Jump to content

M5a1 Stuart ve M4 sherman nasıl oynanır?

• Please log in to reply
11 replies to this topic

MrKomutanLogar #1 Posted 06 October 2018 - 01:54 PM

Private

• Player
  • 246 battles
  • 10

Arkadaşlar merhabalar wz yoluyla patton yolundan gidiyorum. Bu iki tankı açtım çok az maç yaptım ama tam çözemedim. Shermanla yine bir şeyler yapabildim ama ama diğer tankı hiç anlamadım. Bu iki tankla nasıl oynamalıyım. Yardımcı olabilir misiniz?

BeastWar #2 Posted 06 October 2018 - 03:11 PM

Lieutenant General

• Player
  • 50794 battles
  • 7,808
M5stuart ile oynanmaz mürettebatın yoksa.
Oyun başında hızlıca spot yerine git teleskobik dürbün tak.
Mermisi zaten delmiyor, spotla işi götürmeye bak. Arty falan takip et.

M4 için imzadaki videolara bir göz atabilirsin.

MrKomutanLogar #3 Posted 06 October 2018 - 03:42 PM

Private

• Player
  • 246 battles
  • 10

View PostBeastWar, on 06 October 2018 - 05:11 PM, said:

M5stuart ile oynanmaz mürettebatın yoksa.
Oyun başında hızlıca spot yerine git teleskobik dürbün tak.
Mermisi zaten delmiyor, spotla işi götürmeye bak. Arty falan takip et.

M4 için imzadaki videolara bir göz atabilirsin.

m5i beceremeyeceğim öyleyse :( oysa wz gitmek istediğim tek heavy yoluydu. M4 için videoları izledim ama videolardan yapabildiğim çıkarımlar sınırlı. Yazılı olarak bir şeyler söyleyebilir misin?

BeastWar #4 Posted 06 October 2018 - 07:34 PM

Lieutenant General

• Player
  • 50794 battles
  • 7,808

Dediğim gibi wz ile basacaksın ne spotlarsan o, 16k deneyimi toplayacaksın. dürbün takmayı unutma.

M4 ile oynarken ben hep troll topu kullandım.

Çünkü delme problemi yok, böylece üst tierlerle bir şekilde kapışabilirsin.

Üstelik hafif tanklara ve bazı td ile orta tanklara da 400 küsür vurma ihtimali var.

Benim dikkat ettiğim; asfalt köşelerinde oynamamak.

Mümkün mertebe bir çalı arkasında durarak oyna ki nişan almaya zamanın olsun.

Bu tankın en etkili olduğu yerler yuvarlak tepeler. Burada namlu eğilmesini kullanarak iyi işler yapabilirsin.

Mümkün mertebe yakın mesafe oynamaya çalış ama kaçacağın bir kapıyı gözle sürekli.

Mühimmata 3-5 tane heat mermi yüklemeyi unutma, 350 hasarı gömüverir.

Basit olarak anlatacaklarım bunlar.

Ayrıca düşmanın paletini iyi kırar bu troll top, kullan. unutma heat mermileri kesinlikle palete atma.

MrKomutanLogar #5 Posted 06 October 2018 - 07:52 PM

Private

• Player
  • 246 battles
  • 10

View PostBeastWar, on 06 October 2018 - 09:34 PM, said:

Dediğim gibi wz ile basacaksın ne spotlarsan o, 16k deneyimi toplayacaksın. dürbün takmayı unutma.

M4 ile oynarken ben hep troll topu kullandım.

Çünkü delme problemi yok, böylece üst tierlerle bir şekilde kapışabilirsin.

Üstelik hafif tanklara ve bazı td ile orta tanklara da 400 küsür vurma ihtimali var.

Benim dikkat ettiğim; asfalt köşelerinde oynamamak.

Mümkün mertebe bir çalı arkasında durarak oyna ki nişan almaya zamanın olsun.

Bu tankın en etkili olduğu yerler yuvarlak tepeler. Burada namlu eğilmesini kullanarak iyi işler yapabilirsin.

Mümkün mertebe yakın mesafe oynamaya çalış ama kaçacağın bir kapıyı gözle sürekli.

Mühimmata 3-5 tane heat mermi yüklemeyi unutma, 350 hasarı gömüverir.

