Jump to content

Vzestup hlavních bojových tanků

• Please log in to reply
11 replies to this topic

Community #1 Posted 05 August 2019 - 01:00 PM

Sergeant

• Content Team
  • 0 battles
  • 31,820
Když je hlavní hvězdou srpna STB-1, pojďme se zaměřit na první HBT!

Úplný text položky novinek

guthas #2 Posted 05 August 2019 - 01:05 PM

Major

• Moderator
  • 38052 battles
  • 2,889
  • [BIA] BIA
Není to náhodou hlavní bitevní tanky? :unsure:

cool_aps #3 Posted 05 August 2019 - 01:15 PM

Lance-corporal

• Player
  • 12993 battles
  • 79
A není to jedno? Vždyť boj a bitva jsou synonyma, ne?

Mannanan #4 Posted 05 August 2019 - 01:59 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 30414 battles
  • 3,261
  • [KHIL] KHIL
Nicméně bojový a bitevní v terminologii úplná synonyma nejsou. Pokud budeš chtít bitevní letoun tak nebude stačit požádat o dodání bojového letounu. Nemusel bys dostat to co sis představoval. Stejně tak bitevní loď označuje nejsilnější válečné lodě ohledně pancéřování a výzbroje (19. až 20. století než je nahradily letadlové lodě). Bojová loď pak může být jakákoliv loď určená k boji, ale pro ně se používá spojení válečná loď.

Každý tank je bojové vozidlo, ale jen některé tanky jsou natolik pancéřované a mají takovou výzbroj, že dokáží plnit roli HBT. V angličtině se navíc používá i jen zkrácený "battle tank". Říkat jen bojový tank je nadbytečné, aspoň pokud nemám na mysli tank s pivem určený do bojových podmínek:) Proto si myslím, že správný termín je hlavní bitevní tank. V kontextu bitevních lodí (pancíř, výzbroj). I v kontextu bitevních letadel, které díky pancéřování a výzbroji dokáží účinně útočit na pozemní cíle. Bitevní zde pro mě tedy znamená odolnost a silná výzbroj, tedy to co zároveň definuje HBT. Pak i jen zkrácené spojení "bitevní tank" dokáže tank klasifikovat.

U HBT je v tom ale trochu hokej a nejsem si jist jestli je to jednoznačně ustálené. Wiki článek má název Hlavní bojový tank, v textu pak používá hlavní bitevní tank. Army weby také používají oba termíny. Oba termíny prochází, protože "hlavní" tomu dává smysl i při použití "bojový". Hlavní bitevní tank je ale myslím ustálenější a aspoň mě dává větší smysl z pohledu klasifikace tanku.

Edited by Mannanan, 05 August 2019 - 02:06 PM.

Zeroberg #5 Posted 05 August 2019 - 02:05 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 45546 battles
  • 1,392
no... a k čemu mi tohle udělá hraní lepší? článek o tancích, kterých je na webu bambilion

Bynk_hero #6 Posted 05 August 2019 - 02:25 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 23239 battles
  • 1,342
  • [VACZ] VACZ
MBT, to som hral už na Civilizácií IV: :-) Myslím. 

Lordsword1977 #7 Posted 05 August 2019 - 02:26 PM

Warrant Officer

• Player
  • 46173 battles
  • 978

View PostZeroberg, on 05 August 2019 - 02:05 PM, said:

no... a k čemu mi tohle udělá hraní lepší? článek o tancích, kterých je na webu bambilion

Že by předzvěst Tieru 11?

Ithron_von_Kremsier #8 Posted 05 August 2019 - 02:37 PM

Warrant Officer

• Player
  • 36676 battles
  • 581
  • [SMXP] SMXP

View PostJaroslav_Br_mmer, on 05 August 2019 - 02:26 PM, said:

Ten bych uvítal, mohli by tak dotáhnout tanky přes studenou válku až do současnosti a tím by vyřadili konkureční AW.:playing:

ColonelKurtvonStrohm #9 Posted 05 August 2019 - 02:59 PM

Lieutenant

• Player
  • 5539 battles
  • 1,657

View Postcool_aps, on 05 August 2019 - 01:15 PM, said:

A není to jedno? Vždyť boj a bitva jsou synonyma, ne?

