Jump to content

TÜRKİYE YE YENİDEN İDAM CEZASI GELMELİ Mİ ?

Türkiye ve idam

• This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

Poll: İDAM CEZASI GELMELİ Mİ ? (32 members have cast votes)

İDAM CEZASI

1. EVET (3 votes [9.38%] - View)

Percentage of vote: 9.38%

2. HAYIR (29 votes [90.62%] - View)

Percentage of vote: 90.62%

Vote Hide poll

redarmy91 #1 Posted 13 September 2019 - 03:55 AM

Corporal

• Player
  • 43926 battles
  • 184
Selam arkadaşlar yeniden ülke kamoyunda sıkça ve uzun süredir dillendirilen idam cezası tartışması hakkında görüşleriniz neler ?

zed_x #2 Posted 13 September 2019 - 04:18 AM

Major

• Player
  • 44767 battles
  • 2,704
  • [ESKYA] ESKYA

Meseleye duygusal yaklaşırsam eğer gelsin derdim. İdam cezasının en temel sıkıntısı geri dönüşü olmamasıdır. Bizim ülkemiz gibi bir ülkede ben idama karşıyım kimse kusura bakmasın. Genelkurmay başkanını, Kardak'a Türk Bayrağı diken komandoyu, Apo'yu sorgulayan özel kuvvetler subayını terör örgütü lideri diye içeri aldılar la bu ülkede. Sonra da pardon biz hata etmişiz diyip saldılar, onları içeri alanları içeri aldılar. Arada darbeler, savaşlar filan. O gazla idam etseler ne olacaktı? İlker Başbuğ'u idam etseydi bu sistem, ölümünden sonra aklandığında ne olacaktı? Robespierre'in lanetidir idam. Herkesi giyotine göndermiş bu devrimci abimizin sonu da aynı giyotinin keskin bıçağıyla olmuştur. Bu birincisi.

İkincisi, tecavüzcüyü, kadına şiddet uygulayanı, katili idam edeceksin de ne olacak? Suç ve cezada cezanın bir caydırıcılığı olur, olmalıdır. Ölüm onlar için kurtuluş yahu. Kaldı ki ABD başta olmak üzere idam uygulayan ülkelerde suç oranlarında kayda değer bir azalma var mı? İdam cezası suça yönelimde caydırıcı oluyor mu? Hayır. E o zaman? Toplum kendini tatmin etsin diye yapılan bir gösteriden başka bir şey olmuyor idam. Misal, Münevver Karabulut'a ya da Emine Bulut'a bunu yapanların ölmesini ben de istiyorum. Hatta versinler silahı, desinler ki cezası yok, sık kafasına. Gözümü kırpmadan sıkar, akşam da huzurla uyku çekerim bak. Gözümde sinek kadar değerleri yok. Ama işte sorunun kaynağına inip çözmeye çalışmadıkça istersen 4. Murat ol, ne fayda?

Edited by zed_x, 13 September 2019 - 04:20 AM.

l3oomerangg #3 Posted 13 September 2019 - 04:49 AM

Lieutenant

• Player
  • 41969 battles
  • 1,972
  • [FATIH] FATIH

İdam cezasına her zaman karşıydım ve karşı olmaya da devam edicem. Toplumda suç işleyenlere cezalar ıslah etmek ve caydırıcı olması için verilir. Peki idam etmek istediklerinizin kaçı için caydırıcı olacak ? 

Vicdanı ve kaybedecek hiçbirşeyi olmayan birisi, ölmeyi umursamaz. Ölmeyi umursamayan birisini de idamla korkutamazsınız. Bizim çok daha büyük sorunlarımız var. Tutturmuşuz "Kadına şiddete hayır" diye gidiyoruz. Neden şiddetin her türlüsüne değilde, kadına şiddete hayır ? Toplumun şiddete eğilimi çözülse zaten, ortada kadına şiddet diyede birşey kalmaz. Ama biz sürekli "Kadına şiddete hayır" diyerek, şiddeti meşrulaştırıyoruz aslında. 

zed_x benim düşüncelerimin bir kısmını yazmış saolsun. İdam cezası geriye dönüşü mümkün olmayan bir cezadır. Şimdilerde bazıları çıkıp, özellikle darbe zamanlarında idam edilen Adnan Menderes'i, Deniz Gezmiş'leri yere göğe sığdıramıyorlar. Bunların sırtından oy kazanma peşindeler ama bir yandan da biz idamı geri isteriz (lafta) diyorlar. Eee bu insanlar sizin o geri gelsin dediğiniz idam nedeniyle ölmediler mi ? 

