Jump to content

Yeni Eşleştiriciyi Denemeye Hazırlanın

• Please log in to reply
36 replies to this topic

Community #1 Posted 09 March 2019 - 02:00 PM

Sergeant

• Content Team
  • 0 battles
  • 33,814
Yeni Eşleştirici konusunda hangi aşamada olduğumuzu merak ediyor musunuz? Kendi gözlerinizle görün!

Haber ögesinin tam metni

_Ra_Es_ #2 Posted 09 March 2019 - 02:08 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 12001 battles
  • 363
  • [KZGUN] KZGUN
tamda oyunu siliyordum. 

SENTENCED_ #3 Posted 09 March 2019 - 02:27 PM

Lance-corporal

• Player
  • 41095 battles
  • 81
  • [TSKK] TSKK
Güzel olacak gibi duruyor.
Bir de haritalara göre tank eşleştirilmesine dikkat etmek gerekiyor.
8-9-10 seviye bir maçta; himmelsdorf'ta bir takımın top tieri amx 50b ile grille, karşı takımın top tieri wz 111 5/a ile jagdpanzer e100 olabiliyor.
Böyle durumda daha düşük seviyedeki oyuncuların maçın başında moralleri sıfıra inebiliyor.
prokhorovka'da sorun olmayacak böyle bir durum, himmelsdorf'ta büyük bir sorun.
Stok tanklar yine bu şekilde. 6-7-8 seviye bir maça giriyorsun diyelim, top tierin "sory stock :(" yazıp ölmeye gidiyor.
Karşı tarafa da eğer premium tank düşmüşse(stok olması gibi bir durum söz konusu olamayacağı için), senin takımını kırıp geçiriyor.
Bunlar tümüyle düzeltilemeyecek şeyler ama, en azından en düşük seviyeye indirilebilir.

Edited by SENTENCED_, 09 March 2019 - 02:33 PM.

ali1234512 #4 Posted 09 March 2019 - 02:29 PM

Major General

• Player
  • 42794 battles
  • 5,566
  • [AR-MA] AR-MA

mmi  ağır light med td arty olarak ayrı ayrı istatistiğini istiyorum ben 

çünkü şuan lgiht oynarsan 2-3 oyunda 1 6  tier maça düşüyorsun  td artyde  buna yakın ama ağır med tankla oynarsan 10 maçta 1 kerekendi tierini görsen öpüp başına koyuyorsun o yüzden şimdiki diye gösterdiğiniz  boş ,tanklara göre top tier çıkma oranı başka

Edited by ali1234512, 09 March 2019 - 02:31 PM.

FiRe_Machine_V #5 Posted 09 March 2019 - 03:14 PM

Private

• Player
  • 15947 battles
  • 22
Ne zaman uygulamaya geçiliyor ?

ProFighte #6 Posted 09 March 2019 - 04:18 PM

Captain

• Player
  • 28443 battles
  • 2,088
  • [CMPLX] CMPLX

View PostFiRe_Machine_V, on 09 March 2019 - 05:14 PM, said:

Ne zaman uygulamaya geçiliyor ?

haberin başını okursan cevap orada.

meta393 #7 Posted 09 March 2019 - 04:23 PM

Sergeant

• Player
  • 18802 battles
  • 295
hani nerde, ne zaman, nasıl, niçin, premiumla mı satılacak :teethhappy: fakirlerde faydalanabilecek mi :teethhappy: :arta:

Alpha_Samurai #8 Posted 09 March 2019 - 05:20 PM

Corporal

• Player
  • 85290 battles
  • 105

Yeni eşleştirme formülünün de dezavantajları ve can sıkıcı yönleri olacak. Şu anda tier 8 olarak 3'lü eşleştirmede maksimum 2 adet tier X ile baş etmeye çalışırken yeni sistemde 4-5 adet tier X ile uğraşacağız. Örneğin ağır hattına is-3 ile gittiğimde karşımda potansiyel 3 adet Type 5 Heavy olabilecek. Bu oyunlarda MM'in hız performansına neden bu kadar abartılı şekilde öncelik veriliyor anlamıyorum. Şu anda 1-2 bilemedin en fazla 5 saniye içerisinde bir maça girebiliyoruz. Lakin ben razıyım 10sn-20sn hatta 1dk beklemeye. Bana düzgün maç bulsun yeter. Zevk almayacağım saçma sapan bir eşleştirmede kanser olacağıma 1dk beklerim adam gibi maça girerim.

