Jump to content

Almanlar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

german alman heavy tiger maus mauschen e75

• Please log in to reply
39 replies to this topic

Poll: Alman Tankları Bufflanmalı mı? (46 members have cast votes)

Alman Tankları Bufflanmalı mı?

1. Bufflansın, normalleştirilsin. (28 votes [60.87%])

Percentage of vote: 60.87%

2. Şu anki durumları iyi gibi. (10 votes [21.74%])

Percentage of vote: 21.74%

3. Fazla bile. Nerflenmeliler. (8 votes [17.39%])

Percentage of vote: 17.39%

Vote Guests cannot vote Hide poll

GHOST01_7_1 #1 Posted 15 June 2018 - 10:20 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 17531 battles
  • 330
  • [HU-NI] HU-NI

Ben bir Alman tankı kullanıcısıyım. Bu ağaçtaki seviye tankların genel olarak takımlarına -çok iyi bir oyuncu oynamıyorsa- pek fazla katkı yapamadığını düşünüyorum. Bunun sebebini ise genel olarak tankların fazla hata kapatmamasına, usta oyuncuların elinde bir şeyler yapabilecek mahiyette olmalarına bağlıyorum. Yani bu tanklar, oyunu şöyle böyle oynayanlar için fazla bir iyilik derecesine sahip değil.

Değerler delinmeyecek değerler değil elbette. Ancak Alman tanklarının genel özelliği uzaktan vurmayı görüş mesafesinin oyun tarafından kısıtlanmasıyla kullanım dışı kalıyorlar. Yakın mesafelerde herhangi bir saldırıda kolay öldürülme eğilimdeler.

Bir Rus tankının paletlerini geliştirmeden top ve kuleyi beraber takıp sonra palete yönelmek mümkün olabiliyor. Almanlarda ilk başta paletini geliştirmeden bir şey yapabilmeniz mümkün değil. Yük kapasitesi her zaman yetersiz.

Mesela dokuzuncu seviyedeki en ezik tank, Mauschen bence. Oynadım, kapulasından yiyor, kulenin önünden, yanından, arkasından yiyor, tankın altından yiyor. Hakikaten bi git başımdan diyerek Maus'u araştırdığım gün kaldırıp sattım. Gold kullanmazsam delemiyordum, çok ağır yüklüyordu, vs. vs.

T29 tanklarının kule zırhı 220mm civarındadır. Bunu oyun 270+ civarında bir ölçüyle karşımıza çıkarıyor. T32'lerin zırhı ne alem bir bilgim yok, ancak o değerlerdeki bir zırhla korunan kulenin dönmesi beklenemeyecektir. Bunu büyük ihtimalle oyun, biraz daha normalleştirmek adına yaptı. Ancak bir E75, bir Tiger II veya bir Mauschen gold mermi ile (Edit: kulesinden) kolaylıkla delinebiliyorlar. 

Almanları Alman yapan özellikleri madem ki bu oyunda tam anlamıyla kullanmak mümkün değil, o vakit mevzunun içine dalıp "Gardaş siz hayırdır la?" diyebilecek özelliklere getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bu bağlamda Almanların biraz buff'a ihtiyaçlarının olduğunu düşünüyor musunuz? 

Edited by GHOST01_7_1, 15 June 2018 - 10:22 PM.

DieForLive #2 Posted 16 June 2018 - 08:16 AM

Warrant Officer

• Player
  • 11964 battles
  • 673
  • [SA-AS] SA-AS
Senin dediğin tankların tareti delinmezse badgerden farkı kalmaz.Taretten yiyeceklerki mermi yiyecekleri yer olsun.Mauschen ve ya e75 düşük leveller ön alta sıksa bile sektiriyor

innocenT_deviL #3 Posted 16 June 2018 - 08:58 AM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 37188 battles
  • 3,490
  • [CMPLX] CMPLX

Her ulusun farklı farklı avantajları ve dezavantajları var, bu da dengeyi sağlıyor (sözde).

Rus ve Çin tanklarının genel olarak topları pek eğilmiyor, dolayısıyla engebeli arazilerde zorlanıyorlar. Ayrıca toplarının dağılımları yüksek o yüzden uzak mesafeli atışlarda kötüler (bir kaç istisna hariç;). Genel olarak yakın mesafede iyiler, güçlü zırhlara ve atış başına yüksek hasar atabilen büyük kalibreli toplara sahipler.

Alman tankları genel olarak nişan alma süresi ve dağılımı düşük toplara sahipler. Ayrıca deliş güçleri de yüksek genelde. En büyük avantajları ise bazı parçalar ağaçtaki bir çok tankta ortak kullanıldığından deneyim puanından baya tasarruf etme şansımız oluyor. Dezavantajları, genel olarak yavaş tanklar var, taretten delinme olayı tabi bir başka çok önemli dezavantaj. 

