Jump to content

DÜNYADISI IRKLAR-GELISMIS ANTIK UYGARLIKLAR-DÜNYA DÜZENI-GÖKTÜRKLER

• Please log in to reply
259 replies to this topic

kilic222 #241 Posted 15 January 2019 - 09:34 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 42300 battles
  • 3,273

Amistad,

Gerçeğin ne olduğu bilinemez-bilinemeyecek, yaşadığımız evren-evrenlerin yapısı gereği. En yakın cevabı vericem ama,sonra, hehe

Rock Müziğin, Hegamonya ya direniş  özelliği, çıktığı 1960 lı yıllardan hemen sonra ortadan kalktı. Ülkemizde 80 lerden itibaren.

Müzik Endüstrisinin çoktan 1 numaralı Metası haline dönüşerek, isyankar bir ruh halini ifade eden Popüler bir müziğe dönüşmüş durumda.

Asıl sorun, bu teslimiyet olmasaydı bile, Rock veya Pop müzik, ne getirebilir. Özellikle rock müzik, ne vaad edebilir, Dünyaya iz bırakabilecek bir etki yaratabilirmiydi. Günümüzdeki popüler mırıltılarının dışında.

Edited by kilic222, 15 January 2019 - 10:19 PM.

ali1234512 #242 Posted 15 January 2019 - 10:00 PM

Brigadier

• Player
  • 36044 battles
  • 4,711
  • [JUN] JUN

gene kıraathaneye  donmüş buralar 

usta ordan bi çay

kilic222 #243 Posted 15 January 2019 - 10:01 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 42300 battles
  • 3,273
Ancak daha derine bakmamız gerekiyor.

Derinde şöyle bir şey var.

İçinde bulunduğumuz yüzyıl, hatta öncesindeki , Kültür ün ve Sanat ın bunalımı yüzyılı olarak tanımlanıyor.

Sanatın bunalımından gitmezsek olmayacak. Eksik kalır.

Edited by kilic222, 15 January 2019 - 10:21 PM.

amistad77 #244 Posted 15 January 2019 - 10:11 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 71984 battles
  • 3,445

View Postkilic222, on 15 January 2019 - 11:34 PM, said:

Amistad,

Gerçeğin ne olduğu bilinemez-bilinemeyecek, içinde yaşadığımız evren veya sonsuz evrenlerin yapısı gereği. Gerçeğe, en yakın olduğunu tahmin ettiğim cevabı verebilirim, ama sonra:)

Cevap vermeden iyice düşün, sonra dediğine göre kafan karma karışık, aydınlanman lazım bu tahminler seni yiyip bitirmeden...:teethhappy:

kilic222 #245 Posted 15 January 2019 - 11:00 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 42300 battles
  • 3,273

View Postamistad77, on 16 January 2019 - 12:11 AM, said:

Cevap vermeden iyice düşün, sonra dediğine göre kafan karma karışık, aydınlanman lazım bu tahminler seni yiyip bitirmeden...:teethhappy:

Yok be Amistad çım, kafa karışıklığı değil.

Yazdığım şey, bilimin verdiği cevap. Ben Copy-paste yaptım sayılır. Çünkü bu cevaba inanıyorum.

Gerçek nedir, cevabım şu ki bilimin verdiği cevap bu bildiğim kadarıyla

Mutlak gerçeğe hiçbi zaman ulaşamayız, çünkü şimdiye kadar öğrendiğimiz her şey, bizi daha zor sorularla karşı karşıya bıraktı. Bunun sonsuza kadar böyle gideceği düşünülüyor.

Her öğrendiğimiz şey, soruları çoğaltsada, yeni şeyler icat etmiş oluyoruz, füzeler, bilgisayar,telefon,ilaçlar, herşey. İyi oluyor. Daha rahat

Edited by kilic222, 15 January 2019 - 11:01 PM.

kilic222 #246 Posted 15 January 2019 - 11:16 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 42300 battles
  • 3,273

Günümüzde sanatın ve en başta müziğin en büyük sorunu,

anlam kaybı, anlamın zayıflaması, şarkı sözlerinin basitleşmesi,müziğin nakaratlaşması , tüm bunların sonucu veya nedeni olarak yaratıcılığın ölmesi.

Tektipleşme. çokkültürlülük gibi gözüken, aslında Anglo Amerikan kültürün, tüm dünyayı kendi bakış açısıyla yoğurarak ve biçimlendirerek ve farklılaştırarak getirdiği bir merkezi, çokkültürlülük olarak adlandırması.