Eşleştirme konusunda bir diğer husus ise; nedense Wargaming'in hiç değinmediği bir nokta. Eşleştirmelerde kesinlikle oyuncu performansı veya derece/reytingi gözetilmiyor. WN8 günümüzde en kabul edilebilir istatistik sistemi olduğu için ondan örnek vermek gerekirse 1000wn8 ortalamalı bir takım ile 1800wn8 ortalamalı bir takım karşı karşıya gelebiliyor. Bu maçın sonucu daha başlamadan belli oluyor. Bu konuda maalesef bir çalışma göremiyoruz. Varsa yoksa hep teknik kısım ve sadece matematiksel tier eşleştirmeleri üzerine çalışılıyor. Bunu maç sayısı üzerinden bile değerlendirebiliriz. 150bin maçı olan adamın karşısında bin maçı olan adam geliyor. arada 150 katlık bir tecrübeden bahsediyoruz. Bu adil değil.

Spartiat777 #9 Posted 09 March 2019 - 05:35 PM

Colonel

• Moderator
  • 48079 battles
  • 3,836

View PostRunhan, on 09 March 2019 - 07:20 PM, said:

...WN8 günümüzde en kabul edilebilir istatistik sistemi olduğu için...

WN8 WarGaming için bir istatistik ya da derecelendirme sistemi değil, WarGaming'in kendi rating sistemleri var (bir halihazırdaki, bir de test aşamasında olan yenisi). O yüzden ne yaparsa yapsın, WN8'i hiçbir ortamda kriter olarak kullanmıyor, kullanmayacak. 

WG derecelendirme ile ilgili her konuda, WN8'in aksine "kazanma"nın önemini vurguluyor. Her zaman ilk kriter kazanma; hasar, desktek ve diğerleri ondan sonra geliyor. 

Bu yüzden derecelendirme/reyting/istatistik tarzı bir sistem önerirken WG'nin kendi sistemlerinden yola çıkmak lazım ama zaten rasgele savaşlarda reyting bazlı bir eşleştirmeyi kesinlikle planlamadıklarını da her sorulduğunda sebepleri ile birlikte açıklıyorlar.

Karavana_Emre #10 Posted 09 March 2019 - 07:30 PM

Private

• Player
  • 2911 battles
  • 25
  • [TAF-G] TAF-G

yeni sistem bence bugün devreye girdi çünkü eskisi gibi 7 tier tankla çok 9 tier gormuyorum ardı ardına 4 kez top tier çıktım la böyle bi şey yok :D

Edited by Karavana_Emre, 09 March 2019 - 07:31 PM.

Supreme_97 #11 Posted 09 March 2019 - 09:02 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 8508 battles
  • 340
  • [FATIH] FATIH

View PostSpartiat777, on 09 March 2019 - 05:35 PM, said:

WN8 WarGaming için bir istatistik ya da derecelendirme sistemi değil, WarGaming'in kendi rating sistemleri var (bir halihazırdaki, bir de test aşamasında olan yenisi). O yüzden ne yaparsa yapsın, WN8'i hiçbir ortamda kriter olarak kullanmıyor, kullanmayacak. 

WG derecelendirme ile ilgili her konuda, WN8'in aksine "kazanma"nın önemini vurguluyor. Her zaman ilk kriter kazanma; hasar, desktek ve diğerleri ondan sonra geliyor. 

Bu yüzden derecelendirme/reyting/istatistik tarzı bir sistem önerirken WG'nin kendi sistemlerinden yola çıkmak lazım ama zaten rasgele savaşlarda reyting bazlı bir eşleştirmeyi kesinlikle planlamadıklarını da her sorulduğunda sebepleri ile birlikte açıklıyorlar.

WG'nin istatistik sistemini ipleyen görmedim ama. İstediği kadar yırtınsın wn8 oyuncular tarafından kabul görülen sistem olacaktır bence. Klanların çoğu wn8'i baz alıyor hala daha. Kazanma oranı genellikle birşey ifade etmez çünkü eşleştirmeler random oluyor. Böyle bir sistemde kazanmanın önemini vurgulamak saçmalıktır bana göre. Yani WG kendi çalıyor kendi oynuyor. WN8 hala oynayanların gözünde 3-0 önde gibi. 

Spartiat777 #12 Posted 09 March 2019 - 09:09 PM

Colonel

• Moderator
  • 48079 battles
  • 3,836

View PostSupreme_97, on 09 March 2019 - 11:02 PM, said:

WG'nin istatistik sistemini ipleyen görmedim ama. İstediği kadar yırtınsın wn8 oyuncular tarafından kabul görülen sistem olacaktır bence. Klanların çoğu wn8'i baz alıyor hala daha. Kazanma oranı genellikle birşey ifade etmez çünkü eşleştirmeler random oluyor. Böyle bir sistemde kazanmanın önemini vurgulamak saçmalıktır bana göre. Yani WG kendi çalıyor kendi oynuyor. WN8 hala oynayanların gözünde 3-0 önde gibi. 

