Jump to content

Sandbox 2021: Mürettebat 2.0'ı Deneyin!

• Please log in to reply
196 replies to this topic

Bagora #181 Posted 28 February 2021 - 01:14 PM

General

• Player
  • 55202 battles
  • 8,388
  • [CMPLX] CMPLX

View PostSpartiat777, on 28 February 2021 - 12:11 PM, said:

Sonra da bir daha kullanılacakları yere göre eğitilecek. Bu kadar masrafa zaten kitap ve serbest deneyimle eğitilir o personel.

Tabi ben hiç denemediğimden sadece tahmin yürüttüm. Belki bir bug vardır fakat bug var ise düzelir. 

_GooDeR_ #182 Posted 28 February 2021 - 05:12 PM

Warrant Officer

• Player
  • 6098 battles
  • 604
  • [BARBR] BARBR

View PostBagora, on 28 February 2021 - 01:09 PM, said:

muhtemelen şöyle yaptı, mesela ebr 105 in 5 skilli mürettebatı var, bunun 2 tanesini elc te attıp eğitti ve dönüştürdü daha sonra diğer 2 sini elc ye atıp dönüştürüp eğitti. Tabi bunun için uzmanlıklarını değiştirmek gerekiyor. 

Galiba bu yol ile toplam 6 tane aynı ülkeden istediğin aracı kullanabiliyorsun.  QB bu yolu Sandbox sunucusunda deniyordu açık gibi bir şey. Biraz altın vermek gerekiyor tabii uzmanlık vs. değiştiği için.

Tank_Baronu #183 Posted 01 March 2021 - 11:15 AM

Corporal

• Player
  • 11508 battles
  • 133
  • [CMPLX] CMPLX

View Post_GooDeR_, on 28 February 2021 - 05:12 PM, said:

Galiba bu yol ile toplam 6 tane aynı ülkeden istediğin aracı kullanabiliyorsun.  QB bu yolu Sandbox sunucusunda deniyordu açık gibi bir şey. Biraz altın vermek gerekiyor tabii uzmanlık vs. değiştiği için.

Evet aynen öyle QB den gördüm :popcorn:

Ancak konun özü, dediğim gibi bu sistem 1-2 yıllık 2-3 skilli mürettebatı olan oyuncuları gerçekten mahvedecek. Skiller düşecek, zaten kaç tankımız kaç mürettebatımız var. 4-5 tankımda özel mürettebat ( kadın, peri, chuk muk ) var. Bunlar uçacak eğitmen olacak ben bu tanklara 0 dan mürettebat vereceğim. Geçmiş ola, hiç uğraşamam. Bu sistemin oyunu geliştirme değil de, para tokatlama yöntemi olduğu gayet net.  :trollface:

mminik #184 Posted 05 March 2021 - 07:08 AM

Private

• Player
  • 23580 battles
  • 25

Normal görevlerden kazanılan kadın mürettebatlardamı gidiyormuş.peri olanlar değil asker kıyafetli olanlar..

Onlar giderse yandık. bazı tanklar sırf topçusuna kadar tam takım onlardan bende...hemde 4  skilli falan...

Spartiat777 #185 Posted 05 March 2021 - 07:54 AM

Major General

• Moderator
  • 54634 battles
  • 5,647
  • [CMPLX] CMPLX

View Postmminik, on 05 March 2021 - 09:08 AM, said:

Normal görevlerden kazanılan kadın mürettebatlardamı gidiyormuş.peri olanlar değil asker kıyafetli olanlar..

Onlar giderse yandık. bazı tanklar sırf topçusuna kadar tam takım onlardan bende...hemde 4  skilli falan...

Onlar eğitmen olurken deneyim birikimleri yerlerine gelecek personele aktarılacak. 

mminik #186 Posted 05 March 2021 - 08:59 AM

Private

• Player
  • 23580 battles
  • 25

View PostSpartiat777, on 05 March 2021 - 09:54 AM, said:

Onlar eğitmen olurken deneyim birikimleri yerlerine gelecek personele aktarılacak. 

Bilgi için teşekkürler.

