Jump to content

Yorumlarınızı Bekliyorum

• Please log in to reply
16 replies to this topic

MyLittle_Knightt #1 Posted 19 May 2019 - 11:25 AM

Lance-corporal

• Player
  • 1216 battles
  • 92
  • [TR-U1] TR-U1

Merhaba arkadaşlar, bilgi sahibi olanlara sormak istediğim bir kaç sorum var

Şuanda oyunu Sd üzerinden minumum oynuyorum yaklaşık 125 150 fps alıyorum 

fakat sd nin orta kalitesine geçtiğim anda 50 60 lara düşüyo kaldırmıyor yani  

Bilgisayarımın Özellikleri

Bilgisayarımın modeli -  

İşlemci Türü: Intel Core i5
İşlemci Hızı: 3.15 GHz 
İşlemci Nesli: 4.Nesil

Sabit Disk: 800 Gb HHD

Ekran Kartı: NVIDIA 
Ekran Kartı Modeli: GeForce920 MX
Ekran Kartı Hafızası: 2 GB
Ram 4gb
İşletim Sistemi: Win 10 

özelliklerini yükseltmek istesem hangilerini yükseltebilirim?

- İşlemci yükseltilir mi?
- Ekran kartı yükseltilir mi?
- SSD ve Harddisk yükseltilir mi?
- Ram yükseltilir mi kaç gb kadar?

Açıkçası şuan yeni bir bilgisayar alıcak durumda değilim en az 5 6 bin gerek bunun için

Belli bi noktaya kadar harcama yapabilirim  hd oynamayı geçtim bari sd nin orta yüksek arası bi limitinde oynayabilmek için ..

Edited by MyLittle_Knightt, 19 May 2019 - 11:34 AM.

SupremeMaster #2 Posted 21 May 2019 - 02:32 AM

Warrant Officer

• Player
  • 36381 battles
  • 925
  • [M-O-M] M-O-M
işlemcini anakart modelini öğrenerek yükseltebilirsin fakat piyasada ikinci el şekilde laptop için işlemci bulamazsın ve hangi i5i kullandığını bile bilmiyoruz. Ekran kartını da %99 ihtimalle laptopta değiştiremezsin.  Ramini arttırmayı öğrenmek için de anakart modelini bilmen gerekiyor bunu öğrenmek için cpu z programını kullanabilirsin. İkinci ram çubuğu eklenmesi %5 10 arası performans etki edebilir veya etmeyebilir de. Ssd ve hard disk sadece yükleme hızını etkileyeceğinden oyun ayarlarına pek bir etkisi olmayacaktır. Yeni bir pc için para bulana kadar en yüksek fps yi aldığın ayarda devam etmeni öneririm.

CamokaTechnics #3 Posted 21 May 2019 - 10:03 AM

General

• Player
  • 55010 battles
  • 8,886
  • [ZERK] ZERK

hd sürümü düşük ayarlarda 60 fps sınırlandırarak ve görüntü işleme özelliklerini artırarak iyi bi şekilde artırabilirsin.

laptoplarda ram ve harddisk harici bi değişikliği unut.

MyLittle_Knightt #4 Posted 27 May 2019 - 02:27 AM

Lance-corporal

• Player
  • 1216 battles
  • 92
  • [TR-U1] TR-U1
peki usta windows 10 yerine 8.1 kursam ssistemde bi rahatlama olurmu ? ben bu bilgisayarı 1.5 yıl önce aldığım için windows 10 ile geldi sanırım . orjinal hali 8.1 olabilirmi tam bilmiyorum . bu şartlarda yapılması gereken bilgisayarı değiştirmek sanırım yada rem yükseltmek slotu olduğunu varsayıyorum  4gb+ 8 edıyor .

SupremeMaster #5 Posted 27 May 2019 - 03:53 AM

Warrant Officer

• Player
  • 36381 battles
  • 925
  • [M-O-M] M-O-M

View PostMyLittle_Knightt, on 27 May 2019 - 04:27 AM, said:

peki usta windows 10 yerine 8.1 kursam ssistemde bi rahatlama olurmu ? ben bu bilgisayarı 1.5 yıl önce aldığım için windows 10 ile geldi sanırım . orjinal hali 8.1 olabilirmi tam bilmiyorum . bu şartlarda yapılması gereken bilgisayarı değiştirmek sanırım yada rem yükseltmek slotu olduğunu varsayıyorum  4gb+ 8 edıyor .