Hele vatan hainleriyle, kahramanların 3-5 sene de bir sürekli yer değiştirdiği bir ülkede, idamı konuşmak abesle iştigal bir durum bence. Parlamento elinde olan adam çıkıpta, parlamento yasayı çıkarsın ben hemen imzalarım diyor. Bizim milletimizde salak salak bu palavraları dinliyor. Madem bu kadar istiyorsun neden çıkarttırmıyorsun yasayı ? Canın istediğinde hemen talimat verip yasayı çıkarttırmayı çok iyi biliyorsun. Yok ! Karşısında bu soruları soracak bir tane haberci yok. Köşesinde bunları yazabilecek bir tane delikanlı gazeteci yok bu ülkede. Bırakmadılar !

Senelerdir milleti Avrupa Birliği masalıyla uyutup oy topladılar. İşlerine gelir mi sizce ? İdam cezasını geri getirdikleri an, Avrupa Birliği adaylık sürecini komple askıya alır. Ha bunu derken, AB üyeliği çok umurumda veya bizi alacaklar zannediyorum sanılmasın. Alınmayacağımızı en baştan beri biliyorlardı zaten. Hatırlayanlar hatırlar, ikinci dönemlerindeki oy patlamasının sebebi Avrupa Birliğine giriyoruz mevzuları değil miydi ? Ahh ahh ne konuşmalar vardı o dönem. 40 senedir kapısında bekletildiğimiz AB'ne biz kısa sürede gireceğiz diye ne yalanlar söylendi. 20 sene daha geçti geçecek üzerinden AB kimsenin umurunda değil şu an. Zaten ne farkeder ki, alınan alındı zamanında, oylar toplandı bir güzel. 

Ha bu ülkede idam cezası geri gelse ve birine idam cezası verilse sanırım direkt olarak "hükmün açıklanması geri bırakılırdı" o da ayrı bir mevzu.

Bu ülkede şu an hukuk yok ki, adalet yok ki biz idamı tartışalım burada... Ondan önce daha bir çok fırın ekmek yememiz lazım...

Edited by l3oomerangg, 13 September 2019 - 04:59 AM.

Merug #4 Posted 13 September 2019 - 07:09 AM

Staff Sergeant

• Player
  • 42589 battles
  • 425
Bizim gibi yargının ne halde olduğu belli olmayan ülkelerde geri dönüşü olmayan bir cezanın verilmemesi gerekir. Adamı hapse atıp 5 sene sonra bu suçlu değilmiş bunu hapse atan suçluymuş denip, hakim, savcı atılıyor içeriye. Kesinlikle karşıyım. 

Bagora #5 Posted 15 September 2019 - 07:43 AM

Lieutenant General

• Player
  • 45199 battles
  • 6,142

idam cezası isteyenler sanırım 5 yılda bi hafızalarını sildiriyolar. Bakın çok uzağa değil 10 yıl öncesine gidin , sonra haberleri açın (mümkünse stv yi) açtınızmı, az bekleyin heh gördüğünüz gibi orda bazı subayların vatana ihanet ettiklerini söylüyolar iyice izleyin hafızanız canlansın şimdi tv  yi  kapatıp günümüze dönün . hala idam gelsin diyorsanız zaten sizi kararınızdan kimse caydıramaz.