Tüm Sanatın tüketime yönelik üretilmesi. Artık kaygı estetik ve anlam değil, ticari tüketim ve bunun gerekleridir.

Bunlar, Batılı akademisyenlerin  sanat ve kültürün bunalımı olarak adlandırdıkları tablo.

Goethe , Sopenhaur ve Dostoyevski nin dibine kadar hissettikleri  kötülüklerle dolu karamsar bir dünyanın yansımalarının devamı.

Gördükleri bu kötü dünya, dünyanın büyük kültürlerinin esaret altına alınmalarından sonra Batı da başlayan bir dünya.

Tüm sanat ve kültürde büyük bir anlam, içerik ve estetik kaybının yaşandığı son 150 yıl.

Değerler kaybı eşliğinde. Aileye, komşuya, anaya,babaya, mahalleye,aşka ve insanları bir arada tutan tüm sistemlere karşı. Birey en öne geçiyor.Buda modern insanın yanlızlaşması, yabancılaşmasını getiriyor.

Rock müzik, yaratıcılıktan yönünden zayıf, hayatın anlamını araştırmaya ve buna çözüm üretmeye yaklaşabilmekten uzak , bu tür hedeflerin peşinden koşmayı aklına bile getirmeyecek, sıradan bir gençlik öfkesinden ibaret

Edit: Popüler müzikten birazcık daha iyi . Çünkü en azından bir sorun olduğunu hissediyor. Eh işte

Edited by kilic222, Yesterday, 12:10 AM.

bardkor #247 Posted 15 January 2019 - 11:46 PM

Lance-corporal

• Player
  • 2575 battles
  • 51

bakin. Padisah Atatürk'ü idam etmek istiyor. Vahdettin'in akrabasi oldugu gerekcesiyle Basbakanliga getirilen Damat Ferit Pasa ümidin yani Kurtulusun Ingiltere ve Allahta oldugunu acikliyordu yani Allahi Ingiltereyle es degerde görüyordu. Bu hainlere savunmak direkt hainlige girer. Bunlar dedigim gibi Ruhlarini Ingiltereye satmislardir. Kurtulus Savasi planindan gram haberleri olmadigi gibi kendi gelecekleri ugruna bizzat düsman kuvvetlerine calistilar. Türk Töresine göre Vahdettin ve onun Damadi Ferit'in kellesi alinirdi. hic kusku yok.

Edited by bardkor, 15 January 2019 - 11:47 PM.

kilic222 #248 Posted Yesterday, 06:40 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 42300 battles
  • 3,273

17 Yıl Kanada'da Yaşadıktan Sonra Türkiye'ye Dönmeye Karar Veren Sözlük Yazarının Hikayesi

..........

kanada devletinin ve boston'daki mit üniversitesi'nin desteklediği, yürüme engelliler için exoskeleton projesinde endüstri tasarım sorumlusu oldum. daha sonrasında da rehabilitasyon robotları, yaşlılar için bel robotu, kol ve ayak robotları vs derken şimdi de firma da project manager oldum. maaşım hayli tatminkâr, toronto'da göl manzaralı ve şehir merkezi yakınındaki evimi aldım vs vs... bunları şunun için anlatıyorum. hayatım 9-5, inanılmaz güzel. iş arkadaşlarım, ortamın rahatlığı, dedikodusuz bir iş hayatı, şehir merkezinde çalışmak, özgürce işini yapmak gerçekten değerli. 5 senedir mesleğimde her türlü tatminlik seviyesine ulaştım. yürüme engelliler ayağa kalkıp yürüdü, sevinçten robotun içinde ağladılar. eşlerine göz hizasında sarılabildiler. hayatları değişti. bir şekilde hayatlarına dokundum. bir tasarımcı olarak yaşattığı haz kelimelerle anlatılamaz... ama maalesef iş bir yere kadar. saat 5'ten sonra bir hayat daha başlıyor. okuldan çok az arkadaşım bu şehirde ve yetmiyor. çok izole bir ülke kanada. kolay değil. arkadaşlarla buluşmak zor, insanlar sürekli sosyalleşmek istemiyor. çoğu zaman bizdeki "dram" olayı yok. çok derine inemiyor muhabbet. yüzeysel kalıyor. onlar da zaten hiçbir sorununu kolay kolay paylaşmıyor. üstüne türkler kendi hallerinde hayatın ve gurbetin getirdiği zorlukta bireyselleşiyor. garip bir kanada moduna giriyorlar. dolayısıyla iyice yalnızlık baş gösteriyor.

her gece yemek yap, ot (biraz da viski) iç, playstation oyna veya netflix ile geceyi bitir ve uyu... tüm kış 5-6 ay minimum böyle geçiyor, yaklaşık 5 senedir.