Sharp1903 #187 Posted 05 March 2021 - 09:59 PM

Major

• Player
  • 40949 battles
  • 2,805
  • [KAZMA] KAZMA
Açıkçası pek umudum yoktu ama WG bu sefer oyuncuların eleştirilerini dikkate almış gözüküyor. Keşke aynı şeyi tekerlekli ucubeleri getirirken de yapsaydı :( 

FoucaultCogito #188 Posted 06 March 2021 - 10:14 AM

Lance-corporal

• Player
  • 58091 battles
  • 93
  • [PC1] PC1

Yeni sistemde TD, heavys, medium... diye tankların mürettebatını kesin olarak ayırıyorlar. Sorun da burada... Bu sistemde heavy de kamuflaj verebiliyorduk ama artık veremeyeceğiz. Kamuflaj versen tamir, yangın veremiyorsun. Kamuflaj vermezsen spotlanırsın. Arakadaki fark iki heavy de çıkar. Kamuflaj becerisi olan geçip gider, diğeri yakalanır. Ya da sen spotlarsın o seni spotlayamaz. Şimdiki öyle değil. Bir özellikten vazgeçip de kamuflaj alacaksın. Yükleyici bitti bitecek. Heavy de yangından sonra adrenalin verilir. içgüdüyü de geç. Yükleyici fullendi gitti.

260 ın bütün kızları garajda, obj 279 e ye geçtim geçeceğim. 30 daan fazla özel mürettebat var. Bunlar da çöp oldu.

francisco77_hero #189 Posted 06 March 2021 - 07:34 PM

Colonel

• Player
  • 46820 battles
  • 3,658
  • [CMPLX] CMPLX

View PostSharp1903, on 05 March 2021 - 10:59 PM, said:

Açıkçası pek umudum yoktu ama WG bu sefer oyuncuların eleştirilerini dikkate almış gözüküyor. Keşke aynı şeyi tekerlekli ucubeleri getirirken de yapsaydı :( 

hangi düzeltmeden hangi geri adımdan bahsediyorsunuz anlayamadım..kaçırdığım bir geri dönüşü mü oldu wg nin mürettebat 2.0 konusunda?

Spartiat777 #190 Posted 06 March 2021 - 07:47 PM

Major General

• Moderator
  • 54634 battles
  • 5,647
  • [CMPLX] CMPLX

View Postfrancisco77_hero, on 06 March 2021 - 09:34 PM, said:

hangi düzeltmeden hangi geri adımdan bahsediyorsunuz anlayamadım..kaçırdığım bir geri dönüşü mü oldu wg nin mürettebat 2.0 konusunda?

"geri adım" dememiş zaten.

Metinde düzenlemenin test edilen şekliyle gelmeyeceği, oyuncuların aşağıdaki konulardaki endişelerinin dikkate alınarak yeni bir düzenlemeyle geleceği paylaşılmış:

• "0-beceri" deneyimlerinin dönüştürmede dikkate alınmaması
  • Tam eğitimli bir komutan için mürettebat niteliklerine bonus olmaması
  • Eğitmen becerileri seçiminde rastgelelik
  • Yeni ve eski sistemlerde farklı becerilerin etkinliği
  • Eski sistemden kalan fazlalık ekipler

https://worldoftanks...-2-0-reactions/

WasdwA #191 Posted 06 March 2021 - 10:38 PM

Sergeant

• Player
  • 36038 battles
  • 293
  • [FATIH] FATIH

View PostKumursga, on 24 February 2021 - 06:53 PM, said:

Mürettebat 2.0’ı denemek için canlı sunucudaki “standart” dizilimli Leopard 1 tankımın mürettebat yeteneklerini Sandbox sunucusunda elde etmeyi denemeye karar verdim.
Benim için şu noktada en önemli nokta, eski sistemdeki yetenek sayısının karşılığını alabiliyor muyum yoksa yeni sistem beni geriye mi atıyor görebilmek.

1.11 sürümündeki Canlı Sunucudaki Leopard 1 tankımın mürettebat yetenekleri.