Türk ceza sistemi baştan değişmeli suçlular içeriye tatile gidiyo gibi gidip akşama kadar boş boş yatması engellenebilir .kişinin suçuna göre jandarma eşliğinde çeşitli işlerde çalıştırılabilir basit suçtan içeri girenlere yanmış orman arazilerini ağaçlandırma , kamu binalarının inşaatında ve ya tadilatında çalışma gibi işler verilirken daha ağır suçları maden ocaklarında taş ocaklarında çalıştırıp elde edilen gelir faydalı işlere kullanılabilir . hatta şöyle bişey var ben birinin 50.000 tl sini  çalıp hapse girersem devlet parasını çaldıgım kişiye 50 bin tl verecek sonra ben devletin 50 bin tl sini(faizi ile vs.) ödemek için çalışacam diyelim cezam 2 yıl ama 2 yıl madende  çalıştım ama 50 bin tl kazanç sağlayamadım devlet benim paramı ödeyene kadar burda çalışacaksın diyip beni çalıştıracak bu sayede hem parası çalınan vatandaş mağdur olmaz hem devlet boş beleş insanları beslememiş olur.

akuna #6 Posted 16 September 2019 - 08:46 AM

Colonel

• Player
  • 24050 battles
  • 3,823
Kanıtlanmış ise Gelmeli.

Sharp1903 #7 Posted 16 September 2019 - 10:58 AM

Captain

• Player
  • 40012 battles
  • 2,480
  • [KAZMA] KAZMA

Ülkedeki adalete güvenmediğim için gelmemeli. Sonuçta idamın geri dönüşü olmuyor. Çok çok bariz ve önemli mahkumiyetlerde mesela terörist başı Apo gibi, meclis kararı ile mahkuma özel çıkartılabilir. 

Aynı şekilde ülkedeki güvenlik önlemlerine güvenmediğim için Nükleer Santrale de karşıyım. Yabancılarda bile bu iş sızıntısız olmuyorsa, bizde kesin sızıntı vs. olur.  

redarmy91 #8 Posted 18 September 2019 - 01:26 AM

Corporal

• Player
  • 43926 battles
  • 184
Arkadaşlar şuan adalet sistemi baştaki hükümetin güdümünde olmasa yani adalet sistemi (bağımsız) olsa ki bu zor görünüyor şimdilik. idam cezası zihni ve ruhu kara tutmuş insan müsvetteleri için büyük bir caydırıcılık taşır idamı bilen g+t korkusu ile karısını öldürmez çocuklara tecavüz etmez eşkiyalık yapmaz şahsen benim ağrıma gidiyor bu kanı bozukların senin benim vergimle içeride bakılması 2007 yılıydı sanırım petrol soyguncuları vardı hem soyup hemde öldürüyorlardı birkaç ilde yapmışlardı bunları adamlar 50 kiloydu devlet baba içeride beslemiş bakmış tosun gibi olmuşlardı adalet bu olmamalı suçu işleyen bedelini ödemeli ayrıca imralı itinin davası 1999 da karara bağlandı ve ülke toraklarının bir kısmını terör kullanarak ayırmaya çalışmak suçu gerekçesi ile idamı onandı ne olduysa 2003 e kadar beklediler asmadılar daha sonra 2002 de mevcut lamba iktidarı göreve gelince 6 ay sonra sanırım a.b kopenhag kriterleri kapsamında idam cezasını kaldırdı ve günümüzde işte ne yazık ki adalet sistemimiz suçu teşvik edercesine komik ve vicdanları yaralayan cezalar veriyor ve bundandır ki suç oranı ciddi derecede yükseliş gösteriyor cezalar yetersiz ve hafif kalıyor halbuki cumhuriyetin ilk dönemlerinde istiklal mahkemeleri 1300 civarında kişi idam etti tabi hepsi suçlumuydu tartışılır lakin genç cumhuriyet azgınlar sapkınlar ve isyancıları bu şekilde hizaya çekti menemen olayından 68 kuşağına kadar çok ciddi bir suç dalgası yaşanmadı türkiye geçmişinde deniz gezmiş ve arkadaşları haricinde genel olarak olarak idam argümanını başarı ile kullanmıştır sanırım adaletin yeniden keskin ve şaşmaz herkese eşit olması için bu millete bir MUSTAFA daha lazım lakin onun gibisi artık gelmez hüküm adaletin olsa aslanlar gibi yargılayacak şüpheniz olmasın ama şuan ki kaypak düzende ben 200 bin tl para yediripte 15 yaşında çocuğa tecavüzden yırtanları gördüm konu başlığı içerisinde özgür fikirlerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.