Amerikan ve İngiliz tankları genelde ya güçlü taret (Patton serisi, Conqueror serisi, Centurion serisi vs...) ya da çok güçlü gövde zırhlarıyla (T95, Tortoise vs...) ön plana çıkıyor. Ama genelde bunun karşılığında başka bir şeyden feragat ediyorlar. Örneğin ya taretsiz, çok yavaş tanklar oluyor, ya da taret güçlüyse gövde zırhları zayıf oluyor gibi...

vs vs diye devam edip tüm ülkeleri bu şekilde bir liste yaparsak en azından o kağıt üstündeki dengeyi görmüş oluruz. Dediğim gibi her ulusun farklı farklı avantaj ve dezavantajları var. Bunların bilincinde oynadığın zaman zaten o tanklardan daha yüksek verim alabiliyorsun.

Alman tanklarının ben çok kötü olduğunu düşünmüyorum. 1.seviyede L.Traktor en iyisi bana göre. 3.seviyede Pz.IC , bir üst seviyede Luchs bunlar tek şarjörde seni garaja yollayabilen oldukça tehlikeli ve eğlenceli tanklar. 6.seviyede VK 30.01 (P) gibi çok çok iyi bir tank var. Topçuları (KMT) gayet iyi. Tank avcılarına bakıyorum Jagdtiger, Jg.Pz.E100, Grille 15, WT.Auf Pz.IV, Rahmetli Borsig falan bunlar hep tehlikeli ve oldukça ürkütücü tanklar. Premiumlar zaten belki en iyileri. Alt seviyede Pz.IIJ miydi neydi o delinmez canavar var. 7.seviyede E25 gibi fazla Op bir tank var. Çoğu kişinin en iyi premium ağır gördüğü Löwe, gene en iyi premium tank avcısı gördüğü Skorpion G var. Tabi ki bazıları beklenenden veya olması gerekenden kötü. Özellikle Tiger'lar daha iyi olmalıydı belki. Ama dediğim gibi ağacın geneline baktığında çoğu seviyede en iyi ilk 3'e girecek kapasitede tankları var bana göre.

Edited by innocenT_deviL, 16 June 2018 - 11:02 AM.

ali1234512 #4 Posted 16 June 2018 - 09:27 AM

Major General

• Player
  • 42796 battles
  • 5,566
  • [CURE] CURE

almanların durumu iyi 

almanların bufa değil diğer ulusların nerfe ihtiyacı olduğunu düşünüyorum

yoksa vk7201 gibi free win tankı çıkıyor ortaya

Edited by ali1234512, 16 June 2018 - 09:28 AM.

HauleBirUsak61 #5 Posted 16 June 2018 - 05:58 PM

Warrant Officer

• Player
  • 15971 battles
  • 623
  • [BABA] BABA
Bence Jag E100 ün eski zırhı(mantlet bölgesinin) geri verilsin çünkü neredeyse 10 seviye tüm tanklar gövde altından çok mantlet yanından demeyi tercih ediyorlar. Bu da tankı oynanmaz kılıyor.

E50 M tankının tareti de 10 tier bir med e göre çok zırhsız kalıyor.

Sadece bu 2 tankın biraz buff a ihtiyacı var ama diğer Alman tankları seviyesinin tankları zaten.

ThirdStepToKill #6 Posted 16 June 2018 - 08:13 PM

Corporal

• Player
  • 13661 battles
  • 143
Bir tanka nerf buff isterken ona karşı yada onunla oynayacağınızı düşünerek isteseniz cogu konu acılmaz bile forumda her ağaçta iyi kötü tanklar var mauschenin kupolası olmasın taret yanaklarından delinmesin altı her haritada saklanabilecek bi tank e bu tankı sen nasıl delecen mübarek?Bufftan cok nerf gerekli birçok tanka

GHOST01_7_1 #7 Posted 16 June 2018 - 11:44 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 17531 battles
  • 330
  • [HU-NI] HU-NI

View PostDieForLive, on 16 June 2018 - 09:16 AM, said:

Senin dediğin tankların tareti delinmezse badgerden farkı kalmaz.Taretten yiyeceklerki mermi yiyecekleri yer olsun.Mauschen ve ya e75 düşük leveller ön alta sıksa bile sektiriyor

Ya en düşük 7. seviye görürler onda da 705'i, 257'yi delebilen var mı ya? Ben Mauschen ile oynarken dibimdeki 257'yi yandan goldla delemedim. Yandan bile adam az bir yerden delinebiliyor. Aynı zamanda Rusların üst seviyelerde hangisi taretinden deliniyor ki?

GHOST01_7_1 #8 Posted 17 June 2018 - 12:14 AM

Staff Sergeant

• Player
  • 17531 battles
  • 330
  • [HU-NI] HU-NI

View PostinnocenT_deviL, on 16 June 2018 - 09:58 AM, said:

Her ulusun farklı farklı avantajları ve dezavantajları var, bu da dengeyi sağlıyor (sözde).

