Jump to content

Technologia Multi-klastrowa

• This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

Alebelle #1 Posted 28 September 2011 - 02:45 PM

Player

• Player
  • 67 battles
  • 119
  • [BELLE] BELLE
Technologia Multi-klastrowa

W tym momecie projekt World of Tanks ma trzy podstawowe regiony: RU, EU i US. Każdy z nich to jeden klaster. Technologia multi-klastrowa pozwoli dodać jeden lub więcej dodatkowych klastrów do każdego regionu. Korzystając z jednego konta w regionie użytkownik będzie mógł grać na wybranym klastrze należącym do danego regionu. Obsługa takiej opcji będzie wprowadzona w aktualizacji 7.0. Dodatkowe klastry powstaną później w zależności od potrzeb i dostępu.

Możliwości które daje multi-klastrowość dla regionu:

• Gracze będą mogli wybierać ten klaster, który zapewni im maksymalny komfort gry (na przykład, klaster z lepszym połączeniem i minimalnym obciążeniem).
  • Zmiana klastra na żądanie gracza.
  • W przypadku problemów technicznych lub zakłóceń pracy jednego z klastrów multi-klastrowość pozwoli graczom przejść do pracującego klastra i kontynuować grę.

Jak to będzie wyglądało (na przykładzie regionu EU - oprócz istniejącego klastra EU1, zostanie dodany klaster EU2):

• Użytkownik w kliencie EU wprowadza dane dla regionu EU
  • Przy logowaniu gracz wybiera klaster EU1 czy EU2
  • Niezależnie od tego na którym klastrze grał do tej pory teraz gracz po zalogowaniu na EU1 czy EU2  zobaczy wszystkie swoje dotychczasowe osiągnięcia.
  • Będzie możliwość komunikacji przez czat prywatnym i klanowym z tymi niezależnie czy inne osoby są zalogowane na innym klastrze
  • Ustawione zasady dla relacji społecznościowych (lista kontaktów, lista ignorowanych) będą wspólne dla EU1 EU2
  • Klany są połączone dla EU1 i EU2
  • Złoto będzie wspólne dla wszystkich klastrów regionu (EU1 i EU2)
  • Kolejki do walki i same walki będą podzielone między EU1 i EU2. Będzie to główna różnica, którą użytkownicy zauważą grając na różnych klastrach jednego regionu. Aby założyć pluton, wejść do wspólnego pokoju treningowego lub do tej samej bitwy losowej, gracze będą musieli znajdować się na tym samym klastrze (na EU1 lub na EU2).
  • Mapa wojen klanowych będzie wspólna. Na początku wszystkie bitwy klanów będą przeprowadzone na jednym klastrze (na przykład EU1). W przyszłości prawdopodobnie powstanie możliwość przeprowadzenia części bitew wojen klanowych na EU1 a drugiej części na klastrze EU2.
  • Portal, forum i inne serwisy internetowe będą wspólne dla EU1 i EU2
  • Statystyki konta, tabele rekordów itp. tak samo będą wspólne dla EU1 i EU2

FatigueGalaxy #2 Posted 28 September 2011 - 07:33 PM

Captain

• Player
  • 20797 battles
  • 2,220
  • [SPIKE] SPIKE
"Technologia Multi-klastrowa", czyli to co każde mmo posiada - system kanałów na serwerze (lub serwerach) aby podzielić graczy i tym samym polepszyć warunki gry (brak tłoku, mniejsze pingi). W WoT zostało to nazwane 'technologią multi-klastrową' - świetnie dobrana nazwa, bo byłem cholernie ciekaw o co chodzi z tą technologią zanim przeczytałem newsa :]
Ale dobrze, że to się pojawi - serwery zostaną trochę odciążone i może mniej będzie tych 'dziwnych' zdarzeń (ghost shells, w dziesiątkę za 0%, znikające lub pojawiające się znikąd maszyny), których prawdopodobnym sprawcą jest obciążony serwer.

andersOpl #3 Posted 28 September 2011 - 08:09 PM

Lance-corporal

• Player
  • 7036 battles
  • 68
Też mam cichą nadzieję dotycząca strzałów w "10"... Może coś ruszy... Btw. Myślałem, że jakiś konkurs. :D

deathnoise #4 Posted 29 September 2011 - 02:36 AM

Warrant Officer

• Player
  • 18440 battles
  • 886
Czyli po prostu SELECT na SQL albo map/reduce na hurtowni danych, potem pakowanie do XMLa, ew kompresja, wysłanie danych dt gracza na inny serwer (lokalnie jeśli jest to EUx/albo za ocean jeśli EU->US albo vice versa), tam ich deserializacja, dodanie/zaktualizowanie bazy jeśli rekord istnieje...

