Jump to content

Milli Takımı Nasıl Buluyorsunuz?

futbol milli takım

• Please log in to reply
15 replies to this topic

innocenT_deviL #1 Posted 14 October 2019 - 10:29 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 35233 battles
  • 3,321
  • [TOHAT] TOHAT

Milli takımımız futbolda uzun süredir pek başarılı değildi. Bu elemelerde ise futbol olarak fikirler farklı olabilir ama puan ve konum olarak gayet iyi gidiyoruz.

Sizce bu iyi gidişat tesadüfi mi, rakiplerin kötü oluşundan mı yoksa gerçekten iyi bir jenerasyon mu yakaladık? Ya da Şenol Güneş faktörü mü? Şu an grupta lider olmamızı neye bağlıyorsunuz ve bu takım gelecek adına size umut veriyor mu yoksa geçici bir başarı olarak mı görüyorsunuz? Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

not: konuyu futbol ve milli takım dışına çekmemenizi de rica ediyorum. Fransız rejisi gösterdi göstermedi o konulara girmeyelim lütfen.

zed_x #2 Posted 14 October 2019 - 11:15 PM

Major

• Player
  • 47591 battles
  • 2,628
Hep söylerim, Fatih Terim zamanla kendini bozmuş bir megalomandır. Şenol Güneş adamın dibi. Türkiye'ye iki defa hem de üst üste (2002 Fifa Dünya Kupası, 2003 Fifa Konfederasyon Kupası) Dünya 3.'lüğünü getiren ekibin başında da Şenol Güneş vardı. Adamın kariyeri desen başarılarla dolu. Bir de "milli takım" bambaşka bir yerdir. Arda Turan, Volkan Demirel gibi "vitrin adamlar" yerine o formayı adam gibi göğüsleyebilecek oyuncular seçilmesi önemli. Şenol Güneş biraz da bunu sağlıyor. 

Edited by zed_x, 14 October 2019 - 11:17 PM.

l3oomerangg #3 Posted 14 October 2019 - 11:30 PM

Captain

• Player
  • 43940 battles
  • 2,375
  • [FATIH] FATIH
Ağbi federasyonun santralini arıyorum. Halkla ilişkiler bölümüne bağlatıyorum. Açan hatuna Milli Takım şu an nerede diye soruyorum. O da bana takımın nerede olduğunu söylüyor saolsun...

LeSept7 #4 Posted 15 October 2019 - 12:13 AM

Sergeant

• Player
  • 21274 battles
  • 290
  • [RDR] RDR

Fatih Terim Jose Mourinho ise Şenol Güneş Guardioladır. 

Bir tanesi egoist hırslı başaramadığında suçu kendisinden başka herkese her şeye mal eden sürekli gündem olmaya çalışan bir adam. Diğeri ise daha çok futbola yoğunlaşan, arada pot kırsa da hep kamera arkasında kalmaya çalışan bir teknik adam.

Ha bu arada birisi kebapçıdan dayak yedi.

Dolayısı ile milli takım Fatih Terimsizken daha sempatik, oyuncular daha pozitif, teşvik promosyon tartışmaları yaşamamış yıpranmamış bir kadro başarıyı bir şekilde getiriyor. 

Neydi yahu Barcelona sonrası Ardalı Terimli milli takım.