Rus ve Çin tanklarının genel olarak topları pek eğilmiyor, dolayısıyla engebeli arazilerde zorlanıyorlar. Ayrıca toplarının dağılımları yüksek o yüzden uzak mesafeli atışlarda kötüler (bir kaç istisna hariç;). Genel olarak yakın mesafede iyiler, güçlü zırhlara ve atış başına yüksek hasar atabilen büyük kalibreli toplara sahipler.

Alman tankları genel olarak nişan alma süresi ve dağılımı düşük toplara sahipler. Ayrıca deliş güçleri de yüksek genelde. En büyük avantajları ise bazı parçalar ağaçtaki bir çok tankta ortak kullanıldığından deneyim puanından baya tasarruf etme şansımız oluyor. Dezavantajları, genel olarak yavaş tanklar var, taretten delinme olayı tabi bir başka çok önemli dezavantaj. 

Amerikan ve İngiliz tankları genelde ya güçlü taret (Patton serisi, Conqueror serisi, Centurion serisi vs...) ya da çok güçlü gövde zırhlarıyla (T95, Tortoise vs...) ön plana çıkıyor. Ama genelde bunun karşılığında başka bir şeyden feragat ediyorlar. Örneğin ya taretsiz, çok yavaş tanklar oluyor, ya da taret güçlüyse gövde zırhları zayıf oluyor gibi...

vs vs diye devam edip tüm ülkeleri bu şekilde bir liste yaparsak en azından o kağıt üstündeki dengeyi görmüş oluruz. Dediğim gibi her ulusun farklı farklı avantaj ve dezavantajları var. Bunların bilincinde oynadığın zaman zaten o tanklardan daha yüksek verim alabiliyorsun.

Alman tanklarının ben çok kötü olduğunu düşünmüyorum. 1.seviyede L.Traktor en iyisi bana göre. 3.seviyede Pz.IC , bir üst seviyede Luchs bunlar tek şarjörde seni garaja yollayabilen oldukça tehlikeli ve eğlenceli tanklar. 6.seviyede VK 30.01 (P) gibi çok çok iyi bir tank var. Topçuları (KMT) gayet iyi. Tank avcılarına bakıyorum Jagdtiger, Jg.Pz.E100, Grille 15, WT.Auf Pz.IV, Rahmetli Borsig falan bunlar hep tehlikeli ve oldukça ürkütücü tanklar. Premiumlar zaten belki en iyileri. Alt seviyede Pz.IIJ miydi neydi o delinmez canavar var. 7.seviyede E25 gibi fazla Op bir tank var. Çoğu kişinin en iyi premium ağır gördüğü Löwe, gene en iyi premium tank avcısı gördüğü Skorpion G var. Tabi ki bazıları beklenenden veya olması gerekenden kötü. Özellikle Tiger'lar daha iyi olmalıydı belki. Ama dediğim gibi ağacın geneline baktığında çoğu seviyede en iyi ilk 3'e girecek kapasitede tankları var bana göre.

Yani genel olarak benim tanklarım hep Tiger grubu olduğu için, biraz seviyesince alçak kalıyor. VK 30.01P hakkında katılıyorum, zira 4000 maçın 1000'i sadece onunla. Seviyesinin tankıdır. 

Ancak Tiger I-II hakikaten ezik. Bir alt seviyeymiş gibi geliyor. VK100.01 için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Zira biraz geç doldursa da çok beğendiğim bir tanktı. Seviyesince ezilmeyen bir tanktı. Bunlar pek öyle değil maalesef. Premiumları hesaba katmıyorum, ağaç üzerinden konuşuyorum. Premium işi başka bir iş. Ama Löwe ve Skorpion G benim de hoşuma giden tanklar olsalar da onlar ayrı bir alem dediğim gibi. 

Bir de şunu ekleyeyim. mesela Tiger II VIII seviye bir tank. Karşısında kim var? O-Ho, IS-3, IS-M, Caernarvon, T32-34, Emil, 110 vs vs. Şimdi karşısını düşündüğümüz zaman, bu tank elbette iş yapabilen bir tank, ancak burada bir sıkıntı baş gösteriyor. Bu saydığım tanklara göre daha dezavantajlı bir tank desem bir çok kişi karşı çıkmaz sanırsam. Zira iyi bir topu olsa da alfası düşük ve 8,6 saniye gibi bir sürede yüklüyor. Bir IS-M 9,6 saniyede bana 400 atıyor ben ona 8,6 saniyede 320 atabiliyorum. Kulesinden vuramam, gövdesi saklarsa zor, ee seviye?

Tank avcıları fena değildir, karşıma geldi; ancak elime gelmedi. Bir yorum yapamam, ancak genel izlenimim onlar idare eder derecede. OP çıkabilir, çıkmayabilir. 268-4 eder mi kaçı?