Na to wszystko WG stracił ile... 6-8 ostatnich miesięcy?

Ruda102 #5 Posted 29 September 2011 - 07:43 AM

Private

• Player
  • 14843 battles
  • 41
Zapewne będziemy czekać dłużej na bitwę,zamiast 3sec to czas oczekiwanie może dojdzie do 10,tragedia! : P

michbudz #6 Posted 29 September 2011 - 08:05 AM

Sergeant

• Beta Tester
  • 0 battles
  • 232
No to na US się grać już nie będzie dało...
Przed podziałem na klastry było mało graczy i czasami na walkę czekało się po dwie minuty (a i tak matchmaker cuda wyczyniał), teraz to już zupełnie gra się zmieni w oczekiwanie na bitwę.

hornbeam #7 Posted 29 September 2011 - 09:28 AM

Corporal

• Beta Tester
  • 24123 battles
  • 170

View PostAlebelle, on 28 September 2011 - 02:45 PM, said:

[*]Przy logowaniu gracz wybiera klaster EU1 czy EU2

A na podstawie czego mam wybrać klaster? Będę widział ilu graczy na którym w tej chwili jest? Będę widział jaki ping BĘDĘ miał? Czy też może mam wybrać i potem zobaczyć jak jest, wylogować się, zalogować znowu i wybrac ten drugi, zobaczyć jak jest i wtedy dokonać kolejengo wyboru (wrócić na pierwszy czy zostać na drugim)?

Sens podziału obciążeń (a jak rozumiem to jest podstawowa przyczyna wprowadzenia tych klastrów) polega na jak najrówniejszym podziale obciążeń, najlepiej w sposób automatyczny i dynamiczny (czyli z płynną zmianą klastra gracza bez decyzji tego gracza, na podstawie obciążenia poszczególnych klastrów i dodatkowych ograniczeń - inni gracze w jego plutonie, kompanii, CW). Nie tylko w momencie logowania ale również w trakcie (pomiędzy bitwami). W przypadku gracza grającego samemu zmiana klastra dowolnie, w przypadku plutonu/kompanii/pokoju terningowego/jeszcze inne grupowania graczy zmiana klastra całego składu jednocześnie.

Wtedy możemy mówić o podziale obciążeń na klastry i o rozwiązaniu które coś daje. Wybór dokonywany przez gracza, w momencie logowania to jest zaledwie jakaś proteza.

Kalam79 #8 Posted 29 September 2011 - 09:30 AM

Private

• Player
  • 14406 battles
  • 2
  • [O-P-D] O-P-D
Myślę że to poprawi jakość rozgrywki jeśli chodzi o lagowanie natomiast co do strzału w "10" jak pisali andersOpl i FatigueGalaxy to było to wyjaśnione przez twórców gry, nie chce mi sie teraz szukac ale chodzi o to że moduły oraz załoga czołgu tez mają swoje punkty HP i jak odpalisz we wroga trafiając w któryś z nich to niszczysz moduł albo zabijasz załoganta lub jeśli twój strzał nie miał odpowiedniej siły to go uszkodzisz i na to idą zabierane wrogowi przez ciebie punkty HP a nie spada mu ogólne HP więc to nie błąd ani wina serwera.

Opis dlaczego zadajemy 0 dmg

KDoNaLD #9 Posted 29 September 2011 - 10:13 AM

Lance-corporal

• Beta Tester
  • 20701 battles
  • 59
  • [N4U] N4U

View PostKalam79, on 29 September 2011 - 09:30 AM, said:

Myślę że to poprawi jakość rozgrywki jeśli chodzi o lagowanie natomiast co do strzału w "10" jak pisali andersOpl i FatigueGalaxy to było to wyjaśnione przez twórców gry, nie chce mi sie teraz szukac ale chodzi o to że moduły oraz załoga czołgu tez mają swoje punkty HP i jak odpalisz we wroga trafiając w któryś z nich to niszczysz moduł albo zabijasz załoganta lub jeśli twój strzał nie miał odpowiedniej siły to go uszkodzisz i na to idą zabierane wrogowi przez ciebie punkty HP a nie spada mu ogólne HP więc to nie błąd ani wina serwera.
Sorry za offtop, ale kolego nie wiesz o czym mówisz. Grając ze znajomymi jak byliśmy po przeciwnych stronach strzał w 10 za 0 HP, pytanie co Ci rozwaliłem ?? Nic !!