TheFingolfin #5 Posted 15 October 2019 - 02:05 AM

Lieutenant

• Player
  • 53263 battles
  • 1,875

Konuyu Fatih Terim'e bağlayan arkadaşların futbol bilgisine şaşırıyorum... Adamın elinde arda selçuk burak tan başka oyuncu vardıda oynatmadı mı ?? Zaten yok diye yabancı kuralını kaldırmak için tonla uğraş verdi ve bugün o yabancı kısıtlaması kalktığı için yurtdışına tonla gencimiz gidiyor ve biz bu milli takımı izliyoruz.. Biri büyük düşünüp boğulacaksam büyük denizde boğulayım diyor öbürü aman kimseyle aram kötü olmasın 1 somun ekmeğe razıyım işimi yapayım kafasında.. Büyük denizde boğulan Fatih Terim kurduğu sisteme çomak sokulunca ülke futbolunun aleyhine işler yapılınca başkalarını tabi suçlar.. Yabancı oyuncu oynatanlar yerli oynatanlara teşvik primi versin yerli oyuncuları teşvik edelim yabancı kısıtlaması kalksın diye sistem kuruyor... sen ilk fırsatta adamın arkasında durmuyorsun ve teşvik sistemini hiç başlatmıyorsun.. Kim ülke futboluna ihanet ediyor kim ülke futbolunu düşünüyor?? Hangisinin sistem kurmaya gelecek planlamaya altyapı oluşturmaya çalıştığını, Şenol Güneş in gelir gelmez ilk söylediği yabancı kuralı geri gelmeli sözünden anlıyoruz... Şenol Hoca işine bakar geri kalan kısımda ne denirse onu yapar söyler.. BJK de öyle değilmiydi ?? Başkan yönetim futbolcu alır ben oynatırım etliye sütlüye karışmam demiyor muydu ?? Ee bugün genç oyuncular oynuyor milli takımda kimin ittirmesiyle kaktırmasıyla ?? Sevmediğiniz Fatih Terim.. Federasyonla Fatih Terim arasındaki sürtüşmenin sebebi ne ?? Bu teşvik olayı aslında..  Kimse istemedi yok yere karşılıksız para vermeyi rakip takımın alt yapısına... Bugün yabancı kısıtlaması getirilsin dendiğinde taraflı tarafsız herkes aynı fikirdeyse o fikri oluşturan adama saygı göstereceksiniz çünkü o adam bu ülke futboluna yaptığı herşeyle katkı sağlıyor... Siz doğru kullanırsanız size gömlek atlatıyor ters düşerseniz yabancı kuralındaki teşvik  olayı gibi yarım yamalak iş oluyor.. Belki teşvik olayı olsa kulüplerin ekonomik yapılarıda bi düzene girebilirdi altyapılar daha hızlı gelişir daha çok oyuncu yurt dışına giderdi.. Birbirimizi kandırmayalım Şenol hoca iyi teknik direktör milli takım için şu anda en uygun isim iyi taktisyen başarılıda ama birini yermek için öbürünü gömmek acizliktir.. 2000-2010 arasında ne kadar başarı varsa buna dünya 3. lüğüde dahil altında üstünde arkasında yanında Fatih Terim ismi mutlaka vardır.. Dünya 3. sü kadronun mimarınında kim olduğunu biliyoruz..   Yaptığı yanlışlar yok mu var.. Bu kadar yanlışa rağmen doğruları türk futbol tarihine damga vurmuş başkada kimse yok. 

Milli takım için eleme grubları aşaması final gruplarından zor oluyor kura çekimindeki özel kriterlerden dolayı..mesela senin grubuna izlanda düştü sonraki takım kazakistan olabilir ama izlanda ve kazakistan arasındaki uçakla yolculuk mesafesi çok olduğu için ikisi aynı gruba düşemiyor.. atıyorum ispanyayla aynı gruba düştün son takım ya cebelitarık ya belçika olacak... cebelitarık ve ispanya arasındaki siyasi sebeplerle cebelitarık senin grubuna düşemiyor hop belçika geliyor gibi... aynı şey ŞL ve UEFA liginde de geçerli.. Yani elemeleri bi geçebilsek bi katılabilsek devamını getirebiliyoruz 2000-2008 gibi .. katılabildiğimiz turnuvalarda çok kötü değiliz ses getiriyoruz mesele katılmak... Çünkü katılma hakkını kazandığımız anda eleme grupları oluşturulurken baz alınan özel kriterler devre dışı kalıyor ve daha hakkaniyetli bi eşleştirme oluyor bizim açımızdan... 

Daha önceki turnuvalarda yaş ortalamamız şu ankine göre çok yüksekti belki katılamamamıza engel oluyordu ama katıldık mı o tecrübeyle ses getiriyorduk..Şu an ise turnuvadaki en genç takımlardan biriyiz ve diğer takımlar bize göre pek hazır görünmedi zaten fransada 3-4 kemik oyuncuları sakattı..  Ve şu haliyle milli takım sanki potansiyelinin tamamını gösterdi gibi geldi bana.. şu haliyle bile çeyrek final görür orası ayrı... arda turan oyun tarzında yıldız 2 kanat oyuncusu ve forvet monte edebilirsek final içten bile değil..  Şu haliyle oyun anlamında ipler bizim elimizde değil.. iyi defans yapıyoruz çok koşuyoruz ama yaratıcılık bitiricilik sürpriz işler yapacak oyuncu eksiğimiz var..

Not: barış pınarı harekatı ve ingiltere bulgarisan maçındaki nazi selamııyla bizim asker selamının karşılaştırılmasıyla ilgili soruya şenol hocanın cevabını çok sevdim.. ilk kez gevelemeden konuştu (= elini kalbine götürmek gibi bizim asker selamımız, ırkçı değil demeye getirdi iyi açıkladı.. 

