Jump to content

TÜRKİYE YE YENİDEN İDAM CEZASI GELMELİ Mİ ?

Türkiye ve idam

• This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

Poll: İDAM CEZASI GELMELİ Mİ ? (32 members have cast votes)

İDAM CEZASI

1. EVET (3 votes [9.38%] - View)

Percentage of vote: 9.38%

2. HAYIR (29 votes [90.62%] - View)

Percentage of vote: 90.62%

Vote Hide poll

redarmy91 #21 Posted 18 October 2019 - 02:12 AM

Corporal

• Player
  • 43906 battles
  • 184

Bak güzel kardeşim benim forumda kimse ile en ufak bir husumetim olmaz olamaz ben gürültü patırtıdan hoşlanan biri değilim  ve sadece bir soru sordum idam cezası ile ilgili kalkıp dedin söylemesi bile insanlık suçu burada kimi öldürdük te insanlık suçu işledik sigara bile kullanmayan adama kafa muhabbeti yapmışsın asıl hakareti sen yapıyorsun insanların zeka düzeyini sorgulamak sanamı vazife ben kimse için kötü düşünmem kötü söylemem bunun aksini iddia eden bi zahmet aynaya baksın senin üslubun yanlış tavrın daha yanlış sen türk zeka vakfı müdürü müsün önce yazdıklarını iyi bir oku daha sonra eğer haklıysan gel burada hakkını savun insanlara HAKARET etme...

Edited by redarmy91, 18 October 2019 - 02:29 AM.

TheLast_KebapBender #22 Posted 18 October 2019 - 04:42 AM

Lieutenant

• Player
  • 50907 battles
  • 1,953
  • [RISEN] RISEN

View Postredarmy91, on 18 October 2019 - 04:12 AM, said:

Bak güzel kardeşim benim forumda kimse ile en ufak bir husumetim olmaz olamaz ben gürültü patırtıdan hoşlanan biri değilim  ve sadece bir soru sordum idam cezası ile ilgili kalkıp dedin söylemesi bile insanlık suçu burada kimi öldürdük te insanlık suçu işledik sigara bile kullanmayan adama kafa muhabbeti yapmışsın asıl hakareti sen yapıyorsun insanların zeka düzeyini sorgulamak sanamı vazife ben kimse için kötü düşünmem kötü söylemem bunun aksini iddia eden bi zahmet aynaya baksın senin üslubun yanlış tavrın daha yanlış sen türk zeka vakfı müdürü müsün önce yazdıklarını iyi bir oku daha sonra eğer haklıysan gel burada hakkını savun insanlara HAKARET etme...

sana insanlık suçu işledin diyen oldu mu?? Konuyu sen açtın diye herşeyi üzerine alınmak zorundamısın ?? 

"tartışılması bile insanlık suçu" bu klişe bi laf zaten.. 

Ne diyim allah akıl fikir versin.. 

Bi dahaki sefere alıntı yaparkende karşındaki insana 50 tane bildirim gitmemesi için alıntı denemelerinin en azından birinde başarılı olursan sevinirim.. 

Edited by TheLast_KebapBender, 18 October 2019 - 04:43 AM.

redarmy91 #23 Posted 19 October 2019 - 05:20 AM

Corporal

• Player
  • 43906 battles
  • 184

View PostTheLast_KebapBender, on 18 October 2019 - 03:42 AM, said:

sana insanlık suçu işledin diyen oldu mu?? Konuyu sen açtın diye herşeyi üzerine alınmak zorundamısın ?? 

"tartışılması bile insanlık suçu" bu klişe bi laf zaten.. 

Ne diyim allah akıl fikir versin.. 

Bi dahaki sefere alıntı yaparkende karşındaki insana 50 tane bildirim gitmemesi için alıntı denemelerinin en azından birinde başarılı olursan sevinirim.. 

