Jump to content

Czy WOT powoli umiera? Co jest przyczyną?

• Please log in to reply
1225 replies to this topic

Daimler1916 #41 Posted 08 December 2018 - 07:48 PM

Brigadier

• Player
  • 22362 battles
  • 4,700
  • [_CHS_] _CHS_

View Post_Patrol, on 08 December 2018 - 03:57 PM, said:

Mam nadzieję, że WG monitoruje nastroje i podpowiedzi graczy ;)

Zapytaj się osób pracujących przy PL Drzewku jak to WG słuchało ich propozycji.

Zaczynając od pomysłów na balans, specjalnosci kończąc na Polskim kamuflażu. :)

Edited by Daimler1916, 08 December 2018 - 07:48 PM.

MacusFlash #42 Posted 08 December 2018 - 07:52 PM

Lieutenant General

• Player
  • 38569 battles
  • 7,356
  • [_CHS_] _CHS_

View Postslicesofpizza, on 08 December 2018 - 07:17 PM, said:

?

Przecież normalnie Ci gość odpowiedział.

Jak się nie umie czytać na forum to taki wniosek jest oczywisty.

profes79 #43 Posted 08 December 2018 - 07:53 PM

General

• Player
  • 21236 battles
  • 9,933
  • [FENOM] FENOM

View Postprevers, on 08 December 2018 - 07:39 PM, said:

Jest jeszcze ta "zachęta" dla nowych graczy, czyli wspaniała mapa Mittengard, gdzie dając takiego potworka na samym starcie, już część potencjalnych graczy wychodzi z tej gry na dobre?

Może mi się wydaje, ale Mittengard wycofano chyba na początku tego roku...

Zabili_mnie_i_ucieklem #44 Posted 08 December 2018 - 07:56 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 1482 battles
  • 439

Niedoświadczony gracz albo szybko ginie, albo przestraszony losowaniem kampi i jeśli jego drużyna nie wygra mu bitwy, ginie niewiele lub nic nie robiąc w bitwie. Nieliczne obecnie lepsze losowania np. na topce nie wynagrodzą takiemu graczowi ciągłego zbierania cięgów w losowaniach MM+2.

1. Gra umiera właśnie przez niedoświadczonych i słabych graczy pod których gra jest psuta przez WG.

-Lepsze premki dzielki którym nowy gracz sie nie zniechęci.

-Nowy MM który miał sprawić, że nowy i słaby gracz stzreli 2-3 strzały więcej 

-i tak dalej

Mógłbym wymieniac dalej ale po co

2. Nowi i słabi garcze od zawsze gineli szybko lub kampili w rogu mapy.

MacusFlash #45 Posted 08 December 2018 - 08:01 PM

Lieutenant General

• Player
  • 38569 battles
  • 7,356
  • [_CHS_] _CHS_
Głównym problemem jest to, że WoT nie zachęca do pozostania. To nie jest gra dla mas, które chcą sobie tylko postrzelać, więc stałymi graczami zostają ci, którzy są mniejszością jeśli chodzi o upodobania. I takich właśnie graczy skutecznie zniechęca brak balansu, dojenie premkami łamiącymi starą zasadę, trzymanie artylerii w uprzywilejowanej pozycji i absolutny brak kompetentnej ekipy WG, która miałaby pozytywny i stały kontakt z graczami, a nie pogardę, że te portfele jeszcze wymagają czegoś.

ferreus_eques #46 Posted 08 December 2018 - 08:06 PM

Warrant Officer

• Player
  • 36742 battles
  • 886
  • [KOC] KOC

View PostZabili_mnie_i_ucieklem, on 08 December 2018 - 07:56 PM, said:

1. Gra umiera właśnie przez niedoświadczonych i słabych graczy pod których gra jest psuta przez WG.

-Lepsze premki dzielki którym nowy gracz sie nie zniechęci.