Oyuncuların çoğu, özellikle üst seviye oyuncuların çoğu için öyle; tabii birçok klan için de. Lakin sonuçta şirket dışında bir başka grubun ürünü. WG'den "dış kapının mandalı" statüsünde bir derecelendirme sistemine göre bir düzenleme beklemek çok gerçekçi değil. Hele yanlış bir değerlendirme sistemi olduğunu düşünüyorlarken. Daha WN8 değerleri siteden siteye değişiyor zaten, oturmuş bir sistem de değil.

baris136 #13 Posted 09 March 2019 - 09:24 PM

Lance-corporal

• Player
  • 54692 battles
  • 87
  • [TAF-G] TAF-G
Henüz ikinci dakikadan 1 'e 7 ya da tam tersi durumları görmekten hayli bezdim. Gerekirse takımları eşleştirmesi 1 dakikayı geçsin, ancak cidden iyi oynayan ya da hak eden kazansın. Özellikle mark için oynadığım vakit, bu tip  takımlar gelince, oyunu neden oynadığımı sorgular hale geliyorum.

Burju #14 Posted 09 March 2019 - 10:39 PM

Sergeant

• Player
  • 27324 battles
  • 279
  • [TAF-G] TAF-G

View Postbaris136, on 09 March 2019 - 09:24 PM, said:

Henüz ikinci dakikadan 1 'e 7 ya da tam tersi durumları görmekten hayli bezdim. Gerekirse takımları eşleştirmesi 1 dakikayı geçsin, ancak cidden iyi oynayan ya da hak eden kazansın. Özellikle mark için oynadığım vakit, bu tip  takımlar gelince, oyunu neden oynadığımı sorgular hale geliyorum.

LOL de mesela durum bu şekilde kaç dakika bekliyorsun ama baktığında  milyonlarca oyuncu var kimse beklemekten şikayetci değil...

Tyhoun #15 Posted 09 March 2019 - 11:32 PM

Warrant Officer

• Player
  • 26216 battles
  • 568

Bence kaçırılan bir şey var oyuncuların hangi seviyeyi tercih ettiği kısmın istatistikleri orada adamlar göstermiş yani herkes kendi seviyesinde oynasın 1 dk beklerim demek güzel ama oradaki istatistiklere göre büyük ihtimal denemişlerdir süreyi pratikte 5 10 dk arası olacak görünüyor o da iyi ihtimal ile tabi ki hemen de atabilir ama 1 saatte 5 maç atmayı beklemek istemem sizi bilmem de , sen ölüp maç bitmeden garaja dönme kapatması lazım o zaman ancak belki tam anlamı ile herkes kendi seviyesin de oynar çünkü bir süre sonra  yeterli sayı bulamaz . Ben para kasmayacak isem örnek 8 seviye kalmam bir maç 10 seviye bir maç 8 bir maç 6 oynarım yani orada ki sayı sürekli değişiyor sen buna sabit bir şey yaparsan şuan ki gibi oluyor o yüzden şablon işi mantıklı ve bunu sürekli güncel tutmak lazım sanırım bu konuda akılları başına geldi sürekli güncel tutacaklardır , bir de şablon sırası koyarlarsa daha iyi olur ve benim anladığım koyacaklar çünkü bir kısımda 4 seviye 10 olacak ama nadiren diyor en son ihtimal ona atacak sanırım   .Ayrıca Ruslar ceremesini çekecek biz kaymağını yiyeceğiz :D . Haksızlık etmemek lazım bu konuda bazı konular da kötü cümleler kurulmayı hak ediyor ama bu konuda sadece biraz geç kaldılar ilk şablon sisteminde analiz etmeye başlasalardı daha hızlı olurdu . 

22:34 Added after 1 minute

View PostZauireL, on 09 March 2019 - 10:39 PM, said:

LOL de mesela durum bu şekilde kaç dakika bekliyorsun ama baktığında  milyonlarca oyuncu var kimse beklemekten şikayetci değil...

LOL VE DOTA 2 de maçların süresi en kısa 15 dk ile 1:30 saat arası WOT max 15 dk ayrıca şuan maçlar 5 dk bitiyor onu geçtim diyelim bir maçta hata yaptın 1 dk öldün başka maça geçmek için 5 - 10 dk beklemek ister misin o bahsettiğin oyunlarda ölünce çıkıp başka maça girilmiyor sevsen de sevmesen de o maç bitecek o zaman bizim ki de öyle olmalı ki +1 belki de aynı seviye maçlar belki yapabilirsin bu oyun mantığı ile onlar çok karışık 30 dk maç için 10 dk beklersin 5 dk maç için 10 dk beklenmez . 