Valla öyle bir klişe henüz işitmedim yenimi icad oldu yoksa  idare et be gözüm mobilden bu kadar oluyor hani konu takibi yapananın sen olduğunu bilseydim bildirimleri 100 tane yapardım sırf güzel hatrın için amin allah herkese akıl versin insanlara hakaret edip ardından üste çıkma çabasında olan herkese ( ve son olarak alıntı bildirimlerinin fazla gitmesinin nedeni ben bir söylediğimi 40 kez önce düşünür karşıdaki insan incinirmi diye hesap ederim kırıcı bulursam siler yeniden yazarım buda bizim efendiliğimiz sen var başarısızlık say )

levolcano #24 Posted 19 October 2019 - 09:41 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 12745 battles
  • 336
  • [-VEFA] -VEFA

View Postredarmy91, on 19 October 2019 - 07:20 AM, said:

Valla öyle bir klişe henüz işitmedim yenimi icad oldu yoksa  idare et be gözüm mobilden bu kadar oluyor hani konu takibi yapananın sen olduğunu bilseydim bildirimleri 100 tane yapardım sırf güzel hatrın için amin allah herkese akıl versin insanlara hakaret edip ardından üste çıkma çabasında olan herkese ( ve son olarak alıntı bildirimlerinin fazla gitmesinin nedeni ben bir söylediğimi 40 kez önce düşünür karşıdaki insan incinirmi diye hesap ederim kırıcı bulursam siler yeniden yazarım buda bizim efendiliğimiz sen var başarısızlık say )

usta bu hıyarı nasıl engelleyebilirim ya gözüm görmek istemiyor böyle ** belirsizleri 

TheLast_Dawn #25 Posted 19 October 2019 - 09:49 PM

Private

• Player
  • 2789 battles
  • 14

View Postlevolcano, on 19 October 2019 - 09:41 PM, said:

usta bu hıyarı nasıl engelleyebilirim ya gözüm görmek istemiyor böyle ** belirsizleri 

bi uyarı ban vs alınca gözün kapanır rahatlarsın :girl:

puyol_96 #26 Posted 19 October 2019 - 10:09 PM

Lance-corporal

• Player
  • 26015 battles
  • 73
Ya suçluların caymaya ya da ıslah olmaya niyeti yoksa ne yapmalı..Herkes adalet istiyor ama sözde kalıyor. Haberleri her izlediğimde sinirleniyorum, " Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı". Etrafımız pisliklerle doluysa, yeni suçluların azalması için Aileyi sağlam tutmak gerekiyor.

Edited by puyol_96, 19 October 2019 - 10:10 PM.

l3oomerangg #27 Posted 19 October 2019 - 11:38 PM

Lieutenant

• Player
  • 41952 battles
  • 1,966
  • [FATIH] FATIH

View Postpuyol_96, on 20 October 2019 - 12:09 AM, said:

Ya suçluların caymaya ya da ıslah olmaya niyeti yoksa ne yapmalı..Herkes adalet istiyor ama sözde kalıyor. Haberleri her izlediğimde sinirleniyorum, " Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı". Etrafımız pisliklerle doluysa, yeni suçluların azalması için Aileyi sağlam tutmak gerekiyor.

Ömür boyu hapis cezası denen bir durum var, fakat o bile ülkemizde maalesef tam uygulanmıyor. 

Bu arada tutuksuz yargılamak üzere serbest bırakma mevzusu, Avrupa Birliği'ne giriş şartı olarak bize dayatılan yasalardan biridir. Burada haberlerde, orada burada duyduğumuz bir tabir var, "Masumiyet karinesi" diyorlar. Yani bir şüpheli, suçlu olduğu ispat edilene kadar masumdur mevzusu. Ki aslına bakarsanız doğru olarak gördüğüm durumlarda birisidir. Fakat ya bizim uygulamamızda sorun var, ya da yasayı çok yanlış çıkardılar. Avrupa'da nasıl işliyor bilemem ama bir insanın işlediği suçla alakalı ortada net deliler ve görüntüler var ise, mahkemenin buna göre karar vermesi gerekir. Sadece şüpheli durumundaki bir sanığı alıp, tutuksuz yargılayabilirsiniz. Ama eğer ortada kuvvetli deliller var ise ve hatta net görüntüler var ise o kişiyi tutuksuz yargılamanın bir anlamı yoktur. Bu uygulamalar düzeltilmediği sürecede herkesin adalete olan güveni sarsılmaya devam edecektir. 

Bunun yanında kanunlarda her suçun belli bir ceza miktarı varken, aynı suçu tekrar işleyenlerin cezalarının katlanması ve hatta gerekiyorsa suçun cezası çok düşük olsa bile, arka arkaya tekrarlanan suçlarda ömür boyu hapis cezası verilmesi bile düşünülmelidir. Mesela haberlerde sık sık duyduğumuz bazı şeyler var. Şu kişi suç makinesi olduğu ortaya çıktı falan veya 50 tane hırsızlık kaydı var vs... gibi abuk durumlar var. Bu kişileri suç makinesi yapan bizim yasalarımız. Zira bir kişi eğer ıslah olmuyorsa, ıslah olana kadar içerden çıkarmamak gerekiyor. 