Edited by redarmy91, 18 September 2019 - 02:09 AM.

kilic222 #9 Posted 18 September 2019 - 05:08 PM

Colonel

• Player
  • 43538 battles
  • 3,778
Şu emperyalizmin maşası olan örgüt var. Emperyalizmin maşası olarak bölge ülkeleri ve halkına savaş açmış. Yaptıkları iğrenç ihanetler karşılığında emperyalizmin büyük desteğini alıyorlar. İdam gelmeli.

LeSept7 #10 Posted 19 September 2019 - 09:24 AM

Sergeant

• Player
  • 20067 battles
  • 292
  • [TR-U] TR-U

Victor Hugonun bir idam mahkumunun son günü kitabını tavsiye ederim.

Hapishaneler içeridekiler için değil toplum için vardır. İdam cezası da kişiye değil ailesine verilmiş bir cezadır.

Hepsini geçtim. Şunu tartışalım. Adalet işlemiyor. En doğru kararı verse bile adli süreç aylar yıllar sürdüğü için bir anlamı kalmıyor. Hırsızlık taciz tecavüz adam yaralama  gasp gibi suçların komik cezaları var ya da yok.  30 sabıkası olan adam geziyor dışarıda. 

Adaletin en elzem damarlarına siyaset işlemiş. 

Bundan daha 1 sene önce bir milletvekili fetöcülerin yargı piyasası oluştu parayı basan içeriden çıkıyor demedi mi? 

Şimdi biz şunu tartışıyoruz; adalet sanki mükemmel de biz bunu idamla taçlandıralım mı?  İdam cezası verebilecek bir adalet altyapımız yok.

Sen olması gereken suçun cezasını ver de ondan sonra düşün idamı. Şu ülkede yaşamanın en kötü yanı adalet sistemi. Adalet KÖR.

Edited by LeSept7, 19 September 2019 - 09:25 AM.

redarmy91 #11 Posted 23 September 2019 - 01:21 AM

Corporal

• Player
  • 43926 battles
  • 184

View PostLeSept7, on 19 September 2019 - 08:24 AM, said:

Victor Hugonun bir idam mahkumunun son günü kitabını tavsiye ederim.

Hapishaneler içeridekiler için değil toplum için vardır. İdam cezası da kişiye değil ailesine verilmiş bir cezadır.

Hepsini geçtim. Şunu tartışalım. Adalet işlemiyor. En doğru kararı verse bile adli süreç aylar yıllar sürdüğü için bir anlamı kalmıyor. Hırsızlık taciz tecavüz adam yaralama  gasp gibi suçların komik cezaları var ya da yok.  30 sabıkası olan adam geziyor dışarıda. 

Adaletin en elzem damarlarına siyaset işlemiş. 

Bundan daha 1 sene önce bir milletvekili fetöcülerin yargı piyasası oluştu parayı basan içeriden çıkıyor demedi mi? 

Şimdi biz şunu tartışıyoruz; adalet sanki mükemmel de biz bunu idamla taçlandıralım mı?  İdam cezası verebilecek bir adalet altyapımız yok.

Sen olması gereken suçun cezasını ver de ondan sonra düşün idamı. Şu ülkede yaşamanın en kötü yanı adalet sistemi. Adalet KÖR.

başkan keşke önce yazılanları okusaydın :trollface:

levolcano #12 Posted 23 September 2019 - 05:24 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 12747 battles
  • 336
  • [-VEFA] -VEFA

ÇOK FAZLA SUÇSUZ İNSANIN ÖLMESİYLE TEKRAR KALDIRILIR BÖYLE BİŞİ GELİRSE

bkz: 15 temmuz'da işlerine gelen fetöcüleri yargılarken bazı şeyler bilen devletin üst düzeyinde olanların adı bile geçmiyo yıllardır. 

veya ben askerdeyken suçsuz yere ifade vermiştim ordaki türbanlı kadınlar sucsuz oldugumu bilmeksizin beni öldürcek gibi bakıyolardı

Edited by levolcano, 23 September 2019 - 05:25 PM.