Komutan: Altıncı His, Kardeşler Takımı, Gözcü, Durumsal Farkındalık, Kamuflaj, Tamir %92.
Topçu: Kardeşler Takımı, Anlık Atış, Kamuflaj, Tam İsabet, Tamir %83
Sürücü: Kardeşler Takımı, Konforlu Yolculuk, Kamuflaj, Tamir, Yangın Söndürme %83
Yükleyici: Kardeşler Takımı, Güvenli Depolama, Kamuflaj, Adrenalin Hücumu, Tamir %83

Donanım olarak da, Düşey Dengeleyici, Sürgü ve Kaplı Optik kullanıyorum. (Standart)
Ek olarak Çikolata tabii.

Bunlarla birlikte Ateş Gücü puanım 979
Yükleme süresi: 7.51
Nişan alma süresi: 1.53
100m’de dağılım: 0.26
Dakika başına ortalama hasar: 3.354
Düşey Dengeleyici donanımından gelen hareket halindeki dağılıma -%20’lik katkıyı da ekran görüntüsünde görebilirsiniz.

Kamuflaj değerleri ise şöyle;
Hareketsiz durumdayken 30,21 / ateş ettikten sonra 6,31
Hareket halindeyken 23,28 / ateş ettikten sonra 4,89

Görüş mesafesi: 508m

1.11 Canlı sunucu Ekran görüntüleri;

Gelelim Sandbox tarafında seçtiğim yeteneklere ve seçme sebeplerine.

Öncelikle amacımdan en başta bahsetmiştim, halihazırda mürettebatımda olan yetenekleri elde etmeye çalışıyorum.
Bu yüzden %100’e ulaşmış yetenekleri 10 puana yükselterek başlıyorum.

Bunlardan ilki de tabii ki kamuflaj.
Diğeri ise kardeşler takımı, sandboxta bunun karşılığı Coherence.
Daha sonra ise atış yetenekleri yani Konforlu Yolculuk ve Anlık Atış ki bunların da Sandboxtaki karşılıkları aynı isimlerde.
Bu yeteneklere puanlarımı dağıttıktan sonra geriye 25 yetenek puanım kalıyor ve yukarıda bahsettiğim iki atış yeteneği birbirinden ayrı iki kategoride olduğu için hangi kategoride puan vermeye devam edeceğime iyi karar vermem gerekiyor çünkü en azıdan bir büyük yeteneği açmak istiyorum.
Fark ettiğiniz gibi henüz görüş yeteneklerine, güvenli depolamaya ya da adrenalin hücumuna puan veremedim.
Tamiri en sona bırakmayı ise göze aldım.
Benim için Leopard 1 gibi bir tankta görüş mesafesi çok önemli olduğu için mecburen görüş yeteneği olan dala yönelmek zorunda kalıyorum ve “Eyes Open” yeteneğine 10 puan verip +19 metre görüş mesafesini elde ediyorum. (Daha sonra buraya döneceğim.)
Mecbur kaldığım için 10 puanımı Sarf Malzemelerinin bekleme süresini düşüren yeteneğe basıp bir sonraki kullanım için geçmesi gereken süreyi -%30 azaltıyorum. (Aslında hoş, ama konu Leopard 1 olunca ne kadar mantıklı pek emin değilim.)

Elde kaldı 5 puan, bunları da sona bırakmayı göze aldığım tamir yeteneğine veriyorum ve karşılığında tamir hızına %40 bonus alıyorum.

Son olarak da canlı sunucuda komutan olan King Baboon’u da tanka eğitmen olarak atıyorum ve bana “rastgele” olarak seçilen iki yetenek bonusu veriyor.
Bunlardan biri Adrenaline Rush +2 yani tankın toplam can puanının %10’unu kaybettiğimde “Nişan alma süresini” %7 azaltan yetenek, diğeri ise Concentration +1 o da %0.5 oranında bir bonus veriyor.
(Concentration ile verebileceğiniz hasarın alt limiti ve üst limiti yükseltiliyor)

Peki bu yetenekleri dağıttıktan sonra araç nitelikleri ne durumda?

Ateş Gücü puanım 900
Yükleme süresi: 7.86
Nişan alma süresi: 1.6
100m’de dağılım: 0.27
Dakika başına ortalama hasar: 3.205
Anlık Atıştan -%7,5 taret dönüşü sırasında dağılım azaltması.
Konforlu Yolculuktan da -%4 hareket halinde dağılım azaltması.

