Jump to content

Oružje i događaji jučer, danas, sutra...

Ak-47 Bambusov štap Juga Star Wars Šamaranje na Vučevu PAKFA Pl konjaništvo Vojni rok gej ili ne 556 ili 762 VHS

• Please log in to reply
960 replies to this topic

Poll: Najjača zemlja okruženja vojno 70,80te (38 members have cast votes)

Zanemarimo saveze

1. Albanija (3 votes [7.89%])

Percentage of vote: 7.89%

2. Austrija (2 votes [5.26%])

Percentage of vote: 5.26%

3. Italija (6 votes [15.79%])

Percentage of vote: 15.79%

4. Jugoslavija (21 votes [55.26%])

Percentage of vote: 55.26%

5. Mađarska (1 vote [2.63%])

Percentage of vote: 2.63%

6. Rumunjska (2 votes [5.26%])

7. Bugarska (1 vote [2.63%])

Percentage of vote: 2.63%

8. Grčka (2 votes [5.26%])

Vote Guests cannot vote Hide poll

Pips #1 Posted 16 May 2017 - 02:48 PM

Colonel

• Beta Tester
  • 61568 battles
  • 3,985
  • [RED_S] RED_S

View PostSta_god, on 16 May 2017 - 03:24 PM, said:

@pips

Sva ta poredjenja mogu da prodju dok se ne postavi samo jedno pitanje, koje oruzje, mehanizam ili tehnicko resenje je patentirala vojna industrija, kakvu je inovaciju napravila? Nikakvu, sve same licence i kopije sa nekim poboljsanim parametrima, dakle nista zapravo novo.

Jedino sto je novo bilo i razvijeno kod nas je orkan. Projekat novog aviona bi bio radjen u saradnji sa francuzima i bio bi sirotinjska verzija rafala, dakle opet nista novo.

E sad sve to uzmite u obzir pa onda pogledajte inovacije evropskih zemalja koje sam nabrojao izuzev cekse i rumunije, poljaci tad nisu imali nista svoje ali zato sad imaju.

I aj da ne smaramo vise u ovoj temi nego da joj vratimo prvobitnu namenu. Ako ocete mozemo u oftopiku naoraviti temu za ovu raspravu posebno pa da udaramo do mile volje. :trollface:

Zato sam i napisao da je pred raspad bilo prijelazno razdoblje gdje se ili usavršavalo provjereno oružja kao AK-47 i tenkovi ili kretalo naprijed kao sa NA koji bi bio jednostavnija verzija Raffala, ali i tehnološki skok i ulaznica u tu višu klasu.

Postojale su tu i podmornice koje je zaista malo zemalja ikad uspjelo napraviti, što se tiče tehnike danas imamo super uspješan VHS praktički iz ničega, staklo iz Lipika se stavlja na Ferarije i sve te skupe i moderne automobile, samo što se i dalje prati i nadzire pa se i taj VHS može prodati samo uz blagoslov amera, Đuro Đaković uz to što može proizvesti M-84 A4 ili DEGMAN radi i Patrije, samo opet moraš tražiti dozvolu gdje možeš prodati.

Edited by Pips, 16 May 2017 - 03:01 PM.

Sta_god #2 Posted 16 May 2017 - 03:25 PM

Warrant Officer

• Player
  • 85 battles
  • 888

Da, zaboravio sam podmornice, eto ako nista drugo tu je bila "sila" jedna od 11 drzava koje su samostalno uspele sklepati podmornicu.

Cak i to prelazno razdoblje da je ostvareno to bi i dalje bilo rabljenje tudjih dizajna, licenci i tehnickih resenja, znaci opet nista novo.

Sto se tice degmana da se moze sastaviti i proizvesti ceo u hrvatskoj je samo sarena laza. Isto kao sto je kod nas satro lazar domaci proizvod a ono u stvari se uvozi 90% komponenata, pa jebeno nezavisno vesanje ne mogu da rese a kamoli nesto drugo.

Tako da i djuro i slozeni borbeni sistemi iz plane samo sklapaju onako kako njima odgovara, ne proizvode nista.

Jer na primer 84 se samo sklapao u djuri, cev u travniku, municija u uzicu, motor u sarajevu suv, eleltronika cini mi se isto u bosni.

