Jump to content


Haritalardaki Dengesizlikler


 • Please log in to reply
9 replies to this topic

Cigulipaf #1 Posted 17 January 2019 - 10:19 AM

  Second Lieutenant

 • Community Contributor
 • 30476 battles
 • 1,289
 • [ALIE] ALIE
 • Member since:
  07-03-2013

barzo_twitch'in açtığı Otoban Haritası başlığındaki dengesizliği görünce sadece diğer haritalardaki dengesizlikleri de yazmak istedim. World of Tanks haritalarının birçoğunda dengesizlik var ve bu durumu uzun süredir konuşmuyoruz.

 

Otoyol haritası bence dengesiz bir görünüm sergiliyor ama eşitsizlikler hemen her haritada var: Lakeville, Ruinberg, Madenler, Uçurum, Dağ Geçidi, Red Shire ilk aklıma gelenler. Yeni haritaların büyük boyutlu görsellerini bulamadım, eski görselleri kullandım ama zaten bunlar da benim anlatmak istediğim şeyleri açıklıyor. Ben ufaktan kendi görüşlerimi yazayım, ekleme yapmak isteyenler varsa alta yorum olarak ekleyin lütfen.

 

Lakeville

Lakeville'de yukarıdaki üste doğan tanklar, haritanın ortasındaki alana gidip aşağıdaki tankları açıp sürekli spot verebilirken; aşağıdaki üste doğup yukarıdaki oyuncuları spotlamak isteyen tanklar haritanın ortasındaki alanda çok kalamıyorlar, çünkü bir sürü açıdan atış yiyebiliyorlar. Şahsen ben, yukarıdan gelip aşağıyı spotluyorum, spot yediğimde de kayanın arkasında rahatça saklanabiliyorum ama aynısını aşağıdan yukarıya doğru gittiğimde yapamıyorum, çünkü çok farklı açılardan atış yiyorum.

 

Ruinberg

Ruinberg yıllardır aynı. Kim ne derse desin, ben "Ruinberg'te üstteki üste doğan oyuncular daha şanslı" diyorum. Bir kere tembel bir tank avcısıysanız üssün yakınındaki evlerin kenarına yatıp geleni geçeni vurabilirsiniz. Bu yüzden A6 ve A7'deki pozisyonlar alttaki üsse göre çok avantajlı bir pozisyon. Bunun dışında, şehrin merkezine giden yol üstteki üsse baktığı için D9'daki alan üstteki üste doğan oyunculara haksız bir avantaj sağlıyor. Takımınızda kulesi güçlü ve hızlı bir orta tank varsa E6'daki çıkıntıya basıp D9'daki arkadaşları spotlayabilirsiniz ama bunu yapmak biraz riskli, çünkü üsteki ekibin birkaç hızlı oyuncusu F5'e atak yapıp şehirden geçen ağırlara yandan çalışıyorlar.

 

Madenler

Madenler de tıpkı Ruinberg gibi dengesiz haritalardan. Madenler'de üstteki üste doğan ekip olduğunuzda oyun gerçekten çok kolay işliyor, fakat aynı şey altta doğan ekip için geçerli değil. Şu oyunda, Madenler'de aşağıdaki üste doğan oyunculardan biri olmaktan ölesiye nefret ediyorum. Nedenlerine geçelim. Madenler'de tepeyi alan, %95 bu oyunu alır, Madenler haritasının en temel kuralı budur. Üstteki üste doğan KMT'ler, alttaki üste doğan ve tepeye gitmeye çalışan oyunculara çok kolay atış yapabiliyorlar ama aynı avantaj alttaki üste doğan KMT'lerde yok, çünkü E5'teki tepecik yukarıdaki üssün tanklarını koruyor. Bunun dışında her ne kadar World of Tanks ekibi, 1 hattından K1'e giden oyuncuları daha kolay vurmak için birtakım düzenlemeler yapsa da hala ve hala K1'e gidip, aşağıdaki üssün oyuncularına arkadan çalışıyorlar. Bunun dışında yukarıdaki üssün yükseltisi aşağıdaki üsten daha fazla, bu da A4'teki pozisyonu çok güçlü bir pozisyon haline getiriyor. Bu pozisyon yükseltide olduğu için tepeyi daha net görüyor. Madenler'de üstteki üste doğmak, Ruinberg'te üstteki üste olmakla aynı.