Kamuflaj değerleri ise şöyle;
Hareketsiz durumdayken 28,34 / ateş ettikten sonra 5,92
Hareket halindeyken 21,98 / ateş ettikten sonra 4,59

Görüş mesafesi: 499m

Sandbox Ekran Görüntüleri;

Durumsal yeteneklerden Adrenaline Rush Leopard 1 için bir şey ifade etmediği için onu es geçiyorum.
Büyük Yeteneklerden Fighting Spirit ise tankımın toplam can puanının yarısı kadar hasar verdiğimde tankın tüm değerlerine %2,5’lik bir bonus sağlıyor ki bu da standart Havalandırma donanımının yarısı kadar ediyor.
Ancak skor aldıkça bu yetenek birikiyor ve maksimum %7,5’a kadar yükselebiliyor.
Durumsal yetenek olduğu için benim yaptığım karşılaştırmada anlamsız bir konumu var.
(Ama yetenek güzelmiş, yiğidi öldür hakkını yeme)

Fark ettiğiniz gibi, Tam İsabet, Güvenli Depolama ve Adrenalin Hücumu yeteneklerine ulaşamadan puanlarım bitti ve böylece tam üç yetenek kaybetmiş oldum.

Açıkçası eski sistemde sahip olduğum istatistiklere yeni sistemde erişememiş olmak benim için bir hayal kırıklığı oldu.

Bence buradaki ilk problem eski yeteneklerin karşılığında verilen yetenek puanlarının yetersiz gelmesi.
Diğer problem ise, atış yeteneklerinin iki ayrı kola ayrılması ve bu sebepten puanların bölünmesi sonucu büyük yetenek seçme konusunda kısıtlama oluşması.

Evet eski sistemde de biri sürücü diğeri topçunun yeteneği ama yeni sistemde yerleşim yaparken oluşturabileceği bu kısıtlama öngörülmeliydi ve ikisi aynı kategoride olmalıydı bence.
Genel olarak eski sistemde ulaşabildiğim istatistiklere çok uzak değil sonuç evet ama yine de geriye düştüğüm çok açık.
Resmen elimdeki üç yeteneği çekip alıyor yeni sistem.

Bence eski sistemdeki mürettebatların yeni sistemdeki puan karşılıkları tekrar gözden geçirilmeli.
Eski sistemde neye sahipsem, aynılarına yeni sistemde de ulaşabiliyor olmalıyım.

Aklıma takılan diğer hata ise Eğitmenlerin verdiği yetenek bonuslarının rastgele geliyor olması, sizce de bu çok saçma değil mi?
Yeni sistemin amacının araç rolü ve oyun tarzına göre özelleştirmeye imkan sunmak olduğu söyleniyor ama Eğitmenlerin vereceği yetenekler oyun tarafından rastgele atanıyor.
Burada da bir değişikliğe gidilmesi gerektiğine inanıyorum.

Mürettebatın tanklara atanması konusu ise tam bir karmaşa ve free2play oyunculara büyük bir darbe.
Atamalarda ücretsiz seçenek için kaybedilen deneyim miktarı çok fazla.

İlk gözlemlerim bunlar, umarım geri dönüşlerin bir etkisi olur.

Bu açıklama da yapıcı eleştiri değilse artık ne demek lazım bilemedim. 

Örneğin bir tank; normal sürgü, havalandırma, kardeşler yeteneği ve azık ile kazandığı beceriyi aynı şekilde mürettabat 2.0'da elde edemeyecekse kesinlikle bu işe WG girişmesin. Yapılacak şey basit. İşe yaramayan yetenekleri yeni, işe yarar yeteneklerle değiştirmek.

I3arbaros #192 Posted 07 March 2021 - 02:57 PM

Private

• Player
  • 46554 battles
  • 20
  • [BABA] BABA
test server kapalımı arkadaşlar giremedim ?

kodverpampa #193 Posted 07 March 2021 - 07:55 PM

Corporal

• Player
  • 2292 battles
  • 162
  • [CMPLX] CMPLX
ya bişeyi merak ediyorum. elimde 8-10 tane kiralık preler var. bunlarla gelen %100 mürettebatlar bu olay geldiğinde yararı olur mu? tutayımmı onları yoksa yer mi kaplıyor. salayım gitsinler mi yaramayacak olanları? ana yetenekleri yüzde yüz. yetenek ve becerileri yok.