Bu konuyu açmamdaki sebep, yani bunun hakkında ne düşünüldüğünü öğrenmekti. Kullandığım bir çok tank seviyesince aciz geldi. Mauschen öldürdü beni. VK 100'den aldığım keyfi alamadım. Adamlar beni rahatlıkla delebilirlerken, ben adamları delmek için zorlamam gerekiyordu. Misal bir Conqueror, T-10, Obj. 257-705 bundan çok çok iyiydi.

Benim ortaya yeni op'lar çıkarılsın gibi bir propaganda yapma niyetim yok. Ancak, hakkı verilsin. İstediğim bu. İyiyse dokunmasınlar yani. Ama bunları da görsünler bir zahmet.

GHOST01_7_1 #9 Posted 17 June 2018 - 12:19 AM

Staff Sergeant

• Player
  • 17531 battles
  • 330
  • [HU-NI] HU-NI

View Postali1234512, on 16 June 2018 - 10:27 AM, said:

almanların durumu iyi 

almanların bufa değil diğer ulusların nerfe ihtiyacı olduğunu düşünüyorum

yoksa vk7201 gibi free win tankı çıkıyor ortaya

Olabilir. Bir standart getirilmesi gerektiğini düşünüyorum ben. Standart altı kalan bir tankı o seviyenin standartlarınca ayarlamak gerektiğini düşünüyorum. Deliş değerleri gerçekçi değil zaten, belli başlı noktalar dışında. Bunlar da gerçekçi olmaya görsün ne çıkar ki?

GHOST01_7_1 #10 Posted 17 June 2018 - 12:24 AM

Staff Sergeant

• Player
  • 17531 battles
  • 330
  • [HU-NI] HU-NI

View PostThirdStepToKill, on 16 June 2018 - 09:13 PM, said:

Bir tanka nerf buff isterken ona karşı yada onunla oynayacağınızı düşünerek isteseniz cogu konu acılmaz bile forumda her ağaçta iyi kötü tanklar var mauschenin kupolası olmasın taret yanaklarından delinmesin altı her haritada saklanabilecek bi tank e bu tankı sen nasıl delecen mübarek?Bufftan cok nerf gerekli birçok tanka

Elbette açık yer kalmalı. Ancak her tarafından kevgir edilen bir tankla da oyundan hiçbir zevk almak mümkün değil. Delişi herhalde en düşük Maus'un topu. -Tam emin değilim.- Oyuna girmeyi canım istemiyordu o tankla. Ancak kötü oynadığım halde 2 kez tank ası aldım. Hani bu tankta hakikaten bir eksiklik var ki bu gerçekleşebiliyor. Bu da tartışmaya müsait bir durum bence. (Edit Mauschen'den bahsediyorum.)

Edited by GHOST01_7_1, 17 June 2018 - 12:53 AM.

GHOST01_7_1 #11 Posted 17 June 2018 - 12:34 AM

Staff Sergeant

• Player
  • 17531 battles
  • 330
  • [HU-NI] HU-NI

View Postfarukcoban61, on 16 June 2018 - 06:58 PM, said:

Bence Jag E100 ün eski zırhı(mantlet bölgesinin) geri verilsin çünkü neredeyse 10 seviye tüm tanklar gövde altından çok mantlet yanından demeyi tercih ediyorlar. Bu da tankı oynanmaz kılıyor.

E50 M tankının tareti de 10 tier bir med e göre çok zırhsız kalıyor.

Sadece bu 2 tankın biraz buff a ihtiyacı var ama diğer Alman tankları seviyesinin tankları zaten.

Belki pek önemsenmeyecek değerler ancak küçük farklılıklarla Almanlar genelde düşük kalıyorlar. Bazı tanklar seviyesinde harbi sırıtıyorlar. 

Leopard iyi bir tank ancak kule ön zırhı 50mm değil 120mm bildiğim kadarıyla. Dağılma da 0,27 olması gerekirken 0,1 puan düşmüyor.0,28de kalıyor. Hani bu ilgimi çekti. Neden böyle bilmiyorum. Hani bu tarz şeyler var iyi olan tanklarda da. Açık noktaları daha büyük mesela. Karşıdaki bazı tanklar abartılı. Bunlar da haliyle onların yanında eziliyor.

innocenT_deviL #12 Posted 17 June 2018 - 10:08 AM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 37188 battles
  • 3,490
  • [CMPLX] CMPLX

View PostGHOST01_7_1, on 17 June 2018 - 02:14 AM, said:

Yani genel olarak benim tanklarım hep Tiger grubu olduğu için, biraz seviyesince alçak kalıyor. VK 30.01P hakkında katılıyorum, zira 4000 maçın 1000'i sadece onunla. Seviyesinin tankıdır. 