Rahatlam olabilir de olmayabilir de. İlk önerim o bilgisayara gereksiz yatırım yapmaman. Ve gereksiz windwows servisleri kapatarak ve performans ayarları yaparak elindeki donanımı tam safhada kullanmaya çalışıp 5 -15 fps fark yaratma şansın da var. Bu tarz olaylar için technopat forumları veya youtube da arama yapabilirsin. 2 yıllık bir pc ise muhtemelen ram slotu vardır fakat ram eklemeden gelecek performans artışı gözle görülür olmayacaktır bunu tekrar söylüyorum.

MyLittle_Knightt #6 Posted 28 May 2019 - 12:35 AM

Lance-corporal

• Player
  • 1216 battles
  • 92
  • [TR-U1] TR-U1
tamamdır çok teşekkür ederim

Bagora #7 Posted 28 May 2019 - 01:40 AM

Major General

• Player
  • 44714 battles
  • 5,997
  • [_AVEL] _AVEL

bir bilgisayarın en kolay yükseltilebilecek parçası harddiskidir , üstelik SSD alır takarsan ilerde bilgisayarını değiştirdiğin zaman SSD ni söküp yeni aldıgın bilgisayara takabilirsin. Harddiskten sonra Ram gelir fakat Ramin anakarta uyumu , mhz değeri gibi olgular yeni alacağın bilgisayarla uyuşmazsa sıkıntı çıkaracaktır aldıgın  kullandıgın bilgisayar eskiyse büyük ihtimalle senn anakartına uyan ramlar ilerde alacağın bilgisayara uymayacaktır . işlemciyi yükseltmek ise (bana göre) en sıkıntılı ve gereksiz yükseltmedir çünkü işlemciler genelde her anakarta uymaz yeni alacağın işlemci büyük ihtimalle yeni çıkan anakartlara göre yapılmıştır ve senn kullandıgın bilgisayar eskiyse anakartına uymaz hadi uyddu diyelim bu seferde işlemciyi tek başına yükseltmek pek işe yaramaz bunun sebebi ram,ekran kartı vs. nin genelde mevcut işlemciye göre olmasıdır sen son model işlemci bile taksan  düşük performanslı ram ve ekran kartı gibi parçalar işlemcinin gerçek performansında çalışmasına engel olacaktır bu sefer sen işlemcini yüksek performansta kullanmak istersen ya ekran kartı, ram vs. yi değiştireceksin e o kadar parçayı değiştirmek sana yeni bi bilgisayar masrafı çıkarmış oldu ne anladım ben bu işten.

Lafın özü bi tane SSD al , SSDler HDD kadar ısınmadıgı için  bilgisayarın eskiye göre daha soğuk olur , laptoplardaki performans kaybının en temel sebeblerinden biri ısınmadır . Daha sonra bilgisyarına bakım yap , içini temizle , macununu sür bi laptopun performansını arttırmanın en kolay ve ucuz yolu temizliğini yapmak ve macununu sürmektir .SSD almasan bile bakım yapmak performansını arttıracaktır .

Masaüstümü yoksa laptop mu bilmediğim için laptop için yazdım . yazıya başlamadan sanki laptop yazmışsın gibi geldi yazım bitince tekrar baktım laptop yazmıyor silmiyim dedim :D