Edited by kodverpampa, 07 March 2021 - 07:58 PM.

kodverpampa #194 Posted 08 March 2021 - 08:16 AM

Corporal

• Player
  • 2292 battles
  • 162
  • [CMPLX] CMPLX
neyse

Edited by kodverpampa, 08 March 2021 - 08:17 AM.

Spartiat777 #195 Posted 08 March 2021 - 09:28 AM

Major General

• Moderator
  • 54634 battles
  • 5,647
  • [CMPLX] CMPLX

View Postkodverpampa, on 07 March 2021 - 09:55 PM, said:

ya bişeyi merak ediyorum. elimde 8-10 tane kiralık preler var. bunlarla gelen %100 mürettebatlar bu olay geldiğinde yararı olur mu? tutayımmı onları yoksa yer mi kaplıyor. salayım gitsinler mi yaramayacak olanları? ana yetenekleri yüzde yüz. yetenek ve becerileri yok.

View Postkodverpampa, on 08 March 2021 - 10:16 AM, said:

neyse

(^önceki hali için)

Metinde bunun cevabı yazıyor, videoda da var, ondan kimse cevap vermemiştir:

Block Quote

Kışlada bulunan ve en az bir beceri eğitimi için yeterli deneyime sahip olmayan tüm mürettebat üyeleri Kışlada artık ranza işgal etmeyecek. Bunlar, karşılık gelen ülkenin yeni mürettebat almakta kullanılabilen Mürettebat Kitaplarına otomatik olarak dönüştürülecek.

Yani onlar kitaba dönüşecek.

Ek olarak, şimdilik hiç bir şeyi göndermemek, hiçbir kitabı kullanmamak, yedekleri harcamamak, mürettebat için hiçbir şey yapmamak lazım. 

Sonradan yayınlanan içeriğe göre ( https://worldoftanks...-2-0-reactions/ )  düzenlemeler test edilen şekliyle gelmeyek, oyuncuların aşağıdaki konulardaki endişeleri dikkate alınarak yeni bir düzenlemeyle gelecek:

• "0-beceri" deneyimlerinin dönüştürmede dikkate alınmaması
  • Tam eğitimli bir komutan için mürettebat niteliklerine bonus olmaması
  • Eğitmen becerileri seçiminde rastgelelik
  • Yeni ve eski sistemlerde farklı becerilerin etkinliği
  • Eski sistemden kalan fazlalık ekipler

FoucaultCogito #196 Posted 11 March 2021 - 10:25 AM

Lance-corporal

• Player
  • 58091 battles
  • 93
  • [PC1] PC1

Dört gözle bekliyorum:

IS 4: 5 inci skillere az kaldı

OBJ 705A: 5-6 skiller

IS 7: 5. skillere az kaldı

OBJ 260: 5. skillere az kaldı

ST II: 5. skillere az kaldı

OBJ 277: 5. skillere az kaldı

OBJ 268 5. skillere az kaldı

OBJ 268 4: 5. skillere az kaldı

Buradan anlaşıldığı kadarıyla hepsi 75 i geçecek

3 araç birleştiriliyor.

Bagora #197 Posted 11 March 2021 - 11:50 AM

General

• Player
  • 55202 battles
  • 8,388
  • [CMPLX] CMPLX

View PostWasdwA, on 06 March 2021 - 09:38 PM, said:

Bu açıklama da yapıcı eleştiri değilse artık ne demek lazım bilemedim. 

Örneğin bir tank; normal sürgü, havalandırma, kardeşler yeteneği ve azık ile kazandığı beceriyi aynı şekilde mürettabat 2.0'da elde edemeyecekse kesinlikle bu işe WG girişmesin. Yapılacak şey basit. İşe yaramayan yetenekleri yeni, işe yarar yeteneklerle değiştirmek.

Ama bir tek senin mürettebatın geri kalmayacak, herkesin mürettebatı geri kalacak, yani eskiden sen 5 saniyede düşman 5 saniyede atarken, yenisi gelince sen 7 saniyede düşman 5 saniyede atmayacak. Ya da belli tankların ki değişip diğerleri aynı kalmayacak.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users