Edited by TheLast_KebapBender, 15 October 2019 - 02:36 AM.

LeSept7 #6 Posted 15 October 2019 - 09:50 AM

Sergeant

• Player
  • 21274 battles
  • 290
  • [RDR] RDR

View PostTheLast_KebapBender, on 15 October 2019 - 02:05 AM, said:

Konuyu Fatih Terim'e bağlayan arkadaşların futbol bilgisine şaşırıyorum... Adamın elinde arda selçuk burak tan başka oyuncu vardıda oynatmadı mı ?? Zaten yok diye yabancı kuralını kaldırmak için tonla uğraş verdi ve bugün o yabancı kısıtlaması kalktığı için yurtdışına tonla gencimiz gidiyor ve biz bu milli takımı izliyoruz.. Biri büyük düşünüp boğulacaksam büyük denizde boğulayım diyor öbürü aman kimseyle aram kötü olmasın 1 somun ekmeğe razıyım işimi yapayım kafasında.. Büyük denizde boğulan Fatih Terim kurduğu sisteme çomak sokulunca ülke futbolunun aleyhine işler yapılınca başkalarını tabi suçlar.. Yabancı oyuncu oynatanlar yerli oynatanlara teşvik primi versin yerli oyuncuları teşvik edelim yabancı kısıtlaması kalksın diye sistem kuruyor... sen ilk fırsatta adamın arkasında durmuyorsun ve teşvik sistemini hiç başlatmıyorsun.. Kim ülke futboluna ihanet ediyor kim ülke futbolunu düşünüyor?? Hangisinin sistem kurmaya gelecek planlamaya altyapı oluşturmaya çalıştığını, Şenol Güneş in gelir gelmez ilk söylediği yabancı kuralı geri gelmeli sözünden anlıyoruz... Şenol Hoca işine bakar geri kalan kısımda ne denirse onu yapar söyler.. BJK de öyle değilmiydi ?? Başkan yönetim futbolcu alır ben oynatırım etliye sütlüye karışmam demiyor muydu ?? Ee bugün genç oyuncular oynuyor milli takımda kimin ittirmesiyle kaktırmasıyla ?? Sevmediğiniz Fatih Terim.. Federasyonla Fatih Terim arasındaki sürtüşmenin sebebi ne ?? Bu teşvik olayı aslında..  Kimse istemedi yok yere karşılıksız para vermeyi rakip takımın alt yapısına... Bugün yabancı kısıtlaması getirilsin dendiğinde taraflı tarafsız herkes aynı fikirdeyse o fikri oluşturan adama saygı göstereceksiniz çünkü o adam bu ülke futboluna yaptığı herşeyle katkı sağlıyor... Siz doğru kullanırsanız size gömlek atlatıyor ters düşerseniz yabancı kuralındaki teşvik  olayı gibi yarım yamalak iş oluyor.. Belki teşvik olayı olsa kulüplerin ekonomik yapılarıda bi düzene girebilirdi altyapılar daha hızlı gelişir daha çok oyuncu yurt dışına giderdi.. Birbirimizi kandırmayalım Şenol hoca iyi teknik direktör milli takım için şu anda en uygun isim iyi taktisyen başarılıda ama birini yermek için öbürünü gömmek acizliktir.. 2000-2010 arasında ne kadar başarı varsa buna dünya 3. lüğüde dahil altında üstünde arkasında yanında Fatih Terim ismi mutlaka vardır.. Dünya 3. sü kadronun mimarınında kim olduğunu biliyoruz..   Yaptığı yanlışlar yok mu var.. Bu kadar yanlışa rağmen doğruları türk futbol tarihine damga vurmuş başkada kimse yok. 

Milli takım için eleme grubları aşaması final gruplarından zor oluyor kura çekimindeki özel kriterlerden dolayı..mesela senin grubuna izlanda düştü sonraki takım kazakistan olabilir ama izlanda ve kazakistan arasındaki uçakla yolculuk mesafesi çok olduğu için ikisi aynı gruba düşemiyor.. atıyorum ispanyayla aynı gruba düştün son takım ya cebelitarık ya belçika olacak... cebelitarık ve ispanya arasındaki siyasi sebeplerle cebelitarık senin grubuna düşemiyor hop belçika geliyor gibi... aynı şey ŞL ve UEFA liginde de geçerli.. Yani elemeleri bi geçebilsek bi katılabilsek devamını getirebiliyoruz 2000-2008 gibi .. katılabildiğimiz turnuvalarda çok kötü değiliz ses getiriyoruz mesele katılmak... Çünkü katılma hakkını kazandığımız anda eleme grupları oluşturulurken baz alınan özel kriterler devre dışı kalıyor ve daha hakkaniyetli bi eşleştirme oluyor bizim açımızdan... 