Basit olarak anlatacaklarım bunlar.

Ayrıca düşmanın paletini iyi kırar bu troll top, kullan. unutma heat mermileri kesinlikle palete atma.

Troll topu açtım isabeti az olsa da çok keyif veriyor. Heat mermilere dikkat ediyorum zaten tanesi 4000 kredi :). Tavsiyelerine uymaya çalışacağım çok teşekkür ederim.

Cigulipaf #6 Posted 06 October 2018 - 09:45 PM

Warrant Officer

• Community Contributor
  • 22779 battles
  • 793
  • [RED-W] RED-W

Ben botluk zamanımda M5A1 Stuart ile, oyunu biraz öğrenince de M5 Stuart (ABD) ile oynadım. M5A1 Stuart ile 215 WN8, M5 Stuart ile de 3058 WN8 toplamışım. Aradaki fark ne biliyor musun? Tanka havalandırma + dürbün + kamuflaj takman, mürettebattın hepsine kamuflaj yetenekleri vermen lazım. Bunun dışında BeastWar'ın söylediklerine ekleyecek ek bir şeyim yok.

Şimdi tekrar baktım da, M5A1 standart mermiyle 81, gold mermiyle 130 deliyor. M5 Stuart'ın deliş gücü çok kötü olmasına rağmen ben 23 maçta 440 ortalamayla oynamışım ki, iddia ediyorum bak M5A1 Stuart alsam şimdi 750 ortalama hasara çıkarım her türlü, çünkü deliş gücü Amerikan versiyonundan çok daha yüksek.

Savaş sayının az olduğunu görüyorum, ben senin yerinde olsam oyunla ilgili daha hızlı kazanmak için YouTube'da bol bol video izlerim. Videodaki şeyleri oyuna uygulamak oyuncuyu gerçekten geliştiriyor. MrBotosh, Ohzman gibi yayıncıları takip et, Twitch ve YouTube'da neler paylaştıklarına bak. Hafif tankla oynamak istiyorsan, başlangıç olarak şuradaki ilk 5 videoyu izle: https://www.youtube....k nasıl oynanır

Bagora #7 Posted 06 October 2018 - 10:06 PM

Brigadier

• Player
  • 39504 battles
  • 4,780
  • [_AVEL] _AVEL

oyunda hafif tank oynamak tecrübe ister , fakat bu tecrübeyi çok hızlı kazanabilirsin :D ben sana adımları yazayım sen uygula :)

1-her haritada pasif spot bölgeleri vardır (çalı) girip bu çalıları buluyosun yerlerini öğreniyosun

2-tankının kamuflaj ve görüş değerlerini en yukarıya çıkarıyosun (cigulinin dediği gibi optik+kamuflaj ağı+kamo skilleri(snn mürettebat kötüdür kamuflaj skili veremessin büyük ihtimalle) uyguluyosun )

3-oyun başlar başlamaz çılgınca 1. maddede bulunan çalıya koşuyon sonra tankı orada bırakıp bekliyon ASLA ATEŞ ETME ADAM DİBİNE GİRSE BİLE SPOT OLANA KADAR BEKLE ,

MrKomutanLogar #8 Posted 06 October 2018 - 11:15 PM

Private

• Player
  • 246 battles
  • 10

View PostCigulipaf, on 06 October 2018 - 11:45 PM, said:

Ben botluk zamanımda M5A1 Stuart ile, oyunu biraz öğrenince de M5 Stuart (ABD) ile oynadım. M5A1 Stuart ile 215 WN8, M5 Stuart ile de 3058 WN8 toplamışım. Aradaki fark ne biliyor musun? Tanka havalandırma + dürbün + kamuflaj takman, mürettebattın hepsine kamuflaj yetenekleri vermen lazım. Bunun dışında BeastWar'ın söylediklerine ekleyecek ek bir şeyim yok.

Şimdi tekrar baktım da, M5A1 standart mermiyle 81, gold mermiyle 130 deliyor. M5 Stuart'ın deliş gücü çok kötü olmasına rağmen ben 23 maçta 440 ortalamayla oynamışım ki, iddia ediyorum bak M5A1 Stuart alsam şimdi 750 ortalama hasara çıkarım her türlü, çünkü deliş gücü Amerikan versiyonundan çok daha yüksek.