Ancak Tiger I-II hakikaten ezik. Bir alt seviyeymiş gibi geliyor. VK100.01 için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Zira biraz geç doldursa da çok beğendiğim bir tanktı. Seviyesince ezilmeyen bir tanktı. Bunlar pek öyle değil maalesef. Premiumları hesaba katmıyorum, ağaç üzerinden konuşuyorum. Premium işi başka bir iş. Ama Löwe ve Skorpion G benim de hoşuma giden tanklar olsalar da onlar ayrı bir alem dediğim gibi. 

Bir de şunu ekleyeyim. mesela Tiger II VIII seviye bir tank. Karşısında kim var? O-Ho, IS-3, IS-M, Caernarvon, T32-34, Emil, 110 vs vs. Şimdi karşısını düşündüğümüz zaman, bu tank elbette iş yapabilen bir tank, ancak burada bir sıkıntı baş gösteriyor. Bu saydığım tanklara göre daha dezavantajlı bir tank desem bir çok kişi karşı çıkmaz sanırsam. Zira iyi bir topu olsa da alfası düşük ve 8,6 saniye gibi bir sürede yüklüyor. Bir IS-M 9,6 saniyede bana 400 atıyor ben ona 8,6 saniyede 320 atabiliyorum. Kulesinden vuramam, gövdesi saklarsa zor, ee seviye?

Tank avcıları fena değildir, karşıma geldi; ancak elime gelmedi. Bir yorum yapamam, ancak genel izlenimim onlar idare eder derecede. OP çıkabilir, çıkmayabilir. 268-4 eder mi kaçı?

Bu konuyu açmamdaki sebep, yani bunun hakkında ne düşünüldüğünü öğrenmekti. Kullandığım bir çok tank seviyesince aciz geldi. Mauschen öldürdü beni. VK 100'den aldığım keyfi alamadım. Adamlar beni rahatlıkla delebilirlerken, ben adamları delmek için zorlamam gerekiyordu. Misal bir Conqueror, T-10, Obj. 257-705 bundan çok çok iyiydi.

Benim ortaya yeni op'lar çıkarılsın gibi bir propaganda yapma niyetim yok. Ancak, hakkı verilsin. İstediğim bu. İyiyse dokunmasınlar yani. Ama bunları da görsünler bir zahmet.

Aslında bazı tespitlerine katılıyorum. Mesela şu cümlen çok hoşuma gitti: "Ancak Alman tanklarının genel özelliği uzaktan vurmayı görüş mesafesinin oyun tarafından kısıtlanmasıyla kullanım dışı kalıyorlar.". Dediğin gibi görüş mesafesi (daha doğrusu maksimum tespit menzili) konusunda özellikle belirli bir seviyeden sonra mürettebat yetenekleri, donanım vs ile hiç bir tankın diğerlerine karşı bir üstünlüğü olmuyor, maksimum spot mesafesi olan 446'yı tutturdun mu tamam. Fazlasının bazı avantajları var muhakkak ama temel kısıtlama bu şekilde. Mesela Patton'lar en yüksek görüş mesafesine sahipler ama bunun ne kadar avantaj sağladığı tartışılır.

Diğer yandan, sen bir kaç belirli tank üzerinden gidip koca ağacı aynı kefeye koyup değerlendirmemelisin tabi. Tiger'lar evet dediğin gibi, hatta saydıklarına Tiger (P)'yi de ekle fakat Tiger'ların kendi seviyelerinde en yüksek deliş değerlerine sahip olduğunu da unutma. Alman ağacının genelinde olduğu gibi onların da böyle bir avantajı var. Ha yeterli mi, değil. Çünkü diğer özellikleriyle birlikte gerçekten zayıf kalıyorlar (Tiger'lar).

Taret delinmesi konusuna önlem olarak oyun mekanikleri sana bazı imkanlar sunmuş. Maus serisi (VK 100.01 (P) dahil) , E100 falan bunlarla doğru zamanda taretine doğru açıyı verdiğinde kimse delemez öyle kolay kolay. En baba gold mermi bile hikaye. Atışını yap, sonra taretine açıyı ver dolum yapana kadar öyle bekle, alt plaka da sağlamdaysa gelsin bloklama rekorları...

Ben premiumları falan niye örnek gösterdim, hani yapımcıların Alman tanklarını özellikle zayıf yapma gibi bir yaklaşımı olmadığını anlatmak için. Rus tanklarını abartıyorlar o ayrı, tabi oyunu bir Türk firması yapmış olsaydı nasıl olurdu onu da düşünmek lazım. O yüzden onu zaman zaman eleştirsekte pek yadırgamıyorum. Tanklar arasında dengesizlik olduğu bir gerçek. Kiminin zayıf kaldığı, kiminin gereğinden fazla güçlü olduğu bunlar zaten bilinen şeyler. Şimdi mesela Polonya ağacı gelecek, ben o konuda çok eleştiriyorum, sırf Polonya topluluğunu memnun etmek için uydurulan tankları geçtim, gelen ön izlenimlere göre bir de bunların bazılarının gene OP kıvamında gelecek olmasına benim eleştirim. 1.seviyedeki tanka 55 mi ne hız vermişler düşün (o seviyede en hızlı tank olacak). İşte senin bahsettiğin Alman ağacının belki gitgide zayıflaması bu tür şeylerden sonra olabilir.

