Jump to content

Powstanie Warszawskie

• Please log in to reply
95 replies to this topic

profes79 #81 Posted 02 August 2019 - 03:56 PM

Field Marshal

• Player
  • 23915 battles
  • 10,397
  • [FENOM] FENOM

View PostAdrianC1987, on 02 August 2019 - 02:46 PM, said:

Heh, właśnie dostałem odpowiedź od supportu, dlaczego nie dostałem obu misji.

Dzień Szwajcarii jest tylko dla tych, którzy założyli konta będąc w Szwajcarii. 

Powstanie Warszawskie tylko dla tych, którzy zarejestrowali się w Polsce. 

A ja ponoć założyłem konto w... Rumunii... W kraju, w którym nigdy nie byłem... 

Przeżywam głęboki kryzys tożsamości, odkąd aktywowałem w NFZ konto ZIP i odkryłem, że w 2008 roku w Białymstoku przeprowadzono u mnie wziernikowanie pochwy - napisał na jednym z portali społecznościach pan Michał. I dodał pół żartem, pół serio: - W zasadzie wziernikowanie wziernikowaniem, pochwa pochwą, ale co ja w Białymstoku robiłem?

Msciboj #82 Posted 02 August 2019 - 04:18 PM

Lieutenant

• Player
  • 21174 battles
  • 1,940

View Postprofes79, on 02 August 2019 - 02:56 PM, said:

Przeżywam głęboki kryzys tożsamości, odkąd aktywowałem w NFZ konto ZIP i odkryłem, że w 2008 roku w Białymstoku przeprowadzono u mnie wziernikowanie pochwy - napisał na jednym z portali społecznościach pan Michał. I dodał pół żartem, pół serio: - W zasadzie wziernikowanie wziernikowaniem, pochwa pochwą, ale co ja w Białymstoku robiłem?

Jak to co wziernikował pochwę.

A kolega ma pewnie przodka Vlada Palownika

Edited by Msciboj, 02 August 2019 - 04:19 PM.

gacol78 #83 Posted 02 August 2019 - 04:26 PM

Sergeant

• Player
  • 78609 battles
  • 210
  • [A-B] A-B

View Postprofes79, on 02 August 2019 - 01:49 PM, said:

Od dawna twierdzę, że należy szanować odwagę i dyscyplinę tych, którzy poszli do walki gdy otrzymali taki rozkaz. Natomiast tych, którzy te rozkazy wydawali należy rozliczyć - tylko od dawna nie ma ku temu woli.

No niestety i zapewne nie doczekamy się. Komuna przegięła wahadełko w jedną stronę, teraz jest odbicie w drugą. Najgorsze, że nikt nie wyciąga wniosków z przeszłości.

Grupa rekonstrukcji historycznej sanacji ma się dobrze.

superkoksPL123 #84 Posted 03 August 2019 - 08:10 PM

Private

• Player
  • 2223 battles
  • 1
  • [LUMAT] LUMAT

A dlaczego nie napisaliście że ruscy czekali po drugiej stronie i patrzyli na upadek powstania?

Jaguario #85 Posted 03 August 2019 - 09:24 PM

Private

• Player
  • 10753 battles
  • 30

*edited*

Edited by YoseiGunshi, 04 August 2019 - 09:15 AM.
Nie dyskutuj na temat moderacji i sankcji

_Nehalem_ #86 Posted 04 August 2019 - 12:46 PM

Corporal

• Player
  • 2743 battles
  • 152

View PostsuperkoksPL123, on 03 August 2019 - 07:10 PM, said:

A dlaczego nie napisaliście że ruscy czekali po drugiej stronie i patrzyli na upadek powstania?

A co mieli napisać, że od 1922 roku od paktu w Rappalo jechali na jednym wózku, że ten bękart traktatu wersalskiego zatrzymał zwycięski miało być pochód Krasnoj Armii na zapad, że stał im kołkiem w gardle przez 20 lat, i jak nadarzyła się okazja to wbili mu nóż w plecy.