View Postbaris136, on 09 March 2019 - 09:24 PM, said:

seni anlıyorum o oyucular aynı seviye olsa da aynı durumda olacak eşşeğe semer vurmak onu başka bir şey yapmaz oyuncu kalitesi seviye farkıyla alakalı değil kalite her zaman kalitedir . Bu oyun da oyuncu kalitesi pek iyi değil .  

View PostRunhan, on 09 March 2019 - 05:20 PM, said:

Yeni eşleştirme formülünün de dezavantajları ve can sıkıcı yönleri olacak. Şu anda tier 8 olarak 3'lü eşleştirmede maksimum 2 adet tier X ile baş etmeye çalışırken yeni sistemde 4-5 adet tier X ile uğraşacağız. Örneğin ağır hattına is-3 ile gittiğimde karşımda potansiyel 3 adet Type 5 Heavy olabilecek. Bu oyunlarda MM'in hız performansına neden bu kadar abartılı şekilde öncelik veriliyor anlamıyorum. Şu anda 1-2 bilemedin en fazla 5 saniye içerisinde bir maça girebiliyoruz. Lakin ben razıyım 10sn-20sn hatta 1dk beklemeye. Bana düzgün maç bulsun yeter. Zevk almayacağım saçma sapan bir eşleştirmede kanser olacağıma 1dk beklerim adam gibi maça girerim.

Eşleştirme konusunda bir diğer husus ise; nedense Wargaming'in hiç değinmediği bir nokta. Eşleştirmelerde kesinlikle oyuncu performansı veya derece/reytingi gözetilmiyor. WN8 günümüzde en kabul edilebilir istatistik sistemi olduğu için ondan örnek vermek gerekirse 1000wn8 ortalamalı bir takım ile 1800wn8 ortalamalı bir takım karşı karşıya gelebiliyor. Bu maçın sonucu daha başlamadan belli oluyor. Bu konuda maalesef bir çalışma göremiyoruz. Varsa yoksa hep teknik kısım ve sadece matematiksel tier eşleştirmeleri üzerine çalışılıyor. Bunu maç sayısı üzerinden bile değerlendirebiliriz. 150bin maçı olan adamın karşısında bin maçı olan adam geliyor. arada 150 katlık bir tecrübeden bahsediyoruz. Bu adil değil.

Adsız.png Diyelim ki win8 hesaba katsın burada ki benim istatistiklerim eğer win 8 hesaba katacak ise ben ortalama 1460 olan biri son 52 maçında 3000 görmüş son bin maçı 1600 küsür olduğu yerde ( küçük not seviye 3 maçlarda bazıları gibi kasarak değil adam gibi seviye 7 10 arası maçlarda yapıldı görüldüğü gibi) beni 1400 ortalaması olan hep bu şekilde giden adam benimle oynatırsa adil olur mu ? Bu hesapla oynamaya başladım bu hesapla öğrendim bu hesapla kendi mi geliştirmeye devam edeceğim o yüzden normal olarak ortalama 1460 oyunu öğrendikçe yukarı doğru çıktı yani buradan çıkarımım o zaman oyunu öğrenince hesabı sıfırlamak lazım ki doğru eşleştirme olsun fakat ben o kadar zamanı çöpe atıp bir daha niye zamanı mı harcayayım . Burada beni ilgilendiren kısımlar istatistik olarak 3 tane ana 1 tane geri planda toplam 4 tane var 1.Hasar oranı (Aldığın hasardan 2 katını yani can puanından 2 kat hasar atma hedefim var ) 2. Hayatta kalma en az yüzde 30 hedefim var 3.İsabet en az yüzde 80 hedefim sonuncu bu bana bağlı değil takım oyunu olduğu için ve şuan da tam olarak her zaman maç alacak kadar geliştiremedim sakinliği korumak kolay olmayabiliyor ama kazanma oranı hedefim yüzde 60 . Win 8 ilizyon ve çok takılmamak lazım bir büyüğün dediği gibi istatistik mini etek gibi çok şey gösterir ama asıl şeyi göstermez :P

Edited by 11poseidon11, 19 March 2019 - 07:24 PM.

_CELIKTOSBAG4_ #16 Posted 10 March 2019 - 08:54 AM

Staff Sergeant

• Player
  • 53107 battles
  • 390
  • [SANRI] SANRI

eşleştirici bi problem değil ki. eşleştiriciyi değiştirmek oyuna binde1 katkı sağlar. pro takım X acemi takım karşılaşması olacak yine sadece seviye sayısında farklılık olcak. 

