Jump to content


TÜRK KLANLARININ BAŞARISIZLIK SEBEPLERİ

Clan Turkish Turkish Forum

 • Please log in to reply
64 replies to this topic

_THE_THANATOS_ #1 Posted 23 April 2019 - 10:05 AM

  Private

 • Player
 • 7533 battles
 • 4
 • [NERVA] NERVA
 • Member since:
  02-11-2016

 

 

      Öncelikle Türk forum topluluğuna merhabalar. Bu gönderide genel olarak Türk klanlarının Dünya haritası sezonları, seferler, kale çatışmaları, ilerlemeler, turnuvalar ve bunun gibi topluluk halinde yapılan tüm mücadelelerde genel anlamda neden Avrupa sunucusunda geriye kalan topluluklar ve/veya milletler kadar başarılı olamadığını, kimi zaman kayda değer başarılara imza atmış olsalar da süreklilik arz eden bir çizgiye ulaşamadıklarını derleyip, kendi açımdan değerlendirmiş bulunmaktayım. Ancak buna göz atmadan önce dilerseniz gönderiye eklenmiş olan iki adet ek paragrafa göz atabilirsiniz.

 

 

 

1) Gönderi Sahibi Hakkında

 

      İlk olarak bu değerlendirmeyi yapmadan önce kendimi tanıtmamın gerekli olduğunu düşünüyorum. Ancak bunu yapmaktaki amacım sadece bu gönderiyi okuyacak olan herkesin aklındaki ''acaba tüm bunları anlatan birisinin kendi deneyimi nedir?'' sorusunu yanıtlayabilmiş olmak. Şahsi olarak World of Tanks hayatıma altı yıl önce başlamış bulunmaktayım. Sayısız güncellemeyi deneyimledim, tüm savaş türleri dahil seksen binin üzerinde savaş yaptım. Sunucu çapında bini aşkın insanla tanıştım ve Türk veya yabancı olmak üzere sayamayacağım kadar çok topluluk içerisinde, aklınıza gelebilecek bütün klan rütbe, görev ve sorumluluklarını taşıdım (komutanlık, klan personelinin idaresi, savaş yönetimi, diplomasi ve istihbarat, üye alımı vb.). Şimdi bu serüvene NERVA'da yönetici olarak devam ediyorum. Bu yazıyı yayınladığım tarihte klan olarak hak ettiğimiz yerde olmasak ta, bunun için yönetim kadrosu olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmaktayız.

 

2) Onursal Anış

 

      Bu paragrafın amacı, bu gönderide her ne kadar genel olarak tüm Türk klanlarının başarısızlıkları eleştirel anlamda değerlendirilmiş olsa da, geçmişte akıllara kazınacak gururlu faaliyetlerde bulunmuş olan Türk klanlarını, tüm eleştirilerden önce onurlandırıp hak ettiği değeri vermektir. Aşağıda isimleri açıklamalarıyla birlikte listelenmiş olan klanlar, yapılacak olan tüm eleştirilerin genel anlamda dışında tutulmuştur.

 

   - BABA: Hiçbir deneyimli Türk oyuncunun aklından çıkmayacak olan Baba klanı, artık var olmasa da bir çok Türk oyuncunun gözünde hala gelmiş geçmiş en iyi Türk klanı olarak bilinmektedir. Kendi dönemlerinde bir çok Avrupa klanına karşı önemli başarılara imza atmış ve Dünya haritasında uzunca bir süre varlığını ve gücünü göstermiştir.

   - JCKAL: Tıpkı Baba klanı gibi ve onunla aynı dönemde varlık göstermiş olan Jckal'da, zamanında sunucunun en iyi topluluklarına karşı denk bir ölçüde mücadele edebilecek ve onlara karşı yaptığı savaşlarda zafer alabilecek güce erişmiş ve uzunca bir süre bu başarısını sürdürmüştür.

   - NOXUS: Noxus topluluğunun dağılmadan önce gösterdiği faaliyetler, bir Türk topluluğunun World of Tanks tarihinde ulaştığı en büyük başarı olarak nitelendirilebilir. Var olduğu dönemde, katıldığı seferlerde sunucu birincisi olmak için yarışmış ve büyük ses getirmiştir. Ancak mevcudiyeti Baba ve Jckal kadar uzun sürmemiştir.

   - TAF: Özellikle Dünya haritası 2.0 güncellemesinin ardından, ileri düzeyde bir oyuncu kadrosuna sahip olmamalarına rağmen, kapasitelerinin üzerinde bir başarı sergileyerek on beşin üzerinde bölgeye sahip olmuş ve bir süre bu başarısını korumuştur. Bu durum Avrupa sunucusunun ilk yirmi klanı için abartılacak bir başarı sayılmasa da, Taf kapasitesindeki bir klan için muazzam bir rekor olarak görülebilir.