Zakłamują historię od 70 ponad lat, i kłamać będą dopóki  nie znikną z powierzchni planety, jak się popatrzy na ich <osiągnięcia> to  świat ich zniknięcie powita z ulgą, niewiele wnieśli do światowej nauki  i kultury, poza obłudą, zakłamaniem i tworzeniem mitów o rosyjskiej duszy i Rosjaninie co ostatnią koszulę odda, chyba kiedy ja z ciebie zedrze.O Stalinie ojczulku Narodów który dał konfiet a mógł ubit.

Piszą to co wygodne dla nich, a dla nas  Polaków obowiązkiem jest te czerwono imperialne kłamstwa ujawniać i pisać ile się da prawdę.

A konfidentów nie brakuje, ich gorliwość i służalczość czasami przeraża...

Z takimi w okupację robili jedno...

Teraz czekam na bana.

Mam go w 3

Hovding #87 Posted 04 August 2019 - 02:16 PM

Warrant Officer

• Player
  • 23447 battles
  • 862
  • [-BTT-] -BTT-

View PostsuperkoksPL123, on 03 August 2019 - 08:10 PM, said:

A jaki mieli interes polityczny, żeby ratować PW?

gacol78 #88 Posted 04 August 2019 - 03:41 PM

Sergeant

• Player
  • 78609 battles
  • 210
  • [A-B] A-B

View PostsuperkoksPL123, on 03 August 2019 - 07:10 PM, said:

Bo czekaliśmy na ciebie, abyś wytłumaczył, jaki to obowiązek pomocy Powstaniu inny niż moralny miał wujek Joe? Składał przysięgę na wierność RP czy co? Czekam na odpowiedź z niecierpliwością, zapewne bogato uargumentujesz swój punkt widzenia, będzie to zaiste przewrót kopernikański w dziejach II wojny. Przy okazji możesz mnie także oświecić, dlaczego alianci zachodni od 27 lipca zwlekali z uznaniem AK za armię sojuszniczą? I dlaczego dopiero w '44 naszej super dyplomacji ten pomysł przyszedł do głowy?

Nie napisałem nic także o słowach Andersa o sądzie wojennym, misji Jeziorańskiego ani Rettingera i o wielu innych rzeczach też, skoro macie wakacje to możecie sięgnąć do bogatej literatury przedmiotu  i poszerzycie swoje horyzonty ponad prymitywną propagandę sukcesu. Taki swoisty hołd dla 200 - 250 tys. ofiar, które poszły na próżno: niczego to nie zmieniło, nikomu nie pomogli ani za nikogo się nie poświęcili. Bór dostał Krzyż Virtuti, reszta dostała krzyż brzozowy. Jak mieli szczęście. Zawodowi wojskowi powinni wiedzieć, co robią, po co i jakie to może przynieść skutki. Jak dowódca mówi żołnierzom "musicie sobie zdobyć broń, idąc nawet z kijami i pałkami, a ci którzy są niezdolni do tego, pójdą pod sąd” to sam się nadaje pod sąd  -  no chyba że z tym kijem pójdzie na czele ataku ochotników.

@Nehalem: dla nas Polaków obowiązkiem jest wybrać taki rząd, żeby dbał o dobro Polski i Polaków w pierwszej kolejności, a nie taki co myśli "jak ulice spłyną krwią, to poruszą świat" - nie poruszyły wtedy i nie poruszą teraz. Tak samo jak mało kogo obchodzi wojna domowa w Sudanie, czy los Kurdów.  Polska nie jest Chrystusem narodów, ani nawet pępkiem świata, jak sami o siebie nie zadbamy, to potem jest płacz, że Niemcy napadli, że Jałta... Jak jesteś słaby, to cię niszczą. Wybory niedługo, wybierz mądrze.

Superkoks, jak doczytałeś do tego momentu: obiło ci się o uszy, że Monter chciał, aby zwrócić się o pomoc do komunistów, ale Bór odmówił? 