Dakle realno sada samostalno ne mogu da ga proizvedu ni srbija ni hrvatska, mogu ako ce uvesti maltene sve sem sedista, sto za mene i nije domaca proizvodnja.

Sta_god #3 Posted 16 May 2017 - 03:28 PM

Warrant Officer

• Player
  • 85 battles
  • 888

A da ne spominjem da ni mi ni vi nemate osvojenu proizvodnju aktivnih i pasivnih sistema zastite, termovizije, modernog suv-a i balistickog racunara, topa, municije sa legurama volframa, osiromasenim uranijumom.

Daleko je sunce

Paprone #4 Posted 16 May 2017 - 03:35 PM

Lieutenant

• Player
  • 5611 battles
  • 1,610
  • [ELITO] ELITO
Ja ne znam da li raspravljamo o tome koja je zemlja od ponuđenih bila najjača vojno uopšteno ili ko je šta sam mogao napraviti. To treba precizirati.

Sta_god #5 Posted 16 May 2017 - 03:40 PM

Warrant Officer

• Player
  • 85 battles
  • 888

View PostPaprone, on 16 May 2017 - 03:35 PM, said:

Ja ne znam da li raspravljamo o tome koja je zemlja od ponuđenih bila najjača vojno uopšteno ili ko je šta sam mogao napraviti. To treba precizirati.

Procitaj naslov teme :P

Paprone #6 Posted 16 May 2017 - 03:48 PM

Lieutenant

• Player
  • 5611 battles
  • 1,610
  • [ELITO] ELITO

Mislio sam na Poll.

Po naslovu i karticama vidim da je o svemu i svačemu, pa evo nešto što je meni bilo zanimljivo a posebno zbog lepog krajolika.

Ili ovo:

Edited by Paprone, 16 May 2017 - 04:22 PM.

Pips #7 Posted 16 May 2017 - 06:26 PM

Colonel

• Beta Tester
  • 61568 battles
  • 3,985
  • [RED_S] RED_S

View PostSta_god, on 16 May 2017 - 04:25 PM, said:

Da, zaboravio sam podmornice, eto ako nista drugo tu je bila "sila" jedna od 11 drzava koje su samostalno uspele sklepati podmornicu.

Cak i to prelazno razdoblje da je ostvareno to bi i dalje bilo rabljenje tudjih dizajna, licenci i tehnickih resenja, znaci opet nista novo.

Sto se tice degmana da se moze sastaviti i proizvesti ceo u hrvatskoj je samo sarena laza. Isto kao sto je kod nas satro lazar domaci proizvod a ono u stvari se uvozi 90% komponenata, pa jebeno nezavisno vesanje ne mogu da rese a kamoli nesto drugo.

Tako da i djuro i slozeni borbeni sistemi iz plane samo sklapaju onako kako njima odgovara, ne proizvode nista.

Jer na primer 84 se samo sklapao u djuri, cev u travniku, municija u uzicu, motor u sarajevu suv, eleltronika cini mi se isto u bosni.

Dakle realno sada samostalno ne mogu da ga proizvedu ni srbija ni hrvatska, mogu ako ce uvesti maltene sve sem sedista, sto za mene i nije domaca proizvodnja.

Nešto manje od 50% dijelova (oko 20k ukupno) se moglo proizvesti u Hr, i da istina je da nema 100% proizvodnje, ali gdje je ima kod majih država? Pogle Grippena:

Samim raspadom bivše države je otišla mogućnost samostalne proizvodnje mega projekata, ostali su samo dugmići kod nasljednica. Nije ni velikanima puno bolje, Leopard 3 neće smao GER raditi, nego će opet bit iuključeni i susjedi (a i Leo2 se super pokazao u Siriji, teže je otvoriti konzervu ananasa nego A4.)

View PostPaprone, on 16 May 2017 - 04:35 PM, said:

Koliko su bile vojno i vojnički jake.

Paprone #8 Posted 16 May 2017 - 06:43 PM

Lieutenant

• Player
  • 5611 battles
  • 1,610
  • [ELITO] ELITO

Sta_god #9 Posted 16 May 2017 - 07:33 PM

Warrant Officer

• Player
  • 85 battles
  • 888

Da, na primer gripen se ne moze prodati nikome bez saglasnosti amerike, jer nece da dozvole da se vrsi transfer njihove tehnologije trecoj strani. 