 

Uçurum

Aşağıdaki üste doğan kulesi güçlü hızlı oyuncular, oyunun başında kırmızı alana geçip ortadaki tanklara atış yapabiliyorlar ama aynı şeyi üstteki üste oynayan oyuncular, alttaki üste doğan oyuncuları oyunun başında vurmak için yapamıyor. Bunu yapmak için oyunun biraz ilerlemesi, kırmızı alandaki tüm tankların yok edilmesi lazım.

 

Bunun dışında aşağıdaki üste doğan tank avcıları K5'teki tepeyi kullanıyorlar ama buradaki alan A5'teki alandan farklı olarak çok dominant bir görüntü sergiliyor, çünkü birçok alana atış imkanı var. A5'teki tank avcıları E3'teki ekibi vurma konusunda bazen sıkıntılar yaşıyorlar, çünkü orada çok engel var fakat K5'teki tank avcıları F3'teki düşman tanklarını çok rahat vurabiliyor. Bilemiyorum Altan, bilemiyorum.

 

Dağ Geçidi

Yukarıdaki üste doğanlar için E3'teki hafif gözetleme alanında çalı var ama aşağıdaki üste doğanlarda böyle bir imkan yok. Aşağıdaki üste doğan hafif ortadan geçenleri spotlamak istediğinde hemen spot yiyor. Bunun dışında C3'teki pozisyonun çok güçlü bir pozisyon olduğunu düşünüyorum. Hem köprüye atıyor, hem G5'ten basanları görüyor, Hem H4'teki tepeye ateş edebiliyor Hem de G1'deki ağırlara atış yapabiliyor. C3'teki pozisyon acayip güçlü, bunu nasıl çözerler bilemiyorum ama durum bunlardan ibaret.

 

Red Shire

Red Shire haritasının bu görüntüsü çok eski ama takılmayın siz ona. Aşağıdaki üste doğup F5'e giden tanklar, haritanın 9-0 hattına giden ağırları yandan görüyor ve çok kolay atış imkanı buluyor. Aynı imkan karşıda da var, fakat bu imkan yukarıdaki üste doğan ve 9-0 hattına giden tüm tanklar öldükten sonra geliyor. Yani siz yukarıdaki üste doğan bir oyuncuysanız, tepeye gidip 9-0 hattındaki ağırlara çalışabilirsiniz ama bunun için bir sürü tank kaybetmeniz lazım. Bunun dışında F9'daki tepe, C8'deki tepeden çok daha güçlü. Buradaki tepe özellikle de karşılaşma savaşlarında ortadaki üste yer alana tanklara atış imkanı sunuyor ama aynısı C8'deki tepede yok. F9'daki tepe, düşmanın ortada yer alan tanklarına da çalışabiliyor, dolayısıyla bu pozisyon bana çok güçlü bir pozisyonmuş gibi geliyor, sizler aynı fikirde misiniz, bilmiyorum.

 

Neyse, benim ilk aklıma gelenler bunlar, sizler ne düşünüyorsunuz? Başka hangi haritalarda dengesizlik var, haritaların sorunları neler?gospodar1453 #2 Posted 17 January 2019 - 02:07 PM

  Warrant Officer

 • Clan Commander
 • 40333 battles
 • 532
 • [TDEAD] TDEAD
 • Member since:
  06-25-2014
Gonderine vakit ayirmak lazim, uzun yazmissin:teethhappy:

anonym_UwnagzKMgUXW #3 Posted 17 January 2019 - 03:33 PM

  Corporal

 • Player
 • 0 battles
 • 119
 • Member since:
  08-22-2019

Ruinberg bence gayet güzel bir harita. Hatta bence alttaki üste başlayan oyuncular daha avantajlı.

 

Madenler haritasında tepeyi alıp elinde tutabilen %90 kazanıyor.

 

Uçurum haritası ise tam anlamıyla facia. Üstteki üste başlayan takımın kazanması için karşı tarafın full bot olması lazım.

Ezile ezile 15-5 gibi skorlarla kaybediyoruz genellikle. En kötü 3 haritadan biri kesinlikle.

 

Dağ geçidi haritasında önemli olan artynin olup olmadığı. Varsa ve sola atış yapıyorsa alttaki üste başlayanlar avantajlı oluyor.

 

 

Bir de live oaks var yazılmayan. Botlar şehire gider genellikle. Su yolundan basan taraf kazanır. Alttaki üs genellikle avantajlıdır.

