Jump to content

Tiger II Delme Sorunu

• Please log in to reply
9 replies to this topic

onurarsln00 #1 Posted 03 October 2020 - 10:53 AM

Private

• Player
  • 4342 battles
  • 40
  • [BROTR] BROTR

Merhaba, Tiger II 8.8 cm top kullanıyorum, 203 mm zırh delimi var ama sabit ve düz duran duran IS 7 yi yandan 2-3 defa vurmama rağmen delemedi. Üstelik zırh delimini gösteren imleçle tankın yan tarafını taramama rağmen imleç bir türlü yeşil olmadı. Tank özelliklerine baktığımda  IS 7'nin yan zırhı 150 mm kalınlığında. Yani burda tuhaf bir durum yok mu? 

Bahsettiğim şey iki üç atışta seken mermi değil, zırh delimini gösteren imleç, tankın yan tarafının hiç bir noktasında yeşil olmadı. 

Mantıklı bir açıklaması var mı?

_GooDeR_ #2 Posted 03 October 2020 - 10:58 AM

Warrant Officer

• Player
  • 7543 battles
  • 627
IS-7'nin yan zırhını 203 delen 8,8'lik topla delmen zordur. Oyunda RNG var sabit 203 mm ile delmiyorsun o değer ortama deliş gücünü gösteriyor.

Fakat paletle gövdenin arasındaki kısma atsaydın eğer 100mm'lik zırhı rahatça delerdin. :)

Spoiler

Edited by _GooDeR_, 03 October 2020 - 10:59 AM.

onurarsln00 #3 Posted 03 October 2020 - 11:18 AM

Private

• Player
  • 4342 battles
  • 40
  • [BROTR] BROTR

View Post_GooDeR_, on 03 October 2020 - 10:58 AM, said:

IS-7'nin yan zırhını 203 delen 8,8'lik topla delmen zordur. Oyunda RNG var sabit 203 mm ile delmiyorsun o değer ortama deliş gücünü gösteriyor.
Fakat paletle gövdenin arasındaki kısma atsaydın eğer 100mm'lik zırhı rahatça delerdin. :)

Ortalama deliş gücü mü? Yani 203 mm delen top bazen 150 mm zırhı delemiyor mu? O zaman bu topa nasıl ortalama 203 mm zırh delim gücü var deniliyor? 

Bu kadar teknik özelliklerin konuşulduğu bir oyunda attığınız merminin veya zırhınızın şansa kalması çok da mantıklı gelmiyor. Eğer işimiz RNG'ye kaldıysa, ben maus ile oynadığım zaman, ortalama 200  mm delen 7. seviye bir tank, beni taretimden delebilir. Yani bu noktadan sonra oyunla ilgili taktiklerin, teknik bilgilerin bir anlamı kalmıyor. Gel de bu oyundan soğuma.

Spartiat777 #4 Posted 03 October 2020 - 11:24 AM

Major General

• Player
  • 58072 battles
  • 5,865
  • [CMPLX] CMPLX

View Postonurarsln00, on 03 October 2020 - 01:18 PM, said:

Ortalama deliş gücü mü? Yani 203 mm delen top bazen 150 mm zırhı delemiyor mu? O zaman bu topa nasıl ortalama 203 mm zırh delim gücü var deniliyor? 

Bu kadar teknik özelliklerin konuşulduğu bir oyunda attığınız merminin veya zırhınızın şansa kalması çok da mantıklı gelmiyor. Eğer işimiz RNG'ye kaldıysa, ben maus ile oynadığım zaman, ortalama 200  mm delen 7. seviye bir tank, beni taretimden delebilir. Yani bu noktadan sonra oyunla ilgili taktiklerin, teknik bilgilerin bir anlamı kalmıyor. Gel de bu oyundan soğuma.

Böyle durumlarda replay bütün cevapları sağlar.

