Jump to content

Sandbox 2021: Mürettebat 2.0'ı Deneyin!

• Please log in to reply
185 replies to this topic

Spartiat777 #21 Posted 23 February 2021 - 02:16 PM

Major General

• Moderator
  • 53977 battles
  • 5,442
  • [CMPLX] CMPLX

View PostKrazBey, on 23 February 2021 - 03:57 PM, said:

Eski mürettebatı yeni sistemde kullanmak istiyorsan kredi harcayacan diyor...

Bizde denerken ilk dönüşümde hiçbir şey istemedi. Sonra diğer tanklarda da kullanmak isteyince krediyle az kayıplı / altınla kayıpsız / bedava çok kayıplı seçenekleri var ama en başta bir masraf yok.

sergeantbly #22 Posted 23 February 2021 - 02:18 PM

Corporal

• Player
  • 14810 battles
  • 121
  • [KAZMA] KAZMA

View PostBagora, on 23 February 2021 - 01:55 PM, said:

Birleştirmek zorunda değilsin ki. Yani oyun sana obj 277 ve is-7 nin mürettebatını ortak kullanabilirsin diye seçenek sunuyor, sen ister ikisine bir set mürettebat döşe istersen 2 farklı mürettebat kullan. Zaten bu birleştirme olayını kullanan kişilerin kaybı bir sürü mürettebatın açıkta kalması, yani diyelim senin 3 tane rus ağırın var ve hepsine ortak mürettebat atadın, bu durumda 2 set mürettebatın boşa çıkmış olacak.

Özel mürettebatlar  advisor olarak değiştirildiği  yerine standart 4 seviye gibi işlem gördüğü  için çok büyük seviyede crew kaybım var  Bir tank üzerinden gideyim eskiden  E100 6 skilli mürettebat varken yeni sistemde 34 puanı geçemiyor. (yaklaşık 4 seviyesi ) Yüklemesinden yürümesinden aim kapanma dahil her şeyi bozulmuş. Eldeki crewi optimum bir şekilde baya uğraşıp adapte ettim eski performansına yetmiyor getiremiyor. Deneme yanılma ile bir şey bulduk diyelim   100 tane tank için deneme yanılma demek Skill sıfırlamak için altını su gibi akıtmak demek.

3 tanktakileri birleştirsem anca 1 takım edecek  ama birleştirmede yok

Edited by sergeantbly, 23 February 2021 - 03:36 PM.

trgenesis #23 Posted 23 February 2021 - 02:38 PM

Private

• Player
  • 6539 battles
  • 24
  • [KIPP] KIPP

Aga ben olayı anlamadım.

1) Haberler sayfasındaki yönlendirmeleri yine sayfa üzerindeki etkileşimli görsellerle denedim. Komutanın 75.seviyeye ulaşması için 4 mürettebatlı bir tanktaki 4 mürettebatın da 5.skillerinin full olması lazım (sizde deneyin). 4.skiller full olursa 62 ye düşüyor (5.yeni yeteneği %0 da bıraktığımda).

Burada 2 soru oluşur, aracın toplam deneyim puanına göre dönüşüm yapılacak ya, aynı derece kasılmış 6 personelli e100 mürettebatı ile 3 personelli kranvagn mürettebatı nasıl dönüştürülecek? 

2) Hadi onu geçtim, ben zar zor vakit bulup oynayarak 4 skill zor yapmışım diyelim. Bunun karşılığı 62 puan. 2 ayrı yetenek grubundan 3 er yetenek (30 puan) + 1 bonus yeteneği fulleyebilirim. Bu da bana toplamda fullenmiş sadece 8 yeteneğim olacağını verir.  Peki benim tankımda 4 personel 4 er yetenekten 16 yetenek vardı oyuna direk etki eden, niye 8 e düşürüyoruz? Anlamak mümkün değil.

3) 6.hissi herkese vermişiniz tamam güzel, hani güzelim kardeşler takımının %10 luk genel performans etkisi nerde?