Son olarak şunu belirteyim; anlatış tarzın, bakış açın, "böyle olmalı!" değil de "ben böyle düşünüyorum sizin fikriniz ne" diye konuya yaklaşman falan bunlar çok güzel.

ottoroket123 #13 Posted 17 June 2018 - 11:14 AM

Warrant Officer

• Player
  • 11120 battles
  • 905
  • [HESAP] HESAP

View PostinnocenT_deviL, on 17 June 2018 - 09:08 AM, said:

"Ancak Alman tanklarının genel özelliği uzaktan vurmayı görüş mesafesinin oyun tarafından kısıtlanmasıyla kullanım dışı kalıyorlar.". Dediğin gibi görüş mesafesi (daha doğrusu maksimum tespit menzili) konusunda özellikle belirli bir seviyeden sonra mürettebat yetenekleri, donanım vs ile hiç bir tankın diğerlerine karşı bir üstünlüğü olmuyor, maksimum spot mesafesi olan 446'yı tutturdun mu tamam. Fazlasının bazı avantajları var muhakkak ama temel kısıtlama bu şekilde. Mesela Patton'lar en yüksek görüş mesafesine sahipler ama bunun ne kadar avantaj sağladığı tartışılır.

Spotlanma formülünde görüş mesafesi ile kamuflaj çarpanı olduğu için daha fazla görüş mesafesi her zaman daha iyi.

Calculating Spotting RangeEdit

Spotting Range is not a fixed value particular to your tank, but depends on the target you are spotting, its current position and situation. In other words, as many different individual spotting ranges are calculated by the server for your tank as there are targets within the minimum and maximum spotting ranges to you. For each target the spotting range is calculated invidiually according to the following formula:

Equation_spottingRange.png

If your spotting range to a vehicle equals or exceeds your distance to that vehicle, and you have line of sight, or if the vehicle is within the minimum spotting range, you will spot it. Otherwise it remains hidden to you unless spotted by another vehicle on your team that you are in radio communication with.

See above for how effective view range can be calculated. Camouflage mechanics are explained below.

Edited by ottoroket123, 17 June 2018 - 11:18 AM.

innocenT_deviL #14 Posted 17 June 2018 - 11:46 AM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 37188 battles
  • 3,490
  • [CMPLX] CMPLX

View Postottoroket123, on 17 June 2018 - 01:14 PM, said:

Spotlanma formülünde görüş mesafesi ile kamuflaj çarpanı olduğu için daha fazla görüş mesafesi her zaman daha iyi.

Calculating Spotting RangeEdit

Spotting Range is not a fixed value particular to your tank, but depends on the target you are spotting, its current position and situation. In other words, as many different individual spotting ranges are calculated by the server for your tank as there are targets within the minimum and maximum spotting ranges to you. For each target the spotting range is calculated invidiually according to the following formula:

Equation_spottingRange.png

If your spotting range to a vehicle equals or exceeds your distance to that vehicle, and you have line of sight, or if the vehicle is within the minimum spotting range, you will spot it. Otherwise it remains hidden to you unless spotted by another vehicle on your team that you are in radio communication with.

See above for how effective view range can be calculated. Camouflage mechanics are explained below.

"...fazlasının bazı avantajları var muhakkak" dediğim o işte. Spot mekanikleri videosunda da anlatıyor ayrıca, onu biliyorum. Tabi biz burda düşmanı spotlamadan falan bahsetmiyoruz, o yüzden detaya girmedim. Oyunun kısıtlamalarından dolayı sniper özelliğine sahip mesela Tiger tankı bu özelliğini yeterince yansıtamıyor ona değinmiş arkadaş. Tiger büyük gövdesi ve ağır sınıfında olması dolayısıyla düşük kamuflaj değerine sahip olması gibi bazı etkenlerden dolayı kolay spotlanan bir tank. Görüş ve spot mesafesi sınırlamaları da işin içine girince gidip sniper gibi oynayamıyorsun. Konu bu yani.

ottoroket123 #15 Posted 17 June 2018 - 11:47 AM

Warrant Officer

• Player
  • 11120 battles
  • 905
  • [HESAP] HESAP

View PostinnocenT_deviL, on 17 June 2018 - 10:46 AM, said:

"...fazlasının bazı avantajları var muhakkak" dediğim o işte. Spot mekanikleri videosunda da anlatıyor ayrıca, onu biliyorum. Tabi biz burda düşmanı spotlamadan falan bahsetmiyoruz, o yüzden detaya girmedim. Oyunun kısıtlamalarından dolayı sniper özelliğine sahip mesela Tiger tankı bu özelliğini yeterince yansıtamıyor ona değinmiş arkadaş. Tiger büyük gövdesi ve ağır sınıfında olması dolayısıyla düşük kamuflaj değerine sahip olması gibi bazı etkenlerden dolayı kolay spotlanan bir tank. Görüş ve spot mesafesi sınırlamaları da işin içine girince gidip sniper gibi oynayamıyorsun. Konu bu yani.