203 delişli top 152.25 mm'den az delemez, 253.75'ten de fazla delemez. Ancak baktığın yerde 150 mm görünen zırh boşluklu zırhın üst katmanı olabilir, merminin vardığı açıya göre efektif değeri artan zırh olabilir, aslında attığını düşündüğün yere denk gelmemiş olabilir. Replay olsa, merminin nereye geldiği tam olarak bakılır, zırh değerleri veren herhangi bir sitede oraya o açıyla gelince ne olacağına bakılır. Merminin tam olarak geldiği yeri gösteren modlar da var mod paketlerinde. Onlar göz aldanmasını ortadan kaldırıp tam konum verdiğinden merminin akıbeti çok net belli olur.

_GooDeR_ #5 Posted 03 October 2020 - 11:30 AM

Warrant Officer

• Player
  • 7543 battles
  • 627

View Postonurarsln00, on 03 October 2020 - 11:18 AM, said:

O top minimum 152 mm maksimum ise 254 mm deliş gücüne sahip. 150 mm'lik zırhı her türlü delersin. IS-7'nin yan zırhı 150mm açıyla efektifle vs. 198 mm'leri görebiliyor. RNG'den dolayı sizde 200mm'den düşük çekmiş olabilirsiniz haliyle delememişsiniz.

Bundan sonra yukarıda bahsettiğim palet ile gövde arasına sıkın her türlü delersiniz. 

onurarsln00 #6 Posted 03 October 2020 - 11:37 AM

Private

• Player
  • 4342 battles
  • 40
  • [BROTR] BROTR

View PostSpartiat777, on 03 October 2020 - 11:24 AM, said:

Böyle durumlarda replay bütün cevapları sağlar.

203 delişli top 152.25 mm'den az delemez, 253.75'ten de fazla delemez. Ancak baktığın yerde 150 mm görünen zırh boşluklu zırhın üst katmanı olabilir, merminin vardığı açıya göre efektif değeri artan zırh olabilir, aslında attığını düşündüğün yere denk gelmemiş olabilir. Replay olsa, merminin nereye geldiği tam olarak bakılır, zırh değerleri veren herhangi bir sitede oraya o açıyla gelince ne olacağına bakılır. Merminin tam olarak geldiği yeri gösteren modlar da var mod paketlerinde. Onlar göz aldanmasını ortadan kaldırıp tam konum verdiğinden merminin akıbeti çok net belli olur.

Sadece isebet eden merminin zayıf tarafa denk gelmemesi değil, zırh delimini gösteren imleç de tankın yan tarafının hiçbir noktasında yeşil olmadı. Zaten 2-3 atışla delemeyince tankın zayıf noktasını aramaya başlıyorum oyunlarda. İmleçin de ayrı bir çalışma mantığı varsa onu bilemiyorum. Yani yeşil gösterdiği zaman delme garantisi yok tabi, tankın açısına bağlı olarak sekebilir. Ama kırmızı gösteriyorsa, delme ihtimalinin hiç olmaması demek olmuyor mu? 

Spartiat777 #7 Posted 03 October 2020 - 01:01 PM

Major General

• Player
  • 58072 battles
  • 5,865
  • [CMPLX] CMPLX

View Postonurarsln00, on 03 October 2020 - 01:37 PM, said:

Sadece isebet eden merminin zayıf tarafa denk gelmemesi değil, zırh delimini gösteren imleç de tankın yan tarafının hiçbir noktasında yeşil olmadı. Zaten 2-3 atışla delemeyince tankın zayıf noktasını aramaya başlıyorum oyunlarda. İmleçin de ayrı bir çalışma mantığı varsa onu bilemiyorum. Yani yeşil gösterdiği zaman delme garantisi yok tabi, tankın açısına bağlı olarak sekebilir. Ama kırmızı gösteriyorsa, delme ihtimalinin hiç olmaması demek olmuyor mu? 

Yine replay lazım. Belki seçili olan mermi HE idi, her zaman kırmızı gösterdi. Ne olduğunu anlayabilmek için her zaman replay lazım.