Daha önceki turnuvalarda yaş ortalamamız şu ankine göre çok yüksekti belki katılamamamıza engel oluyordu ama katıldık mı o tecrübeyle ses getiriyorduk..Şu an ise turnuvadaki en genç takımlardan biriyiz ve diğer takımlar bize göre pek hazır görünmedi zaten fransada 3-4 kemik oyuncuları sakattı..  Ve şu haliyle milli takım sanki potansiyelinin tamamını gösterdi gibi geldi bana.. şu haliyle bile çeyrek final görür orası ayrı... arda turan oyun tarzında yıldız 2 kanat oyuncusu ve forvet monte edebilirsek final içten bile değil..  Şu haliyle oyun anlamında ipler bizim elimizde değil.. iyi defans yapıyoruz çok koşuyoruz ama yaratıcılık bitiricilik sürpriz işler yapacak oyuncu eksiğimiz var..

Not: barış pınarı harekatı ve ingiltere bulgarisan maçındaki nazi selamııyla bizim asker selamının karşılaştırılmasıyla ilgili soruya şenol hocanın cevabını çok sevdim.. ilk kez gevelemeden konuştu (= elini kalbine götürmek gibi bizim asker selamımız, ırkçı değil demeye getirdi iyi açıkladı.. 

Adama saygı göstermek istiyorum da her kazandığında ülke kurtarmış gibi kasılmasından, her kaybettiğinde de arkasından vurulmuş sezar gibi milete saldırmasından tiksinme geliyor. 

Bir de kebapçı olayı var. 

TheFingolfin #7 Posted 15 October 2019 - 02:16 PM

Lieutenant

• Player
  • 53263 battles
  • 1,875

View PostLeSept7, on 15 October 2019 - 11:50 AM, said:

Adama saygı göstermek istiyorum da her kazandığında ülke kurtarmış gibi kasılmasından, her kaybettiğinde de arkasından vurulmuş sezar gibi milete saldırmasından tiksinme geliyor. 

Bir de kebapçı olayı var. 

Çünkü ülke bi başarı elde ettiğinde bile alakasız bir şekilde adama sallıyorsunuz.. Şu konuda kimse ülke başarısını gelecekte nasıl oluru eksikleri falan konuşmuyor mesajların yarısı fatih terim.. bunu bi düşünün bakalım çok kötü şeyler mi yaptı yoksa başka takım taraftarı olduğunuz için fırsatı gelmişken gömelim derdindemisiniz ??* 

Fatih Terim bu ülkenin insanı... kebapçı olayı adamın kişisel problemi haklı veya haksız futboluna engel değil .. Çok saçma bi bakış açısı... Ve sırf teşvik sistemi yüzünden suni bi gönderilme sebebi... Peki Lucescu ?? Kimsenin başarı soonrası ona salladığı yok bakıyorum.. Niye ?? Türk değil bi takımın başında değil.. BJK FB lisi için birşey ifade etmiyor.. 

Adama alzeihmer ne dediğini bilmiyordu, geldiği günden beri derdi paraydı hatta oğlunu da antrenör olarak aldırmak istedi durdu...

Maalesef çok nankör fitne fesat bi milletiz sapla sapanı ayırt edemeyecek kadarda aciziz.. 

YouNever_Knov #8 Posted 15 October 2019 - 03:24 PM

Corporal

• Player
  • 6797 battles
  • 138
Fatih terimin yabancı sınırı kaldırılma fikri olmasa şuan bu kadroyu bulabilicekmiydik bunuda sorgulamak gerek ?? oyuncularımız yurt dışında oynayarak kendilerini geliştirdi . şenol güneşe saygım sonsuz fakat bu kadroyu bende yönetirim ( dünkü fransa maçında ozan tufan ve burak yılmaza ortalama 80 dakika dayanabilmeside beni son derece şaşırttı ) özetlemek gerekirse iyi bi jenerasyon yakaladık umarım böyle devam ederiz fakat hala eksiklerimiz var mesela santrofor bölgesine altarnatif üretmemiz gerek .. 

innocenT_deviL #9 Posted 15 October 2019 - 03:31 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 35233 battles
  • 3,321
  • [TOHAT] TOHAT

Gurbteçi-Lejyoner oyuncuların temelini oluşturduğu milli takım iskeletini ilk olarak Abdullah Avcı denemiş ancak başarısız olmuştu. O dönem kurduğu takım gerçekten sanki böyle pek milli duyguları taşımayan, yetenekli ancak birbiriyle uyumsuz oyunculardan kuruluydu. Ayrıca Abdullah Avcı isminin de pek bir ağırlığı yoktu o sıralar. Hem kredisi azdı hem de tecrübesi. Gerçi ben şu anda da beğenmiyorum ama en azından isim olarak, saygınlık olarak daha sağlam yerlere geldi eskiye nazaran.

