Jump to content

Chernobly

Chernobly Çernobil kaza nükleer

• Please log in to reply
43 replies to this topic

Horatio__Caine #21 Posted 11 June 2019 - 08:29 AM

Brigadier

• Player
  • 27399 battles
  • 4,505
  • [SA-AS] SA-AS

View PostKingTiger26, on 11 June 2019 - 12:59 AM, said:

Mehmet Ali Birand'ın 32. Gün programında da bu olaya yer verilmiş 1993 yılında. Hatta santralin sorumlusu Anatoly Dyatlov ile bir de röportaj yapmışlar. 

aslında vardiya şefi Aleksandr Akimov. Yapılan her türlü testin vardiya şefi onayı ile yapılması gerekir. Ancak Çernobilde Dyatlovu onunda supervisor ı olarak atamışlar. Saçma bir durum gerçekten.

RookieBalboa #22 Posted 11 June 2019 - 10:26 PM

Warrant Officer

• Player
  • 33240 battles
  • 875
bence pire için yorgan yakıyorsun kılıç. sonuçta tv dünyası. bir kaç abartmayla bişiler eklemeye çalışmışlar. ama büsbütün de yanlış değil. kestirip atma. 

kilic222 #23 Posted 11 June 2019 - 11:35 PM

Colonel

• Player
  • 43252 battles
  • 3,678

View PostRookieBalboa, on 12 June 2019 - 12:26 AM, said:

bence pire için yorgan yakıyorsun kılıç. sonuçta tv dünyası. bir kaç abartmayla bişiler eklemeye çalışmışlar. ama büsbütün de yanlış değil. kestirip atma. 

Hayat ayrıntılarda gizli zaten. Ama , santralin dibindeki köprüde izleyenlerin %80 i yaşarken, hepsi öldü deyince, bu üfürmeye giriyor hocam ya:) Bi sürü şey daha,, film zaten bu abartı ve üfürmeler üzerine kurulmuş, anlatılanlara göre.

Neyse, bu tarz film çekemezler, amaçları dünyayı küçük gösterip kendilerini ilahi güç göstermek.Yersen.

Aşk,arkadaşlık,dostluk,.aile, insan ilişkisi çekemezler, böyle şeylerin ne olduğunu bilmiyolar, neyini çekecek.

Film çekemediklerinden Bilim kurgudan gidiyolar.Onlarında hepsi uyduruk 5 tane filan doğru dürüst film yapmışlar.

Biri 1960 larda 2001 uzay yolculuğu, çoksıkıcı. Yıldızlarası bence iyi ama Celal Şengör rezil, bilimin içine zıçmışlar demişti. Kontakt var o güzel, ama solucan delikleri pek kanıtı olan bi yapı değil, öyle içine gemi koycan gitçek filan. Atomik düzeyde anlık varolan şeyler var, hadi onu görmezden gelelim.

Neyse ya, beni boşver:)

Edited by kilic222, 12 June 2019 - 06:57 AM.

bardkor #24 Posted 12 June 2019 - 02:54 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 2575 battles
  • 343
okadar tartışmışsınız ama Çernobile neden olan dünyadışına ait bir Türk Boynuzudur. bizimle oynayan bedelini öder.

Edited by bardkor, 12 June 2019 - 02:54 PM.

_Falconet_ #25 Posted 12 June 2019 - 03:53 PM

Warrant Officer

• Player
  • 35609 battles
  • 545
  • [TAF-G] TAF-G

View Postbardkor, on 12 June 2019 - 02:54 PM, said:

okadar tartışmışsınız ama Çernobile neden olan dünyadışına ait bir Türk Boynuzudur. bizimle oynayan bedelini öder.

Horatio__Caine #26 Posted 12 June 2019 - 05:52 PM

Brigadier

• Player
  • 27399 battles
  • 4,505
  • [SA-AS] SA-AS

View Postbardkor, on 12 June 2019 - 04:54 PM, said:

Doğrudur. 

kilic222 #27 Posted 12 June 2019 - 05:55 PM

Colonel

• Player
  • 43252 battles
  • 3,678

Bildiğin CIA operasyonu, ha boynuz kullanılmışmı bilmem.:) Ruslar gerçek filmi çekerlerse bakarız.