Ali, ako izuzmemo zmaj aviona na kome imaju najmanje sopstevnih proizvoda, svedjani proizvode sve vitalne delove aviona, sami ili u kooperaciji, to su njihova resenja nicija druga, sem motora verovatno. Oni svoj avion sami konstruisu, nalaze resenja, ne razvijaju ga sa drugom drzavom niti ucestvuju strani strucnjaci, jednostavno kupuju strane delove. Svedska ima dugu istoriju avio industrije, i generalno vojne industrije, tu nema sta dalje diskutovati. Pa podmornice gotland su samo jos jedan dokaz toga, pored nove verzije gripena e/f naravno.

Cak i rusi za t90 su do skoro uvozili francuske termovizijske sisteme, amerika kupuje raketne motore od rusa, indijci elektroniku za avione od izraelaca. To je standard kod slozenih borbenih sistema, sto naravno ne znaci da ti sistemi nisu razvijeni u potpunosti u maticnoj drzavi, jednostavno im se u datom momentu i datim prilikama vise isplati kupovati nego razvijati ili proizvoditi svoj.

Sto se tice leoparda 3 ili na primer eurofajtera radi se u kooperaciji samo iz razloga sto je jeftinije, jer ako ga radi 5-6 drzava, u slucaju eurofajtera 4 drzave, to znaci da ce nakon pokretanja serijske proizvodnje sve te drzave opremiti kicmu vazduhoplovstva sa bas tim avionom. U ovom slucaju to je oko 600 aviona u tri transe, manje vise. Zasto bas tako, pa zato sto je pojedinacna cena aparata jeftinija kad stancas 600 komada nego kad stancas 100, onda se tu deli prozivodnja na vise drzava, vise zaposlenih, mogucnost prilagodjavanja aparata u skladu sa zahtevima drzave ucesnice za manje para. Svi siti i sve ovce na broju.

Sto se tice ovoga u siriji, upitan je kvalitet kadra u turskoj vojsci koji obucava tenkiste, kao i kvalitet samih tenkista. Otvarani su i abramsi, cak i leklerk u jemenu cini mi se. 

Pa prvih par godina napravise pokolj asadovim 72kama, dok nisu dosli ruski instruktori i dok nisu naucili da tenk nije neunistiv i da se ne parkira na sred livade.

Tako da bi pitanje bilo kako bi prosao leopard sa nemackom, svedskom ili austrijskom posadom. Pogotovo noviji modeli 2a5/6.

Samo da se sto vise drzimo samog naoruzanja, jer ce se naci neka sisica koja ce se uvrediti na spominjanje sposobnosti necije vojske i na spominjanje ratnih sukoba u danasnje vreme pa ce napraviti belaj. 

motherrussia123 #10 Posted 16 May 2017 - 08:58 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 18598 battles
  • 1,074
  • [SC10N] SC10N
OPET???

_Mysterious_Stranger_ #11 Posted 16 May 2017 - 10:50 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 28770 battles
  • 477

View PostSta_god, on 16 May 2017 - 06:33 PM, said:

Da, na primer gripen se ne moze prodati nikome bez saglasnosti amerike, jer nece da dozvole da se vrsi transfer njihove tehnologije trecoj strani. 

Ali, ako izuzmemo zmaj aviona na kome imaju najmanje sopstevnih proizvoda, svedjani proizvode sve vitalne delove aviona, sami ili u kooperaciji, to su njihova resenja nicija druga, sem motora verovatno. Oni svoj avion sami konstruisu, nalaze resenja, ne razvijaju ga sa drugom drzavom niti ucestvuju strani strucnjaci, jednostavno kupuju strane delove. Svedska ima dugu istoriju avio industrije, i generalno vojne industrije, tu nema sta dalje diskutovati. Pa podmornice gotland su samo jos jedan dokaz toga, pored nove verzije gripena e/f naravno.

Cak i rusi za t90 su do skoro uvozili francuske termovizijske sisteme, amerika kupuje raketne motore od rusa, indijci elektroniku za avione od izraelaca. To je standard kod slozenih borbenih sistema, sto naravno ne znaci da ti sistemi nisu razvijeni u potpunosti u maticnoj drzavi, jednostavno im se u datom momentu i datim prilikama vise isplati kupovati nego razvijati ili proizvoditi svoj.