4) eski sistemde personeli yeni tanka geçirirken altın kullanmadan bile eğitsen, kısa sürede %100 oluyordu. Asıl skilleri 3 ten 4 ten sonra geliştirmek sorundu. O yüzden de çoğu kişi 40 defa düşünüp skill veriyordu. Şimdi yeni tanka eğitimde güya genel beceri düşmeyecek ama skiller düşecek bu sefer !! Yani wg diyorki, eskiden idare ediyordunuz altınsız, alın size mecburiyet! İpe ipe bana para ödeyeceksiniz eğer performans istiyorsanız diyor.

Bu işin 1 i tartışmalı 2 iyi tarafı var; 1) 6.hisin herkeste olması ( ki kasanın kasmayandan niye farkı olmasın, o da ayrı mesele )  2) komutan ve ekibinin 2 tanka eğitilebilmesi (zaten pre tanka gidebiliyorlardı, yeni bir şey değil)

Geri kalan tüm iyileştirmeler, özellikle de 16 yetenek verip 8 yetenek alabilmek, tam manasıyla çöp. Saçmalık.

Ama yukarıdaki bir arkadaşa katılıyorum, alışılsın diye bunu yayınlıyorlar, elbet koyacaklar, ki oyun daha da karmaşık hale gelsin. 

Misal, bende zaafiyet uzmanı var %10 artıracak düşmana mürettebat yaralanması ihtimalini , düşmanda da alarm sinyali bonus skilli var o da mürettebat yaralanmasını %50 azaltacak. Ee noldu bendeki zaafiyet uzmanının etkisi? Çöp

İşin içine rng de girecek, seyret cümbüşü. Artık bende bu yetenek var niye işe yaramıyor diye dövünüp dururuz. 

Bir arkadaşın daha dediği gibi böyle komplike değişikliğe gerek yok, kullanılmayan skiller mi var? Değiştir kardeşim, daha etkin yenilerini koy, bizde onu mu bunu mu seçsem diye arada kalalım, herkes farklı kombin yapsın. Basit çözüm. Ama basitlik wg kafasına ters. Umarım oyuna gelmez! Umarım!

KrazBey #24 Posted 23 February 2021 - 02:39 PM

Corporal

• Player
  • 567 battles
  • 107

View PostSpartiat777, on 23 February 2021 - 02:16 PM, said:

Bizde denerken ilk dönüşümde hiçbir şey istemedi. Sonra diğer tanklarda da kullanmak isteyince krediyle az kayıplı / altınla kayıpsız / bedava çok kayıplı seçenekleri var ama en başta bir masraf yok.

Sandbox için ilki ücretsiz yapıldığını düşünüyorum. Normal sunucuya getirildiğinde parayla dönüştürülür.

Spartiat777 #25 Posted 23 February 2021 - 02:42 PM

Major General

• Moderator
  • 53977 battles
  • 5,442
  • [CMPLX] CMPLX

View PostKrazBey, on 23 February 2021 - 04:39 PM, said:

Sandbox için ilki ücretsiz yapıldığını düşünüyorum. Normal sunucuya getirildiğinde parayla dönüştürülür.

Öyle olabilmesi için tankların mürettebat dönüştürülmeden de kullanılabilmesi lazım. Öyle olmayacağı için de ilk dönüşüm kesinlikle ücretsiz olur diye düşünüyorum.

MorpheusTRX #26 Posted 23 February 2021 - 03:04 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 36743 battles
  • 380
  • [CMPLX] CMPLX

Açıkçası bende yeni gelen mürettebat sistemi ile eski mürettebatımın verdiği performansı bir türlü yakalayamadım. Mesela Brothers in Arms yeteneği neden ortadan kaybolmuş onu bir türlü anlayamadım. Ayrıca yeni gelen yeteneklerin hepsi belli başlı oranlara ve oyun içi faktörlere dayalı ki bu da oyun içerisinde ki deneyimimizi tamamen random hale getirecek diye düşünüyorum ki oyunun şu halinde bile %25'lik RNG'ye zar zor tahammül ediyoruz zaten.

