Jump to content

Kredilerin abartılı yetersizliği.

• Please log in to reply
8 replies to this topic

a1opera #1 Posted 09 August 2020 - 08:11 PM

Private

• Player
  • 9782 battles
  • 13
Bu oyunu ilk kez hayli uzun süre önce oynamıştım, bir süre ara verdim ve kısa bir süredir yeniden oynuyorum. Oyunu bıraktığımda en son Dokuzuncu seviye tankım vardı, şu anda da öyle: Object 257. Tankın tamir masrafı yaklaşık olarak 20k kredi. Her mermisi 1k tutuyor. Ortalamanın üstünde bir başarıyla oynadığım oyunda bile, premium olmasına rağmen aldığım kredi kesinlikle ama kesinlikle yeterli olmuyor. Ortalamanın üstünde oynadığım bir oyunda bana en azından fazladan 20-30k kredi kalması gerektiğini düşünüyorum. Fakat bunun aksine mühimmat, sarf malzemeleri ve tank tamirini anca çıkarabiliyorum. Yenilgi durumunda ise en az 5-10k zarar ediyorum her maç için. Bu şekilde olduğu sürece ben X seviye tank almak için nasıl IX seviye tank ile oynayacağım? Her maç en fazla 5-10k kazanarak 6M krediyi nasıl biriktireceğim ben? Üstelik bu döngü hiç bitmeyecek. İstediğim tanklara geçiş yapmak için illa istemediğim tanklarla mı oynamam gerekiyor, illa premium tank mı almam gerekiyor? Neden sadece ve sadece istediğim teknoloji ağacındaki tankları oynayarak o alanda gelişemiyorum?
Takımıma gelen insanlar sırf tank tamirleri abartılı pahalı olduğu için ve çok az kredi kazanıldığı için savaşın önlerinde olmaları gerekirken koca koca ağır tanklarla haritanın sonlarına gidip KMT gibi oynuyorlar. Bu yüzden de oyunun düzeni bozuluyor ve kazanılabilecek savaşlar kaybediliyor. Onlar böyle yaptığı için de kaybetme olasılığımız artıyor, kaybedince de daha az kredi geliyor...

Neden diğer F2P oyunlar gibi para kazanma yöntemlerini sadece kozmetik ürünlerden ve bazı basit, oyunun düzenini etkilemeyen şeylerden elde etmeye çalışmıyor Wargaming? Neden abartılı paralar harcanarak savaşın dengesi değiştirilebiliyor?

Berbat oynadığım bir oyunda, gerçekten hiçbir şey yapmadığım, takıma katkı sağlamadığım bir savaşta para kaybetmeliyim, evet. Fakat elimden gelenin en iyisini yaptığım; yaklaşık 10-15 dakikamı ayırdığım bir savaşta sadece takımım yenildiği için eninde sonunda benim de öldürüldüğüm savaşta sadece 20k tamire, yaklaşık 10-15k mühimmata, duruma göre de 5-10k sarf malzemelerine vermek... Bunun sonucunda ise PREMIUM HESAP İLE BİRLİKTE BİLE 25-30k kredi almak... Premium hesabım bittiği zaman yenisini almayacağım ve muhtemelen IX seviye tank ile oynamayı bırakmak zorunda kalacağım... Oyunun bunu bana yaptırması size ne kadar doğru geliyor?

Lütfen kredi kazanmak için fazla hasar vermem gerektiğini söylemeyin, bunu zaten biliyorum. Tankımın canından daha fazla hasar verdiğim, zaman zaman 1-2k fazlası kadar hasar verdiğim maçta bile bana net olarak sadece 10-15k kredi kalıyorsa burada bir şeyler yanlış gidiyordur. Olay hasar vererek çözülebilecek gibi değildir. 

DanielQue #2 Posted 28 December 2020 - 10:35 AM

Lance-corporal

• Player
  • 10914 battles
  • 73
  • [M0NKE] M0NKE

View Posta1opera, on 09 August 2020 - 08:11 PM, said:

Bu oyunu ilk kez hayli uzun süre önce oynamıştım, bir süre ara verdim ve kısa bir süredir yeniden oynuyorum. Oyunu bıraktığımda en son Dokuzuncu seviye tankım vardı, şu anda da öyle: Object 257. Tankın tamir masrafı yaklaşık olarak 20k kredi. Her mermisi 1k tutuyor. Ortalamanın üstünde bir başarıyla oynadığım oyunda bile, premium olmasına rağmen aldığım kredi kesinlikle ama kesinlikle yeterli olmuyor. Ortalamanın üstünde oynadığım bir oyunda bana en azından fazladan 20-30k kredi kalması gerektiğini düşünüyorum. Fakat bunun aksine mühimmat, sarf malzemeleri ve tank tamirini anca çıkarabiliyorum. Yenilgi durumunda ise en az 5-10k zarar ediyorum her maç için. Bu şekilde olduğu sürece ben X seviye tank almak için nasıl IX seviye tank ile oynayacağım? Her maç en fazla 5-10k kazanarak 6M krediyi nasıl biriktireceğim ben? Üstelik bu döngü hiç bitmeyecek. İstediğim tanklara geçiş yapmak için illa istemediğim tanklarla mı oynamam gerekiyor, illa premium tank mı almam gerekiyor? Neden sadece ve sadece istediğim teknoloji ağacındaki tankları oynayarak o alanda gelişemiyorum?
Takımıma gelen insanlar sırf tank tamirleri abartılı pahalı olduğu için ve çok az kredi kazanıldığı için savaşın önlerinde olmaları gerekirken koca koca ağır tanklarla haritanın sonlarına gidip KMT gibi oynuyorlar. Bu yüzden de oyunun düzeni bozuluyor ve kazanılabilecek savaşlar kaybediliyor. Onlar böyle yaptığı için de kaybetme olasılığımız artıyor, kaybedince de daha az kredi geliyor...

Neden diğer F2P oyunlar gibi para kazanma yöntemlerini sadece kozmetik ürünlerden ve bazı basit, oyunun düzenini etkilemeyen şeylerden elde etmeye çalışmıyor Wargaming? Neden abartılı paralar harcanarak savaşın dengesi değiştirilebiliyor?

Berbat oynadığım bir oyunda, gerçekten hiçbir şey yapmadığım, takıma katkı sağlamadığım bir savaşta para kaybetmeliyim, evet. Fakat elimden gelenin en iyisini yaptığım; yaklaşık 10-15 dakikamı ayırdığım bir savaşta sadece takımım yenildiği için eninde sonunda benim de öldürüldüğüm savaşta sadece 20k tamire, yaklaşık 10-15k mühimmata, duruma göre de 5-10k sarf malzemelerine vermek... Bunun sonucunda ise PREMIUM HESAP İLE BİRLİKTE BİLE 25-30k kredi almak... Premium hesabım bittiği zaman yenisini almayacağım ve muhtemelen IX seviye tank ile oynamayı bırakmak zorunda kalacağım... Oyunun bunu bana yaptırması size ne kadar doğru geliyor?

Lütfen kredi kazanmak için fazla hasar vermem gerektiğini söylemeyin, bunu zaten biliyorum. Tankımın canından daha fazla hasar verdiğim, zaman zaman 1-2k fazlası kadar hasar verdiğim maçta bile bana net olarak sadece 10-15k kredi kalıyorsa burada bir şeyler yanlış gidiyordur. Olay hasar vererek çözülebilecek gibi değildir. 

Şimdi Wargaming şirketinde yaklaşık 5000 kadar çalışan var. Bunlar aç karnına çalışmıyor firmada. Firmanın sahipleri var ve onların da belirli bir ticari amaçları var. Oyun zaten ücretsiz olduğu için para kazanamıyorlar... Eee nasıl kazanacaklar? Oyun içinde para almaya teşvik edecekler oyuncuları. Bunlar da premium tanklar ve premium hesap ile yapılıyor. Şimdi dostum bu oyunda tier 8 9 ve 10 STANDART tanklar (yani teknoloji ağacından araştırılıp alınan tanklar) ile para KASAMAZSIN. Çok çok çok az bir getirisi olur ki çoğu zaman kendi masrafını kurtarmaz. Bu yüzden ya premium hesap kullanacaksın yada premium tank alacaksın ki Wargaming de evine ekmek götürebilsin. Aklındaki diğer soruya gelirsek diğer F2P oyunlar gibi diyorsun da onlar da oyunları parayla satıyorlar ki zaten o tür firmaların bir sürü oyunları var. Adamların para kazanacağı bir sürü yer var. Battlefield, CSGO, PUBG... bu oyunları oynaman için para vermen gerekiyor. WOT ise beleş. Ayrıca Battlefield gibi oyunlarda ilerlemen için kademe kademe silah araştırıp satın almıyorsun. Her neyse, beleş bir şey olmadığı için TAMAMEN BELEŞ BİR OYUN da yok. Senden hiçbir şekilde para almasa bile en kötü her el sana reklam izletir ordan para kazanır. Yani ortada yanlış giden bir şey yok! Farklı bir işleyiş tarzı var. 

