Jump to content

Gold Mermi kullanımı ne zamandan beri yoğunlaştı? WG nin bu duruma tepkisi ne?

• Please log in to reply
60 replies to this topic

Lost_Nebulas #1 Posted 15 February 2021 - 02:40 AM

Lance-corporal

• Player
  • 337 battles
  • 50

Asıl sorum Wg bu durumu sorun olarak kabul ediyor mu ? Herhangi bi röportaj bi açıklama yapıldımı? Ve ileride bu abartı gold kullanımı çözülür mü ?

-Yoksa direk oyunu sorun çözülene kadar bırakalım mı ?(Kaldıki envai çeşit çözüm bekleyen sorunu varken buna ne zaman sıra gelir phe)

Witch_King__Angmar #2 Posted 15 February 2021 - 09:06 AM

Staff Sergeant

• Player
  • 6270 battles
  • 392

View PostLost_Nebulas, on 15 February 2021 - 02:40 AM, said:

Asıl sorum Wg bu durumu sorun olarak kabul ediyor mu ? Herhangi bi röportaj bi açıklama yapıldımı? Ve ileride bu abartı gold kullanımı çözülür mü ?

-Yoksa direk oyunu sorun çözülene kadar bırakalım mı ?(Kaldıki envai çeşit çözüm bekleyen sorunu varken buna ne zaman sıra gelir phe)

Mermi dengelemesi yapıldı daha yeni,maraton ve mark kasmak isteyen herkes gold mermi atıyor,malesef kimseye atma diyemezsin,zırhı delemezsen atarsın hemen hemen herkes bu düşüncede bile bile kimse lades demez.Kolay gelsin iyi oyunlar.

Mr_Ahmet_2 #3 Posted 15 February 2021 - 09:35 AM

Staff Sergeant

• Player
  • 9617 battles
  • 419
  • [-ASI-] -ASI-

View PostWitch_King__Angmar, on 15 February 2021 - 09:06 AM, said:

Mermi dengelemesi yapıldı daha yeni,maraton ve mark kasmak isteyen herkes gold mermi atıyor,malesef kimseye atma diyemezsin,zırhı delemezsen atarsın hemen hemen herkes bu düşüncede bile bile kimse lades demez.Kolay gelsin iyi oyunlar.

Zırhı delemeyince gold atmaları normal ama skorpion G, strv s1 gibi tanklar 6 seviye maça düştüğü halde gold atıyorsa orada bir sıkıntı var demektir. Gerektiğinde değil, sürekli gold atılıyor. Alternatif olmaktan çıktı. Ana mermi niyetine kullanmaya başladı oyuncular. Zırh incelemesini bile gold mermiye göre yapar hale geldik.

Edited by Mr_Ahmet_2, 15 February 2021 - 09:35 AM.

Spartiat777 #4 Posted 15 February 2021 - 10:34 AM

Major General

• Moderator
  • 54039 battles
  • 5,509
  • [CMPLX] CMPLX

View PostWitch_King__Angmar, on 15 February 2021 - 11:06 AM, said:

Mermi dengelemesi yapıldı daha yeni..

Ne zaman, hangi dengeleme?

Özel mermiler için sadece hasarı azaltma denemesi yapıldı ama o da denemede kaldı, canlıya yansıyan bir şey yok.

KutuKoala #5 Posted 15 February 2021 - 12:17 PM

Warrant Officer

• Player
  • 12652 battles
  • 544

View PostWitch_King__Angmar, on 15 February 2021 - 09:06 AM, said:

HAYIRRR YANLIŞ BİLGİ!

mermi dengelemesi felan yapılmadı!

sadece yüksek patlayıcı mermi dengeleme TESTLERİ yapılıyor, o da test server da bile değil sandboxda. 

neden yanlış bilgi paylaşıyorsunuz amaç ne?

11:19 Added after 1 minute
ayrıca gold mermiye en iyi çözümlerden birisi mm i +2-2 den vazgeçip +1-1 e dönmektir böylece hem gold mermi atımı azalır hemde mm dengesizliği büyük oranda düzelir yani 1 taşta 2 kuş.