-Nowy MM który miał sprawić, że nowy i słaby gracz stzreli 2-3 strzały więcej 

-i tak dalej

Mógłbym wymieniac dalej ale po co

2. Nowi i słabi garcze od zawsze gineli szybko lub kampili w rogu mapy.

Ad.1 Nie tylko premki stały się lepsze, pojawiło się również sporo drzewkowych czołgów, które spokojnie radzą sobie w bitwach. Tymczasem niedoświadczonemu graczowi nawet dobry czołg niewiele pomoże.

Ad.2 Wcześniej, przy starym MM, nowy gracz miał większe szanse by się czegoś nauczyć. W losowaniach MM+2 ma marne szanse na nauczenie się czegokolwiek.

slicesofpizza #47 Posted 08 December 2018 - 08:14 PM

Sergeant

• Player
  • 4370 battles
  • 219
Mi się wydaje że WG już ze 2 lata temu doszło po prostu do wniosku że dużo kasy można zarobić dodając więcej lepszych premek 8 tieru. Ludzie lubią grać czymś dobrym, do tego nie muszą się przekopywać przez niższe tiery tylko od razu mają dostęp do tej jednej docelowej zabawki, prędzej czy później się czegoś nauczą, jak zostaną to kupią kolejną + sporo osób nie ma też czasu żeby tyle cisnąc w gry, żeby się uczyć od najniższych poziomów i czekać cholera wie ile żeby zdobyć coś lepszego. Praktycznie każdy pojazd który ostatnio wchodził do sklepu był lepszy niż jego odpowiednik, lt-432, 50tp pro, chińska wuzeta 120, progetto, liberte, patriot, skorpion g, even, itd. Skoro lepiej kupić zamiast bawić się w granie stockowymi pojazdami i męczyć expa, to po co to robić? 

ferreus_eques #48 Posted 08 December 2018 - 08:18 PM

Warrant Officer

• Player
  • 36742 battles
  • 886
  • [KOC] KOC

View PostMacusFlash, on 08 December 2018 - 08:01 PM, said:

brak balansu, dojenie premkami łamiącymi starą zasadę, trzymanie artylerii w uprzywilejowanej pozycji i absolutny brak kompetentnej ekipy WG

MM - zmiany na gorsze, SPG - zmiany na gorsze, wprowadzenie "chorych" czołgów (Type 5 Heavy, 268-4, Defender) - zmiany na gorsze. Ktoś podjął takie decyzje.

Pomysły ewidentnie się nie sprawdziły, a WG albo nie chce się z nich wycofać, albo robi to bardzo ospale. Moim zdaniem problem polega na niechęci przyznania się do podjęcia błędnych decyzji. Pomimo coraz wyraźniej artykułowanych zastrzeżeń ze strony społeczności graczy. Takie zarzynanie kury, która złote jaja znosi.

PS. Przecież można przeprowadzić badanie wśród graczy, zarówno starych, jak i nowych pytając co ich irytuje i zniechęca w grze.

Edited by ferreus_eques, 08 December 2018 - 08:33 PM.

ferreus_eques #49 Posted 08 December 2018 - 08:29 PM

Warrant Officer

• Player
  • 36742 battles
  • 886
  • [KOC] KOC

View Postslicesofpizza, on 08 December 2018 - 08:14 PM, said:

Mi się wydaje że WG już ze 2 lata temu doszło po prostu do wniosku że dużo kasy można zarobić dodając więcej lepszych premek 8 tieru. Ludzie lubią grać czymś dobrym, do tego nie muszą się przekopywać przez niższe tiery tylko od razu mają dostęp do tej jednej docelowej zabawki, prędzej czy później się czegoś nauczą.

Można zarabiać wprowadzając nowe, lepsze czołgi premium, łamiąc cokolwiek dotychczas obowiązującą regułę, że premki nie powinny być lepsze od czołgów drzewkowych. Nie jest to jeszcze takie nieszczęście.

Nieszczęściem jest obrzydzanie ludziom gry poprzez buff dla SPG. Czy uniemożliwianie nauki gry i zabijanie inicjatywy poprzez chory procent losowań MM+2.

