.

Evet biliyorum sürekli %20 etkisini ama dediğimi anlamamışsın demek ki.HAntal tanklar yavaş gir-çık yapacağından dağılım bozulmasıda hızlı tanklara nazaran az olur,DD nin etkiside otomatikman abartıldığı kadar olmaz.

Bir örnek E100 5 km hızda Dağılım bozulması %10 , azami hız olan 30 km %100 olduğunu varsayalım.

5 km de DDnin etkisi 10 x %20=2 iken(DD olmnasada olur, çünkü çok büyük bir etki değil)

30 km de DD etkisi 100 x %20=20 olur   (DD çok etkili ama kim 30 km hızda E100 ile ateş eder ki?)

DJ_BOTHLEA #31 Posted 05 July 2015 - 05:50 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 51 battles
  • 483
Wn9 çıkmış siz halen fakirin top yöneltme zenginin dengeleyicisinden bahsediyorsunuz:trollface:

mavihortlak #32 Posted 05 July 2015 - 05:56 PM

Warrant Officer

• Player
  • 61332 battles
  • 793

View Postrahmib, on 05 July 2015 - 06:45 PM, said:

Göz yanılması ile ölçmeyeceksin be gözüm. Saniyeli saatindemi yok.Süre tutuver cancazım

Evet biliyorum sürekli %20 etkisini ama dediğimi anlamamışsın demek ki.HAntal tanklar yavaş gir-çık yapacağından dağılım bozulmasıda hızlı tanklara nazaran az olur,DD nin etkiside otomatikman abartıldığı kadar olmaz.

Bir örnek E100 5 km hızda Dağılım bozulması %10 , azami hız olan 30 km %100 olduğunu varsayalım.

5 km de DDnin etkisi 10 x %20=2 iken(DD olmnasada olur, çünkü çok büyük bir etki değil)

30 km de DD etkisi 100 x %20=20 olur   (DD çok etkili ama kim 30 km hızda E100 ile ateş eder ki?)

neyin süresini tutacağım, nasıl tutacağım? farklı konulardan mı bahsediyoruz? sen gözünle odağın çapını hesaplayıp saniye başına kaç mm küçüldüğünü hesaplayabiliyor musun? 

_HAYALET06_ #33 Posted 05 July 2015 - 06:32 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 40039 battles
  • 1,387
  • [FEDAI] FEDAI

Ama bazı tanklarda ikisini kombin etmek gerekmiyormu ? 

Örn T34-3 var garajımda ve +650 yi geçti maçım 

Modüllerim ise : DD+Sürgü+Odak

Peki neden takıyorum ; 

Çünkü tankımın isabet oranı aşırı düşük 

Çok uzun sürede odak alıyor

Yakın mesafe harici hareket halinde vurmak imkansız.

Uzun mesafelerde hareket halinde hedef vurmak imkansız mermi çok yavaş ilerliyor ve malum odak isabet vsvs.

Şimdi bunun üzerine bide yükleme süresi eklenince 10sn her attığınız mermiyi sokmanız gerekiyor ve bunun içinde odak+DD yi kombin etmek şart.Aynısı 121 içinde geçerli.

MrBotosh #34 Posted 05 July 2015 - 06:40 PM

Brigadier

• Community Contributor
  • 49165 battles
  • 4,407

View Postrahmib, on 05 July 2015 - 07:45 PM, said:

Evet yavaş hareket ederken dağılma daha az olur ama bu dağılma sadece R tuşuna bir kere basarsan az olur. W'a bastığın anda tanka tam gaz verilir ve dağılma maximuma ulaşır. Bu yüzden R tuşunu çok profesyonelce kullanmıyorsanız DD %20'lik etkisini maximumda gösterecektir.

Ayrıca E100 üzerinden düşünme sadece. E5 ile med gibi tank çevirebilirsin rahatlıkla. Ya da IS7 ile baskın yaparken mecburen hareket haline atış gerekir. Bu yüzden düşey dengeleyici çok önemlidir. Hele ki hulldown pozisyonu yakalanmışsa, peek a boo dediğimiz, çık at geri çekil atışlarında isabet en üst düzeye ulaşacaktır.