yazın gene aktif, güzel ve sağlıklı günler oluyor ama kasımda kar düşmesiyle ister istemez gene aynı döngüye giriyor insan. bir de üstüne üstlük evli barklı ama hala yalnız olan türkleri görünce artık bir karar vermem gerekiyordu. gemileri yakıp gelmemiş türklerin çoğu mutsuz. eğer göçmenlerin kökleri burada ve kalabalık değilse, akraba yoksunluğundan, çocukları dedesiz, babaannesiz... kısaca yalnız büyüyor. sosyal gelişim açısından çok önemli, hele ki erken yaşlarda. zaten yabancı bir kız arkadaş istemiyorum. çok denedim ama uzun vadede her şey çok mekanik oluyor ve ruh kalmıyor. eve yorgun argın gelince bir süre sonra ingilizce konuşmak zor gelmeye başlıyor. anne yabancı olduğunda türkçe vermek çok zor, çocuğumla hep ingilizce konuşmak zorunda kalmayı istemiyorum.

19 yaşında geldim buraya ve 36 yaşındayım

dille ilgili en ufak problemim yok. ama temel nerede oturmuşsa ondan kopulamıyor. espri anlayışı bir kere türkçe olunca ingilizce kesmiyor.eğer burada doğup büyümüş olsaydım veya 11-12 yaşında gelmiş olsaydım çok farklı olurdu. ama öyle değil maalesef. okul sonrası 7 senedir aynı rutin iş hayatı... 8. senesinin farklı olma olasılığı çok düşük. bu rutin, durağan hayat insanı an ve an bitiriyor. okul hayatı gibi değil, aldatmasın sizi. iş hayatı çok farklı. her yönden her gün oklar yiyebiliyorsunuz, ve gurbet ister istemez insanı etkiliyor. eğer türkiye'den, gemileri yakarak nefret edip gelmediyseniz işiniz biraz zor. o zaman özlem daha fazla oluyor. dikkatli olun derim.

Ekşi sözlük ten

Edited by kilic222, Yesterday, 06:42 PM.

bardkor #249 Posted Yesterday, 07:47 PM

Lance-corporal

• Player
  • 2575 battles
  • 51
Amerika bugün kendi askerlerini öldürerek Suriyede kalmak icin bahane üretti. ISID tehlikesi bitmedi kaliyoruz dedi Pence. ISID = ABD. Askerleri cekiyoruz fakat bölgede kaliyoruz diyen Pence kimi isaret etti, tabiki bölgede amerikaya calisan herkesi. tum masraflari Arabistan üstlenecek. ABD 1 dolar vermeyecek.

_Falconet_ #250 Posted Yesterday, 09:00 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 34179 battles
  • 421
  • [TAF-G] TAF-G

View Postbardkor, on 16 January 2019 - 07:47 PM, said:

Amerika bugün kendi askerlerini öldürerek Suriyede kalmak icin bahane üretti. ISID tehlikesi bitmedi kaliyoruz dedi Pence. ISID = ABD. Askerleri cekiyoruz fakat bölgede kaliyoruz diyen Pence kimi isaret etti, tabiki bölgede amerikaya calisan herkesi. tum masraflari Arabistan üstlenecek. ABD 1 dolar vermeyecek.

Bunlar senin görüşün mü şimdi? Yoksa gene bunlar %100 gerçekler mi diyosun?

rahmib #251 Posted Yesterday, 09:21 PM

General

• Player
  • 58450 battles
  • 9,500
  • [SA-AS] SA-AS
Amerika oradayken ve onunla savaşırken üstelik tek bomba patlatmayan örgüt, adamlar gidecekken bomba patlatası geldi. Geri zekalıyız ya, bizde yuttuk.

Alaskar6898 #252 Posted Yesterday, 09:43 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 2028 battles
  • 3,481
ışıd aylardır yoktu suriye de. sonra birden bomba patladı. amerikanın flash tv tarzı senaryolardan vazgeçmesi lazım pek yemiyor kanımca.amerika yenilgi aldığı için çekilecektir lakin ırak tarzı bir yönetim uygulayacağını tahmin etmek zor değil. kuzey suriye ile esad bölgesi arasında ne olup bitiyor halen açık değil amma şafağın sonunda rus-abd uzlaşması görüyorum bu beni korkutuyor. kuzey suriyeye girmemiz için beklemek daha hayırlı gibi,ama ben bilmem, bilmem..

kilic222 #253 Posted Yesterday, 10:04 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 42300 battles
  • 3,273

View PostAlaskar6898, on 16 January 2019 - 11:43 PM, said:

......... amma şafağın sonunda rus-abd uzlaşması görüyorum bu beni korkutuyor........

