Jump to content

Sıfır'dan Mod Yapımı [11.05.2019]

mod turkish tr yapım kurulum çeviri yapımı modding wot

• Please log in to reply
5 replies to this topic

cat174 #1 Posted 09 April 2019 - 02:19 PM

Private

• Player
  • 8910 battles
  • 33

-Herkeze Merhaba World of Tanks için Sıfır'dan Mod geliştirmeye çalışıyorum ve bu süreç'te yaşamış olduğum gelişmeleri sizinle paylaşacağım.

Bana Bu Süreç'te Yardım Edenler:

Güncellemeler:  [ Mod ile ilgili gelişmeler burada not ediyorum ]

Edited by cat174, 11 May 2019 - 06:58 PM.

l3oomerangg #2 Posted 09 April 2019 - 03:45 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 38062 battles
  • 1,275
  • [FATIH] FATIH

View Postcat174, on 09 April 2019 - 02:19 PM, said:

Uzun bir süredir World of Tanks için kendi modu'mu yapmak istiyorum bununla ilgili olarak işe mevcut mod dosyalarını incelemekle başladım ve ilk olarak (.wotmod) dosyalarını rar olduğunu öğrendim rar'dan çıkardım sonra çoğunlukla karşıma bu resimdeki klasörler çıktı.

Ekran Alıntısı.PNG

res dosyasını incelediğimde bazı dosyaların Java bazı dosyaların ise .pyc yani .py Python ile yazılmış olduğunu gördüm. İlk olarak şifrelenmiş olan .pyc dosyalarını .py 'ye çevirmekle bu işe başladım sonra çoğu mod dosyaları saf haliyle açığa çıktı ve bende bu sırada Python kodlama işine çalıştım ve birkaç sayfa birşeyler hazırladım fakat bu noktadan sonra nasıl bir işlem yapıp yaptığım dosyaları çalıştıracağım bir fikrim yok. Mod yapmayı bilen arkadaşlardan yardım istiyorum. Lütfen bu iş nasıl yapılıyor video çekmelerini rica ediyorum çünki Türkiye'de bu işi video'ile yi geçtim konu açıp anlatan adam'da yok.

Yaptığım mod ile ilgili olarak esc basılınca bir düğme olucak tıklıyınca mod ayar menüsü açılacak sonra içerisin'de bir sürü alt kategori olacak ve oralara ben popüler modları ekliyecem ve  o eklediğim modların dil dosyalarını benim mod dosyamdaki türkçe karşılıkları ile değiştirecek tabi bu işi yedeklemeli varsayılana döndür veya custom sizin istediğiniz kelime gibi çok gelişmiş yapacam.

Ben python hiç kullanmadım, fakat genel olarak programlama yazılımlarının yapısı aynıdır. Bir program parçacığı yazarsın ve "compile" edersin. Yani tek başına çalıştırılabilecek ve kodların bir nevi okunmasını engellemek için şifrelenmiş bir hale sokarsın. Her programlama yazılımının "decompile" işlemi yok diye biliyorum. Ama anladığım kadarıyla Python'da decompile yapmışsın ve ana kodlara ulaşmışsın. Sonuç itibariyle bu kodları kendi istediğin şekilde düzenlemiş ve bunu tekrar sunmak istiyorsun. Olay basit görünüyor fakat java ile yazılmış olan dosyalarda Python ile yazılmış dosyalara bağlantı var mı bu önemli. Ama kabataslak düşünürsek, hazırladığın yeni çalışmayı gene "compile" edeceksin, yani .pyc uzantısına çevirip, ilk etapta bir sorun çıkmaması açısından aynı dosya ismi ile değiştireceksin. Zaten o .wotmod dosyası dediğin gibi aslen bir RAR dosyası, sadece uzantısı değiştirilmiş muhtemelen. Tekrar .wotmod haline getirmene gerek yok. Gene muhtemelen bu dosya içerisinde ki dosyalar, standart mod yükleme işlemi olan, "res_mods" klasörünün içerisinde otomatik kopyalanıyor. Yani sen bu düzenlendiğin dosyaları alıp, "\res_mods\1.4.1.1(Güncel Wot Sürümü;)\ altına kopyalayacaksın. Bu arada o meta.xml içerisinde hangi dosyanın hangi klasöre kopyalanacağı bilgisi olabilir, açıp incele. Eğer ilgili dosyalar "res_mods" klasörüne değilde "res" klasörüne kopyalanıyorsa sende o dosyaları oraya kopyalayacaksın. Bu aşamalar senin doğru yerlere dosyaları kopyalayıp, yaptığın değişiklikleri test etmek için tabii. Bunu test ettim sorun yok, sunmak istiyorum dersen WGMods.Net sitesine gidip, ModMaker kısmında ki yönergeleri takip edeceksin.