SENTENCED_ #8 Posted 03 October 2020 - 04:58 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 54929 battles
  • 312
  • [CMPLX] CMPLX
Sovyet tanklarının geneli hatta hafif tankları bile doğru düzgün nişan almadan delinmez, ya palette kalır mermi ya da seker.
Zira oldukça basık yapıları vardır ve çoğu da yanlarda aralıklı zırhlarla kaplıdır. Üstelik bu tanklar eğimli zırhları ile bilinir.
Yani en saçma yerlerden sektirmeleri olağandır.

Tabii rng de söz konusu. Bu oyunda güya Almanların topları çok isabetlidir, çok iyi deler filan. Çok klişe olacak ama oyun Rus oyunu. 
Alman tankının isabeti de Sovyet tankına ateş edene kadardır.

Royal_Furkan #9 Posted 03 October 2020 - 09:44 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 8877 battles
  • 441

View PostSENTENCED_, on 03 October 2020 - 04:58 PM, said:

Sovyet tanklarının geneli hatta hafif tankları bile doğru düzgün nişan almadan delinmez, ya palette kalır mermi ya da seker.
Zira oldukça basık yapıları vardır ve çoğu da yanlarda aralıklı zırhlarla kaplıdır. Üstelik bu tanklar eğimli zırhları ile bilinir.
Yani en saçma yerlerden sektirmeleri olağandır.

Tabii rng de söz konusu. Bu oyunda güya Almanların topları çok isabetlidir, çok iyi deler filan. Çok klişe olacak ama oyun Rus oyunu. 
Alman tankının isabeti de Sovyet tankına ateş edene kadardır.

evet haklısın bir de şu var ki ben ıs7 yada başka bir rus tankını oynadığım zaman çoğu anlarda nişangah çuval ağzı gibi açıkken bile tam nişan aldığım yerlere gidiyordu oyun bize sovyet tanklarının topları çok isabetli değildir falan diyor ama ben bu hareketi maus ile yapmam imkansız mermi çemberin bir ucuna gidiyor aslında rus tanklarının bana göre hiçbir zayıf noktası yok ki çoğu tanklarının alt plakası bile yeşil değil ya turuncu ya kırmızı hele obj279 var ki alt gövde yok tankta 

Bagora #10 Posted 04 October 2020 - 09:56 AM

General

• Player
  • 55723 battles
  • 8,417
  • [CMPLX] CMPLX

View Postonurarsln00, on 03 October 2020 - 09:53 AM, said:

Merhaba, Tiger II 8.8 cm top kullanıyorum, 203 mm zırh delimi var ama sabit ve düz duran duran IS 7 yi yandan 2-3 defa vurmama rağmen delemedi. Üstelik zırh delimini gösteren imleçle tankın yan tarafını taramama rağmen imleç bir türlü yeşil olmadı. Tank özelliklerine baktığımda  IS 7'nin yan zırhı 150 mm kalınlığında. Yani burda tuhaf bir durum yok mu? 

Bahsettiğim şey iki üç atışta seken mermi değil, zırh delimini gösteren imleç, tankın yan tarafının hiç bir noktasında yeşil olmadı. 

Mantıklı bir açıklaması var mı?

bir çok yeni oyuncunun yaptıgı (haklı olarak ) en büyük hata is-7 yi yandan görürken "düz" kısma ateş etmesidir, normalde açılı zırhı delmek daha zor oldugu için is-7 nin yan tarafında üst tarafta bulunan açılı yer yerine onun altındaki düz alana ateş ediliyor fakat is-7 nin zırh şemasına bakılırsa aslına o düz yerin 2 katmanlı oldugu ve düz kısmın içinde üst kısımdan daha eğimli bir zırh oldugu görülür açıklamam yeterince anlaşılır olmamış olabilir alta resim koydum bakınca ne oldugunu daha net anlarsın, eğer tanklar ve zırhları hakkında daha net bilgi istiyorsan bu siteye bakabilirsin.

https://tanks.gg/tank/is-7/model buraya bakabilirsin.

zırh delme imleci oyunlarda pek işe yarar bir şey değil ona çok bel bağlamak yerine yukardaki siteden biraz tankları tanırsan zaten buna gerek kalmaz zaten oyunda sık sık karşına çıkan tanklar belli bunları öğrensen bile senin işini görür

Spoiler

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users