A teraz tak na temat, nie bardzo widzę ten pomysł, jeśli przy wyborze nie będzie pokazanej ilości graczy to pomysł mija się z celem. Bo nie będę wchodził i wychodził aby sprawdzić parę rzeczy a potem decydować.

Wriothesley #10 Posted 29 September 2011 - 10:16 AM

Second Lieutenant

• Player
  • 50 battles
  • 1,066
  • [1BP] 1BP
Po co było przenosić klany z RU na EU "dla lepszego ping", skoro za niedługo wchodzicie z technologą klastów, czyli mogli by sobie wybrać im pasujący serwer RU?

Thak #11 Posted 29 September 2011 - 12:18 PM

Private

• Beta Tester
  • 16546 battles
  • 20
Obsługa takiej opcji będzie wprowadzona w aktualizacji 7.0

Offtopic mode on

Ostatnio zauważyłem modę WG na nazywanie kolejnych dodatków w taki właśnie sposób. Jest to troszkę śmieszne z waszej strony. Wiem że z marketingowego punktu widzenia lepiej wygląda wersja 7.0 niż 0.7, ale, bądźmy szczerzy, jeszcze nie dotarliście do wersji 1.0, a co dopiero 7.0.

Blog Overlorda - magiczna data zmian nazewnictwa:
Wednesday, May 11, 2011
Visibility Mechanics in v.0.6.4

Monday, May 16, 2011
Currently in development v.6.5 update.

Offtopic mode off

Convi #12 Posted 29 September 2011 - 05:22 PM

Warrant Officer

• Beta Tester
  • 6908 battles
  • 735
Wszystko cacy, tylko martwi mnie sposób w jaki przyjmie to matchmaker: serwer eu podzielony na klastry to mniej czołgów w 'obrocie' w danej chwili =>gorszy balans...

Foka #13 Posted 29 September 2011 - 08:07 PM

Warrant Officer

• Beta Tester
  • 31137 battles
  • 644
No właśnie ciekawe... Dotychczas WG tłumaczyło, że balans jest słaby bo użytkowników jest ZA MAŁO. Podobno miał działać dobrze OD, o ile pamiętam, 30 tyś użytkowników. Teraz w szczycie chyba nie przekracza 50k, ale dzielą. oś tu się nie zgadza... albo właśnie się zgadza  jak zwykle ktoś nas robi w... jajo.

d4v3 #14 Posted 29 September 2011 - 09:40 PM

Corporal

• Beta Tester
  • 3469 battles
  • 114
  • [TANK] TANK
Sam jestem ciekaw jak to w bitwie będzie wyglądać. Domyślam się jednak, że skoro ma być podział pomiędzy jednym klastrem a drugim to raczej i tak będzie wspólna walka, czyli, że będziemy walczyć z EU1 jak my będziemy zalogowani na EU2 - tak się domyślam.

Jeżeli macie pytania to spokojnie je tutaj podajcie, postaram się uzyskać jak najwięcej informacji co by nie było zbyt wielkiego spamu i niepotrzebnych spięć.

Wriothesley #15 Posted 30 September 2011 - 07:30 AM

Second Lieutenant

• Player
  • 50 battles
  • 1,066
  • [1BP] 1BP
Sens by miało 1 serwer "wspólny" do chat-u, wybierania graczy przez MM, jedna kolejka, a potem kilka sklastrowanych serwerów bitew, z load-balancerem etc.

Mam wrażenie, że WG zabrał się trochę do tego od d*** strony.

hornbeam #16 Posted 30 September 2011 - 10:57 AM

Corporal

• Beta Tester
  • 24123 battles
  • 170

View Postd4v3, on 29 September 2011 - 09:40 PM, said:

Sam jestem ciekaw jak to w bitwie będzie wyglądać. Domyślam się jednak, że skoro ma być podział pomiędzy jednym klastrem a drugim to raczej i tak będzie wspólna walka, czyli, że będziemy walczyć z EU1 jak my będziemy zalogowani na EU2 - tak się domyślam.

