Jump to content

'Battle Assistant' - Mod czy Cheat? [Sonda]

• This topic is locked This topic is locked
72 replies to this topic

Poll: 'Battle Assistant' - Twoja opinia. (142 members have cast votes)

You have to complete 250 battles in order to participate this poll.

Czy uważasz, że 'Battle Assistant' jest cheatem i powinien zostać zakazany?

1. Tak (35 votes [24.65%])

Percentage of vote: 24.65%

2. Nie (107 votes [75.35%])

Percentage of vote: 75.35%

Vote Hide poll

ma1iboo #1 Posted 25 March 2016 - 06:29 PM

Sergeant

• Player
  • 16163 battles
  • 216
  • [CELL] CELL

Heyah

Temat poświęcony wyłącznie tematyce 'Battle Assistant' ('BA' ). Umieściłem go tutaj, ponieważ dotyczyć on będzie zarówno modyfikacji jak i konkretnego rodzaju maszyny. Uznałem, ze zbiorczo ta część forum będzie najodpowiedniejsza.

Chciałbym, abyście podzielili się swoimi spostrzeżeniami i uwagami.

Zachęcam również do wzięcia udziału w sondzie.

Wedle obecnie panujących norm, 'Battle Assistant' jest nazywany modem. Czy aby na pewno jest to mod? A może cheat w znacznym stopniu ułatwiający grę artyleriami?

W moim osobistym odczuciu jest to zdecydowanie cheat, za którego korzystanie powinno zostać się oddelegowanym na banicje. Jestem jego zagorzałym przeciwnikiem. Jednak to przede wszystkim czołgiści powinni zabiegać o to, aby WG uważnie przyjrzało sie temu badziewiu. Nie chcąc być gołosłownym, posłużę się pewnym wykresem jak i prawidłowościami, które ewidentnie rzucają się w oczy po ściągnięciu i obejrzeniu xxx powtórek z WotReplays.

Zasada funkcjonowania tego badziewia jest wyjątkowo prosta:
-  celując w czołg w normalnym trybie nie wystarczy skierować celownik w sam jego środek, by zmaksymalizować szanse na trafienie przeciwnika. W gruncie rzeczy takie sytuacje zdarzają się nad wyraz rzadko. Najczęściej należy wziąć poprawkę na odległość celu i ukształtowanie terenu. I wówczas okazuje się, ze środek celownika przesuwamy za obiekt lub nawet cale skupienie ląduje daleko za celem (gdy przeciwnik jest dosłownie na wyciągnięcie ręki). W wielkim skrócie do tej pory należało wykazać się jako takimi umiejętnościami na artylerii, biorąc poprawki przy celowaniu
- celując w czołg w trybie cheaterskim 'BA' wszystko sprowadza się wyłącznie do skierowania celownika w sam środek przeciwnika. 'BA' samo z siebie nanosi odpowiednie poprawki, które wcześniej należało robić samemu (a przecież niewielka część ludzi potrafiła w zadowalający sposób opanować dana artkę). Bez względu na miejsce znajdowania się celu (dol, góra, blisko, daleko) 'BA' za takiego gracza maksymalizuje skuteczność trafienia

Rzućcie okiem na poniższą prezentację. Mam nadzieje, ze nie będziecie mieli problemu z odniesieniem i wizualizacją przedstawionych schematów bezpośrednio na polu walki. Po prostu różnice między sposobem celowania w obu tych trybach trzeba sobie wyobrazić.

Opis będzie dotyczył gracza niedoświadczonego lub nieobytego z artyleriami.

Sytuacja A - Gracz korzysta z 'BA'.

Zwróćcie uwagę na to, gdzie znajduje się środek celownika w obu przypadkach (normalny tryb i 'BA' ). Doświadczony arciarz wie, że aby zwiększyć szanse na trafienie, należy w tym przypadku mierzyć ZA cel. Niedoświadczony by nie wiedział i mierzyłby w środek (Sytuacja B). 'BA' rozwiązuje tutaj wszystkie problemy. W znaczący sposób ułatwia grę każdemu, kto zdecyduje się z niego korzystać.
Po prawej stronie widzicie jak to wygląda na papierze.

Sytuacja B - Gracz korzysta z normalnego trybu.