 Cigulipaf #4 Posted 17 January 2019 - 04:38 PM

  Second Lieutenant

 • Community Contributor
 • 30476 battles
 • 1,289
 • [ALIE] ALIE
 • Member since:
  07-03-2013

Skill4ltu da Madenler'deki karşılaşma savaşını eleştirenler arasında. Burada alttaki ekibin orta tankları, 1 hattından üstteki ekibin tank avcılarına doğru basıyor. Ben ne zaman alttaki üssün hafif veya orta tankı olsam, bizim orta tanklar tepeye gitmek yerine 1 hattından basıyor, kafamı klavyeye vuruyorum direkt.Far_Beyond_Driven #5 Posted 18 January 2019 - 07:28 AM

  Major

 • Player
 • 43115 battles
 • 2,692
 • [CMPLX] CMPLX
 • Member since:
  09-21-2016

Oooo harita analizi hemen eklemeler yapalim:

Lakeville:

Gosterdigin yer HD olduktan sonra spot icin gereksiz bir yer.Cunku artik sehre gidilen yollar derinlesti.F7-G7 hattindaki calilar ve bu bolge hem pasif hem agresif spot icin her iki ekip icinde cok iyi.Bu haritada takim disinda pek dengesizlik goremiyorum:trollface:

Ruinberg:

Bu haritada iyi noktalara deginmissin ama ust tarafta dogan ekip icin en onemli pozisyon olan f5 teki cikintilari unutmussun.Burasi cok net bir avantaj sagliyor

Madenler:

Allah bu mapin karsilasma modunun belasini versin bir senedir agliyorum kaldirin diye su modu su haritadan diye.Skill bile video cekti artik 

Ucurum:

Ust tarafta dogan ekibin td pozisyonu da alt tarafta doganlar kadar avantajli.Burada e3 icin ise ust ekip td noktasina mac basi cok hizli gecebiliyor.Ayrica bir arty bile olsa e3 te oynanmiyor.Bu haritada cok sıkıntı goremiyorum

Dag gecidi:

Kesinlikle katiliyorum

Redshire:

Kesinlikle agir tankla ust tarafta dogduysam namlu semeda dua ederek geciyorum.Altta dogan ekipte f5 teki td ler icin e8 teki spot noktasi rakip agirlarin ölum fermani.Ayrica ayni noktadan ortada yatanlari da acabiliyorken yine gariban ust tarafta dogan ekibin hafif tanklari cok kullanissiz kaliyor ve f5 te cok asiri cali oldugu icin td leri acmak zor oluyor

Otoban:

Dengesizlik derken haritanin acik alaninin sag tarafta kalan ekip icin avantajli oldugu cok bariz ve map hic degismeden hd olarak tekrar geldi :facepalm:


Edited by Far_Beyond_Driven, 18 January 2019 - 07:33 AM.


Cigulipaf #6 Posted 18 January 2019 - 08:09 AM

  Second Lieutenant

 • Community Contributor
 • 30476 battles
 • 1,289
 • [ALIE] ALIE
 • Member since:
  07-03-2013

View PostFar_Beyond_Driven, on 18 January 2019 - 09:28 AM, said:

Ruinberg:

Bu haritada iyi noktalara deginmissin ama ust tarafta dogan ekip icin en onemli pozisyon olan f5 teki cikintilari unutmussun.Burasi cok net bir avantaj sagliyor

 

F5'i metinde yazdım, görsele eklemedim :trollface:TheFingolfin #7 Posted 18 January 2019 - 09:22 AM

  Lieutenant

 • Player
 • 58307 battles
 • 1,860
 • Member since:
  02-10-2013

Yorumlar genelde saldırı agresif oyun veya ilk pozisyon avantajını elde etmek üzerine olmuş.. Oyunu doğru okuyan biri misal, ilk pozisyon avantajını agresif oynama şansını kaybedince takımla birlikte başka tarafta sayısal üstünlük sağlamaya çalışarak işi çözebilir.. Lakevill için ortayı kaybetmek dünyanın sonu değil aksine ortayı kill vermeden rakip 1 tanka kaybetmek şehirde 1 kişi fazla olmak anlamına gelebilir. Onu da geçtim Lakeville de üst capte doğan ortaya girme konusunda daha korunaklı olabilir ama alt capte başlayanda su kenarından 4 hattının iki ucunda yatan td leri açma konusunda daha avantajlıdır.. Yani haritanın birebir asimetrik olmasını beklememek lazım bu anca oyunu kitler.. iki taraf içinde farklı pozisyonlarda farklı avantaj ve dezavantajlar var.. Burda zamanlama da bu avantaj ve dezavantajları tersine çevirebilir.. Ruinbergte alt capte doğanlar içinde g1 ve g2 deki kilise çok avantajlı..  kaldı ki g9 üst cap için ortaya atış imkanı sağlasada aynı şeykarşı taraf içinde geçerli olabilir.. Geçerli olmamasının sebebi şehrin içinde G3 ün alt cap için çok avantajlı bi hulldown sağlaması ortaya e3-f3 e rakibi sokmaması.. yani alt capte doğanlar için açıktan ortaya vurulacak pek hedef olmaması.. Pozisyondan ziyade bunların bilincinde olup olmamak avantaj veya dezavantajı belirliyor bana kalırsa.. Haliyle burda harita okumak haritadaki konumlardan daha önemli.. Özellikle randomda kompakt bi takım oyunu mümkün olmadığı için bireysel oyuna daha çok imkan veriyor.. Klan savaşlarında zaten bu bahsettiğimiz konumların pek önemi yok..  

