Jump to content

Ön Cephe - ödüller değerlendirmesi

• Please log in to reply
10 replies to this topic

innocenT_deviL #1 Posted 25 November 2019 - 05:49 AM

Colonel

• Player
  • 37940 battles
  • 3,581
  • [CMPLX] CMPLX

Kimisi çok sevdi kimisinin ilgisini çekmedi derken 10 aylık maratonun ardından geldik ön cephenin sonuna. Kimisi zevk için, kimisi tank kasmak için, kimisi kredi kasmak için, kimisi de ödüller için oynadı. Sonuç olarak bu tür amaçlar için elde edilenleri bir kenara bırakırsak ön cepheyi bitiren herkesin kazandığı sabit ödüller şunlar;

*tablo I3oomerangg'a aittir, düzeltme için teşekkürler kendisine:

Sabit ödüller gayet yeterli bence. İlk yaptığım yanlış hesaplamada bu yazılanların çok altında rakamlar ortaya çıktığı için ödüllerin 10 aylık bir maraton için yetersiz kaldığını yazmıştım. Doğrusunu hesaplayınca gayet yeterli ve tatmin edici olduğunu belirtmeliyim.

not: Altta spoiler içerisinde yaptığım ilk yorum yani yaptığım yanlış hesaplamaya göre yazdığım değerlendirme yer alıyor. I3oomerangg uyarınca tekrar kontrol edip doğrusunu yukarıda paylaştım. Dolayısıyla sabit ödüller konusundaki düşüncelerimde değişti.

Spoiler

Ayrıca isteyenler aşağıdaki tanklardan 2 tanesini ödül olarak alma hakkı kazandı ki bence emeklerin asıl karşılığı ödül tankları olmalıydı:

STA-2  (tankın değeri 7.400 altın) (takas değeri 3.700 altın)

WZ-111 (tankın değeri 12.250 altın) (takas değeri 6.125 altın)

Emil 1951 (tankın değeri 10.300 altın) (takas değeri 5.150 altın)

AE Phase I (tankın değeri 17.500 altın) (takas değeri 8.750 altın)

Ben Emil 1951 ile AE Phase I'i aldım ve ikisini de çok sevdim. Ama genel yorumlara bakınca sevenler olduğu kadar hayal kırıklığına uğrayanlar da çok. Kısacası ödül tankları oyuncuları tank ödülünü alabilmek için ön cepheye çekecek kadar cazip değildi belki. Her uğraşının sonunda Obj.907, Obj.279(e) veya Chieftain gibi OP tanklar beklemek de pek doğru değil tabi ama oyuncular biraz daha özel tanklar bekliyorlardı sanki. Yinede belirttiğim gibi ben kendi adıma gayet memnunum.

Tank almak istemeyenler ise prestij puanlarını altın ve tahvil karşılığı takasa edebildi. Sona ulaşan oyuncular en fazla 27 prestij puanı toplayabildi ve her bir prestij puanı 300 altın ya da 100 tahvil karşılığında takas edilebildi. Bu durumda 27 prestij puanı karşılığında 8.100 altın ya da 2.700 tahvil alınabildi. Yani ödül tankların altın değerlerine baktığımızda aynı puanlarla Emil 1951 ve AE Phase I'i alan bir oyuncu toplam 27.800 altın değerinde ödül almış oluyorken prestij puanlarını altınla takas eden bir oyuncu 8.100 altın alabiliyor, hesabı bir de öyle yapmak lazım. Hatta bu tankların takas değerleri bile bu rakamın çok üstünde. Dolayısıyla bence takas değerleri biraz düşük kalmış. En azından 1 tane düzgün bir 8 seviye premium tank (Strv S1, Löwe vs...) alacak düzeyde yani 10.000 altın üzerinde bir takas değeri olmalıydı bana göre.

Oyuncuların bu kipi sevmesinin temel sebepleri sadece 8 seviye olması dolayısıyla random maçlara nazaran çok daha dengeli olması, bolca kredi ve deneyim kasılabilmesi, ölünse de başka bir araçla savaşa devam edilebilmesi ve savaş içinde ikmal noktalarının olması, taktiksel hareket edilmesi (veya en azından bunun gerekmesi) vs... gibi şeylerdi. Gelecek sezon devam etmesi ve ödüllerin biraz daha iyileştirilmesi umuduyla yenisini heyecanla bekliyorum...

düzenleme 26/11/19: ödüller yanlış hesaplandığı için yorumumda bazı yerler düzeltildi.