Konsekwentnie będę twierdził, że losowania jednotierowe dawały znacznie większe możliwości nauki i rozwoju mniej doświadczonym graczom niż MM+2, który uczy jedynie chowania się na III linii.

Edited by ferreus_eques, 08 December 2018 - 08:30 PM.

Test_01_2016 #50 Posted 08 December 2018 - 08:36 PM

Private

• Player
  • 251 battles
  • 27

View Postferreus_eques, on 08 December 2018 - 05:45 PM, said:

Jakie czity mają na tyle znaczący wpływ na wynik bitwy, by zniechęcić do gry? 

Tundra, aim-boot, lasery, białe wraki zniszczonych pojazdów, przewrócone drzewka na mini mapie, czas przeładowywania pocisku przeciwnika,uszkodzone moduły, zaznaczenie na mapie miejsca skąd wystrzeliła artyleria i wiele innych...

slicesofpizza #51 Posted 08 December 2018 - 08:37 PM

Sergeant

• Player
  • 4370 battles
  • 219

View Postferreus_eques, on 08 December 2018 - 08:29 PM, said:

Można zarabiać wprowadzając nowe, lepsze czołgi premium, łamiąc cokolwiek dotychczas obowiązującą regułę, że premki nie powinny być lepsze od czołgów drzewkowych. Nie jest to jeszcze takie nieszczęście.

Nieszczęściem jest obrzydzanie ludziom gry poprzez buff dla SPG. Czy uniemożliwianie nauki gry i zabijanie inicjatywy poprzez chory procent losowań MM+2.

Konsekwentnie będę twierdził, że losowania jednotierowe dawały znacznie większe możliwości nauki i rozwoju mniej doświadczonym graczom niż MM+2, który uczy jedynie chowania się na III linii.

Losowania jednotierowe? Tzn jakie? Przed tym co jest teraz to była wolna amerykanka, jedna druzyna ma 2 lekkie i 3 szybkie medy, druga 1 lajta i same ciezkie? ok a co tam.

Nie musza być lepsze, niech będą inne, zbilansowane inaczej. Co mi po tym że taki T32 ma mocniejszą wieżę od Patriota, skoro ten drugi jest szybszy i ma o wiele więcej penetracji. 

Co z tego że Borsig ma lepszy kamuflaż od Skorpiona, skoro mobilność jest w tej chwili ważniejsza itd. itp. 

straszny_cienias #52 Posted 08 December 2018 - 08:37 PM

General

• Player
  • 69002 battles
  • 9,737
  • [_CHS_] _CHS_

View Postferreus_eques, on 08 December 2018 - 08:47 PM, said:

To, że część starych graczy odchodzi to normalne. Problem pojawia się gdy nie są zastępowani przez nowych. Nie zgodzę się tu z Tobą, że winą jest malejąca liczebność populacji.

Nie zrozumieliśmy się. Gdy gra była nowa, nowi klienci byli z każdego przedziału wiekowego. Teraz nowi klienci to tylko ci, co się niedawno urodzili. Starsi ludzie albo już w WoTa grali, albo nie są zainteresowani tą grą.

Wina leży po stronie WG i ich błędnych decyzji. Jeśli taki gracz, o takiej pozycji jako CC, jak QuickyBaby mówi, że "Match making changes were absolute disaster" to chyba problem jest realny.

WG przyczyniło się do przyspieszenia procesu, który i tak by nastąpił. Mam duży szacunek do QB i przyznam, że jego analizy zwykle były trafne. Jednak tu się z nim nie zgadzam. Po pierwsze nieprawdą jest, że 60-80% losowań to +2 tier przy 3-5-7. Z moich i innych graczy wyliczeń wynika, że jest to około 40-45%. Po drugie nowy MM jest porażką nie dlatego, że jest zły. Jest porażką dlatego, że ludzie go odbierają źle. WG nie uwzględniło psychologii. To nic, ze prawda jest inna. Ludzie działają zwykle na podstawie obserwacji i wrażeń. I nawet jeśli fakty są inne, to ich nie przekona. Dowodów na to co mówię masz na forum setki.