Mr_Ahmet_2 #3 Posted 28 December 2020 - 11:05 AM

Warrant Officer

• Player
  • 11169 battles
  • 578

Para kazanmak için yollar var. En etkili yol premium hesap. Premium hesabın varsa para kaybetmezsin. Ama premium hesap pek gelmiyor. O yüzden normal hesaba göre konuşacağım. 

Para kasmak için

Pre tank (  8 seviye olursa daha iyi ) + %50 para yedeği + yılbaşı para bonusunu kullanmalısın. Bu şekilde kısa sürede ihtiyacın olan parayı kasarsın. 

Para yedeği yılbaşı ödüllerinde ve minry etkinliğinde bolca verildi. Bende yok diyorsan yapacak bir şey yok. Oyun bu yedekleri elde edebilmemiz için sık sık ödül olarak veriyor. Pre tank da aynı şekilde şu zaman kadar bolca verildi. Elimde 6 tane 8 seviye, 4 tane 6 seviye pre tank var. 1 tanesi hariç hepsini ödül olarak aldım. 

Hani pre tank ve yedek yok diyorsan son çare harekat görevleri. İkinci ve üçüncü harekatlar güzel para veriyor. İlk harekatı zaten bitirirsin kısa sürede. Ayrıca ara sıra gelen etkinlikler ve görevlerde güzel para veriyor. 

Son olarak 9-10 seviye oynamamak lazım. Oynayacaksan bile dengeli olmalı. 10 seviye oynadıktan sonra düşük seviyelerden maçlar yaparsan parayı dengede tutarsın. Sürekli azalmaz.

ilkerx1 #4 Posted 11 February 2021 - 11:26 AM

Private

• Player
  • 9449 battles
  • 2
  • [MLSTR] MLSTR

Merhaba,

Para kasmak için en avantajlı premium tank ve taktik öneriniz nedir acaba? Löwe iyi diye duydum ama detay verebilen varsa sevinirim.

Mr_Ahmet_2 #5 Posted 11 February 2021 - 01:15 PM

Warrant Officer

• Player
  • 11169 battles
  • 578

View Postilkerx1, on 11 February 2021 - 11:26 AM, said:

Merhaba,

Para kasmak için en avantajlı premium tank ve taktik öneriniz nedir acaba? Löwe iyi diye duydum ama detay verebilen varsa sevinirim.

En avantajlısı diye birşey yok. Kişiden kişiye değişir. Kredi kasma konusunda etkili olan 4 şey var.

1- Mermi delişi. Yeterli deliş olursa gold atmana gerek kalmaz. Tabi orta ve hafif tanklarda deliş düşük olsa da iş yapabilirsin. İlla yüksek delecek diye bir şey yok.

2- Mermi masrafı. Bunun 2 durumu var. Mermi ucuz olursa daha çok kredi kazanırsın. Ama isabeti çok kötüyse o zaman boşa giden mermiler artar. Yani hem isabet hem mermi fiyatı önemli. Sadece ucuz olmasına bakma.

3-Tankın seviyesi.  En iyi parayı 8 seviye pre tanklar kazandırıyor. 7 veya 8 seviye tercih etmen iyi olur.

Fakat en önemlisi senin zevk alman. Tankı oynarken zevk alıyorsan sıkıntı yok. İyi olduğu halde 2 maçta sıkıldığın tank yerine arka arkaya 10 maç oynayacağın bir tank olması daha iyi.

Edited by Mr_Ahmet_2, 11 February 2021 - 01:19 PM.

ilkerx1 #6 Posted 11 February 2021 - 02:43 PM

Private

• Player
  • 9449 battles
  • 2
  • [MLSTR] MLSTR

View PostMr_Ahmet_2, on 11 February 2021 - 01:15 PM, said:

En avantajlısı diye birşey yok. Kişiden kişiye değişir. Kredi kasma konusunda etkili olan 4 şey var.

1- Mermi delişi. Yeterli deliş olursa gold atmana gerek kalmaz. Tabi orta ve hafif tanklarda deliş düşük olsa da iş yapabilirsin. İlla yüksek delecek diye bir şey yok.

2- Mermi masrafı. Bunun 2 durumu var. Mermi ucuz olursa daha çok kredi kazanırsın. Ama isabeti çok kötüyse o zaman boşa giden mermiler artar. Yani hem isabet hem mermi fiyatı önemli. Sadece ucuz olmasına bakma.

3-Tankın seviyesi.  En iyi parayı 8 seviye pre tanklar kazandırıyor. 7 veya 8 seviye tercih etmen iyi olur.

Fakat en önemlisi senin zevk alman. Tankı oynarken zevk alıyorsan sıkıntı yok. İyi olduğu halde 2 maçta sıkıldığın tank yerine arka arkaya 10 maç oynayacağın bir tank olması daha iyi.