SupremeMaster #8 Posted 28 May 2019 - 02:30 AM

Warrant Officer

• Player
  • 36381 battles
  • 925
  • [M-O-M] M-O-M

View PostBagora, on 28 May 2019 - 03:40 AM, said:

bir bilgisayarın en kolay yükseltilebilecek parçası harddiskidir , üstelik SSD alır takarsan ilerde bilgisayarını değiştirdiğin zaman SSD ni söküp yeni aldıgın bilgisayara takabilirsin. Harddiskten sonra Ram gelir fakat Ramin anakarta uyumu , mhz değeri gibi olgular yeni alacağın bilgisayarla uyuşmazsa sıkıntı çıkaracaktır aldıgın  kullandıgın bilgisayar eskiyse büyük ihtimalle senn anakartına uyan ramlar ilerde alacağın bilgisayara uymayacaktır . işlemciyi yükseltmek ise (bana göre) en sıkıntılı ve gereksiz yükseltmedir çünkü işlemciler genelde her anakarta uymaz yeni alacağın işlemci büyük ihtimalle yeni çıkan anakartlara göre yapılmıştır ve senn kullandıgın bilgisayar eskiyse anakartına uymaz hadi uyddu diyelim bu seferde işlemciyi tek başına yükseltmek pek işe yaramaz bunun sebebi ram,ekran kartı vs. nin genelde mevcut işlemciye göre olmasıdır sen son model işlemci bile taksan  düşük performanslı ram ve ekran kartı gibi parçalar işlemcinin gerçek performansında çalışmasına engel olacaktır bu sefer sen işlemcini yüksek performansta kullanmak istersen ya ekran kartı, ram vs. yi değiştireceksin e o kadar parçayı değiştirmek sana yeni bi bilgisayar masrafı çıkarmış oldu ne anladım ben bu işten.

Lafın özü bi tane SSD al , SSDler HDD kadar ısınmadıgı için  bilgisayarın eskiye göre daha soğuk olur , laptoplardaki performans kaybının en temel sebeblerinden biri ısınmadır . Daha sonra bilgisyarına bakım yap , içini temizle , macununu sür bi laptopun performansını arttırmanın en kolay ve ucuz yolu temizliğini yapmak ve macununu sürmektir .SSD almasan bile bakım yapmak performansını arttıracaktır .

Masaüstümü yoksa laptop mu bilmediğim için laptop için yazdım . yazıya başlamadan sanki laptop yazmışsın gibi geldi yazım bitince tekrar baktım laptop yazmıyor silmiyim dedim :D

arkadaşın 920mx ekran kartı var doğal olarka laptopu var bagoş bey.

Bagora #9 Posted 28 May 2019 - 02:35 AM

Major General

• Player
  • 44714 battles
  • 5,997
  • [_AVEL] _AVEL

View PostSupremeMaster, on 28 May 2019 - 01:30 AM, said:

arkadaşın 920mx ekran kartı var doğal olarka laptopu var bagoş bey.

Haklısın , nasıl bi his geldiyse laptop oldugunu hissedip yazmışım :D

ali1234512 #10 Posted 28 May 2019 - 02:43 AM

Major General

• Player
  • 39300 battles
  • 5,165
  • [TR-U] TR-U

hd minimum denesene bi daha fazla fps alırsın bence

bide ayarları elle ayarla kapa suyu falan zemin kalitesi ne aban

Edited by ali1234512, 28 May 2019 - 02:45 AM.

sobaborusu_ #11 Posted 28 May 2019 - 03:21 AM

Warrant Officer

• Player
  • 39799 battles
  • 723
  • [AR-MA] AR-MA

View Postali1234512, on 28 May 2019 - 03:43 AM, said:

zemin kalitesi ne aban

patinaj çekmesin ?

CamokaTechnics #12 Posted 28 May 2019 - 09:02 AM

General

• Player
  • 55010 battles
  • 8,886
  • [ZERK] ZERK

İşletim sistemi olarak win7 ultimate öneririrm.

Hem işlem sayısı az hem de en optimize işletim sistemi.

win8xx en kötüsü. onu kurana kadar win96 kur daha iyi.

win8, vista ve me tarihin en kötü windowsları, unutma.

TankistSmurf #13 Posted 28 May 2019 - 12:08 PM

Private

• Player
  • 737 battles
  • 28
Laptop olduğuna göre zaten yükseltme yapamazsın (Yapılabilir yükseltmeler mantıklı ve performansa büyük katkı sağlayacak nitelikte değil). Yapılabilse bile o yüksek maliyete masaüstü toplamak daha mantıklı. İşletim sisteminde windows 10 dan şaşmamanı öneririm. Aksi iddia edilse de, windows sürümleri içinde en stabil ve performanslısı windows 10.