Nikt kto nie jest masochistą nie lubi by nim poniewierać, a do tego sprowadza się gra niedoświadczonego gracza w losowaniach MM+2, robi za "free dmg". Jeśli takich losowań (MM+2) jest 60 - 80 procent (na tierach poniżej IX), o tym też mówi QuickyBaby (10:52), to wystarczy by odstraszyć od WOT większość nowych graczy. Na pewno byłoby im łatwiej nabierać doświadczenia w bitwach jednotierowych, a tak mają marne szanse.

Jak zaczynałem też byłe free dmg. Nowy MM nic tu nie zmienił. Ba, teraz jest o niebo łatwiej niż kiedyś. Łatwiej grindować, łatwiej zarabiać, łatwiej grać. Duuużo łatwiej. Może to jest właśnie problem: jest za łatwo, nie za trudno. Ludziom się odechciewa, bo im się wydaje, że jak dojdą do X tieru, to będą rządzić. I dochodzą do niego dużo szybciej niż kiedyś. A kiedy okazuje się, że nie wystarczy mieć iksa przy parametrze "tier", to się zniechęcają.

Oczywiście nie twierdzę, że WG jest niewinne. Dla mnie najbardziej nagrabili sobie brakiem reakcji na czity (o czym QB akurat nie wspomina). Ale było tego dużo więcej. Robienie sobie z mordy szmaty (never ever will be able to buy this tank, kilka lat później...), uprawianie nieprzejrzystej polityki promocji (grupa graczy o nieznanych kryteriach mogła kupić golda 65% taniej). Albo sprawa z obroną stalinizmu i Stalina. WG to niby białoruska, ale w gruncie rzeczy sowiecka w sercu firma ze wszystkimi tego konsekwencjami. Narobili. Ale głównym motorem wymierania gry jest po prostu starość produktu. Widzę to też po sobie, choć ciągle gram dużo.

ferreus_eques #53 Posted 08 December 2018 - 08:44 PM

Warrant Officer

• Player
  • 36742 battles
  • 886
  • [KOC] KOC

View PostTest_01_2016, on 08 December 2018 - 08:36 PM, said:

Tundra, aim-boot, lasery, białe wraki zniszczonych pojazdów, przewrócone drzewka na mini mapie, czas przeładowywania pocisku przeciwnika,uszkodzone moduły, zaznaczenie na mapie miejsca skąd wystrzeliła artyleria i wiele innych...

Mówisz, że sporo graczy tego używa. Jakoś jednak jestem w stanie grać i utrzymać 55% WR.

Jeśli zrezygnuję z gry to nie przez czity, których nie dostrzegam w grze, tylko przez zarazę w postaci SPG. Artyleria jest znacznie gorsza niż wszystkie czity razem wzięte.

Test_01_2016 #54 Posted 08 December 2018 - 08:51 PM

Private

• Player
  • 251 battles
  • 27

View Postferreus_eques, on 08 December 2018 - 08:44 PM, said:

Mówisz, że sporo graczy tego używa. Jakoś jednak jestem w stanie grać i utrzymać 55% WR.

Jeśli zrezygnuję z gry to nie przez czity, których nie dostrzegam w grze, tylko przez zarazę w postaci SPG. Artyleria jest znacznie gorsza niż wszystkie czity razem wzięte.

Na koncie które sprzedałem miałem 53% wr, ale co z tego jak przyjemność z  gry zniknęła. Co do SPG  sporo nimi grałem, dzięki temu wiedziałem gdzie mogę spodziewać się bomby z nieba, a gdzie mogę czuć się bezpiecznie. Zacznij grać artami a zyskasz przewagę. To tak samo jak granie pojazdami z jednego drzewka, nie znając parametrów innych pojazdów nie masz szansy z nimi walczyć...