Wyraźnie zostało podane że nie będzie wspólnej walki

View PostAlebelle, on 28 September 2011 - 02:45 PM, said:

[*]Kolejki do walki i same walki będą podzielone między EU1 i EU2. Będzie to główna różnica, którą użytkownicy zauważą grając na różnych klastrach jednego regionu. Aby założyć pluton, wejść do wspólnego pokoju treningowego lub do tej samej bitwy losowej, gracze będą musieli znajdować się na tym samym klastrze (na EU1 lub na EU2).

@Wriothesley

To jeszcze pamiętajmy że WG chwali się wszędzie swoim rekordem 91,311 graczy na jednym serwerze.
To po co klastry na EU jeśli jest tam ledwie połowa tego?

Nie rozumiem dlaczego gracze muszą być tak rozdzieleni - a nie można zrobić podziału samych bitew? Wspólny balancer, chat, a dopiero po ustaleniu bitwy wybór serwera obsługującego tę BITWĘ. I wtedy bardzo proszę ładnie skalujemy system (liczba serwerów bitewnych zależna od liczby równoległych bitew i wydajności jednego serwera).

Soobocz #17 Posted 30 September 2011 - 11:06 AM

Staff Sergeant

• Player
  • 7933 battles
  • 332
  • [PPSW] PPSW
Bo serwer Eu jest dla wg serwerem testowym

Wriothesley #18 Posted 30 September 2011 - 11:21 AM

Second Lieutenant

• Player
  • 50 battles
  • 1,066
  • [1BP] 1BP

View Posthornbeam, on 30 September 2011 - 10:57 AM, said:

@Wriothesley

To jeszcze pamiętajmy że WG chwali się wszędzie swoim rekordem 91,311 graczy na jednym serwerze.
To po co klastry na EU jeśli jest tam ledwie połowa tego?

Nie rozumiem dlaczego gracze muszą być tak rozdzieleni - a nie można zrobić podziału samych bitew? Wspólny balancer, chat, a dopiero po ustaleniu bitwy wybór serwera obsługującego tę BITWĘ. I wtedy bardzo proszę ładnie skalujemy system (liczba serwerów bitewnych zależna od liczby równoległych bitew i wydajności jednego serwera).
No dokładnie.

A co do rekordu - na RU bywało, że w weekendy było 180k osób w WoT.

OrsonPL #19 Posted 02 October 2011 - 08:36 PM

Lance-corporal

• Player
  • 2221 battles
  • 94
Serwery nie będą połączone z tego co ja rozumiem.tylko np serwer eu jest teraz jeden a klastry to dla mnie takie dodanie np drugiego serwera i tyle. Na ru nawet w tygodniu jest ponad 200 tys graczy. Dzisiaj o 20:00 bylo 215 tys. :P

hornbeam #20 Posted 03 October 2011 - 09:00 AM

Corporal

• Beta Tester
  • 24123 battles
  • 170

View PostOrsonPL, on 02 October 2011 - 08:36 PM, said:

Serwery nie będą połączone z tego co ja rozumiem.tylko np serwer eu jest teraz jeden a klastry to dla mnie takie dodanie np drugiego serwera i tyle. Na ru nawet w tygodniu jest ponad 200 tys graczy. Dzisiaj o 20:00 bylo 215 tys. :P

I jakoś się wyrabia.

To po kiego grzyba dzielić serwer EU na którym jest 4 razy MNIEJ graczy on-line?
Żeby jeszcze bardziej skopać match-making?

Dodajmy że dzielenie robione jest w najgłupszy możliwy sposób - czyli gracz wybiera gdzie trafi. Przeczytajcie sobie dokładnie - gracz w momencie logowania wybiera klaster i na tym klastrze bierze udział w bitwach, zamiast mechanizmu w którym CAŁA BITWA, wszyscy gracze w niej są przerzucani na najmniej obciązony serwer w momencie startu bitwy.
I powtórzę jeszcze raz - robienie ręcznego wyboru klastra przez gracza jest najgłupszym sposobem (a przynajmniej żeby wymyślić głupszy to trzeba się mocno wysilić), mówię to mając 10 lat doświadzeń w pisaniu systemów w których podział obciążeń jest konieczny. Robienie tego w taki sposób jest bezsensowne.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users