 

Burdan şu sonucada varabiliriz iyi oyuncular bahsettiğim şeylerin bilincinde olduğu için kimin takımında wn8 olarak daha iyi oyuncu varsa özellikle bu tarz haritalarda maçı hangi tarafın kazanacağı belli oluyor.. Haliyle insan soruyor kaldırılan bataklık, inci nehri, ejderha yamacı gibi ekstrem mapler sürprizlere daha açık bilinmeyeni daha çok daha zevkli haritalar değilmiydi diye ? Mantıklı düşününce de oyuncuların iyi kötü diye doğru bi şekilde sınıflandırılabilmesi bi kalıba sokulabilmesi yönlendirilebilmesi için ekstrem maplar sıkıntıydı sanırım... Yine WG nin bi toplumsal mühendislik içinde olduğu subliminal bi şekilde alt alttan aklıma gelmiyor değil..  

 


Edited by TheLast_KebapBender, 18 January 2019 - 09:23 AM.


Gelincik #8 Posted 27 April 2019 - 06:22 PM

  Warrant Officer

 • Player
 • 34752 battles
 • 568
 • Member since:
  04-15-2012

Uçurum haritasına katılıyorum. Kaç defa üstte doğup, E6'ya geçerken E3'tekilerin bizimkileri telef ettiğini gördüm. Tam tersine üstteki ekip için F3 çok boş bir yer hatta tuzak gibi bir şey. Eskiden bir nebze dengeliydi ama K5'teki yer ile alt taraf daha güçlü oluyor. A5'teki yer K5'ten daha iyi olmamakla beraber F2'deki küçük tepecik de etkili.

 

Ruinberg haritasında katılmıyorum. Tam tersine alt ekip çok daha avantajlı. Son zamanlarda Obj.705 ile çok oynadığımdan genellikle şehir tarafına gidiyorum. Ne zaman üstte doğsak bi yerlerimizi yırtsak da şehri kaybediyoruz, altta doğduğumda ise göbeğimi kaşıya kaşıya alıyoruz şehri. Daha son oyunumda kemiksiz 1000 puan ile temizledik şehri. Son değişiklikte 1'de başka hiçbir haritada olmayan olağanüstü güçlü bir yer yapmışlar. Yıkıntılar sayesinde H-D(hull-down) ile 1 ve 2'yi domine edebilmenin üstüne eğer rakip takım 3'e doğru ilerlerse hemen 2'ye geçip 3'tekileri yan zırhlarından avlayabiliyorsun. Bunun karşılığı olan 1 ise çok boş bir yer. Çıkıp 10'dakilere atayım desen 134 ve 10'dan yiyebilirsin. O yüzden kimse gitmediği için 1'deki adam rahat rahat 2'ye bakabiliyor. Üstte doğup şehre on kişi bassak bile orası yüzünden telef oluyoruz. Kilisenin sol tarafındaki 3'ü ve 5'teki H-D'yi de eklesek şehirde alt ekibin ezici bir üstünlüğü var. Tamam 5'in karşılığı var ama hiç orada savunma yaptığımı hatırlamıyorum. Bunun üstüne açık da çok güçsüz değil. Son değişiklikte 11'de tüm rakip takımın açığını kesebilen(B yayı) bir H-D yeri koymuşlar. Üstüne 12'de de bir H-D yeri var ve yine son güncellemede 13'deki evlerin arasına bir H-D yeri daha koymuşlar. Tamam 13'ün karşılığı 6'da da bir H-D yeri var ama bütün bunlar birleşince açıkta da daha avantajlı alt ekip.  Ayrıca rakip takım açığı alıp geliyor iseler, geçiyorsun 9'a, A yayından adam geçirmiyorsun. Üst ekipte ise üssü koruma şansın yok. Açığı aldılarsa üssü koruyacak güzel bir yer yok. Eskiden şehri aldılar ve geliyorlarsa 5'te çalı ve H-D yeri ile güzel bir savunma yapılabiliyordu ama yine son değişiklikte orayı nerflemişler. Şehirden gelenleri savunma şansını düşürmüşler. 6'dan şehri vurma olayı da o kadar kolay değil. Birincisi çizim mesafesi yetmiyor. 10'dakileri görmek için 7'ye falan gelmen gerekiyor ki bu büyük bir risk. 6'dan sadece 15'tekilere güvenle snipe yapabilirsin. Hatta tam tersine yine alt ekip orayı ele geçirip 14'e geçerse şehre snipe yapabilir. Mesela üst ekip açığa az, şehre çok gitti ve 2 ve 4'ten 3'e doğru ilerlediler. Ama 4'ün üstüne 135 hatta 6 ve 7'deki H-D yerlerini de eklersek şehirden ilerlemek çok zor. Üstüne açıkta da üst ekip güçsüz olduğu için 14'e ilerleyen rakip 3'te takılanları yer. Ayrıca C bölgesi diğer tarafa göre çok işlevsiz. Diğer tarafta tonla H-D yeri varken orası çöplük. K1'deki artyler bile 2'yi vurabiliyor. Ya zaten sadece üslerin güvenliğine baktığınızda bile dengesizliği görüyorsunuz. Yani genel olarak alt ekip çok güçlü. Otoban haritasındaki üst ekiple yarışır bir avantaja sahip. Ve dengelenmesi lâzım. Özellikle 1 ve 2.

