Jump to content

"özel" mermiler

gold

• Please log in to reply
5 replies to this topic

hi_im_kalenji #1 Posted 03 May 2021 - 03:05 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 9975 battles
  • 354
  • [SFFA] SFFA
Herkese iyi günler. Aklımda birkaç tane soru birkaç tane de şikayet var. Öncelikle HE mermiler hakkında konuşmak istiyorum, yılbaşından önce oyunu bırakmıştım ancak rastgele bir yerde yapılıcak olan HE ve SPG değişikliklerini okudum hemen oyunun sitesine girip haberlere baktım ve aynı şeyleri orada da gördüm. Tekrardan indirdim ve oyuna başladım, genellikle T30, M48 ve T92 oynuyorum. T30 ve M48 de iç kaplama kullanıyorum, geçen Minsk haritasında oynarken T30 ile şehirin içindeki hulldown durabileceğim taşların orada duruyordum, 128mm lik topuyla karşıma E75 geldi. Bende taretime güveniyorum tabiki, eleman HE spamlamaya başladı. 300-400 her seferinde, bende HE atmaya başladım ancak taretine 200-250 anca vurabildim. Şimdi zırh olarak T30un tareti E75in taretinden daha kalın ayrıca benim topumun kalibresi çok daha yüksek. İkimiz de iç kaplama kullanıyoruz desek ben bu tradeden hiçbir şey anlamadım. Adam iç parçalarıma hasar verip mürettebaatımı öldürdü toplam 5 atışta ve kaçmak zorunda kaldım canım kalmadığı için. HE mermilerin hasarı neye göre hesaplanıyor ve ben iç kaplama kullanarak akılsızlık mı ediyorum veya iç kaplamanın efektleri düzgün bir şekilde mi eklenmedi? Geleyim "özel" mühimmat olayına, yaklaşık 10-14 gün önce tekrar başladım oyuna en az 300-400 arası oyun atmışımdı, ne T30 a ne de M48 e HE harici hasar veren 1 tane normal mermi yok. Herkes "özel" mühimmat atıyor SPG bile premium HE atıyor. Chatban yemeden önce wr wn8 yüksek olan oyunculara yazdım acaba 3. işaret için mi böyle iş yapıyorlar diye ama yok. Adam kana kırmızı rengini veren hemoglobinden daha kırmızı ama "özel" mermi atıyor. Ben zorda kalmadıkça katiyen atmıyorum, hani tek kişi kalırım karşıda rus medi ağırı vardır, normal mermilerim bitmiştir(genelde "özel" mermilerin en az 2 katını yüklerim), is7 suratıma yapışmıştır veya iyi hasar attığım bir zor oyunu kurtarmak için atarım. Hani böyle spamlayınca bir eğlencesi mi var ne geçiyor elinize bilmek istiyorum belki istediğim birşeydir. Normal mermi bile yüklemeyen oyuncular varsa fikirleri benim için değerli kesinlikle. Ayrıca ben yılbaşından önce bırakmadan önce haberler vardı bu "özel" mermilerin nerf alacağına dair, hasarını biraz düşürüp geri kalan özellikleri aynı tutucaklardı. Ne oldu o işe ? Zaten herkeste onmilyonlarca kredi var hergün yeni premium tanklar çıkıyor, kredi kimsenin derdi değil gibime geliyor, ben burada bir tankı oynayabilmek için sarf malzemesi satarken millet 1 mermiye tonlarca para veriyor, harika.

Edited by hi_im_kalenji, 03 May 2021 - 03:07 PM.

Gelincik #2 Posted 14 May 2021 - 04:03 AM

Warrant Officer

• Player
  • 34873 battles
  • 572

Kusura bakmayın lag vardı biraz 11 gün gecikmeli yazıyorum. Tam hâkim değilim ama sanırım iç kaplama sadece sıçrama hasarında çalışıyor. Yani tanka direkt isabet eden mermiler de değil de yakınına düşüp sıçrayarak verilen hasar da etkili sadece. O yüzden T30 E-75 olayında etkisiz idi. Ayrıca belki bilmiyorsunuzdur, E-75'in tareti buff'landı, 280 civarı bi zırha çıkarıldı. Ayrıca alfası da buff'landı. Artık 490 değil 530, HE'si ise 670 vuruyor. HE mekanikleri biraz garip çalışıyor. Hatta o yüzden değişiklik falan getirmeyi planlıyorlar. Mevcut HE mekaniklerinde kalın zırhın çok bir önemi yok. Mermi patlama yarıçapı içersindeki en zayıf zırhı bulup oraya hasar veriyor. O yüzden 5000 mm'lik top kalkanına denk gelse de patlayıp 50mm'lik gövde tavanına hasar verecek, hatta gövdedeki sürücüyü öldürecek. Bu yüzden E-75 size yüksek hasar vermiştir olmalıdır. Sizin atışlarınız ise RNG yüzünden ters bi yere giderek daha az hasar vermiştir. Alttaki spoiler'daki siteden ayrıntısıyla HE merminin ne kadar hasar verebileceğini incelebilirsiniz.