CIA patlatma uçak düşürme operasyonlarını yapar. Rusya nın yolcu uçaklarını, kızıl ordu korosunu, Eşref Bitlis komutanımızın Ankarada uçağının düşürülmesini. Muhtemelen hepsi yada çoğu onların işi.Özellikle Eşref Bitlis komutanımız. Çok kritik görevdeydi.

bardkor #28 Posted 13 June 2019 - 09:30 AM

Staff Sergeant

• Player
  • 2575 battles
  • 343

kilic sen fazla bu conilere takiyorsun. bukadar takma onlar olmasa internet olmaz sen de burada yazamazdin :)

diger saydiklarin amerikan operasyonlari ama bu cernobil degil.

benim bahsettigim sey, Ruslar dunyadisina ait Türk Boynuzunu ortaasyadan cernobile arastirilmak uzere getiriyorlar ve cernobil felaketi yasaniyor. CIA da bu boynuzu arastiriyor ama Ruslarin elinde oldugundan istedigi sonucu alamiyorlar.

Amerikalilar su an sinema sektörünün en kaliteli filmlerini yapiyorlar. Hollywood acik ara birinci kalitede. Ruslarin Türklere yaptiklari soykirimlari unutmadik ve türkleri sömüren bir zihniyete sahipler kendileri.

Edited by bardkor, 13 June 2019 - 09:31 AM.

kilic222 #29 Posted 13 June 2019 - 01:58 PM

Colonel

• Player
  • 43252 battles
  • 3,678

View Postbardkor, on 13 June 2019 - 11:30 AM, said:

...................

Amerikalilar su an sinema sektörünün en kaliteli filmlerini yapiyorlar. Hollywood acik ara birinci kalitede. Ruslarin Türklere yaptiklari soykirimlari unutmadik ve türkleri sömüren bir zihniyete sahipler kendileri.

Amerikan kalitesi şu. efektler, heyecanı sürekli yukarda tutmak filan gibi zımbırtı işler.

İçerik hepsinde boş, çünkü çürük bir insan ilişkisi var. O yüzden iyi bir film yapma ihtimalleri yok. Bilmedikleri için.

Dizilerdede, mesela LOST dizisi. Çekilmiş en iyi dizi filan neler neler dendi. Sürekli bir gerilim bilmemne. E sonuç. Bi halt çıkmıyor. Hepsi bi zımbırtı. Adamların o gerilimi bağlayacak derinde bi felsefesi yok çünkü. Hepsi hafif uçucu yüzeysel düşüncelere bağlanır.

Ruslar Türklere soykırım yapmadı. Bikaç yüzyıl önce Türk Dünyasının önemli bir bölümünü ele geçirdiler, ancak İlber Ortaylı nında dediği gibi, soykırım yapmadılar, amerika ya giden sömürgecilerin Amerika lıları katletmesi gibi bi durum olmadı.

Ancak asimile etmek için herşeyi yaptılar malesef. Ve sürgünler yaptılar filan.Evet bunları biliyoruz, Rusya nın halen önemli bir kısmı Türk Dünyası parçası. Ayrılan 5 Türk Devletine rağmen.

Edited by kilic222, 13 June 2019 - 02:02 PM.

tarikataka #30 Posted 13 June 2019 - 10:31 PM

Major General

• Player
  • 40003 battles
  • 5,547
  • [TR-U] TR-U
geç oldu ama bekliyordum ben rus komünistler partisi rusya teknoloji ve bilişim ofisi dizinin ülke genelinde yasaklanmasını talep etmiş sebebinin bütün hikayenin uydurma ve yalan olduğundan bahsetmişler 

Shock_Therapy #31 Posted 13 June 2019 - 10:43 PM

Corporal

• Player
  • 27490 battles
  • 123

Ben Türk Billuru diye duydum.

WieBenzin #32 Posted 13 June 2019 - 10:47 PM

Warrant Officer

• Player
  • 28251 battles
  • 853
  • [JOD] JOD
arkadaşlar serinin devamı olarak türk yapımı sen anlat karadeniz dizisini izleyin

Edited by WieBenzin, 13 June 2019 - 10:49 PM.

zed_x #33 Posted 14 June 2019 - 01:11 AM

Captain

• Player
  • 42148 battles
  • 2,491
  • [JSTCE] JSTCE

İzledim, bitirdim. Güzel dizi gerçekten. Hep söylemişimdir, HBO bu işi biliyor. Elbette işin içinde Anti-Sovyetik ve Anti-Sosyalist propaganda var. Amerikan yapımlarında bu hep olagelmiştir. Ama ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Çernobil Sovyet Sosyalizminin çöküşüne giden mihenk taşlarından biridir. En kötü sosyalizmin en iyi kapitalizmden yeğ olduğunu düşünsem de bu reel sosyalizmin pür-ü pak olduğu anlamına gelmiyor. Sizin bir açık yaranız varsa birileri bu yaraya tuz basar.