   - 3V: 3v her ne kadar bu listedeki diğer klanlar gibi tam anlamıyla bir Türk topluluğu olmasa da, içerisinde bulunan kaliteli Türk oyuncu ve yönetim personeli sayesinde uluslararası bir klan adı altında yine Avrupa sunucusunda ilk otuz klan içerisinde rahatlıkla bulunmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

    MADDELER HALİNDE TÜRK TOPLULUKLARININ BAŞARISIZLIK SEBEPLERİ    

 

 

 

 

   - Gerçek hayat ve World of Tanks sanal ortamının karıştırılması: Türk klanlarının bazılarında bu, yaygın bir durum ve bu durum oynayış kalitesini sınırlıyor. Bazı Türk klanlarının yönetim kadrosunda yaşı büyük insanlar bulunuyor ve bu kişilerin aldığı kararlar genel olarak yaşlarına gösterilen saygı sebebiyle tartışmaya açık olmuyor. Aslında hiçbir oyun bilgisi ve deneyimi bulunmayan klan yöneticileri, sadece yaşları büyük olduğu için klan içerisinde istediği şekilde söz geçirebiliyor ve bu durum klanın can alıcı başarısızlıklarına sebep oluyor. Ayrıca genellikle bu gibi klan yöneticileri klanlarının gelişmesi için gereken çabayı sarf etmeye çalışmak yerine, bunu diğer klan yöneticilerinin veya oyuncuların üzerine yıkıyor. Bunu bir nevi monarşi ve cumhuriyet farkı olarak düşünebilirsiniz. Yapılması gereken yaşı her ne olursa olsun, bu konuda yetenekli ve/veya deneyimli olan oyunculara hak ettikleri yetkileri ve yönetim gücünü vermektir.

 

   - Milliyetçilik duygularının sanal ortamla özdeşleştirilmesi: Türk oyuncuların bir kısmında, diğer hiçbir millet veya toplulukta görülmemiş şekilde, ''Türk Türk'e namlu doğrultmaz'' sloganı altında, Türk oyuncularla karşılaştıkları savaş kiplerinde rakibe hasar vermemek gibi tuhaf bir kültürel norm mevcut. Ayrıca, Dünya haritası üzerinde yakın mesafede bulunan bir Türk klanına saldırı yapmanın yanlış olduğu düşüncesinin de bir çok Türk klanında hakim olduğu bir gerçek. Bu durum ne kadar bir milliyet meselesi haline getirilirse getirilsin, sonuçta bazı oyuncular bunu kabul etmek istemese de bu bir video oyunu, ve burada bu gibi duygusal kurallara göre hareket etmenin herhangi bir mantıksal açıklaması bulunmuyor. Örneğin rastgele savaşlarda karşınızdaki herhangi bir Türk oyuncuya bilerek ateş etmemeniz, takımınızdaki tüm oyunculara karşı haksızlık etmeniz anlamına gelmektedir. Ayrıca bu durum diğer oyuncular tarafından fark edildiği durumlarda hesabınıza erişiminiz süreli olarak kesilebilir. Dünya haritasında ise aynı şekilde sizin için elverişli bir bölgeye, sadece o bölgenin sahibi bir Türk klanı olduğu için saldırı düzenlememek, sadece kendinize verdiğiniz bir zarardır. Çünkü harita üzerinde sonuç olarak her topluluk kendi başarısı için mücadele etmelidir ve bu anlamda eğer diplomatik bir anlaşmanız yoksa, herhangi bir Türk klanına yaptığınız bir saldırı, hiç kimse tarafından kesinlikle haksızlık, şerefsizlik veya karaktersizlik olarak tanımlanamaz. Sadece bu sebepten dolayı, kendisine saldırıda bulunan bir Türk klanını, sadece bu sebeple Dünya haritası üzerinde takip edip o klanın daimi düşmanı haline gelmek için bir sebep değildir. Elbette, bunların hiçbiri Türk klanları arasında herhangi bir ittifak veya anlaşma kurulamayacağı anlamına gelmemektedir. Klanların anlaşmalı olarak birlikte hareket etmesi gerek Türk gerekse yabancı klan olsun var olan başarıyı artırmanın bir yoludur. Bu madde de anlatılmaya çalışılan, ortada karşılıklı verilmiş herhangi bir söz veya yapılmış bir anlaşma yok ise, her klan her klana doğal olarak saldırıda bulunabilir ve bu gayet doğaldır.