Benim savaş savaş sayımın 3 katına yakın savaş sayın var, zaten bilgi olsun diye yazdım :)

Bagora #16 Posted 17 June 2018 - 04:46 PM

Lieutenant General

• Player
  • 50526 battles
  • 7,302
  • [CMPLX] CMPLX

Meksika 1-0 yeniyo almanlari ama almanlar maci cevirebilir bakalim 2. Yari ne olacak

Edit: ceviremedi

Edited by Bagora, 17 June 2018 - 05:58 PM.

GHOST01_7_1 #17 Posted 17 June 2018 - 10:03 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 17531 battles
  • 330
  • [HU-NI] HU-NI

View PostBagora, on 17 June 2018 - 05:46 PM, said:

Meksika 1-0 yeniyo almanlari ama almanlar maci cevirebilir bakalim 2. Yari ne olacak

Edit: ceviremedi

Bufflanmaları lazım :)

gghanben #18 Posted 17 June 2018 - 10:25 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 31566 battles
  • 446
yok alman tanklarına altan açı vericende sonra taretine vericen de falan filan.oyouna yeni başlayanlariçin ıs serisinden git 3 tane heavy kolay yoldan,oynaması kolay,

gghanben #19 Posted 17 June 2018 - 10:28 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 31566 battles
  • 446
e 100 ün mausun yanakları bufflanmalı.

GHOST01_7_1 #20 Posted 17 June 2018 - 10:46 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 17531 battles
  • 330
  • [HU-NI] HU-NI

View PostinnocenT_deviL, on 17 June 2018 - 11:08 AM, said:

Aslında bazı tespitlerine katılıyorum. Mesela şu cümlen çok hoşuma gitti: "Ancak Alman tanklarının genel özelliği uzaktan vurmayı görüş mesafesinin oyun tarafından kısıtlanmasıyla kullanım dışı kalıyorlar.". Dediğin gibi görüş mesafesi (daha doğrusu maksimum tespit menzili) konusunda özellikle belirli bir seviyeden sonra mürettebat yetenekleri, donanım vs ile hiç bir tankın diğerlerine karşı bir üstünlüğü olmuyor, maksimum spot mesafesi olan 446'yı tutturdun mu tamam. Fazlasının bazı avantajları var muhakkak ama temel kısıtlama bu şekilde. Mesela Patton'lar en yüksek görüş mesafesine sahipler ama bunun ne kadar avantaj sağladığı tartışılır.

Diğer yandan, sen bir kaç belirli tank üzerinden gidip koca ağacı aynı kefeye koyup değerlendirmemelisin tabi. Tiger'lar evet dediğin gibi, hatta saydıklarına Tiger (P)'yi de ekle fakat Tiger'ların kendi seviyelerinde en yüksek deliş değerlerine sahip olduğunu da unutma. Alman ağacının genelinde olduğu gibi onların da böyle bir avantajı var. Ha yeterli mi, değil. Çünkü diğer özellikleriyle birlikte gerçekten zayıf kalıyorlar (Tiger'lar).

Taret delinmesi konusuna önlem olarak oyun mekanikleri sana bazı imkanlar sunmuş. Maus serisi (VK 100.01 (P) dahil) , E100 falan bunlarla doğru zamanda taretine doğru açıyı verdiğinde kimse delemez öyle kolay kolay. En baba gold mermi bile hikaye. Atışını yap, sonra taretine açıyı ver dolum yapana kadar öyle bekle, alt plaka da sağlamdaysa gelsin bloklama rekorları...

Ben premiumları falan niye örnek gösterdim, hani yapımcıların Alman tanklarını özellikle zayıf yapma gibi bir yaklaşımı olmadığını anlatmak için. Rus tanklarını abartıyorlar o ayrı, tabi oyunu bir Türk firması yapmış olsaydı nasıl olurdu onu da düşünmek lazım. O yüzden onu zaman zaman eleştirsekte pek yadırgamıyorum. Tanklar arasında dengesizlik olduğu bir gerçek. Kiminin zayıf kaldığı, kiminin gereğinden fazla güçlü olduğu bunlar zaten bilinen şeyler. Şimdi mesela Polonya ağacı gelecek, ben o konuda çok eleştiriyorum, sırf Polonya topluluğunu memnun etmek için uydurulan tankları geçtim, gelen ön izlenimlere göre bir de bunların bazılarının gene OP kıvamında gelecek olmasına benim eleştirim. 1.seviyedeki tanka 55 mi ne hız vermişler düşün (o seviyede en hızlı tank olacak). İşte senin bahsettiğin Alman ağacının belki gitgide zayıflaması bu tür şeylerden sonra olabilir.