Savaş sayının az olduğunu görüyorum, ben senin yerinde olsam oyunla ilgili daha hızlı kazanmak için YouTube'da bol bol video izlerim. Videodaki şeyleri oyuna uygulamak oyuncuyu gerçekten geliştiriyor. MrBotosh, Ohzman gibi yayıncıları takip et, Twitch ve YouTube'da neler paylaştıklarına bak. Hafif tankla oynamak istiyorsan, başlangıç olarak şuradaki ilk 5 videoyu izle: https://www.youtube....k nasıl oynanır

İkisini de sürekli izliyorum ve evet bir çok ayrıntıyı öğrenmeye başladım. Videoları izleyeceğim oynamadan önce. Optik kamuflaj falan baya bi kredi ayarlamam gerekecek.Ama yapacak bir şey yok. Teşekkürler 

View PostBagora, on 07 October 2018 - 12:06 AM, said:

oyunda hafif tank oynamak tecrübe ister , fakat bu tecrübeyi çok hızlı kazanabilirsin :D ben sana adımları yazayım sen uygula :)

1-her haritada pasif spot bölgeleri vardır (çalı) girip bu çalıları buluyosun yerlerini öğreniyosun

2-tankının kamuflaj ve görüş değerlerini en yukarıya çıkarıyosun (cigulinin dediği gibi optik+kamuflaj ağı+kamo skilleri(snn mürettebat kötüdür kamuflaj skili veremessin büyük ihtimalle) uyguluyosun )

3-oyun başlar başlamaz çılgınca 1. maddede bulunan çalıya koşuyon sonra tankı orada bırakıp bekliyon ASLA ATEŞ ETME ADAM DİBİNE GİRSE BİLE SPOT OLANA KADAR BEKLE ,

İnternette bir araştırma yapayım o zaman buralar nerelermiş. Teşekkürler 

SupremeMaster #9 Posted 09 October 2018 - 10:59 PM

Sergeant

• Player
  • 28405 battles
  • 241
  • [M-O-M] M-O-M
Hafif tank oyunda en çok mürettebat ve donanım isteyen tanktır. Sana tavsiyem zaten düşük seviye oyunlarında spot yaptığına vuracak pek adam olmadığı için bencil oynaman. Fakat tankını da tanıman gerekiyor. Düz mermiyle karşına gelen üst seviye düşmanları yandan bile delemeyebilirsin. Oyüzden oynak hareket edip sıkışmış veya dikkatini başka yere çekmiş adamların arkasına geçeceksin veya ortalıkta kalan adamların paletlerini kıracaksın o şekilde asist kasacaksın. Mekanikleri öğrenene kadar ve mürettebatını tamamlayana kadar böyle devam et. Sherman ise oyun hamuru gibidir nası yoğurursan o şekli alır.

MrKomutanLogar #10 Posted 11 October 2018 - 04:20 PM

Private

• Player
  • 246 battles
  • 10

View PostSupremeMaster, on 10 October 2018 - 12:59 AM, said:

Hafif tank oyunda en çok mürettebat ve donanım isteyen tanktır. Sana tavsiyem zaten düşük seviye oyunlarında spot yaptığına vuracak pek adam olmadığı için bencil oynaman. Fakat tankını da tanıman gerekiyor. Düz mermiyle karşına gelen üst seviye düşmanları yandan bile delemeyebilirsin. Oyüzden oynak hareket edip sıkışmış veya dikkatini başka yere çekmiş adamların arkasına geçeceksin veya ortalıkta kalan adamların paletlerini kıracaksın o şekilde asist kasacaksın. Mekanikleri öğrenene kadar ve mürettebatını tamamlayana kadar böyle devam et. Sherman ise oyun hamuru gibidir nası yoğurursan o şekli alır.

m5 yolunu bıraktım henüz beceremiyorum onu gördüm. Sherman ise gerçekten keyifli bir tank. Trol top ile çok  eğlenceli oyunlar çıkıyor. Jumbo Sherman a doğru gidiyorum. Bu arada Jumbo shermana benzeyen bir tank var(M4A3E8) olması lazım. O nasıldır ona mı gitmeli yoksa sherman a mı?