İnsanlık için korkutucu bi düşünce, ejderhanın  çiftleşmesi .

amma

güvendiğim analistler, hiç bir konuda ABD ile Rusya nın anlaşmasını mümkün görmüyor. Ne dün, ne bugün, ne yarın.

Gezegen üzerindeki bu 2 coğrafyanın çıkarları, tüm jeostratejik teorilerde zıt değerlendiriliyor.

Bu ancak, bir başka süper gücün küresel kontrolü sağlamasından sonra olabilir, o zaman ABD nin kimle ne kurduğuda önemsiz olur, hala öyle bir şey kalmışsa.

Asya nın öncelikli hedefi, bu Su İmparatorluğunun defterini artık dürmek. Çok bile geç kaldı Dünya.

Edited by kilic222, Yesterday, 10:10 PM.

fatibey #254 Posted Yesterday, 10:10 PM

Lance-corporal

• Player
  • 16744 battles
  • 67
  • [I07I] I07I

View Postbardkor, on 21 December 2018 - 10:59 PM, said:

abd yoksa israil olamaz. Israil bu aralar Fuze savunma sistemleriyle de cok buyuk sorun yasiyor. birsürü Füze yiyorlar bu normal degil ! acaba Gökkubbe cöktü mü.... ne paralar koymuslardi halbuki. ruslar da paylarini alacaklar.

kilic yasayalim ve görelim. bence en iyisi bu. ben deli olmadigima göre bos yazmam. olmazsa ben olursa sen Bogazda artik bir yemek ismarlarsin.

22:03 Added after 3 minutes
kilic turk devletleri haberdar. turk birligi diyoruzya. hazirliklar baslayali cok oldu. bu arada milli ata bayramimiz geri geliyor. Noel bayrami diye calinan bayram aslinda bizim biliyorsun. sen türk tarihini arastiriyorsun. Ayaz Atamiz geri gelecek. onlar calinti Noel babayla övünsünler. :)

ayaz ata uydurmadır. Kaynaksızdır. Sadece bir boy biliyor diye tüm Türklere yamamak cailllik. Ayrıca atabeyini tanırırm. İyi adam, lakin son zamanlarda absürd işler yapmaya başladı. Neyse 19 mayısa ne kaldı, bekleyip haksız olduğunu görecez.

Alaskar6898 #255 Posted Yesterday, 10:11 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 2028 battles
  • 3,481

İngiltere nin dostları yada düşmanları yoktur, çıkarları vardır.

Bu cümle çok hoşuma gider benim. Asli menfaat ilişkisi her şeyden üsttedir.

Kılıç değerimi iyi bil sevdiğim bir sözü sana paylaşayım

"Kurtla antlaşma yap ama baltayı elinden bırakma. "

kilic222 #256 Posted Yesterday, 10:53 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 42300 battles
  • 3,273

View Postfatibey, on 17 January 2019 - 12:10 AM, said:

ayaz ata uydurmadır. Kaynaksızdır. Sadece bir boy biliyor diye tüm Türklere yamamak cailllik............

Üşenmezsem araştırıcam ama gerek yok gibi.

Var olduğunu söyleyen bir çok akademisyen gördüm şimdiden Muazzez İlmiye Çığ dahil. Tek boy filanda değil.

Türk Mitolojisinin çok zengin olduğu zaten net.

bardkor #257 Posted Yesterday, 11:11 PM

Lance-corporal

• Player
  • 2575 battles
  • 51

View Postfatibey, on 16 January 2019 - 09:10 PM, said:

ayaz ata uydurmadır. Kaynaksızdır. Sadece bir boy biliyor diye tüm Türklere yamamak cailllik. Ayrıca atabeyini tanırırm. İyi adam, lakin son zamanlarda absürd işler yapmaya başladı. Neyse 19 mayısa ne kaldı, bekleyip haksız olduğunu görecez.

tek boy falan degil. Batililar bu bayrami Türklerden caldi ve adina Noel koydular.