Hiddink ve Lucescu'lu dönemleri de gördük. Tüm bu teknik adamlar başarısız olurken Lucescu öncesi milli takımın başında Fatih Terim varken -evet şansın da yardımıyla- aynı dönem oyuncularıyla Avrupa Şampiyonasına katılma hakkı elde ettik. Terim'in yeri biz Galatasaraylılar için her zaman ayrıdır, günahlarıyla sevaplarıyla... Evet benim de sevmediğim eleştirdiğim yönleri var ve rakip takım taraftarlarının eleştirilerini yorumlarını vs anlıyorum. Nasıl ki biz Aziz Yıldırım, Volkan Demirel, Ali Koç gibi isimlere sallıyorsak bu da gayet normal bence. Ha ben Terim sepmatizanı değilim, sadece klübe yaptığı hizmetlerden ve kazandırdığı başarılardan ötürü ona o vefayı göstermemiz gerektiğiini düşünüyorum (GS'liler olarak).

Şu an milli takımın başında olabilecek en ideal teknik adam var. Açıkçası Şenol Güneş bana göre en iyi Türk teknik direktördür. Bunu dünya kupası 3.sü olduğumuz dönemden beri söylüyorum yakın çevreme. Baktığın zaman Şenol Güneş stratejik hamleler yapabilen bir teknik direktör. Maçına, rakibine, oyunun gidişatına göre hamleleri oluyor. Ayrıca oyuncularla pek sorun yaşamayan veya bunu dışarı pek yansıtmayan bir hoca. Çalıştırdığı takımlarda bir çok oyuncuyu kazandırdı veya kariyeri düşüşte olan bir çok yerli/yabancı oyuncuyu yeniden diriltti. Onun da vardır hataları eksikleri ama gittiği her takımda belli başarılar elde etti. Trabzonspor 2010/11'deki başarısına veya konumuna bir daha ulaşamadı. Milli takım dünya 3.'sü oldu, bu turnuvada da tarihinde ilk kez Avrupa ve Dünya şampiyonaları eleme gruplarını lider bitirme şansına sahip. Bursaspor Güneş öncesinde şampiyon oldu ama Güneş ile de gayet iyi bir sezon geçirdi. Beşiktaş üstüste 2 şampiyonluk elde etti. Kısacası Şenol Güneş'i tartışmaya bile gerek yok. Bu adam dişiyle tırnağıyla kazıya kazıya buralara geldi. Milli takım Dünya 3.sü olurken kıyafetine saçına başına sallayanlar şimdi takım başarıya giderken gene kravatına falan sallıyorlar. Bu ülke adam olmaz o yüzden.

innocenT_deviL #10 Posted 15 October 2019 - 04:38 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 35233 battles
  • 3,321
  • [TOHAT] TOHAT

Takıma gelince. Bir takımın başarıya ulaşabilmesi için gereken en temel şey bence o takımın yakaladığı havadır. Oyuncuların birbirleriyle bir bütün olması, bir araya gelmekten ve birlikte oynamaktan keyif alması, kısacası mutlu olması... Şu anki milli takımda bu var gibi görünüyor. Tabi ki bu oyunculara doğru şekilde liderlik edecek, onların ve kamuoyunun saygısını sevgisini kazanmış, tecrübeli birinin takımın başında olması da çok önemli. Milli takımda bu da var.

Başarı için başka bazı şeyler de gerekli. Aslında kadronun harmanı çok iyi. Yıllardır nefret ettiğim Emre Belözoğlu'na bu sene ayrı bir saygı duyuyorum itiraf etmek gerekirse. Keşke sakatlanmasa onun varlığı çok şeyleri değiştiriyor. Dünkü ve bir önceki maçta daha net gördük ki yaratıcılık ve bitiricilik eksikliğimiz var. Yaratıcılık anlamında Cengiz Ünder'in yokluğu, Yusuf Yazıcı'nın yeterli formu yakalayamadığı için kenarda oturması gibi etkenler var tabi ki. Ama geniş bir oyuncu havuzundan bu sorunun da çözülmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Hakan Çalhanoğlu her an skoru değiştirebilecek bir oyuncu fakat milli takım performansı yetersiz. Dün için belki en iyi maçıydı bile diyebiliriz.