Edited by innocenT_deviL, 26 November 2019 - 04:06 AM.

Servances #2 Posted 25 November 2019 - 10:37 AM

Lance-corporal

• Player
  • 18969 battles
  • 76
  • [DR3DD] DR3DD

Genel olarak çok sevmediğim bir kipti, sadece tank kasmak, altınlar ve ödül tanklar için oynadım. Emil 1951 ile AE Phase I'i aldım. Bu kip aracılığıyla açtığım tanklar:

-Mauschen

-LTTB (39.441 deneyim birikti)

-T30

-T28

-AMX 50 120

-BC 25 t AP

-AMX 30

-Centurion 7/1

-WZ 132A

-WZ 120 (129.249 deneyim birikti)

Ağaçtaki diğer 8 seviyeler açık olsaydı, bu sayı daha da yüksek olabilirdi. Şu an ki durumda her ay neredeyse bir 8 seviyeyi 9 seviye yapmış oldum. Bir diğer artısı da stok ekipmanlı tankların diğer parçalarını açmak için klan ve kişisel yedekler aktif edildiğinde deli gibi serbest deneyimin gelmesi oldu.

Ama seninde söylediğin gibi 10 aylık süreçte her bir bölüm için verilen ödüller o kadar cazip değildi. Millet premium tanklarla para kasarken ben stok ekipmanlarla tank kasıp kendime işkence yapıyormuş gibi hissettim.

Merug #3 Posted 25 November 2019 - 12:17 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 45833 battles
  • 467
...

Edited by Merug, 27 May 2020 - 12:19 PM.

l3oomerangg #4 Posted 25 November 2019 - 12:52 PM

Captain

• Player
  • 45754 battles
  • 2,434
  • [FATIH] FATIH

View PostinnocenT_deviL, on 25 November 2019 - 07:49 AM, said:

8.300.000 kredi
70 küçük tamir çantası
70 büyük tamir çantası
70 küçük ilk yardım çantası
70 büyük ilk yardım çantası
70 manuel yangın söndürücü
70 otomatik yangın söndürücü
150 hedef odaklanma yönergesi
150 deneyimli ifaiyeciler yönergesi
50 adet 2 saatlik %50 kredi yedeği
50 adet 2 saatlik %50 deneyim yedeği

7000 tahvil
3200 altın

Kusura bakmazsan öncelikle ufak bir iki düzeltme yapacağım. Tüm sezon boyunca kazanılan ödüller aşağıdaki şekilde;

Öncephenin ilk çıktığı andan beri müdavimi olan biri olarak, ödüllerin gayet yeterli olduğunu düşünüyorum. Tabii ki bir takım eksiklikler ve hatalar oldu. Özellikle prestij puanlarını tahvil ve altına çevirme konusundaki sezon ortasındaki karar değişikliğinden oldukça rahatsız oldum. EMIL 1951 ve AE Phase I tanklarını aldım. Mümkün olduğu kadar nadir tankları almak istediğim için muhtemelen gene alacaktım ama EMIL 1951'den kendi adıma memnun değilim, AE Phase I ise oldukça güzel bir tank olduğunu düşünüyorum.

Öncephe hakkında daha önce çok şeyler yazdım, hatta herkesi bu kipe teşvik etmek için elimden geleni yaptım. Öncephenin en güzel tarafı tüm tankların kendi seviyenizde olması, ayrıca rastgele savaşlara göre daha cesur oynayabilmeniz. Zira tankınız ağır hasar alsa bile, tamir noktasına gidip tankınızı tamir edip oyuna tam donanımlı olarak devam edebilmemiz veya tankımız yokedilse bile, farklı bir tank ile aynı oyuna devam edebilmemiz daha cesur oynamamızda bir etkendi.

Öncephe aslında oyunu bilen veya bilmeyen herkese hitap eden ve oyun oynamayı daha iyi öğreten bir kip bana göre. Bunun en büyük sebebi de hata kaldırması. Bir hata yaptığınızda hemen yeni bir tank seçip, daha iyi oynamaya çalışıyorsunuz ve o hatayı tekrar yapmamaya çalışıyorsunuz. Yani oyun içinde hemen birşeyler öğrenmenizi sağlıyor. Bu bakımdan öncephenin farklı bir ruhunun olduğunu her zaman söylemişimdir. Fakat bence yeni gelen harita bu öncephe ruhunu biraz öldürdü. Teknik, taktiğin önde olduğu bir haritadan, herkesin dan dun oyun oynadığı bir haritaya geçiş oldu.