Jako posłowie:

Przysięga AK "(...)Prezydentowi Rzeczypospolitej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy dochowam niezłomnie cokolwiek by mnie spotkać miało."

Naczelny Wódz w depeszy z 31 sierpnia 1944 roku pisał do władz AK w kraju: “Wzywam Was z całym naciskiem do zaniechania wszelkich inicjatyw nadających “Burzy” cechy i formy powstania".

Jaguario #89 Posted 05 August 2019 - 05:28 AM

Private

• Player
  • 10753 battles
  • 30

*edited*

Edited by YoseiGunshi, 05 August 2019 - 04:26 PM.
Nie dyskutuj na temat moderacji i sankcji

Dzikus3k #90 Posted 05 August 2019 - 05:50 AM

Corporal

• Player
  • 8536 battles
  • 182

View PostFalathi, on 01 August 2019 - 10:21 AM, said:

W naprawdę dużym skrócie: wymagałoby to uprzedniego przetłumaczenia artykułu na wszystkie obsługiwane języki, z czego rzadko korzystamy w przypadku tekstów, które mają istotne znaczenie dla części społeczności ( a nie wszystkich społeczności, które mamy w grze ) a jednocześnie nie są bezpośrednio związane z grą. 

Polacy wiedzą o Powstaniu Warszawskim. Nie potrzebują takiego tematu.

WG mogłoby umożliwić graczom poznanie historii innych nacji, a przez to zwiększyć wzajemny szacunek i integrację serwera.

Przeciętny Niemiec pochodzenia Tureckiego niewiele wie o niechlubnej historii nowej ojczyzny. Takie tematy powinny być zamieszczane na Niemieckim portalu WG ku przestrodze.

Jeżeli w grze jest "Pudel" to temat jest chyba związany z grą...

Revanche25 #91 Posted 05 August 2019 - 01:56 PM

Lieutenant General

• Clan Diplomat
  • 41073 battles
  • 6,590
  • [FNPRO] FNPRO

View PostDzikus3k, on 05 August 2019 - 05:50 AM, said:

Polacy wiedzą o Powstaniu Warszawskim. Nie potrzebują takiego tematu.

WG mogłoby umożliwić graczom poznanie historii innych nacji, a przez to zwiększyć wzajemny szacunek i integrację serwera.

Przeciętny Niemiec pochodzenia Tureckiego niewiele wie o niechlubnej historii nowej ojczyzny. Takie tematy powinny być zamieszczane na Niemieckim portalu WG ku przestrodze.

Jeżeli w grze jest "Pudel" to temat jest chyba związany z grą...

To chyba kolega nie był na niemieckiej sekcji forum w czasie gdy Pudel był dodawany do gry w Polskim drzewku - tam to dopiero się znaleźli oburzeni.

Thorgerder #92 Posted 05 August 2019 - 05:03 PM

Warrant Officer

• Player
  • 21375 battles
  • 829

Block Quote

Jeśli chodzi o Bielany to... może inaczej: spotkałem się z opinią, że Powstanie zostało naprawdę źle przygotowane od strony stricte militarnej.