Bagora #6 Posted 15 February 2021 - 12:43 PM

General

• Player
  • 55159 battles
  • 8,339
  • [CMPLX] CMPLX

View PostKutuKoala, on 15 February 2021 - 11:17 AM, said:

HAYIRRR YANLIŞ BİLGİ!

mermi dengelemesi felan yapılmadı!

sadece yüksek patlayıcı mermi dengeleme TESTLERİ yapılıyor, o da test server da bile değil sandboxda. 

neden yanlış bilgi paylaşıyorsunuz amaç ne?

11:19 Added after 1 minute
ayrıca gold mermiye en iyi çözümlerden birisi mm i +2-2 den vazgeçip +1-1 e dönmektir böylece hem gold mermi atımı azalır hemde mm dengesizliği büyük oranda düzelir yani 1 taşta 2 kuş.

Gold merminin +2 ile alakası yok ki, hadi tier 7-8 ler +2 için gold yüklüyor tier 10 tanklar neden gold yüklüyor? Kaldı ki istatistik yapsak en çok gold spamlanan tankların tier 10 oldukları ortaya çıkar. Eğer sadece kendi tierleriyle eşleşirlerse tier 10 ların tamamı gold spamlamaya başlar.

SENTENCED_ #7 Posted 15 February 2021 - 01:39 PM

Sergeant

• Player
  • 49247 battles
  • 279
  • [THYKE] THYKE
S. conqueror, wz 111 5a gibi tanklardan sonra altın mermi kullanımı gittikçe arttı bana göre. Bu tanklardan önce durumsal olarak kullanılırdı.
Bu tankların üzerine obj 279, Chieftain gibi tanklar gelince ve istatistik savaşı kızışınca bir yerden sonra birçok oyuncu normal mermiyi tamamen sıfırlayıp tamamen gold yüklemeye başladı.
Youtube'da gördüğünüz 11-12k'lık çoğu maç replayinde tamamen altın mermi kullanımı görülür. "Arty'e bile gold atıyor adamlar yuh yahu" dediğiniz anlarda göz ardı ettiğiniz şey zaten o oyuncuların hiç normal mermi bulundurmaması.
Herkesin kendi tercihidir elbette kimse bir şey diyemez. Tıpkı HE merminin de bir tercih olması gibi.

Elbette tek sebep dengesizce oyuna sürülmüş tanklar değil. Mermi türleri de altın mermi kullanımında çok etkili.
Bir tankın normal mermisi de altın mermisi de Apcr olunca (örneğin: bourrasque, leopard 1, chieftain) krediyi dert etmeyen birçok oyuncu hem mermi hızı, hem deliş olarak avantajlı olan altın Apcr mermiyi kullanır. 
Eğer bir tankın normal mermisi ile altın mermisi arasında deliş ve mermi hızı açısından uçurum varsa ve bu uçurum tankın gücünü doğrudan etkiliyorsa elbette herkes altın mermi kullanır.
Örneğin Wz 111 5a, obj 430u,  gsor 1008, obj 416, cs 52 lis, cs 63 vs.
Yine krediyi dert etmeyen oyuncu normali Ap, goldu Apcr olan tanklarda düzgün bir oyun çıkarmak için Apcr mermi kullanır. Zira sekme açısı dışında hiçbir dezavantajı bulunmamakta. Örneğin s.conqueror, amx 50b vs.

Bunlara ek olarak oyunun yaşadığı değişiklikler de zaten herkesin bildiği durumlar. Zayıf noktasız hulldown tankları, ağır tanklar kadar zırhlı orta tanklar, sürekli alfa hasarların yükselmesi, oyunun gittikçe hızlanması, şarjörlü tankların kontrolsüzce çoğalması, kredi kasmanın çok kolaylaşması gibi.

Normal mermi kullanımı ciddi farklarla daha cazip bir hale gelmedikçe de bu durumun değişeceğini sanmıyorum açıkcası.Zira bu bir günlük bir birikim değil.

Edited by SENTENCED_, 15 February 2021 - 02:00 PM.