 

   - Kişisel dargınlık ve küskünlükler: Yine gerçek hayattaki bir toplumsal anlayışın sanal ortama yansıması olarak nitelendirilebilecek olan bu durum yüzünden, örneğin yeni bir Türk klanı kurulacağı ve yükseltileceği zaman büyük bir engel teşkil etmektedir. Geçmişte türlü sebepler yüzünden artık birbirleriyle konuşmayan oyuncular, ilginç bir şekilde sadece konuşmadıkları oyuncular mevzu bahis klanda bulundukları için bu klana katılmamak gibi bir kararı rahatlıkla verebilmektedirler. Bu gibi durumlar Avrupa topluluklarında meydana geldiğinde, gayet basitçe birbirleriyle iletişim kurmak istemeyen oyuncular birbirlerini oyun içinden engelleyip, konuşma programında birbirlerinin seslerini kapatarak aynı klanda bulunmaya devam etmektedir. Böylece kişisel sorunu olan iki oyuncu sebebiyle klanın oyuncu kaybetmesine gerek kalmamaktadır. Türk klanları ise sadece bu sebep yüzünden bile bir çok kez problem yaşamıştır.

 

   - Deneyim ve yetenek yetersizliği: Şimdiye kadar olan maddelerde genellikle düşünce ve fikre dayalı olan sebeplerden bahsedilmiş olsa da, Türk klanlarının başarısızlıklarının en önemli sebeplerinden birisi, Türk oyuncu topluluğunun yeterli deneyim ve oynayış kalitesine sahip olmamasıdır. Bu gönderinin yayınlandığı tarihler itibariyle Super Unicum düzeyinde oynayan aktif Türk oyuncu sayısı maalesef iki yüz kişinin altındadır. World of Tanks platformu üzerinde, oyunu herhangi bir başarı yerine sadece stres atmak veya basit şekilde eğlenmek felsefesiyle oynayan, gerçek oyunculuk kalitesinin ne anlama geldiğinden dahi haberi olmayan bir çok Türk oyuncu bulunmaktadır. Bu durum altında Türk oyuncu kadrosunun Avrupa topluluklarına, Almanya veya Polonya gibi geniş ve deneyimli oyuncu kadrosuna sahip olan milletlere karşı mücadele etmesi ve zafer kazanması oldukça güçtür. Avrupa topluluklarında oynayan oyuncular sürekli olarak kendilerini oyunculuk ve klan yönetimi yönüyle geliştirmeye çalışma mantığıyla hareket etmeye çalışırken, Türk oyuncular bunu bir sorumluluk olarak bile görmemektedir. Ayrıca tüm bunların yanında, iyi bir oyunculuk kalitesine sahip olduğu halde, topluluk savaşlarında takım oyunu anlayışıyla oynamayan veya bu beceriye henüz sahip olmayan oyuncuların varlığı da cabasıdır. Başarılı Avrupa topluluklarında, savaş içerisinde ortak hedefe ateş etmeyen, hasar almış olan takım arkadaşını korumaya özen göstermeyen, veya örneğin herhangi bir saldırı esnasında takımdan ayrı şekilde hareket eden oyuncular bir veya iki uyarının ardından doğrudan klandan ihraç ediliyor olmasına rağmen, Türk klanlarının bazılarında bu durum hiç önemsenmemekte, bazılarında ise önemsenmesine rağmen yanlış şekilde tolerans gösterilmektedir. 

 

   - Klan yöneticilerinin istikrarsızlığı ve egosu: Klan ismi beyan edilmeden söylenmesi gerekmektedir ki, geçmişte ve günümüzde bazı Türk klanlarının yöneticileri, bulundukları klan mevkilerini resmen ve abartısız anlamda ego tatmin etme ve keyif alma amacıyla kullanmaktadır. Klan yönetiminde bulunmanın asıl amacı tüm klan üyelerine gerekli hizmeti sunabilmek, bu sorumluluğu doğru şekilde yerine getirmek ve bunun karşılığında Dünya haritasından elde edilen altın gelirlerinden ekstra pay almaktır. Bu eforu sarf etmek istemeyen ve doğru tabir ile elini taşın altına koymak istemeyen bir oyuncunun herhangi bir klan rütbesi taşıması bir klana en çok zarar verebilecek unsurlardan biridir. Eğer ki bir klanda, mevki ve rütbe hak eden birisinin emekleri görmezden gelinmesine karşın, sadece klanda eski bir oyuncu olduğu, ve karakteristik anlamda sözü geçebilen yeteneksiz ve çaba sarf etmekte gönülsüz olan bir oyuncunun yüksek bir rütbesi var ise, o klanın düşmana ihtiyacı yoktur. O klanın en büyük düşmanı kendisidir. Klan yöneticilerinin bu kompleksleri aynı zamanda Türk oyuncu topluluğunun dağınık ve güçsüz halde kalmasını da sağlamıştır. Çünkü bahsedilen tipteki klan yöneticileri, hiçbir şart altında mevkilerini bırakmak istemedikleri için, her ne kadar birleşmiş ve bazen başarısız olmuş olan Türk klanları olsa da, klanların birleşip güçlenmesi de çoğunlukla mümkün olmamıştır.