Początkujący zawodnik mierzyłby w środek celu w normalnym trybie. Gdyby właśnie w tym momencie przełączyć się na 'BA', okazuje się, ze celownik jest poniżej czołgu. A co to oznacza? Zły sposób celowania w normalnym trybie. Skuteczność trafienia w sytuacji B jest diametralnie mniejsza, niż w sytuacji A.
Po prawej stronie widzicie jak to wygląda na papierze.

A teraz porównajcie sobie oba papierowe schematy, zwracając szczególną uwagę na pole 'pudło'. Różnice w proporcjach są widoczne gołym okiem. W sytuacji A pole pudla jest stosunkowo niewielkie. Odsetek trafień w brązową część skupienia jest znikomy. Natomiast w sytuacji B można uznać, ze pole zielonego trafienia to 50% skuteczności strzału.
Zwróćcie również uwagę na to, gdzie dokładnie znajdują się niebieskie celowniki.

CIEKAWOSTKA:

Całkiem niedawno przesiadłem się na M44. Aby sprawdzić jej możliwości, ściągnąłem około 35 topowych powtórek z WotReplays. W 29 z nich korzystano z 'Battle Assistant'..... przypadek?

Dorzucę jeszcze troszkę do pieca: posprawdzałem sobie statystyki tych wszystkich graczy korzystających z 'BA' w swoich bitwach. Skomentuje to tak - to trzeba zobaczyć samemu.

Jako ze ogień jeszcze nie siegnął koron drzew, doleję odrobinę oliwy. Miesiąc wcześniej zrobiłem dokładnie to samo, sciągając około 25 topowych powtórek na GW Pantherze (niemiecka artka VII poziomu). W 17 korzystano z 'Battle Assistant'..... kolejny przypadek? =]

Podsumowując:

W mojej skromnej ocenie 'Battle Assistant' jest na tyle odczuwalnym ułatwieniem w grze, ze kwalifikuje się do sekcji cheatów. Chociaż tego nie widać, to przecież da się wyczuć, iz 'BA' sam kalibruje strzał tak, by zwiększyć skuteczność trafienia, oczekując jedynie tego, by arciarz najechał środkiem celownika w centralna część przeciwnika. Normalny tryb satelitarny tego nie robi - tutaj wymagana jest znajomość trajektorii lotu pocisku itp.

Jako arciarz mogę jedynie współczuć tym, którzy muszą się z tym mierzyć każdego dnia. Powszechne marudzenie na obecność artylerii jest ukierunkowane w złą stronę. W pierwszej kolejności jako czołgiści powinniście walczyć z tym cheatem, za pomocą którego melepeta staje się znacznie skuteczniejszy, niż gdyby grał na czystym kliencie. Siła rażenia artylerii oraz ich liczba w drużynach w bitwach spotkaniowych jest nieco inną kwestią, której tutaj nie chcę poruszać.

Część znanych polskich osobistości uważa 'Battle Assistant' za ewidentnego cheata. Są jednak tacy, którzy nie dostrzegają w nim niczego złego. Nie będę wymieniał ani jednych ani drugich z imienia i nazwiska. Wspominam o tym jedynie dla zobrazowania Wam, jak różne są odczucia względem tej tzw modyfikacji.

Zapraszam do sensownej dyskusji zwolenników i przeciwników 'Battle Assistant'.

Pozdrawiam =]

Edited by ma1iboo, 25 March 2016 - 06:36 PM.

Syn_Jezusa #2 Posted 25 March 2016 - 06:59 PM

Private

• Player
  • 822 battles
  • 21
Nie cierpię graczy którzy psują rozgrywkę grając artami ale mod który podajesz to żaden cheat ,a jedynie drobne ułatwienie.

Staty_nie_graja #3 Posted 25 March 2016 - 07:02 PM

Lieutenant

• Player
  • 32803 battles
  • 1,884
  • [_CHS_] _CHS_

Ale zdajesz sobie sprawę, że ten mod wygrał konkurs  Wargamingu na najlepszy mod?

malps #4 Posted 25 March 2016 - 07:29 PM

Captain

• Beta Tester
  • 30421 battles
  • 2,497
  • [-SW2-] -SW2-

View PostStaty_nie_graja, on 25 March 2016 - 06:02 PM, said:

Ale zdajesz sobie sprawę, że ten mod wygrał konkurs  Wargamingu na najlepszy mod?