Royal_Furkan #8 Posted 15 February 2021 - 02:50 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 8242 battles
  • 396
Wargaming şirketinin vizyonu asla oyunculara iyi bir oyun deneyimi sunmak değil onların tek amacı kar elde edebilmek gold mermi varsa gold zırh ta yap alışmıssınız hiçbiriniz birşey diyemiyor gold mermiyi parayla satmaya başladıklarında bile amaç sizin para yatırmanız para para para ağır tanklar hızlı olmadıkça beleş hasar wargamingte ben o ışığı göremiyorum sönmeyi hak eden bir şirket kendi kanaatimce 

Gelincik #9 Posted 15 February 2021 - 03:00 PM

Warrant Officer

• Player
  • 33854 battles
  • 541

Gold mermi eskiden sadece altın ile alınırdı. O zamanlar altın sadece klan savaşlarından kasılıyordu. Dolasıyla kimse gold mermi atmıyordu. Spoiler'daki 10 Şubat 2013 tarihli QuickyBaby'nin videosuna bi göz atarsanız şu anda 2-2 yapıp golda geçmekten hiç çekinmeyen adamın 0 gold mermi yüklediğini görebilirsiniz.

Spoiler

Fakat daha sonra gold mermiyi kredi ile alabilme imkânı getirdiler. Çünkü bence kimsenin altı üstü gold mermi atmak için gerçek para yatırmayacağını düşündüler. Daha sonra da bence genel politikalarını değiştirdiler. Yeni politikaları ise kredi idi. Her yerden altınla bir şey almayı kaldırdılar. Op pre tanklar çıkarmaya başladılar. Gold mermi atmak zorunda bırakan tanklar çıkarmaya başladılar. Kredi kasmayı kolaylaştırdılar, yedeklerdi, etkinliklerdi vs. Dolayısıyla gold mermi atılacak hedef çok, kredi kasmak kolay, o zaman niye daha fazla gold yüklemeyeyim dedi insanlar ve çekinmeden 2-2 yapmaya başladılar. Bunlara ek olarak mükemmel işareti(mükiş) olayını getirdiler. Mükiş'te asıl olarak aynı tankı oynayan diğer insanlarla yarıştığın için gold mermi atmak büyük avantaj. Mesela 2 adet tamamen aynı leopard 1 düşün, ama biri gold mermi atıyor ve diğerine göre büyük üstünlük elde ediyor. Şu anda mükiş kaldırılsa büyük oranda gold mermi kullanımı düşer. Birinci yıldız için bile mark kasacam, mark kasacam diye gold yüklüyorlar.

View PostLost_Nebulas, on 15 February 2021 - 04:40 AM, said:

Wg 2018'in sonunda, 2019'da gold mermiye düzenleme getireceğiz dedi. 2019'un ortalarında sandbox sunucusu çıkardı. Resmiyette normal mermilerin hasarı ve tüm tankların can puanları artırıldı, fiilen gold mermi nerflendi. Ama ne hikmetse gold mermi ile birlikte hiçbir sorunu olmayan HE mermilere de değişiklik getirdiler. Rezalet bi yeni HE mekaniği yapmışlar, daha sonra da aşırı tepki alınca gerçek sunucuya aktarmaktan vazgeçtiler. Yani esasında rezalet HE mekaniklerini bahane ederek müthiş gold mermi nerfini güya daha sonraya ertelediler. Şimdi de tekrar HE mermilerini değiştirmeye çalışıyorlar. Ama gold mermi nerfinden ses seda yok. Esasında gold mermi nerfi falan yapacakları yok. Gold mermiden bıkan insanları biraz dindirmek için yok nerflicez yok sandbox falan bişeyler salladılar ortaya. Kısa vadede gold mermi sorununa çözüm görünmüyor. Nerflense oyun daha eğlenceli bi hâl alacak ama. Nerflense gerçekten oyuna para yatırmayı bile düşünüyorum. Gold mermi yerine saçmasapan he mermiler ile uğraşıyorlar. Yakın zamanda görünmüyor yani.

_GooDeR_ #10 Posted 15 February 2021 - 03:38 PM

Warrant Officer

• Player
  • 5584 battles
  • 572

Ben gold kullanılmasına karşı değilim zırhı güçlü ağır birliklere karşı, elbet gold kaçınılmazdır ama olmadık yere kullanan çok oyuncu var. Adamlar savaşa AP (Standart) mermiyle girmiyor ki full gold mermi basıp savaşa giriyor. Zaten gold mermi standart mermiye göre her türlü avantajlı olduğu için bu durum gayet normal. Adam zenginse veya statslar, mark için oynuyorsa haklı yani niye standart mermi kullansın ki?