PL_Robson #55 Posted 08 December 2018 - 08:53 PM

Brigadier

• Player
  • 20174 battles
  • 4,298
  • [KKM] KKM

View Poststraszny_cienias, on 08 December 2018 - 08:37 PM, said:

Po pierwsze nieprawdą jest, że 60-80% losowań to +2 tier przy 3-5-7. Z moich i innych graczy wyliczeń wynika, że jest to około 40-45%. Po drugie nowy MM jest porażką nie dlatego, że jest zły. Jest porażką dlatego, że ludzie go odbierają źle. WG nie uwzględniło psychologii. To nic, ze prawda jest inna. Ludzie działają zwykle na podstawie obserwacji i wrażeń. I nawet jeśli fakty są inne, to ich nie przekona. Dowodów na to co mówię masz na forum setki.

Nie uważasz że tak jest z każdą dziedziną ludzkiej działalności? Nie tylko z grą komputerową. Ludzie wolą polegać na opiniach niż na sprawdzonych faktach. Ludzie łatwiej wierzą w sensacyjne doniesienia, zwłaszcza jeśli są to negatywne wiadomości niż w pozytywne informacje.

No i najważniejsze: narzekaczy zawsze słychać o wiele głośniej niż zadowolonych. Bo ci pierwsi robią larum, a ci drudzy na ogół siedzą cicho i robią swoje. Dla tych pierwszych płacz jest pewnym sensem życia, ci drudzy mają to gdzieś po prostu.

ferreus_eques #56 Posted 08 December 2018 - 08:58 PM

Warrant Officer

• Player
  • 36742 battles
  • 886
  • [KOC] KOC

View Poststraszny_cienias, on 08 December 2018 - 08:37 PM, said:

Nie zrozumieliśmy się. Gdy gra była nowa, nowi klienci byli z każdego przedziału wiekowego. Teraz nowi klienci to tylko ci, co się niedawno urodzili. Starsi ludzie albo już w WoTa grali, albo nie są zainteresowani tą grą.

WG przyczyniło się do przyspieszenia procesu, który i tak by nastąpił. Mam duży szacunek do QB i przyznam, że jego analizy zwykle były trafne. Jednak tu się z nim nie zgadzam. Po pierwsze nieprawdą jest, że 60-80% losowań to +2 tier przy 3-5-7.

Teraz rozumiem o co Ci chodziło z mniejszą pulą potencjalnych nowych graczy. Masz rację, ale to zjawisko działało najsilniej w 2-3 pierwszych latach WOT-a. Potem WOT nie był już nowością, a  stały trend spadkowy zaczyna się po wprowadzeniu nowego MM.

80% to przesada, ale ja lubię grać dużo jednym i tym samym czołgiem, potrafię zagrać 100 i więcej bitew nie zmieniając pojazdu i naprawdę często grając VIII tierem miałem po 60% losowań na X. Na VII było znacznie lepiej, na VI znowu gorzej ale i tak lepiej niż na VIII. Circonflexes przez jakiś czas zliczał tiery bitewne i często wychodziło mu powyżej 60% gdy grał VIII.

20:01 Added after 3 minutes

View PostTest_01_2016, on 08 December 2018 - 08:51 PM, said:

Na koncie które sprzedałem miałem 53% wr, ale co z tego jak przyjemność z  gry zniknęła. Co do SPG  sporo nimi grałem, dzięki temu wiedziałem gdzie mogę spodziewać się bomby z nieba, a gdzie mogę czuć się bezpiecznie. Zacznij grać artami a zyskasz przewagę. To tak samo jak granie pojazdami z jednego drzewka, nie znając parametrów innych pojazdów nie masz szansy z nimi walczyć...

SPG? Nie mam zamiaru grać *edited* i bez tego wiem gdzie arta ma bicie. Nie mam zamiaru przyczyniać się do obrzydzania gry innym.

Edited by kwiatek228, 10 December 2018 - 12:55 PM.
edytowano ze względu na wulgarny język

slicesofpizza #57 Posted 08 December 2018 - 09:03 PM

Sergeant

• Player
  • 4370 battles
  • 219

View Postferreus_eques, on 08 December 2018 - 08:58 PM, said:

Teraz rozumiem o co Ci chodziło z mniejszą pulą potencjalnych nowych graczy. Masz rację, ale to zjawisko działało najsilniej w 2-3 pierwszych latach WOT-a. Potem WOT nie był już nowością, a  stały trend spadkowy zaczyna się po wprowadzeniu nowego MM.