Öyle 5kmde şöyle 30kmde böyle değil yani işler. Üzgünüm. DD rocks..

rahmib #35 Posted 05 July 2015 - 07:53 PM

General

• Player
  • 61494 battles
  • 9,511
  • [SA-AS] SA-AS

Evet buyrun E100 ile düşük hız ile yüksek hız arasındaki DD etkisinin müthiş farkı.Yani düşük hız ile giderken Aim bozulması az olduğundan DD etkiside azalıyormuş......Bende diyorumki HAntal tanklarda(E100, maus IS4 gibi)gir-çık da yüksek hız yapmak hayal olduğuna göre(ki 10km ortalamayla gir çık yapabiliyorlar), DD takacağınıza o bonusu Mürettebat Eğitim ve Becerileri ile kazandırın, Onun yerine o slota Becerilerle kazanılamayan birşey ekleyin (mesela Süper Ağır iç kaplama vs vs)

Edited by rahmib, 05 July 2015 - 09:26 PM.

Black_Rainbow_ #36 Posted 05 July 2015 - 09:01 PM

Warrant Officer

• Player
  • 41044 battles
  • 714
  • [B34R] B34R

Burada rahmibin tam anlatmak istediği aslında %20'lik oran sabit olsa da dağılma az iken, %20'nin getirisinin de az olacağı yönünde. Yani afaki konuşursak 10'da 2 işe yarayacaksa, 5'de 1 yarar. Tabi burada işin içine ekstra arazi şartları falan da girebilir örneğin. Eh bu da matematiksel olarak verdiği katkıyı azaltır. Ben mesela fantezi olarak IS-7'de düşey dengeleyici ve top yöneltmeyi beraber kullanıyorum bu aralar. TD'lerde ve artylerde top yöneltme diğer tanklarda düşey dengeleyici mantıklı. Ama E100'e top yöneltme takana niye taktın da dememek lazım. Yine de top yöneltmenin durmadan çalışmaması modülü kullanışsız hale getiriyor.

Edited by Detanoks, 05 July 2015 - 09:03 PM.

MrBotosh #37 Posted 05 July 2015 - 09:08 PM

Brigadier

• Community Contributor
  • 49165 battles
  • 4,407

View Postrahmib, on 05 July 2015 - 09:53 PM, said:

Spoiler

Mevzu aim circle değil. Mevzu attığın merminin aim circle'ın tam ortasına gitme eğilimi.

DD yokken, Sen tankı tam gaza alırsan gun dispersion( dağılım ) max düzeye ulaşır. Aynı şekilde W'a bir kere basman yeterlidir. Motor ivme gücü max olduğu durumlarda attığın mermi çemberin herhangi bir noktasına gider. ( özellikle çemberin dışına doğru )

Aynı durumlar taret çevirmeye başladığın anda da olur. Tankların taret dönüş hızları sabittir.  Taret bir kere dönmeye başladı mı nişan dağılımı max düzeye ulaşır. Tank hareketli ve taret dönüyorsa kocaman aim circle olur. Tank sabit taret dönüyorsa nispeten biraz daha küçük aim circle olur. Taret dönerken atılan mermi çemberin herhangi bir noktasına gider yine.( özellikle çemberin dışına doğru )

DD varken, tankı tam gaza da alsan, yarım yarım da gitsen, atacağın mermi çemberin merkez noktasına +%20 oranında gitme eğiliminde olacaktır.  Mermi rastgele ve çember dışına gitmek yerine +%20 oranında merkeze gitmeye çalışacaktır. Çemberin büyüklüğü önemli değildir.

Taret dönüyorken de aynı şeyler olacaktır. Tank sabitken dağılım en aza ineceğinden, sadece taret dönüşü dağılmasından etkilenecektir mermi. Yine bu esnada atış yapıldığında çemberin büyüklüğü önemli olmaksızın mermi çember merkezine gitmek isteyecektir.

Ayrıca, kullanılan ekipmanın işe yarama sıklığı da önemlidir.

Yavaş tanklara iç kaplama takmak mantıklıdır fakat, iç kaplamanın size kaç maçta bir fayda getireceği önemlidir. Sonuçta her maçta arty yok. Her maçta açık haritalar yok. Her maçta HE mermi yemeyeceksiniz. Her maçta kafa atmayacaksınız.