Bunun bana göre tek çözümü var o da gold mermilerin Blitz deki gibi olması gerekiyor. Bu gold spam edenlere karşı kesin çözüm yolu ve kimse zayıf zırhlı hedeflere düşük hasar vermek istemez. Elbet yine spam eden olacak ama bu gold spam eden kişi için full zarar olacaktır.

KutuKoala #11 Posted 15 February 2021 - 04:31 PM

Warrant Officer

• Player
  • 12652 battles
  • 544

View PostBagora, on 15 February 2021 - 12:43 PM, said:

Gold merminin +2 ile alakası yok ki, hadi tier 7-8 ler +2 için gold yüklüyor tier 10 tanklar neden gold yüklüyor? Kaldı ki istatistik yapsak en çok gold spamlanan tankların tier 10 oldukları ortaya çıkar. Eğer sadece kendi tierleriyle eşleşirlerse tier 10 ların tamamı gold spamlamaya başlar.

bu ön yargılarını kır reis

bırak 10 tierler tamamen gold spamlasınlar zaten şuan ne farkı var söyler misin?

zaten yazımda demişim ki gold atımını azaltır demişim, tamamen engeller demişim gibi tavır alman ilginç geldi

ayrıca bu yılların wot birikimi tek bir hamle ile bir şeyin tam olarak düzelmesini beklemek mantıksız olur. benim önerim bu normalleşme yolunda sağlam ve kalıcı bir adım atarak başlamaktır yani +1-1 mm oluyor. buna ilaveten belki gold mermi fiyatı artıralabilir üstüne delişleri düşürülebilir üstüne verdikleri hasar azaltılabilir yani temelde +1-1 olacak üstüne koyarak gidip adım adım sağlıklı bir sonuca varabilesin.

+1-1 i temele almayan hiç bir yaklaşım sağlıklı kalıcı olamayacağı mantıken aşikar. sen +2-2 ile oyun ataması yapmaya devam ederken gold merminin verdiği hasarın azaltılması ile yada diğer tedbirlerle v.s. gold mermi spamının önüne geçilebileceğini sanıyorsan bu konunun daha derin olduğunun farkına varmanı tavsiye ederim.

hepsinden hariç +1-1 e geçildikten sonra 10 tierlerden gold mermiyi kaldırırsın , hepsinin ilk mermi delişini yükseltirsin, emin ol enfes zevkli maçlar çıkmaya başlar. ben bu olayın kademeli olmak şartıyla çözümünün basit olduğunu düşünüyorum. ama önce +1-1 sonra diğer tedbirler

Kumursga #12 Posted 15 February 2021 - 04:50 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 9340 battles
  • 422
  • [CMPLX] CMPLX

Gelincik #13 Posted 15 February 2021 - 05:58 PM

Warrant Officer

• Player
  • 33854 battles
  • 541

View PostKutuKoala, on 15 February 2021 - 06:31 PM, said:

bu ön yargılarını kır reis

bırak 10 tierler tamamen gold spamlasınlar zaten şuan ne farkı var söyler misin?

zaten yazımda demişim ki gold atımını azaltır demişim, tamamen engeller demişim gibi tavır alman ilginç geldi

ayrıca bu yılların wot birikimi tek bir hamle ile bir şeyin tam olarak düzelmesini beklemek mantıksız olur. benim önerim bu normalleşme yolunda sağlam ve kalıcı bir adım atarak başlamaktır yani +1-1 mm oluyor. buna ilaveten belki gold mermi fiyatı artıralabilir üstüne delişleri düşürülebilir üstüne verdikleri hasar azaltılabilir yani temelde +1-1 olacak üstüne koyarak gidip adım adım sağlıklı bir sonuca varabilesin.