Yazımın tamamı farazi oldu, kusura bakma ama en azından fikir verebilir...

cat174 #3 Posted 09 April 2019 - 05:09 PM

Private

• Player
  • 8910 battles
  • 33

View Postl3oomerangg, on 09 April 2019 - 05:45 PM, said:

Ben python hiç kullanmadım, fakat genel olarak programlama yazılımlarının yapısı aynıdır. Bir program parçacığı yazarsın ve "compile" edersin. Yani tek başına çalıştırılabilecek ve kodların bir nevi okunmasını engellemek için şifrelenmiş bir hale sokarsın. Her programlama yazılımının "decompile" işlemi yok diye biliyorum. Ama anladığım kadarıyla Python'da decompile yapmışsın ve ana kodlara ulaşmışsın. Sonuç itibariyle bu kodları kendi istediğin şekilde düzenlemiş ve bunu tekrar sunmak istiyorsun. Olay basit görünüyor fakat java ile yazılmış olan dosyalarda Python ile yazılmış dosyalara bağlantı var mı bu önemli. Ama kabataslak düşünürsek, hazırladığın yeni çalışmayı gene "compile" edeceksin, yani .pyc uzantısına çevirip, ilk etapta bir sorun çıkmaması açısından aynı dosya ismi ile değiştireceksin. Zaten o .wotmod dosyası dediğin gibi aslen bir RAR dosyası, sadece uzantısı değiştirilmiş muhtemelen. Tekrar .wotmod haline getirmene gerek yok. Gene muhtemelen bu dosya içerisinde ki dosyalar, standart mod yükleme işlemi olan, "res_mods" klasörünün içerisinde otomatik kopyalanıyor. Yani sen bu düzenlendiğin dosyaları alıp, "\res_mods\1.4.1.1(Güncel Wot Sürümü;)\ altına kopyalayacaksın. Bu arada o meta.xml içerisinde hangi dosyanın hangi klasöre kopyalanacağı bilgisi olabilir, açıp incele. Eğer ilgili dosyalar "res_mods" klasörüne değilde "res" klasörüne kopyalanıyorsa sende o dosyaları oraya kopyalayacaksın. Bu aşamalar senin doğru yerlere dosyaları kopyalayıp, yaptığın değişiklikleri test etmek için tabii. Bunu test ettim sorun yok, sunmak istiyorum dersen WGMods.Net sitesine gidip, ModMaker kısmında ki yönergeleri takip edeceksin.

Yazımın tamamı farazi oldu, kusura bakma ama en azından fikir verebilir...

Bana fikir verdin bunun için bile teşekkür ederim. Biraz doğaçlama yapıp oyuna eklicem bakalım çalışacakmı.

cat174 #4 Posted 11 April 2019 - 10:08 AM

Private

• Player
  • 8910 battles
  • 33
Malesef oyun açılırken mod load error veriyor. Wot bütün forumları gezdim fakat mod yapımı ile ilgili hiç kimse direk bir video felan çekmemiş olanlar var ama onlarda 9 yıllık. Yardımlarınızı bekliyorum.

karamurat_battalgazi #5 Posted 12 April 2019 - 07:23 AM

Corporal

• Player
  • 2555 battles
  • 105
  • [T_R_Q] T_R_Q

yapmayın bu modlar oyunu katletti zaten 

cat174 #6 Posted 12 April 2019 - 09:53 AM

Private

• Player
  • 8910 battles
  • 33

View Postkaramurat_battalgazi, on 12 April 2019 - 09:23 AM, said:

yapmayın bu modlar oyunu katletti zaten 

Ben mod olunca oyunu oynamaktan daha çok zevk alıyorum. Bir farklılık yaratıyor. Sadece modların çoğu ing. bunları Tr çevirip oynuyorum daha'da güzel oluyor. :)

Also tagged with mod, turkish, tr, yapım, kurulum, çeviri, yapımı, modding, wot

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users