Müdür cevap için teşekkürler ama para getirisi olarak sormuştum sen 8 seviye pre tanklar demişsin. Yorumlarda gördüğüm kadarıyla her pre tank aynı para kazandırmıyor sanırım. Mesela adam yazmış strv ile 3k vuruyorum 60-70k getiriyor, ama başka bir tankla 2.5-3k vurduğumda 80-90k alıyorum diyor. Palet kırma, spot vs.. yi katmıyorum işin içine.

Bu konu ile ilgili bilgi gerekiyor ona göre satın alacağım yada görev vs. ile yöneleceğim tankı belirlemeye çalışıyorum. 

Mr_Ahmet_2 #7 Posted 11 February 2021 - 02:55 PM

Warrant Officer

• Player
  • 11169 battles
  • 578

View Postilkerx1, on 11 February 2021 - 02:43 PM, said:

Müdür cevap için teşekkürler ama para getirisi olarak sormuştum sen 8 seviye pre tanklar demişsin. Yorumlarda gördüğüm kadarıyla her pre tank aynı para kazandırmıyor sanırım. Mesela adam yazmış strv ile 3k vuruyorum 60-70k getiriyor, ama başka bir tankla 2.5-3k vurduğumda 80-90k alıyorum diyor. Palet kırma, spot vs.. yi katmıyorum işin içine.

Bu konu ile ilgili bilgi gerekiyor ona göre satın alacağım yada görev vs. ile yöneleceğim tankı belirlemeye çalışıyorum. 

Farklı olmasının sebebi başkasının spotuna veya kendi spotuna hasar vermesinden kaynaklı. Tüm hasar kendi spotuyla oluyorsa çok kredi kazanması normal. Lowe tüm hasarı kendi spotuyla yaptığı için çok kredi bırakması şaşırtıcı değil. Ayrıca spot hasarıda kredi getiriyor. Onu pek önemsemiyorlar ama 1000 spot hasarı 500 hasar vermiş kadar kredi getiriyor. Sizin dediğiniz gibi her tanka özel kredi katsayısı koyulduğunu sanmıyorum. Öyle bir şey duymadım. Eğer varsa bile o istatistikler paylaşılmıyor herhalde ki denk gelmedim hiç.

Zaten daha fazla kredi kazandırsa bile tank kötüyse anlamı yok bence. Her pre tank aynı performansı vermiyor. Sta-2 daha fazla kredi kazandırsa bile ben progetto tercih ederdim. Çünkü sta ile 1000-1500 hasar veriyorsam progetto ile rahatlıkla 1500-2000 hasar verebilirim. 

Edited by Mr_Ahmet_2, 11 February 2021 - 02:55 PM.

Spartiat777 #8 Posted 11 February 2021 - 03:25 PM

Major General

• Player
  • 57993 battles
  • 5,865
  • [CMPLX] CMPLX

View PostMr_Ahmet_2, on 11 February 2021 - 04:55 PM, said:

...Sizin dediğiniz gibi her tanka özel kredi katsayısı koyulduğunu sanmıyorum. Öyle bir şey duymadım. Eğer varsa bile o istatistikler paylaşılmıyor herhalde ki denk gelmedim hiç....

WoT Wiki'de https://wiki.wargami...nce_and_Credits bölümünde "Tank specific balancing factor" başlığında "Tank specific coefficient, generally higher for premium tanks" diye bir ifade var ama diğer etkilerin yanında çok farkedecek bir tutar oluşturduğunu sanmıyorum. Kredi getirisini arttıran en önemli faktör çıkarılan iyi savaş.

Bagora #9 Posted 11 February 2021 - 03:41 PM

General

• Player
  • 55723 battles
  • 8,417
  • [CMPLX] CMPLX

View Postilkerx1, on 11 February 2021 - 01:43 PM, said:

Para kazanma faktörü çok farklı şeylere bağlı. Baz olarak 2k attım 50k aldım, 3k vursam 75k alırım diyemiyorsun. O yüzden 2 farklı kişiden gelen şu hasara şu parayı bıraktı gibi söylemler tam olarak incelenmeden bir sonuca ulaşmak zor. Tüm diğer faktörlerin aynı olduğu maçta ben kendi açtığım adamlara 3k hasar atar sen başkasının açtığına 6k hasar atarsan aynı parayı kazanıyoruz. Yani "çok para" kazanılan maçlar genelde kendi spotuna vurulan, çok hasar atılıp az kazanılan oyunlar genelde başkasının spotuna vurulan maçlar oluyor.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users