Nie źle, a wręcz tragicznie. Pod względem militarnym powstańcy właściwie mieli tylko 2 atuty - ogólną przewagę liczebną siły żywej i wysokie morale. Plan opanowana miasta był całkowicie nierealny, znacząco przeceniał własne możliwości i miałby szansę powodzenia tylko w sytuacji gdyby Niemcy zaniechali oporu i masowo poddawali się bez walki ew. po krótkim symbolicznym oporze. Powstańcy byli słabo przygotowani do powstania, brakowało uzbrojenia, amunicji, zaopatrzenia. Rozpoczynanie operacji o 17.00 przeczy kanonom sztuki wojennej, tym bardziej, że praktycznie zaniechano działań w nocy 1-2.08, w efekcie czego powstańcy mieli tylko ok 4-5 godzin dnia na osiągnięcie celów, których w większości nie osiągnęli, po czym nastąpiła przerwa w działaniach, która pozwoliła Niemcom ogarnąć się i przygotować do obrony, co powodowało że zdobycie kluczowych dla powstańców punktów stawało się jeszcze mniej realne.  Fakt ciężko było przygotować operację militarną na tak dużą skalę w warunkach konspiracji, ale dowództwo AK powinno bardziej realnie oszacować własne możliwości. Próba zdobycia miasta przez armię mniej liczebną (biorąc pod uwagę liczbę uzbrojonych żołnierzy), bez wsparcia z powietrza, czołgów, artylerii i broni ciężkiej, nawet bez tzw. efektu zaskoczenia to wręcz samobójstwo, jednak w określonych warunkach mogło by się udać. W 2014 kilka tysięcy bojowników ISIS uzbrojonych tylko w lekką broń, zdobyło Mosul, broniony przez 30 tys. żołnierzy Irackich, dysponujących min. czołgami, bwp, czy artylerią. Fakt że tutaj decydującą kwestią było wycofanie się wojsk Irackich z miasta, podczas gdy Niemcy zdecydowali się walczyć.

Osobna sprawa to kwestia polityczna. Może Polskie władze na zachodzie nie znały szczegółów konferencji w Teheranie, ale pare dni wcześniej (22.07) powołano komunistyczny tzw. rząd PKWN i to powinno być jasnym sygnałem, że ZSRR chce by w Polsce rządzili komuniści i nawet gdyby AK  wyzwoliła sama cały kraj, to ruscy i tak ulokowali by w Polsce wasalne wobec siebie władze, jak nie w wyniku bezpośredniej konfrontacji z AK,  to np w sposób jak w Czechosłowacji w 1948. 

Revanche25 #93 Posted 05 August 2019 - 06:01 PM

Lieutenant General

• Clan Diplomat
  • 41073 battles
  • 6,590
  • [FNPRO] FNPRO

View PostThorgerder, on 05 August 2019 - 05:03 PM, said:

Nie źle, a wręcz tragicznie. Pod względem militarnym powstańcy właściwie mieli tylko 2 atuty - ogólną przewagę liczebną siły żywej i wysokie morale. Plan opanowana miasta był całkowicie nierealny, znacząco przeceniał własne możliwości i miałby szansę powodzenia tylko w sytuacji gdyby Niemcy zaniechali oporu i masowo poddawali się bez walki ew. po krótkim symbolicznym oporze. Powstańcy byli słabo przygotowani do powstania, brakowało uzbrojenia, amunicji, zaopatrzenia. Rozpoczynanie operacji o 17.00 przeczy kanonom sztuki wojennej, tym bardziej, że praktycznie zaniechano działań w nocy 1-2.08, w efekcie czego powstańcy mieli tylko ok 4-5 godzin dnia na osiągnięcie celów, których w większości nie osiągnęli, po czym nastąpiła przerwa w działaniach, która pozwoliła Niemcom ogarnąć się i przygotować do obrony, co powodowało że zdobycie kluczowych dla powstańców punktów stawało się jeszcze mniej realne.  Fakt ciężko było przygotować operację militarną na tak dużą skalę w warunkach konspiracji, ale dowództwo AK powinno bardziej realnie oszacować własne możliwości. Próba zdobycia miasta przez armię mniej liczebną (biorąc pod uwagę liczbę uzbrojonych żołnierzy), bez wsparcia z powietrza, czołgów, artylerii i broni ciężkiej, nawet bez tzw. efektu zaskoczenia to wręcz samobójstwo, jednak w określonych warunkach mogło by się udać. W 2014 kilka tysięcy bojowników ISIS uzbrojonych tylko w lekką broń, zdobyło Mosul, broniony przez 30 tys. żołnierzy Irackich, dysponujących min. czołgami, bwp, czy artylerią. Fakt że tutaj decydującą kwestią było wycofanie się wojsk Irackich z miasta, podczas gdy Niemcy zdecydowali się walczyć.

