Jump to content

Otoban haritasında kanser eden eşitsizlik

• Please log in to reply
5 replies to this topic

barzo_twitch #1 Posted 23 December 2018 - 02:12 AM

Lance-corporal

• Player
  • 11653 battles
  • 70

Arkadaşlar merhaba ben oyunu çok fazla oynayan birisiyim hele bide kış sezonu olunca iyice iş güç azaldı bende oyuna sardım evet konuya gelelim.

Günde 50 60 maç atınca haritaları öğrenir oluyorsunuz tabi benim canımı sıkan bir husus varki otoban haritasında (resim aşağıdadır) A üssünde başlayan bir med veya hafif tank karşı üssü bir türlü yaramıyor ben oyun mekaniklerini çözmüş birisiyim ve acemi değilim,ama B üssünde doğan bir med veya hafiftank çok rahat A üssünü yarabiliyor veya spotlayabiliyor,gelin beraber bakalım.

Evet resim biraz karışık gelebilir şimdi senaryo üzerinden gidelim.

B ÜSSÜNDE DOĞAN MED 1 : 

2 nolu çalıyor giderek 1 nolu bölgeye gelen düşmanı açarsınız arkadaki tdler 1 nolu çalıya gelen düşmanları yok eder.

-2 nolu çalıya geçtiniz ama A üssünde td lerin yattığını farketteiniz takmınız tdler yüzünden 1 nolu bölgeye ilerleyemiyor,hemen çapraz şekilde suyu takip ederek çıkıntıya doğru ilerliyorsunuz( Bu arada bu yolda spotlanmanız çok zor) çıkıntıdan kafayı uzattığınız gibi bütün tdler spotlanıyor.

-Oyun başladı hemen hızlıca 3 nolu çalıya geçtiniz ve çift çalı yaparak 1 nolu bölgede duran düşmanı görünmeden patatez ettiniz ! Ha gelenmi oldu oraya hemen kendini geriye atabilirsin çünkü A üssünde doğan TD lerin sana görüşü yok ama senin basede yatan tdlerin alayı sana basan düşmanı görür.

A ÜSSÜNDE DOĞAN MED 1 : 

-Oyun başladı 1 nolu bölgeye gittiniz aa ne göreceksiniz karşıdan gelen düşmanı çok az görüyorsunuz ( Evler yüzünden),ama o sizi kabbbaaakk gibi görüyor,üstüne bide 1 nolu bölgedeyken B üssünden TD ler sizi direk yandan görüyor,hele hele 2 nolu bölgeye bi akranınız geldiyse hapı yuttunuz,2 nolu bölgeye gelen ve sizi spotlayan akranınızı es kaza spotladınız aaa ne göreceksiniz aradaki yol yüzünden sizin tdler 2 nolu bölgeye gelen adamı vuramıyor ama B üssünde yatan TD ler seni çatır çatır harcayacaklar.

-Oyun başladı ve 2 nolu bölgeye gitmeye kalktınız (kesinlikle yapmayın) aşağısı çalılık olduğu için düşman sizi önceden açıyor ve B üssünde ve yamaçta yatan tdler sizi direk görüyor,evet spotlansalarda(yamaç;) sizin tdler onlara atış yapamıyor çünkü mesafe çok uzak atış çizgisi dışında.

-Tek iyi senaryo sizin medler 3 nolu bölgeye rush yapacak sende 2 nolu bölgeye köprü altına gidip basede yatan TD leri açacaksın 3 nolu bölgedeki takımda baseye çalışacak,tabi köprü altında bekleyen akranınla dövüşe girip veya yamaçtaki(köprünün ora) tdlerden atış yeyip ölmezsen.

______________________________________________________________________________________

Vel hasıl böyle beyler ciddi anlamda bi adeletsizlik mevcut, heavy bölgesi nasıldır bilmem ama med/light bölgesinde A üssünde doğanların ciddi dezavantajı var yani bassanız adam sizi 3 nolu bölgeden tepeden kabak gibi görüyor ( evet hulldownda yapamazsınız) saklanacak yer yok.

Geriye kaçayım deseniz ya 3 numaraya gelen adam sizi açıyor ve basedeki tdler sizi direk yandan görüyor (aşağıda 2 nolu bölgeye gelen medden hiç bahsetmiyorum)

Geride yatayım def yapayım derseniz 3 numaralı bölgenin önü ev dolu görüş yok oraya görüş olması için onların ciddi anlamda basması lazım.

TD olup basede yatayım derseniz su yolundan yılanlayarak gelen med tankın kafasını uzatmasıyla spot yersiniz ve ne olduğunu bile anlamadan direk garaja.

Bilmiyorum bi tek benmi sıkıntı çekiyorum bu haritaya özellikle düzenleme getirilmesi lazım.

Artık şirketin, WR (kazanma oranı)  oranlarını dengelemek için böyle bi yola başvurduğunu düşünür oldum yani haritada 2 base arasında dengesizlik sonucu siz naparsanız yapın kaybediyorsunuz o basede doğduysanız, aşırı dezavantaj yüzünden.

Neyse kafa açtım GL HF.

Edited by barzo_twitch, 23 December 2018 - 02:16 AM.