Yalnız dizi benim için 9.8 puan verilecek kadar mükemmellikte de değil. Sanırım Amerikan halkının nükleer korkusu ve yeni nesilin Çernobil ve nükleer enerjinin tehlikeleri hakkında çok fazla şey bilmemesinden kaynaklı. Benim puanım 8/10

_Abe_77 #34 Posted 14 June 2019 - 07:22 AM

Lieutenant

• Player
  • 27853 battles
  • 1,767

View Postzed_x, on 14 June 2019 - 02:11 AM, said:

İzledim, bitirdim. Güzel dizi gerçekten. Hep söylemişimdir, HBO bu işi biliyor. Elbette işin içinde Anti-Sovyetik ve Anti-Sosyalist propaganda var. Amerikan yapımlarında bu hep olagelmiştir. Ama ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Çernobil Sovyet Sosyalizminin çöküşüne giden mihenk taşlarından biridir. En kötü sosyalizmin en iyi kapitalizmden yeğ olduğunu düşünsem de bu reel sosyalizmin pür-ü pak olduğu anlamına gelmiyor. Sizin bir açık yaranız varsa birileri bu yaraya tuz basar.

Yalnız dizi benim için 9.8 puan verilecek kadar mükemmellikte de değil. Sanırım Amerikan halkının nükleer korkusu ve yeni nesilin Çernobil ve nükleer enerjinin tehlikeleri hakkında çok fazla şey bilmemesinden kaynaklı. Benim puanım 8/10

Diziyi seyredemedim, sadece bir kaç sahnesine bakabildim, ama yorumu beğendim.

Neden beğendim:

Konu ile ilgili daha önce yazılar okumuşluğum, videolar seyretmişliğim var, bazıları konunun teknik yönünü anlatan ders videoları olmak üzere. Teknik yönden özet olarak, reaktör tasarımında, ayrıca işletmede hatalar/eksikler var. Bu tip kazalar tek bir hata ile gerçekleşmez, hatalar zinciri oluşması gerekir.

Fakat internetten takip edebildiğim kadarı ile, komünist/sosyalist cenahta daha çok savunmaya geçen, bildiri tadında yazılar yazanlar var, hele ki tekniğine değineni hiç görmedim.

Dolayısı ile bu yorum olabildiğince hakkaniyetli olmuş.

zed_x #35 Posted 14 June 2019 - 02:57 PM

Captain

• Player
  • 42148 battles
  • 2,491
  • [JSTCE] JSTCE

View Post_Abe_77, on 14 June 2019 - 08:22 AM, said:

Diziyi seyredemedim, sadece bir kaç sahnesine bakabildim, ama yorumu beğendim.

Neden beğendim:

Konu ile ilgili daha önce yazılar okumuşluğum, videolar seyretmişliğim var, bazıları konunun teknik yönünü anlatan ders videoları olmak üzere. Teknik yönden özet olarak, reaktör tasarımında, ayrıca işletmede hatalar/eksikler var. Bu tip kazalar tek bir hata ile gerçekleşmez, hatalar zinciri oluşması gerekir.

Fakat internetten takip edebildiğim kadarı ile, komünist/sosyalist cenahta daha çok savunmaya geçen, bildiri tadında yazılar yazanlar var, hele ki tekniğine değineni hiç görmedim.

Dolayısı ile bu yorum olabildiğince hakkaniyetli olmuş.

Teşekkür ederim ben de. Beğenmene sevindim. :) Evet o yazıların bazılarına ben de denk geldim. Sıkıntı aslında eleştiri-özeleştiri konusunda çokça ahkam kesip icraate geldi mi toz kondurmamacılıktan geliyor. Bizim cenahın kurucu babaları fasikül fasikül kitap yazmış, diyalektik düşünce demiş, eleştiri değiştirir, geliştirir, tez-antitez-sentez demiş ama günümüz solunun %90'ı takım tutar gibi taraf tutuyor. Karşı cenahı at gözlüğüyle bakmakla suçlarken aslında kendilerinin de başka türden bir at gözlüğüyle Dünya'ya baktıklarının farkında değiller.