İç kaplama yerine daha uygun donanımlar takılabilir. Mesela T30 için ben fan, dönüş mekanizması, sürgü kullanıyorum. Siz isterseniz belki dönüş mekanizması yerine turbo veya optik de takabilirsiniz, size kalmış. Ama iç kaplama üzücü ama işe yaramaz bi donanım.

Özel mermiler, gold mermiler benim de en büyük dert yandığım konulardan biri. Kullanımının artmasının birçok sebebi var. Mükiş'in de etkisi büyük tabii ama mükiş yeni bir şey değil, çok eskiden gelen bir şey ve o zamanlar gold bu kadar yaygın değildi. Asıl etki kredi bolluğu. O kadar çok etkinlik, farklı oyun modları, indirimler, kredi yedekleri, pre tanklar var ki. Mesela geçen bi yayıncıya niye gold sıkıyorsun para kaybedersin dediklerinde, hem kendi kredi yedeğini hem de klan yedeğini açtı ve maçta full gold attı ve üstüne para kazandı. Yani insanların kredi sıkıntısı yok. Dolayısıyla da "daha etkili mermi varken niye dandik olanı sıkayım" düşüncesiyle olabildiğince gold yüklüyorlar. Haklılar, normal mermi APCR, gold mermi APCR, delişi fazla, mermi hızı fazla, karşılayabiliyorsan niye gold mermi atmayasın. Asıl sıkıntı böyle bir seçeneğin sunulması. Nerflenmesi gerekiyor. WG, 2018'in sonunda 2019 yılı içerisinde nerfleyeceğine söz vermişti, 2019'un ortalarında ilk sandbox denendi, 2020'nin başlarında ise ikincisi denendi. Ama sonra ses seda yok. Onun yerine saçmasapan HE ile uğraşıyolar. Açıkcası bu gold mermi sandbox değişikliklerinin, gold mermi nerfi isteyen oyuncuları oyalamak için ortaya atılmış şeyler olduğunu düşünüyorum. O kadar şikayet edilen gold mermi yerine, ortaya atılmadan önce bir Allah'ın kulunun şikayet etmediği HE'yi nerflemekle uğraşıyolar. Gold mermiyi nerflerlerse oyun çok daha güzel bi oyun olur, hatta ilk defa oyuna para da yatırırım, ama sanmıyorum nerfleyeceklerini.

hi_im_kalenji #3 Posted 21 May 2021 - 03:26 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 9975 battles
  • 354
  • [SFFA] SFFA
Mükemmellik işareti konusunda aslında pek önemsemiyorum, iyi isen her türlü alıyorsun gidipte sadece gold yükleyip atıp insanları oyundan soğutmanın anlamı yok. Kötü politika kötü hizmet demektir bunun farkına ne zaman varıcaklarını dört gözle bekliyorum. Kurallar karşısında eşitsek hizmet konusunda da eşit olmamız lazım, bu oyun "free to play" sonuçta. Ben sağdan soldan bir şeyler satıp X de tahvil kasmaya uğraşıyorum, eskiden ne güzel epik madalya başına veriliyordu X oynayıp sadece tankın tamirine 40k vermek zorunda kalmıyordum. Premium hesap olmadan X de kar etmek neredeyse mümkün değil, arty splash atsın 30 vursun 5k tamir masrafı çıkıyor ??? Hayır hani bu elemanlara test gözüyle bakayım karşısında nasıl davranıcam diye T30 oynuyorum 3 saniye aimi var adam almış S. Conq hiç acımıyor krediye, ben gold atıyorum delmiyor adam zaten normal mermi atmıyor olan oyun zevkime oluyor. WN8 için yapıyorlarsa en azından buna bi tweak atılsın da kimin goldcu kimin gerçekten olduğu yeri hak ettiğini görelim ona göre muamele yapalım. Arkada oynadığım zaman tank fark etmiyor güzel sonuçlar elde ediyorum 1 tane gold sıkmadan, tek farkı tonla küfür yiyorum hani alıştık artık oyunun inanılmaz toxic olmasına ki bende toxic oldum. Bakalım görelim ne zaman nerflenecek goldlar hedef 2030.