Sto se tice leoparda 3 ili na primer eurofajtera radi se u kooperaciji samo iz razloga sto je jeftinije, jer ako ga radi 5-6 drzava, u slucaju eurofajtera 4 drzave, to znaci da ce nakon pokretanja serijske proizvodnje sve te drzave opremiti kicmu vazduhoplovstva sa bas tim avionom. U ovom slucaju to je oko 600 aviona u tri transe, manje vise. Zasto bas tako, pa zato sto je pojedinacna cena aparata jeftinija kad stancas 600 komada nego kad stancas 100, onda se tu deli prozivodnja na vise drzava, vise zaposlenih, mogucnost prilagodjavanja aparata u skladu sa zahtevima drzave ucesnice za manje para. Svi siti i sve ovce na broju.

Sto se tice ovoga u siriji, upitan je kvalitet kadra u turskoj vojsci koji obucava tenkiste, kao i kvalitet samih tenkista. Otvarani su i abramsi, cak i leklerk u jemenu cini mi se. 

Pa prvih par godina napravise pokolj asadovim 72kama, dok nisu dosli ruski instruktori i dok nisu naucili da tenk nije neunistiv i da se ne parkira na sred livade.

Tako da bi pitanje bilo kako bi prosao leopard sa nemackom, svedskom ili austrijskom posadom. Pogotovo noviji modeli 2a5/6.

Samo da se sto vise drzimo samog naoruzanja, jer ce se naci neka sisica koja ce se uvrediti na spominjanje sposobnosti necije vojske i na spominjanje ratnih sukoba u danasnje vreme pa ce napraviti belaj. 

Tu ne pomažu nikakvi instruktori. Problem je u tome što su to toliko stari tenkovi, da nemaju odbrane od najnovijih TOW projektila. Pogotovo kad se vode borbe u urbanim područjima. Tenk danas ako nema eksplozivni reaktivni oklop i neki elektro sistem za odbranu, on je glineni golub. I dan danas stari ruski tenkovi budu uništavani u Siriji. Jednostavno tenkići iz hladnog rata nemaju šta tražiti u 2017.

motherrussia123 #12 Posted 16 May 2017 - 11:05 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 18598 battles
  • 1,074
  • [SC10N] SC10N

Ratovi se danas vode na puno vecem nivou i tenk (bilo kakav) je jednostavno zastarjelo orudje koje ne igra onakvu vaznu ulogu kakvu je igralo u hladnom ratu ili drugom svjetskom ratu. Uz danasnju preciznost, sisteme navodjenja, i bespilotne letjelice vise tenk nema sta da trazi na sceni. Tenk je danas isto tako beskoristan kao sto sto su u drugom svjetskom ratu bili bojni brodovi ili fiksirana utvrdjenja.

_Mysterious_Stranger_ #13 Posted 16 May 2017 - 11:10 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 28770 battles
  • 477
Ima da traži, samo takve moderne tenkove furaju najviše 10 zemalja u svijetu, ostali svi su samo skladišta za prodaju ostalog zastarjelog gvožđa.

Edited by _Mysterious_Stranger_, 16 May 2017 - 11:11 PM.

Sta_god #14 Posted 17 May 2017 - 04:31 AM

Warrant Officer

• Player
  • 85 battles
  • 888

Tenk nije zastarelo oruzje, itekako je koristan na modernom bojistu uz pravilnu upotrebu, eno t62 u siriji zadnje vreme radi sasvim dobar posao jer su ovi komacno nakok 5 godina naucili kako koristiti tenkove.

@misterious

Protiv tow-a elektronski ometac ne pomaze iz razloga sto su kanali navodjenja tow-a preko zice, nema glavu sa navodjenje niti se laserski navodi. Za njega je jedino resenje "hard kill" sistem sto za sada imaju samo rusi, izraelci i cini mi se nemci.

motherrussia123 #15 Posted 17 May 2017 - 08:17 AM

Second Lieutenant

• Player
  • 18598 battles
  • 1,074
  • [SC10N] SC10N

Jest koristan ali ne ni na pribliznom nivou ko nekad. Danas se velike sile ne hvale " ee ja imam najbolji tenk" vec "ee ja imam najbolje oruzje za masovno unistenje" . U tome je stvar.