Bu Bayramin adi Nardugan bayrami olup Ayaz Ata simgesiyle rengi Mavidir 22 Aralikta Türkler tarafindan kutlanilir. Batililar Ayaz Ata yerine Noel Babayi koyup Kirmizi rengi secmislerdir tarihi de 2 gün öne yani 24 Aralik'a koymuslardir. Muazzez Ilmiye Cig zaten gerekli aciklamayi yapan Uzmanlardan sadece birtanesi.

böyle yazdigina göre Atabeyi takip edenlerdensin diyelim. taniyorum derken farkli bir anlam cikiyor. Atabeyi takip edip anlamayan cokca insan var zaten o secilmis birisidir. Mavi Tug Atabeye verildi. Zeka olarak üstün. her vatandas onu anlayamaz. 19 Mayis 2019 önemli bir tarihtir. Atabey 2019-2023 diyor. 19 Mayista kurtuluyoruz demiyor. 100 yil önce de 19 Mayista baslangic yasandi.

22:14 Added after 2 minutes

View Post_Falconet_, on 16 January 2019 - 08:00 PM, said:

Bunlar senin görüşün mü şimdi? Yoksa gene bunlar %100 gerçekler mi diyosun?

benim görüsüm olup %100 gercek. begenmediysen dislike at. pardon yokmus.

Edited by bardkor, Yesterday, 11:13 PM.

fatibey #258 Posted Today, 01:17 AM

Lance-corporal

• Player
  • 16744 battles
  • 67
  • [I07I] I07I

View Postbardkor, on 16 January 2019 - 11:11 PM, said:

tek boy falan degil. Batililar bu bayrami Türklerden caldi ve adina Noel koydular.

Bu Bayramin adi Nardugan bayrami olup Ayaz Ata simgesiyle rengi Mavidir 22 Aralikta Türkler tarafindan kutlanilir. Batililar Ayaz Ata yerine Noel Babayi koyup Kirmizi rengi secmislerdir tarihi de 2 gün öne yani 24 Aralik'a koymuslardir. Muazzez Ilmiye Cig zaten gerekli aciklamayi yapan Uzmanlardan sadece birtanesi.

ilmiye çığın bu olayla ilgisi tam olarak ne? sümer veya hitit değil konu. Az mantıklı düşünün, kış ortasında göçebe birisi kar yağıyor veya kış geldi diye bayram yapmaz. Neden? Kış demek göçebeler için ölüm demektir. Bu yüzden uydurulmuş bir bayramdan başka bişey değildir. Nardoğan ayrı bir olaydır. Bunu noelle ilişkilendirmek de saçmalıktır. Noel nedir önce onun cevabını alırsan zaten aynı olmadıklarını  da anlarsın. Bu devlet ebed müddet neci? Kadim devlet geleneği ne arkadaşlar allah aşkına? Biz böyle bir yapıya hiç sahip olmadık, zaten olmadığımız için bu gün birinci sınıf bir ülke değiliz. Fantastik hikaye ancak sadece hikaye. 

darky_pl #259 Posted Today, 02:30 AM

Lieutenant

• Player
  • 23524 battles
  • 1,915
  • [JUN] JUN

View Postkilic222, on 15 January 2019 - 10:16 PM, said:

Rock müzik, yaratıcılıktan yönünden zayıf, hayatın anlamını araştırmaya ve buna çözüm üretmeye yaklaşabilmekten uzak , bu tür hedeflerin peşinden koşmayı aklına bile getirmeyecek, sıradan bir gençlik öfkesinden ibaret

Şimdi yaratıcılık yönününden zayıf demişsin kime göre neye göre? bunu biraz acman lazım müzikalite olarak mı söz olarak mı? Hayatın anlamanı araştırman anlaman için allah 3 tane kitap 123451241142 tane peygamber göndermiş eger gene anlamıyorsan sana özelden bi ton grubun yaratılışla ilgili sarkı album vs  atabilirim ^^. Rock müzik cözüm üretmekten uzak  hedeflerin peşinden koşmaz demişsin   sana 2 tane örnek vereyim ,Berlin duvarını bildin mi hani şu 1991 de  yıkılan , Bowie diye bir zat var bi arastır. 2. olarak soguk savaşın sona ermesi diyebilirik. MiTallicanın moskova konserini duymuşsundur belki hani şu 1.5 milyon insana çalmaları felan bunu da bi araştır.  sonra de ki sıradan genclik öfkesinden ibaret de. şimdi .  Yapılan onca şeyi bu kadar basite indirgemen yanlış, Müzik de insan gibidir Evrilir 

Edited by darky_pl, Today, 02:44 AM.

_Falconet_ #260 Posted Today, 05:37 AM

Staff Sergeant

• Player
  • 34179 battles
  • 421
  • [TAF-G] TAF-G

View Postbardkor, on 16 January 2019 - 11:11 PM, said:

benim görüsüm olup %100 gercek. begenmediysen dislike at. pardon yokmus.

Kafan güzelmiş kardeş güle güle kullan :)

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users