2019 Öncephe Kipinin benim için özeti aşağıdaki şekilde;

Aşamalar için sadece 373 öncephe savaşı benim için yeterli oldu. Öncephe yedeklerinin hiçbirini kullanmadım, gerekte duymadım. Ayrıca aşamalar dışında ekstra olarak 174 öncephe savaşı daha yaparak toplamda 547 öncephe savaşı ile bu sezonu tamamladım. Bu savaşların 293 tanesini Premium Hesap varken, 373 tanesini ise %25 ve %50 kredi yedeği açarak oynadım. Kredi yedeklerini normal savaşlarda çok fazla değerlendiremediğim halde, öncephede oldukça verimli kullandım. Bu da kredi getirisine oldukça olumlu yansıdı. Ayrıca 2019 senesi içerisinde Kredi Yedeği ödülü veren başka bir kip veya görev hatırlamıyorum. WarGaming maalesef kredi yedeği verme konusunda oldukça cimrileşti.

Aslında bu kiple ilgili yazmak istediğim şeyler çok fazla, ama şimdilik bu kadar yeterli... 

Edited by l3oomerangg, 25 November 2019 - 01:24 PM.

sobaborusu_ #5 Posted 25 November 2019 - 02:34 PM

Warrant Officer

• Player
  • 44756 battles
  • 879
  • [AR-MA] AR-MA
10 ay neden baz alıyorsun ?  sonuçta 10 ay içersin de her ay bir hafta oyuna açıktı kip. 70 gün için ödüller bence gayet iyi ve tatmin edici. kasılan tanklar, açılan yedekler vs. cabası. sorunlar ve sıkıntılar yok mu tabiki de var. umarım yeni sezonda minimize olmuş şekilde karşımıza gelir.

innocenT_deviL #6 Posted 25 November 2019 - 02:56 PM

Colonel

• Player
  • 37940 battles
  • 3,581
  • [CMPLX] CMPLX

View Postl3oomerangg, on 25 November 2019 - 02:52 PM, said:

Kusura bakmazsan öncelikle ufak bir iki düzeltme yapacağım. Tüm sezon boyunca kazanılan ödüller aşağıdaki şekilde;

Evet sen yazınca farkettim ben tekmiş gibi hesapladım 2-5 falan yazan yerleri. Senin eklediğin tabloya göre bakınca gayet yeterli ödüller.

View Postsobaborusu_, on 25 November 2019 - 04:34 PM, said:

10 ay neden baz alıyorsun ?  sonuçta 10 ay içersin de her ay bir hafta oyuna açıktı kip. 70 gün için ödüller bence gayet iyi ve tatmin edici. kasılan tanklar, açılan yedekler vs. cabası. sorunlar ve sıkıntılar yok mu tabiki de var. umarım yeni sezonda minimize olmuş şekilde karşımıza gelir.

Öncelikle 8 aydan yani 8.bölümden önce bitirme şansın yoktu. Yedekler baştan beri olsaydı bile kısıtlama vardı istediğin kadar ilerleyemiyordun. Yani az da oynasan çok da oynasan nihai ödüllere erişmek için minimum 8 ay beklemen gerekiyordu. Kaldı ki kip 10 ay sürdü ve çok kişi anca bu sürede bitirebildi. Oyun süresi olarak evet bir hafta ama aralarda geçen süreler bir ay yani ilerlemek sonraki ödülleri almak için o süreyi mecburen bekliyorsun sonuçta. Bir ayda eline geçen ödül ortalaması benim bahsettiğim. Ama Boomerangg'ın düzelttiği gibi ödüller aslında gayet yeterliymiş, ben eksik hesapladığım için bana az geldi.

sobaborusu_ #7 Posted 25 November 2019 - 03:24 PM

Warrant Officer

• Player
  • 44756 battles
  • 879
  • [AR-MA] AR-MA

View PostinnocenT_deviL, on 25 November 2019 - 03:56 PM, said:

Öncelikle 8 aydan yani 8.bölümden önce bitirme şansın yoktu. Yedekler baştan beri olsaydı bile kısıtlama vardı istediğin kadar ilerleyemiyordun. Yani az da oynasan çok da oynasan nihai ödüllere erişmek için minimum 8 ay beklemen gerekiyordu. Kaldı ki kip 10 ay sürdü ve çok kişi anca bu sürede bitirebildi.