Yeni gelen mürettebat sistemi ve yetenekleri ben aşırı komplike buldum. Her bir yeteneğin ne işe yaradığını çözmek için bu yeteneklerin her biri ile aşağı yukarı 100-200 savaş yapmam lazım ki neyin ne olduğunu anlayayım ki yeni sistemde bize en iyi durumda bile 75 tane jeton veriyorsunuz biz bu 75 jetonla sadece 7 tane yetenek açabiliyoruz. Diğer yeteneklerin tam olarak ne işe yaradığını, savaş içerisinde nasıl performans verdiğini anlayabilmek için mürettebatı sürekli sıfırlayıp, baştan yetenek vermek lazım ki bende dahil bir çok oyuncunun bu kadar şeye ayıracak vakti yok.

Hali hazırda zaten oturmuş, herkes tarafından anlaşılan bir mürettebat sistemi var oyunda, buna yeni yetenekler ekliyorsanız ekleyin ama sistemi komple değiştirip daha komplike hale getirmenin fayda sağlayan bir tarafı yok.

Örnek vermesi için söylüyorum; hemen hemen her oyuncu için Donanım 2.0 sistemini kavramak kolay oldu çünkü bir çok donanım yerini korudu, sadece kullanılmayan donanımların yerine yenisi eklendi. Mürettebat 2.0'da da eski sistemin kalmasını ve kullanılmayan, popüler olmayan yeteneklerin yerine yenisinin eklenmesini isterdim.

Böyle olsaydı hem biz garajımızda ki her tank için "acaba sıfırdan hangi yetenekleri vermeliyiz?" diye düşünmez, eski sistemi korurduk hem de yavaş yavaş yeni yeteneklerin tam olarak ne işe yaradığını çözmeye çalışırdık ama böyle tüm sistemi paldır küldür revize etmek ve komplike hala getirmenin pek bir mantıklı tarafı yok.

Edited by MorpheusTRX, 23 February 2021 - 05:28 PM.

Bagora #27 Posted 23 February 2021 - 03:05 PM

General

• Player
  • 54997 battles
  • 8,306
  • [CMPLX] CMPLX

View PostSpartiat777, on 23 February 2021 - 01:42 PM, said:

Öyle olabilmesi için tankların mürettebat dönüştürülmeden de kullanılabilmesi lazım. Öyle olmayacağı için de ilk dönüşüm kesinlikle ücretsiz olur diye düşünüyorum.

İlkinde ücretsiz olmazsa sen böbreğini satmak zorunda kalabilirsin abi :D.

14:09 Added after 3 minute

View Postsergeantbly, on 23 February 2021 - 01:18 PM, said:

Özel mürettebatlar  advisor olarak değiştirildiği için crew kaybım var  Bir tank üzerinden gideyim eskiden  E100 6 skilli mürettebat varken yeni sistemde 34 puanı geçemiyor. (yaklaşık 4 seviyesi ) Yüklemesinden yürümesinden aim kapanma dahil her şeyi bozulmuş. Eldeki crewi optimum bir şekilde baya uğraşıp adapte ettim eski performansına yetmiyor getiremiyor. Deneme yanılma ile bir şey bulduk diyelim   100 tane tank için deneme yanılma demek Skill sıfırlamak için altını su gibi akıtmak demek.

3 tanktakileri birleştirsem anca 1 takım edecek  ama birleştirmede yok

Zaten en büyük sıkıntı sistemi anlayıp skilleri "düzgün" bir şekilde dağıtmak. Yeni bir tank alınca bile hangi donanımı taksam diye 1-2 gün düşünüyor insan, şimdi elinde 100 tank varsa her bir tank için "en iyi yetenekler ne olur" diye düşnmek çok uzun sürecektir. Ben şahsen en çok kullandığım 3-4 tanka vereceğim yetenekleri, diğerlerini zamanla seçerim. Yoksa oturup hepsine tek tek yetenek seçecek olsam 2-3 ay sürer :D.