hushushin #4 Posted 21 May 2021 - 04:19 PM

Sergeant

• Player
  • 12703 battles
  • 243
  • [CMPLX] CMPLX
Gold atana niye gold attın demem ama HE spamlayan adamı öldürünce inanılmaz bir haz alırım. Defender, 703 vs görürsem golda acımam atarım, mermi hızı için golda acımam atarım. Bc-12t’ye mark kasarken son yüz maç full gold yüklü oynadım. Neden? Deliş var ve mermi hızı daha yüksek. Ben atacağım damageye ve kasacağım marka bakarım. Kimsenin de ne düşündüğü umrumda olmaz. Ben de kimseye kızmam ama dediğim gibi HE spamlayan adam eziktir. Alıyorlar karşımıza Polak ağırları, Alman ağırları; vur babam vur, vur babam vur. Sen nişan alacaksın da, mermi zayıf noktaya gelecek de, delicen de 380 vurucan. Oldu paşam. Adam nişan almadan alnının çatına HE ile 200-300 vursun. İki mermi ye tamam iş. 

iarmolenkho #5 Posted 21 May 2021 - 05:51 PM

Second Lieutenant

• Player
  • 19541 battles
  • 1,453
  • [CMPLX] CMPLX

View Posthushushin, on 21 May 2021 - 06:19 PM, said:

Gold atana niye gold attın demem ama HE spamlayan adamı öldürünce inanılmaz bir haz alırım. Defender, 703 vs görürsem golda acımam atarım, mermi hızı için golda acımam atarım. Bc-12t’ye mark kasarken son yüz maç full gold yüklü oynadım. Neden? Deliş var ve mermi hızı daha yüksek. Ben atacağım damageye ve kasacağım marka bakarım. Kimsenin de ne düşündüğü umrumda olmaz. Ben de kimseye kızmam ama dediğim gibi HE spamlayan adam eziktir. Alıyorlar karşımıza Polak ağırları, Alman ağırları; vur babam vur, vur babam vur. Sen nişan alacaksın da, mermi zayıf noktaya gelecek de, delicen de 380 vurucan. Oldu paşam. Adam nişan almadan alnının çatına HE ile 200-300 vursun. İki mermi ye tamam iş. 

Type 5 ler bu yüzden nerf yedi. Yıllar önce IS-7 oynarken taretime 500-600 vuruyorlardı sıfır nişan ile.

hi_im_kalenji #6 Posted 22 May 2021 - 05:05 PM

Staff Sergeant

• Player
  • 9975 battles
  • 354
  • [SFFA] SFFA

View Posthushushin, on 21 May 2021 - 04:19 PM, said:

Random savaşlarda okey, peki sıralamalı savaş ? Sonuçta ligleri var ve oyuncunun "kalitesi" üzerinden derece atlayıp düşüyorsun. Gold spamlamak ne zaman yetenek oldu? Bunu genel soruyorum üzerine alınma, RNG faktörünü hiçbir zaman sevmedim yeri geliyor inanılmaz derecede yardım ediyor o konuda hakkını yiyemem ancak yeri gelip oyunumun içine ettiği de kesinlikle az değil. Suratımdaki Libertenin kopolasını ıskalamışlığım var, imleç tamamen etrafındaydı 1 nokta yukarı bakıyordu sadece mermi de oraya gitti. Benim oyundaki ekonomim kesinlikle vasat vaziyette, hani ıskalasam en az 4-5k kredi kaybedicem hiçbir şey olmadan. Kuruş hesabı yaparken atmak kesinlikle son tercihim. Yalan konuşmayacağım benim de acımadığım durumlar oluyor veya bazı tanklarda (Super Hellcat ve Type64 en fazla) normal mermi erken bitiyor ki yüklediğim goldun 2 katından civarında normal mermi yüklerim. Yüzmilyonlarca kredim olsa da gerekmedikçe atmam diğer durumda ki mevcut durumum asla gerekmedikçe atmam veya biri beni uyuz edicek anca öyle golda bazen gold ile karşılık veririm. Benim için zevk bana gold atan adamı normal mermiyle sopalamak oyunum kötü geçse bile bu kesinlikle moralime iyi etki olur, tabiki boş yere kaybettiğim CP her zaman sorun teşkil ediyor. Benim için can sıkıcı olan tek durum oyunun bu kadar monoton olmuş olması artık pek bir heyecanı yok.

Also tagged with gold

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users