Serio był taki konkurs? Masz jakiś link do info o tym? Bardzo bym chciał poczytać.

profes79 #5 Posted 25 March 2016 - 07:34 PM

Lieutenant General

• Player
  • 17440 battles
  • 7,722
  • [FENOM] FENOM
Może i wygrał; z moich znajomych grających na artach wszyscy prędzej czy później tego moda wywalali bo woleli stary widok z satelity. Jak mam być szczery to większy wpływ na rozgrywkę niz BA mają mody pokroju asystenta celowania (pozwalające np. zaznaczyć cel znajdujący się za zasłoną albo włączać autoaima bez dokładnego namierzenia czołgu przeciwnika). Sam tego moda zresztą też dosyć prędko się pozbyłem.

Staty_nie_graja #6 Posted 25 March 2016 - 08:06 PM

Lieutenant

• Player
  • 32803 battles
  • 1,884
  • [_CHS_] _CHS_

View Postmalps, on 25 March 2016 - 07:29 PM, said:

Serio był taki konkurs? Masz jakiś link do info o tym? Bardzo bym chciał poczytać.

https://habrahabr.ru...ng/blog/243027/

KrzysztofWu #7 Posted 25 March 2016 - 08:15 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 31433 battles
  • 475
  • [1KB] 1KB

Nie gram artą, nienawidzę jej. Ale ten mod nie ma nic wspólnego z cheatem.

Edited by KrzysztofWu, 25 March 2016 - 08:15 PM.

Reserved99 #8 Posted 25 March 2016 - 08:17 PM

Lieutenant

• Player
  • 25369 battles
  • 1,973

Miałem okazję grać z tym modem. Raz przeszkodzi, raz pomoże. Czasem się przyda. Zaraz ktoś wpadnie i napisze coś w rodzaju "alem pszecieszzz moszna przez okienków strzloć i hurrrrr to pszewake dajem i pobanowadźźź durrr". Spróbuj trafić artą w okienko. Słowo klucz "spróbuj".

___NeVeR__GiVe_Up #9 Posted 25 March 2016 - 08:59 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 408 battles
  • 1,095
Ja bym dał w opcjach, że głosy są publiczne :)

Cezar_ #10 Posted 25 March 2016 - 09:05 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 38319 battles
  • 1,439
  • [VQRV] VQRV
Czy dział Rozgrywka to śmietnik tego forum? W jakim celu zakładasz temat w niewłaściwym dziale? Dyskusja o modach prowadzona jest tu. Zgłaszam do moderacji wniosek o przesunięcie do właściwego działu.

ChaosPieter #11 Posted 25 March 2016 - 09:08 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 17797 battles
  • 1,437
  • [5TAR5] 5TAR5
Battle Assistant to jedyny powód, dla którego się męczę z artami dla misji osobistych. Gdyby nie on, pewnie bym to wszystko olał i nie grał tym cholerstwem. Czy to cheat? Każdy kto ogarnia arty i tak wie jak celować, ale na pewno zwiększa komfort gry. Czy powinni go zbanować? Nie. Powinni tego moda zaimplementować do gry, by w czystym kliencie można było pod 'G' przełączać widok.

Flyagaric #12 Posted 25 March 2016 - 09:54 PM

Colonel

• Player
  • 43690 battles
  • 3,867
  • [SQDAX] SQDAX

Granie artami, to w tej chwili masochizm (no, są niektóre mniej uciążliwe, ale nie do kręcenia kokosów). Gdyby nie ten mod, to też chyba bym ich nie odpalał. Nie jest łatwiej, ale jest przyjemniej.

Gram nimi już tylko do misji i s-51 dlatego, że kiedyś kupiłem i muszę skończyć - nie sprzedaje tanków przed skończeniem. Dla przyjemności pyknę czasem LeFH'kiem.

KomandorBentus #13 Posted 26 March 2016 - 12:59 AM

Corporal

• Player
  • 11909 battles
  • 159
Powiem szczerze, że póki sam Wargaming nie zdecyduje się zaimplementować tego do oryginalnej gry, Battle Assistanta będę uważał za cheat. Zauważyłem, że znacznie pomaga artystom przy celowaniu - strzały są pewniejsze w sytuacji, gdy cel jest częściowo zasłonięty przez jakiś obiekt typu kamień, Nie twierdzę, że że gracze zyskują absolutną celność - RNG rządzi się swymi prawami. Jednakże strzały są pewniejsze, gdyż w normalnym trybie celownik artylerii -  a właściwie działo artylerii pracuje niepewnie, gdyż mechanizm gry ma pewne problemy z dokładnym obliczeniem, gdzie gracz aktualnie celuje (chodzi te typowe sytuacje, że celownik przeskakuje czasem z celu na pobliski obiekt z mapy).