 

   - World of Tanks Türkçe forum topluluğu: Diğer maddelerden farklı bir noktada tutulması gerekilen bu unsur, kesinlikle Türk klanlarının başarısızlığının genel sebeplerinden biridir. Şu anda bu gönderinin de içerisinde bulunduğu Türk forum topluluğu, var olduğu tarihten beri kendi içerisindeki çalkantıları, çirkin gönderi ve gönderi yorumları, gördüğü her gönderiyi ayırt etmeksizin dalga geçerek eğlence haline getirmeye çalışan saygısız insanlar sebebiyle amacından sapmış ve kullanılmaz bir hal almıştır. Bu durum Türk klanlarının kendilerini Türk forumu üzerinden ifade etmelerini zorlaştırmış, bir forum ortamından çok resmen bir çocuk parkı haline gelmiştir. Daha açık anlatılması gerekirse, tüm Türk forumunda yazılan yazıların yüzde onunun dahi yazım ve imla kurallarına dikkat edilerek yazılmaması şöyle dursun, tüm forum sayfası adeta bir toplu mesajlaşma platformu şeklinde kullanılmaktadır. Türk oyuncu topluluğunun birbirine yakınlaşması ve güçlenmesi amacıyla kullanılması gerekilen bu forum, aksine bu topluluğu birbirinden uzaklaştırmış, küstürmüş ve maalesef hiçbir zaman gerçek amacıyla kullanılamamıştır.

 

NOT: Bu maddelere ek olarak yabancı klanlarda oynayan ve/veya Türkçe oyun içi isim kullanmayan oyuncuların sadece bu sebeplerden dolayı eleştirilmesinin de mantık dışı ve yersiz olduğu da eklenebilir, ancak bu durumun Türk klanlarının genel başarısını etkilememesi sebebiyle üzerinde durulmamıştır.

 

 

 

 

Bu gönderinin yayınlanma amacı, deneyimsiz klan yöneticilerinin ve gelecekte klan oluşturmayı düşünen Türk oyuncuların bilgilendirilmesi ve deneyim kazandırılması, bunun yanında bu gönderide anlatılmış olan tüm sebeplerin zaten hep aşikar olmasına karşın, şimdiye kadar hiçbir zaman tek çatı altında birleştirilmemiş olmasıdır.

Ne yazık ki bugüne kadar bu konudaki bilinçsizlikleri ve bilgisizlikleri sebebiyle bir çok Türk klanı dağılmış ve yok olmuştur. Umuyoruz ki gelecekte tüm Türk oyuncu topluluğu bu gönderi tarafından bilgilendirilsin ve aynı cehaletler tekrarlanmasın. Umuyoruz ki gelecek bizim olsun.

 

 

LÜTFEN YORUM YAPMADAN ÖNCE OKUYUNUZ

 

Elbette ki, bu gönderiyi tamamıyla okuyan her birey benimle şahsi olarak fikir ayrılığına düşebilir. Ancak, son maddede de bahsedildiği gibi bu gönderiyi de yozlaştırmak ve amacından saptırmak amacıyla hareket ederek, bu mantıkla yorum yapmak isteyen insanlar, bunu yapmadan önce burada yorum olarak yazacaklarının aynısını, eğer yeterli cesaretleri varsa, bana Ts3 adresimde yüzüme söyleyebilir.

 

78.46.141.64:9988

 

_THE_THANATOS_  -  NERVA İkinci Komutanı

 

 

 

 

 

 


Edited by _THE_THANATOS_, 23 April 2019 - 03:05 PM.


zed_x #2 Posted 23 April 2019 - 11:08 AM

  Captain

 • Player
 • 41148 battles
 • 2,411
 • [JSTC] JSTC
 • Member since:
  01-27-2013

İlk yorum benden olsun. Yazını başından sonuna okudum. Bu oyunda uzun zamandır yer alan pek çok insanın düşüncelerini yazıya dökmüşsün aslında. Yazıya küçük bir ek yapmam gerekirse, en büyük sorunlarımızdan biri hatalarımızdan ders çıkaramamak. Genel hayat bir yana, aynı hataların tekrarlanmasına, verilen sözlerin unutulmasına, ahbap-çavuş ilişkilerine o kadar çok tanık oldum ki bu oyunda, sussam gönül razı değil, söylesem faydası yok...