Osobna sprawa to kwestia polityczna. Może Polskie władze na zachodzie nie znały szczegółów konferencji w Teheranie, ale pare dni wcześniej (22.07) powołano komunistyczny tzw. rząd PKWN i to powinno być jasnym sygnałem, że ZSRR chce by w Polsce rządzili komuniści i nawet gdyby AK  wyzwoliła sama cały kraj, to ruscy i tak ulokowali by w Polsce wasalne wobec siebie władze, jak nie w wyniku bezpośredniej konfrontacji z AK,  to np w sposób jak w Czechosłowacji w 1948. 

Kolega się odwołuje do konferencji w Teheranie oraz powstania PKWN, tylko po co skoro już 1943 r. po odkryciu grobów Katyńskich i zerwaniu stosunków było wiadomo jako stosunek ZSRR ma do polskich władz na uchodźstwie oraz jego delegatów na kraj. Kolega chce rozliczać Bora-Komorowskiego i wicepremiera Jankowskiego za Powstanie Warszawskie, tylko proszę wsiąść pod uwagę że wcześniej przeprowadzono podobną operacje o kryptonimie Ostra Brama, która też miała za cel przedstawienie AK i władz Państwa Podziemnego w roli gospodarza terenu a przeprowadzono ją dużo skromniejszymi siłami polskimi, przy proporcjonalnie dużo większych siłach Niemieckich. 

A dlaczego nie rozliczyć Monty i Ike za rzeż Brytyjczyków i Polaków pod Arhem i Driel a nie sory to Polacy i Sosabowski zawinili, na szczęście dzięki staraniom mieszkańców Driel w 2006 r. królowa Belgijska przywróciła dobre imię 1.SBS i Sosabowskiemu niesłusznie odebranym przez aliantów.  

gacol78 #94 Posted 05 August 2019 - 07:40 PM

Sergeant

• Player
  • 78609 battles
  • 210
  • [A-B] A-B

View PostRevanche25, on 05 August 2019 - 05:01 PM, said:

A dlaczego nie rozliczyć Monty i Ike za rzeż Brytyjczyków i Polaków pod Arhem i Driel a nie sory to Polacy i Sosabowski zawinili, 

Bo historię piszą zwycięzcy, zwycięstwo ma wielu ojców, porażka jest sierotą i ktoś musi być kozłem ofiarnym. Najlepiej jakiś obcy. Proste.

Tyle dobrego dla niektórych, że jak widać można zostać Naczelnym Wodzem bez elementarnej  znajomości geografii - najpierw jeden łyka, że na pomoc przyjdą wojska brytyjskie z Egiptu, parę lat później kolejny marzyciel roi o desancie 1SBS nad W-wą... Dej mi spadochroniarzy, mam hore powstanie... Na czym oni się uczyli, na globusie Polski?

Poza tym przypominam, że powstania w W-wie miało nie być, decyzja że jednak będzie to ca 2 tygodnie przed... Ja z synowcem na czele i jakoś to będzie...

shogun_PL #95 Posted 21 August 2019 - 06:37 PM

Corporal

• Player
  • 48594 battles
  • 167
  • [LP-NN] LP-NN

View Postgacol78, on 04 August 2019 - 02:41 PM, said:

Bo czekaliśmy na ciebie, abyś wytłumaczył, jaki to obowiązek pomocy Powstaniu inny niż moralny miał wujek Joe? Składał przysięgę na wierność RP czy co? Czekam na odpowiedź z niecierpliwością, zapewne bogato uargumentujesz swój punkt widzenia, będzie to zaiste przewrót kopernikański w dziejach II wojny. Przy okazji możesz mnie także oświecić, dlaczego alianci zachodni od 27 lipca zwlekali z uznaniem AK za armię sojuszniczą? I dlaczego dopiero w '44 naszej super dyplomacji ten pomysł przyszedł do głowy?