_kapgan #2 Posted 23 December 2018 - 11:23 AM

Lance-corporal

• Player
  • 20387 battles
  • 91
  • [PATRN] PATRN
bütün haritalarda buna benzer avantajlar var A üssünde başlayan light tank G4 teki çalılara girdiğinde 2. bölgeye gelen tankı çok rahat açıyo ayrıca G4 çalıya karşı takımdaki tanka göre çok daha hızlı ulaşabiliyor veya 8 hattındaki çalıları kullanan bir light E8-E9 daki tdleri çok rahat açıp 1. bölgeyi rahatlatır. ancak bunları yapacak light oyuncusu her maç denk gelmiyor veya light tank harika spot yapıyor ancak arkasındaki at gözlüğü takmış tdler başka tarafa baktığından spota giden light garaja doğru yönünü değiştiriyor.

SupremeMaster #3 Posted 23 December 2018 - 02:18 PM

Warrant Officer

• Player
  • 32079 battles
  • 540
  • [M-O-M] M-O-M
Aslında haklı olabilirsin eşitsizlik konusunda. Fakat gerçekten eşitsizlik va mı yok mu wg'nin bunun üzerinde oynama yapması için üzerinde bayağı bi oyun oynanması ve veri toplanması gerekiyor. Yoksa ben de genelde A noktasında doğduğum çoğu oyunu kaybediyorum fakat bunun haritanın bi sene boyunca ortalıkta olmaması ve oyuncuların saçmalaması ile alakalı olup olmadığına kesinlik getiremiyorum. Bir de bu tarz eşitsizliklerin oyuna kırılma noktası yaratmak için yani bir tarafın ilerlemeye veya geri çekilmeye teşvik etmesi için konulduğunu düşünüyorum. En azından koridor haritaları gibi vur geri kaç yapılmıyor.

ProFighte #4 Posted 23 December 2018 - 04:00 PM

Lieutenant

• Player
  • 24486 battles
  • 1,661
  • [SA-AS] SA-AS

A üssünden doğanlar için de B üssüne benzer senaryo geçerli medler isterse 3 noktasına gidebilir. Köprü altına giren bir kişi B üssünden gelen 3 e giden tanklara arka çaprazdan atış yapabilir. B üssündeki tdlerin ateş etiğinde spotlanmasını sağlayabilir.

Bence dengesizlik çok fazla değil takımlar her zaman çift taraftaki senaryolar için aynı olmadığından B tarafını üstün olarak hissettirmiştir.

dragonfire06 #5 Posted 16 January 2019 - 12:31 PM

Lance-corporal

• Player
  • 80726 battles
  • 60

Bu haritadaki maçların çoğunda barzo'nun dediği gibi B üssündekiler A üssüne kadar kolay ulaşıyor. Eğer A'nın medleri düşmanın bastığını görüp geri kaçarak şehre giden yoldaki çalı boyuna yatarsa şehirden de ağırlar geri gelmez ise çarpraz ateş arasında kalarak oyunu kaybediyor. İstisna olabiliyor ama maalesef çoğunlukla ilk senaryo gerçekleşiyor.

amistad77 #6 Posted 16 January 2019 - 01:52 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 72062 battles
  • 3,474

A base bölgesinin arkasında devasa hortum var arty oynarken gelip uçuracak diye korkuyorum:trollface:o zamanlar küresel ısınma da yoktu wg bu hortumu koymasıyla bir eşitsizlik oluyor, mesela son gelen büyük mapda üst base'de arka taraf heryer yanıyor resimdeki görüldüğü üzere öteki base'in herşey güllük gülüstanlık, demek ki ateş gücü o base'de olanların fazla buda bi eşitsizlik:trollface: neyse fazla saçmaladım...:child::)

Spoiler

Bu haritadaki hortumu kaldırın, bu mapdaki yangını da söndürmek için itfayeyi arayın gelsinler, sen oraları yakarsan dünya ısınır sonra otoban haritasında hortum görürsün olmaz bunu bunu kaldırın..:izmena:

Konuya gelirsek wg'nin haritaları simetrik olarak eşit yapması veya benzerini dayatması saçma olurdu, sadece opsiyonları farklı kılarak eşitleme yöntemi uyguluyor, mesela bu haritada B base'den ulaşma süresi köşeye daha kısa ama öteki haritadan 1-2 sarı rakamın altındaki kırmızı bölgeye gelme süreleri aynı, bu demek oluyor ki sen ordan geçerken açılabiliyor arkadaki takım arkadaşların vurabilir, ne oldu sonuç B tarafa saldırı üstünlüğü, A tarafa savunma üstünlüğü (o bölge için) opsiyonlar farklı ama eşit gibi işte, anlatmak istediğim wg'nin bakış açısı bu şekilde, mesela uçurum haritasında üstteki base'de arka üst bir yer vardı td ler için, alt kısımda öyle bir yer yoktu, ortaya bakan kısmı ve sola bakıp iş yapabiliyordu, sonra alt basede aynı yeri yaptılar şimdi onlarda ortaya tepeye çıkanları ve sağdan gelenleri vurabiliyor, aslında bazı haritalarda opsiyon üretemediğinde benzerini yapma yoluna gidiyor buda bize wg'nin eşitleme üzerine kafa yorduğunu hak yememek için çalıştığı anlayışını gösteriyor..

1-2 Sarı yerin bölgeye A takımından gitmezseniz oraya giderken vurma şansınızı kaçırırsınız, bu demek oluyor ki B takımı avantaj üstünlüğünü eline geçiriyor, ne oluyor o zaman üstüne basarken onlar orda sizi spotluyor arkadaki td ler sizi vurabiliyor, herşey birbirine bağlı burda.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users