Edited by Bagora, 23 February 2021 - 03:06 PM.

Spartiat777 #28 Posted 23 February 2021 - 03:10 PM

Major General

• Moderator
  • 53977 battles
  • 5,442
  • [CMPLX] CMPLX

View PostBagora, on 23 February 2021 - 05:05 PM, said:

İlkinde ücretsiz olmazsa sen böbreğini satmak zorunda kalabilirsin abi :D.

251 tam set mürettebat için tek böbrek kurtarır dedin yani. 

ProFighte #29 Posted 23 February 2021 - 03:19 PM

Major

• Player
  • 31281 battles
  • 2,562
  • [CMPLX] CMPLX

Teste girip incelediğimdeki izlenimlerim:

• Tanklardaki mürettebatlar kendilerine ait değilse kışlaya gönderilmiş. Mesela T-54mod1 deki Obj140 mürettebatı kışlaya gönderilmiş.
  • Mürettebatı eskiden eğitilmiş olduğu tanka göre dönüştürürsek herhangi bir kredi altın ödenmiyor sanıyorum, bu şekilde olmak zorunda, bedava olmalı yani.
  • Mürettebatı 2. ve 3. tanka tanımlamak istiyorsak o zaman eskisi gibi nasıl yeniden eğitiyorsak o şekilde kayıplı oluyor. Seçenekler ise [Bedava, Gümüş ile, Altın ile].
  • Dönüşüm sırasında olan bir diğer işlem eğer eski tip mürettebat eğitmen içeriyorsa onlar kışlaya konuyor yerlerinde normal mürettebat varmış gibi dönüştürülüyor cinsiyetlerine bağlı olarak.
  • Eğitmenler ile ilgili kısım ise bazılarında bonuslar otomatik seçili. Çoğunluğunda ise biz seçiyoruz bonus yetenekleri ve değiştirilemiyor bir daha. Ekstra olarak eğer eğitmenin kendine has seslendirmesi varsa onu aktif edebiliyoruz.
  • Yetenekler kısmına gelirsem eski haliyle yaptığım bazı dizilimlere ait performansa yeni halinde ulaşamıyorum artık. Örnek verirsem manticore ile eskiden sırf gizlenme ve görüş verdiğimde 500m+ görüş ve %45+ gizlenme sahip oluyordum yeni sistemle bu mümkün olmuyor maks ulaştığım görüş 470m idi gizlenmeye bakmadım bunu görünce.

Özet geçecek olursam. Değişiklikleri hemen benimseyebileceğimiz basitlikte bir değişim olmayacak gibi görünüyor. Donanım 2.0 daha basit oldu değişiklik olarak bakınca Mürettebat 2.0 ile karşılaştırınca.

Bu haliyle eksik noktalar var. Düzeltilebilecek eksikler aslında.

Yukarıda Spartiat777 de bahsetmiş, ve önemli bir durum bence;

Mürettebat değişimi, her tankı açmış üstüne en az 3-4 yetenekli mürettebatları dizmiş birisi için külfet oluyor, gereksiz bir değişim oluyor.

Hani "Bir mürettebatı 3 tanka kullanayım" dese elde mürettebat boşta kalıyor. Bu boşta kalanları verip karşılığında kitap alabilmeli.

Diğer türlü dese "Her mürettebatı kendi tankına dönüştüreyim", bu sefer de her mürettebat için ayrı ayrı yetenek düzenleyecek o da külfet.

Jarnnac #30 Posted 23 February 2021 - 03:26 PM

Warrant Officer

• Player
  • 33220 battles
  • 993
Bunlar bence WG'nin nerelerden nasıl para çıkartabilirim, altın satabilirim numaraları. Anadolu çocuğu yemez. Elin gavuru çatır çutur parayı basar. :sceptic:

Abyss_Longgun #31 Posted 23 February 2021 - 03:34 PM

Private

• Player
  • 3290 battles
  • 23
  • [BG-P] BG-P

Yeni sistemden pek bişey anlamadım ama Kardeşlik Yeteneğini %100 seviyeye getirmek için harcadığım Mürettebat Kitaplarını geri istiyorum.