+1-1 i temele almayan hiç bir yaklaşım sağlıklı kalıcı olamayacağı mantıken aşikar. sen +2-2 ile oyun ataması yapmaya devam ederken gold merminin verdiği hasarın azaltılması ile yada diğer tedbirlerle v.s. gold mermi spamının önüne geçilebileceğini sanıyorsan bu konunun daha derin olduğunun farkına varmanı tavsiye ederim.

hepsinden hariç +1-1 e geçildikten sonra 10 tierlerden gold mermiyi kaldırırsın , hepsinin ilk mermi delişini yükseltirsin, emin ol enfes zevkli maçlar çıkmaya başlar. ben bu olayın kademeli olmak şartıyla çözümünün basit olduğunu düşünüyorum. ama önce +1-1 sonra diğer tedbirler

Olayın +2 ile alakası yok. Bırak +1'i, +0 yani tek seviye savaşları bile olsa gold bir sorundur. +2 falan tamamen bahanedir. Çünkü tam tersi de işler, mesela E4'ün Emil 2'yi taretinden gold ile delmesi. +2 seviyelerin delemeyeceği zırhlar var. Seviye 8'de tareti 250 civarı olan çok tank var. Seviye 10 taretine gold sıktığında ne yapabilirsin ki. Dün bi yayıncı S.Conq ile rakip Caernarvon'un taretine her attığını deldi gold ile. +2'ye gold sıkılabiliyor da onlar karşılığında sıkamıyor mu sanki? Zaten aradaki 2 seviye farkından dolayı güçsüzken bir de en sağlam yerinden bile her attığını delebiliyor. Gold merminin kullanılması iki tarafı da eşit etkiliyor. Öyle sadece -2'nin yararına falan değil. O yüzden çözüm kesinlikle +1, +0 falan değil. Bu hiçbir şeyi değiştirmez ki +0 bile bişeyi değiştirmez. Bir tank zırhsız ve hızlı diğeri zırhlı ve yavaş ise bunun bir karşılığı olmak zorunda. O yüzden çözüm, standart merminin etkisini artırmak, en optimum mermi türü yapmak, gold mermiyi ise taktiksel olarak fazla delen ama az hasar veren hâle getirmek. Standart delicilik, standart hasar istiyorsan ap, yüksek delicilik ama düşük hasar istiyorsan gold. Yani gold'un direk net deliş ve mermi sürati kazandırması doğru değil. Mermi çeşitliliğinden bahsediliyorsa avantajlarının karşılığında dezavantajları da olması gerekli.

Cephane sınırlaması da çözüm değil. Zaten bana göre full gold yüklemeleri de sorun değil. Normal mermi ile delebilecekken gold atması sadece atanın zararına, hatta bazen normal mermiyle rahat delebilecekken HEAT yüzünden delemedikleri oluyor. Ama normal mermi ile delemeyecekken gold ile delmesi asıl sıkıntı. O yüzden sınırlı gold mermiyi tasarruflu kullanırsa oyunda hiçbir şey değişmez. Gidip sınırlı goldunu maus için, ap'leri tvp için kullanırsa hiçbir şey değişmemiş olur.

View PostKumursga, on 15 February 2021 - 06:50 PM, said:

Bu yapıcı yorumunuz için tebrik ederim. Yapıcı yorum yaparsanız daha etkili olacaktır.

KutuKoala #14 Posted 15 February 2021 - 06:42 PM

Warrant Officer

• Player
  • 12652 battles
  • 544

View PostGelincik, on 15 February 2021 - 05:58 PM, said:

Olayın +2 ile alakası yok. Bırak +1'i, +0 yani tek seviye savaşları bile olsa gold bir sorundur. +2 falan tamamen bahanedir. Çünkü tam tersi de işler, mesela E4'ün Emil 2'yi taretinden gold ile delmesi. +2 seviyelerin delemeyeceği zırhlar var. Seviye 8'de tareti 250 civarı olan çok tank var. Seviye 10 taretine gold sıktığında ne yapabilirsin ki. Dün bi yayıncı S.Conq ile rakip Caernarvon'un taretine her attığını deldi gold ile. +2'ye gold sıkılabiliyor da onlar karşılığında sıkamıyor mu sanki? Zaten aradaki 2 seviye farkından dolayı güçsüzken bir de en sağlam yerinden bile her attığını delebiliyor. Gold merminin kullanılması iki tarafı da eşit etkiliyor. Öyle sadece -2'nin yararına falan değil. O yüzden çözüm kesinlikle +1, +0 falan değil. Bu hiçbir şeyi değiştirmez ki +0 bile bişeyi değiştirmez. Bir tank zırhsız ve hızlı diğeri zırhlı ve yavaş ise bunun bir karşılığı olmak zorunda. O yüzden çözüm, standart merminin etkisini artırmak, en optimum mermi türü yapmak, gold mermiyi ise taktiksel olarak fazla delen ama az hasar veren hâle getirmek. Standart delicilik, standart hasar istiyorsan ap, yüksek delicilik ama düşük hasar istiyorsan gold. Yani gold'un direk net deliş ve mermi sürati kazandırması doğru değil. Mermi çeşitliliğinden bahsediliyorsa avantajlarının karşılığında dezavantajları da olması gerekli.