80% to przesada, ale ja lubię grać dużo jednym i tym samym czołgiem, potrafię zagrać 100 i więcej bitew nie zmieniając pojazdu i naprawdę często grając VIII tierem miałem po 60% losowań na X. Na VII było znacznie lepiej, na VI znowu gorzej ale i tak lepiej niż na VIII.

Ja miałem inaczej, na 6tkach tragedia, wiecznie na dnie listy, praktycznie w ogóle na topie. Na siódemkach w porządku, na ósemkach gorzej niż na siódemkach ale znośnie. 

W innym temacie dostałem info że to normalne i tak powinno być : - )

Na Su-130PM po chyba jakichś 30 bitwach do tej pory nie zagrałem ani razu z 6 tierem. 

Hey_Ho_Lets_Go_ #58 Posted 08 December 2018 - 09:15 PM

Warrant Officer

• Player
  • 76192 battles
  • 890

QB zapomniał wspmnieć o:

- czitach

- zarzynaniu klanów

- likwidacji plutonów mieszanych tierów typu LT 8 i TD 10. 

Wczoraj dzięki zasłużonej nagrodzie i maratonowi miałem aż 15 znajomych aktywnych! Z reguły aktywne są 1-2 osoby. Kiedyś zaproszeniami do plutonu byłem spamowany.

Co się stało z polskimi klanami? Kiedyś była to czołówka serwera EU.

Polscy gracze byli jednymi z pierwszych którzy zaczęli grać w WoT i są pierwszymi którzy z gry odchodzą. Wiele kont znajomych zmieniło właścicieli na "nie polskich".

WG widzi odpływ graczy.  

- Dlatego dostaliśmy polskie drzewko.

- Dlatego też ruskie drzewka dostają nowe ufoki i czołgi typu ruski scorpion ponieważ desperacko próbują podtrzymać zainteresowanie tytułem największej rosyjskiej społeczności.

- w 2018 roku eventy były bardzo bogate- dużo weekendów pdx2, misje na kilka tysięcy free exp, trzy maratony na 8 tier. Multum rezerw osobistych itd

Sytuacja zaczyna przypominać Armored Warfre gdzie też było takie deperackie rozdawnictwo BONUSÓW aby tylko zatrzymać kilku graczy więcej na serwerze.

Edited by _Dzikus3k_, 08 December 2018 - 09:16 PM.

straszny_cienias #59 Posted 08 December 2018 - 09:39 PM

General

• Player
  • 69002 battles
  • 9,737
  • [_CHS_] _CHS_

View Postferreus_eques, on 08 December 2018 - 09:58 PM, said:

80% to przesada, ale ja lubię grać dużo jednym i tym samym czołgiem, potrafię zagrać 100 i więcej bitew nie zmieniając pojazdu i naprawdę często grając VIII tierem miałem po 60% losowań na X. Na VII było znacznie lepiej, na VI znowu gorzej ale i tak lepiej niż na VIII. Circonflexes przez jakiś czas zliczał tiery bitewne i często wychodziło mu powyżej 60% gdy grał VIII.

A ja ostatnio robiłem eksperyment ile daje gold. I przy okazji notowałem tiery. Przy 200 bitwach takie miałem wyniki:

Posted Image

Czy sądzisz, ze to są serio aż tak złe losowania? Są tacy, co mają wyniki z tysięcy bitew. I dół przy 3/5/7 nawet na ósemkach mają dużo rzadziej. Okolice 40+% o ile dobrze pamiętam.

x4ec #60 Posted 08 December 2018 - 09:45 PM

Colonel

• Player
  • 34648 battles
  • 3,790
  • [_CHS_] _CHS_
Ciekawe co w tych łbach księgowych WG siedzi :sceptic:

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users