Son olarak şunu belirteyim; anlatış tarzın, bakış açın, "böyle olmalı!" değil de "ben böyle düşünüyorum sizin fikriniz ne" diye konuya yaklaşman falan bunlar çok güzel.

Ben bu oyuna yeni başladığımda bir yönlendirme olmadan Tiger alma hevesiyle devam ettiğim için bazı şeyleri çekerek oyuna devam etmem gerekiyor. Ölmeyen tanklar değiller elbette. Ancak 30 T34-84 M4 Sherman tankını öldürdükten sonra ölen tanklar. Bunun hakkında da bir konu açtım ancak bana savaşa pek dahil olmadan geriden oynamamı önerdiler. Bu ne kadar mümkün olabiliyor tartışılır. 

Deliş değerleri iyi, dediğin gibi, ancak öyle ki yeterli alfaya sahip değiller. Bir de zırhı narin olduğu için çok çabuk kritik hasar alıyor. Yani elbette iyi tarafları var, ancak yeterli gelmiyor. Tamam Tiger I yüksek deliş özelliklerine sahip bir tank olabilir. Dağılması da düşük, ancak bir şehir haritasında ki, en sevdiğim yerler buralardır; kafamı çıkarıp 240 atmak için IS'ten 400; T29'dan 320 yemem lazım. Mesela makineli tüfeğin ve sürücü optiğinin olduğu kısım güçlendirilse zırh kullanmaya uygun hale gelir. Dediğimiz gibi bu bir oyun, ve bu kadarcık bir buff bile bu tanka çok büyük bir iyilik olur. Sonra şu efsane top yerine 105mm'lik top verilse 8,6 saniyede yüklese on numara olur. Elbette bunlar benim aklıma gelenler. Fazla diyenler de çıkar; saygım sonsuz.

VK 100.01'de taret delmek zor iş, zira çok küçük bir alan burası. Tutturmak için zahmet gerekiyor. Ancak Mauschen'de bu durum böyle değil. Açı verdiğimde de delinme kaçınılmaz. Niye; onu da anlatayım. Yanakları eğimli. Kuleyi Maus gibi biraz çevirdiğimde bu sefer de yanaktan yiyor. Hani buna ne denebilir ki? Rus tanklarının, en basit IS'te bile bir yer var, ve oraya attığınızda delinmiyor. Efektif değil şu değil bu değil. Ancak orası sağlam bir yer. Oradan delmek mümkün değil. Tiger I'de de kule zırhının yer yer 200mm olduğunu biliyorum. Buna uygun ufak bir güçlendirme de yapılmış. Ancak T29 kulesi kadar da abartılmamış. 

Birkaç tank değil de genel manada Almanlar zayıf kalıyorlar. Bunu ben bizzat Tiger serisiyle oynadığım için bunun üzerinden anlattım. Ancak şöyle maç sonu istatistiklerine bakınca nadiren Almanların üst sıralarda olduğunu görüyorum. Hani, bundan hareketle bu konuyu açtım. Acaba bende mi bir sorun var diye ama, bir iki özellik dışında Alman tankları zayıf bir mahiyetteler. Usta oyuncuların elinde bir şeyler yaparlar, o da zaten burada bir desteğe ihtiyaçlarının olduğunu gösterir. Normal oyuncu da rahatlıkla oynayabilmeli o tanklarla. Görüşüm bu yönde.

Premium tanklarda Alman tankları hakkı verilmiş bir haldeler. Belki bir Löwe filan satın almış olsam keyifle oynayacağımdan eminim. Ancak bu oyunun böyle sıkıntıları varken para harcamam. Harcayamam da. Vicdanım buna el vermiyor. Polonya ağacı filan dedin, bunlarla uğraşmak yerine forumlardaki yüzlerce aynı şeyleri anlatan konulara bir göz atıp, bu sorunları çözüp, ondan sonra yeni tanklar uydursalar ve bunları da bir adalet düzleminde sunsalar belki o zaman bu oyun yeniden canlanabilir. Daha zevkli ve eğlenceli bir hale dönüşebilir.

Yeni gelen tanklar hep OP olarak geliyor zaten. Ben yeni olup da hiç kötü bir tank görmedim. Hep iyi, hep iyi. Bu ayrı bir konu olarak karşımızda dikiliyor.

Böyle olmalı desem de böyle olacak desem de bir yere varmayacak. Benim burada yaptığım oyuncular için genel bir problem teşkil edecek bir hususta fikrimi beyan edip fikir almak üzere tartışmak. Eğer ki bunları da görüyorlarsa, bir şey de yapmıyorlarsa daha çok kan kaybederler. Biz burada nasıl bir oyun oynamak istediğimizi tartışıyor ve talep yaratıyoruz. Arz da onların elinde. İlgin için de teşekkür ederim.

Also tagged with german, alman, heavy, tiger, maus, mauschen, e75

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users