Cephane sınırlaması da çözüm değil. Zaten bana göre full gold yüklemeleri de sorun değil. Normal mermi ile delebilecekken gold atması sadece atanın zararına, hatta bazen normal mermiyle rahat delebilecekken HEAT yüzünden delemedikleri oluyor. Ama normal mermi ile delemeyecekken gold ile delmesi asıl sıkıntı. O yüzden sınırlı gold mermiyi tasarruflu kullanırsa oyunda hiçbir şey değişmez. Gidip sınırlı goldunu maus için, ap'leri tvp için kullanırsa hiçbir şey değişmemiş olur.

Bu yapıcı yorumunuz için tebrik ederim. Yapıcı yorum yaparsanız daha etkili olacaktır.

ne demişler

sivrisinekleri tek tek öldürmekle uğraşacağına git bataklığı kurut!

alışmış kudurmuştan beterdir!

tank kasan adamın beynini +2 göre göre döndür sonra bu vatandaş 10 tiere gelince intikam almasın, alıştırmışsın adamı artık durdur durdurabilirsen(hele stok top v.s. bunları katmadım bile)

ispatı basit: herhangi bir ağaçtan tank kasarken bir kaç alternatif top olabiliyor tankına göre. bazı toplar oluyor ki daha yüksek alfalı ama delişi düşük oluyor. çoğu kişi delemedikten sonra alfası yüksek olsa kaç yazar diyerek alfası düşük ama delişi yüksek topu kullanıyor mu? kullanmıyor mu? bakın basit bir şekilde ispat ettim bu kadaaar. (örn t44 )

şu halde sizler delişi daha yüksek ama alfası daha düşük bir merminin kullanım oranının düşeceğini hangi veri ile açıklayabilirsiniz ki?:B

sizin çare sivrisinek öldürse de bataklığı kurutmaz. hatta bazıları tamamen golda geçer.

fikirlerinize katılmıyorum. benim fikrim  gold atımını daha fazla azaltır.

üstelik şu dakikadan sonra uzatmak da istemiyorum. anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az...

GameRuinerExe #15 Posted 15 February 2021 - 06:49 PM

Lance-corporal

• Player
  • 6766 battles
  • 89
  • [K-_-T] K-_-T
 Her ağzına vurulan gelip forumda tankıma BUUUUFFF diye ağlamazsa zırh buffu gelmezdi ama geldi hemde çoook geldi zırhlar bufflanınca gold atmayan insanlar bile gold atmaya başladı sonra baktılar goldla oynamak daha rahat bu sefer standart mermiyi temelli bıraktılar para kasar gold atarıma döndüler (tabi bunlar için prem tank ve prem hesap lazım dolayısıyla her gold mermi şirkete çalışıyor) yani bu 1 2 aylık yada yıllık mesele değil  japon heavylerinden başlar bu olay wg ufak bir şark kurnazlığıyla insanların egosunu hedef aldı ve başarılıda oldu , gold atmak bunlara bahane değil gold atmadanda oynanabiliyor ama insanlar daha rahatı varken niye kendimi yorayım 1 maça 1 maç pre tank oynarım yada kalede para kasarım yeterki gold atayım kafasına geldi 

Kumursga #16 Posted 15 February 2021 - 07:05 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 9340 battles
  • 422
  • [CMPLX] CMPLX

View PostGelincik, on 15 February 2021 - 05:58 PM, said:

attığım yorum konu ile alakalı değil spesifik olarak bir mesaj ile alakalıydı, üzerinize alınmanıza üzüldüm.