Sta_god #16 Posted 17 May 2017 - 08:48 AM

Warrant Officer

• Player
  • 85 battles
  • 888

Uopste nije u tome stvar, nijedna od nuklearnih sila nece upotrebiti nuklearno oruzje, ni takticko ni stratesko, nisu ludi. Konvencionalni ratovi su i dalje glavna stvar.

Kad nisu toliko bitni sto onda izraelci drze u rezervi i dalje merkave tri, rusi drze 10k t72 u rezervi, sto rusi stancaju armatu, sto amerikanci finalizuju m1a3, sto svabe razvijaju leoparda 3 kad je toliko nebitan.

Bitan je itekako, to sto vise nema kurska i slicnih direktnih sukoba tenkova to ne znaci da su nebitni, i dalje su bitni samo je sad drugacija uloga.

Pips #17 Posted 17 May 2017 - 11:00 AM

Colonel

• Beta Tester
  • 61568 battles
  • 3,985
  • [RED_S] RED_S

View PostSta_god, on 16 May 2017 - 08:33 PM, said:

Prvi put čujem da se Grippen ne može prodati bez suglasnosti SAD, znam da se FA-50 ne može modernizirati bez njih jer su sudjelovali u razvoju, koliko god šveđani imali tradiciju, Grippen je precjenjeno govno koje mogu uvaliti samo istočnoj europi i Brazilu i takvima po 10 puta većoj cijeni nego što vrijedi.

Sad je normalno da se kupuje na svim stranama, a korupcija stiže i one najjače, dok je samoreklama standard pa slušamo bajke do trenutka kad oružje dođe do borbe pa onda slušamo treba jača verzija (od patriota, pa svih mogućih tenkova itd.)

Protuoklopna sredstva prate tenkove od WW2 i tako je i danas, pogotovo ako glupo koristiš tenk, onda on nema baš puno ili nikakve šanse.

Edited by Pips, 17 May 2017 - 12:52 PM.

_Mysterious_Stranger_ #18 Posted 17 May 2017 - 12:34 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 28770 battles
  • 477

U rezervi, tako je. Drže za svaki slučaj jer je modernizacija skupa, a gdje ćeš ti modernizirati nekoliko hiljada tenkova u par godina, to bi bio bankrot. Pogotovo ako pogledaš USSR koji je imao na desetine hiljada tenkova, neke su prodali, neke su "skinuli" za djelove, a neki su ostali. A sasvim očekivano je da će najnovije evropska i američka protitenkovska oružja lagano otvarati ruski oklop iz hladnog rata.

BTW glasao sam za Italiju. U NATO su tad bili od početka, imali svoju proizvodnju, najviše ljudstva od svih, uvijek su imali jaku i brojnu mornaricu, svoju aviaciju, svoju proizvodnju. Sad pustimo na stranu glupe priče ali mi smo hrabriji, bolji vojnici itd. To ne pije vode. Gledamo kako stvari stoje na papiru. A šta bi bilo kad bi bilo pustimo za maštanje.

Pips #19 Posted 17 May 2017 - 12:56 PM

Colonel

• Beta Tester
  • 61568 battles
  • 3,985
  • [RED_S] RED_S
Talijane će uvijek pratiti glas loših boraca, zato oni meni usprkos silnoj i kvalitetnoj tehnici nisu na vrhu, meni su Grčka i Juga tu negdje, vatreni bili u WW2 a i danas im nije teško raditi proteste i dobro se naoružavati.

Sta_god #20 Posted 17 May 2017 - 01:00 PM

Warrant Officer

• Player
  • 85 battles
  • 888

View PostPips, on 17 May 2017 - 12:56 PM, said:

Talijane će uvijek pratiti glas loših boraca, zato oni meni usprkos silnoj i kvalitetnoj tehnici nisu na vrhu, meni su Grčka i Juga tu negdje, vatreni bili u WW2 a i danas im nije teško raditi proteste i dobro se naoružavati.

Sto se tice grcke i naoruzavanja da, sto se tice bednih nasih zemalja nema ni n od naoruzavanja.

Rumuni su tad bili kao mi takodje

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users