CamokaTechnics #14 Posted 28 May 2019 - 09:22 PM

General

• Player
  • 55010 battles
  • 8,886
  • [ZERK] ZERK

View PostTankistSmurf, on 28 May 2019 - 02:08 PM, said:

Laptop olduğuna göre zaten yükseltme yapamazsın (Yapılabilir yükseltmeler mantıklı ve performansa büyük katkı sağlayacak nitelikte değil). Yapılabilse bile o yüksek maliyete masaüstü toplamak daha mantıklı. İşletim sisteminde windows 10 dan şaşmamanı öneririm. Aksi iddia edilse de, windows sürümleri içinde en stabil ve performanslısı windows 10.

:trollface::trollface::trollface::trollface::trollface:

TankistSmurf #15 Posted 28 May 2019 - 09:55 PM

Private

• Player
  • 737 battles
  • 28

View PostCamokaTechnics, on 28 May 2019 - 11:22 PM, said:

:trollface::trollface::trollface::trollface::trollface:

Bu nazik ve bilgi dolu yanıtının nedeni versiyon yerine sürüm yazmamsa, haklısın, özür dilerim yanlış yazdım.

Değilse, sana güvenlik desteği, ssd desteği vs vs ile yüksek performanslı win 7 le mutluluklar. İyi akşamlar.

MyLittle_Knightt #16 Posted 29 May 2019 - 03:37 AM

Lance-corporal

• Player
  • 1216 battles
  • 92
  • [TR-U1] TR-U1
çarşı karışmış :hiding: Bu kadar bilgisayarcıyı bi arada bulmuşken bi sorunumu daha belirtmek isterimm bu sorunu formattan sonra yaşamaya başladım . bilgisayarımın 2 adet usb girişi var sürekli ısınıp kastığını düşündüğüm için güzel bi fan aldım aparatlı falan bilgisayarı buna bağladığım zaman maus salaklaşıo sağa sola yalpalıyo bişey oluyo çok araştırdım nedenini bulamadım. açıkçası aklıma güç tüketimiyle ilgili bişeyler geliyo . Yüksek performans ayarını orta düzeye getirdim yine çare olmadı . hayır anlamadığım evde bir pc daha var fii tarihinden kalma o bilgisayarda hiç bi sorun yok babam sürekli tank oynuyor 5 6 sene önce alınmıştı . LENOVA pişmanlıkmış bidaha tövbe . 

MyLittle_Knightt #17 Posted 29 May 2019 - 04:08 AM

Lance-corporal

• Player
  • 1216 battles
  • 92
  • [TR-U1] TR-U1

View PostBagora, on 28 May 2019 - 01:40 AM, said:

Daha sonra bilgisyarına bakım yap , içini temizle , macununu sür bi laptopun performansını arttırmanın en kolay ve ucuz yolu temizliğini yapmak ve macununu sürmektir .SSD almasan bile bakım yapmak performansını arttıracaktır .

En son bilgisayara bakım yapmak istediğimde bilgisayarımdan olmuştum . dağıttım birdaha toplayamadımm:hiding:

View Postali1234512, on 28 May 2019 - 02:43 AM, said:

hd minimum denesene bi daha fazla fps alırsın bence

bide ayarları elle ayarla kapa suyu falan zemin kalitesi ne aban

Çok teşekkür ederim birde öyle deneyim umarım sorunumu çözerr 

View PostCamokaTechnics, on 28 May 2019 - 09:02 AM, said:

İşletim sistemi olarak win7 ultimate öneririrm.

Hem işlem sayısı az hem de en optimize işletim sistemi.

win8xx en kötüsü. onu kurana kadar win96 kur daha iyi.

win8, vista ve me tarihin en kötü windowsları, unutma.

Çok teşekkürler format atmayı bile öğretti şu bilgisayar bana :medal:

View PostTankistSmurf, on 28 May 2019 - 12:08 PM, said:

ya bakıyorum satılan leptoplara cidden çok pahalı 6 bini gözden çıkarmam lazım . toplama yapsam daha karlı sanki masaüstü olarak yada temiz 2.el

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users