Fakat her maçta en az 5 kere ateş edecek, ve sürekli olarak hareket edeceksiniz. Bu durumda toplamda faydaya bakıldığında DD yine öne geçmektedir. 

Edited by Brstyfr, 05 July 2015 - 10:05 PM.

rahmib #38 Posted 05 July 2015 - 10:14 PM

General

• Player
  • 61494 battles
  • 9,511
  • [SA-AS] SA-AS

View PostDetanoks, on 05 July 2015 - 08:01 PM, said:

Burada rahmibin tam anlatmak istediği aslında %20'lik oran sabit olsa da dağılma az iken, %20'nin getirisinin de az olacağı yönünde. Yani afaki konuşursak 10'da 2 işe yarayacaksa, 5'de 1 yarar. Tabi burada işin içine ekstra arazi şartları falan da girebilir örneğin. Eh bu da matematiksel olarak verdiği katkıyı azaltır. Ben mesela fantezi olarak IS-7'de düşey dengeleyici ve top yöneltmeyi beraber kullanıyorum bu aralar. TD'lerde ve artylerde top yöneltme diğer tanklarda düşey dengeleyici mantıklı. Ama E100'e top yöneltme takana niye taktın da dememek lazım. Yine de top yöneltmenin durmadan çalışmaması modülü kullanışsız hale getiriyor.

Sonunda beni anlayan birinin çıkması sevindirici +1.Aynen dediğin gibi @Detanoks, hız düşükken getirisi önensenmiyecek kadar az....

View PostBrstyfr, on 05 July 2015 - 08:08 PM, said:

Mevzu aim circle değil. Mevzu attığın merminin aim circle'ın tam ortasına gitme eğilimi.

DD yokken, Sen tankı tam gaza alırsan gun dispersion( dağılım ) max düzeye ulaşır. Aynı şekilde W'a bir kere basman yeterlidir. Motor ivme gücü max olduğu durumlarda attığın mermi çemberin herhangi bir noktasına gider. ( özellikle çemberin dışına doğru )

Aynı durumlar taret çevirmeye başladığın anda da olur. Tankların taret dönüş hızları sabittir.  Taret bir kere dönmeye başladı mı nişan dağılımı max düzeye ulaşır. Tank hareketli ve taret dönüyorsa kocaman aim circle olur. Tank sabit taret dönüyorsa nispeten biraz daha küçük aim circle olur. Taret dönerken atılan mermi çemberin herhangi bir noktasına gider yine.( özellikle çemberin dışına doğru )

DD varken, tankı tam gaza da alsan, yarım yarım da gitsen, atacağın mermi çemberin merkez noktasına +%20 oranında gitme eğiliminde olacaktır.  Mermi rastgele ve çember dışına gitmek yerine +%20 oranında merkeze gitmeye çalışacaktır. Çemberin büyüklüğü önemli değildir.

Taret dönüyorken de aynı şeyler olacaktır. Tank sabitken dağılım en aza ineceğinden, sadece taret dönüşü dağılmasından etkilenecektir mermi. Yine bu esnada atış yapıldığında çemberin büyüklüğü önemli olmaksızın mermi çember merkezine gitmek isteyecektir.

Ayrıca, kullanılan ekipmanın işe yarama sıklığı da önemlidir.

Yavaş tanklara iç kaplama takmak mantıklıdır fakat, iç kaplamanın size kaç maçta bir fayda getireceği önemlidir. Sonuçta her maçta arty yok. Her maçta açık haritalar yok. Her maçta HE mermi yemeyeceksiniz. Her maçta kafa atmayacaksınız.

Fakat her maçta en az 5 kere ateş edecek, ve sürekli olarak hareket edeceksiniz. Bu durumda toplamda faydaya bakıldığında DD yine öne geçmektedir. 