 

Bir oyuncu olarak böyle bir durumda yapılabilecek en güzel şeyi yapıyorum artık. Tek tabanca takılıyorum. Atalarımız boşuna binyıllarca göçebe yaşamamış. Sıkıntı mı var? Uğraşmıyorum. Oradan oraya göçüyorum, kafam rahat ediyor.:)asiken #3 Posted 23 April 2019 - 11:30 AM

  Lance-corporal

 • Player
 • 10989 battles
 • 50
 • [JUN] JUN
 • Member since:
  06-19-2012

merhabalar

amacım bu pozitif yazıyı baltalamak değil sadece kendimce destek olmak

 

hayatta her güzel şeyin bir sonu var.önemli olan o anları yaşayıp nihayete ererken huzur içinde beklemek.keşke dememek.

size önerim geleceği gecmişte aramayın.

 

ayrıca  taf klanı da üstteki listeyi hakediyor diye düşünüyorum.

 

 

 _THE_THANATOS_ #4 Posted 23 April 2019 - 12:03 PM

  Private

 • Player
 • 7533 battles
 • 4
 • [NERVA] NERVA
 • Member since:
  02-11-2016

View Postasiken, on 23 April 2019 - 01:30 PM, said:

merhabalar

amacım bu pozitif yazıyı baltalamak değil sadece kendimce destek olmak

 

hayatta her güzel şeyin bir sonu var.önemli olan o anları yaşayıp nihayete ererken huzur içinde beklemek.keşke dememek.

size önerim geleceği gecmişte aramayın.

 

ayrıca  taf klanı da üstteki listeyi hakediyor diye düşünüyorum.

 

 

 

 

      Tavsiyeniz için teşekkürler. Öneriniz üzerine TAF Klanı onursal anış bölümüne eklenmiştir.

FLAME_OxyGeN #5 Posted 23 April 2019 - 01:40 PM

  Corporal

 • Player
 • 28737 battles
 • 109
 • [SIGUN] SIGUN
 • Member since:
  02-28-2015
Eline sağık, hemen hemen eksiksiz yazmışsın. 
Pelasgos'da her ne kadar arasıra Türk gibi davransa da nispeten bizimkilerden iyi.:trollface:

asiken #6 Posted 23 April 2019 - 02:33 PM

  Lance-corporal

 • Player
 • 10989 battles
 • 50
 • [JUN] JUN
 • Member since:
  06-19-2012

bizim topluluğumuzda ne yazik ki öğrenilmiş çaresizlik sözkonusu.

bir kac başarısız deneme veya oluşan genel kanı sonucu yenilgiyi baştan kabullenme durumundayız.

''ne yapsam olmuyor'', ''adamlar zaten xxxx klanı'' gibi savunmalarla  rakibe psikolojik üstünlüğü veriyoruz.rakiple değil kendimiz ile savaşımız aslında.

 

üstte ismini onore ettiğin klanlar ve oyuncuları  psikolojik olarak hazırdılar ve  bunca  eksikliğimize rağmen  bizim oyuncularımız o kokuyu alırsa  yani rakibi yenebileceğine inanırsa  sonuc muhteşem oluyor.bu inancı sağlayacak ise yöneticilerdir.

 TheLast_KebapBender #7 Posted 23 April 2019 - 03:35 PM

  Lieutenant

 • Player
 • 50132 battles
 • 1,844
 • [TR-U] TR-U
 • Member since:
  02-10-2013

Yazılanların hepsi son 2 sene öncesi dünya haritası ve kalelerin getirilerinin iyi olduğu dönem için geçerli sebepler... 