şöyle bir örnekle açıklayayım : her tankın birbirini delebildiği bi oyun olsa. 1.seviye letraktör, 10.seviye e100ü delebilse ve hasar verme açısından arada sacede 10-20 puan oynasa hiçbir letraktör kullanıcısı 10.seviye adamla eşleşmekten şikayet eder mi?

ben hangi durumda şikayet ediyorum? 6.seviye tankla oyuna girip domates kv5i ya da defenderi delemiyorum. adam bala beleşe rng ile bir atışta canımın %75ini götürüyor buna şikayet ediyorum. 

sen oyunu bir seviye üst ya da alt olacak şekilde ayarla adamlar birbirine denk kuvvetler olsun bakayım ne oluyo? 

6.seviye skoda ile oynamayı seviyorum. oyuna girip de toptierin önden gidip ilk dakikada ölmesinden nefret ediyorum. oyunu çevirme ihtimalin,moralin aşırı düşüyor. 

Geçenlerde bir oyun sonu görüntüsü attım admin korkudan üçbuçuk atıp hemen sildi. Wot u tam olarak anlatan görseldi

takımımızda 8-9 kişi sıfır çekmiş. 6.seviye tanka göre devasa hasar vermişim. karşı takımda sıfır çeken bir kişi var. aldığım deneyim puanı ise karşı takımın 9.sırasındaki oyuncuya denk geliyor. 

neyse ya yazdık ama yine çözüm olacağı yok. yarın bigün yine karşımıza "ağaçların yeşil tonunu bir tık koyu yeşil yaptık sizi büyük sıkıntıdan kurtardık" diye çıkarlar

NeKadarEkmekoKadarKofte #17 Posted 10 March 2019 - 10:08 AM

Private

• Player
  • 1721 battles
  • 48

View PostCommunity, on 09 March 2019 - 02:00 PM, said:

Yeni Eşleştirici konusunda hangi aşamada olduğumuzu merak ediyor musunuz? Kendi gözlerinizle görün!
<a href="https://worldoftanks.eu/tr/news/general-news/matchmaker-update/">Haber ögesinin tam metni</a>

Hiç merak etmiyorum. Ne zaman MM düzelecek deseniz daha beter hale geliyor. O yüzden bırakın da olduğu gibi kalsın. Yine elinize yüzünüze bulaştıracaksınız.

deore79 #18 Posted 10 March 2019 - 11:32 AM

Sergeant

• Player
  • 44501 battles
  • 296
  • [-GAZI] -GAZI

Bir çok arkadaşta belirtmiş ben de defalarca yazdım biz oyuncular 5 saniyede maça girmek istemiyoruz yeter ki takımlar dengeli olsun bizler 1 dakika bile beklemeye razıyız.

Takımları eşleştirirken sadece tank seviyesi yada sınıfı yeterli değil oyuncuları da raitinglerine göre eşleştirmeli.

Bakınız ben üst seviye bir oyuncu değilim ama daha dün TIGER(P) ile kafa kafaya 200WN8 li bir defender aldım adam 1 atış bile yapamadı bana.

WG mutlaka sıralamalı savaşlardaki gibi bir sistem ile oyuncuları  performansına göre eşleştirmeli ve ayrıca şu stok tank olayını kalkması gerekli .

100k DP ile açılacak tank 150k DP ile açılsın ama ful gelsin kanaatindeyim.

amistad77 #19 Posted 10 March 2019 - 06:33 PM

Colonel

• Player
  • 77471 battles
  • 3,575
Botlardan kendimi çıkarırsam MM güzel çalışır:trollface:

totan35 #20 Posted 10 March 2019 - 06:38 PM

Sergeant

• Player
  • 31255 battles
  • 291

Eğer denge istiyorsanız:

1. 15 kişilik takımın kişisel reytingi (son 1000 maç daha iyi olur) eşittir 15 kişilik düşman takımının reytingi yada

2. 15 kişilik takımın wn8i eşittir 15 kişilik düşman takımının olmalı aradaki fark en fazla yüzde 10-15 yada daha küçük olmalı. 

wn8 yada kişisel reyting farkı ezici olmamalı 

30k maçı olup 33 wn8 li takım arkadaşlarıyla oynuyorum son 400 maçtır. karşı takımlar mübarek yıldızlar karması. 

Son 20 macın wn8 istatistiği

benim dahil olduğum takımların wn8 toplamı ortalaması 9.300

karşı takımın wn8 toplamı ortalaması 23.025

bu adil mi?

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users