@Brstyfr, sana katılmıyorum DD nin merminin aimin ortasına gitme eğilimine hiçbir etkisi yok.Onuda geçtim oyundaki hiçbir faktörün aim ortasına götürme etkisi yok.Sadece çerçeve biraz küçüldüğü için karavana olacak mermi, birazdaha iç tarafa düşer o kadar.Resimdede dikkat edersen Evet hız maksimuma yaklaştığında etkisi çok fazla ama hız düşükken DD nin etkisi nerdeyse anlaşılmıyor bile....Ayrıca HE mermileri sadece artylerden gelir diye düşünme, birçok kalibresi yüksek TD nin HE kullandığını unutma.....

Edited by rahmib, 05 July 2015 - 10:27 PM.

MrBotosh #39 Posted 06 July 2015 - 12:18 AM

Brigadier

• Community Contributor
  • 49165 battles
  • 4,407

View Postrahmib, on 06 July 2015 - 12:14 AM, said:

@Brstyfr, sana katılmıyorum DD nin merminin aimin ortasına gitme eğilimine hiçbir etkisi yok.Onuda geçtim oyundaki hiçbir faktörün aim ortasına götürme etkisi yok.Sadece çerçeve biraz küçüldüğü için karavana olacak mermi, birazdaha iç tarafa düşer o kadar.Resimdede dikkat edersen Evet hız maksimuma yaklaştığında etkisi çok fazla ama hız düşükken DD nin etkisi nerdeyse anlaşılmıyor bile....Ayrıca HE mermileri sadece artylerden gelir diye düşünme, birçok kalibresi yüksek TD nin HE kullandığını unutma.....

DD Ekipmanının açıklaması  " +%20 to accuracy during movement and turret rotation " - "Taret hareketinde ve tank hareketinde isabete +%20 "  

İsabet nedir, hedefe nişan aldığın yere vurmak. Çemberin merkezi ise bizim nişan aldığımız yer olduğuna göre, çember merkezine gitme ihtimalini %20 oranında arttırıyor bu modül. 

Evet HE mermiyi çok kişi kullanır. Ben de diyorum ki,

10 maçlık seride kaç tane HE mermi yersin? ( vereceğin cevap = iç kaplamanın sana fayda sayısı)

10 maçlık seride kaç tane atış yaparsın ? ( vereceğin cevap = DD'nin sana fayda sayısı)

Edited by Brstyfr, 06 July 2015 - 12:19 AM.

_Turquality_ #40 Posted 06 July 2015 - 12:49 AM

Warrant Officer

• Player
  • 59343 battles
  • 546

View PostBrstyfr, on 05 July 2015 - 11:18 PM, said:

DD Ekipmanının açıklaması  " +%20 to accuracy during movement and turret rotation " - "Taret hareketinde ve tank hareketinde isabete +%20 "  

İsabet nedir, hedefe nişan aldığın yere vurmak. Çemberin merkezi ise bizim nişan aldığımız yer olduğuna göre, çember merkezine gitme ihtimalini %20 oranında arttırıyor bu modül. 

tamam da dururken etkili mi bu düşey dengeleyici?
değil. açıkçası nişan alma hızına etki ettiğini de sanmıyorum. eğitim attım az önce, IS-7 tankı ile.
farkı aynen yazıyorum:
ATEŞ EDERKENKİ;
Dağılım:

ateş ettikten sonra: 4.2
VSTAB takılıyken: 3,4

Nişan alma hızı:
ateş ettikten sonra: 5,4
VSTAB takılıyken: 4,8
GLD takılyken: 4,9

Taret döndürürken:
Dağılım:

maksimum: 2.4
VSTAB ile: 1.9

Nişan Alma Hızı:

maksimum: 4
VSTAB ile: 3.63
GLD ile: 3.5

GÖVDE DÖNERKEN:
Dağılım:

maksimum: 6
VSTAB ile: 4.8

Nişan alma hızı:
maksimum: 6.35
VSTAB ile: 5.8
GLD ile: 5.7

EN YÜKSEK HIZDA (40km/h):
DAĞILIM:

maksimum 8.4
VSTAB ile: 6.7

Nişan Alma Hızı:
maksimum: 7.3
VSTAB ile: 6.65
GLD ile: 6

kararı siz verin hangisi daha iyi diye.
devamı da gelecektir.

çoğu kişi de R tuşuna 1 kere basıp hareket halinde ateş edeceğini de sanmıyorum açıkçası ben. durur öyle ateş eder.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users