"The Shawshank Redemption - Esaretin Bedeli" filmini sanırım birçoğumuz izlemişizdir. Filmdekiler, gerçek hayatta nasıl yaşanıyor Amerika'da ben bu işin uzmanı değilim, bilemem. Ama oradaki uygulama biraz katı da olsa güzel bir uygulama gibi durmuyor mu ? Yani bir kişi ilk cinayetinde bile bir nevi ömür boyu hapis cezası alıyor. Belli bir heyet oluşturuluyor ve o heyet bu kişi ıslah olmuştur onayı verene kadar o kişiyi serbest bırakmıyor. Ha bizim gibi rüşvet, yolsuzluk ve Ankara'da dayının olmasına göre bazı şeylerin farklı işlediği bir ülkede bu uygulamada çöp olur. Zira biri çıkar dayısını araya koyar, diğeri çıkar birini içerde tutmak için sürekli rüşvet verdirir vs...

Bunun yanında bizim cezaevlerimizin suçluları ıslah etmek yerine daha azılı hale getirdiğini düşünüyorum. Hatta suçsuz olarak içeriye girenler bile, içeride nasıl yasalara aykırı işler yapabileceklerinin tezini yazıyorlar. Koğuş sistemi ve koğuş ağaları sistemi ile içeride yeni profesyonel suçlular yaratıyoruz. 

Ayrıca şu bir gerçek ki, bir ülkede herkes kendi çıkarlarına ve fikirlerine göre adaleti tesis etmeye çalışırsa, gelen hükümetlere göre yargılamalar, kararlar ve hükümler değişirse o ülkede adaletten söz etmeye gerek yok demektir.

Bütün bunlar tartışılır, doğruları bulmak için tartışmakta gerekir. Ama maalesef ki ülkemizde şu an buna da pek müsaade edilmiyor. Tartıştığınız şeyler birilerinin fikirleri ile uyuşmuyorsa hemen bir yafta yiyorsunuz.

Edited by l3oomerangg, 20 October 2019 - 02:28 AM.

innocenT_deviL #28 Posted 20 October 2019 - 01:47 AM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 32903 battles
  • 3,004

Ya Norveç^te yaşasaydınız?

Block Quote

Mahkeme, hapishane şartlarından şikayet ederek Norveç hakkında dava açan 77 kişinin katili aşırı sağcı Anders Behring Breivik’i kısmen haklı buldu.

Norveç’te 22 Temmuz 2011’de düzenlediği saldırılarda 77 kişiyi öldüren ve 21 yıl hapse mahkûm edilen aşırı sağcı Anders Behring Breivik’in hükümete karşı açtığı ‘insan hakları ihlali’ davasında karar açıklandı.

Breivik’in üç odalı özel hücresindeki şartların ‘insanlık dışı veya aşağılayıcı’ olduğuna karar veren mahkeme, Norveç hükümetinin Breivik’e 331 bin Norveç kronu (yaklaşık 115 bin Türk lirası) ödemesine hükmetti.

Kararı açıklayan yargıç Helen Andenaes Sekulic, ‘insanlık dışı ve aşağılayıcı muamelenin yasaklanmasının demokratik toplumlar için temel bir değer’ olduğunu belirterek “Bu her şart altında uygulanmalı, terörist ve katiller için de uygulanmalı” dedi.

Öte yandan mahkeme, Breivik’in özel hayat ve aile hayatının ihlal edildiği iddiasını ise haksız buldu.

BREIVIK'E PLAYSTATION 2 İLE 'İŞKENCE'

Breivik, bir oturma odası, bir çalışma odası ve bir spor odasına sahip özel hücresindeki Playstation’ın son modeli ile yenilenmemesini işkence olarak tanımlamıştı.

Breivik’in hücresinde ayrıca televizyon, internet bağlantısına sahip bir bilgisayar, kitaplar, gazeteler ve yapboz da bulunuyor. Ancak sağlanan tüm bu koşullara rağmen, tutulduğu hapishaneyi ‘Batı dünyasının en insanlık dışı’ yeri olarak tanımlıyor.