Edited by Abyss_Longgun, 23 February 2021 - 03:34 PM.

Hayalet_Tank #32 Posted 23 February 2021 - 03:35 PM

Corporal

• Player
  • 38587 battles
  • 112
  • [GWTR] GWTR
Çorbaya dönmüş bu derece değişime ihtiyaç yok bence şuanki sistem güzel anlaşılır ve daha rahat biraz değişebilir ama mürettebat olayı komple yok olmuş tek adama dönmüş herşey. Ben şu tarz bir değişilik bekliyordum tamamen örnek olsun diye yazıyorum. Komutanda altıncı his yeteneğinin sabit şekilde bulunması neredesyse hiç kullanılmayan yeteneklerin yenileriyle değiştirilmesi. Önemli olduğunu düşündüğüm bir şeyde mürettebatın sabit rollerinin değişmesi, normal tankta hem telsizci hem komutan olan bir mürettebatı premium tanka geçirince, pre tanın komutan görevinde telsiz kullanımı yoksa (pre değilde tank kasarken bir sonraki tankata olabilir) bu adam sadece komutan oluyor ama aslında bu adam telsizci görevinide öğrenmiş, bu mürettebat iki rol yeteneği üzerinden ilerlemeli ben bu adamı komutan değilde pre tanka telsizci yuvasınada koyabilmeliyim komutan olursa komutan deneyimi telsizci olursa telsizci deneyimi kazansın yeteneklerde bu kazanılan rol deneyimine göre dağıtılsın. Bunun gibi şeyler olmasını bekliyordum wg çok uçmuş sanki.

DieForLive #33 Posted 23 February 2021 - 03:45 PM

Warrant Officer

• Player
  • 14460 battles
  • 866
Çok karmaşık bir sistem. Fazla yetenek var. Şu an ki sistem gibi bir kaç skill verince tamamlanmış olmuyor hepsinden. Keşke isimleri değişmeseydi 1 saat bia aradım sonra bulamadan maça girip orada sordum orada dediler. Tabii ki benim hatam yazıyı okusaydım bilirdim elbet.

Galgamet #34 Posted 23 February 2021 - 03:46 PM

Private

• Player
  • 1115 battles
  • 13
Sandboxda da baktım, getirilmesi düşünülen güncelleme tek kelimeyle KORKUNÇ. Eğer aklından bir kere bile oyunu silip yeni hesap açmayı düşünen varsa hesaplarındaki son zamanların tadını çıkarsın. Oyuna sıfırdan başlamak bile daha akıllıca, daha az yorucu böyle bir şey olursa. (Belki WG'nin istediği de budur ticari sürdürülebilirlik için, bilemedim). 

2 günde tank açabiliyoruz o kolay. Ya mürettebat...Yılların emeği ile 5-6 seviyelere gelmiş yetenekler çöp oluyor. BİA'sız mürettebat mı olur yahu!... WG altıncı his (mevcut geliştirilmiş mürettabata bir etkisi yok) ve bir ekip mürettabatın 3 tankta kullanılabilceğini (o da azınsanmayacak mebla karşılığı) verdiği çok büyük bir şeker sanıyor. Karşılığında büyük fedakarlıklar bekliyor. WG ticari şirketi, çoğu tankı açmış, mürettabatını geliştirmiş sadece keyif için oynayan tecrübeli oyuncuları sömürmeye devam etmek için böyle bir güncelleme getireceğine yeni müşteri kazanmaya çalışsa kendileri için daha büyük kazanç kapıları açılır...