Nie napisałem nic także o słowach Andersa o sądzie wojennym, misji Jeziorańskiego ani Rettingera i o wielu innych rzeczach też, skoro macie wakacje to możecie sięgnąć do bogatej literatury przedmiotu  i poszerzycie swoje horyzonty ponad prymitywną propagandę sukcesu. Taki swoisty hołd dla 200 - 250 tys. ofiar, które poszły na próżno: niczego to nie zmieniło, nikomu nie pomogli ani za nikogo się nie poświęcili. Bór dostał Krzyż Virtuti, reszta dostała krzyż brzozowy. Jak mieli szczęście. Zawodowi wojskowi powinni wiedzieć, co robią, po co i jakie to może przynieść skutki. Jak dowódca mówi żołnierzom "musicie sobie zdobyć broń, idąc nawet z kijami i pałkami, a ci którzy są niezdolni do tego, pójdą pod sąd” to sam się nadaje pod sąd  -  no chyba że z tym kijem pójdzie na czele ataku ochotników.

@Nehalem: dla nas Polaków obowiązkiem jest wybrać taki rząd, żeby dbał o dobro Polski i Polaków w pierwszej kolejności, a nie taki co myśli "jak ulice spłyną krwią, to poruszą świat" - nie poruszyły wtedy i nie poruszą teraz. Tak samo jak mało kogo obchodzi wojna domowa w Sudanie, czy los Kurdów.  Polska nie jest Chrystusem narodów, ani nawet pępkiem świata, jak sami o siebie nie zadbamy, to potem jest płacz, że Niemcy napadli, że Jałta... Jak jesteś słaby, to cię niszczą. Wybory niedługo, wybierz mądrze.

Superkoks, jak doczytałeś do tego momentu: obiło ci się o uszy, że Monter chciał, aby zwrócić się o pomoc do komunistów, ale Bór odmówił? 

Jako posłowie:

Przysięga AK "(...)Prezydentowi Rzeczypospolitej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy dochowam niezłomnie cokolwiek by mnie spotkać miało."

Naczelny Wódz w depeszy z 31 sierpnia 1944 roku pisał do władz AK w kraju: “Wzywam Was z całym naciskiem do zaniechania wszelkich inicjatyw nadających “Burzy” cechy i formy powstania".

Taki mieli interes, że wspierając powstańców mogli udowodnić, że Niemcy to nasz wspólny wróg. Jeśli ktoś staje przeciwko twojemu wrogowi, to naturalnym jest, że go w tym wspierasz. Ale ruscy swoją bezczynnością woleli tylko potwierdzić swój stosunek do nas, który określili już 17 września '39, a później po cichu w lasach Katynia i Charkowa. Nie spinaj się tu kolego i nie mieszaj faktów. Kwestia rozliczenia dowódców powstania to jedno, a kwestia udzielenia wparcia (przez domniemanego, tfu! sojusznika) powstaniu gdy i tak już wybuchło do drugie.

Easy_Rider #96 Posted 30 August 2019 - 02:29 PM

Lance-corporal

• Player
  • 80597 battles
  • 50
  • [ERB] ERB

Przez chwilę łudziłem się, że WG odpali z pompą rocznicę Powstania Warszawskiego. Jakiś rzetelny opis wydarzeń i polski akcent w grze, np. w postaci standardowego Hetzerka o wdzięcznej nazwie "Chwat"... Ale nie... lepiej się przypodobać Putinowi... lepiej się nie wychylać...

Ps. O jakimś choćby niewielkim buffie polskich czołgów, zwłaszcza tych z niskich i średnich tierów, też już możemy zapomnieć. Tak jak i o naprawie błędów oraz niezgodności ze stanem faktycznym. I po co się było spuszczać na forum? Już mi się dawno odechciało grać sprzętem z naszego drzewka... ale chyba o to chodziło twórcom gry...

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users