konuya sabah saatlerinde birkaç paragraflık bir yorum yazıp, paylaşmaktan vazgeçince silmiştim.

yorumlarına saygı duyduğum bir oyuncu olduğunuz için, mesajınızı bir rica olarak görüp yapıcı bir yorum yazacağım.

benim bu konuda yorumum birçok insanın tersinedir.

birkaç 10 seviye tankımda yalnızca özel mühimmat kullanırım, sebepleri de gayet basittir.

tek tek açıklayarak ilerleyeyim, daha anlaşılır olsun.

leopard 1'i ele alalım, zırhsız, yüksek hareket kabiliyeti olan ve oyundaki varlık amacı destek rolünde, sürekli hasar vermek olan bir tank.

leopard 1'in standart ve özel mühimmatları aynı tür, ikisi de APCR ve standart merminin bile çıkış hızı gayet iyi ancak özel mühimmatın çıkış hızı biraz daha fazla olduğu için bana daha keyifli bir oyun tecrübesi sunuyor. bu sebepten yalnızca özel mühimmat ile oynuyorum bu tankı. 

bir diğer tank da super conqueror, standart AP merminin çıkış hızı, özel mühimmata göre yavaş olduğu için benim gözlemlerime göre daha isabetsiz atışlara sebep oluyor. bu yüzden bu tank ile de yalnızca özel mühimmat kullanıyorum.

söylemek istediğim şey temelde şu, vakit ayırarak elde ettiğim 10 seviye tanklarım ile oynarken tek amacım oyundan mümkün olabildiğince keyif almak ve olabilecek en yüksek skora ulaşmak olduğu için, depomda tankın niteliklerini yükselten ne kadar donanım varsa yükleyip öyle oynuyorum.

10 seviyede oynarken eriyen krediler ya da yönergelere giden tahviller hiç umurumda olmuyor çünkü orası oyunun zirve noktası, rekabetin en yüksek olduğu seviye. (gerçekte böyle olmadığının farkındayım elbette, MM'in 10 seviyede ne kadar kötü maçlar oluşturduğunu biliyorum ancak konu bununla alakalı değil.)

bunun dışında, örneğin 8 seviye oynarken amacım kredi kazanmaksa tabii ki oyunun gidişatını değiştireceğini düşündüm noktalar haricinde özel mühimmata geçmiyorum.

fikirlerimi etkileyen bir unsur da tabii ki oynadığım tanklardır, ben hantal ve oyuna etkisi düşük tanklardan hoşlanmam, 300mm zırhı olan ama 20km ile giden bi tank ile oynamak bana göre değil.

benim "zırh oyunu" olarak ifade ettiğim, zırhından bir mermi sektir sonra sen çık bir mermi at şeklindeki oyun tarzını özel mühimmatın kötü etkilediğini de biliyorum ama mevcut düzende  insanları buna oyunun teşvik ettiğini bildiğimden kimseye kızamıyorum.

velhasıl, özel mühimmat için bir düzenleme gerektiğine katılıyorum ancak mevcut düzende de özel mühimmat kullandıkları için oyuncuları suçlamanın gereksiz olduğunu düşünüyorum.

ek: oyunun bu metasında önemli olanın zırh değil, top nitelikleri olduğunu söylemeye bence gerek yok.

Edited by Kumursga, 15 February 2021 - 07:11 PM.

Sharp1903 #17 Posted 15 February 2021 - 07:06 PM

Major

• Player
  • 40949 battles
  • 2,796
  • [KAZMA] KAZMA

Valla ben altın mermi kullanımına değil ama gereksiz yere spamlanmasına karşıyım. Bazı arkadaşlar karşı çıkıyor ama bu spamlamanın önüne geçmenin en kolay yolu, tankın mühimmat deposunun kapasitesine göre altın mermiyi sınırlandırmak. 

" Şu tankta şu kadar altın mermi kullanabilirsin kardeşim " dedikten sonra zaten insanlar altın mermilerini bilinçli bir şekilde kullanacaklardır. Ha kullanmazlarsa zaten AP ve HE mermileri ile savaşın geri kalanında artık ne yaparlarsa yapsınlar kalan düşmana göre. 