TheLast_KebapBender #13 Posted 23 September 2019 - 08:42 PM

Lieutenant

• Player
  • 50907 battles
  • 1,954
  • [RISEN] RISEN
tartışılması bile insanlık suçu.. 

StronkGoldKebab #14 Posted 24 September 2019 - 01:49 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 17419 battles
  • 443
  • [DAVY] DAVY

Ülkede gerçekleşen yargılamaların ne kadarı adaletli ki bir de kalkıp idam isteyebiliyoruz????

Ergenokon da bir çok insan ömür boyu hapse mahkum edildi.Düşünsenize idam olduğunu ,bunların hepsi idam edilecekti eee sonra suçsuz oldukları ortaya çıktı.Ne açıklama yapacaksınız?

Özür dileriz mi?

Far_Beyond_Driven #15 Posted 24 September 2019 - 03:21 PM

Captain

• Player
  • 32569 battles
  • 2,391
  • [TOHAT] TOHAT

levolcano #16 Posted 24 September 2019 - 03:30 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 12747 battles
  • 336
  • [-VEFA] -VEFA

View PostTheLast_KebapBender, on 23 September 2019 - 10:42 PM, said:

insan olanlar tartışır sen kenara çekil

redarmy91 #17 Posted 16 October 2019 - 11:45 PM

Corporal

• Player
  • 43926 battles
  • 184

View PostTheLast_KebapBender, on 23 September 2019 - 07:42 PM, said:

Biz tartışırız sen az öte kaykıl

TheLast_KebapBender #18 Posted 17 October 2019 - 03:43 AM

Lieutenant

• Player
  • 50907 battles
  • 1,954
  • [RISEN] RISEN

View Postlevolcano, on 24 September 2019 - 05:30 PM, said:

insan olanlar tartışır sen kenara çekil

View Postredarmy91, on 17 October 2019 - 01:45 AM, said:

Biz tartışırız sen az öte kaykıl

kelimelerin yerlerini değiştirerek veya benzerlerini kullanarak yazmışsınız zekice..

tartışın bakalım ilk beni idam edersiniz :girl:

Edited by TheLast_KebapBender, 17 October 2019 - 03:47 AM.

redarmy91 #19 Posted 17 October 2019 - 05:09 PM

Corporal

• Player
  • 43926 battles
  • 184

View PostTheLast_KebapBender, on 17 October 2019 - 02:43 AM, said:

kelimelerin yerlerini değiştirerek veya benzerlerini kullanarak yazmışsınız zekice..

tartışın bakalım ilk beni idam edersiniz :girl:

Seni ırgalarmı bay zeki provakatör git başka yerde ağla senin bu forumda tek amacın hır gür çıkarmak kendi ipini kendin çek bizi bulaştırma

TheLast_KebapBender #20 Posted 17 October 2019 - 07:50 PM

Lieutenant

• Player
  • 50907 battles
  • 1,954
  • [RISEN] RISEN

View Postredarmy91, on 17 October 2019 - 07:09 PM, said:

Seni ırgalarmı bay zeki provakatör git başka yerde ağla senin bu forumda tek amacın hır gür çıkarmak kendi ipini kendin çek bizi bulaştırma

Birşey diyen mi oldu size ?? Bi husumetimiz mi oldu ?? 

Bu konuyu tartışmak insanlık suçu dedim sadece.. Bunun nesi provakatif ?? 

Biri insan olanlar tartışır diyerek hakaret etmeye çalışıyor.. Öbürü kendini zeki sanıp forumda yoruma açık bi konuda seni ırgalamaz yazıyor.. 

Ne yiyip ne içiyorsunuz bu kafaya ulaşmak için ?? 

Kimin ağzıyla at gözlüğüyle bu kadar kötü olumsuz konuşuyorsanız allah bin katı kötülüğü size versin.. 

Asıl provakatörler sizin gibiler... 

Edited by TheLast_KebapBender, 17 October 2019 - 07:51 PM.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users