fark etmiyor ki sonuçta ben kip için harcadığım zamana bakarım isterse 12 ay sonun da versin. senin bahsettiğin gibi bile olsa 10 ay sonunda garajında elle tutulur derece güzel 4 tank geliyor. altın vs. artısı. bu kipin en güzel yanı para kasmak, eğlenmek, gülmek için eş dost ile oynana biliyor olması. düşünsene 8 tier stok bir tankı deldim mi delemedim mi, kazandım mı, kazanamadım mı derdin olmadan üstüne serbest deneyim harcamadan en dolu hale getire biliyorsun. bence ödüller gayet iyi. umarım bir daha ki sezon katlanarak devam eder.

l3oomerangg #8 Posted 25 November 2019 - 03:30 PM

Captain

• Player
  • 45754 battles
  • 2,434
  • [FATIH] FATIH

View Postsobaborusu_, on 25 November 2019 - 05:24 PM, said:

fark etmiyor ki sonuçta ben kip için harcadığım zamana bakarım isterse 12 ay sonun da versin. senin bahsettiğin gibi bile olsa 10 ay sonunda garajında elle tutulur derece güzel 4 tank geliyor. altın vs. artısı. bu kipin en güzel yanı para kasmak, eğlenmek, gülmek için eş dost ile oynana biliyor olması. düşünsene 8 tier stok bir tankı deldim mi delemedim mi, kazandım mı, kazanamadım mı derdin olmadan üstüne serbest deneyim harcamadan en dolu hale getire biliyorsun. bence ödüller gayet iyi. umarım bir daha ki sezon katlanarak devam eder.

4 tank derken ?

kilic222 #9 Posted 25 November 2019 - 03:43 PM

Brigadier

• Player
  • 44181 battles
  • 4,082

View Postl3oomerangg, on 25 November 2019 - 02:52 PM, said:

Kusura bakmazsan öncelikle ufak bir iki düzeltme yapacağım. ......

Baştan aşağı herşey değişmiş :hiding:

14:44 Added after 1 minute

View Postsobaborusu_, on 25 November 2019 - 05:24 PM, said:

.......

2 gün önce seni Ön Cephede karşı takımda gördüm, eski haritada. Forumdan birilerini çok nadir farkediyorum :)

14:48 Added after 5 minute

View PostMerug, on 25 November 2019 - 02:17 PM, said:

........ Çünkü gerçekten harika bir kip. ........

Katılıyorum, benim için Ön Cephe çok daha fazlası. WOT temelli başka bir oyun olarak görüyorum. Bambaşka. Bambaşka oynanış şekilleri, bambaşka davranışlar, fırsatlar A dan Z ye çok farklı.

WOT u bırakmıştım sen başında. Bu modu görünce yeni bi oyuna başlamış gibi oynuyorum.

Ve malesefki, kapattılar, inanamıyorum. Şu an oynamak istediğim bi oyun var ve kapalı. Çok çok kötü ya.

Ödül filan vermesinler istemiyorum. Normal maç sonu parası,deneyim mürettebat deneyimi verilsin, standart savaşlar gibi haftalık yada dönem dönem görevler şunlar bunlar ekleyip devam etsinler.

Ön Cephe, değerli tankları belirli bir zaman sınırında vererek, daha sonra oyunu kapatmak şeklinde asla olamayacak, kapatılamayacak kadar müthiş ve değerli bir oyun. Kapatılamaz. Kapatılmamalı.

Edited by kilic222, 25 November 2019 - 03:52 PM.

exlivee #10 Posted 01 December 2019 - 09:55 AM

Private

• Player
  • 11437 battles
  • 2
  • [_PD] _PD
prestij puanlarını altın ve tahvil karşılığı takas etmesek birikirmi seneye üstüne koyarmı acaba

l3oomerangg #11 Posted 01 December 2019 - 11:26 AM

Captain

• Player
  • 45754 battles
  • 2,434
  • [FATIH] FATIH

View Postexlivee, on 01 December 2019 - 11:55 AM, said:

prestij puanlarını altın ve tahvil karşılığı takas etmesek birikirmi seneye üstüne koyarmı acaba

Öncephe ile ilgili hiçbirşey sonraki öncepheye devretmeyecek, hepsi sıfırlanacak...

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users