PL_Robson #14 Posted 26 March 2016 - 09:54 AM

Major

• Player
  • 17008 battles
  • 2,825
  • [KKM] KKM

View PostChaosPieter, on 25 March 2016 - 09:08 PM, said:

Battle Assistant to jedyny powód, dla którego się męczę z artami dla misji osobistych. Gdyby nie on, pewnie bym to wszystko olał i nie grał tym cholerstwem. Czy to cheat? Każdy kto ogarnia arty i tak wie jak celować, ale na pewno zwiększa komfort gry. Czy powinni go zbanować? Nie. Powinni tego moda zaimplementować do gry, by w czystym kliencie można było pod 'G' przełączać widok.

W jednym z ostatnich Q&A napisano że WG w najbliższym czasie zaimplementuje do gry najbardziej popularne mody. Zresztą już zaczęli, dodali okręgi na mapie. A będzie więcej. Moim zdaniem dobra decyzja. Zamknie usta wielu hejterom tego czy owego. Napisali też że pracują nad listą zakazanych modów, co też jest dobrą decyzją moim zdaniem.

Silentraz #15 Posted 26 March 2016 - 10:06 AM

Lieutenant

• Player
  • 29884 battles
  • 1,867
  • [-ONZ-] -ONZ-

Jeśli coś działa i jest legalne (w ÓSA nawet ten mod wygrał konkurs na coś tam) - to po cholerę mam się ograniczać?

Całkowity zakaz raczej odpada - ale jakby został wprowadzony i przestrzegany to bym się nie wykłócał.

Może jeszcze wprowadzić zakaz wyposażania czołgu (bo to daje przewagę nad innymi), dalej obowiązek jazdy ze stokowymi wieżami i działami, obowiązek wstawienia nowej załogi po pierwszym perku etc... Rezygnacja z BA, gdy inni będą na nim nadal grać miałaby efekt podobny do tych czynności.

xxxXYZxxx #16 Posted 26 March 2016 - 04:13 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 19647 battles
  • 325
  • [SPIKE] SPIKE
Każda zmiana która ułatwia i tak już banalną do opanowania grę na artylerii nie jest mile widziana.

Edited by xxxXYZxxx, 26 March 2016 - 05:01 PM.

Staty_nie_graja #17 Posted 26 March 2016 - 04:51 PM

Lieutenant

• Player
  • 32803 battles
  • 1,884
  • [_CHS_] _CHS_

View PostxxxXYZxxx, on 26 March 2016 - 04:13 PM, said:

Każdy zmiana która ułatwia i tak już banalną do opanowania grę na artylerii nie jest mile widziana.

Skoro jest taka banalna, to dlaczego unicumy omijają arty jak tylko mogą?

Zresztą ty też unikasz grania artami.

Ciekawe dlaczego...

Edited by Staty_nie_graja, 26 March 2016 - 04:52 PM.

xxxXYZxxx #18 Posted 26 March 2016 - 05:19 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 19647 battles
  • 325
  • [SPIKE] SPIKE

Czy unikam grania artami ?

Około 5% bitew rozegranych tym typem pojazdu to  rzeczywiście  nie jest imponujący wynik ale unikaniem  też bym tego nie nazwał.

Powód tego stanu rzeczy jest prosty:arty w obecnej formie totalnie do mnie nie przemawiają.Gra jest po prostu nudna a ciekawa bitwa w której coś od Ciebie zależy trafia się 1 na 10.

W dodatku wpływ RNG gdy strzela się raz na te 30-50 sekund wyjątkowo tutaj boli .Niecelne strzały powodują wręcz frustrację. To wszystko oczywiście nie wyklucza,że sam gameplay artami jest  banalnie prosty i mało wymagający.

Ja osobiście nie odnajduję żadnej satysfakcji w klikaniu po mapie w takiej formie .W obecnych założeniach bardziej przypomina to jakąś prostą gierkę zrobioną we Flashu i jak dla mnie w ogóle nie pasuje do gry o czołgach .I to jest właśnie ten paradoks.