Genede özellikle milli takımlarda oyuncu tercihleri eleştirilmemeli bence. Her teknik adamın farklı oyun planları, farklı kadro oluşumları var. Sadece en iyi ve en formda oyuncular oynayacak diye bir şey yok. Alman milli takımında hatırlarsanız Miroslav Klose'ın milli takım performansı müthişti. Podolski de o dönemki milli takımın çok önemli bir diğer parçasıydı. Ancak bu oyuncular o dönemde klüp takımlarında oldukça formsuzlardı ve özellikle Klose sık sık yedek kalabiliyordu. Yani oyuncuların klüp ve milli takım performansları çok farklı olabiliyor. Milli takım hocaları sonuçlar üzerinden değerlendirilmeli daha çok. Yukarıda bahsettiğim gibi 4 farklı teknik adam, aynı oyuncu havuzundan seçimler yaparak kurdular milli takımı. Her biri farklı oyuncular oynattılar. Ama sonuçta 4'ü de başarısız oldular (ben Terim dönemini de başarısız buluyorum Avrupa Şampiyonasına katılma hakkı elde etmiş olsa bile).

Şunu da kabul edelim ki şampiyonluk yaşamış takımlar sonraki sezon veya sonraki turnuvada bir düşüş yaşıyorlar genelde. Her zaman olmasada çoğu zaman gördüğümüz bir şeydir bu. İspanya mesela. Avrupa ve Dünya şampiyonlukları sonrası düşüşe ve ardından yeniden yapılanmaya geçtiler. Keza Almanya. Onlar her zaman Almanya'dır ancak o Dünya şampiyonu oldukları dönemki ezici üstünlükleri yok şuanda. Fransa da öyle bir dönemden geçiyor. Grup kolay olduğu için sonuçlara pek yansımadı belki ama Dünya şampiyonu olan Fransa değil bu kesinlikle. Biz de ilk Fransa maçı hariç oyun olarak pek iyi değildik bana göre. Ben bu başarıyı 4 faktöre bağlıyorum;

1- Şenol Güneş faktörü - kötü oynasak bile puan almayı başardık bir şekilde

2- Takımdaki güzel hava - milli duyguları ve hırsı yansıtan bir hava yakalandı, özgüven yerine geldi

3- Fransa'nın normal gücünden uzak olması, İzlanda dışındaki takımların çok zayıf olması (Arnavutluk aslında dişli bir takımdır ama onlarda zor bir dönemden geçiyorlar)

4- Genç oyuncuların yurtdışına transferleri - bu oyuncular Türkiye'de kalsalardı büyük ihtimalle milli takımda bu kadar şans bulamayacaklardı. Şimdi "vayyy adam Juventus'ta oynuyor" diyerek direk ilk 11'de sahaya sürebiliyoruz, hata yapsada oyuncu tercihi pek o kadar eleştirilmez. Ama aynı oyuncu Alanyaspor'dayken milli takımda ilk 11 oynatsaydın ve atıyorum yenilseydik "vay hoca Alanya'nın stoperi ilk 11 oynatılır mı o kadar oyuncu varken" diye yerden yere vurulurdu.

YouNever_Knov #11 Posted 15 October 2019 - 06:43 PM

Corporal

• Player
  • 6797 battles
  • 138

View PostinnocenT_deviL, on 15 October 2019 - 03:31 PM, said:

Şu an milli takımın başında olabilecek en ideal teknik adam var.  Açıkçası Şenol Güneş bana göre en iyi Türk teknik direktördür. Bunu dünya kupası 3.sü olduğumuz dönemden beri 

Bencede şuan milli takımın başına gelebilicek en ideal teknik adam güneştir . Fakat en iyi türk teknik direktör cümlesine dibine kadar katılmıyorumm !! abi neye göre kime göre ? dünya kupasında 3.olduğumuz dönemki jenerasyona bakarsan iskeletin fulll galatasaray takımına ait olduğunu göreceksin ki o dönem uefa süper kupa dönemlerimizdi. Şenol güneşin başarısınıda  gölgelemiyorum asla ama burda bile fatih hocanın ekmeğini yiyerek bişeyler başardı türkiyede şenol güneş futbolun oğluysa fatih hoca benim öyle bi oğlum yok moduna geçer yani :teethhappy: . Kulüpsel olarakta ülkesel olarakta  fatih terim besttir :medal: . milli takımlada umarım daha iyisini yaparız çünkü gerçekten futbolcu kalitemiz üst düzey şuan gelişime açık bi ton oyuncumuz var :)  

innocenT_deviL #12 Posted 15 October 2019 - 07:30 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 35233 battles
  • 3,321
  • [TOHAT] TOHAT