Spartiat777 #36 Posted 17 June 2019 - 08:54 AM

Captain

• Player
  • 41690 battles
  • 2,218

Çernobil’in Eski Müdürü, Chernobyl Dizisine Sitem Etti

https://www.webtekno...tti-h70661.html

Alaskar6898 #37 Posted 17 June 2019 - 09:29 AM

Colonel

• Player
  • 2028 battles
  • 3,694

View Posttarikataka, on 13 June 2019 - 10:31 PM, said:

geç oldu ama bekliyordum ben rus komünistler partisi rusya teknoloji ve bilişim ofisi dizinin ülke genelinde yasaklanmasını talep etmiş sebebinin bütün hikayenin uydurma ve yalan olduğundan bahsetmişler 

Evet doğru yalan olan şeyler var ama dizinin öyle gerçek olma iddiası yok. sadece belli bir kitle ağbi dizi mükemmel her şey aynı işlenmiş dedi ordan çıktı dizinin birebir gerçeği yansıttığı.

çernobile gelince insanlık için gerçekten trajik olaylardan birisidir, kursk felaketi ile. ruslar gerçekten şanssız ve gaddar bu konuda..

__M4A3E2__ #38 Posted 18 June 2019 - 12:58 PM

Private

• Player
  • 1465 battles
  • 36
Az önce bitirdim chernobly den çok sigara içme similasyonu gibiydi. Her türlü çekim açısından sigarayı nasıl içebileceklerini izlettilr.

vuque #39 Posted 18 June 2019 - 03:39 PM

Community Manager

• WG Staff
  • 18370 battles
  • 3,584
  • [JSTCE] JSTCE
İzledim, oldukça beğendim ancak 9.8 puanı hak ettiğini düşünmüyorum.

l3oomerangg #40 Posted 18 June 2019 - 07:28 PM

Lieutenant

• Player
  • 39357 battles
  • 1,514
  • [FATIH] FATIH

View Postvuque, on 18 June 2019 - 03:39 PM, said:

İzledim, oldukça beğendim ancak 9.8 puanı hak ettiğini düşünmüyorum.

Şu an 9,6 zaten. 

Ben IMDb'nin dizilerde ki ve sinema filmlerindeki puanlama sistemini çözebilmiş değilim. Mesela dizilerde genelde daha yüksek puanlamalar ama sinema filmlerinde daha aşağıda. Bunlar işin farklı tarafı tabii ama şöyle birşeyde var. Ben böyle bir dizinin bu kadar kısa sürede bu kadar çok yüksek puan almasının arkasında başka şeyler arıyorum. Zira dizinin her sahnesinde neredeyse bir anti-sovyet propagandası var. Peki bizim gibi milliyetçi bir toplum olan Ruslar bu diziyi neden olumsuz oy yağmuruna tutmuyor ? Mesela ortada Türkleri yerin dibine sokan bir yapım olsaydı ve bu kadar reklamı yapılsaydı bir anda biz o diziyi aşağı çekmek için uğraşırdık.

Dizinin konusu bugüne kadar herkesin merak ettiği ve neredeyse hiç kimsenin orada neler yaşandığını bilmediği bir olayı anlatıyor olmasından dolayı ilgi çekici olabilir. Ama ben genede ortada bu kadar abartılacak bir yapım olduğunu düşünmüyorum ve kesinlikle kasıtlı olarak bu dizinin puanının yukarılara çıkarıldığını ve TV lerde ve internette, herkes izlesin diye reklam için kullanıldığını düşünüyorum.

Dizinin en sonunda dizinin en kilit karakteri için söylenen şu söz ise dizinin gerçekliğini en baştan sorgulamamı sağlamıştır.

Spoiler

Bazıları bu bir dizidir, gerçeklik aramayın diyebilir. Fakat bu dizinin konusu bir gerçeklik üzerine kurgulanmış ve arka planda bazı ülkeler için doğru veya yanlış net algılar yaratılmakta.

Also tagged with Chernobly, Çernobil, kaza, nükleer

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users