Zobaczymy co przyniesie ten obiecany rebalans bo wiele sobie po nim obiecuje.Mam nadzieję ,że uczyni grę artami o wiele ciekawszą i urozmaiconą a także mniej irytująca dla pozostałych graczy.:)

Edited by xxxXYZxxx, 26 March 2016 - 05:20 PM.

Ataman_ #19 Posted 29 March 2016 - 07:53 AM

Lieutenant

• Player
  • 42534 battles
  • 1,735
  • [G100] G100

View PostxxxXYZxxx, on 26 March 2016 - 04:19 PM, said:

Czy unikam grania artami ?

Około 5% bitew rozegranych tym typem pojazdu to  rzeczywiście  nie jest imponujący wynik ale unikaniem  też bym tego nie nazwał.

Powód tego stanu rzeczy jest prosty:arty w obecnej formie totalnie do mnie nie przemawiają.Gra jest po prostu nudna a ciekawa bitwa w której coś od Ciebie zależy trafia się 1 na 10.

W dodatku wpływ RNG gdy strzela się raz na te 30-50 sekund wyjątkowo tutaj boli .Niecelne strzały powodują wręcz frustrację. To wszystko oczywiście nie wyklucza,że sam gameplay artami jest  banalnie prosty i mało wymagający.

Ja osobiście nie odnajduję żadnej satysfakcji w klikaniu po mapie w takiej formie .W obecnych założeniach bardziej przypomina to jakąś prostą gierkę zrobioną we Flashu i jak dla mnie w ogóle nie pasuje do gry o czołgach .I to jest właśnie ten paradoks.

Zobaczymy co przyniesie ten obiecany rebalans bo wiele sobie po nim obiecuje.Mam nadzieję ,że uczyni grę artami o wiele ciekawszą i urozmaiconą a także mniej irytująca dla pozostałych graczy.:)

Jeżeli chodzi i BA to mod jest dozwolony, ostatnio support mi to potwierdził. 

Kolego napisałeś, że "gameplay artami jest  banalnie prosty i mało wymagający". Według mnie bzdura totalna. Wystarczy, jedna kiepska bitwa i odznaka spada o około 0.80, zresztą widzę po sobie jak muszę się "napocić" na dobry wynik. (3000-3500 dmg) 

Od pewnego czasu próbuje wybić 2 a następnie 3 odznakę biegłości na CGC. Zagrałem już około 530 bitw (koszty do tej pory ~ 21 milionów kredek) 

W około 10% mod ten się przydał, zazwyczaj tylko do korekty. RNG zniszczył granie artą, WG popsuło niemiłosiernie ten rodzaj pojazdów, sami chyba nie wiedzieli co chcą osiągnąć, a wystarczyło wprowadzić 1 arte na team i sprawa załatwiona (klikacze by sobie dłużej czekali na wylosowanie bitwy)

Edited by Ataman_, 29 March 2016 - 07:57 AM.

verhar #20 Posted 29 March 2016 - 09:12 AM

Corporal

• Player
  • 26135 battles
  • 109
  • [-DRK] -DRK

Chat to nie jest, a jakiegoś super hiper ułatwienia też nie daje. Jest to mod bardzo sytuacyjny. Sensownie możesz go wykorzystać gdzie masz trudny strzał do celu, który się chowa w jakiejś dziurze, za kamieniem czy budynkiem. W pojazd, który stoi. Łatwiej wcelować też przez okienko. Daje to tyle, że raczej odpuszcza się strzał, który ma marne szanse wejść, by nie czekać kolejnej minuty na przeładunek. 

Niestety aktualnie bitwy trwają po 3-5 minut, gdzie walczą głównie medy, które są cały czas w ruchu. Zdecydowanie lepiej ocenia się odległość i strzela z wyprzedzeniem z normalnego widoku. Przez te szybkie bitwy gra artą straciła kompletnie sens grania nią randomów, bo strzelisz 3-5 razy, a często dzięki RNG zbijasz gwiazdkę mając 0dmg (pomijając absurdy jak np strzał w WTF e100 za 600hp, a w e100 czy mausa za 2000hp) 

Takie nastały czasy w grze, że ten co stoi szybko pada tak więc wszyscy jadą na hura, a ten kto kampi ginie szybko mało co robiąc.

Dobrze widać to na twierdzach na 6 tierach, gdzie coraz częściej zamiast lekkiego składu można zobaczyć 6xOI + spoter, i kontre z 6xmed/lt + arta

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users