World of Tanks klasik sürümünde sanırım bu tarz bir şey vardı, altın mermi oyun içi altın ile alındığı için, o yüzden orada mesela pek fazla altın mermi kullanılmıyordu. 

BabyMagnum_ #18 Posted 15 February 2021 - 10:31 PM

Private

• Player
  • 1056 battles
  • 13
  • [FRTNA] FRTNA

Gold mermi kullanımında iki tarafta kendince haklı ama kardeşim WOTun bazı tanklara aşırı zırh uygulaması yetmiyor bunun üzerine saçma birşekilde yüksek RNG sistemi eklenince oyuncu ne yapsın ya Gold mermiye yükleniyor yada HE mermi atıyor. Açıkçası ben her ikisinide yapıyorum çünkü oyundaki Zırh deliş göstergeli nişangah zaten çalışmıyor yeşil diye atıyorsun ama delmiyor RNG kesinlikle % 25 değil bu zaten artık benim için kesin birde zırhlı tank karşına gelince zaten sıfır delme şansını belki pozitif RNG ye denk gelir diye golda yükleniyorum . MM denen +2  sistemi +1 e dönerse bende aslında Gold atışının belirli bir seviyeye ineceğini düşünüyorum ama gerçekten artık Gold la oynamayı adet edinmiş işini riske atmak istemeyen istatislik delisi oyuncularında vazgeçmeyeceği kesin gibi.

Bu arada HE mermi dengelemesini ve şu yeni nişangah olayını aktif hale getirirse çok daha mantıklı olacağını düşünüyorum en azından sırf HE atan oyunu kavrayamamış oyuncularıda biraz olsun yavaşlatmış olur Ozhmanın bile daha yeni öğrendiği HE mermi saçma hasar mantığını tahmin ediyorum hiç birimiz bilmiyorduk o videoyuda izlemenizi tavsiye ederim.

Tyhoun #19 Posted 16 February 2021 - 08:27 AM

Warrant Officer

• Player
  • 28493 battles
  • 785
     Mermi dengelemesi testi geçen sene yapıldı , Altın (Özel ) mermi hasarı , normal mermiden az olacak şekilde ayarlandı ve  çoğunlukla memnun kalındı , Patlayıcı mermi çözüm yapılınca , büyük ihtimal böyle bir şey yapılacaktır . Bu sene sonu yada önümüzde ki yılın başında sonuca kavuşulur sanırım . 

onnoZZ #20 Posted 16 February 2021 - 11:40 AM

Warrant Officer

• Player
  • 35027 battles
  • 979
  • [CMPLX] CMPLX

View PostSharp1903, on 15 February 2021 - 07:06 PM, said:

Valla ben altın mermi kullanımına değil ama gereksiz yere spamlanmasına karşıyım. Bazı arkadaşlar karşı çıkıyor ama bu spamlamanın önüne geçmenin en kolay yolu, tankın mühimmat deposunun kapasitesine göre altın mermiyi sınırlandırmak. 

" Şu tankta şu kadar altın mermi kullanabilirsin kardeşim " dedikten sonra zaten insanlar altın mermilerini bilinçli bir şekilde kullanacaklardır. Ha kullanmazlarsa zaten AP ve HE mermileri ile savaşın geri kalanında artık ne yaparlarsa yapsınlar kalan düşmana göre. 

World of Tanks klasik sürümünde sanırım bu tarz bir şey vardı, altın mermi oyun içi altın ile alındığı için, o yüzden orada mesela pek fazla altın mermi kullanılmıyordu. 

Dediğine alternatif olarak gold mermi yükleme süresi değiştirilerek de dengelenebilir düşüncesindeyim. Misal normal mermisini 7 sn de yükleyen bir topta özel mühimmata geçildiğinde yükleme süresi 8-9  saniyelere çıksa ve dpm düşse gold merminin kullanımı dengelenebilir. Tecrübeli oyuncu delebileceği tanka gereksiz yere gold spamlamaz ya da full gold ile maça girmez. Hem  gold merminin kullanımı da daha stratejik bir hal alır hem de  mekaniklerini değiştirerek komplike bir şekilde yeniden düzenlemekten daha kolay olabilir.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users