Hatta bi kısmı 2 sene öncesinin türk klanları için bile yanlış...Misal ego ve ahbap çavuş ilişkisinden bahsedilmiş kimse bana BABA, JCKAL, TAF, NOXUS ta bunlar yoktu demesin noxus hariç hepsinde oynadım hepsi de ego nun ahbap çavuş ilişkisinin zirvesiydi.. noxusta türk yönetim ilgilenemeyip yabancılar klanı devralmak isteyince bırakmadıkları için dağılmıştı.. Bunlar aynı zamanında başarılı klanlardı..  (Başarının emeğin harcanan vaktin hat safhada olduğu yerde ego ahbap çavuş ilişkiside olur normaldir.. o kadar kusur kadı kızında da olur.. Kaldı ki oyuncu(er) gözünden önemli olan başarıdır.. yoksa baba da savaş komutanından küfür yediği halde oyuncular o klanda durmazdı problem "hem başarısız hem ahbap çavuş olmakta" )

 

Asıl ego ve ahbap çavuş ilişkisi son 2 sene ortadan kalkmaya başladı.. Çünkü ortada mücadele etmeyi, öne çıkmayı, klan yönetiminde rekabet edemediğin yerde veya yanlış yaptığın yerde arkanda duracak ahbaplarınla çavuşçuluk oynamayı gerektirecek bi "çıkar" "gold" "prestij" kalmadı.. 

 

En basitinden dünya haritası 15-20 klanın toprak sahibi olduğu bi mecra.. 10k lık topraklar olmasa goldlar topraklara dengeli bi şekilde dağılsa.. Throw fame csa gibi klanlar ambargo koyar 15-20 olan sayı 10 lara kadar düşer bazı iyi yabancı klanlarda fame csa çatısında toplanmak için dağılır... TheLast_KebapBender #8 Posted 23 April 2019 - 03:46 PM

  Lieutenant

 • Player
 • 50132 battles
 • 1,844
 • [TR-U] TR-U
 • Member since:
  02-10-2013

Ek olarak şu an için başarısızlık diye tabir edilen şeyin bi sebebi bizim türk klan yöneticilerinin göremediği değişen klan anlayışı.. 

Artık klanlar için başarı ölçütü seferler.. yabancı klanlar ve oyuncular bu anlayışla klanlarından çıkıp sefer öncesi bi klanda toplanıp istediklerini alınca kendi mağaralarına çekilebiliyorlar biz bunu yapamıyoruz.. 

 

Geçen seferlerde 2. takım çıkmazken ne yapabilirim diye düşündüğümüzde gittim MAKAM, BFOOT, ZİRVE gibi klanlarının bazı yöneticileriyle konuştum dedim ki gelin iyi oyuncularınızla bizle birlikte bi yerde toplanalım seferlere girelim.. Tank alın.. Herkes kazansın..  kabul etmediler.. Kuru kuru klanda durup oyuncu kaybedicez ahbap çavuş ilişkimiz bozulacak diye kabul etmediler.. Sonuç hiçbiri tank alamadı..   Son 3-4 gün kala olmayacağını bilerek POWNY klanından bi arkadaşıma yazdım onlar o sıra 30 kişiydi ve sefer için toplanmıştı bizim gibi.. ama onlarda da15-20 arası online ları vardı dedim biz türk oyuncular olarak 1 takım biz çıkaralım 1 takımda siz çıkarın bi klanda toplanalım maksat 2 takım çıkalım toprağa çıkma şansımız artsın sefer sonrası ayrılalım.. Adamlar kabul etti sonradan vazgeçti vazgeçme sebepleri 3-4 gün kaldı organize etmek zor olur gir çık. Bu.. Ne tesadüf aynı düşünce ve kafa yapısında bi türk ve yabancı klan biri 98. diğeri 130. sırada bitirdi ve online olan herkes tankını yinede aldı iki klanda sonra dağıldı.. Belki olsa seferlerde başka şeyler olacaktı..    

 

 

Başarısızlığın sebebi başta WG sonra vizyonsuzluk klanların dünya haritasının oyunun gidişatını görememek gerisi hikaye olacağı varsa olur.. 


Edited by TheLast_KebapBender, 23 April 2019 - 04:29 PM.


StronkGoldKebab #9 Posted 23 April 2019 - 05:13 PM

  Staff Sergeant

 • Player
 • 17419 battles
 • 417
 • [DAVY] DAVY
 • Member since:
  01-26-2014

sırf takım oyunu ödüller için bile ,wg nin saçma sapan oyun içi dengelemelerine bile katlanıyorduk taki bu düzen yıkılana kadar ,benim beraber oynadığım arkadaşlar doğru düzgün randoma girmez ama takım oyunu dedin mi hemen gelirlerdi mücadele ederdik.şimdi hiç bir şey kalmadı...