View PostMannanan, on 05 August 2019 - 01:59 PM, said:

Nicméně bojový a bitevní v terminologii úplná synonyma nejsou. Pokud budeš chtít bitevní letoun tak nebude stačit požádat o dodání bojového letounu. Nemusel bys dostat to co sis představoval. Stejně tak bitevní loď označuje nejsilnější válečné lodě ohledně pancéřování a výzbroje (19. až 20. století než je nahradily letadlové lodě). Bojová loď pak může být jakákoliv loď určená k boji, ale pro ně se používá spojení válečná loď.

Každý tank je bojové vozidlo, ale jen některé tanky jsou natolik pancéřované a mají takovou výzbroj, že dokáží plnit roli HBT. V angličtině se navíc používá i jen zkrácený "battle tank". Říkat jen bojový tank je nadbytečné, aspoň pokud nemám na mysli tank s pivem určený do bojových podmínek:) Proto si myslím, že správný termín je hlavní bitevní tank. V kontextu bitevních lodí (pancíř, výzbroj). I v kontextu bitevních letadel, které díky pancéřování a výzbroji dokáží účinně útočit na pozemní cíle. Bitevní zde pro mě tedy znamená odolnost a silná výzbroj, tedy to co zároveň definuje HBT. Pak i jen zkrácené spojení "bitevní tank" dokáže tank klasifikovat.

U HBT je v tom ale trochu hokej a nejsem si jist jestli je to jednoznačně ustálené. Wiki článek má název Hlavní bojový tank, v textu pak používá hlavní bitevní tank. Army weby také používají oba termíny. Oba termíny prochází, protože "hlavní" tomu dává smysl i při použití "bojový". Hlavní bitevní tank je ale myslím ustálenější a aspoň mě dává větší smysl z pohledu klasifikace tanku.

tak především se i v českých článcích používá jen zažitá anglická zkratka "MBT" ....obvykle se překlad max uvede v závorce a zkratka HBT je spíš matoucí , obzvláště vzhledem k faktu že jde spíš o západní klasifikaci která se ve zemích VS nepoužívala a tady nemá takovou "tradici" 

mimochodem :

" Tank budoucnosti musel mít určitě méně pancíře, a s tenčí kůží přichází i menší silueta, což byl také jeden z trendů této doby."

kdo tohle proboha vyplodil ? 

V té větě je v podstatě na hlavu postavený celý vývoj !

Rozvoj ATGM a HEAT munice celkově vedl v té době  k koncepci že silné pancéřování ( které má negativní vliv na výšku a váhu tanku ) je druhořadá záležitost , prioritou je rychlost a nízká silueta - ne že se jen tak rozhodly že tanky budou bez pancéře a nižší výška byl jen bonus

Edited by ColonelKurtvonStrohm, 05 August 2019 - 03:17 PM.

slavokiller #10 Posted 05 August 2019 - 03:47 PM

Lance-corporal

• Player
  • 41582 battles
  • 81
  • [OMGOD] OMGOD
Clanok je sice zaujimavy, ale s celkom malou informacnou hodnotou a je kratky. Clanky ktore sa zaoberaju ovela lepsie s tankovou historiou a dejinami, vyvojom, opisu celkovo jedneho druhu typu tanku alebo narodnej vetve tankov ma ovela lepsie rozpisany konkurencny AW web, tam sa clovek dozvie zaujimave informacie, a aj preco su tie tanky v hre ake su. Tu sa toho zial vela nedozvieme, co je teda dost skoda, lebo potencial tejto temy na pekny clanok je velmi velky. Na druhu stranu je aj pochopitelne, ze vobec zozbierat informacie k teme tiez nieje uplne jednoduche.

Zeroberg #11 Posted 05 August 2019 - 04:32 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 45546 battles
  • 1,392

View PostJaroslav_Br_mmer, on 05 August 2019 - 02:26 PM, said:

já bych spíš ocenil info k čtvrteční výzvě ;)

Edited by Zeroberg, 05 August 2019 - 07:12 PM.

JerzyOsiolPL #12 Posted 05 August 2019 - 05:05 PM

Private

• Player
  • 652 battles
  • 1

Tak jsem se nejdříve trovhu zarazil, protože jsem v textu nikde neviděl T-54/55... no a potom jsem se podíval do jiných jazykových mutací. Na EU je vše stejné, ale na ruském webu tento článek chybí. Místo toho je tam tohle:

https://worldoftanks...ot-5august2019/

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users