Cigulipaf #11 Posted 12 October 2018 - 10:27 AM

Warrant Officer

• Community Contributor
  • 22779 battles
  • 793
  • [RED-W] RED-W

Jumbo Sherman'ın önü zırhlıdır, 6. ve 7. seviye tanklara karşı koruma sağlar ama ön alttan yer. Karşındaki rakibe göre hafif çapraz durman gerekebilir. Mesela karşımda Hellcat falan varsa ben tanka biraz açı veriyorum, böylece ön gövde zırhını daha güçlendirmiş oluyorum. Zırh açılandırmayla ilgili bilgiler şurada var: https://worldoftanks...armour-angling/

Jumbo Sherman'la oynayanlar genellikle patlayıcı mermi atan büyük topu kullanırlar. Bu top iyidir, güzeldir ama 8. seviye maçlarda sıkıntı yaratır. Bunun dışında bu topun kulesinin görüş mesafesi 330 metredir. Yani aşağı yukarı kör sayılırsın.

Easy 8 dedikleri M4A3E8 tankı da Jumbo'ya göre daha hareketli oynamana olanak verir, daha hareketli bir oyun sunmasının sebebi zırhının olmamasıdır. Genellikle tüm atışlar tankı deler, gövdeyi saklayıp kule gösterdiğinde belki bir şeyler yapabilir. Jumbo'ya göre daha hareketli oynaman gerek ama bu sefer de başka bir problem var. M4A3E8'in 76mm'lik topu standart mermide 128mm, premium mermide 177mm'lik deliş gücüne sahip. Yani her türlü 8. seviye maçlarda sıkıntı yaşayacaksın.

Bana kalırsa Jumbo al, patlayıcı mermileri doldur, önüne ne gelirse salla. Patlayıcı atacaksan tankın zayıf noktalarına çalış, paletlere atma. Paletler hasarı emer, tanka çok büyük hasar veremezsin ama mesela adam köşeyi dönmeden palet atıp sürekli palete sıkarak adamı öldürebilirsin.

MrKomutanLogar #12 Posted 12 October 2018 - 02:30 PM

Private

• Player
  • 246 battles
  • 10

View PostCigulipaf, on 12 October 2018 - 12:27 PM, said:

Jumbo Sherman'ın önü zırhlıdır, 6. ve 7. seviye tanklara karşı koruma sağlar ama ön alttan yer. Karşındaki rakibe göre hafif çapraz durman gerekebilir. Mesela karşımda Hellcat falan varsa ben tanka biraz açı veriyorum, böylece ön gövde zırhını daha güçlendirmiş oluyorum. Zırh açılandırmayla ilgili bilgiler şurada var: https://worldoftanks...armour-angling/

Jumbo Sherman'la oynayanlar genellikle patlayıcı mermi atan büyük topu kullanırlar. Bu top iyidir, güzeldir ama 8. seviye maçlarda sıkıntı yaratır. Bunun dışında bu topun kulesinin görüş mesafesi 330 metredir. Yani aşağı yukarı kör sayılırsın.

Easy 8 dedikleri M4A3E8 tankı da Jumbo'ya göre daha hareketli oynamana olanak verir, daha hareketli bir oyun sunmasının sebebi zırhının olmamasıdır. Genellikle tüm atışlar tankı deler, gövdeyi saklayıp kule gösterdiğinde belki bir şeyler yapabilir. Jumbo'ya göre daha hareketli oynaman gerek ama bu sefer de başka bir problem var. M4A3E8'in 76mm'lik topu standart mermide 128mm, premium mermide 177mm'lik deliş gücüne sahip. Yani her türlü 8. seviye maçlarda sıkıntı yaşayacaksın.

Bana kalırsa Jumbo al, patlayıcı mermileri doldur, önüne ne gelirse salla. Patlayıcı atacaksan tankın zayıf noktalarına çalış, paletlere atma. Paletler hasarı emer, tanka çok büyük hasar veremezsin ama mesela adam köşeyi dönmeden palet atıp sürekli palete sıkarak adamı öldürebilirsin.

Açı verme olayına çalışacağım. Jumboya devam o halde. Teşekkürler 

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users