 

 


Edited by StronkGoldKebab, 23 April 2019 - 09:15 PM.


gospodar1453 #10 Posted 23 April 2019 - 08:36 PM

  Warrant Officer

 • Clan Commander
 • 32819 battles
 • 535
 • [TDEAD] TDEAD
 • Member since:
  06-25-2014

View PostStronkGoldKebab, on 23 April 2019 - 06:13 PM, said:

sırf takım oyunu ödüller için bile ,wg nin saçma sapan oyun içi dengelemelerine bile katlanıyorduk taki bu düzen yıkılana kadar ,benim beraber oynadığım arkadaşlar doğru düzgün randoma girmez ama takım oyunu dedin mi hemen gelirlerdi mücadele ederdik.şimdi hiç bir şey kalmadı...

 

Gelelim türk klanlarına saçma sapan egolarını tatmin etmeye çalışan insanlarla doluydu sadece yönetici anlamında da değil hani, Ben babada oynarken ne hesaplar gördüm adam asıyo kesiyo benim oyunculuğum  şöyle böyle diye,tank alsın diye hesabına girdiğimiz oyunculardaki skilleri donanımları göreceksiniz ya ,resmen gözlerim kör olmuştu.

 

Mesajı bir düzenle istersen şikayet yemeden:rolleyes:

FLAME_EnDLesS #11 Posted 23 April 2019 - 08:56 PM

  Private

 • Player
 • 28128 battles
 • 13
 • [SIGUN] SIGUN
 • Member since:
  07-31-2013
Eline sağlık kardeş güzel bir açıklama olmuş.Birde WOT para politikası değişmediği sürece Türk klanları ne yazık ki hep aynı seviyede kalacak.

StronkGoldKebab #12 Posted 23 April 2019 - 09:08 PM

  Staff Sergeant

 • Player
 • 17419 battles
 • 417
 • [DAVY] DAVY
 • Member since:
  01-26-2014

View Postgospodar1453, on 23 April 2019 - 10:36 PM, said:

 

Mesajı bir düzenle istersen şikayet yemeden:rolleyes:

 

düzenlesende görülüyor ayrıca hesapların çoğu satıldı...şikayetlik ne var ortada.. 

FLAME_OxyGeN #13 Posted 24 April 2019 - 07:13 AM

  Corporal

 • Player
 • 28737 battles
 • 109
 • [SIGUN] SIGUN
 • Member since:
  02-28-2015

View PostTheLast_KebapBender, on 23 April 2019 - 03:46 PM, said:

Ek olarak şu an için başarısızlık diye tabir edilen şeyin bi sebebi bizim türk klan yöneticilerinin göremediği değişen klan anlayışı.. 

Artık klanlar için başarı ölçütü seferler.. yabancı klanlar ve oyuncular bu anlayışla klanlarından çıkıp sefer öncesi bi klanda toplanıp istediklerini alınca kendi mağaralarına çekilebiliyorlar biz bunu yapamıyoruz.. 

 

Geçen seferlerde 2. takım çıkmazken ne yapabilirim diye düşündüğümüzde gittim MAKAM, BFOOT, ZİRVE gibi klanlarının bazı yöneticileriyle konuştum dedim ki gelin iyi oyuncularınızla bizle birlikte bi yerde toplanalım seferlere girelim.. Tank alın.. Herkes kazansın..  kabul etmediler.. Kuru kuru klanda durup oyuncu kaybedicez ahbap çavuş ilişkimiz bozulacak diye kabul etmediler.. Sonuç hiçbiri tank alamadı..   Son 3-4 gün kala olmayacağını bilerek POWNY klanından bi arkadaşıma yazdım onlar o sıra 30 kişiydi ve sefer için toplanmıştı bizim gibi.. ama onlarda da15-20 arası online ları vardı dedim biz türk oyuncular olarak 1 takım biz çıkaralım 1 takımda siz çıkarın bi klanda toplanalım maksat 2 takım çıkalım toprağa çıkma şansımız artsın sefer sonrası ayrılalım.. Adamlar kabul etti sonradan vazgeçti vazgeçme sebepleri 3-4 gün kaldı organize etmek zor olur gir çık. Bu.. Ne tesadüf aynı düşünce ve kafa yapısında bi türk ve yabancı klan biri 98. diğeri 130. sırada bitirdi ve online olan herkes tankını yinede aldı iki klanda sonra dağıldı.. Belki olsa seferlerde başka şeyler olacaktı..    

 

 

Başarısızlığın sebebi başta WG sonra vizyonsuzluk klanların dünya haritasının oyunun gidişatını görememek gerisi hikaye olacağı varsa olur.. 