Son olarak: Eğer güncelleme gelecekse en az 6 ay tüm skilleri cezasız deneme süresi verilmeli. Hiç bir şekilde bu karmakarışık sistemden olumsuz etkilenmemeli hiç kimse. Mevcut düzende dahi mürettebat sıfırlamada hala hatalar yapıp altın harcamak zorunda kalıyorum. WG bu gelecek mürettebat değişikliğinden en büyük voliyi buradan vuracağını düşünüyor olmalı.

Edited by Galgamet, 23 February 2021 - 04:09 PM.

Jarnnac #35 Posted 23 February 2021 - 03:47 PM

Warrant Officer

• Player
  • 33220 battles
  • 993
Elimizde bulunan tank komutanlarının sayısını azaltmayı hedeflemişler, zaten oyunu öğrenene kadar göbeğimiz çatladı, millet daha mermi,kamuflaj mekaniklerini öğrenememiş, tutturdular mürettebat 2.0. Bu oyunu belirli bir zümre oynamıyor, neden bu kadar karmaşık olmak zorunda ? 

totan35 #36 Posted 23 February 2021 - 04:00 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 34589 battles
  • 319
  • [EFEX] EFEX
Bu bir tek bana mı karmakarışık geliyor? 

hushushin #37 Posted 23 February 2021 - 04:01 PM

Corporal

• Player
  • 5388 battles
  • 141
  • [CMPLX] CMPLX
Keşke şuna imkan verseler. Mürettebatlar sıfırlansın, askeri olduğu ülkenin istediğimiz tanklarına koyabilsek. Bir dünya skill var. Bunlar denenecek, sıfırlanacak, beğenilecek ya da beğenilmeyecek. Adamlara daha light tankın ne olduğunu öğretemeyen oyun karman çorman mürettebat sistemiyle karşımızda.
Edit: Ayrıca kimse kusura bakmasın ben bu tarz şeylerle uğraşmak istemiyorum. Zaten başımızda RNG belası var. Fazlası baş ağrıtır.

Edited by hushushin, 23 February 2021 - 04:06 PM.

sergeantbly #38 Posted 23 February 2021 - 04:01 PM

Corporal

• Player
  • 14810 battles
  • 121
  • [KAZMA] KAZMA
BU haliyle gelirse ( ki firmanın sabıkası belli  bunun için bayağı uğraşılmış gelir de şu kadar yüzde kişi beğendi dersin kim bilecek )  çok kişiye oyun sildirir. Dahasını söyleyip yorulmaya gerek yok. 

Edited by sergeantbly, 23 February 2021 - 04:06 PM.

SENTENCED_ #39 Posted 23 February 2021 - 04:09 PM

Sergeant

• Player
  • 49168 battles
  • 278
  • [THYKE] THYKE

Aynı donanım değişikliğinde olduğu gibi bazı kullanılmayan yetenekler revize edilsin veya birleştirilsin, altıncı his varsayılan olarak gelsin bitti gitti.

Mesela keşif ile durumsal farkındalık yeteneği isimleri dışında neredeyse aynı %1'lik fark var sadece. İkisine birden gerek yok. Bir tanesi kalsın etkisi iki katına çıksın, eksilen bir yetenek yerine de başka yeni bir yetenek gelsin.

Tamir ve yangın söndürme yeteneği de birleştirilip açılan boşluk başka yetenekler ile zenginleştirilebilir.
Biraz üzerine uğraşınca eminim çok daha iyisini yaparsınız.

İyi kötü oturmuş bir sistemi komple değiştirmeye ne lüzum var gerçekten anlamak güç.
Canınız çok sıkılıyor illaki değiştirecek bir şey arıyorsanız yıllardır oyuncuların yalvara yakara söylediği bir dünya sorun var oyunda.

Edited by SENTENCED_, 23 February 2021 - 04:35 PM.

Galgamet #40 Posted 23 February 2021 - 04:42 PM

Private

• Player
  • 1115 battles
  • 13
Mürettebat dönüştürmesi karmaşasında skill verirken tüm wot ahalisi:

8 user(s) are reading this topic

0 members, 8 guests, 0 anonymous users