View PostMyLittle_Knightt, on 15 October 2019 - 08:43 PM, said:

Bencede şuan milli takımın başına gelebilicek en ideal teknik adam güneştir . Fakat en iyi türk teknik direktör cümlesine dibine kadar katılmıyorumm !! abi neye göre kime göre ? dünya kupasında 3.olduğumuz dönemki jenerasyona bakarsan iskeletin fulll galatasaray takımına ait olduğunu göreceksin ki o dönem uefa süper kupa dönemlerimizdi. Şenol güneşin başarısınıda  gölgelemiyorum asla ama burda bile fatih hocanın ekmeğini yiyerek bişeyler başardı türkiyede şenol güneş futbolun oğluysa fatih hoca benim öyle bi oğlum yok moduna geçer yani :teethhappy: . Kulüpsel olarakta ülkesel olarakta  fatih terim besttir :medal: . milli takımlada umarım daha iyisini yaparız çünkü gerçekten futbolcu kalitemiz üst düzey şuan gelişime açık bi ton oyuncumuz var :)  

Şimdi, Terim başına geldiği her takımla bir başarı yakalayıp öyle gitti illa ki. Galatasaray ilk 4 şampiyonluk sonrası tekrar geldiğinde şampiyon oldu. 2011'de geldiğinde üstüste 2 sene şampiyon oldu. Bu gelişinde gene 2 sene üstüste şampiyon oldu. Milli takımın başında keza aynı şekilde... İtalya'ya gitti Fiorentina'yı kupada finale taşıdı sonra Milan'ın başına geçti. Bunlar tabi ki tesadüf değil. Kariyer olarak, istatistiksel olarak hiçbir yerli teknik direktör Terim'in yanına bile yaklaşamaz. Orası ayrı konu. Benim anlatmak istediğim şey farklı. Terim çok iyi bir lider. Liderlikte seni başarıya hatta büyük başarılara götürür ancak liderlik farklı bir vasıftır. Terim bana göre çok iyi bir lider ve vasat üstü  bir teknik direktör. Şenol Güneş ise vasat üstü bir lider ve çok iyi bir teknik direktör. Aradaki fark bu bana göre.

Takımın geleceğine gelince; genç oyuncular işler iyi giderken çok iyi motive olur ve iyi bir hava yakalarlar. Kendilerine güvenleri gelir, özgüven kazanırlar. Ancak tecrübe işler kötü gittiği zaman ortaya çıkan ve ihtiyaç duyulan bir faktördür. Bu oyuncu grubu işler kötü gittiğinde nasıl bir reaksiyon gösterecek asıl önemli olan bu. Şu an takım iyi top oynamıyor ama iyi mücadele ediyor. Yeri gelecek bu yeterli olmayacak. O yüzden çok havalara girmeden ayaklarımız yere sağlam basarak ilerlemeliyiz. Gruptan lider çıkarsak hemen final oynarız hatta kupayı alabiliriz yorumları yapılacak spor programlarında maalesef. Bunlara gerek yok, bu takım daha çok turnuvalar görecek aynı kadroyla.

not: bide takımdaki hava iyi falan diyoruz ama dün golden sonra asker selamı konusunda bir tartışma yaşandı oyuncular arasında. Kaan ve sanırım Kenan falan katılmak istemedi. Nitekim klüpleri de açıklama falan yapmış. Selam resmini paylaşan gurbetçi bir oyuncu da klübünde kadro dışı bırakılmış gibi haberler var. Avrupa bizim asker selamını farklı yorumluyor, nazi selamı gibi anlamlar yüklüyor. Neyse asıl konu umarım bu selam olayı takım içinde ikili tartışmalara yol açmaz. Belki bize yansımaz ama Merih özellikle Kaan'ı baya çekiştirdi parmak falan gösterdi tehdit eder gibi.