 

Birde emeğimiz var edebiyatı var mesela, adam kurduğu clan da 2 tane kutu kastı diye bunu emek olarak görüyor. Halbuki ortada hiç bir başarı yoksa, kurduğun zamandan beri boş beleş takılıyor, seferde 1 tane bile tank alma becerisine sahip değilsen o clan çöptür. 

 bakidoruk #14 Posted 24 April 2019 - 10:19 AM

  Second Lieutenant

 • Player
 • 24621 battles
 • 1,006
 • Member since:
  09-30-2012

Klanda 100 kişi var. Ekmeği yiyen 25 kişi, şansa bağlı 10 yedek. Bunlar çok iyimser rakamlar. Normali bundan da az.

 

"A haritasında X tankıyla nasıl oynanır, nasıl pozisyon alınır, tank koordinatlarına göre hangi tutum sergilenir." atıyorum haftalık iki saat eğitim-eğlence-kaynaşma olayı yok. 

 

Oyun, oyunluktan çıkıp göreve bağlanırsa keyif biter. Şahsi kanaatim. O yüzden herhangi bir klana girme ihtiyacı hissetmiyorum. Keyif yok stress var, ama sonrasında hediye tank var altın var. Keyfim bunlardan daha kıymetli. Günün iş yükünden sonra kafamı boşaltmak için oyuna girmişim, premium kaç parada strese gireyim değil mi?_Falconet_ #15 Posted 24 April 2019 - 10:45 AM

  Warrant Officer

 • Player
 • 34839 battles
 • 514
 • [TAF-G] TAF-G
 • Member since:
  04-29-2014

Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş. Umarız Türk topluluğu bulunduğu dağınık durumdan kurtulup geçmişten daha iyi bir düzen kurabilir._M60A1_ #16 Posted 24 April 2019 - 11:35 AM

  Staff Sergeant

 • Player
 • 5035 battles
 • 379
 • Member since:
  10-19-2018
hangi takım oyununda büyük bir basarı göstermişizde bunda gösterilsin. 

TheLast_KebapBender #17 Posted 24 April 2019 - 11:58 AM

  Lieutenant

 • Player
 • 50132 battles
 • 1,844
 • [TR-U] TR-U
 • Member since:
  02-10-2013

View Post_M60A1_, on 24 April 2019 - 01:35 PM, said:

hangi takım oyununda büyük bir basarı göstermişiz(m)de bunda gösterilsin. 

:amazed:_M60A1_ #18 Posted 24 April 2019 - 12:02 PM

  Staff Sergeant

 • Player
 • 5035 battles
 • 379
 • Member since:
  10-19-2018

View PostTheLast_KebapBender, on 24 April 2019 - 01:58 PM, said:

:amazed:

 

sadece wottan bahsetmiyorum, sadece bilgisayar oyunundan da bahsetmiyorum takım oyununda 0 ız.

 

 

basarılı oldugumuz domine  ettigimiz bir etkinlik var mı varsa bilelim. bireysel basarımız cok ama takımca olan işlerde rezaletiz. çünki egomuz cok (yukarıda örnekteki gib) ben sanki orda "göstermissiniz" demişimde beyefendi düzeltme yapıyor.  "göstermisiz" kelimesinde zaten bende dahilim.

 

 

 


Edited by _M60A1_, 24 April 2019 - 12:16 PM.


FLAME_OxyGeN #19 Posted 25 April 2019 - 10:44 AM

  Corporal

 • Player
 • 28737 battles
 • 109
 • [SIGUN] SIGUN
 • Member since:
  02-28-2015
O halde tüm küskünlükleri dargınlıkları geride bırakalım, tüm kaliteli Türk oyuncular bir araya gelsin, bir clan kuralım, ne dersiniz ? 

Geçmişle yaşanmaz, önümüze bakmamız lazım sonuçta.

_Kiziroglu_ #20 Posted 25 April 2019 - 10:58 AM

  Corporal

 • Player
 • 33666 battles
 • 198
 • [PHPW] PHPW
 • Member since:
  03-11-2014

View PostFLAME_OxyGeN, on 25 April 2019 - 12:44 PM, said:

O halde tüm küskünlükleri dargınlıkları geride bırakalım, tüm kaliteli Türk oyuncular bir araya gelsin, bir clan kuralım, ne dersiniz ? 

Geçmişle yaşanmaz, önümüze bakmamız lazım sonuçta.

 

Sonra o klan tekrar dağıtılsın, tekrar kurulsun tekrar dağıtılsın:hiding:

 

Ölünceye kadar Wot'mu oynuycaksınız, buraya yazan herkesin garajında en az 2-3 tane sefer tankı var+2.5k-3k wn8'li adamlarsınız daha ne istiyosunuz.


1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users