 

Edit: Resim ve ayrıntılar. ve ben rehber olsun diye değil, bu haritanın dengelenmesini istediğimden bunları yazıyorum. forumda başka harita kısmı bulamadığımdan rehbere yazdım. Resmi wotguru'dan aldım, gerçekten çok güzel çizmişler.


Edited by Gelincik, 28 April 2019 - 08:38 PM.


katil3 #9 Posted 28 April 2019 - 01:16 PM

  Staff Sergeant

 • Player
 • 39520 battles
 • 421
 • Member since:
  10-09-2013
Haritalara rakam ve harf eklerseniz tarif ettiğiniz yerleri daha iyi anlarız. Özellikle yeni başlayanlar için.

Gelincik #10 Posted 21 August 2019 - 10:46 PM

  Warrant Officer

 • Player
 • 34752 battles
 • 568
 • Member since:
  04-15-2012

Bu ruinberg haritasını ne zaman dengeleyecekler artık? bıktım o haritada kuzeyde oynamaktan. şehirden imkânı yok ilerlenmiyor. o g1'deki yer aşırı güçlü bi yer. ana hattaki adamlarla savaşırken g1'deki adam yandan vuruyor. ama gel gör ki kuzey tarafta öyle bi yer yok. diğer ara hattan bassan yine arada kalıyorsun. açık desen yine güney ekip çok daha avantajlı. yeter ya, ne biçim harita yapıyorlar anlamıyorum. kuzey ekipte güçlü bi nokta söyleyemezsin. dengelesinler artık şu haritayı ya.

 

Edit:  şu saçmasapan prokhorovkayı da düzeltin ya. ne iğrenç bi haritadır. ortadaki tepenin yamaçlarına dayanıyoruz, bütün oyun böyle. ne bir ilerlenebilecek yer, ne bi yıkılmayan siper, saçmasapan bi harita. bak malinovka ve muravanka da açık haritalar ama en azından ilerleyebileceğimiz bi yer var. prokhorovkada yok. ağır tanklar bile yatmak zorunda kalıyor. kimse korkudan basamıyor. çünkü o tepeden kafayı çıkardığın an tüm harita seni vurabiliyor. bu haritaya daha fazla izole alan gerekli. en kenarda savaşanlar ortadan vurulmamalı, vurulsa bile ara ara vurulmalı. ayrıca o batıdaki patikaya daha S verilmeli ki kademe kademe ilerlenebilsin, çizim mesafesi yettiğince snipe yapılmasın. ayrıca mevcut hâliyse kuzey ekip daha avantajlı. solda kuzeye ait bi çalı yeri var. tepe güneye daha yakın olduğundan dolayı genelinde kuzey ekip daha fazla alana hâkim. en azından tepeyi ortalayın da eşit olsun iki ekip için de. gerçi yazıyoruz ama bunları geri bildirim olarak alıyorlar mı almıyorlar mı Allah bilir.


Edited by Gelincik, 22 August 2019 - 02:02 AM.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users