Tamam insan hakları falan iyi güzel ama bazı ülkeler biraz fazla abartıyor bunu bence. 77 kişiyi öldüren ve bunu yaptığı kesin olarak belli olan bir kişinin ne gibi bir hakkı olabilir?

İdam konusu ise çok sakat bazı arkadaşların değindiği gibi geri dönüşü olmayan bir şey. O yüzden ben de gelmesine karşıyım. Bazen bazı haberleri görünce böylelerini idam edeceksin derim çoğunuz gibi o ayrı.

Bi haber çıkmıştı hiç unutmuyorum, idamla ilgli değil ama Amerika'da bir adam boş yere 40 yıl hapis yatmış sonradan ortaya çıktı. Yani düşünsene adamın en güzel gençlik yılları gitti, dile kolay 40 sene! O saatten sonra tazminat verseler ne olur vermeseler ne olur. Bide idamı düşünün. Ha bu Brevik gibi kesin kes %1000 kanıtlanmış şeylerde olabilir belki ama şimdi günümüzde gelişen teknoloji ile sahte videolar görüntüler üretmek kolay, gerçeğinden ayırt etmek bu kadar zorken görüntülere dayalı kanıtlar bile %0,01 olsa bile bir şüphe taşıyorken bilemiyorum... Keza siyasette de çokça görüyoruz örneklerini.

Edited by innocenT_deviL, 20 October 2019 - 01:59 AM.

l3oomerangg #29 Posted 20 October 2019 - 02:27 AM

Lieutenant

• Player
  • 41952 battles
  • 1,966
  • [FATIH] FATIH

View PostinnocenT_deviL, on 20 October 2019 - 03:47 AM, said:

Ya Norveç^te yaşasaydınız?

Tamam insan hakları falan iyi güzel ama bazı ülkeler biraz fazla abartıyor bunu bence. 77 kişiyi öldüren ve bunu yaptığı kesin olarak belli olan bir kişinin ne gibi bir hakkı olabilir?

İdam konusu ise çok sakat bazı arkadaşların değindiği gibi geri dönüşü olmayan bir şey. O yüzden ben de gelmesine karşıyım. Bazen bazı haberleri görünce böylelerini idam edeceksin derim çoğunuz gibi o ayrı.

Bi haber çıkmıştı hiç unutmuyorum, idamla ilgli değil ama Amerika'da bir adam boş yere 40 yıl hapis yatmış sonradan ortaya çıktı. Yani düşünsene adamın en güzel gençlik yılları gitti, dile kolay 40 sene! O saatten sonra tazminat verseler ne olur vermeseler ne olur. Bide idamı düşünün. Ha bu Brevik gibi kesin kes %1000 kanıtlanmış şeylerde olabilir belki ama şimdi günümüzde gelişen teknoloji ile sahte videolar görüntüler üretmek kolay, gerçeğinden ayırt etmek bu kadar zorken görüntülere dayalı kanıtlar bile %0,01 olsa bile bir şüphe taşıyorken bilemiyorum... Keza siyasette de çokça görüyoruz örneklerini.

Batı, bazen medeniyet adı altında aşırı saçmalıyor. İnsan hakları adı altında yapılanların yanında, düşünce özgürlüğü adı altında yapılan saçmalıklarda var. Tabii bütün bunlar gerçekte olması gereken güzel şeyleri de gölgeliyor. Zaten daha öncede yazdığım gibi hapishaneler insanları ıslah etmek için var, olması gerekir. Eğer buraların şartlarını iyileştirirseniz, insanlar hapishaneye girmekten çekinmezler. Hatta bizzat suçu teşvik etmiş olursunuz. Zaten bu tarz özel hapishane koşulları siyasi suçlu olarak gözükenler için var. Bu adam şimdi siyasi suçlu mu ? Ki siyasi suçlu veya ne olursa olsun, hapishanelerde birilerinin krallar gibi yaşamasına her zaman karşıyım. Bizde ki APO örneği de bunlardan bir tanesi mesela...

Hatalı İdam Kararlarıyla Hayatları Ellerinden Alınan 13 Masum İnsan

Edited by l3oomerangg, 20 October 2019 - 02:27 AM.

sapphira_ #30 Posted 20 October 2019 - 05:57 PM

Moderator

• Moderator
  • 1347 battles
  • 50
  • [--P-] --P-

Merhaba , 

Bu başlık hassas konular içerdiği için kapatılmıştır 

saygılar 

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users