YouNever_Knov #13 Posted 15 October 2019 - 08:12 PM

Corporal

• Player
  • 6797 battles
  • 138
Haklısın abi + olarak bizim milli takımdan önce neden bi sistem yaratamadığımızı tartışmamız gerek tamam şuan bi jenerasyon yakaladık iyi yoldayız kazalada olsa yakaladık  :)  özetlemek gerekirse bizim bi sisteme ihtiyacımız var 80 milyon ülkeden nasıl futbolcu çıkartamıyoruz ? Kulüplerimiz neden borç batağı içinde ? alt yapılara neden önem verilmiyo merih dediğimiz adam fenerbahçenin alt yapısını görmüş oradan çıkmış fenerbahçe adamı keşvedememiş bu fenerbahçe galatasaray olayıda değil sorun sistemimizin olmayışı . 

Edited by MyLittle_Knightt, 15 October 2019 - 08:15 PM.

innocenT_deviL #14 Posted 15 November 2019 - 06:06 PM

Lieutenant Сolonel

• Player
  • 35233 battles
  • 3,321
  • [TOHAT] TOHAT

hortlatalım yeri gelmişken...

Takım genç bir kadro olması, zor gol yemesi ve motivasyonundan dolayı çok hoşuma gidiyor. Ama ofansif açıdan oyun olarak aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Gerçi önemli olan sonuca ulaşmak artık, biz de doğrudan katılma hakkı kazandığımıza göre pek eleştirmemek lazım. Yıllarca ne kadroların ne teknik adamların başaramadığı başarıldı sonuçta.

Yalnız Çağlar Söyüncü'^ye ayrı bir parantez açmak istiyorum. Ne Merih, ne Ozan ne başkası... Bu çocuk dünyanın sayılı savunma oyuncularından birisi olma yolunda ilerliyor çoğu kişi farkında değil. Aşağıya 2 tane video bırakıyorum bir izleyin ne demek istediğimi anlayacaksınız...

Kıssadan hisse Avrupaya gitmek başka, gidip oynayıp kendini geliştirebilmek başka. Maguire'ın Manchester United'a transferi sonrası ilk 11 yolu açılan Çağlar bu sezon kendini inanılmaz geliştirdi. Şu an bana göre milli takımın en iyi en değerli oyuncusu kalite ve oyun görüşü olarak. Hatalar yapabilir o da olacak henüz yaşı genç bir savunma oyuncusu için. Önemli olan Avrupada kalıp sürekli bu seviyelerde oynamayı devam ettirmesi. Çok çok iyi yerlere gelme şansı (potansiyeli) var.

Sadece iyi savunma yapan değil, soğukkanlı ve topu oyuna iyi sokan savunma oyuncularına değer veriyor büyük klüpler. Bu çok önemli bir kriter, hatta kaleciler için de aynı şekilde. Guardiola çok iyi bir kaleci ve o dönem gayet formda olan milli takım kalecisi Joe Hart'ı işte bu sebepten istemedi. Topu oyuna sokabilen oyun kurabilen kaleci istedi ve onu gönderip Claudio Bravo'yu almışlardı o dönem. Sonrasında Ederson'u da transfer ettiler. Çağlar soğukkanlı ve topla ilişkisi iyi olan bir savunma oyuncusu. Bu bakımdan 2-3 sene içerisinde büyük takımlara transfer yapabileceğini düşünüyorum. Fakat umarım oynayabileceği bir klübe gider, kenarda oturup sonra kiralık gönderilirse kariyeri düşüşe geçer.

Merug #15 Posted 16 November 2019 - 03:46 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 43486 battles
  • 468
Başarının tek sebebi defansın göbeğindeki iki adam. Bu adamları çıkar takım grupta 4. ancak olurdu. İkisini de koy reale barcaya oynasın o kadar iyi adamlar. Diğerleri de az çok ortalama oyuncular işte. Burak ortalama değil tabi ki yerine kaldırım taşı koysan çarpıp gol olma olasılığını daha yüksek. Bu kadar berbat bir forvet dünyada yok. 10 kişi oynuyoruz.

Sharp1903 #16 Posted 16 November 2019 - 07:05 PM

Major

• Player
  • 40641 battles
  • 2,567
  • [KAZMA] KAZMA

Fatih Terim de , Şenol Güneş de başarılı teknik direktörler. Şenol Güneş'in başarısı daha çok birlikten, bütün olmaktan geçiyor. Fatih Terim'inki ise daha çok kaos'a dayalı. 

Bu şartlarda Milli Takımın bütünleşmeye ihtiyacı vardı ve bunu da Şenol hoca sağladı. 

Ben her zaman özellikle milli takımda Şenol hoca gibi bir teknik direktörü tercih ederim , ama Fatih Terim'in başarıları da yok sayılamaz. 

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users